Projektas-2

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

TURIZMO ĮSTATYMO 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 18, 22 STRAIPSNIŲ,

TREČIOJO SKIRSNIO PAVADINIMO PAKEITIMO, 14, 15, 16, 17, 21 STRAIPSNIŲ PRIPAŽINIMO NETEKUSIAIS GALIOS IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 41, 131 STRAIPSNIAIS IR PRIEDU

ĮSTATYMAS

 

20   m.                      d. Nr.
Vilnius

(Žin., 1998, Nr. 32-852; 2002, Nr. 123-5507; 2003, Nr. 114-5119; 2004, Nr. 156-5689; 2005, Nr. 88-3285)

 

1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

2 straipsnis. Pagrindinės šio Įstatymo sąvokos

1. Apgyvendinimo paslauga – savarankiška už užmokestį atliekama ekonominė veikla, kuria sudaromos sąlygos tenkinti nakvynės ir higienos poreikius.

2. AsmuoLietuvos Respublikos ar kitos valstybės narės pilietis, kitas fizinis asmuo, kuris naudojasi Europos Sąjungos teisės aktuose jam suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis (toliau – fizinis asmuo), arba Lietuvos Respublikoje įsteigtas juridinis asmuo, kitos valstybės narės juridinis asmuo ar kita organizacija, ar jų padaliniai, užsienio valstybės juridinio asmens ar organizacijos filialai, įsteigti Lietuvos Respublikoje (toliau – juridinis asmuo).

3. Deklaracija – nustatytos formos pareiškimas, pateikiamas Valstybiniam turizmo departamentui prie įgaliotos ministerijos (toliau – Valstybinis turizmo departamentas) prieš teikiant turizmo paslaugas.

4. Ekskursija – trumpiau kaip parą trunkantis objektų ar vietovių lankymas pagal nustatytą maršrutą, kai dalyvauja gidas.

5. Gidas – teisės aktų nustatytus kvalifikacinius reikalavimus atitinkantis fizinis asmuo, kuris suteikia specialią informaciją apie lankomus muziejus, meno galerijas, gamtos, kultūros, mokslo, parodų ar kitus objektus arba vietoves.

6. Kambarys (numeris) – apgyvendinimui skirtame pastate specialiai įrengta patalpa ar jų grupė, apgyvendinimo paslaugų teikėjo siūloma asmenims nuomotis kaip nedaloma visuma.

7. Kelionių agentas – fizinis asmuo, priimantis užsakymus ir sutartiniais pagrindais tarpininkaujantis parduodant organizuotas turistines keliones ir (ar) atskiras turizmo paslaugas vartotojams.

8. Kelionių agentūra – juridinis asmuo, priimantis užsakymus ir sutartiniais pagrindais tarpininkaujantis parduodant organizuotas turistines keliones ir (ar) atskiras turizmo paslaugas vartotojams.

9. Kelionių organizatorius – asmuo, rengiantis organizuotas turistines keliones ir teikiantis kitas turizmo paslaugas bei parduodantis jas turizmo paslaugų vartotojams tiesiogiai arba per kelionių agentūras ar kelionių agentus.

10. Kelionių organizavimo paslauga – savarankiška, už užmokestį atliekama ekonominė veikla, susijusi su organizuotų turistinių kelionių rengimu ir (ar) jų pardavimu.

11. Kelionių vadovas – fizinis asmuo, kuris suteikia kelionės informaciją ir lydi turistus kelionėse.

12. Kurortas – įstatymo suteiktas statusas gyvenamajai vietovei, kurioje yra moksliškai ištirtų ir pripažintų gydomaisiais gamtinių gydomųjų veiksnių (mineralinių vandenų, gydomojo purvo, sveikatai palankus mikroklimatas, rekreacinių želdinių, vandens telkinių) bei išplėtota speciali infrastruktūra naudoti šiuos veiksnius gydymo, sveikatinimo, turizmo ir poilsio reikmėms.

 

13. Kurortinė teritorija – Lietuvos Respublikos Vyriausybės suteiktas statusas gyvenamajai vietovei arba jos daliai (gyvenamosioms vietovėms arba jų dalims), kurioje yra gamtinių išteklių, galinčių turėti gydomųjų savybių, ir speciali infrastruktūra naudoti šiuos išteklius sveikatinimo, turizmo ir poilsio reikmėms.

14. Organizuota turistinė kelionė – už bendrą kainą parengtas arba siūlomas įsigyti turizmo paslaugų rinkinys, kurį sudaro ne mažiau kaip dvi turizmo paslaugos (apgyvendinimo, vežimo, kita esminę kelionės dalį sudaranti turizmo paslauga, nesusijusi su vežimu ar apgyvendinimu), jeigu ši turistinė kelionė tęsiasi ilgiau kaip 24 valandas arba į ją yra įtraukta nakvynė.

15. Rekreacinė teritorija – vietovė, turinti gamtinių ar kultūrinių aplinkos savybių ir sąlygų žmonių visaverčiam fiziniam bei dvasiniam poilsiui organizuoti.

16. Rekreaciniai ištekliai – gamtinės ar kultūrinės aplinkos savybės, tinkamos žmonių visaverčiam fiziniam ir dvasiniam poilsiui organizuoti.

17. Turistas – fizinis asmuo, kuris pažintiniais, profesiniais dalykiniais, etniniais, kultūriniais, rekreaciniais, sveikatingumo, religiniais ar specialiais tikslais keliauja po šalį ar į kitas šalis ir apsistoja bent vienai nakvynei, tačiau ne ilgiau kaip vienerius metus už savo nuolatinės gyvenamosios vietos ribų, jei ši veikla nėra mokymasis ar apmokamas darbas lankomoje vietovėje.

18. Turizmo ištekliai – objektai ar vietovės, dominantys turistus ar skirti jų reikmėms tenkinti.

19. Turizmo paslauga – savarankiška, už užmokestį turistui teikiama kelionių organizavimo, apgyvendinimo, maitinimo, vežimo, informacijos, pramogų ar kita  paslauga.

20. Turizmo paslaugų teikimo sutartis – raštu sudarytas susitarimas, kuriuo viena šalis – kelionių organizatorius – įsipareigoja už atlyginimą kitai šaliai – turistui – užtikrinti organizuotą turistinę kelionę, o turistas įsipareigoja sumokėti už suteiktas paslaugas.

21. Valstybė narė – Europos Sąjungos valstybė narė, taip pat Europos ekonominei erdvei (EEE) priklausanti valstybė.

 

 

2 straipsnis. Trečiojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Pakeisti trečiojo skirsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

TREČIASIS SKIRSNIS

KELIONIŲ ORGANIZAVIMO PASLAUGOS

 

3 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 4 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

4  straipsnis. Kelionių organizavimo paslaugų teikėjai

1. Kelionių organizavimo paslaugų teikėjai yra kelionių organizatoriai, kelionių agentūros ir kelionių agentai.

2. Kelionių organizatorius,  kelionių agentūra ar kelionių agentas veiklą vykdyti gali tik kai yra Valstybinio turizmo departamento įrašytas į kelionių organizatorių sąrašą.

3. Kelionių organizatorius įrašomas į kelionių organizatorių sąrašą, kai asmuo Valstybiniam turizmo departamentui pateikia tinkamai užpildytą Valstybinio turizmo departamento patvirtintos formos deklaraciją ir dokumentus, patvirtinančius šio Įstatymo 7 straipsnyje nurodytą kelionių organizatoriaus galiojantį prievolių įvykdymo užtikrinimą, kurio terminas yra ne trumpesnis nei vieneri metai.  

4. Juridinio asmens kelionių organizatoriaus ir kelionių agentūros deklaracijoje turi būti nurodyta:

1) juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, buveinė (adresas (-ai), telefono, fakso numeriai, juridinio asmens kodas, elektroninio pašto, interneto svetainės adresai;

2) veiklos vietos (-ų) adresas (-ai), telefono, fakso numeriai, elektroninio pašto adresas.

5. Fizinio asmens kelionių organizatoriaus ir kelionių agento deklaracijoje turi būti nurodyta:

1) vardas, pavardė, nuolatinės gyvenamosios vietos adresas;

2) veiklos vietos (-ų) adresas (-ai), telefono, fakso numeriai, elektroninio pašto adresas.

6. Kelionių organizatoriaus Valstybinis turizmo departamentas neįrašo į kelionių organizatorių sąrašą, jeigu:

1) nepateiktas kelionių organizatoriaus prievolių įvykdymo užtikrinimas arba jo terminas yra trumpesnis nei vieneri metai, arba neatitinka šio Įstatymo 7 straipsnyje nustatytos sumos;

2) ne iki galo arba neteisingai užpildyta Valstybinio turizmo departamento nustatytos formos deklaracija.

7. Valstybinis turizmo departamentas išbraukia kelionių organizatorių iš kelionių organizatorių sąrašo, jeigu:

1) kelionių organizatorius neturi šio Įstatymo 7 straipsnyje nustatyto galiojančio kelionių organizatoriaus prievolių įvykdymo užtikrinimo;

2) kelionių organizatoriui yra iškelta bankroto byla;

3) kelionių organizatorius likviduojamas ar pasibaigia kitais įstatyme numatytais pagrindais;

4) kelionių organizatorius pateikia Valstybiniam turizmo departamentui prašymą išbraukti jį iš kelionių organizatorių sąrašo;

5) per Valstybinio turizmo departamento nustatytą terminą kelionių organizatorius nepašalina pažeidimų, dėl kurių kelionių organizatorius yra laikinai išbrauktas iš kelionių organizatorių sąrašo.

8. Kelionių agentūra ar kelionių agentas įrašomas į kelionių agentūrų ar kelionių agentų sąrašą, kai asmuo Valstybiniam turizmo departamentui pateikia tinkamai užpildytą Valstybinio turizmo departamento patvirtintos formos deklaraciją ir dokumentus, patvirtinančius šio Įstatymo 4 straipsnio 9 dalyje nurodytą civilinės atsakomybės draudimą už galimą žalą, kuri gali kilti atstovaujamajam turizmo paslaugų teikėjui ar turistams dėl kelionių agentūros ar kelionių agento veiksmų, kurio terminas yra ne trumpesnis nei vieneri metai. 

9. Kelionių agentūros ar kelionių agento civilinės atsakomybės draudimo suma turi būti ne mažesnė nei 5 procentai nuo praėjusių metų įplaukų dydžio (skaičiuojant pagal praėjusius metus), tačiau visais atvejais civilinės atsakomybės draudimo suma negali būti mažesnė negu 15 tūkstančių litų. Kelionių agentūros ar kelionių agento, kuris pirmą kartą arba po vienerių metų pertraukos vėl pradeda teikti paslaugas, civilinės atsakomybės draudimo suma negali būti mažesnė nei 15 tūkstančių litų.

10. Valstybinis turizmo departamentas asmens neįrašo į kelionių agentūrų ar kelionių agentų sąrašą, jeigu:  

1) nepateikti civilinės atsakomybės draudimą patvirtinantys dokumentai arba draudimo terminas yra trumpesnis nei vieneri metai, arba neatitinka šio Įstatymo 4 straipsnio 9 dalyje nustatytos  sumos;

2) asmuo ne iki galo arba neteisingai užpildo Valstybinio turizmo departamento nustatytos formos deklaraciją.

11. Valstybinis turizmo departamentas kelionių agentūrą ar kelionių agentą išbraukia iš kelionių agentūrų ar kelionių agentų sąrašo, jeigu:

1) kelionių agentūra ar kelionių agentas neturi galiojančio nustatyto dydžio civilinės atsakomybės draudimo;

2) kelionių agentūrai yra iškelta bankroto byla;

3) kelionių agentūra likviduojama ar kitaip pasibaigia;

4) kelionių agentas miršta;

5) kelionių agentūra ar kelionių agentas pateikia prašymą išbraukti iš kelionių agentūrų ar kelionių agentų sąrašo;

6) kelionių agentūra ar kelionių agentas per Valstybinio turizmo departamento nustatytą terminą nepašalina pažeidimų, dėl kurių kelionių agentūra ar kelionių agentas laikinai yra išbrauktas iš kelionių agentūrų ar kelionių agentų sąrašo.

12. Valstybinis turizmo departamentas kelionių organizatorių, kelionių agentūrą ir kelionių agentą laikinai išbraukia iš kelionių organizatorių, kelionių agentūrų ar kelionių agentų sąrašo, jeigu jie:

1) vienerius metus nevykdo veiklos;

2) Valstybinio turizmo departamento nustatytos formos deklaracijoje ar kituose dokumentuose pateikė  neteisingus duomenis;

3) pažeidžia turizmo paslaugų teikimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus;

4)  likus trims mėnesiams iki prievolių vykdymo užtikrinimo ar civilinės atsakomybės draudimo termino pabaigos nepateikia Valstybiniam turizmo departamentui prievolių įvykdymo užtikrinimo ar civilinės atsakomybės draudimo pratęsimą patvirtinančių dokumentų.

13. Pašalinus priežastis, dėl kurių kelionių organizatorius, kelionių agentūra ar kelionių agentas laikinai išbrauktas iš kelionių organizatorių, kelionių agentūrų ar kelionių agentų sąrašo, Valstybinis turizmo departamentas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo pažeidimo pašalinimo nustatymo dienos įrašo į kelionių organizatorių, kelionių agentūrų ar kelionių agentų sąrašą.

14. Kelionių organizatoriai, kelionių agentūros ir kelionių agentai privalo pateikti Valstybiniam turizmo departamentui informaciją apie jų įsteigtus padalinius, kurie ketina ar nustojo vykdyti kelionių organizatoriaus, kelionių agentūros ir kelionių agento veiklą, taip pat informaciją apie Valstybinio turzimo departamento nustatytos formos deklaracijoje nurodytų duomenų pasikeitimus per 10 darbo dienų nuo to momento, kai tokia informacija tapo ar turėjo tapti žinoma.

15. Kelionių organizatoriaus, kelionių agentūros ir kelionių agento įrašymo, laikino išbraukimo, išbraukimo iš kelionių organizatorių, kelionių agentūrų ir kelionių agentų sąrašo tvarką nustato Kelionių organizatoriaus, kelionių agentūros ir kelionių agento įrašymo, laikino išbraukimo, išbraukimo iš kelionių organizatorių, kelionių agentūrų ir kelionių agentų sąrašo taisyklės, kurias tvirtina Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.

16. Kelionių organizatorių, kelionių agentūrų ir kelionių agentų sąrašai skelbiami Valstybinio turizmo departamento interneto svetainėje.“

 

4 straipsnis. Įstatymo papildymas 41 straipsniu

Papildyti Įstatymą 41 straipsniu:

41 straipsnis. Laikinas kelionių organizavimo paslaugų teikimas

1. Laikinai kelionių organizavimo paslaugas Lietuvos Respublikoje gali teikti:

1) valstybėje narėje įsteigti juridiniai asmenys ar kitos organizacijos, ar jų padaliniai, turintys teisę vykdyti kelionių organizavimo ar kelionių agentūros veiklą valstybėje narėje;

2) valstybės narės piliečiai, kiti fiziniai asmenys, kurie naudojasi Europos Sąjungos teisės aktuose jiems suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis, turintys teisę vykdyti kelionių organizavimo ar kelionių agento veiklą valstybėje narėje.

2. Kelionių organizavimo paslaugų teikimo laikinumą ir vienkartinumą vertina Valstybinis turizmo departamentas. Kelionių organizavimo paslaugų teikimo laikinumo ir vienkartinumo kriterijus nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

3. Laikinai kelionių organizavimo paslaugas teikiantys asmenys privalo turėti kelionių organizatoriaus prievolių įvykdymo užtikrinimą (draudimą, banko garantiją, kelionių garantijų fondą ir pan.), išduotą valstybėje narėje ir galiojantį ne mažesnei nei nustatyta šio Įstatymo 7 straipsnyje sumai.“

 

5 straipsnis. 5 straipsnio papildymas 3 dalimi

1.         Papildyti 5 straipsnį nauja 3 dalimi:

3. Kelionės metu atsiradus pretenzijų dėl turizmo paslaugų teikimo sutarties netinkamo vykdymo ar neįvykdymo, turistas šias pretenzijas nedelsdamas turi pareikšti kelionių organizatoriaus atstovui arba kelionės vadovui, o jų nesant – kelionių organizatoriui. Nepavykus pretenzijų išspręsti kelionės metu, turistas pretenzijas kelionių organizatoriui gali pareikšti raštu per 15 darbo dienų nuo kelionės pabaigos. Kelionių organizatorius privalo turistui raštu atsakyti į pretenzijas per 10 dienų nuo pretenzijų gavimo dienos. Ginčai dėl turizmo paslaugų teikimo sutarties netinkamo vykdymo ar neįvykdymo sprendžiami derybų būdu, o nepavykus susitarti – Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.“

 

6 straipsnis. 6 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 6 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

6  straipsnis. Kelionių organizatoriaus, kelionių agentūros ir kelionių agento teisės ir pareigos

1. Kelionių organizatoriaus, kelionių agentūros ir kelionių agento teises ir pareigas nustato Civilinis kodeksas, šis Įstatymas, Vartotojų teisių apsaugos įstatymas, kiti įstatymai ir teisės aktai, turizmo paslaugų teikimo sutartis.

2. Kelionių organizatorius, viešai reklamuodamas savo teikiamas turizmo paslaugas kelionių prospektuose, kataloguose ar kitoje turistinę kelionę aprašančioje medžiagoje, turi pateikti neklaidinančią informaciją apie:

1) transporto priemonę, kuria vykstama, jos charakteristiką ir kategoriją;

2) apgyvendinimo tipą, objekto vietą, kategoriją ar patogumų lygį ir pagrindinius ypatumus bei klasę (pagal atitinkamas priimančiosios valstybės taisykles);

3) maitinimą;

4) maršrutą;

5) valiutų keitimo sąlygas ir tvarką;

6) valstybių, į kurias vykstama, pasienio formalumus ir vizų gavimo tvarką bei laiką, per kurį turi jas gauti;

7) valstybių, į kurias vykstama, epidemiologinę būklę, imunoprofilaktikos reikalavimus, kuriuos reikia atlikti vykstant į kelionę, taip pat sveikatos draudimo įforminimo tvarką;

8) turizmo paslaugų teikimo sutarties įforminimo tvarką bei sąlygas;

9) visą kelionės kainą, kainos dalį, kuri turi būti sumokėta iš anksto, likusios sumos sumokėjimo grafiką;

10) kelionei organizuoti reikalingą mažiausią asmenų skaičių ir galutinį terminą informuoti turistą apie kelionės atšaukimą, nesurinkus nustatyto mažiausio asmenų skaičiaus.

3. Kelionių organizatorius atsako už kelionių prospektuose, kataloguose ar kitoje turistinę kelionę aprašančioje medžiagoje pateiktą informaciją, išskyrus tuos atvejus, kai:

1) turistui iki sutarties sudarymo buvo pranešta apie tokios informacijos pasikeitimus, o kelionių prospekte, kataloge ar kitoje turistinę kelionę aprašančioje medžiagoje buvo aiškiai numatyta pakeitimų galimybė;

2) pakeitimai daromi po sutarties sudarymo abiejų sutarties šalių rašytiniu susitarimu.

4. Prieš turizmo paslaugų teikimo sutarties pasirašymą kelionių organizatorius ir (ar) kelionių agentūra, kelionių agentas privalo įteikti turistui rašytinį dokumentą, kuriame būtų išsami informacija, nurodyta šio straipsnio 2 dalyje.

5. Prieš išvykstant į kelionę, kelionių organizatorius ir (ar) kelionių agentūra, kelionių agentas privalo rašytine forma turistui laiku pateikti:

1) informaciją apie tarpines stotis ir sustojimo laiką, buvimo vietą bei informaciją apie keleivio vietą transporto priemonėje;

2) kelionių organizatoriaus ir (ar) kelionių agentūros, kelionių agento atstovo pavardę, adresą ir telefono numerį ar vietinių agentūrų, į kurias turistas galėtų kreiptis pagalbos, adresus ir telefono numerius. Jei tokių atstovų ar agentūrų nėra, turistui privaloma nurodyti telefono numerį, kuriuo jis galėtų skambinti nenumatytu atveju, ar informaciją, kuri jam padėtų susisiekti su kelionių organizatoriumi ir (ar) kelionių agentūra, kelionių agentu;

3) informaciją apie galimybę sudaryti draudimo sutartis, kad būtų padengtos turisto patirtos išlaidos dėl galimo kelionės atšaukimo, dėl aplinkybių, už kurias turistas atsako, arba dėl suteiktos pagalbos, įskaitant repatriaciją, nelaimingo atsitikimo ar ligos atveju.

6. Jei į turistinę kelionę vyksta nepilnamečiai, kelionių organizatorius turi pateikti jų tėvams ar globėjams informaciją, leisiančią tiesiogiai susisiekti su vaiku ar atsakingu asmeniu vaiko buvimo vietoje.

7. Jei turistų grupę sudaro daugiau kaip 15 vaikų iki 16 metų arba daugiau kaip 7 neįgalūs vaikai, tai kelionių organizatorius turi garantuoti, kad, be kelionės vadovo, šią turistų grupę papildomai  lydėtų dar vienas pilnametis asmuo.

8. Kelionių organizatorius ir (ar) kelionių agentūra, kelionių agentas, yra atsakingi turistui už sutartyje numatytų įsipareigojimų tinkamą vykdymą, nepaisant to, ar tuos įsipareigojimus turi įvykdyti kelionių organizatorius ir (ar) kelionių agentūra, kelionių agentas ar kiti paslaugų teikėjai, kurių paslaugomis kelionių organizatorius arba kelionių agentūra, kelionių agentas naudojosi.“

 

7 straipsnis. 7 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 7 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

7  straipsnis. Kelionių organizatoriaus prievolių įvykdymo užtikrinimas

1. Kelionių organizatoriai, siūlantys parduoti organizuotas turistines keliones, turi užtikrinti:

1) turisto grąžinimą į pradinę turisto išvykimo vietą ir pinigų, turisto sumokėtų už organizuotą turistinę kelionę, grąžinimą turistui proporcingai nesuteiktų paslaugų vertei, jei prasidėjus organizuotai turistinei kelionei paaiškėja, kad kelionių organizatorius negalės toliau vykdyti turizmo paslaugų teikimo sutarties;

2) pinigų, turisto sumokėtų už organizuotą turistinę kelionę, grąžinimą turistui, jei dar neprasidėjus organizuotai turistinei kelionei paaiškėja, kad kelionių organizatorius negalės pradėti vykdyti turizmo paslaugų teikimo sutarties.

2. Tokios kelionių organizatoriaus prievolės turi būti užtikrintos laidavimo draudimu, kai kiekvienas kelionių organizatorius individualiai pasirašo laidavimo draudimo sutartį su draudimo įmone (draudiku), pagal kurią draudikas įsipareigoja laidavimo draudimo sutartyje nustatyta suma kompensuoti trečiojo asmens nuostolius, atsiradusius dėl draudėjo prievolių neįvykdymo.

3. Kelionių organizatoriaus prievolių, atsirandančių šio straipsnio 1 dalyje numatytais atvejais, įvykdymo užtikrinimo suma yra:

1) ne mažesnė kaip 150 tūkstančių litų, jei kelionių organizatoriaus metinių įplaukų dydis (skaičiuojant pagal praėjusius metus) už suteiktas turizmo paslaugas pagal visas turizmo paslaugų teikimo sutartis, sudarytas kelionėms į užsienį, neviršija 3 milijonų litų;

2) arba ne mažesnė kaip 5 procentai nuo kelionių organizatoriaus metinių įplaukų dydžio (skaičiuojant pagal praėjusius metus) už suteiktas turizmo paslaugas pagal visas turizmo paslaugų teikimo sutartis, sudarytas kelionėms į užsienį, kai metinių įplaukų dydis už šias sutartis viršija 3 milijonus litų.

4. Kelionių organizatoriaus, kuris pirmą kartą arba po vienerių metų ar ilgesnio laikotarpio vėl pradeda teikti kelionių organizavimo paslaugas, prievolių, atsirandančių šio straipsnio 1 dalyje numatytais atvejais, įvykdymo užtikrinimo suma negali būti mažesnė kaip 150 tūkstančių litų.

5. Kelionių organizatoriaus prievolių įvykdymo užtikrinimo taisykles tvirtina Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.

6. Kelionių agentūra ar kelionių agentas, parduodantis ne valstybių narių kelionių organizatorių, neįsisteigusių Lietuvos Respublikoje, organizuotas turistines keliones, turisto atžvilgiu laikomas kelionių organizatoriumi ir privalo turėti kelionių organizatoriaus prievolių įvykdymo užtikrinimą pagal šį straipsnį bei turizmo paslaugų teikimo sutartis su turistais pasirašyti savo vardu.“

 

8 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 8 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

8 straipsnis. Gidų paslaugos

1. Vyriausybė arba jos įgaliota institucija nustato muziejų, gamtos ir kultūros paveldo objektų ir vietovių, kuriose galimos ekskursijos tik su gidu, turinčiu gido profesinę kvalifikaciją patvirtinantį pažymėjimą, sąrašą.

2. Gido profesinė kvalifikacija suteikiama aukštąjį išsilavinimą turintiems asmenims, išklausiusiems ne mažiau kaip 250 akademinių valandų specialų gidų parengimo kursą, kuris apima ekskursijų rengimo ir vedimo metodikos, retorikos, profesinės etikos, bendravimo, psichologijos, Lietuvos kultūros, istorijos ir geografijos disciplinas, bei išlaikiusiems praktinį ekskursijos vedimo egzaminą. Priklausomai nuo profesinės patirties, gebėjimo dirbti įvairiomis kalbomis bei vedamų ekskursijų maršrutų skaičiaus vertinant profesinę kvalifikaciją, gidams suteikiama antra, pirma ar aukščiausia kategorija.

3. Gido profesinius kvalifikacinius reikalavimus ir gido profesinę kvalifikaciją patvirtinančio pažymėjimo išdavimo tvarkos aprašą tvirtina Valstybinis turizmo departamentas. Už gido profesinę kvalifikaciją patvirtinančio pažymėjimo išdavimą mokama nustatyto dydžio valstybės rinkliava.

4. Valstybės narės ar Šveicarijos Konfederacijos gidas, Valstybiniam turizmo departamentui pripažinus gido profesinę kvalifikaciją, gali teikti ekskursijų paslaugas Lietuvos Respublikoje pagal gido profesinę kvalifikaciją, kurią jis laikomas įgijęs valstybėje narėje ar Šveicarijos Konfederacijoje. Valstybių narių ir Šveicarijos Konfederacijos gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo tvarką Lietuvos Respublikoje nustato Valstybinis turizmo departamentas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymu.

5. Valstybės narės ar Šveicarijos Konfederacijos gidas, lydintis turistus į Lietuvos Respubliką, gali laikinai arba vienkartinai teikti ekskursijų paslaugas, pateikęs Valstybiniam turizmo departamentui išankstinę rašytinę laikinų ir vienkartinių gido paslaugų teikimo deklaraciją, kurios formą ir pateikimo tvarką nustato Valstybinis turizmo departamentas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymu.

6. Gido pažymėjimo galiojimas panaikinamas:

1) kai gido pažymėjimui gauti buvo pateikti neteisingi duomenys;

2) dėl teisės aktų, reglamentuojančių gido paslaugų teikimą, nuostatų pažeidimo.

 

9 straipsnis. 9 straipsnio pavadinimo ir 6 dalies pakeitimas

1.       9 straipsnio pavadinime vietoj žodžio „centro“ įrašyti žodį „centrų“ ir šį pavadinimą išdėstyti taip:

9 straipsnis. Turizmo informacijos centrų veikla

2. 9 straipsnio 6 dalyje vietoj žodžių Apskričių ir (ar) įrašyti žodžius Valstybės ar, po žodžių savivaldybių institucijų įrašyti žodžius ar įstaigų“, po žodžių „ir šių institucijų“ įrašyti žodžius „ar įstaigų“  ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Valstybės ar savivaldybių institucijų ar įstaigų įsteigtų Turizmo informacijos centrų duomenų teikimo Nacionalinei turizmo informacijos sistemai paslaugos yra finansuojamos iš šių institucijų ar įstaigų biudžetų.

 

10 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 10 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

10 straipsnis. Apgyvendinimo paslaugų bendrieji reikalavimai

1. Apgyvendinimo paslaugų teikėjai informuodami turistus privalo pateikti tikslią bei teisingą informaciją apie apgyvendinimo paslaugų teikimo vietą, klasę, teikiamas paslaugas bei apgyvendinimo paslaugų kainą.

2. Apgyvendinimo paslaugų paros kaina, nurodyta užsakymo priėmimo metu, negali būti didinama turisto atsiskaitymo už apgyvendinimo paslaugas metu.

3. Išankstinį apgyvendinimo paslaugų užsakymą (rezervavimą) apgyvendinimo paslaugų teikėjas turi registruoti. Turisto pageidavimu užsakymas turi būti patvirtintas raštu.

4. Apgyvendinimo paslaugų teikėjai privalo užtikrinti, kad apgyvendinami valstybių narių ir kitų valstybių piliečiai, išskyrus kartu su jais atvykusius sutuoktinius ar nepilnamečius vaikus arba kelionės grupių narius, asmeniškai užpildytų ir pasirašytų registracijos korteles bei patvirtintų savo tapatybę pateikdami galiojantį asmens tapatybės dokumentą.

5. Užpildytos registracijos kortelės turi būti laikomos, kad jas būtų galima pateikti teisėsaugos institucijoms.

6. Valstybių narių ir kitų valstybių piliečių apgyvendinimo registravimo tvarkos aprašą, kuriuo nustatoma registracijos kortelių tvarkymo tvarka, nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.“

 

11 straipsnis. Įstatymo papildymas 131 straipsniu

Papildyti Įstatymą 131 straipsniu:

131 straipsnis. Privataus apgyvendinimo paslaugos

1. Privataus apgyvendinimo paslaugos yra nakvynės ir pusryčių, kaimo turizmo, turistinės stovyklavietės ir kitos privataus apgyvendinimo paslaugos.

2. Nakvynės ir pusryčių paslauga – apgyvendinimo paslauga, teikiama gyvenamosiose patalpose, jų grupėje, sodyboje ar vasarnamyje, kai bendras paslaugai teikti naudojamų kambarių (numerių) skaičius yra ne daugiau kaip 10 ir kartu su apgyvendinimu teikiama pusryčių paslauga.

3. Kaimo turizmo paslauga – kaimo gyvenamojoje vietovėje ar mieste, kuriame gyvena ne daugiau kaip 3000 gyventojų, esančioje sodyboje, gyvenamosiose patalpose, jų grupėje ar vasarnamyje teikiama apgyvendinimo paslauga, kai bendras apgyvendinimo paslaugai teikti naudojamų kambarių (numerių) skaičius yra ne daugiau kaip 20, kartu su apgyvendinimu sudaromos sąlygos tenkinti maitinimo bei poilsio praleidimo ir pramogų poreikius, jei tai neklasifikuota kaip viešbučio tipo paslaugos.

4. Turistinės stovyklos paslauga – nakvynės palapinėse suteikimas stovyklavietėje, turinčioje maisto ruošimo, higienos poreikių tenkinimo, atliekų surinkimo ir kitą trumpalaikiam poilsiui organizuoti reikiamą įrangą.

5. Privataus turistų apgyvendinimo paslaugų teikimui naudojami statiniai ir patalpos turi būti teisės aktų nustatyta tvarka registruoti ir atitikti turistų apgyvendinimo saugumo ir higienos normų reikalavimus.

6. Turistų užsakymai priimami, informacija apie apgyvendinimą teikiama ir registruojama šio įstatymo 10 straipsnio nustatyta tvarka.“

 

12 straipsnis. 14 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

14 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

13 straipsnis. 15 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

15 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

14 straipsnis. 16 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

16 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

15 straipsnis. 17 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

17 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

16 straipsnis. 18 straipsnio pakeitimas

18 straipsnio 2 dalyje išbraukti žodžius „apskričių viršininkai“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Turizmo valdymo funkcijas šalyje atlieka Vyriausybė, Vyriausybės įgaliota ministerija, Valstybinis turizmo departamentas prie įgaliotos ministerijos, apskričių viršininkai, savivaldybių institucijos.“

 

17 straipsnis. 21 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

21 straipsnį pripažinti netekusiu galios.

 

18 straipsnis. 22 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 22 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

22 straipsnis. Savivaldybių institucijų kompetencija turizmo srityje

1. Savivaldybės:

1) skatina turizmo verslą kaip darbo vietų kūrimo ir gyventojų užimtumo priemonę;

2) vadovaudamosi Nacionalinės turizmo plėtros programos nuostatomis, rengia, tvirtina ir įgyvendina savivaldybės turizmo plėtros programas (strategijas) arba savivaldybės turizmo ir rekreacijos plėtros schemas ir projektus;

3) steigia savivaldybės turizmo informacijos centrą. Nesant savivaldybės įsteigto turizmo informacijos centro, tvarko ir teikia turizmo paslaugų ir išteklių duomenis Nacionalinei turizmo informacijos sistemai;

4) planuoja ir vykdo priemones, reikalingas rekreacinių teritorijų apsaugai, poilsio ir turizmo veiklai jose plėtoti, ir tvarko šių teritorijų apskaitą, tvirtina rekreacinių teritorijų naudojimo reglamentus;

5) vykdo savivaldybės teritorijos turizmo išteklių ir paslaugų rinkotyrą ir bei rinkodarą;

6) įstatymų nustatyta tvarka sudaro sutartis su turizmo paslaugas teikiančiais juridiniais ir fiziniais asmenimis dėl rekreacinių išteklių naudojimo (nuomos) turizmui ir poilsiui, kontroliuoja sutarčių vykdymą;

7) įstatymų nustatyta tvarka tvirtina mokesčių už savivaldybei priklausančių rekreacinių išteklių naudojimą dydį ir tvarką;

8) planuoja ir organizuoja vaikų ir jaunimo stovyklų veiklą, nustato šių stovyklų rengimo reikalavimus, kontroliuoja jų vykdymą.“

 

 

19 straipsnis. Įstatymo papildymas priedu

Papildyti Įstatymą priedu:

„Lietuvos Respublikos turizmo

įstatymo priedas

 

ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI

 

1990 m. birželio 13 d. Tarybos direktyva Nr. 90/314/EEB dėl kelionių, atostogų ir organizuotų išvykų paketų (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 10 tomas, p. 132).“

 

20 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

1. Šis Įstatymas, išskyrus šio Įstatymo 3 straipsniu patvirtintas nuostatas dėl privalomojo civilinės atsakomybės draudimo turėjimo, 16, 17 ir 22 straipsnį, įsigalioja nuo 2009 m. gruodžio
28 d.

2. Šio Įstatymo 16 ir 17 straipsniai įsigalioja 2010 m. liepos 1 d.

3. Kelionių agentūros ir kelionių agentai civilinės atsakomybės draudimą privalo įsigyti iki 2010 m. liepos 1 d.

 

21 straipsnis. Pasiūlymas Vyriausybei

Vyriausybė arba jos įgaliota institucija iki 2009 m. gruodžio 28 d. parengia ir patvirtina šiam Įstatymui įgyvendinti reikalingus teisės aktus.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTĖ