Projektas

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

 

augalų apsaugos įstatymo pakeitimo

ĮSTATYMAS

 

2008 m.                            d. Nr.
Vilnius

 

(Žin., 1995, Nr. 90-2013; 2003, Nr. 102-4583)

 

1 straipsnis. Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymo nauja redakcija

Pakeisti Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymą ir jį išdėstyti taip:

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUGALŲ APSAUGOS

ĮSTATYMAS

 

PIRMASIS SKIRSNIS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

1. Šis Įstatymas nustato fizinių, juridinių asmenų ir Lietuvos Respublikoje įsteigtų užsienio įmonių filialų (toliau – fiziniai ir juridiniai asmenys) veiklą, susijusią su augalų apsaugos produktų registracija, įvežimu, sandėliavimu, prekyba, naudojimu ir kontrole.

2. Šis Įstatymas taikomas nepažeidžiant teisės aktų, nustatančių:

1) cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimą, ženklinimą, fasavimą ir pakavimą;

2) draudžiamus ir ribojamus naudoti preparatus;

3) žemės ir miško naudojimo sąlygas, paviršinio vandens telkinių apsaugos zonas ir pakrančių apsaugos juostas;

4) vaikų ir jaunimo darbo sąlygas;

5) dirbančiųjų su augalų apsaugos produktais profilaktinius sveikatos tikrinimus.

3. Šis Įstatymas, išskyrus 18 straipsnį, taikomas ir augalų apsaugos produktams, kurių sudėtyje yra genetiškai modifikuotų organizmų.

4. Šis Įstatymas netaikomas augalų apsaugos produktų gamybai bei augalų apsaugos produktų, kurie neskirti naudoti Lietuvos Respublikoje, sandėliavimui, eksportui, reeksportui ir tranzitui.

5. Šiuo Įstatymu siekiama užtikrinti Europos Sąjungos teisės akto, nurodyto šio Įstatymo priede, taikymą.

 

2 straipsnis. Pagrindinės šio Įstatymo sąvokos

1. Augalas daugialąstis fotosintezę vykdantis organizmas ar jo dalys, įskaitant šviežius vaisius ir sėklas.

2. Augaliniai produktai – neperdirbti arba po pirminio perdirbimo augalinės kilmės produktai, kurie jau nėra augalai.

3. Augalų apsaugos produktai – veikliosios medžiagos ir jų turintys preparatai, naudotojui tiekiami tokios sudėties ir formos, kokios jie buvo pagaminti, ir skiriami:

1) augalams ar augaliniams produktams apsaugoti nuo visų kenksmingųjų organizmų arba užkirsti kelią tokių organizmų veikimui tiek, kiek tokios medžiagos ar preparatai nėra apibūdinami kitaip;

2) veikti augalų gyvybinius procesus, tačiau kitaip nei mitybinės medžiagos (augimo reguliatoriai ir pan.);

3) augaliniams produktams konservuoti, atsižvelgiant į tai, kiek tokioms medžiagoms ar produktams netaikomos specialios nuostatos dėl konservantų;

4) nereikalingiems augalams naikinti;

5) augalų dalims naikinti ar neleisti jiems augti taip, kaip nepageidaujama.

4. Augalų apsaugos produktų liekanos – viena ar kelios medžiagos (įskaitant jų metabolitus bei produktus, atsirandančius dėl jų skilimo ar sąveikos su kitomis medžiagomis), esančios augaluose ar augaliniuose produktuose arba ant jų, gyvūniniuose produktuose arba ant jų, dirvožemyje, vandenyje, taip pat kitur po to, kai buvo panaudotas augalų apsaugos produktas.

5. Augalų apsaugos produktų naudojimo reglamentas – nustatyta naudojimo paskirtis, norma, purškimų skaičius, sąlygos, laikas ir naudojimo apribojimai.

6. Augalų apsaugos produkto registracijos liudijimo savininkas – fizinis ar juridinis Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės asmuo, kurio vardu registruotas augalų apsaugos produktas ir jam išduotas registracijos liudijimas.

7. Augalų apsaugos produktų registravimas – administracinis veiksmas, kuriuo Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija pagal pateiktą paraišką suteikia pareiškėjui teisę augalų apsaugos produktą tiekti rinkai.

8. Augalų apsaugos produktų tiekimas rinkai – bet kuris augalų apsaugos produktų pristatymas už pinigus arba nemokamai, išskyrus jų pristatymą pagal važtaraštį iš Europos ekonominės erdvės (toliau – Europos Sąjungos) valstybių narių saugoti ar sunaikinti.

9. Gamtinė aplinka (toliau – aplinka) - aplinka, kurią sudaro natūralūs ar antropogenizuoti gyvosios ir negyvosios gamtos elementai ir jų funkcinės sistemos.

10. Gyvūnas – žmonių poreikius tenkinantis naminis arba laukinis gyvūnas.

11. Integruota kontrolė – kenksmingųjų organizmų populiacijos kontrolė, siekiant ją išlaikyti tokio dydžio, kad ji nepadarytų nepageidaujamos ekonominės žalos ar nuostolių, taikant racionalų biologinių, biotechnologinių, cheminių, kultūrinių arba sėklininkystės priemonių derinį, kai cheminiai augalų apsaugos produktai naudojami tik mažiausiais kiekiais.

12. Kenksmingieji organizmai – bet kurios vystymosi stadijos gyvūnai, augalai, grybai, bakterijos, virusai ir kiti organizmai, galintys pakenkti patiems augalams ir jų produktams ar užkrėsti augavietes.

13. Konsultavimo komisija – mokslo ir kitų institucijų atstovų grupė, teikianti moksliškai pagrįstus siūlymus ir rekomendacijas dėl augalų apsaugos produktų registracijos.

14. Medžiagos – cheminiai elementai ir jų junginiai, susidarantys natūraliai ar gamybos būdu, įskaitant visas gamybos proceso metu atsirandančias priemaišas.

15. Naujos veikliosios medžiagos – medžiagos, tiekiamos Europos Sąjungos valstybių rinkai po 1993 m. liepos 15 d.

16. Neprofesionalusis naudotojas – fizinis asmuo, kuris neturi agronomo diplomo arba augalų apsaugos kursų baigimo pažymėjimo ir turi teisę įsigyti ir naudoti tik neprofesionaliajam naudojimui skirtus augalų apsaugos produktus.

17. Operatorius – darbuotojas, darbo metu turintis sąlytį su augalų apsaugos produktais.

18. Pareiškėjas – augalų apsaugos produktų gamintojas arba jo įgaliotas juridinis asmuo, turintis nuolatinę buveinę Europos Bendrijoje, kuris teikia paraišką įregistruoti augalų apsaugos produktą.

19. Prekyba analogiškais augalų apsaugos produktais – prekyba augalų apsaugos produktais, kurie yra tapatūs su Lietuvos Respublikoje įregistruotais augalų apsaugos produktais pagal savo kilmę, tos pačios preparatinės formos, pagaminti naudojant tą pačią veikliąją medžiagą ir pasižymi tokiu pat poveikiu.

20. Preparatas – tirpalas arba mišinys, sudarytas iš dviejų ar daugiau medžiagų, iš kurių bent viena yra veiklioji medžiaga, skirta naudoti kaip augalų apsaugos produktas.

21. Profesionalusis naudotojas – asmuo, turintis agronomo diplomą arba augalų apsaugos kursų baigimo pažymėjimą ir teisę įsigyti ir naudoti profesionaliajam naudojimui skirtus augalų apsaugos produktus.

22. Rizikos frazė – standartinė frazė, kuria nurodoma specifinė rizika, atsirandanti naudojant augalų apsaugos produktą.

23. Saugos frazė – standartinė frazė, kuria duodamas patarimas, kaip saugiai naudoti augalų apsaugos produktą.

24. Senos veikliosios medžiagos – medžiagos, kurios buvo Europos Sąjungos valstybių rinkoje iki 1993 m. liepos 15 d.

25. Veikliosios medžiagos – medžiagos ar mikroorganizmai, įskaitant virusus, pasižymintys bendru ar specifiniu poveikiu kenksmingiesiems organizmams, augalams, jų dalims arba augaliniams produktams.

 

3 straipsnis. Bendrieji reikalavimai

1. Įvežti, sandėliuoti, prekiauti ir naudoti Lietuvos Respublikoje leidžiama tik pagal šį Įstatymą įregistruotus augalų apsaugos produktus, išskyrus šio Įstatymo 1 straipsnio 3 dalyje, 18 straipsnyje ir 31 straipsnyje nurodytus atvejus.

2. Naudojant augalų apsaugos produktus privaloma laikytis šio Įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 7 punkto ir 17 straipsnio reikalavimų bei geros augalų apsaugos praktikos taisyklių, o jeigu yra galimybė, ir integruotos kontrolės rekomendacijų. Profesionaliajam naudojimui skirti augalų apsaugos produktai privalo būti naudojami tik su sertifikuota įranga.

3. Tiekiami rinkai augalų apsaugos produktai privalo būti sufasuoti, supakuoti, klasifikuoti, paženklinti pagal Cheminių medžiagų ir preparatų įstatymo bei šio Įstatymo 17 straipsnio nuostatas. Specialiąsias augalų apsaugos produktams skirtas rizikos ir saugos frazes tvirtina žemės ūkio ministras, suderinus su aplinkos ministru ir sveikatos apsaugos ministru.

4. Profesionaliajam naudojimui skirtų augalų apsaugos produktų negalima naudoti sodininkų bendrijų soduose.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ REGISTRACIJA

 

4 straipsnis. Paraiškų augalų apsaugos produktams registruoti pateikimas

1. Paraiškas įregistruoti augalų apsaugos produktus pareiškėjai teikia Žemės ūkio ministerijos įgaliotai institucijai. Pareiškėjai privalo turėti nuolatinę buveinę vienoje iš Europos Sąjungos valstybių narių.

2. Paraiškos įregistruoti augalų apsaugos produktus pateikiamos lietuvių kalba, o duomenys pagal šio straipsnio 3 ir 4 dalyse nurodytus reikalavimus gali būti pateikiami lietuvių arba anglų kalba.

3. Reikalavimus duomenims, kuriuos reikia pateikti apie veikliąsias medžiagas, esančias augalų apsaugos produktuose, tvirtina žemės ūkio ministras, suderinus su aplinkos ministru ir sveikatos apsaugos ministru.

4. Reikalavimus duomenims, kuriuos reikia pateikti apie augalų apsaugos produktus, tvirtina žemės ūkio ministras, suderinus su aplinkos ministru ir sveikatos apsaugos ministru.

 

5 straipsnis. Duomenų augalų apsaugos produktams įregistruoti teikimas

1. Pareiškėjai, kurie kreipiasi dėl augalų apsaugos produktų įregistravimo, kartu su paraiškomis pateikia:

1) duomenis apie augalų apsaugos produktus pagal šio Įstatymo 4 straipsnio 4 dalies reikalavimus;

2) duomenis apie veikliąsias medžiagas augalų apsaugos produktuose pagal šio Įstatymo 4 straipsnio 3 dalies reikalavimus.

2. Jeigu duomenys apie veikliąsias medžiagas buvo pateikti pagal šio Įstatymo 4 straipsnio 3 dalies reikalavimus iki jų įrašymo į šio straipsnio 3 dalyje nurodytą veikliųjų medžiagų sąrašą, pareiškėjams nebūtina pateikti šio straipsnio 1 dalies 2 punkte reikalaujamų duomenų, išskyrus duomenis apie veikliųjų medžiagų tapatumą, jeigu tokios veikliosios medžiagos pagal grynumą ir priemaišų pobūdį labai nesiskiria nuo tų veikliųjų medžiagų, kurios yra įrašytos į šio straipsnio 3 dalyje nurodytą veikliųjų medžiagų sąrašą.

3. Veikliųjų medžiagų, kurios gali būti augalų apsaugos produktų sudėtyje, sąrašą tvirtina žemės ūkio ministras, atsižvelgus į Europos Komisijos veikliųjų medžiagų peržiūros programą ir jos priimtus sprendimus.

 

6 straipsnis. Augalų apsaugos produktų registravimas

1. Augalų apsaugos produktai registruojami Lietuvos Respublikoje, jeigu:

1) veikliosios medžiagos yra įrašytos į šio Įstatymo 5 straipsnio 3 dalyje nurodytą veikliųjų medžiagų sąrašą ir yra įvykdytos visos šiame sąraše nurodytos sąlygos, augalų apsaugos produktai įvertinti pagal šio straipsnio 13 dalyje nurodytą augalų apsaugos produktų įvertinimo ir sprendimų priėmimo tvarką ir laikomasi šio straipsnio 1 dalies 2, 3, 4, 5 ir 6 punktų reikalavimų;

2) įvertinus pateiktus duomenis apie augalų apsaugos produktą pagal šio Įstatymo 4 straipsnio 4 dalies reikalavimus ir visas jo naudojimo sąlygas bei galimas pasekmes, yra nustatyta, kad augalų apsaugos produktas veikia kenksminguosius organizmus, kuriems naikinti yra skirtas, neturi nepageidautino poveikio augalams ar augaliniams produktams, nesukelia nereikalingų kančių ir skausmo stuburiniams gyvūnams, neturi tiesioginio ar netiesioginio kenksmingo poveikio žmogaus ar gyvūnų sveikatai, nedaro neleistino poveikio aplinkai. Ypatingą dėmesį reikia atkreipti į augalų apsaugos produktų išlikimą ir pasiskirstymą aplinkoje, geriamojo ir gruntinio vandens teršimą, poveikį naudingoms augalų ir gyvūnų rūšims;

3) veikliąsias medžiagas ir jų kiekius, o prireikus – toksikologiškai ar ekotoksikologiškai svarbias priemaišas, galima nustatyti atitinkamais metodais;

4) tinkamai naudojant augalų apsaugos produktus, augalų apsaugos produktų liekanas (toliau – liekanos) galima nustatyti atitinkamais metodais;

5) buvo ištirtos fizikinės ir cheminės savybės ir jas įvertinus nustatyta, kad augalų apsaugos produktai tinka naudoti ir sandėliuoti;

6) nustatyti laikini didžiausi leistini liekanų kiekiai augaluose ir augaliniuose produktuose;

7) Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija, įregistruodama augalų apsaugos produktus, nustato tokius jų naudojimo reglamentus, kad nebūtų viršijami laikinieji didžiausi leistini liekanų kiekiai augaliniuose produktuose.

2. Tyrimai ir analizės šio straipsnio 1 dalies 2, 3, 4, 5 ir 6 punktuose nurodytiems reikalavimams įvykdyti turi būti atlikti institucijose, turinčiose geros eksperimentinės praktikos ir geros laboratorinės praktikos sertifikatus, ir tokiomis žemės ūkio, fitosanitarijos ir aplinkos sąlygomis, kuriomis šie augalų apsaugos produktai bus naudojami Lietuvos Respublikoje. Geros eksperimentinės praktikos nuostatus tvirtina žemės ūkio ministras. Geros laboratorinės praktikos principus tvirtina sveikatos apsaugos ministras, aplinkos ministras ir žemės ūkio ministras.

3. Augalų apsaugos produktai įregistruojami ne ilgesniam kaip 10 metų laikotarpiui. Jei kitas pareiškėjas pateikia augalų apsaugos produkto registracijos liudijimo savininko raštišką sutikimą naudotis jo nurodytais duomenimis, augalų apsaugos produktai registruojami ne ilgesniam laikotarpiui, negu pirmieji buvo įregistruoti.

4. Jei nevykdomi šio straipsnio 1 dalyje nurodyti reikalavimai, registruotų augalų apsaugos produktų registravimo duomenys turi būti peržiūrimi. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija turi pareikalauti pareiškėjo pateikti papildomą informaciją, būtiną augalų apsaugos produktams įvertinti. Registracija gali būti pratęsta laikotarpiui, kuris būtinas informacijai pateikti ir pakartotinai įvertinti duomenis.

5. Augalų apsaugos produktai, kurių naujos veikliosios medžiagos neįrašytos į šio Įstatymo 5 straipsnio 3 dalyje nurodytą veikliųjų medžiagų sąrašą, gali būti registruojami laikinai, bet ne ilgiau kaip 3 metams, Europos Komisijai patvirtinus, kad duomenys dėl numatyto veikliųjų medžiagų naudojimo įvertinimo yra išsamūs.

6. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija, nustačiusi, kad veikliosios medžiagos gali atitikti šio Įstatymo 4 straipsnio 3 dalies reikalavimus ir kad augalų apsaugos produktai gali atitikti šio Įstatymo 4 straipsnio 4 dalies ir šio straipsnio 1 dalies 2, 3, 4, 5 ir 6 punktų reikalavimus, nedelsdama praneša kitų Europos Sąjungos valstybių narių įgaliotoms institucijoms ir Europos Komisijai apie duomenų vertinimo rezultatus ir augalų apsaugos produktų įregistravimo sąlygas pateikdama šio Įstatymo 20 straipsnio 1 dalyje nurodytą informaciją.

7. Jeigu liekanos, atsirandančios panaudojus augalų apsaugos produktą, pagal gerą augalų apsaugos praktiką turi kenksmingą poveikį žmonių ir gyvulių sveikatai bei gruntiniams vandenims arba aplinkai, Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija, remdamasi Europos Komisijos vertinimo rezultatais, panaikina augalų apsaugos produktų laikiną įregistravimą.

8. Jeigu po 3 metų Europos Komisijos sprendimas dėl veikliųjų medžiagų įrašymo į sąrašą dar nepriimtas, Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija išimties tvarka gali prašyti pratęsti laikinosios registracijos terminą, per kurį būtų galima išsamiai išnagrinėti dokumentus ar papildomą informaciją.

9. Laikinai įregistruojant augalų apsaugos produktus, laikomasi šio straipsnio 2 ir 4 dalių nuostatų.

10. Dėl kiekvienos paraiškos pradedama atskira byla. Kiekvienoje byloje turi būti paraiška, sprendimas dėl augalų apsaugos produktų registravimo, jų toksikologinis, ekotoksikologinis, išlikimo ir pasiskirstymo aplinkoje, fizikinių ir cheminių savybių, biologinio efektyvumo įvertinimas, analizės metodų pripažinimas galiojančiais, Sveikatos apsaugos ministerijos įgaliotos institucijos pateiktos rekomendacijos dėl didžiausių leistinų liekanų kiekių, Žemės ūkio ministerijos įgaliotos institucijos patvirtinta etiketė lietuvių kalba pagal šio Įstatymo 17 straipsnio reikalavimus ir augalų apsaugos produkto registracijos liudijimo kopija. Šie duomenys gali būti pateikti Europos Sąjungos valstybių narių įgaliotoms institucijoms ir Europos Komisijai jų prašymu.

11. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija, vadovaudamasi Europos Sąjungos senų ir naujų veikliųjų medžiagų peržiūros programos išvadomis, registruoja augalų apsaugos produktus, išduoda registracijos liudijimus, panaikina registraciją ar keičia augalų apsaugos produktų naudojimo reglamentus žemės ūkio ministro nustatyta tvarka.

12. Augalų apsaugos produktų fizikinės ir cheminės savybės ir analizės metodai, rizika žmonių sveikatai ir aplinkai bei biologinis efektyvumas vertinami pagal Europos Komisijos tos srities metodinius nurodymus ir kitus tarptautiniu mastu pripažįstamus vertinimo kriterijus.

13. Augalų apsaugos produktų įvertinimo ir sprendimų priėmimo tvarką tvirtina žemės ūkio ministras, suderinus su aplinkos ministru ir sveikatos apsaugos ministru.

14. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija apie augalų apsaugos produktų įregistravimą, perregistravimą, naudojimo reglamentų pakeitimą, naudojimo išplėtimą, registracijos panaikinimą, apribojimą arba uždraudimą skelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“.

 

7 straipsnis. Augalų apsaugos produktų perregistravimas

1. Pasibaigus registracijos laikotarpiui, augalų apsaugos produktai gali būti perregistruojami, jei pareiškėjas pateikia paraišką ir patikrinus nustatoma, kad laikomasi šio Įstatymo 6 straipsnio 1 dalyje nustatytų reikalavimų.

2. Augalų apsaugos produktui, registruotam pagal šio Įstatymo reikalavimus, perregistruoti pareiškėjas pateikia paraišką ir papildomus duomenis, jei jų yra, apie produkto naudojimą, poveikį žmogui, gyvūnams ir aplinkai.

3. Jeigu augalų apsaugos produktas buvo įregistruotas iki šio Įstatymo įsigaliojimo, pareiškėjas pateikia duomenis pagal šio Įstatymo 4 straipsnio 3 ir 4 dalių reikalavimus.

 

8 straipsnis. Augalų apsaugos produktų naudojimo reglamentų pakeitimas

1. Augalų apsaugos produktų naudojimo reglamentai gali būti keičiami:

1) remiantis naujomis mokslo žiniomis;

2) gavus augalų apsaugos produktų registracijos liudijimo savininko prašymą.

2. Augalų apsaugos produktų naudojimo reglamentai gali būti keičiami pareiškėjo prašymu, pateikus dokumentus apie produkto veiksmingumą ir liekanas.

3. Keičiant augalų apsaugos produktų naudojimo reglamentus, laikomasi šio Įstatymo 6 straipsnio 1 dalies reikalavimų ir kitų Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatų.

 

9 straipsnis. Augalų apsaugos produktų naudojimo mažais plotais auginamiems augalams plėtra

1. Paraiškas išplėsti įregistruotų augalų apsaugos produktų naudojimą mažais plotais auginamiems augalams gali pateikti su žemės ūkio veikla susijusios mokslo įstaigos, augintojų asociacijos arba profesionalieji naudotojai.

2. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija išplečia registruotų augalų apsaugos produktų naudojimą mažais plotais auginamiems augalams, jeigu:

1) su žemės ūkio veikla susijusios mokslo įstaigos, augintojų asociacijos ar profesionalieji naudotojai pateikė dokumentus apie šių produktų veiksmingumą ir liekanas, pagrindžiančius naudojimo išplėtimą;

2) įvykdytos šio Įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 3, 4 ir 5 punktuose nustatytos sąlygos ir augalų apsaugos produktas yra veiksmingas prieš kenksminguosius organizmus, kuriems naikinti yra skirtas, neturi nepageidautino poveikio augalams ar augaliniams produktams, nesukelia nereikalingų kančių ir skausmo stuburiniams gyvūnams, neturi tiesioginio ar netiesioginio kenksmingo poveikio žmogaus ar gyvūnų sveikatai (per geriamąjį vandenį, maistą, pašarus ir pan.), nedaro neleistino poveikio aplinkai. Ypatingas dėmesys atkreipiamas į šių produktų išlikimą ir pasiskirstymą aplinkoje, geriamojo ir gruntinio vandens teršimą, poveikį naudingoms augalų ir gyvūnų rūšims;

3) naudojimo išplėtimas susijęs su mažais plotais auginamais augalais, kurių sąrašą tvirtina žemės ūkio ministras.

3. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija, išplėtusi augalų apsaugos produktų naudojimą mažais plotais auginamiems augalams, apie tai paskelbia oficialiai arba raštiškai įpareigoja augalų apsaugos produktų registracijos liudijimo savininkus papildyti įrašus etiketėje.

 

10 straipsnis. Augalų apsaugos produktų registracijos panaikinimas

1. Augalų apsaugos produktų registracija panaikinama, jeigu:

1) pareiškėjai dėl įregistravimo buvo pateikę suklastotus dokumentus ar neteisingą informaciją;

2) veiklioji medžiaga ar augalų apsaugos produktas nebeatitinka registracijos metu nurodytų reikalavimų;

3) yra gautas augalų apsaugos produkto registracijos liudijimo savininko prašymas panaikinti registraciją.

2. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija apie augalų apsaugos produktų įregistravimo panaikinimą praneša raštu augalų apsaugos produktų registracijos liudijimo savininkams ir gali nustatyti laikotarpį, per kurį augalų apsaugos produktai turi būti pašalinti iš rinkos arba sunaudoti turimi jų kiekiai. Šio laikotarpio trukmė priklauso nuo registracijos panaikinimo priežasčių.

 

11 straipsnis. Veikliųjų medžiagų duomenų įvertinimas, ataskaitos rengimas ir pateikimas Europos Komisijai

1. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija, Europos Komisijos įgaliota parengti veikliųjų medžiagų duomenų įvertinimo ataskaitą ir ją pateikti Europos Komisijai, gavusi paraišką ir patikrinusi, ar duomenys yra išsamūs, įpareigoja pareiškėjus išsiųsti duomenis pagal šio Įstatymo 4 straipsnio 3 ir 4 dalių reikalavimus kitoms Europos Sąjungos valstybių narių įgaliotoms institucijoms ir Europos Komisijai.

2. Veikliųjų medžiagų duomenų įvertinimo, ataskaitos rengimo ir pateikimo Europos Komisijai tvarką tvirtina žemės ūkio ministras.

 

12 straipsnis. Informacijos apie galimą kenksmingą poveikį pateikimas

1. Pareiškėjai ar augalų apsaugos produktų registracijos liudijimo savininkai pateikia Žemės ūkio ministerijos įgaliotai institucijai visą naujausią informaciją apie bet kurių įregistruotų arba registruojamų augalų apsaugos produktų, jų veikliųjų medžiagų arba liekanų galimą kenksmingą poveikį žmogaus ar gyvūnų sveikatai, aplinkai bei gruntiniams vandenims.

2. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija įpareigoja, kad pareiškėjai ar augalų apsaugos produktų registracijos liudijimo savininkai nedelsdami perduotų šio straipsnio 1 dalyje nurodytą informaciją kitoms Europos Sąjungos valstybių narių įgaliotoms institucijoms ir Europos Komisijai. 

 

13 straipsnis. Augalų apsaugos produktų registracijos kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse pripažinimas

1. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija, gavusi iš pareiškėjo paraišką įregistruoti augalų apsaugos produktus, jau įregistruotus kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, ir dokumentinius įrodymus, pagrindžiančius sąlygų palyginamumą, privalo:

1) nereikalauti kartoti bandymų ir tyrimų, kurie jau buvo atlikti iki augalų apsaugos produktų įregistravimo kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse, kurių žemės ūkio, fitosanitarijos ir aplinkos sąlygos, susijusios su augalų apsaugos produktų naudojimu, yra panašios į Lietuvos Respublikos sąlygas;

2) įregistruoti augalų apsaugos produktus, jeigu jų veikliosios medžiagos, įrašytos į šio Įstatymo 5 straipsnio 3 dalyje nurodytą veikliųjų medžiagų sąrašą, yra įvertintos pagal šio Įstatymo 6 straipsnio 13 dalyje nustatytą augalų apsaugos produktų įvertinimo ir sprendimų priėmimo tvarką tiek, kiek žemės ūkio, fitosanitarijos ir aplinkos sąlygos panašios į Lietuvos Respublikos.

2. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija, pripažindama kitų Europos Sąjungos valstybių narių registraciją, bet siekdama išvengti, kad dėl šalių mitybos skirtumų nebūtų daroma įtaka maisto užterštumui liekanomis, viršijančiomis leistiną paros suvartojimo normą, gali riboti augalų apsaugos produktų naudojimą.

3. Registruojant augalų apsaugos produktus, įregistruotus kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse, pareiškėjų sutikimu gali būti keičiami šių produktų naudojimo reglamentai ir atsižvelgiama į žemės ūkio, fitosanitarijos ar aplinkos sąlygas, svarbias Lietuvos Respublikai.

4. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija praneša Europos Komisijai apie bandymų pakartojimą arba atsisakymą įregistruoti augalų apsaugos produktus, kurie jau buvo įregistruoti kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse, taip pat pateikia pareiškėjų pagrindimą dėl žemės ūkio, fitosanitarijos ir aplinkos sąlygų, susijusių su augalų apsaugos produktų naudojimu Europos Sąjungos valstybės narės regionuose, kuriuose buvo atlikti bandymai arba įregistruoti minėti produktai, panašumo į Lietuvos Respublikos. Žemės ūkio ministerijos įgaliotos institucijos pranešime turi būti nurodytos bandymų kartojimo arba atsisakymo įregistruoti priežastys.

5. Jeigu Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija atsisako pripažinti ir patvirtinti bandymus, atliktus panašių klimato sąlygų Europos Sąjungos valstybėse narėse, arba leisti tiekti Lietuvos Respublikos rinkai augalų apsaugos produktus, galutinį sprendimą dėl žemės ūkio, fitosanitarijos ar aplinkos sąlygų panašumo priima Europos Komisija.

 

14 straipsnis. Augalų apsaugos produktų, įregistruotų pagal šio Įstatymo
13 straipsnį, registracijos apribojimas arba uždraudimas

Jeigu yra pagrindas manyti, kad įregistruoti arba privalomi registruoti pagal šio Įstatymo 13 straipsnį augalų apsaugos produktai kelia pavojų žmonių ar gyvūnų sveikatai arba aplinkai, Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija gali laikinai apriboti arba uždrausti augalų apsaugos produktų naudojimą ir pardavimą Lietuvos Respublikos teritorijoje ir apie tai nedelsdama praneša Europos Komisijai bei Europos Sąjungos valstybių narių įgaliotoms institucijoms, nurodydama apribojimų arba uždraudimo motyvus.

 

15 straipsnis. Duomenų augalų apsaugos produktams registruoti apsauga ir slaptumas

1. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija, įregistruodama augalų apsaugos produktus, nesinaudoja duomenimis, pateiktais pagal šio Įstatymo 4 straipsnio 3 dalies reikalavimus, kitų pareiškėjų naudai:

1) jeigu pareiškėjai nepateikia augalų apsaugos produktų registracijos liudijimo savininkų raštiško patvirtinimo, kad galima pasinaudoti tokia informacija;

2) 10 metų po naujų veikliųjų medžiagų, skirtų Europos Sąjungos valstybių narių rinkai, įrašymo pirmą kartą į Europos Komisijos patvirtintą veikliųjų medžiagų sąrašą;

3) 10 metų po senų veikliųjų medžiagų įregistravimo Lietuvos Respublikoje;

4) 5 metus nuo papildomos informacijos apie veikliųjų medžiagų, įrašytų į šio Įstatymo 5 straipsnio 3 dalyje nurodytą veikliųjų medžiagų sąrašą, sąlygų pakeitimą ar jų išlaikymą pateikimo. Jeigu 5 metų laikotarpis baigiasi anksčiau nei laikotarpis, nustatytas šio straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punktuose, duomenų apsaugos laikotarpis pratęsiamas iki šio straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punktuose nurodyto termino.

2. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija, įregistruodama augalų apsaugos produktus, nesinaudoja duomenimis, pateiktais pagal šio Įstatymo 4 straipsnio 4 dalies reikalavimus, kitų pareiškėjų naudai:

1) jeigu pareiškėjai nepateikia augalų apsaugos produktų registracijos liudijimo savininkų raštiško patvirtinimo, kad galima pasinaudoti tokia informacija;

2) 10 metų po augalų apsaugos produktų įregistravimo, jei veikliosios medžiagos įrašytos į Europos Komisijos patvirtintą veikliųjų medžiagų sąrašą bet kurioje Europos Sąjungos valstybėje narėje pirmą kartą;

3) 10 metų po pirmųjų augalų apsaugos produktų įregistravimo Lietuvos Respublikoje, jei augalų apsaugos produktai buvo įregistruoti anksčiau, nei jų veikliosios medžiagos įrašytos į šio Įstatymo 5 straipsnio 3 dalyje nurodytą veikliųjų medžiagų sąrašą.

3. Jeigu Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija, išnagrinėjusi paraišką dėl augalų apsaugos produktų įregistravimo, nustato, kad veikliosios medžiagos, pagamintos kitų gamintojų ar kitų gamybos procesų metu, skiriasi nuo nurodytų dokumentuose, kuriais remiantis veikliosios medžiagos pirmą kartą buvo įrašytos į šio Įstatymo 5 straipsnio 3 dalyje nurodytą veikliųjų medžiagų sąrašą, apie tai praneša Europos Komisijai.

4. Pareiškėjai, ketinantys teikti paraiškas įregistruoti augalų apsaugos produktus, kurių veikliosios medžiagos įrašytos į šio Įstatymo 5 straipsnio 3 dalyje nurodytą veikliųjų medžiagų sąrašą, prieš atlikdami bandymus su stuburiniais gyvūnais pateikia Žemės ūkio ministerijos įgaliotai institucijai paklausimą dėl ketinamų įregistruoti augalų apsaugos produktų ir jau įregistruotųjų tapatumo. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija nurodo pareiškėjams ankstesnių augalų apsaugos produktų registracijos liudijimo savininkų pavadinimus, adresus ir praneša augalų apsaugos produktų registracijos liudijimo savininkams būsimųjų pareiškėjų pavadinimus ir adresus.

5. Jeigu prašoma duomenų dėl veikliųjų medžiagų įrašymo į Europos Komisijos patvirtintą veikliųjų medžiagų sąrašą, kai minėtos veikliosios medžiagos jau yra Lietuvos Respublikos rinkoje iki šio Įstatymo įsigaliojimo, Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija skatina augalų apsaugos produktų registracijos liudijimo savininką ir pareiškėją pasidalyti informacija, kad būtų apribotas bandymų su stuburiniais gyvūnais kartojimas.

6. Pareiškėjai ir anksčiau įregistruotų augalų apsaugos produktų registracijos liudijimo savininkai turi siekti susitarimo dėl duomenų pasidalijimo, kad būtų išvengta bandymų su stuburiniais gyvūnais kartojimo. Nepavykus susitarti, Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija apie tai praneša Lietuvos laboratorinių gyvūnų naudojimo etikos komisijai prie Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos. 

 

16 straipsnis. Duomenų, pateiktų augalų apsaugos produktams registruoti, apsaugos ir slaptumo taikymo išimtys

1. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija užtikrina pareiškėjų pateiktos informacijos, susijusios su pramoninėmis ir komercinėmis paslaptimis, slaptumą, jeigu pareiškėjai pateikia prašymą. Slaptumo nuostata taikoma nepažeidžiant Lietuvos Respublikos ratifikuotos Konvencijos dėl teisės gauti informaciją, visuomenės dalyvavimo priimant sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkosaugos klausimais nuostatų.

2. Slaptais nelaikomi duomenys:

1) veikliosios medžiagos ar medžiagų pavadinimai ir kiekiai bei augalų apsaugos produktų pavadinimai;

2) kitų medžiagų, kurios yra klasifikuojamos ir privalo būti nurodytos pagal cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo, ženklinimo, fasavimo ir pakavimo teisės aktus, pavadinimai;

3) veikliųjų medžiagų ir augalų apsaugos produktų fizikinės ir cheminės savybės;

4) veikliųjų medžiagų ar augalų apsaugos produktų kenksmingumo pašalinimo būdai;

5) tyrimų, atliktų veikliųjų medžiagų ar augalų apsaugos produktų veiksmingumui ir nekenksmingumui žmonėms, gyvūnams, augalams ir aplinkai nustatyti, rezultatų santraukos;

6) rekomenduojamos saugos priemonės ir metodai, siekiant sumažinti naudojimo, saugojimo, pervežimo, pakrovimo ir iškrovimo, gaisro ar kitokį pavojų;

7) šio Įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 3 ir 4 punktuose nurodyti analizės metodai;

8) augalų apsaugos produktų, jų fasuotės ir pakuotės sunaikinimo būdai;

9) kenksmingumo pašalinimo būdai, augalų apsaugos produktams atsitiktinai išsipylus ar nutekėjus;

10) apie pirmosios pagalbos suteikimą ir žmonių gydymą apsinuodijimo ar sužalojimo atveju.

3. Jeigu anksčiau buvusią slaptą informaciją pareiškėjai paskelbia viešai, jie privalo apie tai pranešti Žemės ūkio ministerijos įgaliotai institucijai.

 

 

17 straipsnis. Informacija augalų apsaugos produktų etiketėse

1. Augalų apsaugos produktų fasuočių ir pakuočių etiketėse turi būti aiškiai ir nenuplaunamai pažymėta:

1) augalų apsaugos produkto pavadinimas;

2) augalų apsaugos produktų registracijos liudijimo savininkų pavadinimai ir adresai bei registracijos numeriai, taip pat asmenų, atsakingų už augalų apsaugos produktų galutinį fasavimą, pakavimą ir ženklinimą arba už rinkai patiektų augalų apsaugos produktų galutinį ženklinimą, pavadinimai ir adresai, jeigu jie yra skirtingi;

3) veikliųjų medžiagų pavadinimai ir kiekiai. Pavadinimas turi atitikti nurodytąjį Suklasifikuotų cheminių medžiagų sąraše, patvirtintame aplinkos ministro ir sveikatos apsaugos ministro, arba jeigu veikliosios medžiagos neįrašytos į minėtą sąrašą, nurodomas Tarptautinės Standartų Organizacijos (ISO) nustatytas bendras pavadinimas. Jeigu tokio nėra, veikliųjų medžiagų cheminiai pavadinimai nurodomi vadovaujantis Tarptautinės grynosios ir taikomosios chemijos sąjungos (IUPAC) cheminių medžiagų nomenklatūra;

4) augalų apsaugos produktų kiekis gramais, kilogramais ar mililitrais, litrais;

5) siuntos numeris;

6) informacija apie augalų apsaugos produkto sudedamąsias dalis, pateikiama pagal cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo, ženklinimo, fasavimo ir pakavimo tvarkas, patvirtintas aplinkos ministro ir sveikatos apsaugos ministro, bei informacija apie pirmosios pagalbos suteikimą nelaimingų atsitikimų atveju;

7) galimo pavojaus žmonėms, gyvūnams arba aplinkai pobūdis – taikant rizikos frazes;

8) žmonių, gyvūnų ar aplinkos apsaugos priemonės, nurodytos saugos frazėmis, ir operatoriaus asmeninės apsaugos priemonės;

9) augalų apsaugos produktų veikimo grupė (insekticidas, augimo reguliatorius, herbicidas ar pan.);

10) augalų apsaugos produktų forma (šlampantys milteliai, koncentruota emulsija ir pan.);

11) augalai ar augaliniai produktai, kuriems skirtas augalų apsaugos produktas, ir specifinės žemės ūkio, fitosanitarijos ir aplinkos sąlygos, kurioms esant šis produktas gali būti naudojamas arba neturėtų būti naudojamas;

12) augalų apsaugos produkto naudojimo rekomendacijos;

13) jei reikia, saugus laikotarpis tarp augalų apsaugos produkto naudojimo ir augalų sėjos arba sodinimo, vėliau sėjamų ar sodinamų augalų, žmonių ar gyvulių patekimo į nupurkštus plotus, derliaus nuėmimo, naudojimo maistui ar pašarui;

14) informacija apie galimą fitotoksiškumą, veislių jautrumą ir bet kuriuos kitus tiesioginius ar netiesioginius neigiamus poveikius augalams ar augaliniams produktams, nurodant laikotarpius, kurių reikia laikytis tarp augalų apsaugos produktų naudojimo ir augalų, kurie gali būti jautrūs augalų apsaugos produktams, sėjos ar sodinimo arba augalų sėjomainoje;

15) nuoroda „Prieš naudodami augalų apsaugos produktą perskaitykite naudojimo instrukciją“, jeigu pridedami šio straipsnio 2 dalyje nurodyti informaciniai lapeliai;

16) nurodymai dėl nepanaudotų augalų apsaugos produktų, fasuočių ir pakuočių saugaus sunaikinimo;

17) galiojimo laikas nustatytomis saugojimo sąlygomis, jeigu saugojimo laikas mažesnis kaip 2 metai;

18) augalų apsaugos produktų naudotojai – profesionalieji ar neprofesionalieji.

2. Jeigu fasuotės ar pakuotės etiketėje šio straipsnio 1 dalyje nurodyti reikalavimai netelpa, Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija gali leisti pridėti prie fasuočių ar pakuočių atskirus informacinius lapelius, kuriuose būtų nurodomi šio straipsnio 1 dalies l2, 13 ir 14 punktuose nustatyti reikalavimai. Informaciniai lapeliai laikomi etikečių dalimis.

3. Augalų apsaugos produktų etiketėse neleistini žodžiai „netoksiškas“, „nekenksmingas“ ar panašios sąvokos, tačiau galima nurodyti, kad augalų apsaugos produktai gali būti naudojami bičių ar kitų gyvūnų aktyvumo metu, žydint žemės ūkio augalams ar piktžolėms, jeigu jie kelia tik minimalų pavojų.

4. Tiekiamų rinkai augalų apsaugos produktų etiketės turi būti lietuvių kalba. Pareiškėjas privalo pateikti Žemės ūkio ministerijos įgaliotai institucijai patvirtinti etikečių projektus.

5. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija turi teisę reikalauti, kad ant fasuočių ir pakuočių būtų aiškiai ir nenuplaunamai pažymėta papildoma informacija, jeigu ji būtina žmonių, gyvūnų ar aplinkos apsaugai. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija nedelsdama praneša kitoms Europos Sąjungos valstybių narių įgaliotoms institucijoms ir Europos Komisijai apie kiekvieną išimtinį reikalavimą ir pateikia papildomą informaciją bei tokių reikalavimų priežastis. Sprendimas šiuo klausimu priimamas Europos Komisijos nustatyta tvarka. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija turi teisę laikytis savo reikalavimo, kol bus priimtas sprendimas. 

 

18 straipsnis. Augalų apsaugos produktų moksliniai tyrimai

1. Neįregistruotų augalų apsaugos produktų moksliniai tyrimai, galintys turėti poveikį aplinkai, leidžiami tik Žemės ūkio ministerijos įgaliotai institucijai juos įrašius į tyrimams naudojamų augalų apsaugos produktų sąrašą ir tik esant nustatytoms sąlygoms.

2. Pareiškėjai prieš 6 mėnesius iki mokslinių tyrimų pradžios pateikia Žemės ūkio ministerijos įgaliotai institucijai paraišką ir turimus duomenis, leidžiančius įvertinti galimą poveikį žmonių ir gyvūnų sveikatai bei aplinkai, išskyrus atvejus, kai tyrimus atliekančioms institucijoms yra suteikta teisė atlikti tam tikrus mokslinius tyrimus ir yra nustatytos jų vykdymo sąlygos.

3. Jeigu moksliniai tyrimai gali turėti neigiamą poveikį žmonių ar gyvūnų sveikatai arba aplinkai, Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija gali juos uždrausti arba leisti atlikti jos nustatytomis sąlygomis.

4. Augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra genetiškai modifikuotų organizmų, mokslinius tyrimus reglamentuoja Genetiškai modifikuotų organizmų įstatymas.

 

19 straipsnis. Konsultavimo komisija

1. Konsultavimo komisija sudaroma iš mokslo ir kitų institucijų atstovų. Komisija, teikdama Žemės ūkio ministerijos įgaliotai institucijai pasiūlymus ir rekomendacijas dėl augalų apsaugos produktų įregistravimo, vadovaujasi šio Įstatymo 6 straipsnio 13 dalyje nurodyta augalų apsaugos produktų įvertinimo ir sprendimų priėmimo tvarka.

2. Konsultavimo komisijos sudėtį ir jos darbo reglamentą tvirtina žemės ūkio ministras.

 

20 straipsnis. Informacijos pateikimas

1. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija, ketvirčiui pasibaigus, ne vėliau kaip per mėnesį raštu praneša Europos Sąjungos valstybių narių įgaliotoms institucijoms ir Europos Komisijai apie augalų apsaugos produktų registravimą arba registravimo panaikinimą pagal šio Įstatymo nuostatas, nurodydama:

1) augalų apsaugos produkto registracijos liudijimo savininko pavadinimą;

2) augalų apsaugos produktų prekinį pavadinimą;

3) augalų apsaugos produktų grupę;

4) visų veikliųjų medžiagų, esančių jų sudėtyje, pavadinimus ir kiekius;

5) augalus ar augalinius produktus, kuriems įregistruotasis produktas skirtas;

6) laikinai nustatytus didžiausius leistinus liekanų kiekius, jeigu jie dar nėra nustatyti Europos Sąjungos teisės aktuose;

7) augalų apsaugos produktų registracijos panaikinimo priežastis;

8) duomenis, būtinus laikinai nustatytų didžiausių leistinų liekanų kiekiui įvertinti.

2. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija kiekvienais metais parengia registruotų augalų apsaugos produktų sąrašą. Sąrašas pateikiamas Europos Sąjungos valstybių narių įgaliotoms institucijoms ir Europos Komisijai. 

 

21 straipsnis. Prekyba analogiškais augalų apsaugos produktais

1. Prekyba analogiškais augalų apsaugos produktais galima, jei šie produktai yra tiekiami rinkai iš Europos Sąjungos valstybių narių.

2. Prekybos analogiškais augalų apsaugos produktais taisykles tvirtina žemės ūkio ministras.

 

22 straipsnis. Valstybės rinkliava už augalų apsaugos produktų registravimą, perregistravimą, naudojimo reglamentų pakeitimą, mažais plotais auginamų augalų naudojimo išplėtimą

Pareiškėjai, pateikdami paraiškas dėl augalų apsaugos produktų registravimo, perregistravimo, naudojimo reglamentų pakeitimo, mažais plotais auginamų augalų naudojimo išplėtimo, sumoka valstybės rinkliavą teisės aktų nustatyta tvarka.

 

 

TREČIASIS SKIRSNIS

VALSTYBĖS INSTITUCIJŲ KOMPETENCIJA IR FUNKCIJOS

 

23 straipsnis. Augalų apsaugos produktų valstybinė valdymo sistema

Augalų apsaugos produktų registravimo, įvežimo, sandėliavimo, prekybos, naudojimo ir kontrolės valstybinį valdymą vykdo Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija, Aplinkos ministerija ir Sveikatos apsaugos ministerija ir (ar) jų įgaliotos institucijos pagal savo kompetenciją.

 

24 straipsnis. Žemės ūkio ministerijos įgaliotos institucijos kompetencija

Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija:

1) įgyvendina valstybės politiką augalų apsaugos srityje;

2) plėtoja tarptautinį bendradarbiavimą;

3) rengia teisės aktų, reglamentuojančių augalų apsaugos produktų registraciją, įvežimą, sandėliavimą, prekybą, naudojimą ir kontrolę, projektus;

4) rengia augalų apsaugos įgyvendinimo planus, programas ir koordinuoja jų įgyvendinimą;

5) atlieka registracijai pateiktų augalų apsaugos produktų poveikio žmonių sveikatai ir aplinkai rizikos, fizikinių ir cheminių savybių, analizės metodų galiojimo bei biologinio efektyvumo vertinimą;

6) registruoja augalų apsaugos produktus;

7) rengia ir skelbia registruotų augalų apsaugos produktų sąrašus;

8) administruoja Geros eksperimentinės praktikos nuostatų įgyvendinimą;

9) vykdo augalų apsaugos produktų ženklinimo, įvežimo, sandėliavimo, prekybos ir naudojimo kontrolę;

10) išduoda vienkartinius leidimus augalų apsaugos produktams įvežti ir leidimus prekiauti;

11) parengia įvežamų bei naudojamų augalų apsaugos produktų statistines suvestines;

12) organizuoja augalų purkštuvų sertifikavimą, technines apžiūras ir vykdo jų kontrolę;

13) atlieka žemės ūkio augalų ligų ir kenkėjų paplitimo stebėjimus, įvertina ligų ir kenkėjų pasireiškimą ir praneša žemės naudotojams apie tinkamiausią laiką taikyti apsaugos priemones;

14) kartu su kitomis institucijomis pagal patvirtintas programas moko augalų apsaugos produktų naudotojus ir prekiautojus;

15) atlieka kitas šio ir kitų įstatymų bei teisės aktų nustatytas funkcijas.

 

25 straipsnis. Aplinkos ministerijos kompetencija

Aplinkos ministerija ir (ar) jos įgaliotos institucijos:

1) išduoda leidimus augalų apsaugos produktams perfasuoti ir perpakuoti;

2) rengia ir tvirtina teisės aktus dėl paviršinio vandens telkinių apsaugos zonų ir pakrančių apsaugos juostų nustatymo naudojant augalų apsaugos produktus;

3) kontroliuoja, kaip laikomasi aplinkos apsaugos reikalavimų sandėliuojant ir naudojant augalų apsaugos produktus šiame Įstatyme ir kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatyta tvarka.

 

26 straipsnis. Sveikatos apsaugos ministerijos kompetencija

Sveikatos apsaugos ministerija ir (ar) jos įgaliotos institucijos:

1) įvertina augalų apsaugos produktų registracijai pateiktus liekanų kiekių tyrimų duomenis, nustato ir tvirtina didžiausias leistinas liekanų koncentracijas augaluose ir augaliniuose produktuose;

2) rengia ir tvirtina draudžiamų ir ribojamų augalų apsaugos produktų veikliųjų medžiagų sąrašus;

3) rengia ir tvirtina teisės aktus, reglamentuojančius augalų apsaugos produktų sandėliavimo sanitarines apsaugos zonas;

4) nustato darbuotojų, dirbančių su augalų apsaugos produktais, sveikatos tikrinimo reikalavimus ir tikrina jų sveikatą.

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

AUGALŲ APSAUGOS VALSTYBINĖ KONTROLĖ

 

27 straipsnis. Augalų apsaugos valstybinė kontrolė

1. Augalų apsaugos valstybinę kontrolę teisės aktų nustatyta tvarka vykdo Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija ir regionų aplinkos apsaugos departamentai.

2. Augalų apsaugos produktų kontrolės taisykles tvirtina žemės ūkio ministras.

3. Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija kiekvienais metais iki rugpjūčio 1 dienos praneša Europos Sąjungos valstybių narių įgaliotoms institucijoms ir Europos Komisijai apie praėjusių metų augalų apsaugos produktų tiekimo rinkai ir jų naudojimo tikrinimo rezultatus.

 

28 straipsnis. Augalų apsaugos valstybinę kontrolę vykdantys pareigūnai

Augalų apsaugos valstybinę kontrolę vykdantys Žemės ūkio ministerijos įgaliotos institucijos ir regionų aplinkos apsaugos departamentų pareigūnai, pateikę tarnybinį pažymėjimą, turi teisę:

1) netrukdomi patekti į visų įmonių, įstaigų, organizacijų, ūkininkų ūkių ūkinės ir komercinės paskirties pastatus bei sklypus, kuriuose auginami augalai, ir tikrinti, ar juose laikomasi augalų apsaugos produktų įvežimo, prekybos, sandėliavimo, naudojimo bei aplinkos apsaugos ir higienos reikalavimų;

2) tikrinti dokumentus, liudijančius augalų apsaugos produktų įsigijimo teisėtumą, jų kiekius ir kokybę;

3) neatlygintinai paimti augalų apsaugos produktų pavyzdžius kokybei nustatyti ir juos pristatyti į laboratoriją teisės aktų nustatyta tvarka;

4) gauti informaciją apie augalų ligų, kenkėjų, piktžolių paplitimą ir naikinimą naudojant augalų apsaugos produktus;

5) sustabdyti arba uždrausti augalų apsaugos produktų naudojimą ir prekybą, jei pažeidžiami teisės aktų nustatyti reikalavimai;

6) surašyti protokolus, įstatymų nustatyta tvarka nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas. 

 

PENKTASIS SKIRSNIS

AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ NAUDOTOJAI

 

29 straipsnis. Augalų apsaugos produktų naudotojai ir jų pareigos

1. Augalų apsaugos produktų profesionalieji ir neprofesionalieji naudotojai privalo:

1) vadovautis šiuo Įstatymu ir kitais teisės aktais;

2) laikytis augalų apsaugos produktų sandėliavimo ir naudojimo reikalavimų;

3) laikytis higienos ir aplinkos apsaugos reikalavimų.

2. Profesionalieji naudotojai privalo tvarkyti įsigytų bei naudojamų augalų apsaugos produktų apskaitą ir teisės aktų nustatyta tvarka teikti informaciją Žemės ūkio ministerijos įgaliotai institucijai bei kitoms suinteresuotoms institucijoms apie augalų apsaugos produktų naudojimą.

 

ŠEŠTASIS SKIRSNIS

AUGALŲ APSAUGOS PRODUKTŲ ĮVEŽIMO, SANDĖLIAVIMO, PREKYBOS IR NAUDOJIMO TVARKA

 

30 straipsnis. Augalų apsaugos produktų sandėliavimo, prekybos ir naudojimo tvarka

1. Taisykles, reglamentuojančias augalų apsaugos produktų sandėliavimą, prekybą ir naudojimą, tvirtina žemės ūkio ministras, suderinus su aplinkos ministru ir sveikatos apsaugos ministru.

2. Geros augalų apsaugos praktikos ir Purkštuvų tikrinimo taisykles tvirtina žemės ūkio ministras.

 

31 straipsnis. Augalų apsaugos produktų naudojimo išimtys

Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija turi teisę leisti ne ilgesniam kaip 120 dienų laikotarpiui tiekti rinkai augalų apsaugos produktus jos nustatytomis naudojimo sąlygomis, jei šalyje atsirado kenksmingųjų organizmų, kurių negalima sunaikinti turimais registruotais augalų apsaugos produktais. Apie tokius atvejus Žemės ūkio ministerijos įgaliota institucija nedelsdama praneša kitoms Europos Sąjungos valstybių narių įgaliotoms institucijoms ir Europos Komisijai. Europos Komisijos nustatyta tvarka tokia išimtis gali būti pratęsta nurodytam laikotarpiui arba atšaukta. 

 

32 straipsnis. Augalų apsaugos produktų įvežimas ne iš Europos Sąjungos valstybių

1. Įvežant augalų apsaugos produktus ne iš Europos Sąjungos valstybių, būtina turėti Žemės ūkio ministerijos įgaliotos institucijos išduotą vienkartinį leidimą.

2. Vienkartiniai leidimai išduodami žemės ūkio ministro nustatyta tvarka.

 

 

SEPTINTASIS SKIRSNIS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

33 straipsnis. Tarptautinis bendradarbiavimas augalų apsaugos klausimais

Žemės ūkio ministerijos įgaliotos institucijos vadovas pagal kompetenciją atstovauja Lietuvos Respublikai tarptautinėse organizacijose, atlieka kitus veiksmus, reikalingus tarptautiniams įsipareigojimams augalų apsaugos srityje įgyvendinti. 

 

34 straipsnis. Teisinė atsakomybė

Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę šio Įstatymo reikalavimus, atsako įstatymų nustatyta tvarka.“

 

2 straipsnis. Pasiūlymas Lietuvos Respublikos Vyriausybei

Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija iki šio įstatymo įsigaliojimo priima teisės aktus, reikalingus šiam įstatymui įgyvendinti.

 

3 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas, išskyrus 2 straipsnį, įsigalioja nuo 2009 m. sausio 1 d.

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS

 

 

 

Lietuvos Respublikos

augalų apsaugos įstatymo

priedas

(Lietuvos Respublikos 2008 m.                      įstatymo Nr.          redakcija)

 

ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI

 

1. 1991 m. liepos 15 d. Tarybos direktyva 91/414/EB dėl augalų apsaugos produktų pateikimo į rinką (OL 2004 m. specialusis leidimas, 3 skyrius, 11 tomas, p. 332), su paskutiniai pakeitimais, padarytais 2007 m. gruodžio 20 d. Komisijos direktyva 2007/76/EB (OL 2007 L 337, p. 100).