Projektas

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

valstybinių socialinio draudimo SENATVĖS IR INVALIDUMO

pensijų dalIES išmokėjimo

ĮSTATYMAS

 

2007 m.                               d. Nr.

Vilnius

 

 

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šis įstatymas nustato valstybinių socialinio draudimo senatvės ir invalidumo pensijų dalies išmokėjimo sąlygas ir tvarką tiems šių pensijų gavėjams, kurie po pensijos paskyrimo 2001-2002 metų laikotarpiu turėjo draudžiamųjų pajamų, dėl kurių dydžio pagal tuo metu galiojusias Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo nuostatas jiems buvo mokama ne visa paskirta valstybinė socialinio draudimo senatvės ar invalidumo pensija.

 

 

2 straipsnis. Šio įstatymo sąvokos

1. Šiame įstatyme vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo ir Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymuose vartojamas sąvokas.   

2. Šiame įstatyme valstybinės socialinio draudimo senatvės ar invalidumo pensijos (toliau – senatvės ar (ir) invalidumo pensija) dalimi laikomas asmeniui paskirtos senatvės ar invalidumo pensijos ir mokėtos pensijos, kurios dydis pagal Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo nuostatas buvo ribojamas dėl gautų draudžiamųjų pajamų dydžio, dydžių skirtumas.         

 

 

3 straipsnis. Asmenys, turintys teisę gauti senatvės ar invalidumo pensijos dalį

1. Teisę gauti senatvės ar invalidumo pensijos dalį turi asmenys, kurie laikotarpiu nuo 2001 m. sausio 1 d. iki 2002 m. gruodžio 31 d. (imtinai) (toliau – nurodytasis laikotarpis) atitiko šias sąlygas:

1) nurodytuoju laikotarpiu gavo senatvės ar invalidumo pensiją, paskirtą turint būtinąjį valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą (toliau – stažas) atitinkamos rūšies pensijai gauti; 

2) nurodytuoju laikotarpiu visą laiką arba atskirais laikotarpiais turėjo draudžiamųjų pajamų, dėl kurių dydžio jiems buvo mokama ne visa paskirta senatvės ar invalidumo pensija.   

2. Teisę gauti senatvės ar invalidumo pensijos dalį, priklausančią mirusiam asmeniui, kuris atitinka šio straipsnio 1 dalyje nustatytas sąlygas, turi šio asmens našlys (našlė), nepaisant jo amžiaus ir darbingumo.

3. Jeigu nėra šio straipsnio 2 dalyje nurodyto asmens, teisę gauti mirusiam asmeniui priklausančią senatvės ar invalidumo pensijos dalį turi mirusio asmens vaikai (įvaikiai), jeigu jie už šį asmenį gauna (turi teisę gauti) arba gavo (turėjo teisę gauti) valstybinę socialinio draudimo našlaičių pensiją.

 

 

 

4 straipsnis. Senatvės ar invalidumo pensijos dalies apskaičiavimas

1. Šio įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje nustatytas sąlygas atitinkančiam asmeniui paskirtos senatvės ar invalidumo pensijos, jeigu ši pensija būtų mokama netaikant apribojimų dėl draudžiamųjų pajamų dydžio, ir mokėtos senatvės ar invalidumo pensijos, dydžių skirtumas (toliau – paskirtos ir mokėtos pensijos dydžių skirtumas) apskaičiuojamas nuo atitinkamos pensijos paskyrimo dienos iki šios pensijos mokėjimo termino pabaigos, bet ne anksčiau kaip nuo 2001 m. sausio 1 d. ir ne ilgiau kaip iki 2002 m. gruodžio 31 d. (imtinai). Apskaičiuojant šį skirtumą taikomi atitinkamą mėnesį galioję valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos ir draudžiamųjų pajamų dydžiai.

2. Jeigu nurodytuoju laikotarpiu vietoj paskirtos senatvės pensijos buvo paskirta invalidumo pensija, arba vietoj invalidumo pensijos buvo paskirta senatvės pensija, arba atnaujintas anksčiau paskirtos senatvės ar invalidumo pensijos mokėjimas, senatvės pensija nurodytuoju laikotarpiu buvo paskirta iš naujo, arba dėl pasikeitusios invalidumo grupės keitėsi invalidumo pensijos dydis, apskaičiuojant paskirtos ir mokėtos pensijos dydžių skirtumą už nurodytojo laikotarpio atitinkamus laikotarpius atsižvelgiama į tuo metu gautos pensijos rūšį ir šios rūšies pensijos mokėjimui taikytus apribojimus dėl draudžiamųjų pajamų.

3. Jeigu tą mėnesį, už kurį apskaičiuojamas paskirtos ir mokėtos pensijos dydžių skirtumas, teisės aktų nustatyta tvarka iš mokėtos senatvės ar invalidumo pensijos buvo vykdomos išskaitos, šis skirtumas mažinamas šių išskaitų dydžiu, išskyrus tuos atvejus, kai išskaitos buvo vykdomos senatvės ar invalidumo pensijos gavėjui, turėjusiam 2001-2002 metų laikotarpiu draudžiamųjų pajamų, laiku nepranešus apie tuo laikotarpiu turėtas draudžiamąsias pajamas ir padidėjusį šių pajamų dydį.                    

 

 

5 straipsnis. Senatvės ar invalidumo pensijos dalies sumos išmokėjimo tvarka

1. Visa apskaičiuota senatvės ar invalidumo pensijos dalies suma asmeniui išmokama iš karto Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba) nustatyta tvarka. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniai skyriai ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Užsienio išmokų tarnyba senatvės ir invalidumo pensijų dalies sumas pradeda išmokėti nuo 2008 m. kovo 1 dienos.

2. Senatvės ar invalidumo pensijos dalies suma išmokama be asmens, turinčio teisę gauti senatvės ar invalidumo pensijos dalies sumą, prašymo, išskyrus šio straipsnio 3 ir 4 dalyse numatytus atvejus.

3. Asmuo, turintis teisę gauti senatvės ar invalidumo pensijos dalies sumą, tačiau negaunantis jokios valstybinės socialinio draudimo pensijos, dėl senatvės ar invalidumo pensijos dalies sumos išmokėjimo turi kreiptis į tą Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinį skyrių, kuris jam šią pensiją mokėjo.

4. Senatvės ar invalidumo pensijos dalies suma, priklausanti mirusiems asmenims, išmokama 3 straipsnio 2 dalyje nurodytiems asmenims. Jeigu nėra našlio (našlės), turinčio teisę gauti mirusiam asmeniui priklausiusią senatvės ar invalidumo pensijos dalies sumą, ir dėl šios sumos išmokėjimo kreipėsi vienas 3 straipsnio 3 dalyje nurodytų mirusio asmens vaikų (įvaikių), mirusiam asmeniui priklausiusi senatvės ar invalidumo pensijos dalies suma išmokama šiam vaikui (įvaikiui). Jei kreipiasi keli mirusiojo vaikai (įvaikiai), turintys teisę gauti mirusiam asmeniui priklausiusią senatvės ar invalidumo pensijos dalies sumą, ši suma jiems išmokama lygiomis dalimis. Šioje dalyje nurodytiems asmenims senatvės ar invalidumo pensijos dalies sumos išmokamos tik jiems patiems prašant.

5. Paaiškėjus, kad mirusiam asmeniui priklausiusi senatvės ar invalidumo pensijos dalies suma išmokėta ne visiems 3 straipsnio 3 dalyje nurodytiems mirusio asmens vaikams (įvaikiams), turintiems teisę ją gauti, ginčai dėl šios sumos dalies išieškojimo sprendžiami įstatymų nustatyta tvarka.

6. Apskaičiuota senatvės ar invalidumo pensijos dalies suma pervedama į asmens, turinčio teisę gauti šią sumą, sąskaitą Lietuvos teritorijoje esančiame banke.           

 

 

6 straipsnis. Senatvės ar invalidumo pensijos dalies ir kitų asmeniui priklausančių išmokų ar kompensacijų santykis

1. Pagal šį įstatymą išmokama senatvės ir invalidumo pensijų dalies suma neturi įtakos kitoms asmeniui pagal teisės aktus priklausančioms išmokoms (valstybinėms pensijoms, tarp jų – ir priedams prie šių pensijų, valstybinėms šalpos išmokoms), o taip pat būsto šildymo išlaidų, išlaidų šaltam vandeniui bei nuotėkoms ir išlaidų karštam vandeniui kompensacijoms.

2. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba ir (ar) jos teritoriniai skyriai, teisės aktų nustatyta tvarka pagal duomenų teikimo sutartis teikdami kitoms valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms duomenis apie asmens pajamas, tarp jų – ir pensijas, duomenų apie išmokėtas senatvės ir invalidumo pensijų dalies sumas neteikia.

 

 

7 straipsnis. Senatvės ir invalidumo pensijų dalies sumų išmokėjimo finansavimo šaltiniai

Senatvės ir invalidumo pensijų dalies sumoms išmokėti reikalingos lėšos finansuojamos iš Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto.

 

 

8 straipsnis. Baigiamosios nuostatos

1. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba ne vėliau kaip iki 2008 m. sausio 1 d. nustato tvarką, reikalingą senatvės ir invalidumo pensijų dalies sumų išmokėjimui.

2. Kiti senatvės ir invalidumo pensijų dalies sumų apskaičiavimo ir išmokėjimo klausimai, nereglamentuoti šiame įstatyme, sprendžiami laikantis Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatyme bei Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatuose nustatytos valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo tvarkos.

 

 

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS