Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

MĖGĖJIŠKOS ŽŪKLĖS ĮSTATYMO PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2008 m.             d. Nr.

Vilnius

 

(Žin., 2004, Nr. 118-4395)

 

1 straipsnis. Lietuvos Respublikos mėgėjiškos žūklės įstatymo nauja redakcija

Pakeisti Lietuvos Respublikos mėgėjiškos žūklės įstatymą ir jį išdėstyti taip:

 

„LIETUVOS RESPUBLIKOS

MĖGĖJŲ ŽVEJYBOS

ĮSTATYMAS

 

PIRMASIS SKIRSNIS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

1. Šis įstatymas reguliuoja visuomeninius santykius, susijusius su mėgėjų žvejyba, žuvų išteklių apsauga ir racionaliu naudojimu.

2. Šio įstatymo nuostatos netaikomos privačių dirbtinių vandens telkinių naudojimui žvejybai.

 

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

1. Intensyviai veisiamos žuvys - žuvys, įveistos pagal Žemės ūkio ministerijos ir Aplinkos  ministerijos nustatytas žuvų įveisimo limituotai žvejybai normas.

2. Leidimas naudoti žūklės plotą - dokumentas, kuriuo suteikiama teisė jame nustatytomis sąlygomis naudoti žuvų išteklius ir organizuoti mėgėjų žvejybą tam tikrame valstybiniame žuvininkystės vandens telkinyje.

3. Limituota žvejyba - saugomų ir globojamų žuvų rūšių ar intensyviai veisiamų žuvų žvejyba, taip pat žvejyba vandens telkiniuose, kuriuose mėgėjų žvejyba ribojama, arba žvejyba nestandartiniais įrankiais ir būdais pagal nustatytą tvarką.

4. Mėgėjų žvejyba - žuvų gaudymas mėgėjų žvejybos įrankiais ir būdais pagal nustatytą tvarką.

5. Saugomos ir globojamos žuvų rūšys - žuvų rūšys, įrašytos į Ypač saugomų rūšių sąrašą, Lietuvos raudonąją knygą, Europos Bendrijos svarbos rūšių sąrašą ar Globojamų žuvų ir vėžių rūšių sąrašą.

6. Vandens telkinio savininkas - fizinis, juridinis asmuo ir Lietuvos Respublikoje įsteigti Europos Sąjungos valstybėse narėse ir kitose Europos ekonominės erdvės valstybėse įsisteigusių įmonių filialai, kuriems nuosavybės teise priklauso paviršinio vandens telkinys.

7. Žvejyba sugaunant ir paleidžiant - mėgėjų žvejyba, užtikrinanti sugautų ir paleistų žuvų gyvybingumą, laimikį nedelsiant paleidžiant atgal į tą patį vandens telkinį.

8. Žūklės ploto naudotojas - fizinis, juridinis asmuo ir Lietuvos Respublikoje įsteigti Europos Sąjungos valstybėse narėse ir kitose Europos ekonominės erdvės valstybėse įsisteigusių įmonių filialai, pagal leidimą naudoti žūklės plotą naudojantys valstybinį vandens telkinį.

9. Kitos įstatyme vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos žuvininkystės įstatyme ir Lietuvos Respublikos vandens įstatyme.

 

 

 

ANTRASIS SKIRSNIS

MĖGĖJŲ ŽVEJYBOS REGULIAVIMAS IR PLĖTRA

 

3 straipsnis. Mėgėjų žvejybos reguliavimas

1. Mėgėjų žvejyba leidžiama visuose žuvininkystės vandens telkiniuose, jeigu juose ši žvejyba nėra ribojama įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

2. Lietuvos Respublikos vidaus vandenyse, išskyrus privačius žuvininkystės vandens telkinius, Kuršių marias, tarpinius vandenis ir Nemuno žemupį žemiau Jūros upės žiočių, vykdoma tik mėgėjų žvejyba, specialioji žvejyba ir specializuota seliavų, ežerinių stintelių, pūgžlių ir upinių nėgių žvejyba.

3. Aplinkos ministerija ar jos įgaliota institucija, siekdama optimizuoti mėgėjų žvejybos plėtrą:

1) reguliuoja mėgėjų žvejybą visuose žuvininkystės vandens telkiniuose;

2) nustatyta tvarka panaikina leidimus naudoti žūklės plotą;

3) nustato prekybos tinkliniais ne mėgėjų žvejybos įrankiais tvarką.

4. Žvejyba reguliuojama atsižvelgiant į mokslinių tyrimų ir stebėsenos duomenis.

 

4 straipsnis. Limituotos žvejybos organizavimas

1. Limituota žvejyba organizuojama ir vykdoma Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka.

2. Organizuojant limituotą žvejybą valstybiniame žuvininkystės vandens telkinyje turi būti atlikti žuvų išteklių tyrimai ir gautos rekomendacijos, kad jame tikslinga organizuoti limituotą žvejybą.

3. Atsižvelgiant į žuvų išteklių būklę bei mokslininkų rekomendacijas, Aplinkos ministerija nustato limituotos žvejybos reguliavimo priemones ir sąlygas žuvininkystės vandens telkiniuose.

4. Limituotą žvejybą leidžiama organizuoti tik paskelbus limituotos žvejybos reguliavimo priemones ir sąlygas. Limituotos žvejybos reguliavimo priemonės ir sąlygos skelbiamos ir atšaukiamos Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka.

 

5 straipsnis. Mėgėjų žvejybos plėtros taryba

1. Pasiūlymams aplinkos ministrui mėgėjų žvejybos klausimais teikti sudaroma visuomeniniais pagrindais veikianti Mėgėjų žvejybos plėtros taryba.

2. Į Mėgėjų žvejybos plėtros tarybą atstovus deleguoja valstybės, savivaldybių, mokslo, mokymo institucijų, žvejų mėgėjų asociacijos. Mėgėjų žvejybos plėtros tarybos personalinę sudėtį ir jos nuostatus tvirtina aplinkos ministras.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

TEISĖS MĖGĖJŲ ŽVEJYBAI SUTEIKIMAS, ŽUVŲ IŠTEKLIŲ APSAUGA, ASMENŲ, VYKDANČIŲ MĖGĖJŲ ŽVEJYBĄ, TEISĖS IR PAREIGOS

 

6 straipsnis. Teisės mėgėjų žvejybai suteikimas

1. Teisę mėgėjų žvejybai vienu mėgėjų žvejybos įrankiu turi visi fiziniai asmenys visuose žuvininkystės vandens telkiniuose, išskyrus telkinius, kuriuose mėgėjų žvejyba draudžiama ar yra organizuota limituota žvejyba.

2. Teisė mėgėjų žvejybai daugiau kaip vienu įrankiu ar limituotai žvejybai įgyjama Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatyta tvarka skyrus lėšas žuvų ištekliams atkurti ir išsaugoti ir turint lėšų žuvų ištekliams atkurti ir išsaugoti sumokėjimo patvirtinimą, išskyrus atvejus, nustatytus šio straipsnio 6 dalyje.

3. Asmuo, norintis įgyti teisę mėgėjų žvejybai žuvų ištekliams atkurti ir išsaugoti, skiria šias lėšas:

1) už teisę mėgėjų žvejybai valstybiniuose žuvininkystės vandens telkiniuose,

kuriuose neorganizuota limituota žvejyba:

dvi paras – 5 litai;

 

mėnesį – 20 litų;

metus – 30 litų;

2) už teisę mėgėjų žvejybai valstybiniuose žuvininkystės vandens telkiniuose, kuriuose organizuota limituota žvejyba:

parą – 10 litų;

savaitę – 30 litų;

mėnesį – 50 litų;

3) už teisę mėgėjų žvejybai privačiame žuvininkystės vandens telkinyje lėšų, skiriamų žuvų išteklių atkūrimui ir saugojimui, dydį nustato vandens telkinio savininkas.

4. Lėšos žuvų ištekliams atkurti ir išsaugoti skiriamos:

1) vandens telkinio savininkui – jei žvejojama jam privačios nuosavybės teise priklausančiame žuvininkystės vandens telkinyje;

2) žūklės ploto naudotojui - jei žvejojama žuvininkystės vandens telkinyje, kuriame jam išduotas leidimas naudoti žūklės plotą;

3) į valstybės biudžetą ir teisės aktų nustatyta tvarka naudojamos Aplinkos apsaugos rėmimo programai finansuoti - jei žvejojama valstybiniuose žuvininkystės vandens telkiniuose, kuriuose neišduoti leidimai naudoti žūklės plotą.

5. Lėšos, skirtos žuvų ištekliams atkurti ir išsaugoti, gali būti naudojamos tik mėgėjų žvejybos plėtros priemonėms finansuoti.

6. Žvejoti, neskyrus lėšų žuvų ištekliams atkurti ir išsaugoti, turi teisę:

1) fiziniai asmenys iki 16 metų, vyresni nei 62 metai ir neįgalieji – visuose žuvininkystės vandens telkiniuose;

2) žūklės ploto naudotojai - fiziniai asmenys žuvininkystės vandens telkiniuose, kuriuose jiems išduoti leidimai naudoti žūklės plotą;

3) vandens telkinių savininkai - fiziniai asmenys jiems privačios nuosavybės teise priklausančiuose žuvininkystės vandens telkiniuose.

 

7 straipsnis. Žuvų išteklių apsauga, kontrolė ir atkūrimas

1. Fiziniai, juridiniai asmenys ir Lietuvos Respublikoje įsteigti Europos Sąjungos valstybėse narėse ir kitose Europos ekonominės erdvės valstybėse įsisteigusių įmonių filialai privalo saugoti žuvų išteklius, žuvų gyvenamąją aplinką nuo kenksmingo poveikio.

2. Draudžiama prekiauti mėgėjų žvejybos būdu sužvejotomis žuvimis bei iš jų pagamintais produktais.

3. Žuvų išteklių apsaugos ir atkūrimo valstybinę kontrolę organizuoja ir atlieka įstatymų įgaliotos institucijos ir pareigūnai.

4. Žuvų išteklių atkūrimą valstybiniuose žuvininkystės vandens telkiniuose, į kuriuos neišduoti leidimai naudoti žūklės plotą, organizuoja ir vykdo Vyriausybės įgaliotos institucijos. Šie darbai atliekami pagal Žemės ūkio ministerijos parengtas ir su Aplinkos ministerija suderintas programas Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka.

5. Valstybiniuose žuvininkystės vandens telkiniuose, į kuriuos išduoti leidimai naudoti žūklės plotą, Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka žuvų išteklius saugo ir atkuria žūklės ploto naudotojai. Privačiuose žuvininkystės vandens telkiniuose žuvų išteklius saugo ir atkuria vandens telkinių savininkai.

 

8 straipsnis. Asmenų, vykdančių mėgėjų žvejybą, teisės ir pareigos

1. Asmenys, vykdantys mėgėjų žvejybą, turi teisę:

1) žvejoti Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka;

2) nekliudomai patekti į žuvininkystės vandens telkinių pakrantės apsaugos juostos

teritoriją ir joje būti.

2. Asmenys, vykdantys mėgėjų žvejybą, privalo:

1) racionaliai naudoti žuvų išteklius ir juos saugoti;

2) paaiškėjus, kad naudojamiems žuvų ištekliams gresia pavojus, imtis priemonių jo

 

išvengti, o atsiradus žalingiems padariniams, nedelsiant juos šalinti ir apie tai informuoti Aplinkos ministeriją bei žuvininkystės vandens telkinių savininkus;

3) neteršti vandens telkinių ir jų pakrančių;

4) atlyginti savo neteisėtais veiksmais žuvų ištekliams padarytą žalą;

5) vykdyti kitus teisėtus valstybės institucijų bei pareigūnų reikalavimus.

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

9 straipsnis. Atsakomybė už įstatymo pažeidimus

Juridiniai ir fiziniai asmenys, pažeidę šio įstatymo reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka..

 

2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja nuo 2009 m. liepos 1 d., išskyrus nauja redakcija išdėstyto Lietuvos Respublikos mėgėjiškos žūklės įstatymo 3 straipsnio 2 dalį ir 6 straipsnio 1 dalį, kurios įsigalioja nuo 2010 m. sausio 1 d.

 

3 straipsnis Pasiūlymas Vyriausybei

Vyriausybė ar jos įgaliotos institucijos iki 2009 m. liepos 1 d. priima šiam įstatymui įgyvendinti reikalingus teisės aktus.

 

4 straipsnis Leidimai naudoti žūklės plotą

1. Leidimai naudoti žūklės plotą, įsigaliojus šiam įstatymui, neišduodami.

2. Leidimai naudoti žūklės plotą, išduoti iki šio įstatymo įsigaliojimo, galioja ne ilgiau kaip iki leidime naudoti žūklės plotą nustatytos datos.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS