Projektas

 

 

 

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VIEŠŲJŲ ĮSTAIGŲ ĮSTATYMO 2, 4, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 18 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

ĮSTATYMAS

 

2010 m.                      d. Nr.

Vilnius

 

(Žin., 1996, Nr. 68-1633; 2004, Nr. 25-752; 2007, Nr. 17-631; 2010, Nr. 1-17)

 

1 straipsnis. 2 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 2 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Viešoji įstaiga − tai pagal šį ir kitus įstatymus įsteigtas pelno nesiekiantis ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, kurio tikslas − tenkinti viešuosius interesus teikiant švietimo, mokymo, mokslo, kultūros, sveikatos priežiūros, aplinkos apsaugos, sporto plėtojimo, socialinės ar teisinės pagalbos ir kitas įstatymų numatytas paslaugas, taip pat vykdant kitokią visuomenei naudingą veiklą.“

 

2 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 4 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

4 straipsnis. Viešosios įstaigos steigimas

1. Viešosios įstaigos steigėjai gali būti valstybė, savivaldybės ir kiti iš įstaigos veiklos nesiekiantys sau naudos asmenys, sudarę viešosios įstaigos steigimo sutartį. Steigėjų skaičius neribojamas.

2. Viešosios įstaigos steigimo teisinis pagrindas yra šio Įstatymo nustatyta tvarka steigėjų sudaryta viešosios įstaigos steigimo sutartis.

3. Viešosios įstaigos steigimo sutartį pasirašo visi steigėjai.

4. Jeigu steigėjas yra vienas asmuo, vietoj steigimo sutarties jis surašo ir pasirašo steigimo aktą.

5. Jeigu viešosios įstaigos steigėja yra valstybė ar savivaldybė, sprendimą dėl viešosios įstaigos steigimo ir valstybei ar savivaldybei nuosavybės teise priklausančio turto investavimo priima atitinkamai Vyriausybė ar savivaldybės taryba. Sprendimas priimamas, jeigu tenkinamos Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 19 straipsnio 2 ir  3 dalyse nurodytosios ir šios sąlygos:

1) viešosios įstaigos vienintelė steigėja yra valstybė ar savivaldybė;

2) viešosios įstaigos tikslai – teikti švietimo, mokymo, mokslo, kultūros, sveikatos priežiūros, aplinkos apsaugos, sporto plėtojimo, socialinės pagalbos viešąsias paslaugas.

6. Sprendime turi būti nurodyta valstybės ar savivaldybės institucija, kuriai pavedama atstovauti steigėjai, ir valstybės ar savivaldybės institucija, kuriai pavedama įgyvendinti valstybės ar savivaldybės, kaip viešosios įstaigos savininkės, teises ir pareigas.

7. Asmenys, kurie turi teisę atstovauti steigiamai viešajai įstaigai, gali steigiamos viešosios įstaigos vardu ir dėl jos interesų sudaryti sandorius. Pagal šiuos sandorius viešajai įstaigai prievolės atsiranda tuomet, kai juos po viešosios įstaigos įsteigimo patvirtina viešosios įstaigos vadovas ar įstatuose nustatytas kitas organas. Jeigu viešosios įstaigos organas šių sandorių nepatvirtina, už šiais sandoriais pagrįstas prievoles juos sudarę asmenys atsako solidariai.

8. Iki viešosios įstaigos įregistravimo turi būti sušauktas steigiamasis susirinkimas. Jis turi paskirti viešosios įstaigos vadovą, taip pat sudaryti kolegialius organus, jeigu jie yra numatyti viešosios įstaigos įstatuose. Steigiamajame susirinkime turi teisę balsuoti visi viešosios įstaigos steigėjai. Vienas steigėjas steigiamajame susirinkime turi vieną balsą, jei viešosios įstaigos steigimo sutartyje nenustatyta kitaip. Kai steigėjas yra vienas asmuo, jo raštiški sprendimai prilyginami steigiamojo susirinkimo sprendimams.“

 

3 straipsnis. 6 straipsnio 2 dalies 6 punkto pakeitimas

6 straipsnio 2 dalies 6 punkte vietoj žodžių „naujų dalininkų priėmimo“ įrašyti žodžius „asmens tapimo nauju dalininku“ ir šį punktą išdėstyti taip:

6)  asmens tapimo nauju dalininku tvarka;“.

 

4 straipsnis. 7 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 7 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

7 straipsnis. Viešosios įstaigos dalininkai

1. Viešosios įstaigos dalininkas yra fizinis ar juridinis asmuo, kuris šio Įstatymo ir įstatų nustatyta tvarka yra perdavęs viešajai įstaigai įnašą, taip pat asmuo, kuriam dalininko teisės yra perleistos įstatų ar įstatymų nustatyta tvarka.

2. Viešosios įstaigos steigėjai, šio Įstatymo ir įstatų nustatyta tvarka perdavę viešajai įstaigai įnašą, tampa jos dalininkais.

3. Jeigu viešosios įstaigos dalininkas yra vienas asmuo, jis vadinamas viešosios įstaigos savininku. Šio Įstatymo nuostatos, kurios taikomos dalininkams, taikomos ir savininkui.

4. Viešosios įstaigos dalininkas turi teisę gauti likviduojamos viešosios įstaigos turto dalį šio Įstatymo 17 straipsnio 9 dalyje nustatyta tvarka.

5. Viešosios įstaigos dalininkas turi šias neturtines teises:

1) dalyvauti ir balsuoti viešosios įstaigos visuotiniuose dalininkų susirinkimuose;

2) susipažinti su viešosios įstaigos dokumentais ir gauti viešosios įstaigos turimą informaciją apie jos veiklą;

3) kreiptis į teismą su ieškiniu prašydamas panaikinti viešosios įstaigos visuotinio dalininkų susirinkimo ir kitų viešosios įstaigos organų sprendimus, taip pat pripažinti negaliojančiais valdymo organų sudarytus sandorius, jeigu jie prieštarauja imperatyviosioms įstatymų normoms, viešosios įstaigos įstatams arba protingumo ar sąžiningumo principams;

4) kreiptis į teismą su ieškiniu prašydamas uždrausti viešosios įstaigos valdymo organams ateityje sudaryti sandorius, prieštaraujančius viešosios įstaigos veiklos tikslams ar pažeidžiančius viešosios įstaigos valdymo organo kompetenciją;

5) kitas įstatymuose ir įstatuose nustatytas neturtines teises.

6. Viešosios įstaigos dalininkas turi teisę įstatų ir įstatymų nustatyta tvarka perleisti dalininko teises. Valstybės ar savivaldybės viešosios įstaigos dalininko teisės gali būti perleistos kitiems asmenims šio Įstatymo ir įstatymų, reglamentuojančių valstybės ir savivaldybių turto valdymą, naudojimą ir disponavimą juo, nustatytais atvejais ir būdais.

7. Viešosios įstaigos dalininkas, dalininko teises įgijęs iš kito viešosios įstaigos dalininko, taip pat kitas asmuo, įgijęs dalininko teises, apie tai raštu praneša viešajai įstaigai. Pranešime turi būti nurodytas viešosios įstaigos dalininko teises perleidęs dalininkas ir jo įnašų į dalininkų kapitalą vertė, dalininko teises įgijęs dalininkas ar kitas asmuo, dalininko teisių įgijimo data. Kartu su pranešimu pateikiamas ir dalininko teisių įgijimą liudijantis dokumentas.

8. Viešojoje įstaigoje turi būti sudaromas jos dalininkų sąrašas.

9. Viešosios įstaigos dalininkų sąraše nurodoma:

1) viešosios įstaigos pavadinimas, kodas, buveinė;

2) kiekvieno dalininko duomenys (fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta; juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinė);

3) kiekvieno dalininko įnašų į dalininkų kapitalą vertė ir tapimo dalininku data;

4) viešosios įstaigos dalininkų sąrašo sudarymo data.

10. Jeigu juridinis asmuo, kurio duomenys turi būti nurodomi viešosios įstaigos dalininkų sąraše, yra įsteigtas ir pagal taikomą teisę įregistruotas užsienio valstybėje, be šio straipsnio 9 dalies 2 punkte nurodytųjų juridinio asmens duomenų, papildomai nurodomas registras, kuriame juridinis asmuo įregistruotas, ir juridinio asmens registravimo numeris tame registre.

11. Viešosios įstaigos dalininkų sąrašą pasirašo jos vadovas.

12. Pasikeitus šio straipsnio 9 dalies 1–3 punktuose nurodytiems duomenims ar viešajai įstaigai gavus šio straipsnio 7 dalyje nurodytą pranešimą, ne vėliau kaip per 5 dienas turi būti sudaromas naujas viešosios įstaigos dalininkų sąrašas.

13. Viešosios įstaigos dalininkų sąrašas ne vėliau kaip per 5 dienas nuo jo sudarymo turi būti pateikiamas juridinių asmenų registro tvarkytojui.

14. Už viešosios įstaigos dalininkų sąrašo sudarymą ir pateikimą juridinių asmenų registro tvarkytojui atsakingas viešosios įstaigos vadovas.

15. Ginčus dėl viešosios įstaigos dalininkų sąrašo sprendžia teismas.

 

5 straipsnis. 9 straipsnio 4 dalies pakeitimas

9 straipsnio 4 dalies antrajame sakinyje vietoj žodžių „finansinės atskaitomybės“ įrašyti žodžius „finansinių ataskaitų rinkinių“, po žodžio „visuomenei“ įrašyti žodžius „metinio pranešimo parengimą“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Viešosios įstaigos vadovas organizuoja viešosios įstaigos veiklą ir veikia viešosios įstaigos vardu santykiuose su kitais asmenimis, sudaro ir nutraukia darbo sutartis su viešosios įstaigos darbuotojais. Viešosios įstaigos vadovas atsako už finansinių ataskaitų rinkinių sudarymą, visuotinio dalininkų susirinkimo sušaukimą, duomenų ir dokumentų pateikimą juridinių asmenų registrui, pranešimą dalininkams apie įvykius, turinčius esminės reikšmės viešosios įstaigos veiklai, viešosios įstaigos dalininkų registravimą, informacijos apie viešosios įstaigos veiklą pateikimą visuomenei, metinio pranešimo parengimą, viešos informacijos paskelbimą, kitus veiksmus, kurie yra vadovui numatyti teisės aktuose bei viešosios įstaigos įstatuose.“

 

6 straipsnis. 10 straipsnio 1 dalies 5 punkto, 2 ir 5 dalių pakeitimas

1. 10 straipsnio 1 dalies 5 punkte vietoj žodžių „metinę finansinę atskaitomybę“ įrašyti žodžius „metinių finansinių ataskaitų rinkinį“ ir šį punktą išdėstyti taip:

5) tvirtina metinių finansinių ataskaitų rinkinį;“.

2. 10 straipsnio 2 dalyje vietoj skaičių „8, 9 ir 10“ įrašyti skaičius „9, 10 ir 11“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimai priimami paprasta visų susirinkime dalyvaujančių dalininkų balsų dauguma, išskyrus šio straipsnio 1 dalies 9, 10 ir 11 punktuose nurodytus sprendimus, kurie priimami kvalifikuota balsų dauguma. Ją nustato viešosios įstaigos įstatai ir ji negali būti mažesnė kaip 2/3 visų susirinkime dalyvaujančių dalininkų balsų.“

3. 10 straipsnio 5 dalies antrajame sakinyje vietoj žodžių „metinę finansinę atskaitomybę“ įrašyti žodžius „metinių finansinių ataskaitų rinkinį“, vietoj žodžių „veiklos ataskaitą“ įrašyti žodžius „metinį pranešimą“ ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Kasmet per keturis mėnesius nuo viešosios įstaigos finansinių metų pabaigos turi įvykti eilinis visuotinis dalininkų susirinkimas. Viešosios įstaigos vadovas eiliniam visuotiniam dalininkų susirinkimui privalo pateikti viešosios įstaigos metinių finansinių ataskaitų rinkinį ir praėjusių finansinių metų viešosios įstaigos metinį pranešimą.“

 

 

 

7 straipsnis. 11 straipsnio pavadinimo ir 1 dalies pakeitimas

1. 11 straipsnio pavadinime vietoj žodžių „finansinė atskaitomybė“ įrašyti žodžius „finansinių ataskaitų rinkinys“ ir straipsnio pavadinimą išdėstyti taip:

11 straipsnis. Viešosios įstaigos buhalterinė apskaita, finansinių ataskaitų rinkinys ir auditas“.

2. 11 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių „finansinės atskaitomybės“ įrašyti žodžius „finansinių ataskaitų rinkinio“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Viešosios įstaigos buhalterinę apskaitą, jos organizavimą bei tvarkymą ir finansinių ataskaitų rinkinio sudarymą nustato įstatymai ir kiti teisės aktai.“

 

8 straipsnis. 12 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 12 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

12 straipsnis. Viešosios įstaigos metinis pranešimas

1. Pasibaigus finansiniams metams turi būti parengtas viešosios įstaigos metinis pranešimas.

2. Viešosios įstaigos metiniame pranešime turi būti nurodyta informacija apie viešosios įstaigos:

1) veiklos tikslus, nurodant ir vykdomos veiklos pobūdį;

2) veiklos planus ir prognozes;

3)  veiklos rezultatus per finansinius metus;

4)  dalininkus finansinių metų pradžioje ir pabaigoje;

5) dalininkų kapitalo dydį finansinių metų pradžioje ir pabaigoje;

6)  gautas lėšas ir jų šaltinius per finansinius metus;

7)  įsigytą ir perleistą ilgalaikį turtą per finansinius metus;

8)  sąnaudas per finansinius metus, iš jų darbo užmokesčiui skirtą dalį;

9)  darbuotojų skaičių finansinių metų pradžioje ir pabaigoje;

10) vadovą ir jo atlyginimą;

11) kolegialaus valdymo organo ir kitų kolegialių organų, jeigu tokie organai sudaryti, narius ir kiekvieno jų atlyginimą.

3. Šio straipsnio 2 dalies 10 ir 11 punktuose nustatyti reikalavimai taikomi tik viešosios įstaigos, kurios savininkė ar dalininkė yra valstybė ar savivaldybė, metiniam pranešimui.

4. Viešosios įstaigos metiniame pranešime gali būti ir kita informacija, kurią nustato visuotinis dalininkų susirinkimas.

5. Viešosios įstaigos metinis pranešimas yra viešas dokumentas. Ne vėliau kaip per 5 dienas nuo eilinio visuotinio dalininkų susirinkimo šis pranešimas turi būti paskelbtas viešosios įstaigos interneto svetainėje, jeigu viešoji įstaiga ją turi. Jeigu viešoji įstaiga neturi interneto svetainės, tretiesiems asmenims turi būti sudarytos sąlygos su šiuo pranešimu susipažinti viešosios įstaigos buveinėje.

 

9 straipsnis. 13 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 13 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

13 straipsnis. Viešosios įstaigos nuosavas kapitalas ir negrąžintinai gautos lėšos

1. Viešosios įstaigos nuosavą kapitalą sudaro:

1) dalininkų kapitalas;

2) pelnas (nuostolis);

3) perkainojimo rezervas;

4)  rezervai iš pelno.

2. Viešosios įstaigos dalininkų kapitalas yra lygus dalininkų įnašų vertei.

3. Dalininkų įnašai gali būti pinigai, taip pat pagal Turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymą įvertintas materialusis ir nematerialusis turtas. Kiekvieno įnašo vertė yra lygi įneštai pinigų sumai ar atitinka turto vertinimo ataskaitoje nurodytąją turto vertę.

4. Jeigu dalininku tampa asmuo, įgijęs dalininko teises iš viešosios įstaigos dalininko, dalininko teises įgijusio asmens įnašų vertė atitinka dalininko teises perleidusio dalininko turėtų įnašų vertę. Jeigu dalininkas įgyja dalininko teises iš kito viešosios įstaigos dalininko, dalininko įnašų vertė padidėja jam dalininko teises perleidusio dalininko turėtų įnašų verte.

5. Dalininkui išduodamas jo įnašų vertę patvirtinantis dokumentas. Jeigu dalininkas papildomai perduoda viešajai įstaigai įnašą ar įsigyja dalininko teises iš kito dalininko, šis dokumentas turi būti pakeistas. Dalininkui išduotame dokumente nurodyta jo įnašų vertė turi atitikti viešosios įstaigos dalininkų sąraše nurodytą dalininko įnašų į dalininkų kapitalą vertę.

6. Dalininkų kapitalas gali būti didinamas tik dalininkų įnašais.

7. Viešojoje įstaigoje gali būti sudaromi rezervai iš pelno, gauto iš ūkinės komercinės veiklos, susietos su įstaigos įstatuose nustatytais veiklos tikslais, taip pat perkainojimo rezervas.

8. Rezervai iš pelno sudaromi, keičiami, naudojami ir panaikinami visuotinio dalininkų susirinkimo sprendimu.

9. Iš perkainojimo rezervo negali būti mažinami viešosios įstaigos nuostoliai.

10. Viešoji įstaiga lėšas, gautas kaip paramą, taip pat kitas negrąžintinai gautas lėšas naudoja jas perdavusio asmens nurodytiems (jei perduodamas šias lėšas asmuo davė tokius nurodymus) tikslams. Viešoji įstaiga tokias lėšas privalo laikyti atskiroje sąskaitoje ir sudaryti išlaidų sąmatą, jei tai numatyta teisės aktuose arba lėšas perdavęs asmuo to reikalauja. Viešoji įstaiga negali priimti lėšų, jei jas perduodantis asmuo nurodo šias lėšas naudoti kitiems tikslams, negu nustatyta viešosios įstaigos įstatuose.“

 

10 straipsnis. 15 straipsnio 3 dalies 2 punkto ir 5 dalies pakeitimas

1. 15 straipsnio 3 dalies 2 punkte vietoj žodžių „metinėmis finansinėmis atskaitomybėmis“ įrašyti žodžius „metinių finansinių ataskaitų rinkiniais“ ir šį punktą išdėstyti taip:

2) kur ir nuo kada galima susipažinti su reorganizavimo sąlygomis, po reorganizavimo veiksiančių viešųjų įstaigų įstatų projektais ir reorganizavime dalyvaujančių viešųjų įstaigų praėjusių trejų finansinių metų metinių finansinių ataskaitų rinkiniais.“

2. 15 straipsnio 5 dalyje vietoj žodžių „metinėmis finansinėmis atskaitomybėmis“ įrašyti žodžius „metinių finansinių ataskaitų rinkiniais“ ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Ne vėliau kaip likus trisdešimčiai dienų iki visuotinio dalininkų susirinkimo, kurio darbotvarkėje numatyta priimti sprendimą dėl reorganizavimo, reorganizavime dalyvaujančių viešųjų įstaigų dalininkai turi teisę susipažinti su reorganizavimo sąlygomis, po reorganizavimo veiksiančių viešųjų įstaigų įstatų projektais, taip pat visų reorganizavime dalyvaujančių viešųjų įstaigų praėjusių trejų finansinių metų metinių finansinių ataskaitų rinkiniais. Kiekvienas viešosios įstaigos dalininkas turi teisę gauti visų šioje dalyje išvardytų dokumentų kopijas.“

 

11 straipsnis. 18 straipsnio 2 dalies 8 punkto pakeitimas

18 straipsnio 2 dalies 8 punkte vietoj žodžių „Archyvų įstatymo“ įrašyti žodžius „Dokumentų ir archyvų įstatymo“ ir šį punktą išdėstyti taip:

8) perduoti dokumentus saugoti Dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka;“.

 

12 straipsnis. Pasiūlymai Vyriausybei

Vyriausybė iki 2010 m. birželio 30 d. priima šiam įstatymui įgyvendinti reikalingus teisės aktus.

 

 

 

13 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus jo 12 straipsnį, įsigalioja 2010 m. liepos 1 dieną.

2. Viešosios įstaigos, įsteigtos iki 2010 m. liepos 1 d., turi sudaryti savo dalininkų sąrašus, laikydamosi šio įstatymo 4 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymo              7 straipsnio reikalavimų, ir per 3 mėnesius nuo šio įstatymo įsigaliojimo pateikti juos juridinių asmenų registro tvarkytojui.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTĖ