Projektas Nr. 10-0154-01-2

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

ĮMONIŲ BANKROTO ĮSTATYMO 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 21, 22, 23, 26, 33, 36 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO, ĮSTATYMO PAPILDYMO 111 STRAIPSNIU IR TREČIUOJU1 SKIRSNIU

ĮSTATYMAS

 

2010 m.                          Nr.

Vilnius

 

 

(Žin., 2001, Nr. 31-1010, Nr. 110-3991; 2002, Nr. 116-5193; Nr. 124-5627;
2003, Nr.
17-708, Nr. 38-1708; 2004, Nr. 61-2185; Nr. 171-6298; 2006, Nr. 50-1799;  2008,
Nr.
65-2456)

 

 

1 straipsnis.  4 straipsnio 4 punkto pakeitimas

4 straipsnio 4 punktą papildyti antru sakiniu ir jį išdėstyti taip:

4) įmonė viešai paskelbė arba kitaip pranešė kreditoriui (kreditoriams), kad negali arba neketina vykdyti įsipareigojimų. Viešu paskelbimu taip pat laikomas paskelbimas šio įstatymo 11 straipsnio 10 dalyje nurodytos Vyriausybės įgaliotos institucijos interneto svetainėje Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.“

 

2 straipsnis. 5 straipsnio papildymas

1. Papildyti 5 straipsnį nauja 4 dalimi ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Jeigu teisme gaunami keli pareiškimai iškelti bankroto bylą tai pačiai įmonei, jie privalo būti nagrinėjami kartu. Jeigu po to, kai pareiškimas iškelti bankroto bylą paskirtas nagrinėti konkrečiam teisėjui, teisme yra gaunami kitų asmenų pareiškimai iškelti bankroto bylą tai pačiai įmonei, visus šiuos pareiškimus nagrinėja teisėjas, kuriam yra paskirtas anksčiausiai teisme gautas pareiškimas.

2. Buvusią 5 straipsnio 4 dalį atitinkamai laikyti 5 dalimi.

 

3 straipsnis. 6 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 6 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Kreditorius (kreditoriai) apie savo ketinimą kreiptis į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo turi pranešti įmonei raštu registruotu laišku, per kurjerį ar antstolį. Tuo atveju, jeigu vienu iš nurodytų būdų pranešimo įteikti nepavyksta, kreditorius (kreditoriai) turi išsiųsti pranešimą įmonės buveinės adresu. Pranešimas laikomas įteiktu praėjus penkioms dienoms nuo išsiuntimo. Pranešime nurodomi įmonės neįvykdyti įsipareigojimai ir įspėjama, kad jeigu jie nebus įvykdyti per šiame pranešime nurodytą laikotarpį, kreditorius (kreditoriai) kreipsis į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo įmonei. Įsipareigojimams įvykdyti kreditorius (kreditoriai) nustato ne trumpesnį kaip 30 dienų laikotarpį nuo pranešimo įteikimo dienos.“

 

4 straipsnis. 8 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 8 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Pareiškime teismui nurodomos priežastys, dėl kurių įmonė kreipiasi, kad būtų iškelta bankroto byla. Prie pareiškimo pridedami įmonės kreditorių ir skolininkų sąrašai, kuriuose nurodomi jų adresai, įsipareigojimų ir skolų sumos, atsiskaitymo terminai, praėjusių finansinių metų ir ataskaitinių finansinių metų laikotarpio iki pareiškimo pateikimo dienos finansinių ataskaitų rinkinys, informacija apie teismuose iškeltas bylas bei išieškojimus ne ginčo tvarka, įkeistą turtą ir kitus įsipareigojimus bei įrodymai, kad Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka įvykdyti šio straipsnio 3 dalyje nustatyti reikalavimai ir šio įstatymo 4 straipsnio 4 punkto reikalavimai. Teismui gali būti pateikiami ir kiti bankroto bylai svarbūs dokumentai.“

 

5 straipsnis. 9 straipsnio 3 dalies pakeitimas ir šio straipsnio papildymas

1. Pakeisti 9 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Teismui priėmus pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo, jeigu dėl įmonės buvo priimti teismų ir kitų institucijų sprendimai ir pagal juos išduoti vykdomieji dokumentai, įmonės turtas (lėšos) pagal šiuos vykdomuosius dokumentus gali būti areštuojamas, tačiau šio turto realizavimas ir (ar) išieškojimas sustabdomas. Jeigu teismas atsisako iškelti įmonei bankroto bylą, išieškojimas ir turto realizavimas atnaujinamas, taikytos laikinosios apsaugos priemonės panaikinamos. Informaciją apie priimtą pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo, taip pat informaciją apie atsisakymą iškelti bankroto bylą teismas privalo paskelbti ne vėliau kaip kitą darbo dieną po teisėjo rezoliucijos priimti pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo, taip pat po nutarties dėl atsisakymo iškelti bankroto bylą įsiteisėjimo. Ši informacija skelbiama viešai šio įstatymo 10 straipsnio 2 dalyje nurodyto teismo interneto svetainėje.“

2. Papildyti 9 straipsnį naujomis 4 ir 5  dalimis ir jas išdėstyti taip:

4. Nuostoliai, atsiradę dėl nesąžiningai pateikto nepagrįsto prašymo iškelti bankroto bylą, atlyginami Civilinio kodekso nustatyta tvarka. 

