Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

JŪROS APLINKOS APSAUGOS ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO

ĮSTATYMAS

 

2006 m.                        d. Nr.

Vilnius

 

(Žin., 1997, Nr. 108-2731)

 

1 straipsnis. 1 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1 straipsnį ir išdėstyti jį taip:

1 straipsnis. Įstatymo tikslas

1. Šis įstatymas nustato jūros aplinkos apsaugos pagrindinius principus ir priemones, asmenų, vykdančių ūkinę veiklą, kuri turi ar gali turėti tiesioginę ar netiesioginę įtaką jūros aplinkai teises ir pareigas, valstybės ir savivaldybių institucijų kompetenciją ir pagrindines funkcijas jūros aplinkos apsaugos valdymo srityje.

2. Šio įstatymo nuostatos yra suderintos su jo priede pateiktais Europos Sąjungos teisės aktais.“.

 

2 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 2 straipsnį ir išdėstyti jį taip:

2 straipsnis. Įstatymo taikymas

Jūros aplinkos apsaugos įstatymas taikomas: 

1) su Lietuvos Respublikos vėliava plaukiojantiems laivams ir vidaus vandenyse ir teritorinėje jūroje esantiems užsienio laivams; 

2) užsienio laivams, esantiems už teritorinės jūros ribos tiek, kiek tai atitinka tarptautinę teisę; 

3) asmenims, Lietuvos Respublikos sausumos ir jūros rajone vykdantiems ūkinę veiklą, kuri turi ar gali turėti įtaką jūros aplinkai;

4) valstybės ir savivaldybių institucijoms, kurių kompetencija ar pagrindinės funkcijos susijusios su jūros aplinkos apsaugos nustatytos šiame įstatyme.“.

 

3 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 3 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

3 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

1. Baltijos jūros rajonas - Baltijos jūra, Suomijos  įlanka, Botnijos įlanka, Zundo ir Belto sąsiauriai, jungiantys Baltijos jūrą su Šiaurės jūra nuo lygiagretės, einančios per Skageno iškyšulio tašką Skagerake, kurio koordinatės - 57044,43'  šiaurės platumos.

2. Deginimas - sąmoningas atliekų ir kitų medžiagų deginimas jūroje norint jas sunaikinti terminiu būdu, išskyrus deginimą, būdingą laivų arba kitų įrenginių įprastam naudojimui.

3. Helsinkio komisija - 1992 m. Helsinkio konvencija dėl Baltijos jūros baseino jūrinės aplinkos apsaugos (toliau – Helsinkio konvencija) įsteigta Baltijos jūros aplinkos apsaugos komisija.

4. Išskirtinė ekonominė zona - už teritorinės jūros ribos esanti Baltijos jūros dalis, kurioje Lietuvos Respublika turi tam tikras suverenias teises, jurisdikciją ir pareigas, nustatytas pagal Lietuvos Respublikos įstatymus ir tarptautinius susitarimus, ir kurios ribas su kaimyninėmis valstybėmis nustato Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys ir visuotinai pripažinti tarptautinės teisės principai bei normos.

5. Įrenginys – kiekvienas jūros rajone esantis stacionarus ar plūduriuojantis įrenginys, konstrukcija ar platforma.

6. Jūros aplinka - gyvosios ir negyvosios gamtos elementai, esantys jūroje, virš jūros ir žemės gelmėse po jūra (oras, vanduo, dugnas ir žemės gelmės po jūros dugnu, jų gamtos ištekliai).

7. Jūros aplinkos apsauga - jūros aplinkos saugojimas nuo fizinio, cheminio, biologinio ir  kitokio neigiamo poveikio ar pasekmių, atsirandančių įgyvendinant planus ir programas, vykdant ūkinę veiklą ar naudojant gamtos išteklius.

8. Jūros monitoringas – sistemingas jūros aplinkos, jos elementų būklės kitimo ir antropogeninio poveikio stebėjimas, vertinimas ir prognozė.

9. Jūros rajonas - Lietuvos Respublikos vidaus vandenys, teritorinė jūra ir išskirtinė ekonominė zona.

10. Kenksmingosios medžiagos -  medžiagos, kurios patekusios į jūrą gali ją užteršti.

11. Laivas - bet kokio tipo laivas, neatsižvelgiant į jo vėliavą, plaukiojantis jūrų aplinkoje, įskaitant laivus su povandeniniais sparnais, laivus su oro pagalve, laivus, galinčius veikti po vandeniu, ir plūdrius aparatus.

13. Nafta - visokio pavidalo nafta, įskaitant gryną naftą, naftos kurą, naftos nuosėdas, naftos  atliekas ir naftos produktus.

14. Skystos medžiagos - medžiagos, kurių garų slėgis 37,80 C temperatūroje neviršija 2,8 kgf/sm² (0,2746 MPa).

15. Šalinimas - bet koks atliekų arba kitų medžiagų sąmoningas šalinimas į jūros aplinką iš laivų, įrenginių arba lėktuvų ir pačių laivų, įrenginių arba lėktuvų šalinimas į jūrą, išskyrus šalinimą atliekų arba kitų medžiagų, būdingų arba susidarančių įprastai naudojant laivus, įrenginius jūroje ir lėktuvų, įrangos arba medžiagų palikimo jūroje  kitiems tikslams, kurie  neprieštarauja šio įstatymo reikalavimams.

16. Tarša – dėl žmogaus ūkinės veiklos vykstantis medžiagų arba energijos tiesioginis arba netiesioginis patekimas į jūros aplinką, galintis sukelti pavojų žmogaus sveikatai, pakenkti gamtos ištekliams ir jūrinėms ekosistemoms, kliudyti verstis teisėta veikla jūroje, įskaitant žvejybą, pabloginti  jūros vandens kokybę ir sumažinti poilsiavimo galimybes.

17. Teritorinė jūra - Lietuvos Respublikos pakrantės 12 jūrmylių pločio Baltijos jūros  vandenų juosta, kuri yra sudėtinė Lietuvos Respublikos teritorijos dalis ir kurios ribas su   gretimomis valstybėmis nustato Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys ir visuotinai pripažinti tarptautinės teisės principai bei normos.

18. Teršimo incidentas - įvykis arba seka įvykių, dėl kurių išmesta arba gali būti išmesta naftos ar kitų kenksmingųjų medžiagų ir kurie kelia arba gali sukelti pavojų jūros aplinkai ar pakrantei arba pakenkti kaimyninių valstybių interesams.

19. Vidaus vandenys - Lietuvos Respublikos Kuršių marios ir jūros uostų akvatorijos į rytus nuo linijos, jungiančios labiausiai į jūrą nutolusius jūrų uostų molų taškus.

20. Išmetimas - suprantamas taip, kaip apibrėžta 1973 m. Tarptautinėje konvencijoje dėl teršimo iš laivų prevencijos, iš dalies pakeistoje 1978 m. protokolu (toliau - MARPOL 73/78).“.

 

4 straipsnis. Ketvirtojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Pakeisti ketvirtojo skirsnio pavadinimą: po žodžio „laivų“ įterpti žodžius „ir įrenginių“ ir pavadinimą išdėstyti taip:

KETVIRTASIS SKIRSNIS

APSAUGA NUO TARŠOS IŠ LAIVŲ IR ĮRENGINIŲ“.

 

5 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 10 straipsnį ir išdėstyti jį taip:

10 straipsnis. Kenksmingųjų medžiagų išmetimas

1. Jūros rajone kenksmingas medžiagas išmesti draudžiama, išskyrus šiame įstatyme numatytus atvejus.

2. Teritorinėje jūroje ir už teritorinės jūros ribos kenksmingosios medžiagos, kurioms taikomi MARPOL 73/78 I ar II priedo reikalavimai, gali būti išmestos tiktai vadovaujantis MARPOL 73/78 I ir II priedo reikalavimais.“.

 

6 straipsnis. 11, 12, 13, 14, 15 ir 18 straipsnių pripažinimas netekusiais galios

Pripažinti 11, 12, 13, 14, 15 ir 18 straipsnius netekusiais galios.

 

7 straipsnis. 16 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 16 straipsnį ir išdėstyti jį taip:

16 straipsnis. Nuotekų išmetimas

Nuotekos gali būti išmetamos tik vadovaujantis MARPOL 73/78 IV priedo ir Helsinkio konvencijos IV priedo reikalavimais.“.

 

8 straipsnis. 17 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 17 straipsnį ir išdėstyti jį taip:

17 straipsnis. Šiukšlių išmetimas

Vidaus vandenyse ir teritorinėje jūroje šiukšles išmesti yra draudžiama. Už teritorinės jūros ribos šiukšlės gali būti išmetamos tik vadovaujantis MARPOL 73/78 V priedo reikalavimais.“.

 

9 straipsnis. 27 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 27 straipsnį ir išdėstyti jį taip:

27 straipsnis. Šalinimas ir deginimas

Jūros rajone šalinimas ir deginimas draudžiamas.“.

 

10 straipsnis. 28 straipsnio pakeitimas

28 straipsnyje po žodžio „vidaus“ išbraukti žodžius „ir teritoriniuose“, po žodžio „vandenyse“ įrašyti žodžius „ir teritorinėje jūroje“, vietoj žodžio „AAM“ įrašyti žodžius „Aplinkos ministerijos“ ir visą straipsnį išdėstyti taip:

28 straipsnis. Grunto šalinimas

Iškastam gruntui šalinti 26 ir 27 straipsniuose nustatyti draudimai netaikomi. Vidaus vandenyse ir teritorinėje jūroje gruntas gali būti šalinamas vadovaujantis aplinkos ministro nustatyta tvarka gavus Aplinkos ministerijos įgaliotos institucijos leidimą, o išskirtinėje ekonominėje zonoje - dar ir po konsultacijų su Helsinkio komisija.“.

 

11 straipsnis. 63 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 63 straipsnį ir išdėstyti jį taip:

63 straipsnis. Taršos iš laivų reikalavimų vykdymo kontrolė

Aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę vykdančios institucijos ir pareigūnai Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo nustatyta tvarka kontroliuoja, ar asmenys vykdo šiame įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytus jūros aplinkos apsaugos ir gamtos išteklių naudojimo reikalavimus.“.

 

12 straipsnis. 64, 65, 66, 67 ir 68 straipsnių pripažinimas netekusiais galios

Pripažinti 64, 65, 66, 67 ir 68 straipsnius netekusiais galios.

 

13 straipsnis. Įstatymo papildymas priedu

Papildyti įstatymą priedu:

 

,Lietuvos Respublikos jūros

aplinkos apsaugos įstatymo

priedas“

 

ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI

 

2005 m. rugsėjo 7 d. Europos  Parlamento ir Tarybos direktyva 2005/35/EB dėl taršos iš laivų ir sankcijų už pažeidimus įvedimo, (OL 2005 m., L 225, p. 11).“.

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS