Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

 

POLITINIŲ PARTIJŲ IR POLITINIŲ KAMPANIJŲ FINANSAVIMO BEI FINANSAVIMO KONTROLĖS ĮSTATYMO 13 IR 15 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO ĮSTATYMAS

 

2006 m.                     d.  Nr.

 

Vilnius

 

(Žin. 2004, Nr.135-4894)

 

1 straipsnis: 13 straipsnio 1,2,3 ir 4 dalių pakeitimas ir papildymas

 

1.  13 straipsnio 1 dalį papildyti šiais žodžiais: “Taip pat nutraukiamas dotacijos skyrimas tai politinei partijai, kuri neiškelia nei vieno kandidato Seimo ar kandidatų sąrašo savivaldybių tarybų rinkimuose. Dotaciją sudaro dvi dalys: fiksuotoji dalis, kuri visoms politinėms partijoms gaunančioms dotaciją yra vienodo dydžio, ir proporcinė dalis, kuri paskaičiuojama kiekvienai politinei partijai pagal paskutiniųjų rinkimų rezultatus ir Seimo bei savivaldybių tarybų narių prašymus. Fiksuotoji valstybės biudžeto dotacijos dalis sudaro 10 procentų nuo valstybės biudžete visos politinėms partijoms skiriamos dotacijos. Kam buvo panaudota dotacija politinė partija praneša metinėje deklaracijoje. Dotaciją partija gali panaudoti tik tikslams, kurie numatyti politinės partijos įstatuose, gali perduoti savo iškelto kandidato politinei kampanijai finansuoti, draudžiama dotaciją naudoti partijos narių ar kandidatų asmeniniams poreikiams tenkinti, nepanaudotas dotacijos lėšas galima kaupti ir naudoti kitais finansiniais metais “ir šią dalį išdėstyti taip:

 

1. Politinės partijos turi teisę įstatymų nustatyta tvarka gauti dotacijų iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto. Taip pat nutraukiamas dotacijos skyrimas tai politinei partijai, kuri neiškelia nei vieno kandidato Seimo ar kandidatų sąrašo savivaldybių tarybų rinkimuose. Dotaciją sudaro dvi dalys: fiksuotoji dalis, kuri visoms politinėms partijoms gaunančioms dotaciją yra vienodo dydžio, ir proporcinė dalis, kuri paskaičiuojama kiekvienai politinei partijai pagal paskutiniųjų rinkimų rezultatus ir Seimo bei savivaldybių tarybų narių prašymus. Fiksuotoji valstybės biudžeto dotacijos dalis sudaro 10 procentų nuo valstybės biudžete visos politinėms partijoms skiriamos dotacijos. Kam buvo panaudota dotacija politinė partija praneša metinėje deklaracijoje. Dotaciją partija gali panaudoti tik tikslams, kurie numatyti politinės partijos įstatuose, gali perduoti savo iškelto kandidato politinei kampanijai finansuoti, draudžiama dotaciją naudoti partijos narių ar kandidatų asmeniniams poreikiams tenkinti, nepanaudotas dotacijos lėšas galima kaupti ir naudoti kitais finansiniais metais.

 

2.   13 straipsnio 2 dalyje po žodžio “skiriamos” įrašyti žodį “proporcines” ir po žodžio “dotacijos” įrašyti žodį “dalies” ir visą dalį išdėstyti taip:

2. Politinei partijai iš valstybės biudžeto skiriamos proporcinės dotacijos dalies dydis nustatomas šia tvarka:

 

3.  13 straipsnio 2 dalies 1 punkte po žodžio “biudžeto” įrašyti žodžius”proporcinės dalies” ir šį punktą išdėstyti taip :

1) sumuojant tik tuos rinkėjų balsus, kurie buvo paduoti už tų politinių partijų, kurioms pagal šio straipsnio 3 dalį gali būti skiriama valstybės biudžeto proporcinės dalies dotacija, kandidatus, nustatomas visų balsų skaičius;

4.  13 straipsnio 2 dalies 2 punkte po žodžio “pusę” įrašyti žodžius “proporcinės dalies” ir šį punktą išdėstyti taip:

2) vieno rinkėjo balso pusės metų finansinis koeficientas nustatomas pusę proporcinės dalies valstybės biudžeto dotacijos dalijant iš visų rinkėjų balsų skaičiaus;

5.  13 straipsnio 2 dalies 3 punkte po žodžių “pusmetinė” įrašyti žodžius “proporcinės dalies”, po žodžio “rinkėjų” išbraukti žodžius “padavusių savo”ir įrašyti žodį “paduotus (ar perskaičiuotus) ir visą punktą išdėstyti taip:

3) politinei partijai skiriama valstybės biudžeto pusmetinė proporcinės dalies dotacija nustatoma vieno rinkėjo balso pusės metų finansinį koeficientą padauginus iš rinkėjų paduotus (ar perskaičiuotus) balsus už šios politinės partijos kandidatus, balsų skaičiaus.

6.   13 straipsnio 3 dalyje po žodžio “biudžeto” įrašyti žodžius “proporcinės dalies”, po žodžio “gavusios” išbraukti žodžius “ne mažiau kaip 3 procentus visų”, po žodžio “biudžeto” įrašyti žodžius “proporcinės dalies” ir visą dalį  išdėstyti taip:

3. Valstybės biudžeto proporcinės dalies dotacija paskirstoma toms politinėms partijoms, kurios yra gavusios rinkėjų balsų, paduotų už politinių partijų kandidatus tuose Seimo rinkimuose, savivaldybių tarybų rinkimuose, pagal kurių rezultatus paskirstoma valstybės biudžeto proporcinės dalies dotacija ir kurioms įstatymų nustatyta tvarka nėra sustabdyta teisė gauti valstybės biudžeto dotaciją.

7.  13 straipsnio 4 dalyje po žodžio “biudžeto” įrašyti žodžius “proporcinės dalies” ir visą dalį  išdėstyti taip:

4. Valstybės biudžeto proporcinės dalies dotacija yra paskirstoma pagal Seimo rinkimų, savivaldybių tarybų rinkimų (pakartotinių, naujų rinkimų ir pakartotinio balsavimo), kuriuose išrinktų kandidatų įgaliojimai nėra nutrūkę arba jiems nutrūkus laisva vieta buvo užimta nerengiant rinkimų, galiojančius rezultatus.

8.  13 straipsnio 4 dalį papildyti 4 punktu ir šį punktą išdėstyti taip:

4) Seimo ar savivaldybės tarybos narys, taip pat ir save išsikėlęs Seimo narys turi teisę iki pradžios pusmečio, už kurį skaičiuojama dotacija, Vyriausiajai rinkimų komisijai raštu pranešti, kuriai politinei partijai ateityje priskirti jam priskaičiuotiną dotacijos dalį, ar paprašyti šią dalį palikti valstybės biudžete nepanaudotą. Vyriausioji rinkimų komisija paskaičiuoja kiek rinkėjų balsų perskaičiuotina pagal šį prašymą. Vienmandatėje rinkimų apygardoje tai visi už šį asmenį paskaičiuoti balsai, daugiamandatėje – už kandidatų sąrašą paduoti balsai padalinti iš išrinktųjų į Seimą ar savivaldybės tarybą narių skaičiaus. Po to Vyriausioji rinkimų komisija atitinkamai perskaičiuoja rinkėjų balsus, iš kandidatą iškėlusios partijos paduotų rinkėjų balsų atima, nurodytai partijai rinkėjų balsų prideda ir politinių partijų pusmetines dotacijas, valstybės biudžete nepanaudota paliekama dotaciją dalį paskaičiuoja kaip nustatyta šio straipsnio 2 dalies 3 punkte.

2 straipsnis. 15 straipsnio 2 dalies pakeitimas

15 straipsnio 2 dalyje po žodžių “sąrašų” išbraukti žodžius “kurie atitinkamose rinkimų apygardose gavo ne mažiau kaip po 3 procentus rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų,”ir šią dalį išdėstyti  taip:

 

2. Pasibaigus politinei kampanijai, Vyriausioji rinkimų komisija, patikrinusi politinių kampanijų finansavimo ataskaitas pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos išvadas ir politinių kampanijų finansavimo ataskaitas bei kitą informaciją, per 15 dienų nuo šių ataskaitų ir kitos informacijos gavimo dienos nustato, kiek politinės partijos iškėlė kandidatų ir kandidatų sąrašų, ir kurias politines kampanijas finansuojant nėra nustatyta šiurkščių įstatymų pažeidimų, kiek iš viso išleista lėšų politinėms kampanijoms finansuoti, taip pat nustato, ar nėra likę su politine kampanija susijusių skolos įsipareigojimų. Atitinkančioms šias sąlygas politinėms partijoms gali būti kompensuojama iki 25 procentų politinės kampanijos išlaidų. Lietuvos Respublikos valstybės biudžete nustatoma asignavimų suma, skirta kompensuoti daliai politinės kampanijos išlaidų. Valstybės biudžete nustatyta kompensavimo suma paskirstoma politinėms partijoms, turinčioms teisę į politinės kampanijos išlaidų dalies kompensaciją, proporcingai jų politinės kampanijos išlaidoms.

 

Teikia

 

Seimo nariai:                                                                                             Juozas Jaruševičius

Algimantas Salamakinas

Jonas Čekuolis

Rima Baškienė