5. Nuo pareiškimo dėl bankroto bylos iškėlimo priėmimo įmonės kreditoriai laikomi turinčiais procesinį teisinį suinteresuotumą ir turi teisę kreiptis į teismą su prašymu įtraukti juos į bylą trečiųjų asmenų, nepareiškiančių savarankiškų reikalavimų, teisėmis. Teismui kartu su prašymu turi būti pateikiami kreditoriaus reikalavimo teisę įmonei patvirtinantys įrodymai.“

3. Buvusias 9 straipsnio 4 ir 5 dalis atitinkamai laikyti 6 ir 7 dalimis.

 

6 straipsnis. 10 straipsnio 4 dalies 5 ir 7 punktų ir 14 dalies pakeitimas

1. Pakeisti 10 straipsnio 4 dalies 5 punktą ir jį išdėstyti taip:

5) nustatyti ne ilgesnį kaip 30 dienų laikotarpį nuo teismo nutarties iškelti bankroto bylą įsiteisėjimo dienos, iki kada kreditoriai turi teisę pareikšti savo reikalavimus, atsiradusius iki bankroto bylos iškėlimo.“

2. Pakeisti 10 straipsnio 4 dalies 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

7) pagal administratoriaus pateiktą sąmatą patvirtinti lėšų sumą, kurią administratorius turi teisę naudoti bankrutuojančios įmonės administravimo išlaidoms apmokėti, kol kreditorių susirinkimas patvirtins administravimo išlaidų sąmatą. Administratorius šiame punkte nurodytoje sąmatoje turi nurodyti administratoriaus ir jo padėjėjo (padėjėjų), jei su juo (jais) numatoma sudaryti darbo sutartį (is), atlyginimo sumas ir sąmatą pateikti ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo nutarties iškelti bankroto bylą įsiteisėjimo dienos.“

3. Pakeisti 10 straipsnio 14 dalį ir ją išdėstyti taip: 

14. Teismas gali apriboti asmens teisę nuo 3 iki 5 metų eiti viešojo ir (ar) privataus juridinio asmens vadovo pareigas ar būti kolegialaus valdymo organo nariu, jei šis asmuo privalėdamas pagal įstatymą: nepateikė pareiškimo dėl bankroto bylos iškėlimo, po nutarties iškelti bankroto bylą įsiteisėjimo neperdavė turto ir (ar) dokumentų, vengė pateikti bankroto procesui reikalingą informaciją ar kitaip trukdė procedūroms. Teismas informaciją apie tai, kad asmeniui apribota teisė eiti pareigas, nurodytas šioje dalyje, ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo sprendimo (nutarties) apriboti šią teisę įsiteisėjimo dienos turi išsiųsti šio įstatymo 11 straipsnio 10 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai. Ši institucija turi sudaryti fizinių asmenų, kuriems draudžiama dėl šioje dalyje nurodytos priežasties eiti viešojo ir (ar) privataus juridinio asmens vadovo pareigas ar būti kolegialaus valdymo organo nariu, sąrašą. Į sąrašą asmenys įrašomi ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo teismo informacijos gavimo dienos. Šiame sąraše turi būti nurodyti tokie duomenys: fizinio asmens vardas, pavardė, teismo sprendimo (nutarties) priėmimo data, terminas, per kurį šis asmuo neturi teisės eiti viešojo ir (ar) privataus juridinio asmens vadovo pareigų ar būti kolegialaus valdymo organo nariu. Šis sąrašas turi būti skelbiamas viešai šio įstatymo 11 straipsnio 10 dalyje nurodytos Vyriausybės įgaliotos institucijos interneto svetainėje.“

 

7 straipsnis. 11 straipsnio 1, 3, 6, 8 ir 11 dalių pakeitimas

1. 11 straipsnio 1 dalyje išbraukti antrą sakinį ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Įmonės administratorius (toliau – administratorius) – tai teismo paskirtas Lietuvos Respublikos ar kitos valstybės narės pilietis, kitas fizinis asmuo, besinaudojantis Europos Sąjungos teisės aktuose jam suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis, (toliau – fizinis asmuo) ar Lietuvos Respublikoje įsteigtas juridinis asmuo, Lietuvos Respublikoje įsteigtas kitos valstybės narės juridinio asmens ar kitos organizacijos padalinys arba kitos valstybės narės juridinis asmuo ar kita organizacija, jos padalinys, neįsisteigęs Lietuvos Respublikoje (toliau – juridinis asmuo), turintis teisę teikti bankroto administravimo paslaugas. Administratorius, netekęs teisės teikti įmonių bankroto administravimo paslaugas, negali atlikti įmonių bankroto procedūrų nuo nurodytos teisės netekimo dienos.“

2. Pakeisti 11 straipsnio 3 dalies 8 punktą ir jį išdėstyti taip:

8) ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo dokumentų apie įmonės sandorių sudarymą gavimo dienos patikrina bankrutuojančios įmonės sandorius, sudarytus per ne mažesnį kaip 36 mėnesių laikotarpį iki bankroto bylos iškėlimo, ir pareiškia ieškinius įmonės bankroto bylą nagrinėjančiame teisme dėl sandorių, priešingų įmonės veiklos tikslams ir (arba) galėjusių turėti įtakos tam, kad įmonė negali atsiskaityti su kreditoriais, pripažinimo negaliojančiais, taip pat dėl tyčinio bankroto nustatymo. Šiuo atveju laikytina, kad administratorius apie sandorius sužinojo nuo dokumentų apie šių sandorių sudarymą gavimo dienos.“

3. Pakeisti 11 straipsnio 3 dalies 12 punktą ir jį išdėstyti taip:

12) teisės aktų nustatyta tvarka pateikia dokumentus dėl lėšų iš Garantinio fondo skyrimo darbuotojų reikalavimams, susijusiems su darbo santykiais, tenkinti;“

4. Papildyti 11 straipsnio 3 dalį 25 punktu:

25) teikia kreditorių susirinkimams tvirtinti savo veiklos ataskaitas. Pirmajam kreditorių susirinkimui pateiktoje tvirtinti administratoriaus veiklos ataskaitoje turi būti pateikta informacija apie įmonės dalyvius; įstatinį kapitalą (jei yra); turto areštus; buvusių darbuotojų skaičių, darbuotojų atleidimo aplinkybes; bankroto proceso metu priimtus darbuotojus; pareikštus, pateiktus teismui tvirtinti ir ginčijamus kreditorių finansinius reikalavimus, išskiriant jų tenkinimo eiliškumą ir etapiškumą; debitorinius įsiskolinimus; ilgalaikio ir trumpalaikio turto sąrašus, nurodant turto balansines vertes su žymomis apie jo įkeitimą; ilgalaikio turto pirkimus, pardavimus, nurašymus per paskutinius 36 mėnesių laikotarpį iki bankroto bylos iškėlimo, nurodant turto pavadinimą, jo įsigijimo, pardavimo ar nurašymo datą ir sumą; reikšmingus sandorius, sudarytus per paskutinius 36 mėnesių laikotarpį iki bankroto bylos iškėlimo, nurodant jų sudarymo datą, šalis, pobūdį; pajamas ir išlaidas po nutarties iškelti bankroto bylą įsiteisėjimo dienos; teismo patvirtintų lėšų sumos, kurią leista naudoti iki bus patvirtinta administravimo išlaidų sąmata, bankroto administravimui panaudojimą; ūkinės komercinės veiklos, jei tokia veikla yra vykdoma, pajamas ir išlaidas ir kita kreditoriams svarbi informacija.“

5. 11 straipsnio 6 dalyje po žodžių „dėl jo kaltės“ įrašyti žodžius „ar jo padėjėjo (padėjėjų) pareigų nevykdymo ar netinkamo vykdymo“ ir šią dalį išdėstyti taip:

6. Įstatymų nustatyta tvarka administratorius privalo atlyginti nuostolius, kurie atsirado dėl jo ir (ar) jo padėjėjo (padėjėjų) pareigų nevykdymo ar netinkamo vykdymo.“

6. Pakeisti 11 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

8. Teismas administratorių iš pareigų gali atstatydinti šiais atvejais:

1) kai administratorius pateikia teismui prašymą dėl atsistatydinimo.

2) kai įmonės kreditorių susirinkimas (komitetas) ar šio įstatymo 21 straipsnio 2 dalies
4 punkte nurodytas kreditorius (kreditoriai) motyvuotu prašymu kreipiasi dėl administratoriaus
atstatydinimo. Šiuo atveju teismas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo kreipimosi dienos nutartimi išsprendžia administratoriaus atstatydinimo klausimą ir, jei administratorius atstatydinamas, šio įstatymo nustatyta tvarka paskiria kitą administratorių. Teismas netenkina prašymo dėl administratoriaus atstatydinimo, jei nustato, kad kreditorių susirinkimo (komiteto) sprendimas atstatydinti administratorių buvo priimtas pažeidžiant įstatyme nustatytą kreditorių susirinkimo (komiteto) sprendimų priėmimo tvarką, ar prašymą dėl administratoriaus atstatydinimo pateikęs kreditorius (kreditoriai) neatitinka šio įstatymo 21 straipsnio 2 dalies 4 punkte nustatytos sąlygos arba, kad patenkinus prašymą būtų pažeisti kreditorių susirinkimo (komiteto) sprendimui nepritarusių, kreditorių susirinkime (komitete) nedalyvavusių ar prašymo neteikusių kreditorių interesai ar viešasis interesas. Kreditoriaus prašymu teismas gali pripažinti nutartį dėl administratoriaus atstatydinimo ir naujo administratoriaus paskyrimo skubiai vykdytina;

3) kai administratorius šio straipsnio 3 dalies 24 punkte nustatyta tvarka pateikia teismui prašymą dėl atstatydinimo arba bankrutuojančios ar bankrutavusios įmonės kreditorių susirinkimo pirmininkas šio įstatymo 23 straipsnio 13 punkte nustatyta tvarka kreipiasi dėl administratoriaus atstatydinimo ir kito administratoriaus paskyrimo arba iš kitų šaltinių teismas gauna informaciją, kad administratorius neteko teisės teikti įmonių bankroto administravimo paslaugas. Teismas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo informacijos gavimo dienos priima nutartį dėl administratoriaus atstatydinimo iš visų jo administruojamų įmonių, kuriose šis teismas jį buvo paskyręs, ir šio įstatymo nustatyta tvarka paskiria kitą (kitus) administratorių (administratorius).“

7. 11 straipsnio 11 dalį papildyti nauju sakiniu ir šią dalį išdėstyti taip:

11. Administratorius (fizinis asmuo) privalo nuolat tobulinti kvalifikaciją (administratorius (juridinis asmuo) privalo užtikrinti jo darbuotojų ar savininko, kai juridinis asmuo yra individuali įmonė, ar tikrųjų narių, kai juridinis asmuo yra ūkinė bendrija, turinčių teisę teikti bankroto administravimo paslaugas, nuolatinį kvalifikacijos tobulinimą), laikytis teisės aktų ir Bankroto administratorių elgesio kodekso reikalavimų. Įpareigojimas nuolat tobulinti kvalifikaciją netaikomas kitos valstybės narės piliečiui, kitam fiziniam asmeniui, kuris naudojasi Europos Sąjungos teisės aktuose jam suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis, laikinai teikiančiam bankroto administravimo paslaugas Lietuvos Respublikoje.“

 

8 straipsnis. Įstatymo papildymas 111 straipsniu

Papildyti įstatymą 111 straipsniu:

111 straipsnis. Administratoriaus padėjėjas

1. Administratoriaus padėjėjas – fizinis asmuo, šio įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka įgijęs teisę dirbti administratoriaus padėjėju ir sudaręs darbo sutartį su administratoriumi dėl darbo administratoriaus padėjėju.

2. Administratoriaus padėjėjas administratoriaus raštišku pavedimu ir ne anksčiau kaip po vienerių metų nuo šio straipsnio pirmoje dalyje nurodytos darbo sutarties sudarymo dienos turi teisę atlikti šio įstatymo 11 straipsnio 3 dalies 1, 2, 15, 18 punktuose nurodytas administratoriaus funkcijas bei organizuoja ir atlieka būtinus bankroto proceso darbus.“

 

9 straipsnis. Įstatymo papildymas trečiuoju1 skirsniu

Papildyti įstatymą trečiuoju1 skirsniu:

 

TREČIASIS1 SKIRSNIS

TEISĖ TEIKTI ĮMONIŲ BANKROTO ADMINISTRAVIMO PASLAUGAS ir teisė dirbti administratoriaus padėjėju

 

112 straipsnis.  Reikalavimai asmenims, siekiantiems įgyti teisę teikti įmonių bankroto administravimo paslaugas, ir asmenims, siekiantiems įgyti teisę dirbti administratoriaus padėjėju

1. Fizinis asmuo, siekiantis įgyti teisę teikti įmonių bankroto administravimo paslaugas, privalo:

1) būti nepriekaištingos reputacijos;

2) turėti aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą socialinių mokslų studijų srities teisės ar ekonomikos studijų krypties išsilavinimą (teisės ar ekonomikos bakalauro ir teisės ar ekonomikos magistro kvalifikacinį laipsnį) ar teisininko profesinį kvalifikacinį laipsnį (vienpakopį teisinį universitetinį išsilavinimą);

3) turėti ne trumpesnį kaip dvejų metų administratoriaus padėjėjo darbo stažą per paskutinius trejus metus arba ne trumpesnį kaip penkerių metų įmonės vadovo darbo stažą arba teisės aktų nustatyta tvarka būti pripažintas advokatu arba turėti ekonomikos ar teisės mokslų daktaro laipsnį;

4) išlaikyti kvalifikacijos egzaminą.

2. Fizinis asmuo, siekiantis įgyti teisę dirbti administratoriaus padėjėju, privalo atitikti šio straipsnio 1 dalies 1, 2 ir 4 punktuose nustatytus reikalavimus.

3. Fizinis asmuo negali būti laikomas nepriekaištingos reputacijos, jeigu jis:

1) buvo nuteistas už nusikaltimą ekonomikai ir verslo tvarkai, finansų sistemai arba valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams arba už kitą sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, kol teistumas neišnykęs;

2) yra atleistas iš darbo, pareigų ar netekęs teisės verstis atitinkama veikla už įstatymais keliamo nepriekaištingos reputacijos reikalavimo neatitikimą ar etikos normų pažeidimą ir nuo atleidimo iš darbo, pareigų,  ar teisės verstis atitinkama veikla arba teisės teikti bankroto administravimo paslaugas netekimo nepraėjo treji metai;

3) piktnaudžiauja psichotropinėmis, narkotinėmis, toksinėmis medžiagomis ar alkoholiu.

4. Šio straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punktuose nurodyti reikalavimai netaikomi fiziniam asmeniui, kuris teisę teikti įmonių bankroto administravimo paslaugas yra įgijęs Lietuvos Respublikoje po 2006 m. spalio 1 d. iki šio įstatymo įsigaliojimo.

5. Juridinis asmuo, siekdamas įgyti teisę teikti bankroto administravimo paslaugas, privalo užtikrinti, kad bent vienas pagal darbo sutartį dirbantis juridinio asmens darbuotojas ar kitas asmuo, veikiantis juridinio asmens vardu, turėtų bankroto administratoriaus pažymėjimą arba jo profesinė kvalifikacija būtų pripažinta šio straipsnio 6 dalyje nustatyta tvarka.

6. Kitos valstybės narės piliečio, kito fizinio asmens, kuris naudojasi Europos Sąjungos teisės aktuose jam suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis, siekiančio teikti bankroto administravimo paslaugas ar dirbti bankroto administratoriaus padėjėju įsisteigus ar laikinai, profesinė kvalifikacija pripažįstama Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

7. Kitos valstybės narės juridiniam asmeniui ar kitai organizacijai, jų padaliniui, neįsisteigusiam Lietuvos Respublikoje, siekiančiam laikinai teikti bankroto administravimo paslaugas Lietuvos Respublikoje, turinčiam kitos valstybės narės kompetentingos institucijos išduotą pažymėjimą, leidimą arba dokumentą, įrodantį, kad jis turi teisę teikti bankroto administravimo paslaugas pagal tos valstybės narės teisės aktus, taikomas šio straipsnio 5 dalies reikalavimas.

 

113 straipsnis. Kvalifikacijos egzaminas

Kvalifikacijos egzaminą – fizinio asmens, siekiančio įgyti teisę teikti įmonių bankroto administravimo paslaugas ar teisę dirbti administratoriaus padėjėju, žinių patikrinimą – rengia ūkio ministro įsakymu patvirtinta Bankroto ir restruktūrizavimo administratorių atestavimo komisija (toliau – Komisija). Kvalifikacijos egzaminas rengiamas pagal Komisijos patvirtintas administratorių ir administratorių padėjėjų atestavimo programas. Fizinis asmuo, neišlaikęs kvalifikacijos egzamino arba neatvykęs jo laikyti, gali jį dar kartą laikyti ne anksčiau kaip po 3 mėnesių. Fizinis asmuo, dėl pateisinamų priežasčių neatvykęs laikyti egzamino, pateikęs paaiškinimą apie nedalyvavimo egzamine priežastis ir prašymą leisti laikyti egzaminą, gali laikyti egzaminą anksčiau nei po 3 mėnesių. Kvalifikacijos egzamino perlaikymų skaičius neribojamas.

 

114 straipsnis. Komisija

1. Komisija atlieka fizinių asmenų, siekiančių įgyti teisę teikti įmonių bankroto administravimo paslaugas ar dirbti administratoriaus padėjėjais, atestavimą ir kitas šiame įstatyme bei kituose teisės aktuose nustatytas funkcijas.

2. Komisija sudaroma iš 5 narių. Komisijos pirmininkas yra ūkio viceministras, Komisijos pirmininko pavaduotojas – šio įstatymo 11 straipsnio 10 dalyje nurodytos Vyriausybės įgaliotos institucijos atstovas, kiti Komisijos nariai – Finansų ministerijos ar jos įgaliotos institucijos atstovas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovas ir šio įstatymo 11 straipsnio 10 dalyje nurodytos Vyriausybės įgaliotos institucijos atstovas. Visi Komisijos nariai privalo turėti aukštąjį universitetinį arba jam prilygintą išsilavinimą ir ne mažiau kaip 3 Komisijos nariai privalo turėti socialinių mokslų studijų srities teisės ar ekonomikos studijų krypties išsilavinimą (teisės ar ekonomikos bakalauro ir teisės ar ekonomikos magistro kvalifikacinį laipsnį) ar teisininko profesinį kvalifikacinį laipsnį (vienpakopį teisinį universitetinį išsilavinimą).

3. Komisijos personalinę sudėtį tvirtina ūkio ministras. Komisija sudaroma penkeriems metams. Komisijos nario įgaliojimams nutrūkus iki Komisijos veiklos laikotarpio pabaigos, naujas Komisijos narys skiriamas likusiam Komisijos veiklos laikotarpiui. Komisija veikia vadovaudamasi ūkio ministro patvirtintais nuostatais.

 

115 straipsnis.  Bankroto administratoriaus pažymėjimo ir bankroto administratoriaus padėjėjo pažymėjimo išdavimas bei jų galiojimo panaikinimas

1. Bankroto administratoriaus pažymėjimas ir bankroto administratoriaus padėjėjo pažymėjimas išduodamas Lietuvos Respublikos, kitos Europos Sąjungos valstybės narės ar valstybės – Europos ekonominės erdvės susitarimo dalyvės (toliau – valstybė narė) piliečiui, kitam fiziniam asmeniui, besinaudojančiam Europos Sąjungos teisės aktuose jam suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis, atitinkančiam šio įstatymo 112 straipsnio atitinkamai 1 ar 2 dalies reikalavimus. Bankroto administratoriaus pažymėjimu patvirtinama asmens, kaip bankroto administratoriaus, kvalifikacija. Bankroto administratoriaus padėjėjo pažymėjimas suteikia teisę dirbti administratoriaus padėjėju.

2. Bankroto administratoriaus pažymėjimus ir bankroto administratoriaus padėjėjo pažymėjimus Komisijos siūlymu Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka išduoda ir jų galiojimą panaikina Ūkio ministerija.

3. Bankroto administratoriaus pažymėjimas neišduodamas asmeniui, neatitinkančiam šio įstatymo 112 straipsnio 1 dalies 13 punktuose nurodytų reikalavimų ir neišlaikiusiam kvalifikacijos egzamino. Bankroto administratoriaus pažymėjimas išduodamas arba rašytinis motyvuotas atsisakymas išduoti pažymėjimą turi būti pateiktas pareiškėjui ne vėliau kaip per 30 dienų nuo kvalifikacijos egzamino dienos.

4. Bankroto administratoriaus pažymėjimas ir Bankroto administratoriaus padėjėjo pažymėjimas galioja neterminuotai.

5. Bankroto administratoriaus pažymėjimo galiojimas panaikinamas, kai:

1) to prašo pats administratorius;

2) paaiškėja, kad bankroto administratoriaus pažymėjimui gauti buvo pateikti neteisingi duomenys;

3) administratorius nuobaudos už šio įstatymo 117straipsnio 1 dalyje nurodytus pažeidimus galiojimo laikotarpiu pakartotinai padaro šio įstatymo 117straipsnio 1 dalyje nurodytų pažeidimų;

4) administratorius nebeatitinka šio įstatymo 112 straipsnio 3 dalyje nustatytų nepriekaištingos reputacijos reikalavimų;

5) administratorius miršta.

6. Bankroto administratoriaus pažymėjimo galiojimas šio straipsnio 5 dalies 2 ir 3 punktuose nustatytais pagrindais panaikinamas, jei šio įstatymo 11 straipsnio 10 dalyje nurodyta Vyriausybės įgaliota institucija, raštu įspėjusi administratorių dėl galimo pažymėjimo galiojimo panaikinimo, per 15 darbo dienų nuo šio įspėjimo išsiuntimo dienos negauna naujos informacijos ir dokumentų, dėl kurių pažymėjimo galiojimo panaikinimo klausimas galėtų būti grąžinamas Komisijai nagrinėti iš naujo.

7. Šio straipsnio 3, 5 ir 6 dalių nuostatos mutatis mutandis taikomos išduodant bankroto administratoriaus padėjėjo pažymėjimą ir panaikinant jo galiojimą.

8. Už asmenų, siekiančių įgyti teisę teikti įmonių bankroto administravimo paslaugas ar teisę dirbti administratoriaus padėjėju, egzaminavimą ir už bankroto administratoriaus ir bankroto administratoriaus padėjėjo pažymėjimų ir jų dublikatų išdavimą imama valstybės rinkliava.

 

116 straipsnis. Asmenų, teikiančių įmonių bankroto administravimo paslaugas, sąrašo
                                     sudarymas

1.  Šio įstatymo 11 straipsnio 10 dalyje nurodyta Vyriausybės įgaliota institucija Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka sudaro asmenų, teikiančių įmonių bankroto administravimo paslaugas, sąrašą (toliau –  Sąrašas). Į Sąrašą įrašyti fiziniai ir juridiniai asmenys įgyja teisę teikti įmonių bankroto administravimo paslaugas nuo įrašymo į Sąrašą dienos. 

2. Į Sąrašą įrašomi:

1) fiziniai asmenys, kuriems šio įstatymo 115 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka išduotas bankroto administratoriaus pažymėjimas;

2) juridiniai asmenys, atitinkantys šio įstatymo 112 straipsnio 5 dalies reikalavimą.

3. Sprendimą įrašyti į Sąrašą fizinį ir (ar) juridinį asmenį ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo bankroto administratoriaus pažymėjimo išdavimo fiziniam asmeniui ir (ar) juridinio asmens dokumentų, patvirtinančių atitiktį 112 straipsnio 5 dalyje nustatytiems reikalavimams pateikimo dienos priima šio įstatymo 11 straipsnio 10 dalyje nurodyta Vyriausybės įgaliota institucija ir apie tai paskelbia savo interneto svetainėje.

4. Šio įstatymo 11 straipsnio 10 dalyje nurodyta Vyriausybės įgaliota institucija turi atsisakyti įrašyti juridinį asmenį į Sąrašą ir apie tai motyvuotu raštu ne vėliau kaip 10 darbo dienų nuo dokumentų pateikimo dienos pranešti registruotu laišku juridiniam asmeniui, jeigu juridinis asmuo neatitinka šio įstatymo 112 straipsnio 5 dalyje nurodyto reikalavimo.

5. Reikalavimas būti įrašytam į Sąrašą netaikomas kitos valstybės narės juridiniam asmeniui ar kitai organizacijai, jų padaliniui, neįsisteigusiam Lietuvos Respublikoje, taip pat fiziniam asmeniui, siekiančiam laikinai teikti bankroto administravimo paslaugas Lietuvos Respublikoje, turinčiam kitos valstybės narės kompetentingos institucijos išduotą pažymėjimą, leidimą arba dokumentą, įrodantį, kad jis turi teisę teikti bankroto administravimo paslaugas pagal tos valstybės narės teisės aktus.

6. Bankroto administravimo paslaugų teikimo laikinumą vertina šio įstatymo 11 straipsnio 10 dalyje nurodyta Vyriausybės įgaliota institucija Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka. Prieš pradedant laikinai teikti paslaugas kitos valstybės narės juridiniai asmenys ar kitos organizacijos, jų padaliniai, neįsisteigę Lietuvos Respublikoje, taip pat fiziniai asmenys, turintys kitos valstybės narės kompetentingos institucijos išduotą pažymėjimą, leidimą arba dokumentą, įrodantį, kad jis turi teisę teikti bankroto administravimo paslaugas pagal tos valstybės narės teisės aktus, turi pateikti šio įstatymo 11 straipsnio 10 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai paslaugų teikėjo deklaraciją Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

7. Šio įstatymo 11 straipsnio 10 dalyje nurodyta Vyriausybės įgaliota institucija, šio straipsnio 1 dalyje nurodytus asmenis išbraukia iš Sąrašo, kai:

1) to prašo pats juridinis ar fizinis asmuo;

2) juridiniam asmeniui iškeliama bankroto byla ar bankroto procedūros vykdomos ne teismo tvarka, iškeliama restruktūrizavimo byla ar jis yra likviduojamas;

3) fiziniam asmeniui panaikinamas bankroto administratoriaus pažymėjimo galiojimas;

4) paaiškėja, kad siekdamas būti įrašytas į Sąrašą juridinis asmuo pateikė neteisingus duomenis;

5) juridinis asmuo ilgiau kaip 3 mėnesius neatitinka šio įstatymo 112 straipsnio 5 dalies reikalavimo.

8. Juridinis asmuo išbraukiamas iš Sąrašo šio straipsnio 7 dalies 4 ir 5 punktuose nustatytais pagrindais, jei šio įstatymo 11 straipsnio 10 dalyje nurodyta Vyriausybės įgaliota institucija, raštu įspėjusi juridinį asmenį dėl galimo išbraukimo iš Sąrašo, per 15 darbo dienų nuo šio įspėjimo išsiuntimo dienos negauna naujos informacijos ir dokumentų, dėl kurių juridinis asmuo neturėtų būti išbraukiamas iš Sąrašo.

 

117 straipsnis. Administratoriaus ir administratoriaus padėjėjo atsakomybė

1. Už įmonių bankrotą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, teismo procesinių dokumentų (sprendimų, įsakymų, nutarčių ir nutarimų), kreditorių susirinkimo ir kreditorių komiteto nutarimų nevykdymą ar netinkamą vykdymą, ar kitus pažeidimus, nustatytus tikrinant administratoriaus veiklą, Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka administratoriui gali būti paskirta nuobauda. Šio įstatymo 11 straipsnio 10 dalyje nurodyta Vyriausybės įgaliota institucija skiria šias nuobaudas:

1) įspėjimą;

2) viešą įspėjimą. Viešas įspėjimas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos skelbiamas šio įstatymo 11 straipsnio 10 dalyje nurodytos Vyriausybės įgaliotos institucijos interneto svetainėje.

2. Šio įstatymo 11 straipsnio 10 dalyje nurodyta Vyriausybės įgaliota institucija, nustačiusi galiojant nuobaudai pakartotinai padarytų šio straipsnio 1 dalyje nurodytų pažeidimų, nepriekaištingos reputacijos praradimo atvejų, taip pat šio įstatymo 116 straipsnio 6 dalyje nustatytais atvejais turi kreiptis į Komisiją dėl sprendimo siūlyti panaikinti bankroto administratoriaus pažymėjimo galiojimą ir išbraukti iš Sąrašo.

3. Administratoriui paskirta nuobauda galioja 1 metus.

4. Šio straipsnio 1, 2 ir 3 dalies nuostatos mutatis mutandis taikomos administratoriaus padėjėjui.

5. Sprendimas skirti nuobaudą gali būti skundžiamas Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.“

 

10 straipsnis. 12 straipsnio 4 dalies pakeitimas

12 straipsnio 4 dalyje vietoj skaičių „4/5“ įrašyti skaičius „3/4“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Nutarimą bankroto procedūras vykdyti ne teismo tvarka gali priimti kreditorių susirinkimas, jeigu šiam nutarimui atviru balsavimu pritarė kreditoriai, kurių reikalavimų suma vertine išraiška sudaro ne mažiau kaip 3/4 visų įmonės turimų įsipareigojimų, įskaitant ir tuos, kurių mokėjimo terminai nepasibaigę, sumos, esančios nutarimo priėmimo dieną.“

 

11 straipsnis. 21 straipsnio 2 dalies papildymas

Papildyti 21 straipsnio 2 dalį 4 punktu:

4) kreiptis į teismą dėl administratoriaus pakeitimo, jei kreditoriaus (kreditorių) teismo patvirtinti reikalavimai vertine išraiška sudaro daugiau kaip pusę visų kreditorių patvirtintų reikalavimų sumos.“

 

12 straipsnis. 22 straipsnio 1 dalies pakeitimas

22 straipsnio 1 dalyje vietoje skaičiaus „30“ įrašyti skaičių „15“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Pirmasis kreditorių susirinkimas turi įvykti ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo teismo nutarties patvirtinti kreditorių reikalavimus įsiteisėjimo dienos. Šiame susirinkime turi būti išrinktas kreditorių susirinkimo pirmininkas. Kol jis išrenkamas, kreditorių susirinkimui pirmininkauja administratorius. Kreditorių susirinkimo pirmininku laikomas išrinktas asmuo, už kurį balsavo kreditoriai, kurių teismo (kai bankroto procesas vyksta ne teismo tvarka, – kreditorių susirinkimo) patvirtintų reikalavimų suma vertine išraiška sudaro daugiau kaip pusę visų susirinkime dalyvaujančių kreditorių teismo (kai bankroto procesas vyksta ne teismo tvarka, – kreditorių susirinkimo) patvirtintų reikalavimų sumos. Kai kreditorių susirinkimo pirmininkas renkamas iš kelių asmenų, kreditorių susirinkimo pirmininku laikomas išrinktas asmuo, už kurį balsavusių kreditorių teismo (kai bankroto procesas vyksta ne teismo tvarka, – kreditorių susirinkimo) patvirtintų reikalavimų suma yra didžiausia, palyginti su balsavusių už kitas kandidatūras kreditorių teismo (kai bankroto procesas vyksta ne teismo tvarka, – kreditorių susirinkimo) patvirtintų reikalavimų suma.“

 

13 straipsnis. 23 straipsnio 13 punkto  pakeitimas

1.  Pakeisti 23 straipsnio 13 punktą ir jį išdėstyti taip:

13) kreiptis į teismą dėl administratoriaus pakeitimo. Kai kreditorių susirinkimas priima nutarimą dėl administratoriaus atstatydinimo ir naujo administratoriaus paskyrimo, kreditorių susirinkimo pirmininkas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio kreditorių susirinkimo nutarimo priėmimo dienos turi kreiptis į teismą dėl šio administratoriaus atstatydinimo ir pasiūlyti kito administratoriaus kandidatūrą. Kreditorių susirinkimo pirmininkas, gavęs šio įstatymo 11 straipsnio 3 dalies 24 punkte nurodytą administratoriaus teismui pateikto prašymo dėl jo atstatydinimo kopiją, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šios kopijos gavimo dienos teismui gali pasiūlyti kito administratoriaus kandidatūrą. Teisės aktų nustatyta tvarka sužinojęs, kad administratorius prarado teisę teikti įmonių bankroto administravimo paslaugas ir pagal šio įstatymo 11 straipsnio 3 dalies 24 punkto nuostatas nesikreipė į teismą dėl jo atstatydinimo, kreditorių susirinkimo pirmininkas šiame punkte nurodytu terminu turi kreiptis į teismą dėl šio administratoriaus atstatydinimo ir pasiūlyti kito administratoriaus kandidatūrą. Siūlomai kito administratoriaus kandidatūrai turi pritarti kreditorių susirinkimas;“

 

14 straipsnis. 26 straipsnio 1 ir 5 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 26 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Kreditorių reikalavimus tvirtina teismas ne vėliau kaip per 45 dienas administratoriui pateikus kreditorių ir jų reikalavimų sąrašą. Kreditorių sąrašo ir jų reikalavimų patikslinimai, susiję su bankroto procesu (nesumokėti mokesčiai, kitos privalomosios įmokos, įsiskolinimas atleistiems darbuotojams), tvirtinami teismo nutartimi, iki teismas priima nutartį nutraukti bankroto bylą arba sprendimą dėl įmonės pabaigos.“

2. Pakeisti 26 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Nutartis dėl kreditorių reikalavimų tvirtinimo ar atsisakymo juos tvirtinti atskiruoju skundu gali skųsti tik administratorius ir kreditoriai, kuriems jos priimtos. Kiti kreditoriai šias nutartis gali skųsti tik jei jomis patvirtintų finansinių reikalavimų suma viršija du šimtus penkiasdešimt litų ir skundą paduodančio kreditoriaus patvirtintų finansinių reikalavimų suma viršija du šimtus penkiasdešimt litų. Atskirasis skundas turi būti  išnagrinėtas teisme per 30 dienų nuo jo gavimo apeliacinės instancijos teisme dienos.“

 

15 straipsnis. 33 straipsnio pakeitimas ir papildymas

1. Pakeisti 33 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Bankrutuojančios ir bankrutavusios įmonės turtas, o kai įmonė yra neribotos civilinės atsakomybės ir ši įmonė neturi turto ar jo nepakanka teismo ir administravimo išlaidoms apmokėti ir kreditorių reikalavimams tenkinti, – jos savininko (savininkų) turimas turtas, o į kurį teisės aktų nustatyta tvarka gali būti nukreiptas išieškojimas, įskaitant ir esantį bendra jungtine nuosavybe, parduodamas:

1) gyvūnai, produktai, kitas greitai gendantis ar galintis greitai prarasti savo prekinę vertę turtas parduodamas už administratoriaus nustatytą (suderinus su įkaito turėtoju) rinkos kainą“;

2) nekilnojamasis ir įkeistas turtas, išskyrus šio straipsnio 1 dalies 1 punkte ir 4 dalyje nurodytus atvejus, parduodamas iš varžytynių Vyriausybės nustatyta tvarka;

3) kito ir neparduoto dvejose varžytynėse nekilnojamojo turto pardavimo tvarką nustato kreditorių susirinkimas. Kreditorių susirinkimo sprendimu šis turtas gali būti parduodamas šios dalies 2 punkte nurodyta tvarka.“

2. Papildyti 33 straipsnį nauja 4 dalimi:

4. Jei įkeisto turto pardavimas prasidėjo iki bankroto bylos iškėlimo, turto pardavimas baigiamas vykdyti iš varžytynių gautą pinigų sumą pervedant į bankrutuojančios įmonės sąskaitą.“

3. Buvusias 33 straipsnio 4–7 dalis laikyti atitinkamai 5–8 dalimis.

 

16 straipsnis. 36 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 36 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Bankroto administravimo išlaidas sudaro atlyginimas administratoriui, atlyginimas bankroto administratoriaus padėjėjui (padėjėjams), įmonės darbuotojų, kuriems būtina dalyvauti bankroto procese, išskyrus dalyvaujančius ūkinėje komercinėje veikloje, su darbo santykiais susijusios išmokos, išlaidos įmonės auditui, turto įvertinimo, pardavimo, atliekų, užteršto dirvožemio ir grunto sutvarkymo bei kitos kreditorių susirinkimo patvirtintos išlaidos. Prie bankroto administravimo išlaidų negali būti priskiriamos išlaidos, susijusios su ūkine komercine veikla.“

 

17 straipsnis. Pasiūlymas Vyriausybei

Vyriausybė ar jos įgaliota institucija parengia ir patvirtina šiam įstatymui įgyvendinti reikalingus teisės aktus.

 

18 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

1. Bankroto administratoriaus pažymėjimai ir bankroto administratoriaus padėjėjo pažymėjimai, išduoti terminuotam laikotarpiui ir galiojantys šio įstatymo įsigaliojimo dieną, galioja neterminuotai ir yra keičiami Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

2. Šis įstatymas, išskyrus 17 straipsnį,  įsigalioja 2010 m. liepos 1 dieną.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTĖ