Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

BAUSMIŲ VYKDYMO KODEKSO 18, 19, 47, 157, 159, 164 IR 179 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO BEI 160, 161, 162 IR 163 STRAIPSNIŲ PRIPAŽINIMO NETEKUSIAIS GALIOS

ĮSTATYMAS

 

20.... m. ................................ ...... d.  Nr.

Vilnius

 

(Žin., 2002, Nr. 73-3084; 2003, Nr. 38-1735; 2004, Nr. 115-4278; 2005, Nr. 58-2002; 2006, Nr. 68-2494; 2010, Nr. 12-558)

 

 

1 straipsnis. 18 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 18 straipsnį ir išdėstyti taip:

 

18 straipsnis. Teisės dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla        atėmimo, viešųjų teisių atėmimo ir viešųjų darbų bausmes                     vykdanti institucija

1. Teisės dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla atėmimo, viešųjų teisių atėmimo ir viešųjų darbų bausmes vykdo pataisos inspekcijos (toliau - probacijos tarnybos).

2. Probacijos tarnybas steigia, reorganizuoja, pertvarko ir likviduoja Lietuvos Respublikos Vyriausybė Teisingumo ministerijos teikimu.“

 

2 straipsnis. 19 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 19 straipsnį ir išdėstyti taip:

 

19 straipsnis. Laisvės apribojimo bausmę vykdanti institucija

1. Laisvės apribojimo bausmę vykdo probacijos tarnybos.

2. Policija, neperžengdama Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytos kompetencijos, kontroliuoja nuteistajam paskirtų draudimų ir įpareigojimų vykdymą.

3. Probacijos tarnybų ir policijos bendradarbiavimo vykdant laisvės apribojimo bausmę tvarką nustato teisingumo ministras ir vidaus reikalų ministras.“

 

3 straipsnis. 47 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 47 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

3. Nuteistasis, kuriam paskirtas laisvės apribojimas, privalo ne vėliau kaip prieš septynias dienas pranešti šią bausmę vykdančiai institucijai apie planuojamą gyvenamosios vietos pakeitimą.“

 

4 straipsnis. 157 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 157 straipsnį ir išdėstyti taip:

 

157 straipsnis. Lygtinis paleidimas iš pataisos įstaigų

1. Laisvės atėmimo bausmę pataisos įstaigose atliekantys nuteistieji, kuriuos įmanoma toliau taisyti neizoliuotus nuo visuomenės, bet prižiūrimus, gali būti lygtinai paleisti iš pataisos įstaigų.

2. Nutartį lygtinai paleisti iš pataisos įstaigos priima vietovės, kurioje yra nuteistojo pataisos įstaiga, apylinkės teismas pagal bausmę vykdančios institucijos teikimą, jeigu nuteistasis raštu yra įsipareigojęs elgtis teisėtai, taip pat jeigu nuteistojo pakartotinio nusikalstamo elgesio rizika, elgesys bausmės atlikimo metu ar kitos reikšmingos aplinkybės sudaro pagrindą manyti, kad nuteistasis laikysis įstatymų ir nenusikals.

3. Gali būti lygtinai paleisti iš pataisos įstaigų nuteistieji, faktiškai atlikę šią minimalią paskirtos laisvės atėmimo bausmės dalį:

1) vieną trečdalį – asmenys, nuteisti laisvės atėmimu įskaitytinai iki šešerių metų už dėl neatsargumo padarytus nusikaltimus, taip pat asmenys, nuteisti laisvės atėmimu už nesunkius nusikaltimus, kuriems teismas nustatė atlikti bausmę atvirose kolonijose, nepilnamečiai, nėščios moterys, taip pat asmenys, turintys nepilnametį (-čių) vaiką (-ų), su kuriuo (kuriais) palaiko ryšį, rūpinasi ir įsipareigoja tai daryti išėję į laisvę;

2) pusę – asmenys, laikomi pataisos namuose lengvosios grupės sąlygomis, asmenys, nuteisti laisvės atėmimu daugiau kaip šešeriems metams už dėl neatsargumo padarytus nusikaltimus, taip pat asmenys, kuriems teismas nustatė atlikti bausmę atvirose kolonijose;

3) du trečdalius – asmenys, laikomi pataisos namuose paprastosios grupės sąlygomis;

4) tris ketvirtadalius – asmenys, laikomi kalėjime paprastosios grupės sąlygomis, taip pat pavojingi recidyvistai.

4. Šio straipsnio 3 dalyje nurodyti nuteistieji, sutinkantys, kad jiems būtų taikoma intensyvi priežiūra, gali būti lygtinai paleisti iš pataisos įstaigų likus šešiems mėnesiams iki jų galimo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų vadovaujantis šio straipsnio 3 dalimi. Intensyvios nuteistojo priežiūros vykdymo tvarką ir sąlygas reguliuoja Lietuvos Respublikos probacijos įstatymas.

5. Teismas, lygtinai paleisdamas nuteistąjį iš pataisos įstaigos, atsižvelgdamas į nuteistojo pakartotinio nusikalstamo elgesio riziką ir kriminogeninius veiksnius ar kitas reikšmingas aplinkybes, paskiria jam vieną ar kelias tarpusavyje suderintas Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso IX skyriuje numatytas baudžiamojo poveikio priemones ir (ar) Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 75 straipsnio 2 ar 3 dalyse numatytas pareigas. Kartu teismas nustato laiką, per kurį nuteistasis privalo įvykdyti paskirtas baudžiamojo poveikio priemones ir (ar) pareigas. Šis laikas negali būti ilgesnis už likusios bausmės laiką.

6. Lygtinai paleidžiamam iš pataisos įstaigos nepilnamečiui vietoj Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso IX skyriuje numatytų baudžiamojo poveikio priemonių skiriamos Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 82 straipsnyje numatytos auklėjamojo poveikio priemonės.“

 

5 straipsnis. 159 straipsnio 1 ir 2 dalių pakeitimas

Pakeisti 159 straipsnio 1 ir 2 dalis ir išdėstyti taip:

 

1. Lygtinai paleisti iš pataisos įstaigų asmenys į savo gyvenamąją vietą vyksta valstybės lėšomis savarankiškai. Šiais atvejais teismas, kuris priėmė nutartį lygtinai paleisti nuteistąjį iš pataisos įstaigos, nusiunčia nuteistojo gyvenamosios vietos probacijos tarnybai potvarkį dėl nutarties vykdymo.

2. Pataisos įstaigos administracija, gavusi nutartį lygtinai paleisti nuteistąjį iš pataisos įstaigų, privalo atsiskaityti su nuteistuoju ir išduoti jam rašytinį paliepimą atvykti į jo gyvenamosios vietos probacijos tarnybą.“

 

6 straipsnis. 160 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

160 straipsnį pripažinti netekusiu galios

 

7 straipsnis. 161 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

161 straipsnį pripažinti netekusiu galios

 

8 straipsnis. 162 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

162 straipsnį pripažinti netekusiu galios

 

9 straipsnis. 163 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

163 straipsnį pripažinti netekusiu galios

 

10 straipsnis. 164 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 164 straipsnį ir išdėstyti taip:

 

164 straipsnis. Teikimas lygtinai paleisti nuteistąjį iš pataisos įstaigų

1. Dėl nuteistojo, kuris pagal šio Kodekso 157 straipsnį gali būti lygtinai paleistas iš pataisos įstaigos, bausmę vykdanti institucija kreipiasi į teismą su teikimu lygtinai paleisti nuteistąjį iš pataisos įstaigos.

2. Teikime turi būti nurodyti lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos pagrindai, duomenys, apibūdinantys nuteistojo elgesį, jo požiūrį į darbą ir mokymąsi visą bausmės atlikimo laiką ir siūlytinos auklėjamojo ar baudžiamojo poveikio priemonės ir (ar) Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 75 straipsnio 2 ar 3 dalyse numatytos pareigos. Kartu su teikimu teismui nusiunčiama nuteistojo asmens byla, psichologinės tarnybos išvada, socialinio tyrimo išvada ir (ar) kiti dokumentai, pagrindžiantys teikime išdėstytą informaciją, bei nuteistojo įsipareigojimas raštu elgtis teisėtai.

3. Neteko galios

4. Jeigu teismas atsisako nuteistąjį lygtinai paleisti iš pataisos įstaigos, pakartotinis teikimas pateikiamas po šešių mėnesių po nutarties atsisakyti nuteistąjį lygtinai paleisti priėmimo dienos.

5. Lygtinai paleistas iš pataisos įstaigos nuteistasis, kuris buvo nukreiptas atlikti likusią nuosprendžiu paskirtos laisvės atėmimo bausmės dalį, įstatymų numatytais atvejais gali būti teikiamas lygtinai paleisti iš pataisos įstaigos ne anksčiau kaip praėjus vieneriems metams po teismo nutarties dėl pasiuntimo į pataisos įstaigą vykdymo pradžios.“

 

11 straipsnis. 179 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 179 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytame teikime turi būti nurodyti lygtinio atleidimo nuo bausmės prieš terminą ar neatliktos bausmės dalies pakeitimo švelnesne pagrindai, duomenys, apibūdinantys nuteistojo elgesį, jo požiūrį į darbą ir mokymąsi per visą bausmės atlikimo laiką. Jeigu siūloma nuteistąjį lygtinai atleisti nuo bausmės prieš terminą, teikime taip pat nurodomos siūlytinos auklėjamojo ar baudžiamojo poveikio priemonės ir (ar) Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 75 straipsnio 2 ar 3 dalyse numatytos pareigos. Kartu su teikimu teismui nusiunčiama nuteistojo ir (ar) kiti dokumentai, pagrindžiantys teikime išdėstytą informaciją, asmens byla, pataisos įstaigos psichologinės tarnybos išvada, socialinio tyrimo išvada.“

 

12 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja 2013 m. sausio 1 d.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTAS

 

 

Teikia:

Seimo nariai                                                      Remigijus Žemaitaitis,

Remigijus Ačas