Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

LIGOS IR MOTINYSTĖS SOCIALINIO DRAUDIMO ĮSTATYMO 4, 5, 6, 16, 18, 181, 183, 19 IR 21 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

ĮSTATYMAS

 

2008 m.                              d. Nr.

Vilnius

 

(Žin., 2000, Nr. 111-3574; 2002, Nr. 13-469; 2005, Nr. 71-2557; 2006, Nr. 72-2676;

2007, Nr. 132-5346; Nr. 138-5655;  2008, Nr. 74-2864)

 

 

1 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas ir papildymas

1. Pakeisti 4 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Ligos ir motinystės socialiniu draudimu, kai draudžiama ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės bei motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpoms, privalomai draudžiami Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje nurodyti asmenys.“

2. Papildyti 4 straipsnį nauja 2 dalimi:

2. Ligos ir motinystės socialiniu draudimu, kai draudžiama motinystės, tėvystės bei motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpoms, privalomai draudžiami Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 3 ir 5 dalyse nurodyti asmenys.“

3. Buvusią 4 straipsnio 2 dalį laikyti 3 dalimi.

 

2 straipsnis. 5 straipsnio 3 dalies pakeitimas ir šio straipsnio papildymas 5 ir 6 dalimis

1. Pakeisti 5 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) pašalpos skiriamos turintiems teisę jas gauti apdraustiesiems asmenims šiais atvejais (išskyrus šio straipsnio 5 dalyje numatytus atvejus):

1) motinystės - moterims nėštumo ir gimdymo atostogų metu;

2) tėvystės - apdraustajam asmeniui tėvystės atostogų metu, kol vaikui sueis vienas mėnuo;

3) motinystės (tėvystės) - apdraustajam asmeniui vaiko priežiūros atostogų metu, kol vaikui sueis dveji metai.“

2. Papildyti 5 straipsnį 5 ir 6 dalimis:

5. Asmenims, privalomai draudžiamiems ligos ir motinystės socialiniu draudimu, kai draudžiama motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) pašalpoms, pašalpos skiriamos šiais atvejais:

1) motinystės – pagal pateiktą nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą, išduotą šio įstatymo 16 straipsnio 5 dalyje nustatyta tvarka, jeigu moteris neturi pajamų, nuo kurių skaičiuojamos ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokos;

2) tėvystės – vieną mėnesį nuo vaiko gimimo, jeigu vaiko tėvas neturi pajamų, nuo kurių skaičiuojamos ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokos;

3) motinystės (tėvystės) – iki vaikui sueis dveji metai. Jeigu asmuo turi pajamų, nuo kurių skaičiuojamos ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokos, mokant šią pašalpą, atitinkamai taikomos šio įstatymo 21 straipsnio 4 dalies nuostatos.

6. Asmenys, nurodyti Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 3 ir 5 dalyse, pateikę nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą (šio straipsnio 5 dalies 1 punktas), prilyginami asmenims, kuriems suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos, o pateikę vaiko gimimo liudijimą (šio straipsnio 5 dalies 2 ir 3 punktai) - asmenims, kuriems suteiktos tėvystės ar vaiko priežiūros atostogos.“

 

3 straipsnis. 6 straipsnio 2, 4 ir 5 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 6 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Kompensuojamasis uždarbis, pagal kurį nustatomas motinystės, tėvystės, motinystės (tėvystės) pašalpų dydis, yra apskaičiuojamas pagal apdraustojo asmens draudžiamąsias pajamas, turėtas per 9 kalendorinius mėnesius, nuo 2009 m. balandžio 1 d. – per 12 kalendorinių mėnesių, buvusių prieš nėštumo ir gimdymo, tėvystės arba vaiko priežiūros atostogų pradžios mėnesio.“

2. Pakeisti 6 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Jeigu vidutinis mėnesinis kompensuojamasis uždarbis ligos pašalpai apskaičiuoti yra mažesnis už nedarbingumo atsiradimo mėnesį galiojusių Vyriausybės patvirtintų einamųjų metų draudžiamųjų pajamų ketvirtadalį, ši pašalpa skaičiuojama taikant pastarąjį dydį. Jeigu vidutinis mėnesinis kompensuojamasis uždarbis motinystės, tėvystės, motinystės (tėvystės) pašalpai apskaičiuoti yra mažesnis už nėštumo ir gimdymo, tėvystės ar vaiko priežiūros atostogų pradžios mėnesį galiojusių Vyriausybės patvirtintų einamųjų metų 20 procentų draudžiamųjų pajamų, šios pašalpos skaičiuojamos taikant pastarąjį dydį. Jeigu asmenų, išvardintų šio įstatymo 16 straipsnio 2 dalyje, vidutinis mėnesinis kompensuojamasis uždarbis motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) pašalpai apskaičiuoti yra mažesnis už nėštumo ir gimdymo, tėvystės ar vaiko priežiūros atostogų pradžios mėnesį galiojantį minimalios mėnesinės algos dydį, šios pašalpos skaičiuojamos taikant pastarąjį dydį. Jeigu profesinės reabilitacijos pašalpos gavėjo vidutinis mėnesinis kompensuojamasis uždarbis yra mažesnis už profesinės reabilitacijos programos pradžios mėnesį galiojusių dviejų valstybinių socialinio draudimo bazinių pensijų sumą, profesinės reabilitacijos pašalpa skaičiuojama pagal pastarąjį dydį.“

3. Pakeisti 6 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Kompensuojamasis uždarbis pašalpoms apskaičiuoti negali viršyti teisės į atitinkamą pašalpą atsiradimo mėnesį galiojusių Vyriausybės patvirtintų einamųjų metų draudžiamųjų pajamų penkių dydžių sumos.“

 

4 straipsnis. 16 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 16 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Teisę gauti motinystės pašalpą nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu turi pagal šio įstatymo 4 straipsnio 1 ir 2 dalis apdrausti asmenys, kuriems suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos, jeigu jie iki pirmosios nėštumo ir gimdymo atostogų dienos turi ne trumpesnį kaip 3 mėnesių per paskutinius 12 mėnesių arba ne trumpesnį kaip 6 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą, išskyrus šio straipsnio 2 ir 3 dalyse numatytus atvejus. Nuo 2009 m. liepos 1 d. - ne trumpesnį kaip 9 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius, nuo 2009 m. spalio 1 d. – ne trumpesnį kaip 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą, išskyrus šio straipsnio 2 ir 3 dalyse numatytus atvejus.“

 

5 straipsnis. 18 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 18 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Motinystės pašalpa nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu mokama 100 procentų pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio. Ši pašalpa per mėnesį negali būti mažesnė už nėštumo ir gimdymo atostogų pradžios mėnesį galiojusių 20 procentų einamųjų metų draudžiamųjų pajamų. Jei gimė daugiau negu vienas vaikas, motinystės pašalpa didinama atsižvelgiant į vienu metu gimusių vaikų skaičių (gimus dvynukams - 2 kartus, gimus trynukams - 3 kartus ir t.t.). Motinystės pašalpa, mokama asmenims, išvardintiems šio įstatymo 16 straipsnio 2 dalyje, per mėnesį negali būti mažesnė už nėštumo ir gimdymo atostogų pradžios mėnesį galiojantį minimalios mėnesinės algos dydį.“

 

6 straipsnis. 181 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 181 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Teisę gauti tėvystės pašalpą turi tėvas, kuris:

1) apdraustas pagal šio įstatymo 4 straipsnio 1 ir 2 dalis;

2) įstatymų nustatyta tvarka išleistas tėvystės atostogų ar augina vaiką, kol vaikui sueis vienas mėnuo;

3) per paskutinius 24 mėnesius iki pirmosios tėvystės atostogų dienos turi ne trumpesnį kaip 7 mėnesių ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą, išskyrus atvejus, numatytus šio straipsnio 2 ir 3 dalyse. Nuo 2009 m. liepos 1 d. - ne trumpesnį kaip 9 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius, nuo 2009 m. spalio 1 d. – ne trumpesnį kaip 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą, išskyrus šio straipsnio 2 ir 3 dalyse numatytus atvejus.“

 

7 straipsnis. 183 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 183 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

183. Tėvystės pašalpos dydis

Tėvystės pašalpa mokama 100 procentų pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio. Ši pašalpa per mėnesį negali būti mažesnė už tėvystės atostogų suteikimo mėnesį galiojusių 20 procentų einamųjų metų draudžiamųjų pajamų. Pašalpa apskaičiuojama ir mokama Vyriausybės tvirtinamų Ligos ir motinystės socialinio draudimo pašalpų nuostatų nustatyta tvarka. Tėvystės pašalpa, mokama asmenims išvardintiems šio įstatymo 16 straipsnio 2 dalyje, negali būti mažesnė už tėvystės atostogų pradžios mėnesį galiojantį minimalios mėnesinės algos dydį.“

 

8 straipsnis. 19 straipsnio 1 dalies pakeitimas

1. Pakeisti 19 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1) apdraustas pagal šio įstatymo 4 straipsnio 1 ir 2 dalyse, išskyrus atvejus, numatytus šio straipsnio 6 ir 7 dalyse;

2) įstatymų nustatyta tvarka išleistas vaiko priežiūros atostogų ar augina vaiką iki dvejų metų, išskyrus šio įstatymo 21 straipsnio 4 dalyje numatytą atvejį;

3) per paskutinius 24 mėnesius iki pirmosios vaiko priežiūros atostogų dienos turi ne trumpesnį kaip 7 mėnesių ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą, išskyrus atvejus, numatytus šio straipsnio 2 ir 3 dalyse. Nuo 2009 m. liepos 1 d. - ne trumpesnį kaip 9 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius, nuo 2009 m. spalio 1 d. – ne trumpesnį kaip 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą, išskyrus šio straipsnio 2 ir 3 dalyse numatytus atvejus.“

 

9 straipsnis. 21 straipsnio 2 ir 3 dalių pakeitimas

Pakeisti 21 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Motinystės (tėvystės) pašalpa per mėnesį negali būti mažesnė nei vaiko priežiūros atostogų pradžios mėnesį galiojusių 20 procentų einamųjų metų draudžiamųjų pajamų. Motinystės (tėvystės) pašalpa, mokama asmenims išvardintiems šio įstatymo 16 straipsnio 2 dalyje, negali būti mažesnė už vaiko priežiūros atostogų pradžios mėnesį galiojantį minimalios mėnesinės algos dydį.“

 

10 straipsnis. Baigiamosios nuostatos

1. Motinystės, tėvystės ir motinytės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpos, paskirtos iki šio įstatymo įsigaliojimo, neperskaičiuojamos.

2. Tuo atveju, kai po šio įstatymo įsigaliojimo, asmeniui suteikiamos pakartotinės vaiko priežiūros atostogos už tą patį vaiką ir jis įgyja teisę gauti motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpą, atnaujinamas senosios pašalpos mokėjimas.


3. Sportininkų, gavusių pajamas iš sporto veiklos, atlikėjų, gavusių pajamas iš atlikėjo veiklos, ir asmenų, gavusių autorinius atlyginimus, nuo kurių 2009 ir 2010 metais buvo įmokėtos sumažinto tarifo privalomojo ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokos, tų metų draudžiamosiomis pajamomis laikomos gautos pajamų sumos, apskaičiuotos proporcingai mokėtoms valstybinio socialinio draudimo įmokoms: atitinkamais metais gauta pajamų suma dauginama iš dydžio, kuris apskaičiuojamas atitinkamų metų sumažintą draudėjų ir apdraustųjų ligos ir motinystės socialinio draudimo tarifą, taikomą autoriniams atlyginimams (atitinkamai gautiems iš savo darbdavio arba ne iš savo darbdavio) ar sportininkų bei atlikėjų gautoms pajamoms, dalijant iš tų metų draudėjų bendrojo ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokų tarifo, nustatyto autoriniams atlyginimams (atitinkamai gautiems iš savo darbdavio arba ne iš savo darbdavio) ar sportininkų bei atlikėjų gautoms pajamoms.

4. Ūkininkų ir jų partnerių, tuo atveju kai ūkininkai yra įregistruoti pridėtinės vertės mokesčių mokėtojais, gautos pajamos, nuo kurių 2009 ir 2010 metais buvo įmokėtos sumažinto tarifo privalomojo  motinystės socialinio draudimo įmokos, draudžiamosiomis pajamomis laikomos gautos pajamos, apskaičiuotos proporcingai mokėtoms valstybinio socialinio draudimo įmokoms: atitinkamais metais gauta pajamų suma dauginama iš dydžio, kuris apskaičiuojamas atitinkamų metų sumažintą  ligos ir motinystės socialinio draudimo tarifą, taikomą ūkininkų ir jų partnerių gautoms pajamoms, dalijant iš tų metų bendrojo  ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokų tarifo, nustatyto ūkininkams ir jų partneriams.

 

12 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja 2009 m. sausio 1 d.

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS