Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

SEIMO STATUTAS

DĖL SEIMO STATUTO 10, 32, 44, 46, 49, 68 IR 81 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO BEI STATUTO PAPILDYMO 442 STRAIPSNIU

 

2008 m.           d. Nr. X-

 

Vilnius

 

(Žin., 1994, Nr.15-249; 1999, Nr.5-97; 2000, Nr. 86-2617; 2001, Nr. 50-1748; Nr. 80-2781; Nr. 108-3906; 2003, Nr. 108-4817; 2004, Nr. 165-6025; Nr. 176-6519; 2005, Nr. 83-3042; Nr. 148-5392; Nr. 153-5645; 2006, Nr. 107-4050; 2007, Nr. 73-2884)

 

1 straipsnis. 10 straipsnio 3 dalies pakeitimas

10 straipsnio 3 dalyje išbraukti žodžius „ir Užsienio reikalų komitetą“, vietoj žodžio „kuriuos“ įrašyti žodį „kurį“ ir šią dalį išdėstyti taip:

3. Seimo narys gali būti tik vieno komiteto narys, išskyrus Europos reikalų komitetą, kurį gali sudaryti ir kitų komitetų nariai.“

 

2 straipsnis. 32 straipsnio 2 ir 3 punktų pakeitimas

1. 32 straipsnio 2 punkte vietoj žodžio „komitetų“ įrašyti žodžius „Užsienio reikalų komiteto“ ir šį punktą išdėstyti taip:

2) Užsienio reikalų komiteto teikimu svarsto ir siunčia į komandiruotes Seimo narius su raštiškomis Seimo, valdybos, komitetų užduotimis; tvirtina komandiruočių ataskaitas;“

2. 32 straipsnio 3 punkte vietoj žodžių „komitetu ar frakcijų“ įrašyti žodžius „Užsienio reikalų komiteto“ ir šį punktą išdėstyti taip:

3) Užsienio reikalų komiteto teikimu svarsto ir pritaria Seimo narių išvykoms ne Seimo lėšomis sesijos metu;“

 

3 straipsnis. 44 straipsnio 1 ir 2 dalių pakeitimas

1. 44 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių „nurodytą atvejį“ įrašyti žodžius „nurodytus atvejus“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Seimo komitetai sudaromi pirmojoje sesijoje, išskyrus šio straipsnio 2 dalyje nurodytus atvejus.“

2. Pakeisti 44 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Europos reikalų ir Užsienio reikalų komitetai sudaromi šio statuto 441 ir 442 straipsniuose nustatyta tvarka.“

 

4 straipsnis. Statuto papildymas 44(2) straipsniu

Papildyti Statutą 44(2) straipsniu:

44(2) straipsnis. Užsienio reikalų komiteto sudarymas

1. Užsienio reikalų komitetas sudaromas ne mažiau kaip iš 10 ir ne daugiau kaip iš 20 Seimo narių pagal proporcinio Seimo frakcijų atstovavimo principą. Tikslus komiteto narių skaičius ir sudėtis tvirtinama Seimo nutarimu.

2. Užsienio reikalų komiteto pirmininku skiriamas Seimo Pirmininko pavaduotojas, atsakingas už Seimo užsienio ryšius. Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojų skaičių nustato Seimas.“

 

5 straipsnis. 46 straipsnio 5 dalies pakeitimas

46 straipsnio 5 dalyje po žodžio „komitetą“ įrašyti žodžius „ir Užsienio reikalų komitetą“ ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Komiteto pirmininku ir jo pavaduotoju negali būti Seimo valdybos narys (išskyrus Europos reikalų komitetą ir Užsienio reikalų komitetą), Seimo narys Vyriausybės narys, Seimo komisijos pirmininkas ar jo pavaduotojas.“

 

6 straipsnis. 49 straipsnio 13 punkto pakeitimas

49 straipsnio 13 punkte po žodžio „ryšiuose“ įrašyti žodžius „pagal Užsienio reikalų komiteto patvirtintus Seimo užsienio ryšių prioritetus“ ir šį punktą išdėstyti taip:

13) dalyvauti tarpparlamentiniuose Seimo ryšiuose pagal Užsienio reikalų komiteto patvirtintus Seimo užsienio ryšių prioritetus;“

 

7 straipsnis. 68 straipsnio pakeitimas ir papildymas

Pakeisti 68 straipsnio 4 punktą, po 4 punkto papildyti straipsnį nauju 5 punktu, buvusius 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ir 12 punktus laikyti 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ir 13 punktais ir visą straipsnį išdėstyti taip:

68 straipsnis. Užsienio reikalų komiteto veiklos kryptys

Užsienio reikalų komiteto veiklos kryptys:

1) rengti išvadas dėl Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių ratifikavimo ir denonsavimo bei kitų Seime svarstomų užsienio politikos klausimų;

2) rengti ir svarstyti įstatymų bei kitų teisės aktų, susijusių su užsienio politika, projektus ir teikti išvadas;

3) vykdyti užsienio politiką vykdančių ministerijų bei kitų Vyriausybės įstaigų parlamentinę kontrolę, teikti pasiūlymus ir rekomendacijas dėl jų veiklos pagerinimo; svarstyti ir teikti pasiūlymus dėl valstybės užsienio politikos formavimo ir vykdymo;

4) atsižvelgiant į užsienio politikos prioritetus, koordinuoti Seimo Tarptautinių ryšių departamento veiklą, svarstyti Seimo atstovavimą tarptautinėse organizacijose bei forumuose, teikti teisės aktų projektus dėl Seimo delegacijų sudarymo ir veiklos, spręsti dėl tarpparlamentinių ryšių grupių sudarymo tikslingumo, koordinuoti jų veiklą, teikti joms rekomendacijas ir pasiūlymus, ne rečiau kaip kartą per metus, skaičiuojant nuo jų sudarymo dienos, išklausyti ir įvertinti Seimo delegacijų tarptautinėse organizacijose ir forumuose bei Seimo tarpparlamentinių ryšių grupių veiklos ataskaitas;

5) svarstyti komitetų teikimus dėl Seimo narių komandiruočių bei frakcijų ar komitetų teikimus dėl Seimo narių išvykų ne Seimo lėšomis sesijos metu;

6) kontroliuoti valstybės institucijas, vykdančias Lietuvos informacinį pristatymą užsienyje, rengti su tuo susijusias išvadas ir pasiūlymus;

7) kartu su valstybinėmis ir visuomeninėmis organizacijomis palaikyti ir plėtoti ryšius su Lietuvos išeiviais bei jų organizacijomis užsienyje, taip pat su lietuviais autochtonais, gyvenančiais už Lietuvos Respublikos ribų;

8) kartu su kitais komitetais nagrinėti migracijos reguliavimo problemas ir teikti pasiūlymus bei išvadas;

9) svarstyti ir teikti Vyriausybei rekomendacijas ir pasiūlymus dėl Lietuvos Respublikos diplomatinių santykių užmezgimo ir diplomatinių atstovybių atidarymo užsienyje;

10) iš anksto svarstyti užsienio reikalų ministro pasiūlymus teikti išvadas ir rekomendacijas dėl Lietuvos Respublikos diplomatinių atstovų skyrimo užsienio valstybėse ir tarptautinėse organizacijose bei jų atšaukimo;

11) pagal savo kompetenciją dalyvauti Lietuvos pozicijos dėl pasiūlymų priimti Europos Sąjungos teisės aktus (kaip jie apibrėžti šio statuto 1801 straipsnio 3 dalyje) rengimo ir vertinimo procese, prireikus teikti Seimo nuomonę Vyriausybei dėl šių pozicijų ir įvertinti pozicijos pateikimą Europos Sąjungos institucijose;

12) pagal savo kompetenciją nagrinėti kitus Europos Sąjungos dokumentus (kaip jie apibrėžti šio statuto 1801 straipsnio 4 dalyje), prireikus teikti išvadas ir pasiūlymus dėl šių dokumentų;

13) pagal savo kompetenciją prireikus teikti Seimui išvadas, ar pasiūlymai priimti Europos Sąjungos teisės aktus (kaip jie apibrėžti šio statuto 1801 straipsnio 3 dalyje) neprieštarauja subsidiarumo principui.“

 

8 straipsnis. 81 straipsnio pakeitimas ir papildymas

Pakeisti 81 straipsnio 1, 2 ir 3 dalis, po 1 dalies papildyti straipsnį naujomis 2, 3 ir 4 dalimis, buvusias 2, 3, 4, 5, 6 ir 7 dalis laikyti 5, 6, 7, 8, 9 ir 10 dalimis ir visą straipsnį išdėstyti taip:

81 straipsnis. Parlamentinės delegacijos ir tarpparlamentinių ryšių grupės

1. Seimo parlamentinės delegacijos tarptautinėse organizacijose ir forumuose paprastai sudaromos pirmojoje sesijoje visai kadencijai.

2. Pirmojoje sesijoje Seimas Užsienio reikalų komiteto teikimu tvirtina Seimo parlamentinių delegacijų tarptautinėse organizacijose ir forumuose sąrašą.

3. Užsienio reikalų komitetas apsvarsto frakcijų pateiktus kandidatus į Seimo parlamentines delegacijas tarptautinėse organizacijose ir forumuose ir teikia delegacijų sudėtis tvirtinti Seimui.

4. Seimo parlamentinių delegacijų tarptautinėse organizacijose ir forumuose sudarymui komisijų sudarymo tvarka taikoma tiek, kiek neprieštarauja šio straipsnio nuostatoms.

5. Tarpparlamentinių ryšių grupės sudaromos laisvu Seimo narių apsisprendimo principu, pritarus Užsienio reikalų komitetui.

6. Seimo Pirmininkas, gavęs iniciatorių teikimą ir Užsienio reikalų komiteto pritarimą, praneša Seimo nariams apie įsirašymo į tarpparlamentinių ryšių grupes pradžią ir pabaigą bei jų sudarymo iniciatorius ir paskelbia pirmojo posėdžio datą ir vietą.

7. Po pirmojo grupės posėdžio, kurio metu išrenkamas grupės pirmininkas, pavaduotojas ar pavaduotojai, grupės pirmininkas Seimo posėdžio metu paskelbia apie tarpparlamentinės grupės įsikūrimą. Remiantis grupės pirmininko pareiškimu, grupė registruojama Seime.

8. Seimo Pirmininkas praneša atitinkamų valstybių parlamentams apie tokių grupių įkūrimą Seime ir jų vadovus.

9. Seimo valdyba, atsižvelgdama į grupės darbo intensyvumą, ekonominių, politinių ar moralinių aspektų svarbą, remia parlamentinių grupių veiklą: skiria grupės sekretorių, finansuoja grupės kviestų svečių priėmimą ar grupės narių vizitus pagal kitų valstybių parlamentinių grupių kvietimus.

10. Tarpparlamentinių ryšių grupių veiklą koordinuoja Užsienio reikalų komitetas. Grupės pirmininkai bent du kartus per kadenciją pateikia raštu Užsienio reikalų komitetui informaciją apie grupės veiklą. Grupės pirmininko informaciją Užsienio reikalų komitetas gali išklausyti komiteto posėdyje.

 

9 straipsnis. Statuto įsigaliojimas

Šis Statutas įsigalioja nuo 2009 m. sausio 1 d.

 

 

 

 

 

SEIMO PIRMININKAS

 

Teikia Seimo narys                              Justinas Karosas