Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS PARAMOS MOKINIAMS

ĮSTATYMO 3, 4, 5, 7, 9, 12, 13 IR 14 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2009 m.                    d. Nr.

Vilnius

 

(Žin., 2006, Nr. 73-2755; 2008, Nr. 63-2382, Nr. 149-6027

 

1 straipsnis. 3 straipsnio 1 punkto pakeitimas

3 straipsnio 1 punkte išbraukti žodį „pusryčiai“ ir šį punktą išdėstyti taip:

1) mokinių nemokamas maitinimas (pietūs, maitinimas mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose);“.

 

2 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

4 straipsnio 1, 3, 5, 6 ir 7 dalyse išbraukti žodžius „apskričių viršininkų administracijoms ir“ ir šį straipsnį išdėstyti taip:

4 straipsnis. Socialinės paramos mokiniams finansavimas

1. Socialinė parama mokiniams finansuojama iš valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams, valstybės biudžete skirtų bendrųjų asignavimų Švietimo ir mokslo ministerijai, savivaldybių biudžetų lėšų, nevalstybinių mokyklų steigėjų skirtų lėšų ir įstatymų nustatyta tvarka gautų kitų lėšų.

2. Socialinės paramos mokiniams išlaidų rūšys:

1) išlaidos produktams (įskaitant prekių pirkimo pridėtinės vertės mokestį), kai mokiniai maitinami nemokamai;

2) išlaidos mokinio reikmenims (įskaitant prekių pirkimo pridėtinės vertės mokestį);

3) patiekalų gamybos išlaidos (maitinimo paslaugų teikėjų darbuotojų, tiesiogiai susijusių su mokinių nemokamo maitinimo teikimu, darbo užmokestis, valstybinio socialinio draudimo įmokos, komunalinių paslaugų išlaidos ir kt.);

4) išlaidos socialinei paramai mokiniams administruoti (šią paramą administruojančių institucijų darbuotojų ir mokyklų darbuotojų, atsakingų už šios paramos teikimą, darbo užmokestis, valstybinio socialinio draudimo įmokos, ryšių paslaugos, pašto paslaugos ir kt.).

3. Šio straipsnio 2 dalies 1 punkte nustatytos išlaidos savivaldybių ir nevalstybinių mokyklų mokiniams finansuojamos iš valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams, o valstybinių mokyklų mokiniams – iš Švietimo ir mokslo ministerijai valstybės biudžete skirtų bendrųjų asignavimų ir įstatymų nustatyta tvarka gautų kitų lėšų.

4. Šio straipsnio 2 dalies 2 punkte nustatytos išlaidos finansuojamos iš valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams ir įstatymų nustatyta tvarka gautų kitų lėšų.

5. Šio straipsnio 2 dalies 3 punkte nustatytos išlaidos finansuojamos iš savivaldybių biudžetų lėšų, nevalstybinių mokyklų steigėjų skirtų lėšų bei Švietimo ir mokslo ministerijai valstybės biudžete skirtų bendrųjų asignavimų ir įstatymų nustatyta tvarka gautų kitų lėšų.

6. Šio straipsnio 2 dalies 4 punkte nustatytoms išlaidoms finansuoti iš valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams ir iš valstybės biudžete skirtų bendrųjų asignavimų Švietimo ir mokslo ministerijai papildomai skiriami 4 procentai šio straipsnio 2 dalies 1 ir 2 punktuose nustatytoms išlaidoms finansuoti skirtų lėšų.

7. Einamaisiais metais nepanaudotos šio straipsnio 2 dalies 1, 2 ar 4 punktuose nurodytoms išlaidoms apmokėti skirtos valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams ir iš valstybės biudžeto skirtos bendrųjų asignavimų lėšos Švietimo ir mokslo ministerijai gali būti skiriamos papildomai kitoms šio straipsnio 2 dalies 1 ar 2 punkte nurodytoms išlaidoms apmokėti.“

 

 

 

3 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 5 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

5 straipsnis. Mokinių teisė į socialinę paramą

1. Mokiniai turi teisę į nemokamus pietus ir į paramą mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dydžio.

2. Kitais savivaldybės, kurioje priimamas sprendimas dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo, tarybos nustatytais atvejais (ligos, nelaimingo atsitikimo, netekus maitintojo, mokiniui iš tris ir daugiau vaikų auginančios ar neįgalių tėvų šeimos ir kt.), atsižvelgiant į šeimos gyvenimo sąlygas, mokiniai turi teisę į nemokamus pietus, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip 2 VRP dydžiai.

3. Šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytiems mokiniams skiriamas nemokamas maitinimas vasaros atostogų metu mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose.“

 

4    straipsnis. 7 straipsnio pakeitimas

7 straipsnio 1 dalyje išbraukti žodį „pusryčių“, 2 dalyje išbraukti 2 punktą, buvusį 3 punktą laikyti 2 punktu ir šį straipsnį išdėstyti taip:

7 straipsnis. Produktams įsigyti skiriamų lėšų dydžio nustatymas

1. Nemokamų pietų ir maitinimo vasaros atostogų metu mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose (atsižvelgiant į mokinio buvimo stovykloje dienos laiko trukmę) produktams įsigyti skiriamų lėšų dydis vienai dienai vienam mokiniui nustatomas vadovaujantis Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintu pusryčių, pietų ir pavakarių patiekalų gamybai reikalingų produktų rinkinių sąrašu pagal mokinių amžiaus grupes.

2. Produktams įsigyti (įskaitant pirkimo pridėtinės vertės mokestį) skiriama:

1) nuo 2,6 iki 3,6 procento bazinės socialinės išmokos dydžio suma pietums;

2) nuo 6 iki 7 procentų bazinės socialinės išmokos dydžio suma maitinimui (pusryčiams, pietums, pavakariams) mokyklose organizuojamose dieninėse vasaros poilsio stovyklose.“

 

5 straipsnis. 9 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 9 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Švietimo ir mokslo ministerija administruoja mokinių nemokamą maitinimą valstybinėse mokyklose, o savivaldybių administracijos savivaldybių įsteigtose mokyklose ir savivaldybių teritorijose įsteigtose nevalstybinėse mokyklose.“

 

6 straipsnis. 12 straipsnio 1, 4 ir 5 dalių pakeitimas

1. 12 straipsnio 1 dalyje išbraukti žodžius „apskričių viršininkų administracijų ar“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Mokiniams nemokamas maitinimas teikiamas toje mokykloje, kurioje mokiniai mokosi, neatsižvelgiant į jų gyvenamąją vietą. Valstybinių mokyklų mokiniams nemokamas maitinimas teikiamas švietimo ir mokslo ministro patvirtinta mokinių nemokamo maitinimo mokyklose tvarka, o savivaldybių ir nevalstybinių mokyklų mokiniams – savivaldybių tarybų patvirtinta mokinių nemokamo maitinimo mokyklose tvarka.“

2. 12 straipsnio 4 dalyje išbraukti žodžius „ir pusryčiai“, „apskričių viršininkų administracijų ar“, vietoj žodžio „bei“ įrašyti žodį „ir“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Nemokami pietūs poilsio, švenčių ir atostogų dienomis per mokslo metus gali būti teikiami valstybinių mokyklų mokiniams vadovaujantis švietimo ir mokslo ministro patvirtinta mokinių nemokamo maitinimo mokyklose tvarka, o savivaldybių ir nevalstybinių mokyklų mokiniams – savivaldybių tarybų patvirtinta mokinių nemokamo maitinimo mokyklose tvarka.“

3. 12 straipsnio 5 dalies antrame sakinyje po žodžio „maitinimą“ įrašyti žodžius „ir informuoja mokinio gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją apie tai, kad mokinys pakeitė mokyklą“ ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Pakeitus mokyklą, mokiniui nemokamas maitinimas naujoje mokykloje pradedamas teikti nuo pirmos mokymosi joje dienos. Ankstesnė mokykla pateikia pažymą apie mokinio teisę gauti nemokamą maitinimą ir informuoja mokinio gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją apie tai, kad mokinys pakeitė mokyklą.“

 

7 straipsnis. 13 straipsnio 1 dalies pakeitimas

13 straipsnio 1 dalyje išbraukti žodžius „apskričių viršininkų administracijos ir“, vietoj žodžio „vadovaudamosi“ įrašyti žodį „vadovaudamasi“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Savivaldybės administracija lėšų poreikį šio įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 1, 2 ir 4 punktuose nurodytoms išlaidoms finansuoti nustato vadovaudamasi Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtinta Valstybinėms (perduotoms savivaldybėms) funkcijoms atlikti skirtų lėšų apskaičiavimo metodika, o Švietimo ir mokslo ministerija lėšų poreikį šio įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 1 ir 4 punktuose nurodytoms išlaidoms finansuoti nustato vadovaudamasi Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtinta Valstybės biudžeto lėšų poreikio mokinių nemokamam maitinimui planavimo bei jų paskirstymo metodika.“

 

8 straipsnis. 14 straipsnio 1 dalies 1 punkto, 3 ir 4 dalių pakeitimas

1. 14 straipsnio 1 dalies 1 punkte išbraukti žodį „mokykloms“ ir šį punktą išdėstyti taip:

1) skirsto šiam įstatymui įgyvendinti gautas valstybės ir savo biudžeto lėšas bei įstatymų nustatyta tvarka gautas kitas lėšas;“.

2. 14 straipsnio 3 dalyje išbraukti žodžius „apskričių viršininkų administracijos“ ir šią dalį išdėstyti taip:

3. Savivaldybių administracijos, Švietimo ir mokslo ministerija:

1) atsako už valstybės ir savo biudžeto lėšų, skiriamų šiam įstatymui įgyvendinti, tikslingą panaudojimą;

2) nustato produktams įsigyti skiriamų lėšų dydį, vadovaudamosi šio įstatymo 7 straipsniu;

3) teikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai duomenis apie pagrįstą valstybės biudžeto lėšų, reikalingų šiam įstatymui įgyvendinti, poreikį, vadovaudamosi Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtinta duomenų apie valstybės biudžeto lėšų poreikį socialinei paramai mokiniams teikimo tvarka;

4) renka ir kaupia duomenis apie suteiktą socialinę paramą mokiniams, analizuoja duomenis apie remiamus mokinius ir lėšų panaudojimą mokyklose, laiku apskaičiuoja papildomai reikalingas ar numatomas nepanaudoti einamaisiais metais lėšas;

5) teikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai duomenis apie suteiktą socialinę paramą mokiniams, vadovaudamosi Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtinta duomenų apie suteiktą socialinę paramą mokiniams teikimo tvarka, ir, jei reikia, kitą informaciją;

6) gavusios informaciją apie pasikeitusias aplinkybes, turinčias įtakos skiriant socialinę paramą mokiniams, ar kilus įtarimui, kad pateikta neteisinga informacija arba ji yra nuslėpta, apie tai praneša savivaldybės, kurioje priimamas sprendimas dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo, administracijos direktoriui arba jo įgaliotam administracijos valstybės tarnautojui.“

3. 14 straipsnio 4 dalį papildyti 4 punktu: 

4) savivaldybės, kurioje priimamas sprendimas dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo, tarybos nustatytais atvejais (ligos, nelaimingo atsitikimo, netekus maitintojo, mokiniui iš tris ir daugiau vaikų auginančios ar neįgalių tėvų šeimos ir kt.), patikrinus šeimos gyvenimo sąlygas ir surašius buities tyrimo aktą, turi teisę skirti nemokamus pusryčius ar pavakarius savivaldybės nustatyta tvarka. Tam tikslui gali būti panaudojama iki 2 procentų šio įstatymo 4 straipsnio 1, 2 ir 4 dalyse numatytoms išlaidoms finansuoti skirtų valstybės biudžeto lėšų.“ 

 

9 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

1. Šis įstatymas, išskyrus 2 ir 5 straipsnius, 6 straipsnio 1 dalį, 7 straipsnį ir 8 straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2010 m. sausio 1 d.

2. Šio įstatymo 2 ir 5 straipsniai, 6 straipsnio 1 dalis, 7 straipsnis ir 8 straipsnio 2 dalis įsigalioja 2010 m. liepos 1 d.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

respublikos prezidentAS