Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS
PASO ĮSTATYMO 2, 4, 5, 6, 7 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO
ĮSTATYMAS
2008 m. d. Nr.
Vilnius
(Žin., 2001, Nr. 99-3524; 2006, Nr. 77-2957)
1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas ir papildymas
2 straipsnis. 4 straipsnio 4 dalies papildymas
3 straipsnis. 5 straipsnio 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11 ir 13 dalių pakeitimas ir papildymas
1. Pakeisti 5 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:
„2. Pilietis, gyvenantis Lietuvos Respublikoje, dėl paso išdavimo ar keitimo turi pats atvykti į įgaliotą instituciją pagal gyventojų registre įrašytą jo gyvenamąją vietą (toliau – gyvenamoji vieta), išskyrus šio straipsnio 4 dalyje nurodytu atveju. Neveiksnus pilietis dėl paso išdavimo ar keitimo kreipiasi per savo globėją ar kitą teisėtą atstovą, o pilietis, kuris dėl fizinės negalios negali pats atvykti, – per įgaliotą asmenį. Jeigu pilietis dėl neveiksnumo ar fizinės negalios negali atvykti į įgaliotą instituciją dėl dokumentų dėl paso išdavimo ar keitimo pateikimo, įgaliota institucija turi įsitikinti šio piliečio tapatybe.“
2. Pakeisti 5 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:
„3. Pilietis, gyvenantis užsienio valstybėje, dėl paso išdavimo ar keitimo turi pats atvykti į Lietuvos Respublikos diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą užsienio valstybėje (toliau – Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga) arba tiesiai į įgaliotą instituciją, išskyrus šio straipsnio 4 dalyje nurodytu atveju. Neveiksnus pilietis dėl paso išdavimo ar keitimo kreipiasi per savo globėją ar kitą teisėtą atstovą, o pilietis, kuris dėl fizinės negalios negali pats atvykti, - per įgaliotą asmenį. Jeigu pilietis dėl neveiksnumo ar fizinės negalios negali atvykti į Lietuvos Respublikos konsulinę įstaigą ar įgaliotą instituciją dėl dokumentų dėl paso išdavimo ar keitimo pateikimo, Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga ar įgaliota institucija turi įsitikinti šio piliečio tapatybe. Dokumentų dėl paso išdavimo ir keitimo pateikimo Lietuvos Respublikos konsulinėms įstaigoms, šių dokumentų persiuntimo įgaliotai institucijai ir paso įteikimo piliečiui tvarką nustato Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras (toliau – užsienio reikalų ministras).“
3. 5 straipsnio 4 dalį papildyti ketvirtu sakiniu ir šią dalį išdėstyti taip:
„4. Piliečiui iki 18 metų pasas išduodamas ar keičiamas vieno iš tėvų (įtėvių) ar vaiko globėjo (rūpintojo) prašymu. Jeigu vaiko tėvai išsituokę, pasas išduodamas ar keičiamas vieno iš tėvų (įtėvių), su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, prašymu. Atsižvelgiant į vaiko interesus, pasas gali būti išduotas ar pakeistas be šio prašymo, tarpininkaujant valstybinei vaiko teisių apsaugos institucijai. Pateikiant dokumentus dėl paso išdavimo ar keitimo piliečiui iki 1 metų, jo atvykimas į įgaliotą instituciją ar Lietuvos Respublikos konsulinę įstaigą nebūtinas.“
4. Pakeisti 5 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:
„7. Naują pasą atsiima pilietis arba jo įgaliotas asmuo ar kitas teisėtas atstovas. Jeigu pasą atsiima piliečio įgaliotas asmuo, jis turi pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir įgaliojimą, o jeigu pasą atsiima neveiksnaus piliečio globėjas ar kitas teisėtas atstovas, jis turi pateikti minėtas aplinkybes bei asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus. Užsienyje gyvenančiam piliečiui jo pageidavimu ir lėšomis Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga naują pasą gali išsiųsti paštu ar kitu saugiu būdu. Toks pilietis apie naujo paso gavimą privalo informuoti Lietuvos Respublikos konsulinę įstaigą. Tvarką, reglamentuojančią paso išsiuntimą paštu ar kitu saugiu būdu ir informavimą apie paso gavimą, nustato užsienio reikalų ministras, suderinęs su vidaus reikalų ministru.“
5. Pakeisti 5 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:
„8. Atsiimant naują pasą, turi būti pateiktas keičiamas pasas, kuris pažymimas kaip negaliojantis ir grąžinamas piliečiui ar jo įgaliotam asmeniui, o jeigu pilietis neveiksnus, – jo globėjui ar kitam teisėtam atstovui. Jeigu paimti grąžinamą negaliojantį pasą atsisakoma, jis sunaikinamas pagal vidaus reikalų ministro nustatytą paso išdavimo, keitimo, paskelbimo negaliojančiu ir naikinimo tvarką. Šio straipsnio 7 dalyje numatytais atvejais, kai naujas pasas išsiunčiamas paštu ar kitu saugiu būdu, keičiamas pasas piliečiui gavus naują pasą Lietuvos Respublikos konsulinei įstaigai ar įgaliotai institucijai nepateikiamas.“
6. 5 straipsnio 9 dalyje po žodžių „įgaliotai institucijai“ išbraukti žodžius „pagal savo gyvenamąją vietą“ ir šią dalį išdėstyti taip:
7. 5 straipsnio 10 dalyje po žodžio „piliečiui“ išbraukti žodį „laikinai“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„10. Jeigu pasas prarandamas, tampa netinkamas naudoti ar pasibaigia jo galiojimo laikas, piliečiui esant užsienio valstybėje, Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga gali išduoti dokumentą, leidžiantį grįžti į Lietuvos Respubliką, ar dokumentą, leidžiantį tęsti kelionę, jeigu pilietis neturi kito galiojančio kelionės dokumento. Šių dokumentų formas ir išdavimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras.“
8. 5 straipsnio 11 dalyje po žodžių „įgaliotai institucijai“ įrašyti žodžius „arba Lietuvos Respublikos konsulinei įstaigai“ ir šią dalį išdėstyti taip:
5 straipsnis. 6 straipsnio 3, 4 ir 5 dalių pakeitimas ir papildymas
1. 6 straipsnio 3 dalyje išbraukti žodžius „jį išdavusiai“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„3. Asmuo, netekęs Lietuvos Respublikos pilietybės, taip pat asmuo, kuriam išdavus pasą paaiškėjo aplinkybės, dėl kurių jis negalėjo būti išduotas, turi grąžinti pasą įgaliotai institucijai ar Lietuvos Respublikos konsulinei įstaigai. Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga grąžintą pasą perduoda įgaliotai institucijai.“
2. 6 straipsnio 4 dalyje išbraukti žodžius „jį išdavusiai“ ir šią dalį išdėstyti taip:
3. 6 straipsnio 5 dalį papildyti antru sakiniu ir šią dalį išdėstyti taip:
6 straipsnis. 7 straipsnio 1 dalies pakeitimas
7 straipsnio 1 dalyje išbraukti žodžius „jį išdavusiai“ ir šią dalį išdėstyti taip:
„1. Policija ar kita teisėsaugos institucija, o jeigu pilietis yra užsienyje, – Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, nustačiusi, kad pilietis naudojasi kito piliečio pasu arba šio Įstatymo 6 straipsnio 2 dalies 1, 2, 5 ir 6 punktuose nustatytais pagrindais paskelbtu negaliojančiu pasu, privalo jį paimti ir perduoti įgaliotai institucijai.“
7 straipsnis. Pasiūlymai užsienio reikalų ministrui ir vidaus reikalų ministrui
8 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas