Projektas

 

lietuvos respublikos

moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymo 1, 2, 5, 6, 7 1, 8, 9, 24 1 STRAIPSNIŲ, IV, V SKYRIŲ BEI ĮSTATYMO PRIEDO PAKEITIMO IR PAPILDYMO

įstatymas

 

2005 m.                      d. Nr.

Vilnius

 

(Žin., 1998, Nr. 112-3100; 2001, Nr. 39-1343, Nr. 64-2328; 2002, Nr. 68-2761; 2003, Nr. 38-1678, Nr. 104-4641; 2004, Nr. 115-4280, Nr. 171-6305)

 

 

1 straipsnis. 1 straipsnio 1 dalies pakeitimas ir papildymas

1. 1 straipsnio 1 dalyje išbraukti žodžius „tiesioginę ir netiesioginę”, po žodžio „lyties” įrašyti žodžius „ ypač kai tai susiję su šeimine ar santuokine padėtimi” ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Šio įstatymo paskirtis – užtikrinti, kad būtų įgyvendintos Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintos moterų ir vyrų lygios teisės, bei uždrausti bet kokią diskriminaciją dėl asmens lyties, ypač kai tai susiję su šeimine ar santuokine padėtimi.”

 

2 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas ir papildymas

1. Papildyti 2 straipsnį nauja 2 dalimi:

2. Diskriminacija – tiesioginė, netiesioginė diskriminacija, seksualinis priekabiavimas, priekabiavimas, nurodymas tiesiogiai ar netiesiogiai diskriminuoti asmenis dėl lyties.”

2. Buvusias 2 straipsnio 2, 3, 4, 5 dalis laikyti atitinkamai 3, 4, 5, 6 dalimis, jas pakeisti ir šias dalis išdėstyti taip:

3. Moterų ir vyrų lygių teisių pažeidimas - diskriminacija dėl lyties. Tai, kad asmuo atmeta moterų ir vyrų lygias teises pažeidžiantį elgesį arba paklūsta jam, negali įtakoti su tuo asmeniu susijusių sprendimų.

4. Tiesioginė diskriminacija – pasyvus ar aktyvus elgesys ,su asmeniu, kai dėl jo lyties taikomos prastesnės sąlygos, negu panašiomis aplinkybėmis yra, buvo ar būtų taikomos kitam asmeniui, išskyrus:

1) specialią moterų apsaugą nėštumo bei gimdymo ir vaiko žindymo metu;

2) tik vyrams taikomą karinę prievolę;

3) skirtingą moterų ir vyrų pensinį amžių, išskyrus profesinių pensijų sistemas;

4) moterims taikomus žmonių saugos darbe reikalavimus, kuriais, atsižvelgiant į moterų fiziologines savybes, siekiama išsaugoti jų sveikatą;

5) tam tikrą darbą, kurį atlikti gali tik konkrečios lyties asmuo;

6) įstatymų nustatytas specialias laikinąsias priemones, taikomas siekiant paspartinti faktinės vyrų ir moterų lygybės įtvirtinimą, ir kurios, įgyvendinus moterų ir vyrų lygias teises ir vienodas galimybes, turi būti atšauktos;

7) skirtingų tam tikrų bausmių vykdymo tvarką ir sąlygas;

8) kai prekių pardavimą ar paslaugų teikimą vien tik ar visų pirma vienos lyties asmenims pateisina teisėtas tikslas, o šio tikslo siekiama tinkamomis ir būtinomis priemonėmis.

5. Netiesioginė diskriminacija – veikimas ar neveikimas, teisės norma, vertinimo kriterijus ar praktika, kurie formaliai yra vienodi moterims ir vyrams, bet juos įgyvendinant ar pritaikant vienos lyties asmenys gali atsidurti ar atsiduria tam tikroje prastesnėje padėtyje nei kitos lyties asmenys.

6. Seksualinis priekabiavimas – nepageidaujamas užgaulus, žodžiu, raštu ar fiziniu veiksmu išreikštas seksualinio pobūdžio elgesys su asmeniu, kai tokį elgesį lemia tikslas ar jo poveikis pakenkti asmens orumui, ypač sukuriant bauginančią, priešišką, žeminančią ar įžeidžiančią aplinką.”

3. Papildyti 2 straipsnį 7 dalimi:

7. Priekabiavimas - nepageidaujamas elgesys, kai dėl asmens lyties siekiama įžeisti arba įžeidžiamas asmens orumas ir siekiama sukurti arba sukuriama bauginanti, priešiška, žeminanti ar įžeidžianti aplinka.”

 

3 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas

1. 5 straipsnio 1 punkte po žodžio „kriterijus” įrašyti žodžius „ir priėmimo sąlygas”, vietoj žodžių „2 dalies” įrašyti žodžius„ 4 dalies” ir šį punktą išdėstyti taip:

1) priimdamas į darbą, taikyti vienodus atrankos kriterijus ir priėmimo sąlygas, išskyrus 2 straipsnio 4 dalies 5 punkte numatytą atvejį;”

2. 5 straipsnio 2 punkte po žodžio „kvalifikaciją” įrašyti žodžius „persikvalifikuoti, įgyti praktinę darbo patirtį” ir šį punktą išdėstyti taip:

2) sudaryti vienodas darbo sąlygas, galimybes kelti kvalifikaciją, persikvalifikuoti, įgyti praktinę darbo patirtį, taip pat teikti vienodas lengvatas;”

3. 5 straipsnio 4 punkte po žodžių „už tokį pat” įrašyti žodžius „ar vienodos vertės” ir šį punktą išdėstyti taip:

4) už tokį pat ar vienodos vertės darbą mokėti vienodą darbo užmokestį;”

4. 5 straipsnio 5 punkte po žodžio „priekabiavimo” įrašyti žodžius „ar priekabiavimo” ir šį punktą išdėstyti taip:

5) imtis priemonių, kad darbuotojas nepatirtų seksualinio priekabiavimo ar priekabiavimo;”

5. 5 straipsnio 6 punkte išbraukti žodžius „nebūtų persekiojamas”, po žodžio „darbuotojas” įrašyti žodžius „būtų apsaugotas nuo priešiško elgesio, neigiamų pasekmių bei kitokio persekiojimo, sureagavus į jo”, išbraukti žodžius „pateikęs” ir šį punktą išdėstyti taip:

6) imtis priemonių, kad darbuotojas būtų apsaugotas nuo priešiško elgesio, neigiamų pasekmių bei kitokio persekiojimo, sureagavus į jo skundą dėl diskriminacijos.”

 

4 straipsnis. 6 straipsnio 1 punkto pakeitimas

6 straipsnio 1 punkte išbraukti žodžius „už tokį pat darbą”, išbraukti žodį „darbo”, po žodžio „apmokėjimo” įrašyti žodžius „už tokį pat ar vienodos vertės darbą” ir šį punktą išdėstyti taip:

1) taiko asmeniui mažiau (daugiau) palankias įdarbinimo arba apmokėjimo už tokį pat ar vienodos vertės darbą sąlygas;”

 

5 straipsnis. 71 straipsnio papildymas

Papildyti 71 straipsnį 3 punktu:

3) persekiojamas asmuo, pateikęs skundą dėl diskriminacijos.”

 

6 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas

8 straipsnyje vietoj žodžių  „3 dalies” įrašyti žodžius „4 dalies” ir šį straipsnį išdėstyti taip:

8 straipsnis. Diskriminuojantys skelbimai

Skelbimuose priimti į darbą, valstybės tarnybą arba mokytis draudžiama nurodyti reikalavimus, suteikiančius pirmenybę vienai iš lyčių, išskyrus 2 straipsnio 4 dalies 5 punkte nurodytą atvejį, reikalauti iš darbo ieškančių asmenų informacijos apie jų šeiminę padėtį, amžių (išskyrus įstatyme numatytus atvejus), privatų gyvenimą ar šeimos planus.”

 

 

7 straipsnis. 9 straipsnio pakeitimas

9 straipsnyje išbraukti žodžius „moterų ir vyrų” ir šį straipsnį išdėstyti taip:

9 straipsnis. Diskriminuojamo asmens teisės

Asmuo, manantis, kad jam buvo taikomi šiame skyriuje nurodyti diskriminuojantys veiksmai, arba tapęs seksualinio priekabiavimo objektu, turi teisę kreiptis į lygių galimybių kontrolierių.”

 

 

8 straipsnis. 241  straipsnio pakeitimas

241 straipsnyje išbraukti žodį „ar”, po žodžio „priekabiavimą” įrašyti žodžius „ar priekabiavimą” ir šį straipsnį išdėstyti taip:

241 straipsnis. Žalos atlyginimas

Asmuo, patyręs diskriminaciją dėl lyties, seksualinį priekabiavimą ar priekabiavimą, turi teisę reikalauti iš kaltų asmenų atlyginti turtinę ir neturtinę žalą Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka.”

 

9 straipsnis. Įstatymo IV ir V skyrių pakeitimas

Įstatymo IV ir V skyriuose vietoj nuorodų „Moterų ir vyrų lygių galimybių kontrolierius”, „Moterų ir vyrų lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba” įrašyti nuorodas „Lygių galimybių kontrolierius”, „Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba” (atitinkamu linksniu).

 

10 straipsnis. Įstatymo priedo pakeitimas ir papildymas

Papildyti ir pakeisti įstatymo priedą ir jį išdėstyti taip:

„Lietuvos Respublikos moterų

ir vyrų lygių galimybių įstatymo

priedas

 

ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI

11996 m. gruodžio 20 d. Tarybos direktyva 96/97/EB iš dalies keičianti direktyvą 86/378/EEB dėl vienodo požiūrio į vyrus ir moteris principo įgyvendinimo profesinėse socialinės apsaugos sistemose.

2. 1997 m. gruodžio 15 d. Tarybos direktyva 97/80/EB dėl įrodinėjimo pareigos diskriminacijos dėl lyties bylose.

3. 1998 m. liepos 13 d. Tarybos  direktyva 98/52/EB, išplečianti Direktyvos 97/80/EB dėl įrodinėjimo pareigos diskriminacijos dėl lyties bylose taikymą Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Jungtinei Karalystei.

4. 2002 m. rugsėjo 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2002/73/EB iš dalies pakeičianti Tarybos direktyvą 76/207/EEB dėl vienodo požiūrio į vyrus ir moteris principo taikymo įsidarbinimo, profesinio mokymo, pareigų paaukštinimo ir darbo sąlygų atžvilgiu.

5. 2004 m. gruodžio 13 d. Tarybos direktyva 2004/113/EB įgyvendinanti vienodo požiūrio į moteris ir vyrus principą dėl galimybės naudotis prekėmis bei paslaugomis ir prekių tiekimo bei paslaugų teikimo.”

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

respublikos prezidentas