Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUKŠTOJO MOKSLO ĮSTATYMO, MOKSLO IR STUDIJŲ ĮSTATYMO BEI MOKSLININKŲ VALSTYBINIŲ PENSIJŲ LAIKINOJO ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO

ĮSTATYMAS

 

 

2005 m.                            d.   Nr.

Vilnius

 

 

 

PIRMASIS SKIRSNIS

AUKŠTOJO MOKSLO ĮSTATYMO 9, 19, 27, 30 IR 49 STRAIPSNIŲ PAKEITIMAS IR PAPILDYMAS

 

(Žin., 2000, Nr. 27-715; 2001, Nr. 16-496; 2002, Nr. 3-75; 2003, Nr. 47-2058; 2005, Nr. 85-3136)

 

 

1 straipsnis. 9 straipsnio 2 ir 4 dalių pakeitimas ir papildymas

1. 9 straipsnio 2 dalies 4 punkte vietoj žodžio „tarnautojų“ įrašyti žodį „darbuotojų“ ir šį punktą išdėstyti taip:

4) nustatyti savo struktūrą, vidaus darbo tvarką, konkretų dėstytojų ir mokslo darbuotojų, administracijos ir kitų darbuotojų skaičių, jų teises ir pareigas bei darbo apmokėjimo sąlygas, neprieštaraujančias galiojantiems teisės aktams;“

2. 9 straipsnio 4 dalyje po žodžio „darbuotojai“ įrašyti žodį „administracijos darbuotojai“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Aukštųjų mokyklų dėstytojai, mokslo darbuotojai, administracijos darbuotojai ir studentai turi žodžio, studijų, mokslinių tyrimų, meninės veiklos laisvę ir ja naudojasi nepažeisdami kitų asmenų teisių, įstatymų, kitų teisės aktų bei aukštosios mokyklos statuto.“

 

2 straipsnis. 19 straipsnio 5 dalies pakeitimas

19 straipsnio 5 dalyje po žodžių „aukštųjų mokyklų“ išbraukti žodį „visuomeninės“ ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Aukštųjų mokyklų tarpusavio ryšius bei ryšius su valdžios ir valdymo bei vietos savivaldos institucijomis koordinuoja Lietuvos universitetų rektorių konferencija (konferencijos),  Lietuvos kolegijų direktorių konferencija (konferencijos), Lietuvos studentų atstovybių sąjunga  (sąjungos), kitos aukštųjų mokyklų ne pelno ir kitokios organizacijos bei asociacijos, veikiančios  pagal  įstatymus ir savo įstatus. Šios organizacijos pačių  prašymu  gali gauti valstybės biudžeto finansinę paramą iš bendrosioms mokslo ir studijų reikmėms skiriamų lėšų.“

 

3 straipsnis. 27 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 27 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Aukštųjų mokyklų personalą sudaro dėstytojai, mokslo darbuotojai, administracijos ir kiti darbuotojai. Jų darbo apmokėjimo sąlygas ir socialines garantijas nustato įstatymai ir kiti teisės aktai.

 

4 straipsnis. 30 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 30 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

30 straipsnis. Administracijos ir kiti darbuotojai

1. Aukštosios mokyklos turi turėti administraciją, būtiną jos ir jos padalinių administracinėms funkcijoms vykdyti, taip pat kitų darbuotojų, reikalingų aukštosios mokyklos akademinės bei ūkinės veiklos uždaviniams įgyvendinti.

2. Administraciją sudaro aukštųjų mokyklų ir jų akademinių padalinių, nesančių kitų padalinių sudėtine dalimi, vadovai bei vadovų pavaduotojai. Šie darbuotojai, be administracinių pareigų, turi dirbti taip pat pedagoginį ir (ar) mokslinį darbą. Pasibaigus administracijos darbuotojo darbo sutarčiai, jis turi teisę be konkurso vienai kadencijai užimti dėstytojo ar mokslo darbuotojo pareigas aukštojoje mokykloje.

3. Kitų (ne administracijos) aukštosios mokyklos darbuotojų skaičių, jų pareigas ir funkcijas nustato pati aukštoji mokykla.“

 

5 straipsnis. 49 straipsnio 1 dalies 9 punkto pakeitimas

49 straipsnio 1 dalies 9 punkte vietoj žodžių „visuomenines organizacijas“ įrašyti žodį „asociacijas“ ir šį punktą išdėstyti taip:

9)  laisvai burtis į klubus, draugijas, studentų asociacijas;“

 

 

ANTRASIS SKIRSNIS

MOKSLO IR STUDIJŲ ĮSTATYMO 13, 14, 15, 18, 32, 34 IR 39 STRAIPSNIŲ PAKEITIMAS

 

(Žin., 1991, Nr. 7-191; 2002, Nr. 68-2758)

 

 

1 straipsnis. 13 straipsnio pakeitimas

13 straipsnyje vietoj žodžių „visuomeninė organizacija“ įrašyti žodį „asociacija“ ir šį straipsnį išdėstyti taip:

13 straipsnis. Lietuvių katalikų mokslo akademija

Lietuvių katalikų mokslo akademija yra asociacija, jungianti  katalikiškos orientacijos Lietuvos ir užsienio lietuvius mokslininkus. Jos veiklą gali remti valstybė.“

 

2 straipsnis. 14 straipsnio 1 dalies pakeitimas

14 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių „visuomeninė organizacija“ įrašyti žodį „asociacija“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Lietuvos universitetų rektorių konferencija yra asociacija,  kurią sudaro universitetinių aukštųjų mokyklų rektoriai. Jos veiklą gali remti valstybė.“

 

3 straipsnis. 15 straipsnio 1 dalies pakeitimas

15 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių „visuomeninė organizacija“ įrašyti žodį „asociacija“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Lietuvos mokslo institutų direktorių konferencija yra asociacija, kurią sudaro valstybės mokslo institutų ir universitetų mokslo institutų direktoriai. Jos veiklą gali remti valstybė.“

 

4 straipsnis. 18 straipsnio 1 dalies pakeitimas

18 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių „Visuomeninių organizacijų“ įrašyti žodį „Asociacijų“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Mokslininkų ir tyrėjų organizacijų steigimą ir veiklą reglamentuoja Asociacijų įstatymas.“

 

5 straipsnis. 32 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 32 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Mokslo ir studijų institucijų personalą sudaro dėstytojai, mokslo darbuotojai bei kiti tyrėjai, administracijos ir kiti darbuotojai. Jų darbo apmokėjimo sąlygas ir socialines garantijas nustato įstatymai ir kiti teisės aktai. “

 

6 straipsnis. 34 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 34 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

34 straipsnis. Administracijos ir kiti darbuotojai

1. Mokslinių tyrimų įstaigos turi turėti administraciją, būtiną jos ir jos padalinių administracinėms funkcijoms atlikti, taip pat kitų darbuotojų, reikalingų įstaigos mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros bei ūkinės veiklos uždaviniams įgyvendinti.

2. Administraciją sudaro mokslinių tyrimų įstaigų vadovai, vadovų pavaduotojai mokslui bei įstaigų moksliniai sekretoriai. Šie darbuotojai, be administracinių pareigų, turi dirbti ir mokslinį darbą. Pasibaigus administracijos darbuotojo darbo sutarčiai, jis turi teisę be konkurso vienai kadencijai užimti mokslo darbuotojo pareigas mokslinių tyrimų įstaigoje.

3. Kitų (ne administracijos) mokslinių tyrimų įstaigos darbuotojų skaičių, jų pareigas ir  funkcijas nustato pati įstaiga.“

 

7 straipsnis. 39 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 39 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

39 straipsnis. Mokslininkų, kitų tyrėjų ir administracijos darbuotojų teisės ir pareigos

1. Mokslininkai, kiti tyrėjai ir administracijos darbuotojai turi lygias teises, neatsižvelgiant į jų lytį, rasę, politinius įsitikinimus, pažiūras, tikėjimą, kilmę, socialinę padėtį, tautybę ir kalbą, taip pat pilietybę, dalyvauti konkursuose į pareigas įstaigose.

2. Mokslininkai, kiti tyrėjai ir administracijos darbuotojai turi teisę:

1) dalyvauti konkursuose mokslo programoms vykdyti bei mokslo ir studijų fondų paramai gauti, disponuoti skirtomis lėšomis;

2)  dalyvauti konkursuose stažuotėms Lietuvos Respublikoje ir užsienyje;

3) gauti iš valstybės institucijų moksliniam darbui reikalingą informaciją. Jeigu tokia informacija yra valstybės ar tarnybos paslaptis, ji teikiama ir naudojama teisės aktų nustatyta tvarka;

4) dalyvauti priimant sprendimus dėl savo įstaigos statuto (įstatų) turinio ir veiklos plano;

5) dalyvauti įvairiose profesinėse sąjungose bei asociacijose, tarp jų ir esančiose užsienyje.

3.  Mokslininkai ir administracijos darbuotojai, be šio straipsnio 2 dalyje išvardytų  teisių, taip pat turi teisę:

1) dirbti savarankiškai arba jungtis į kūrybines grupes;

2) savarankiškai skelbti savo mokslinius darbus.

4. Mokslininkams, kitiems tyrėjams ir administracijos darbuotojams garantuojama:

1) kūrybos ir intelektualaus darbo autorinės teisės, nustatytos Lietuvos Respublikos įstatymuose bei tarptautinėse sutartyse;

2) nepriklausomybė nuo ideologijos ir politinių institucijų;

3) apsauga nuo varžymų ir sankcijų už savo tyrimų rezultatų bei įsitikinimų skelbimą, išskyrus atvejus, kai skelbiama informacija yra valstybės ar tarnybos paslaptis.

5. Mokslininkai, kiti tyrėjai ir administracijos darbuotojai privalo:

1) laikytis mokslinės ir profesinės etikos normų;

2) vykdyti savo įstaigos statute (įstatuose) nustatytas pareigas bei funkcijas.“

 

 

TREČIASIS SKIRSNIS

MOKSLININKŲ VALSTYBINIŲ PENSIJŲ LAIKINOJO ĮSTATYMO 4 IR 6 STRAIPSNIŲ PAKEITIMAS

 

(Žin., 1995, Nr. 1-4; 1998, Nr. 98-2711; 2004, Nr. 171-6299)

 

 

1 straipsnis. 4 straipsnio 4 dalies pakeitimas

4 straipsnio 4 dalyje po žodžio „programas“ įrašyti žodžius „arba eidami administracijos darbuotojų pareigas Lietuvos Respublikos valstybinėse mokslo ir studijų institucijose“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„Lietuvos Respublikos pilietybę turinčių politinių kalinių ir tremtinių, kuriems atkurtos visos pilietinės teisės, mokslinio darbo stažas buvusios Sovietų Sąjungos sąjunginio ir respublikinio    pavaldumo valstybinėse mokslo ir studijų institucijose, taip pat kitų mokslininkų mokslinio darbo stažas, kai jie dirbo mokslinį darbą vykdydami iš valstybės biudžeto finansuojamas mokslo  programas arba eidami administracijos darbuotojų pareigas Lietuvos Respublikos valstybinėse mokslo ir studijų institucijose, prilyginamas mokslinio darbo stažui Lietuvos Respublikos valstybinėse mokslo ir  studijų institucijose šio įstatymo 6 straipsnio 3 dalies nustatyta tvarka.“

 

 

2 straipsnis. 6 straipsnio 3 dalies pakeitimas

6 straipsnio 3 dalyje po žodžio „programas“ įrašyti žodžius „arba eidami administracijos darbuotojų pareigas Lietuvos Respublikos valstybinėse mokslo ir studijų institucijose“ ir šią dalį išdėstyti taip:

„Lietuvos Respublikos pilietybę turinčių politinių kalinių ir tremtinių, kuriems atkurtos visos pilietinės teisės, mokslinio darbo stažą buvusios Sovietų Sąjungos sąjunginio ir respublikinio pavaldumo valstybinėse mokslo ir studijų institucijose, taip pat kitų mokslininkų mokslinio darbo stažą, kai jie dirbo mokslinį darbą vykdydami iš valstybės biudžeto finansuojamas mokslo programas arba eidami administracijos darbuotojų pareigas Lietuvos Respublikos valstybinėse mokslo ir studijų institucijose, nustato ir išduoda mokslinio darbo stažą patvirtinančius dokumentus pensijai skirti Lietuvos Respublikos mokslinio darbo stažo nustatymo komisija prie Švietimo ir mokslo ministerijos. Į šią komisiją įeina švietimo ir mokslo ministras, kuris yra komisijos pirmininkas, švietimo ir mokslo viceministras, vienas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įgaliotas atstovas, po du Lietuvos mokslo tarybos ir Mokslininkų sąjungos atstovus. Komisija sudaroma švietimo ir mokslo ministro įsakymu ir vadovaujasi švietimo ir mokslo ministro patvirtintais Mokslinio darbo stažo nustatymo nuostatais, suderintais su Lietuvos mokslo taryba.“


 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS