Projektas-2

 

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

KREMAVIMO

ĮSTATYMAS

 

2007 m.              d. Nr.

Vilnius

 

PIRMASIS SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

1. Šis įstatymas nustato palaikų kremavimo sąlygas ir tvarką, kremavimo paslaugų teikimo licencijavimą, kremuotų palaikų laidojimą, duomenų apie kremavimą kaupimą ir saugojimą, kremavimo įmonių veiklos priežiūrą ir kontrolę.

2. Šio įstatymo nuostatos netaikomos su palaikų kremavimu nesusijusiam žmogaus organų ir(ar) audinių deginimui.

 

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

1. Palaikai – mirusio žmogaus kūnas, jo dalys ar priešlaikinio gimdymo vaisius.  

2. Kremavimas – palaikų sudeginimas specialiose kremavimo krosnyse.

3. Kremavimo paslaugos – paslaugos, susijusios su palaikų priėmimu ir laikymu iki kremavimo, parengimu kremuoti, kremavimu, kremuotų palaikų išdavimu, taip pat duomenų apie kremavimą kaupimu ir saugojimu.

4. Kremavimo veikla – veikla, apimanti šiame įstatyme nustatytų kremavimo paslaugų teikimą.

5. Krematoriumas – statinys kremavimo paslaugoms teikti.

6. Kremavimo įmonė – kremavimo paslaugas teikianti įmonė, turinti nustatyta tvarka išduotą licenciją kremavimo veiklai.

7. Laidojantis asmuo – asmens, pareiškusio valią dėl savo palaikų kremavimo šio įstatymo 3 straipsnio 2 ir 4 dalyse nustatyta tvarka, paskirtas įvykdyti valią asmuo arba, jeigu toks asmuo nepaskirtas, o valia pareikšta testamente, – testamentą vykdantis asmuo, taip pat sutuoktinis(sutuoktinė), tėvai (įtėviai), vaikai (įvaikiai), o jei jų nėra, – kiti artimieji giminaičiai ir kiti šiame bei kituose įstatymuose nurodyti asmenys, organizuojantys palaikų laidojimą.

 

ANTRASIS SKYRIUS

KREMAVIMO SĄLYGOS IR TVARKA

 

3 straipsnis. Asmens valios dėl kremavimo pareiškimas ir vykdymas

1. Kiekvienas pilnametis veiksnus asmuo turi teisę šio įstatymo nustatyta tvarka pareikšti  valią (sutikimą ar nesutikimą) dėl savo palaikų kremavimo po mirties.

2. Asmens valia (sutikimas ar nesutikimas) dėl jo palaikų kremavimo po mirties gali būti pareiškiama Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka testamente arba rašytiniame valios pareiškimo dokumente, kuriame asmens parašo tikrumą patvirtina notaras. Pareiškiant valią dėl savo palaikų kremavimo, testamente arba kitame dokumente gali būti paskiriamas (nurodomas) laidojantis asmuo, kuris įsipareigoja užtikrinti pareikštos valios įgyvendinimą po ją pareiškusio asmens mirties. Nė vienas asmuo negali būti paskirtas (nurodytas) laidojančiu asmeniu prieš jo valią. Valią pareiškusio asmens paskirtas (nurodytas) laidojantis asmuo be svarbių priežasčių negali atsisakyti prisiimtos pareigos užtikrinti pareikštos valios įgyvendinimą po ją pareiškusio asmens mirties.

3. Jeigu testamente laidojantis asmuo nepaskirtas, testamente pareikštą valią dėl palaikų kremavimo po mirties, įgyvendina asmuo, vykdantis testamentą, jeigu iki testamento paskelbimo valią pareiškęs asmuo nėra palaidotas. Jeigu asmens sutikimas dėl palaikų kremavimo pareikštas ne testamente ir dokumente nėra paskirtas (nurodytas) laidojantis asmuo, valią dėl kremavimo vykdo šio straipsnio 5 dalyje nurodyti asmenys.

4. Asmuo sutikimą dėl savo palaikų kremavimo taip pat gali pareikšti raštu, sudarydamas trišalę kremavimo paslaugų teikimo po jo mirties sutartį su kremavimo įmone ir laidojančiu asmeniu, kuris įsipareigoja užtikrinti pareikštos valios įgyvendinimą po ją pareiškusio asmens mirties ir kremavimo paslaugų sutarties vykdymą. Ši sutartis yra vartojimo sutartis.

5. Mirus asmeniui, kuris šio straipsnio 2 ir 4 dalyse nustatyta tvarka buvo pareiškęs sutikimą dėl savo palaikų kremavimo, nežinoma, kur yra testamente arba kitame valios pareiškimo dokumente paskirtas (nurodytas) laidojantis asmuo, arba paskirtas (nurodytas) laidojantis asmuo dėl objektyvių priežasčių negali įvykdyti valios ar atsisako būti laidojančiu asmeniu, valią dėl palaikų kremavimo, vykdo mirusiojo sutuoktinis(sutuoktinė), vaikai (įvaikiai), tėvai (įtėviai), artimieji giminaičiai ar kiti giminaičiai arba kitas veiksnus asmuo, organizuojantis mirusiojo laidojimą. Jeigu nėra asmenų, galinčių įvykdyti pareikštą valią dėl kremavimo arba nežinoma, kur tokie asmenys yra, kremavimą ir laidojimą organizuoja savivaldybė, kurios teritorijoje asmuo buvo deklaravęs gyvenamąją vietą. Jeigu asmuo nebuvo niekur deklaravęs gyvenamosios vietos, kremavimą ir laidojimą organizuoja savivaldybė, kurios teritorijoje buvo nustatytas mirties faktas. Tokiu atveju laidojantis asmuo yra savivaldybės vykdomosios institucijos paskirtas asmuo.

 

4 straipsnis. Asmens pareikštos valios dėl kremavimo pakeitimas

1. Asmuo pareikštą valią dėl savo palaikų  kremavimo gali pakeisti:

1) pakeisdamas testamentą Civilinio kodekso nustatyta tvarka arba rašyti ir kitą valios pareiškimo dokumentą, kuriame asmens parašo tikrumą patvirtina  notaras;

2) nutraukdamas sutartį su kremavimo įmone.

2. Vėliau pareikšta valia dėl palaikų kremavimo šio įstatymo 3 straipsnio 2 ir 4 dalyse nustatyta tvarka panaikina pirmiau pareikštą valią dėl kremavimo.

 

5 straipsnis. Asmens, kuris valios dėl savo palaikų kremavimo nebuvo pareiškęs, palaikų kremavimas

 

1. Asmens, kuris, būdamas gyvas, šio įstatymo 3 straipsnio 2 ir 4 dalyse nustatyta tvarka nepareiškė valios dėl savo palaikų kremavimo, palaikus kremuoti galima, jeigu mirusiojo asmens veiksnus pilnametis  sutuoktinis  (sutuoktinė), ar kiti veiksnūs pilnamečiai asmenys, nurodyti Civilinio kodekso 3.135 straipsnyje, pateikia prašymą kremavimo įmonei ir raštu patvirtina, kad asmuo, būdamas gyvas, nebuvo pareiškęs nesutikimo dėl savo  palaikų kremavimo.

2. Kilus nesutarimų dėl palaikų kremavimo, sprendžia:

1) sutuoktinis (sutuoktinė);

2) jei nėra sutuoktinio(sutuoktinė) – tėvai (įtėviai);

3) jei nėra šios dalies 1 ir 2 punktuose nurodytų asmenų, – vaikai (įvaikiai);

4) jei nėra šios dalies 1 – 3 punktuose nurodytų asmenų, – broliai ir seserys;

5) jei nėra šios dalies 1 – 4 punktuose nurodytų asmenų, – seneliai, vaikaičiai.

3. Kilus nesutarimų dėl palaikų kremavimo tarp šio straipsnio 2 dalies tame pačiame punkte nurodytų asmenų, palaikai nekremuojami.

 

6 straipsnis. Kreipimosi dėl kremavimo tvarka

1. Palaikų kremavimas atliekamas pagal laidojančio asmens pateiktą prašymą kremuoti palaikus  ir pateikus šio straipsnio 2 dalyje nurodytus dokumentus. Laidojantis asmuo kremavimo įmonėje užpildo Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytos formos prašymą.

2. Kartu su prašymu kremuoti palaikus laidojantis asmuo kremavimo įmonei privalo pateikti šiuos dokumentus:

1) mirties liudijimą, išduotą Civilinio kodekso nustatyta tvarka;

2) laidojančiojo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę) arba leidimą nuolat ar laikinai gyventi Lietuvoje. Jeigu laidojantis asmuo yra savivaldybės vykdomosios institucijos paskirtas asmuo, nurodytas šio įstatymo 3 straipsnio 5 dalyje, jis taip pat pateikia savivaldybės vykdomosios institucijos sprendimą;

3) šio įstatymo 3 straipsnio 2 ir 4 dalyse nustatyta tvarka pareikštą sutikimą dėl palaikų kremavimo, jeigu tokį sutikimą asmuo buvo pareiškęs;

4) jeigu asmuo nebuvo šio įstatymo 3 straipsnio 2 ir 4 dalyse nustatyta tvarka pareiškęs sutikimo dėl savo palaikų kremavimo po mirties, – santuokos liudijimą, kai laidojantis asmuo yra sutuoktinis(sutuoktinė), arba giminystės ryšį patvirtinantį dokumentą, kai laidojantis asmuo yra vienas iš artimųjų giminaičių; tais atvejais, kai asmuo, būdamas gyvas, nepareiškė valios dėl savo palaikų kremavimo, laidojantis asmuo turi pateikti rašytinį patvirtinimą (artimųjų giminaičių  parašais patvirtintą susitarimą, ir  apie tai pažymėti prašyme kremuoti palaikus), kad tarp mirusiojo artimųjų giminaičių  (jei tokių yra) nėra nesutarimų dėl palaikų kremavimo;

5) prokuroro rašytinį leidimą, jeigu kremuojami ekshumuoti palaikai.

3. Kreipiantis dėl palaikų, kuriuos pagal šio įstatymo 8 straipsnį kremuoti privaloma, šio straipsnio 2 dalyje nurodytų dokumentų pateikti nereikia. Tokiais atvejais yra pateikiami šie dokumentai: Vyriausybės įgaliotos institucijos išduotas dokumentas dėl privalomo kremavimo ir mirties liudijimas, išduotas Civilinio kodekso nustatyta tvarka.

 

7 straipsnis. Kremavimo apribojimai

1. Draudžiama kremuoti palaikus:

1) kai asmuo šio įstatymo 3 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka pareiškė nesutikimą dėl savo palaikų kremavimo;

2) jeigu dėl palaikų kremavimo tarp mirusiojo artimųjų giminaičių  yra kilęs nesutarimas, nurodytas šio įstatymo 5 straipsnio 3 dalyje, ir apie tai kremavimo įmonė yra informuota raštu;

3)  kai žinoma ar įtariama, kad asmens mirties priežastis yra nusikalstama veika, ir  dėl to pradėtas ikiteisminis tyrimas;

4) kai palaikai neatpažinti.     

2. Jeigu yra šio straipsnio 1 dalies 3 ir 4 punktuose nustatytų aplinkybių, palaikai nekremuojami, o laidojami tradiciniu būdu – palaikai užkasami į žemę.

 

 

8 straipsnis. Privalomasis kremavimas

Vyriausybės įgaliota institucija gali nurodyti privalomai kremuoti palaikus tų asmenų, kurie sirgo ypač pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis, įrašytomis į Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą sąrašą, arba buvo šių ligų sukėlėjų nešiotojai. Privalomojo kremavimo tvarką nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

 

9 straipsnis. Atsisakymas kremuoti

1. Kremavimo įmonė turi atsisakyti palaikus kremuoti šiais atvejais:

1) jeigu yra šio įstatymo 7 straipsnyje nurodytų aplinkybių;

2) jeigu nebuvo pateikti visi reikalingi dokumentai, nurodyti šio įstatymo 6 straipsnyje.

2. Dėl atsisakymo kremuoti palaikus kremavimo įmonė per 24 valandas nuo prašymo pateikimo turi priimti sprendimą ir apie jį pranešti laidojančiam asmeniui.

3. Palaikai, kuriuos kremavimo įmonė atsisakė kremuoti pagal šio straipsnio 1 dalies 2 punktą, gali būti kremuojami laidojančiam asmeniui pateikus trūkstamus dokumentus.

 

TREČIASIS SKYRIUS

REIKALAVIMAI KREMAVIMO ĮMONĖMS

 

10 straipsnis. Vietos krematoriumui parinkimas

1. Vieta krematoriumui parenkama rengiant teritorijų planavimo dokumentus Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

2. Parenkant vietą krematoriumui statyti, būtina įvertinti kremavimo veiklos poveikį aplinkai pagal Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymą.

 

11 straipsnis. Reikalavimai kremavimo įmonei

1. Verstis šiame įstatyme nustatyta kremavimo veikla leidžiama tik toms įmonėms, kurios turi Vyriausybės įgaliotos institucijos išduotą licenciją kremavimo veiklai.

2. Kremavimo įmonė privalo užtikrinti, kad jos vykdoma veikla nesukeltų pavojaus visuomenės sveikatai ir aplinkai.

3. Visuomenės sveikatos saugos ir aplinkosaugos reikalavimus kremavimo įmonėms nustato Vyriausybė ar jos įgaliotos institucijos.

4. Kremavimo įmonė, kuri nutraukia kremavimo veiklą, šio įstatymo 15 straipsnio 2 dalyje nurodytus dokumentus, kurių saugojimo terminas nėra pasibaigęs, tolesniam saugojimui turi perduoti Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka.

 

12 straipsnis. Kremavimo veiklos licencijavimas

1. Kremavimo veiklos licencijavimo taisykles tvirtina Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

2. Licencijas kremavimo veiklai išduoda Vyriausybės įgaliota institucija.

 

 

KETVIRTASIS SKYRIUS

KREMAVIMAS IR KREMUOTŲ PALAIKŲ LAIDOJIMAS

 

13 straipsnis. Palaikų  paruošimas kremuoti

Prieš kremuojant palaikus kremavimo įmonė turi užtikrinti, kad palaikai būtų tinkamai  paruošti kremuoti. Palaikų paruošimo kremuoti taisykles tvirtina Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

 

14 straipsnis. Reikalavimai kremavimo procedūrai

1. Draudžiama kremuoti palaikus tą pačią dieną, kurią yra išduotas mirties liudijimas.

2. Kremavimo krosnyje vienu metu galima kremuoti ne daugiau kaip vienus palaikus.         3. Kremuoti palaikai turi būti sudėti į nedūžtančią, šviesai ir skysčiui nepralaidžią kapsulę. Ant kapsulės kremavimo įmonė turi įskaitomai įspausti šiuos duomenis:

1) mirusiojo vardą, pavardę ir asmens kodą;

2) mirusiojo gimimo datą ir mirties datą;

3) kremavimą atlikusios įmonės kodą ir kremavimo datą;

4) kremavimo registravimo numerį, atitinkantį numerį kremavimo registravimo žurnale.

 

15 straipsnis. Duomenų apie kremavimą kaupimas ir saugojimas

1. Kremavimo įmonės privalo registruoti kremavimo atvejus kremavimo registravimo žurnaluose Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

2. Kremavimo įmonė prašymus kremuoti palaikus ir kartu su prašymu pateiktų dokumentų kopijas, prašymus išduoti kremuotus palaikus, trišales kremavimo paslaugų teikimo sutartis, mirusiojo kremavimo faktą patvirtinančios kremavimo pažymos vieną egzempliorių bei kremavimo registravimo žurnalus saugo Lietuvos Respublikos dokumentų ir  archyvų įstatymo nustatyta tvarka. Šie dokumentai saugomi nuolat.

 

16 straipsnis. Kremuotų palaikų išdavimas, laidojimas  (saugojimas)

1. Kremavimo paslaugų įmonė išduoda kremuotus palaikus laidojančiam ar jo įgaliotam paimti kremuotus palaikus asmeniui užpildžius Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytos formos prašymą. Kremavimo įmonė kremavimo registravimo žurnale nurodo, kuriose kapinėse kremuoti palaikai bus laidojami (saugomi),  arba pažymi faktą, kad kremuoti palaikai nebus laidojami (saugomi) kapinių tvarkymo taisyklėse nustatyta tvarka,  taip pat išduoda mirusiojo kremavimo faktą patvirtinančią pažymą. Šioje pažymoje nurodomas mirusiojo vardas, pavardė, asmens kodas, kremavimo data, kremavimo įmonės pavadinimas, adresas ir telefono numeris.

2. Kremuoti palaikai yra laidojami (saugomi) dedant juos į kapavietę kapinėse arba į nišą kolumbariume ar urnų sienoje, taip pat išbarstant kapinėse kremuotų palaikų barstymo lauke ar kitaip Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintų kapinių tvarkymo taisyklių nustatyta tvarka, tačiau  tai gali būti atlikta nepažeidžiant kitų asmenų teisių ir teisėtų interesų bei viešosios tvarkos. Kremuoti žmogaus palaikai urnoje gali būti neribotą laiką saugomi namuose ar kitose saugojimui tinkamose vietose.

 

PENKTASIS SKYRIUS

KREMAVIMO PASLAUGŲ TEIKIMO PRIEŽIŪRA IR KONTROLĖ

 

17 straipsnis. Valstybės institucijų kompetencija kremavimo paslaugų teikimo priežiūros ir kontrolės srityje

1. Valstybės institucijos pagal savo kompetenciją prižiūri ir kontroliuoja, kaip kremavimo įmonės vykdo aplinkos apsaugos, visuomenės sveikatos saugos ir asmens duomenų tvarkymo bei apsaugos reikalavimus, nustatytus įstatymuose ir kituose teisės aktuose.

2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytos institucijos, nustačiusios pažeidimus, gali teikti pasiūlymus kremavimo veiklos licencijas išduodančiai institucijai dėl licencijos galiojimo sustabdymo ar panaikinimo.

 

18 straipsnis. Savivaldybių institucijų kompetencija prižiūrint kremuotų palaikų laidojimo reikalavimų laikymąsi

Savivaldybių institucijos organizuoja kapinių priežiūrą ir kapinių tvarkymo taisyklių laikymąsi laidojant kremuotus palaikus.

 

 

ŠEŠTASIS SKYRIUS

ATSAKOMYBĖ

 

19 straipsnis. Atsakomybė

Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę šį įstatymą, atsako įstatymų nustatyta tvarka.

 

 

SEPTINTASIS SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

20 straipsnis. Pasiūlymai Vyriausybei

Vyriausybė iki  2008 m. kovo 1 d. parengia ir patvirtina šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

21 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas.

Šis įstatymas, išskyrus 20 straipsnį, įsigalioja nuo  2008 m.  kovo 1 d.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS