Projektas                                                 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS ĮSTATYMO  1, 2, 4, 11, 12, 13, 14, 19, 21, 22, 25, 27, 33, 38 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO BEI ĮSTATYMO

PAPILDYMO PRIEDU

ĮSTATYMAS

 

2005 m.                  d. Nr.

Vilnius

 

(Žin., 2003, Nr.70-3170, Nr.112-4996; 2004, Nr.28-876, Nr.163-5945)

 

1 straipsnis. 1 straipsnio pakeitimas ir papildymas

1 straipsnio 1 dalies 3 punkte vietoj žodžio „invalidams“ įrašyti žodžius „neįgaliesiems“, straipsnį papildyti 2 dalimi ir visą straipsnį išdėstyti taip:

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

1. Šio įstatymo paskirtis yra nustatyti:

1) teisines nuostatas ir reikalavimus siekiant apsaugoti darbuotojus nuo profesinės rizikos ar tokią riziką sumažinti;

2) profesinės rizikos įvertinimo, nelaimingų atsitikimų darbe bei profesinių ligų tyrimo tvarkos bendrąsias nuostatas;

3) darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus, taikomus dirbantiems jauniems asmenims, nėščioms, neseniai pagimdžiusioms, krūtimi maitinančioms moterims, neįgaliesiems;

4) darbuotojų saugos ir sveikatos viešąjį administravimą ir valstybės institucijų kompetenciją, darbdavių, darbdavių atstovų ir darbuotojų teises bei pareigas siekiant sudaryti saugias ir sveikas darbo sąlygas, taip pat darbuotojų atstovų teises sudarant darbuotojams saugias ir sveikas darbo sąlygas;

5) atsakomybės už darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimų pažeidimus bendruosius principus.

2. Šis įstatymas skirtas užtikrinti Europos Sąjungos teisės akto, nurodyto šio įstatymo priede, taikymą.“

 

2 straipsnis. 2 straipsnio 4, 15 ir 18 dalių pakeitimas

1. 2 straipsnio 4 dalyje po žodžio „struktūros“ įrašyti žodžius „taip pat valstybės ir savivaldybės institucijos ar įstaigos“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Darbdaviui atstovaujantis asmuo – įmonės, įstaigos, organizacijos ar kitos organizacinės struktūros, taip pat valstybės ir savivaldybės institucijos ar įstaigos (toliau – įmonė) vadovas.“

2. Pakeisti 2 straipsnio 15 dalį ir ją išdėstyti taip:

15. Neįgalusis – kaip nustatyta Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 2 straipsnyje.”  

3. 2 straipsnio 18 dalyje išbraukti žodžius „iki vienų metų” ir šia dalį išdėstyti taip:

18. Krūtimi maitinanti moteris – motina, pateikusi darbdaviui sveikatos priežiūros įstaigos pažymą, kad augina ir krūtimi maitina savo vaiką.”

 

3 straipsnis. 4 straipsnio 1 dalies pakeitimas

4 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių „kiekvienai įmonei, esančiai“ įrašyti žodžius „visų ekonominės veiklos rūšių ir nuosavybės formų įmonėms, esančioms“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Šis įstatymas taikomas visų ekonominės veiklos rūšių ir nuosavybės formų įmonėms, esančioms Lietuvos Respublikos teritorijoje, atsižvelgiant į šio straipsnio 2 ir 4 dalyse numatytus šio įstatymo taikymo ypatumus.“

4 straipsnis. 11 straipsnio 2 dalies pakeitimas

11 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „paskirdamas darbdavio įgaliotus asmenis ir duodamas jiems konkrečius pavedimus įgyvendinti prevencines priemones“ įrašyti žodžius „stebi ar nereikia pakoreguoti šių priemonių atsižvelgiant į besikeičiančias aplinkybes bei gerinti esamą padėtį, arba tai paveda darbdavio įgaliotiems asmenims“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Darbdaviui atstovaujantis asmuo siekdamas įgyvendinti darbdavio pareigą organizuoja prevencinių priemonių (techninių, medicinos, teisinių, organizacinių ir kitų), skirtų nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų prevencijai, įgyvendinimą, nustatydamas įmonėje šių priemonių įgyvendinimo ir kontrolės tvarką, stebi ar nereikia pakoreguoti šių priemonių atsižvelgiant į besikeičiančias aplinkybes bei gerinti esamą padėtį, arba tai paveda darbdavio įgaliotiems asmenims.

 

5 straipsnis. 12 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 12 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

12 straipsnis. Darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos įmonėse

1. Siekdamas užtikrinti darbuotojų saugą ir sveikatą, darbdavys privalo steigti įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybą, įdarbinant įmonėje vieną ar daugiau darbuotojų saugos ir sveikatos specialistų. Jeigu nesteigiama tarnyba, darbdavys samdo įstaigą, teikiančią įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos paslaugas (toliau - samdoma tarnyba) arba samdo vieną ar daugiau šios srities specialistų (ne įmonės darbuotojų) šios tarnybos funkcijoms atlikti arba šias funkcijas atlieka darbdaviui atstovaujantis asmuo ar darbdavio įgaliotas asmuo. Įdarbintų ar pasamdytų specialistų, atsižvelgiant į įmonės dydį ir darbuotojų profesinę riziką, turi būti pakankamai, kad jie galėtų organizuoti įmonėje nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų prevencinių priemonių įgyvendinimą, užtikrintų darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimų laikymosi įmonėje kontrolę. Darbdavys savarankiškai sprendžia, ar steigti bendrą įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybą, ar atskirą įmonės darbuotojų saugos tarnybą ir atskirą įmonės darbo medicinos tarnybą. Visais atvejais:

1) įdarbinti darbuotojų saugos ir sveikatos specialistai ar samdomos tarnybos arba samdomas (samdomi) darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas (specialistai) privalo turėti reikiamą kompetenciją ir patirtį bei turi turėti reikiamas asmenines apsaugos ir darbo priemones;

2) darbuotojams, dirbantiems įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnyboje, suteikiama pakankamai laiko jų funkcijoms atlikti. Įdarbintų  ar pasamdytų darbuotojų saugos ir sveikatos specialistų skaičius, priklausomai nuo įmonės ekonominės veiklos rūšies bei darbuotojų skaičiaus, nustatomas Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų pavyzdiniuose nuostatuose, kuriuos tvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministras ir sveikatos apsaugos ministras.

2. Įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybai, įdarbintiems darbuotojų saugos ir sveikatos specialistams, samdomai tarnybai ar samdomiems darbuotojų saugos ir sveikatos specialistams, pavedama organizuoti profesinės rizikos prevencijos ir kitas darbuotojų saugos ir sveikatos priemones įmonėje. Įdarbintų ar samdytų darbuotojų saugos ir sveikatos specialistų pareiga yra koordinuoti prevencinių priemonių, skirtų darbuotojų apsaugai nuo traumų ir profesinių ligų, įgyvendinimą, kontroliuoti, kaip įmonės darbuotojai laikosi darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų bei nustatyto darbo ir poilsio laiko. Įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnyboje įdarbintas darbuotojas ar darbuotojai, samdomos tarnybos specialistai ar samdomi darbuotojų saugos ir sveikatos specialistai (ne įmonės darbuotojai), pasamdyti atlikti įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijas, turi turėti savo pareigoms reikalingų gebėjimų bei įgūdžių ir privalo būti apmokyti bei atestuoti vadovaujantis socialinės apsaugos ir darbo ministro ir sveikatos apsaugos ministro patvirtintais Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendraisiais nuostatais. Darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų įmonėse steigimo tvarką, tokių tarnybų funkcijas, teises, pareigas, bendruosius kvalifikacinius reikalavimus šių tarnybų specialistams nustato Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų pavyzdiniai nuostatai. Šiuose nuostatuose nustatomos ekonominės veiklos rūšys, kurių įmonėse, atsižvelgiant į profesinę riziką ir (ar) darbuotojų skaičių, privalo būti steigiamos arba samdomos tarnybos ar samdomi darbuotojų saugos ir sveikatos specialistai, ir ekonominės veiklos rūšys, kurių įmonėse tokios tarnybos gali būti nesteigiamos, o jų funkcijas vykdo darbdaviui atstovaujantis asmuo ar darbdavio įgaliotas asmuo, kurių žinios iš darbuotojų saugos ir sveikatos srities privalo būti patikrintos vadovaujantis Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendraisiais nuostatais. Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų pavyzdiniuose nuostatuose nustatomos ekonominės veiklos rūšys, kurių įmonėse įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijas (kai tarnyba nesteigiama) gali atlikti darbdaviui atstovaujantis asmuo ar darbdavio įgaliotas asmuo, turintis žemesnį išsilavinimą, negu nustatyta šio įstatymo 8 straipsnio 2 dalyje.

3. Įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos vadovas ar įdarbinti darbuotojų saugos ir sveikatos specialistai už savo darbą tiesiogiai atsiskaito darbdaviui atstovaujančiam asmeniui arba darbdavio įgaliotam asmeniui. Įdarbintų įmonėje darbuotojų saugos ir sveikatos specialistų pareigos ir teisės nustatomos jų pareigybės aprašyme ir už pareigų nevykdymą taikoma šio įstatymo 46 straipsnio 4 dalyje nurodyta atsakomybė. Įdarbinti darbuotojų saugos ir sveikatos specialistai neturi atsidurti nepalankioje padėtyje dėl veiklos susijusios su profesinės rizikos prevencija ir, siekiant to išvengti, darbdaviui atstovaujantis asmuo privalo sudaryti sąlygas ir numatyti priemones, kad padalinių vadovai, kiti darbdavio įgalioti asmenys bendradarbiautų su įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnyba ir jos specialistais, įgyvendinant nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių susirgimų prevencines priemones, vykdytų šios tarnybos specialistų nurodymus dėl darbuotojų saugos ir sveikatos pažeidimų šalinimo. Samdomų tarnybų ar samdomų darbuotojų saugos ir sveikatos specialistų (ne įmonės darbuotojų) įsipareigojimai darbdaviui dėl įmonės darbuotojų sugos ir sveikatos tarnybos funkcijų ar dalies tokių funkcijų vykdymo nustatomi sutartyje tarp samdomos tarnybos ar samdomų darbuotojų saugos ir sveikatos specialistų ir darbdavio dėl tokių paslaugų teikimo. Ginčai dėl sutartinių įsipareigojimų nevykdymo sprendžiami įstatymų nustatyta tvarka. Nustačius, kad įvyko nelaimingas atsitikimas darbe ar darbuotojas susirgo profesine liga dėl to, kad samdomos tarnybos ar samdomų darbuotojų saugos ir sveikatos specialistai neįvykdė sutartinių įsipareigojimų, jiems gali būti taikoma įstatymais ar kitais teisės aktais  numatyta atsakomybė.

4. Įmonėje įdarbintų darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos specialistų bei darbuotojų atstovų saugai ir sveikatai pareigos, darbdavio samdytų tarnybų ar samdomų darbuotojų saugos ir sveikatos specialistų įsipareigojimai darbuotojų saugos ir sveikatos srityje neturi įtakos bendram darbdavio atsakomybės principui, nustatytam šio įstatymo 11 straipsnyje. Tuo atveju, kai darbdavys samdo samdomą tarnybą ar darbuotojų saugos ir sveikatos specialistus (ne įmonės darbuotojus), darbdaviui atstovaujantis asmuo arba darbdavio įgaliotas asmuo paskiria asmenis, atsakingus už samdomos tarnybos ar samdomų darbuotojų saugos ir sveikatos specialistų vykdomų veiksmų darbuotojų saugos ir sveikatos srityje koordinavimą, šios tarnybos veiklos priežiūrą bei sutartinių įsipareigojimų įmonei vykdymo kontrolę.

5. Darbdaviui atstovaujantis asmuo ar darbdavio įgaliotas asmuo informuoja samdomą tarnybą ar samdomus darbuotojų saugos ir sveikatos specialistus apie esamus įmonėje rizikos veiksnius, paskirtus darbuotojus, atsakingus už pirmąją medicinos pagalbą ir priešgaisrinių bei evakavimo priemonių įgyvendinimą.

6. Darbdaviui atstovaujantis asmuo ar darbdavio įgaliotas asmuo, atsižvelgdamas į įmonės dydį, profesinę riziką įmonėje ir vadovaudamasis Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų pavyzdiniais nuostatais, parengia ir patvirtina įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos nuostatus ir šios tarnybos darbuotojų pareigybių aprašymus.

7. Valstybės ir savivaldybių institucijose ar įstaigose įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijas gali vykdyti institucijos ar įstaigos vadovo paskirtas asmuo. Jo žinios iš darbuotojų saugos ir sveikatos srities privalo būti patikrintos vadovaujantis Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendraisiais nuostatais.

8. Statinio projekto valdytojas, statinio statytojas (užsakovas) arba statinio statybos valdytojas, kai statinį projektuojant arba statant dirba daugiau kaip vienas rangovas, privalo paskirti vieną arba daugiau statinio projektavimo saugos ir sveikatos darbe koordinatorius ir statinio statybos saugos ir sveikatos darbe koordinatorius, kurie mokomi ir jų žinios iš darbuotojų saugos ir sveikatos srities tikrinamos aplinkos ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka.

9. Darbdaviui atstovaujantis asmuo privalo, kaip nustatyta Įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų pavyzdiniuose nuostatuose, pranešti Valstybinei darbo inspekcijai apie įmonėje įsteigtą įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybą arba kad šios tarnybos funkcijas atlieka samdoma tarnyba ar samdomi darbuotojų saugos ir sveikatos specialistai, arba kad tarnyba neįsteigta, nesamdoma, nesamdomi darbuotojų saugos ir sveikatos specialistai ir jos funkcijas atlieka darbdaviui atstovaujantis asmuo ar darbdavio įgaliotas asmuo.

10. Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius, įvertinęs nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų prevencinių priemonių įgyvendinimą, darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų laikymosi kontrolės įmonėje organizavimą ir nustatęs, kad darbuotojų saugos ir sveikatos būklę įmonėje įtakoja nepakankama darbuotojų saugos ir sveikatos vidinė kontrolė įmonėje, gali rekomenduoti darbdaviui atstovaujančiam asmeniui padidinti įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos specialistų skaičių ar padidinti samdomos tarnybos ar samdomų darbuotojų saugos ir sveikatos specialistų teikiamų paslaugų apimtis. Tais atvejais, kai įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijas vykdo pats darbdaviui atstovaujantis asmuo arba samdoma tarnyba ar samdomi darbuotojų saugos ir sveikatos specialistai ir nelaimingų atsitikimų darbe bei profesinių ligų prevencinių priemonių įgyvendinimo ir darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų laikymosi kontrolės įmonėje organizavimas nepatenkinamas, Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius, vadovaudamasis socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka ir pritarus Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos komisijai, gali įpareigoti darbdaviui atstovaujantį asmenį steigti įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybą, įdarbinant įmonėje vieną ar daugiau darbuotojų  saugos ir sveikatos specialistų.

11. Samdomos tarnybos, teikiančios įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos paslaugas, nuo 2009 m. sausio 1 d. privalo akredituotis šiai veiklai. Samdomi darbuotojų saugos ir sveikatos specialistai (ne įmones darbuotojai), teikiantys įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos paslaugas, privalo būti atestuoti Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendrųjų nuostatų nustatyta tvarka.“

 

6 straipsnis. 13 straipsnio 5 dalies 2 punkto pakeitimas, 6 ir 10 dalių papildymas

1. Pakeisti 13 straipsnio 5 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) dalyvauja arba su jais iš anksto tariamasi darbdaviui atstovaujančiam asmeniui ar darbdavio įgaliotam asmeniui parenkant ir paskiriant įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos specialistus, darbuotojus, atsakingus už pirmosios medicinos pagalbos suteikimą ir priešgaisrinių bei evakavimo priemonių įgyvendinimą, už gelbėjimo darbų organizavimą, darbuotojų evakavimą galimų avarijų, stichinių nelaimių ar gaisrų atvejais (prieš paskirdamas tokius darbuotojus, darbdaviui atstovaujantis asmuo ar darbdavio įgaliotas asmuo su darbuotojų atstovais saugai ir sveikatai konsultuojasi, juos paskyręs jiems praneša apie šių darbuotojų darbo vietas, įpareigojimus), taip pat apie sudarytas sutartis su samdoma tarnyba ar samdomu darbuotojų saugos ir sveikatos specialistu (ne įmonės darbuotoju);“

2. Papildyti 13 straipsnio 6 dalį 5 punktu:

5) pareikšti pastabas ir pasiūlymus dėl įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos būklės valstybės institucijoms bei kontroliuojančių institucijų patikrinimo metu.“

3. 13 straipsnio 10 dalies pirmame sakinyje po žodžių „darbdavio lėšomis“ įrašyti žodžius „darbo laiku (valandomis)“ ir šią dalį išdėstyti taip:

10. Darbuotojų atstovai mokomi įmonėje, mokymui skirtuose seminaruose, mokymo įstaigose, teikiančiose mokymo darbuotojų saugos ir sveikatos srityje paslaugas, vadovaujantis Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendraisiais nuostatais, darbdavio lėšomis, darbo laiku (valandomis). Mokymosi laikotarpiu jiems mokamas vidutinis darbo užmokestis. Klausimai, susiję su darbuotojų atstovų saugai ir sveikatai mokymu, sprendžiami įmonėje svarstant darbuotojų atstovų saugai ir sveikatai mokymo klausimus komitete, sudarant įmonės kolektyvines sutartis.“

 

7 straipsnis. 14 straipsnio 2 dalies pakeitimas

14 straipsnio 2 dalyje po žodžio „patalpose“ išbraukti žodį „ir“, vietoj žodžio „evakuacinių“ įrašyti žodį „evakavimo“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Statinių ir jų patalpų, kuriuose įrengiamos darbo vietos, stabilumo ir tvirtumo, darbo vietų įrengimo, patalpose, įmonės teritorijoje esančių judėjimo kelių bei evakavimo išėjimų ir evakavimo kelių įrengimo, elektros instaliacijos įrengimo, darbo vietų, esančių ne statiniuose įmonės teritorijoje (įmonei priklausančiame nuosavybės teise arba įstatymų nustatyta tvarka įmonės valdomame ar naudojamame žemės, vidaus ar jūros priekrantės vandenų plote su nustatytomis ribomis), bendruosius reikalavimus ir kitus darbuotojų saugos ir sveikatos apsaugos reikalavimus darbo vietoms nustato Darboviečių įrengimo bendrieji nuostatai. Juos tvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministras ir sveikatos apsaugos ministras. Konkretūs darbuotojų saugos ir sveikatos apsaugos reikalavimai darbo vietų įrengimui įmonės statiniuose ir įmonės teritorijoje nustatomi projektuojant įmones, jų padalinius ar darbo vietas, įvertinant naudojamų darbo priemonių saugaus naudojimo reikalavimus, darbo, gamybos pobūdį, vadovaujantis Darboviečių įrengimo bendraisiais nuostatais ir kitais darbuotojų saugos ir sveikatos norminiais teisės aktais, iš jų – higienos normomis.“

 

8 straipsnis. 19 straipsnio 4 dalies pakeitimas

Pakeisti 19 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Šio straipsnio 1, 2 ir 3 dalyse nustatytų priemonių ir kitų prevencinių veiksmų visumą, sudarančią bendrą įmonės nelaimingų atsitikimų darbe bei profesinių susirgimų prevencijos politiką (toliau - įmonės prevencijos politika), kuri apima technologijas, darbo organizavimą, darbo sąlygas, socialinį bendradarbiavimą ir su darbo aplinka susijusių veiksnių poveikį, darbdaviui atstovaujantis asmuo ar jo pavedimu darbdavio įgaliotas asmuo, suderinęs su darbuotojų atstovais, įgyvendina duodamas įpareigojimus padalinių vadovams dėl darbuotojų saugos ir sveikatos vidinės kontrolės ir prevencinių priemonių įgyvendinimo įmonėje, padaliniuose, darbo vietose. Įmonės prevencijos politika atsispindi įmonės Nelaimingų atsitikimų darbe bei profesinių susirgimų prevencijos priemonių plane, kurį tvirtina darbdaviui atstovaujantis asmuo.

 

9 straipsnis. 21 straipsnio papildymas

2. 21 straipsnį papildyti 9 dalimi:

9. Įmonėse, teikiančiose paslaugas susijusias su keleivių, bagažo ir (arba) krovinių vežimu transporto priemonėmis, mobiliųjų darbuotojų sveikata tikrinama prieš darbo pradžią ar darbo metu darbdaviui atstovaujančio asmens nustatyta tvarka.“

 

10 straipsnis. 22 straipsnio pavadinimo, 1, 2 ir 3 dalių bei 4 dalies 5 punkto pakeitimas

1. 22 straipsnio pavadinime, 1 ir 2 dalyse vietoj žodžio „evakuavimo“ įrašyti žodį „evakavimo“, 3 dalyje vietoj žodžio „darbdavių“ įrašyti žodį „darbdavio“, po žodžių „(jų sutikimu)“ įrašyti žodžius „atsakingus už pirmosios medicinos pagalbos suteikimą ir priešgaisrinių bei evakavimo priemonių įgyvendinimą“ ir pavadinimą bei šias dalis išdėstyti taip:

22 straipsnis. Darbuotojų evakavimo bei avarijų prevencijos ir likvidavimo planai.

Darbdavio ir darbuotojų veiksmai pavojaus atvejais

1. Kiekviena įmonė ir visi jos padaliniai privalo turėti darbuotojų evakavimo planus.

2. Su evakavimo planais darbuotojai susipažįsta įsidarbindami įmonėje. Darbuotojų evakavimo planai iškabinami įmonės ir jos padalinių gerai matomose vietose. Darbdavio įgalioti asmenys, įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos darbuotojai, darbuotojų atstovai saugai ir sveikatai privalo būti gerai susipažinę su evakavimo planais, įmonės avarijų prevencijos ir likvidavimo planais bei priemonėmis, kurių privaloma imtis avarijų atvejais.

3. Darbdaviui atstovaujantis asmuo ar jo pavedimu darbdavio įgaliotas asmuo paskiria darbuotojus (jų sutikimu) atsakingus už pirmosios medicinos pagalbos suteikimą ir priešgaisrinių bei evakavimo priemonių įgyvendinimą ir organizuoja jų periodišką apmokymą, kaip apsaugoti savo ir kitų darbuotojų sveikatą bei gyvybę galimo pavojaus atveju, aprūpina juos pirmosios medicinos pagalbos ir kitomis reikiamomis priemonėmis, atsižvelgdamas į įmonės veiklos ypatumus, darbuotojų skaičių.“

2. 22 straipsnio 4 dalies 5 punkte vietoj žodžio „evakuavimą“ įrašyti žodį „evakavimą“ ir šį punktą išdėstyti taip:

5) organizuoja pirmosios medicinos pagalbos suteikimą nukentėjusiesiems, taip pat darbuotojų evakavimą.“

 

11 straipsnis. 25 straipsnio 13 punkto pakeitimas

25 straipsnio 13 punkte prieš žodį „kontroliuoja“ įrašyti žodį „pats“, po žodžio „kontroliuoja“ įrašyti žodžius „ir paveda darbdavio įgaliotiems asmenims darbuotojų saugai ir sveikatai kontroliuoti“, papildyti punktą nauju sakiniu ir šį punktą išdėstyti taip:

13) pats kontroliuoja ir paveda darbdavio įgaliotiems asmenims darbuotojų saugai ir sveikatai kontroliuoti, kaip darbuotojai laikosi darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimų. Nušalina nuo darbo ir paveda darbdavio įgaliotiems asmenims darbuotojų saugai ir sveikatai nušalinti nuo darbo darbuotoją, kuris nesilaiko darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų, pasirodė darbe neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių, toksinių medžiagų ar paveiktas vaistų;“

 

12 straipsnis. 27 straipsnio 1, 3 ir 4 dalių pakeitimas ir papildymas

1. 27 straipsnio 1 dalies trečiajame sakinyje po žodžio „nuostatais“ įrašyti žodžius „darbdavio lėšomis ir darbo laiku (valandomis)“, paskutiniame sakinyje išbraukti žodžius „instruktavimo ir“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Darbdavys negali reikalauti, kad darbuotojas pradėtų darbą įmonėje, jeigu jis neinstruktuotas saugiai dirbti jam pavestą darbą. Darbuotojai instruktuojami šio įstatymo 25 straipsnio 6 punkte nustatytais ir kitais atvejais, kai darbdaviui atstovaujantis asmuo, darbdavio įgaliotas asmuo nusprendžia, kad to reikia siekiant apsaugoti darbuotojus nuo traumų ar profesinių ligų. Kai darbuotojui nepakanka profesinių įgūdžių arba instruktavimo metu suteiktų žinių, kad darbuotojas galėtų saugiai dirbti ir nebūtų pakenkta jo sveikatai, darbdaviui atstovaujantis asmuo, darbdavio įgaliotas asmuo organizuoja darbuotojo mokymą darbo vietoje, įmonėje ar mokymo įstaigose, kurios vykdo mokymą vadovaudamosi šio įstatymo 12 straipsnio 2 dalyje nurodytais Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendraisiais nuostatais, darbdavio lėšomis ir darbo laiku (valandomis). Darbuotojų mokymo tvarką įmonėje nustato darbdaviui atstovaujantis asmuo.

2. 27 straipsnio 3 dalyje po žodžio „rūšies“ įrašyti žodžius „ir nuosavybės formos“, išbraukti žodžius „darbuotojų, nurodytų šio straipsnio 2 dalyje“, vietoj žodžių „tvarką nustato Valstybinė darbo inspekcija“ įrašyti žodžius „tvarkos pavyzdinį aprašą tvirtina Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius“, papildyti dalį nauju sakiniu ir šią dalį išdėstyti taip:

„3. Darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų, pagal kurias instruktuojami darbuotojai, dirbantys bet kurios ekonominės veiklos rūšies ir nuosavybės formos įmonėje, rengimo ir instruktavimo tvarkos pavyzdinį aprašą tvirtina Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius. Darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų rengimo, instruktavimo tvarką įmonėje nustato darbdaviui atstovaujantis asmuo, vadovaudamasis šiuo tvarkos pavyzdiniu aprašu.“

3. 27 straipsnio 4 dalyje išbraukti antrąjį sakinį ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Naudoti potencialiai pavojingus įrenginius, kurių kategorijų sąrašą tvirtina Vyriausybė, atlikti nuolatinę privalomą priežiūrą jų eksploatavimo metu leidžiama darbuotojams, įgijusiems specialių žinių ir išlaikiusiems tokių žinių patikrinimo egzaminą vadovaujantis Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendraisiais nuostatais.“

 

13 straipsnis. 33 straipsnio 1 dalies 2 punkto pakeitimas

33 straipsnio 1 dalies 2 punkte vietoj žodžio „tinkamai“ įrašyti žodžius „įmonėje nustatyta tvarka“, vietoj žodžių „ir (ar)“ įrašyti žodžius „apsaugos priemones“, po žodžių „asmenines apsaugos priemones“ įrašyti žodžius „naudoti  kaip  nurodyta  priemonės gamintojo ir pasinaudojus asmeninėmis apsaugos priemonėmis grąžinti į joms laikyti skirtą vietą“ ir šį punktą išdėstyti taip: 

2) įmonėje nustatyta tvarka naudoti kolektyvines apsaugos priemones, asmenines apsaugos priemones naudoti kaip nurodyta priemonės gamintojo ir pasinaudojus asmeninėmis apsaugos priemonėmis grąžinti į joms laikyti skirtą vietą;“

 

14 straipsnis. Įstatymo V skyriaus pavadinimo pakeitimas

Įstatymo V skyriaus pavadinime vietoj žodžio „invalidai“ įrašyti žodžius „neįgalieji“ ir pavadinimą išdėstyti taip:

 

V. JAUNI ASMENYS, MOTERYS, NEĮGALIEJI

 

15 straipsnis. 38 straipsnio pakeitimas

38 straipsnyje vietoj žodžio „invalidų“ įrašyti žodžius „neįgaliųjų“, vietoj žodžio „invalidams“ įrašyti žodį „neįgaliesiems“ ir visą straipsnį išdėstyti taip:

38 straipsnis. Dirbančių neįgaliųjų saugos ir sveikatos garantijos

Dirbančių neįgaliųjų saugą ir sveikatą garantuoja Darbo kodeksas, šis įstatymas, kiti įstatymai bei darbuotojų saugos ir sveikatos norminiai teisės aktai. Papildomos saugos ir sveikatos garantijos neįgaliesiems gali būti numatytos kolektyvinėse sutartyse, darbo sutartyse.“

 

16 straipsnis. Įstatymo papildymas priedu

Papildyti įstatymą priedu:                                                                  

 

„Lietuvos Respublikos 2005 m.       d. įstatymo Nr.        priedas

 

 

ĮGYVENDINAMAS EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAS

 

1989 m. birželio 12 d. Tarybos direktyva 89/391/EEB dėl priemonių darbuotojų saugai ir sveikatai gerinti.“                                                           

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS