Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS
LIGOS IR MOTINYSTĖS SOCIALINIO DRAUDIMO įstatymo 19, 20 ir 21 straipsnių pakeitimo
ĮSTATYMAS
2007 m. d. Nr.
Vilnius
(Žin., 2000, Nr. 111-3574; 2002, Nr. 13-469, Nr. 123-5535; 2003, Nr. 12-441; 2004, Nr. 25-750, Nr. 158-5755; 2006, Nr. 72-2676)
1 straipsnis. 19 straipsnio 1 dalies 2 punkto, 4 ir 5 dalių pakeitimas
1. 19 straipsnio 1 dalies 2 punkte vietoj žodžio “vieneri” įrašyti žodį “treji” ir visą šį punktą išdėstyti taip:
2. 19 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžio “trejų” įrašyti žodį “vienerių” ir visą šią dalį išdėstyti taip:
“4. Vienam iš tėvų (įtėvių) ar globėjui, įstatymų nustatyta tvarka išleistam vaiko iki trejų metų priežiūros atostogų bei gaunančiam motinystės (tėvystės) pašalpą, atleistam iš darbo dėl įmonės, įstaigos, organizacijos likvidavimo ar bankroto, taip pat dėl to, kad pasibaigė terminuotos darbo sutarties terminas arba Valstybės tarnybos įstatyme ir Valstybės politikų, teisėjų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatyme nurodytų asmenų paskyrimo į pareigas terminas ar įgaliojimų laikas, motinystės (tėvystės) pašalpa mokama šio įstatymo 20 straipsnyje nustatyta tvarka, bet ne ilgiau kaip iki įsidarbinimo.”
3. 19 straipsnio 5 dalyje vietoj žodžio “trejų” įrašyti žodį “vienerių” ir visą šią dalį išdėstyti taip:
“5. Vienam iš tėvų (įtėvių) ar globėjui, turinčiam šio straipsnio 1 dalyje nurodytą ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą, atleistam iš darbo dėl įmonės, įstaigos, organizacijos likvidavimo ar bankroto, taip pat dėl to, kad pasibaigė terminuotos darbo sutarties terminas arba Valstybės tarnybos įstatyme ir Valstybės politikų, teisėjų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatyme nurodytų asmenų paskyrimo į pareigas terminas ar įgaliojimų laikas, ir dėl to negavusiam vaiko iki trejų metų priežiūros atostogų, motinystės (tėvystės) pašalpa mokama šio įstatymo 20 straipsnyje nustatyta tvarka, bet ne ilgiau kaip iki įsidarbinimo.”
2 straipsnis 20 straipsnio 1 dalies pakeitimas
3 straipsnis 21 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 21 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
“21 straipsnis. Motinystės (tėvystės) pašalpos dydis
1. Motinystės (tėvystės) pašalpos dydis yra 70 procentų pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio, nuo 2007 m. sausio 1 d. šios pašalpos dydis yra 85 procentai pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio. Nuo 2007 m. liepos 1 d. šios pašalpos dydis nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos, kol vaikui sueis 6 mėnesiai, yra 100 procentų, o likusį laiką iki tol, kol vaikui sukanka vieneri metai – 85 procentai pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio. Nuo 2008 m. sausio 1 d. motinystės (tėvystės) pašalpos dydis laikotarpiu, kuris prasideda vaikui sukakus vienerius metus ir baigiasi kai vaikui sukanka trys metai, yra 50 procentų pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.
2. Apdraustajam, jeigu gimsta du ir daugiau vaikų, esančiam vaiko iki trejų metų priežiūros atostogose, motinystės (tėvystės) pašalpos dydis iki tol, kol vaikui sukanka vieneri metai, yra 100 procentų pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio, o nuo 2008 m. sausio 1 d. šios pašalpos dydis laikotarpiu, kuris prasideda vaikui sukakus vienerius metus ir baigiasi kai vaikui sukanka trys metai, yra 80 procentų pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.
3. Motinystės (tėvystės) pašalpa per mėnesį negali būti mažesnė nei vaiko priežiūros atostogų suteikimo mėnesį galiojusių einamųjų metų draudžiamųjų pajamų trečdalis. Kai apdraustasis dirba ne vienoje darbovietėje, motinystės (tėvystės) pašalpa jam apskaičiuojama pagal gautą kompensuojamąjį uždarbį tik tose darbovietėse, kuriose jis yra išleistas vaiko priežiūros atostogų. Pašalpa apskaičiuojama ir mokama Vyriausybės tvirtinamų Ligos ir motinystės socialinio draudimo pašalpų nuostatų nustatyta tvarka.”