Projektas Nr. XP-897

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

GINKLŲ, ŠAUDMENŲ IR SPROGMENŲ SAVANORIŠKO ATIDAVIMO IR GINKLŲ bei ŠAUDMENŲ ĮTEISINIMO LAIKINASIS

ĮSTATYMAS

 

2006 m.                        d. Nr.

Vilnius

 

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

1. Šio įstatymo paskirtis - sudaryti teisines prielaidas išimti iš civilinės apyvartos neteisėtai laikomus šaunamuosius ginklus (toliau – ginklai), šaudmenis ir sprogmenis, netaikant atsakomybės asmenims, kurie įstatymo galiojimo laikotarpiu savanoriškai atidavė šiuos daiktus.

2. Šiame įstatyme sąvoka „sprogmenys“ apima ir sprogstamąsias medžiagas.

 

2 straipsnis. Atleidimas nuo atsakomybės

1. Asmuo, šio įstatymo galiojimo laikotarpiu savanoriškai atidavęs ginklus, šaudmenis ar sprogmenis, kuriuos jis neteisėtai įgijo, pagamino, laikė ar nešiojo, yra atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės už šias nusikalstamas veikas.

2. Nuo baudžiamosios atsakomybės asmuo atleidžiamas nuo momento, kai jo pranešimas apie neteisėtai įgytus, pagamintus, laikomus ar nešiojamus ginklus, šaudmenis ar sprogmenis užregistruojamas policijos įstaigoje.

 

3 straipsnis. Ginklų, šaudmenų ir sprogmenų atidavimas

1. Asmuo, neteisėtai laikantis ginklus, šaudmenis ir norintis savanoriškai juos atiduoti, turi raštu ar žodžiu kreiptis į policijos įstaigą. Kreipdamasis į policijos įstaigą asmuo nurodo, ar nori įregistruoti ginklus, šaudmenis ir gauti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus, perdirbti (pritaikyti kolekcijoms), realizuoti atlygintinai ar atiduoti valstybės nuosavybėn.

2. Asmuo, neteisėtai laikantis sprogmenis ir norintis savanoriškai juos atiduoti, turi raštu ar žodžiu kreiptis į policijos įstaigą. Kreipdamasis į policijos įstaigą asmuo nurodo sprogmenų buvimo vietą. Sprogmenys policijos įstaigoms atiduodami neatlygintinai.

3. Policijos įstaiga, priėmusi ginklus ir (ar) šaudmenis, privalo įforminti jų paėmimo faktą ir išduoti tai patvirtinantį dokumentą.

4. Asmenims draudžiama pernešti, pervežti ar kitaip gabenti sprogmenis. Sprogmenis jų buvimo vietoje teisės aktų nustatyta tvarka apžiūri, įvertina, jų paėmimo faktą įformina ir juos paima policijos įstaigų arba Lietuvos kariuomenės išminuotojai. Asmeniui, savanoriškai atidavusiam sprogmenis, išduodamas dokumentas, patvirtinantis sprogmenų paėmimo faktą. Pavojingi gabenti ar saugoti sprogmenys nustatyta tvarka sunaikinami.

5. Kai policijos įstaigoje nėra tinkamų sąlygų laikyti sprogmenis, jie po apžiūros ir įvertinimo perduodami saugoti Lietuvos kariuomenei. Paimti sprogmenys laikomi Lietuvos kariuomenės vado nustatyta tvarka.

6. Policijos įstaiga patikrina, ar atiduoti ginklai, šaudmenys, sprogmenys nėra įregistruoti policijos įstaigose, ar nebuvo registruoti kaip nusikalstamos veikos dalykas ar nusikalstamos veikos įrankis, taip pat įvertinama, ar ginklai ir šaudmenys tinkami naudoti. Policijos įstaiga, patikrinimo metu nustačiusi aplinkybių, kurių pagrindu gali būti pradėtas baudžiamasis procesas, teisės aktų nustatyta tvarka inicijuoja atitinkamo procesinio sprendimo priėmimą, o jei nenustato tokių aplinkybių, priima sprendimą dėl ginklo ir šaudmenų įteisinimo (toliau – sprendimas).

7. Policijos įstaigų šio straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka paimti sprogmenys, atlikus nustatytus patikrinimus ir policijos įstaigai priėmus sprendimą, per 10 dienų perduodami Lietuvos kariuomenei neatlygintinai. Lietuvos kariuomenei perduoti sprogmenys įtraukiami į Lietuvos kariuomenės apskaitą ir naudojami Lietuvos kariuomenės vado nustatyta tvarka.

 

4 straipsnis. Ginklų ir šaudmenų įteisinimas

1. Atiduoti netinkami naudoti ginklai ir šaudmenys, atlikus nustatytus patikrinimus ir policijos įstaigai priėmus sprendimą atsižvelgiant į juos atidavusio asmens prašymą, gali būti:

1) perduodami Lietuvos Respublikos ginklų fondui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Ginklų fondas);

2) teisės aktų nustatyta tvarka perdirbami (pritaikomi kolekcijoms) juos atidavusių asmenų sąskaita, įteisinami ir grąžinami juos atidavusiems asmenims.

2. Atiduoti tinkami naudoti ginklai ir šaudmenys, atlikus nustatytus patikrinimus ir policijos įstaigai priėmus sprendimą atsižvelgiant į juos atidavusių asmenų prašymus, gali būti:

1) įregistruojami ir išdavus leidimus laikyti (nešiotis) ginklus grąžinami juos atidavusiems asmenims;

2) grąžinami teisėtiems jų savininkams;

3) įteisinami ir teisės aktų nustatyta tvarka atlygintinai realizuojami;

4) įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka atiduodami valstybės nuosavybėn;

5) teisės aktų nustatyta tvarka perdirbami (pritaikomi kolekcijoms) juos atidavusių asmenų sąskaita, įteisinami ir grąžinami juos atidavusiems asmenims.

3. Asmuo, savanoriškai atidavęs ginklus, šaudmenis, gali įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka pateikti prašymą išduoti leidimą laikyti (nešiotis) ginklus.

4. Leidimas laikyti (nešiotis) ginklą išduodamas, jei atiduotą ginklą pagal galiojančius teisės aktus leidžiama įsigyti, laikyti ir nešiotis fiziniams asmenims, jis tinka naudoti, nėra registruotas kaip nusikalstamos veikos dalykas ar nusikalstamos veikos įrankis ir nėra aplinkybių, dėl kurių asmeniui leidimas laikyti (nešiotis) ginklą negali būti išduodamas.

5. Atiduotas ir policijos įregistruotas ginklas grąžinamas asmeniui, kai šiam teisės aktų nustatyta tvarka išduodamas leidimas laikyti (nešiotis) atiduotą ginklą.

6. Asmenims, kartu su ginklais atidavusiems šaudmenis, šaudmenys grąžinami, jeigu šie asmenys įgyja teisę laikyti ir nešiotis ginklus, iš kurių atiduoti šaudmenys yra skirti šaudyti. Šaudmenų grąžinama ne daugiau, nei leidžiama įsigyti ir turėti pagal galiojančius teisės aktus.

 

5 straipsnis. Savanoriškai atiduotų ginklų ir šaudmenų tolesnis naudojimas

1. Perdavusi Ginklų fondui netinkamus naudoti ginklus ir šaudmenis, teritorinė policijos įstaiga per 5 dienas apie tai praneša ginklus ir šaudmenis atidavusiems asmenims.

2. Netinkami naudoti ginklai ir šaudmenys, perduoti Ginklų fondui, naikinami teisės aktų nustatyta tvarka, o turintys istorinę, kultūrinę, kriminalistinę ar kitokią pažintinę vertę ginklai ir šaudmenys muziejų ar įstaigų, atliekančių kriminalistines ekspertizes, mokslinio tyrimo darbus, turinčių teisę Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka kolekcionuoti ginklus, šaudmenis istoriniais, kultūriniais ir moksliniais tikslais, prašymu perduodami šioms institucijoms. Institucija, perėmusi ginklus, šaudmenis, ne vėliau kaip per 14 dienų apie jų perėmimą praneša juos atidavusiam asmeniui, o jam atvykus išmoka šių ginklų, šaudmenų vertės atlyginimą.

3. Įteisintus tinkamus naudoti ginklus ir šaudmenis, kurie yra atiduoti realizuoti atlygintinai, teritorinė policijos įstaiga įstatymų ar kitų teisės aktų nustatyta tvarka, atsižvelgdama į asmenų, atidavusių ginklus, šaudmenis, prašymus, perduoda realizuoti Ginklų fondui arba juridiniams asmenims, turintiems teisę verstis prekyba tokių rūšių ginklais, šaudmenimis, jų dalimis (toliau – juridiniai asmenys). Apie tai per 5 dienas pranešama ginklus ir šaudmenis atidavusiems asmenims. Ginklų fondas arba juridiniai asmenys ginklus ir šaudmenis realizuoja įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

4. Ginklų fondas ar juridinis asmuo, realizavęs tinkamus naudoti ginklus ir šaudmenis, ne vėliau kaip per 14 dienų apie tai praneša juos atidavusiam asmeniui, o jam atvykus išmoka  už šiuos ginklus, šaudmenis gautą pinigų sumą, atskaičius realizavimo išlaidas.

5. Ginklus ir šaudmenis teisės aktų nustatyta tvarka perdirba (pritaiko kolekcijoms) juridiniai asmenys, turintys teisę verstis ginklų taisymu, ginklų ir šaudmenų perdirbimu.

 

6 straipsnis. Ginklų ir šaudmenų vertės nustatymas

1. Ginklų fondui perduotų ginklų ir šaudmenų vertę nustato Ginklų fondo direktoriaus įsakymu sudaryta ginklų techninės būklės ir vertės nustatymo komisija.

2. Ginklų ir šaudmenų, perduotų realizuoti juridiniams asmenims, vertė nustatoma komiso sutarčių pagrindu.

 

7 straipsnis. Įstatymo įgyvendinimas ir galiojimas

1. Šis įstatymas įsigalioja nuo 2006 m. liepos 1 d. ir galioja 6 mėnesius nuo įsigaliojimo dienos.

2. Vidaus reikalų ministerija, iki šio įstatymo įsigaliojimo, suderinusi su Krašto apsaugos ministerija, nustato Ginklų, šaudmenų ir sprogmenų atidavimo, laikymo, patikrinimų atlikimo ir dokumentų įforminimo taisykles.

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS