Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VERTYBINIŲ POPIERIŲ RINKOS ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO ĮSTATYMAS

 

 

2005 m.               d.   Nr.

Vilnius

 

 

(Žin., 1996, Nr. 16-412; 2001, Nr. 112-4074; 2003, Nr. 74-3434; 2004, Nr. 73-2514)

 

 

1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas ir papildymas

1. Pakeisti 2 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Akcijų paketas – akcininko turimų balsavimo teisių emitento visuotiniame akcininkų susirinkime dalis, sudaranti 1/20 ar daugiau visų balsavimo teisių.“

2. 2 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžių  „įregistravęs vertybinių popierių emisiją Vertybinių popierių komisijoje“ įrašyti žodžius „kurio išleistų vertybinių popierių prospektą patvirtino Vertybinių popierių komisija“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Atskaitingas emitentas – emitentas, kurio išleistų vertybinių popierių prospektą patvirtino Vertybinių popierių komisija.“

3. 2 straipsnio 16 dalyje išbraukti žodžius „emitento  arba vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininko ir šią dalį išdėstyti taip:

16. Pirminė vertybinių popierių apyvarta – pasiūlymas įsigyti vertybinių popierių bei jų perleidimas jų išleidimo metu.“

4. Pakeisti 2 straipsnio 17 dalį ir ją išdėstyti taip:

17. Profesionalūs investuotojai – investuotojai, kurie yra:

1) juridiniai asmenys, turintys licenciją veikti finansų rinkose arba veikiantys jose be licencijos, tačiau kurių veikla yra prižiūrima kompetentingų finansų rinkų priežiūros institucijų. Profesionaliais investuotojais laikomos kredito įstaigos, vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkai, kitos licencijuojama ar prižiūrima veikla besiverčiančios finansų įstaigos, draudimo įmonės, investicinių fondų valdymo įmonės, investicinės kintamojo kapitalo bendrovės ir jų valdymo įmonės, pensijų fondai ir jų valdymo įmonės, prekiautojai biržos prekėmis, taip pat kitos įmonės, kurių veikla nėra licencijuojama ar prižiūrima ir kurių vienintelis tikslas yra investuoti į vertybinius popierius;

2) valstybių centrinės ir regioninės valdžios institucijos, centriniai bankai, tarptautinės ir tarpvalstybinės organizacijos, įskaitant Tarptautinį valiutos fondą, Europos centrinį banką, Europos investicijų banką ir kitas panašias tarptautines organizacijas;

3) kiti juridiniai asmenys, kurie neatitinka šio straipsnio 36 dalyje nurodytų mažų ir vidutinių įmonių kriterijų;

4) fiziniai asmenys, turintys nuolatinę gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, kurie yra įtraukti į Vertybinių popierių komisijos tvarkomą profesionalių investuotojų sąrašą, šiems fiziniams asmenims aiškiai paprašius juos pripažinti profesionaliais investuotojais, su sąlyga, kad jie atitinka bent du kriterijus, nurodytus šio Įstatymo 2 straipsnio 35 dalyje, taip pat fiziniai asmenys, turintys nuolatinę gyvenamąją vietą kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse, jeigu jie tose valstybėse yra įtraukti į analogiškus profesionalių investuotojų sąrašus;

5) mažos arba vidutinės įmonės, kurių buveinė yra Lietuvos Respublikoje ir kurios yra įtrauktos į Vertybinių popierių komisijos tvarkomą profesionalių investuotojų sąrašą, šioms įmonėms aiškiai paprašius jas pripažinti profesionaliais investuotojais, taip pat mažos arba vidutinės įmonės, kurių buveinė yra kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse, jeigu jos tose valstybėse yra įtrauktos į tokius pat ar panašius profesionalių investuotojų sąrašus.“

5. 2 straipsnio 18 dalyje išbraukti žodį „siūlomus“, po žodžio „popierius“ įrašyti žodžius „kurie yra viešai siūlomi arba įtraukiami į prekybą reguliuojamoje rinkoje“ ir šią dalį išdėstyti taip:

18. Prospektas investuotojams ir visuomenei skirtas dokumentas, kuriame yra pagrindinė informacija apie emitentą ir jo vertybinius popierius, kurie yra viešai siūlomi arba įtraukiami į prekybą reguliuojamoje rinkoje.“

6. Pakeisti 2 straipsnio 22 dalį ir ją išdėstyti taip:

22. Ne nuosavybės vertybiniai popieriai – vertybiniai popieriai, kurie pagal šio straipsnio 38 dalį nelaikomi nuosavybės vertybiniais popieriais.“

7. Pakeisti 2 straipsnio 23 dalį ir ją išdėstyti taip:

23. Užsienio priežiūros institucija:

1) institucija, tvirtinanti vertybinių popierių prospektus, išduodanti licenciją teikti investicines paslaugas, prižiūrinti, kaip investicinės paslaugos yra teikiamos, ar atliekanti kitas į Vertybinių popierių komisijos panašias funkcijas kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, kurią atitinkama Europos Sąjungos valstybė narė nurodė Europos bendrijų komisijai;

2) institucija, atliekanti 1 punkte nurodytas funkcijas ne Europos Sąjungos valstybėje narėje.“

8. Pakeisti 2 straipsnio 25 dalį ir ją išdėstyti taip:

25. Vertybinių popierių siūlytojas – fizinis ar juridinis asmuo, kuris viešai siūlo arba ketina viešai siūlyti vertybinius popierius.“

9. Pakeisti 2 straipsnio 26 dalį ir ją išdėstyti taip:

26. Prospekto patvirtinimas – buveinės valstybės narės kompetentingos institucijos teigiamas sprendimas, kuris priimamas patikrinus prospekto išsamumą, prospekte pateiktos informacijos nuoseklumą ir suprantamumą ir kuriuo patvirtinama, kad prospekte pateikta informacija atitinka teisės aktuose nustatytas informacijos pateikimo taisykles.“

10. 2 straipsnio 27 dalyje po žodžio „komisija“ įrašyti žodžius „Lietuvos Respublikos“ ir šią dalį išdėstyti taip:

27. Vertybinių popierių komisija Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkos reguliavimo ir priežiūros institucija.“

11. Pakeisti 2 straipsnio 30 dalį ir ją išdėstyti taip:

30. Vertybinių popierių viešas siūlymas (toliau – viešas siūlymas) – bet kuria forma ir bet kokiomis priemonėmis vykdomas kreipimasis į asmenis, kurio metu siūlomi vertybiniai popieriai ir kuriame pateikiama pakankamai informacijos apie tokio siūlymo sąlygas ir siūlomus vertybinius popierius tam, kad pateiktos informacijos pagrindu investuotojas galėtų priimti sprendimą įsigyti ar pasirašyti siūlomus vertybinius popierius. Vertybinių popierių platinimas per vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkus laikomas viešu siūlymu, jei tenkinami šios dalies pirmame sakinyje nurodyti viešo siūlymo požymiai. Kreipimasis į asmenis, vykdomas prekybos Lietuvos Respublikoje veikiančioje reguliuojamoje rinkoje pagrindu, nelaikomas vertybinių popierių viešu siūlymu.“

12. Papildyti 2 straipsnį 34 dalimi:

34. Buveinės valstybė narė:

1) Europos Sąjungos valstybėje narėje įsteigtiems vertybinių popierių, nenurodytų šios dalies 3 punkte, emitentams – ta Europos Sąjungos valstybė narė, kurioje yra emitento buveinė;

2) ne Europos Sąjungos valstybėje narėje įsteigtiems vertybinių popierių, nenurodytų  šios dalies 3 punkte, emitentams – ta Europos Sąjungos valstybė narė, kurioje pirmą kartą po 2003 m. gruodžio 31 d. vertybiniai popieriai buvo viešai siūlomi ar ketinama juos viešai siūlyti arba kurioje pirmą kartą kreipiamasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje. Buveinės valstybė narė nustatoma emitento, vertybinių popierių siūlytojo ar asmens, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, pasirinkimu, o jei tokio pasirinkimo nebuvo, – atsižvelgiant į vėlesnį ne Europos Sąjungos valstybėje narėje įsteigtų emitentų pasirinkimą;

3) ne nuosavybės vertybinių popierių, kurių vieno vieneto nominali vertė yra ne mažesnė kaip 1000 eurų, emisijoms, taip pat kitoms ne nuosavybės vertybinių popierių, suteikiančių teisę įsigyti perleidžiamus vertybinius popierius arba gauti pinigus tuo atveju, kai vertybiniai popieriai konvertuojami arba pasinaudojama jų suteikiamomis teisėmis, su sąlyga, kad ne nuosavybės vertybinių popierių emitentas nėra suteikiamų vertybinių popierių emitentas ir nėra susijęs su suteikiamų vertybinių popierių emitentu, emisijoms – ta Europos Sąjungos valstybė narė, kurioje emitentas turi buveinę arba kurioje emitento vertybiniai popieriai buvo ar bus įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje arba kurioje vertybiniai popieriai yra viešai siūlomi. Buveinės valstybė narė nustatoma emitento, vertybinių popierių siūlytojo ar asmens, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, pasirinkimu. Tokia pat tvarka taikoma ir ne eurais nominuotiems ne nuosavybės vertybiniams popieriams, su sąlyga, kad šių vertybinių popierių vieno vieneto minimali nominali vertė apytiksliai lygi 1000 eurų.“

13. Papildyti 2 straipsnį  35 dalimi:

35. Kriterijai, pagal kuriuos fiziniai asmenys pripažįstami profesionaliais investuotojais:

 

1) investuotojas sudarinėjo didelės apimties sandorius vertybinių popierių rinkose ir per paskutinius keturis ketvirčius sudarydavo vidutiniškai ne mažiau kaip 10 tokių sandorių per ketvirtį;

 

2) investuotojo vertybinių popierių portfelio vertė viršija 500 tūkstančių eurų;

 

3) investuotojas ne trumpiau kaip vienus metus finansų sektoriuje eina arba ėjo tokias pareigas, kurias einant būtina išmanyti investavimą į vertybinius popierius.“

14. Papildyti 2 straipsnį  36 dalimi:

36. Mažos ir vidutinės įmonės – juridiniai asmenys, kurie, atsižvelgiant į jų paskutinę metinę arba konsoliduotą finansinę atskaitomybę, atitinka bent du iš šių kriterijų:

1) vidutinis metų sąrašinis darbuotojų skaičius per finansinius metus nesiekia 250;

2) balanse nurodyto turto vertė neviršija 43 milijonų eurų;

3) pardavimo grynosios pajamos per finansinius metus neviršija 50 milijonų eurų.“

15. Papildyti 2 straipsnį 37 dalimi:

37. Nuolat ar pakartotinai leidžiami vertybiniai popieriai – nuolat vykdoma tų pačių  vertybinių popierių emisija arba mažiausiai dvi atskiros panašios rūšies ir (ar) klasės vertybinių popierių emisijos per 12 mėnesių laikotarpį.“

16. Papildyti 2 straipsnį  38 dalimi:

38. Nuosavybės vertybiniai popieriai – šie vertybiniai popieriai:

1) akcinių bendrovių akcijos;

2) kiti perleidžiami vertybiniai popieriai, lygiaverčiai akcinių bendrovių akcijoms;

3) bet kokios kitos rūšies perleidžiami vertybiniai popieriai, kurie suteikia teisę juos konvertavus arba realizavus jų suteiktas teises įgyti šios dalies 1-2 punktuose nurodytus vertybinius popierius, su sąlyga, kad šiame punkte nurodytus vertybinius popierius yra išleidęs su šiais vertybiniais popieriais susietų šios dalies 1-2 punktuose nurodytų vertybinių popierių emitentas arba kita šio emitento įmonių grupės įmonė.“  

17. Papildyti 2 straipsnį  39 dalimi:

39. Priimančioji valstybė narė – Europos Sąjungos valstybė narė, kurioje vykdomas viešas siūlymas arba siekiama įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, jei ši valstybė narė nėra buveinės valstybė narė.“

18. Papildyti 2 straipsnį  40 dalimi:

40. Profesionalių investuotojų sąrašas – sąrašas, kuriame kaupiami duomenys apie profesionaliais investuotojais pripažintus fizinius asmenis bei mažas ir vidutines įmones.“ 

19. Papildyti 2 straipsnį  41 dalimi:

41. Reguliuojama rinka – Europos Sąjungos valstybės narės teritorijoje nuolat funkcionuojanti vertybinių popierių rinka, kurią ta valstybė narė įtraukė į reguliuojamų rinkų sąrašą ir kurios veiklą reglamentuoja tos valstybės narės kompetentingos institucijos patvirtintos taisyklės.“

20. Papildyti 2 straipsnį  42 dalimi:

42. Siūlymo programa – planas, kurio pagrindu per apibrėžtą laikotarpį nuolat ar pakartotinai leidžiami panašios rūšies ir (ar) klasės ne nuosavybės vertybiniai popieriai.“

21. Papildyti 2 straipsnį  43 dalimi:

43. Europos Sąjungos Valstybė narė – Europos Sąjungos valstybė narė ar Europos ekonominei erdvei priklausanti valstybė.“

22. Papildyti 2 straipsnį  44 dalimi:

44. Garantas – asmuo, užtikrinantis emitento įsipareigojimų, kylančių iš vertybinių popierių, vykdymą ir (arba) savo sąskaita užtikrinantis emitento vertybinių popierių išplatinimą.“

23. Papildyti 2 straipsnį  45 dalimi:

45. Kolektyvinio investavimo subjekto vertybiniai popieriai – vertybiniai popieriai (investicinio fondo investiciniai vienetai ir investicinės kintamojo kapitalo bendrovės akcijos), patvirtinantys jų turėtojo teisę į kolektyvinio investavimo subjekto turto dalį bei teisę bet kada pareikalauti juos išpirkti.“

 

2 straipsnis. 3 straipsnio 1 dalies, 4 dalies 2 punkto ir 5 dalies pakeitimas

1. 3 straipsnio 1 dalyje po žodžio „šie“ įrašyti žodžius „nuosavybės ir ne nuosavybės“, pakeisti 1 dalies 2 ir 3 punktus ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Vertybiniais popieriais šiame Įstatyme yra laikomi šie nuosavybės ir ne nuosavybės  vertybiniai popieriai, kuriais galima prekiauti vertybinių popierių rinkose:

1) akcinių bendrovių akcijos bei depozitoriumo pakvitavimai dėl akcijų;

2) obligacijos ir kiti emitento įsiskolinimą patvirtinantys vertybiniai popieriai, suteikiantys jų turėtojui teisę nustatytais terminais ir tvarka gauti iš jų emitento nominalią vertę atitinkančią sumą, palūkanas ar kitą ekvivalentą, taip pat depozitoriumo pakvitavimai dėl šiame punkte nurodytų vertybinių popierių;

3) vertybiniai popieriai, suteikiantys teisę įsigyti ar perleisti šios dalies 1 ar 2 punkte nurodytus vertybinius popierius arba lemiantys piniginius atsiskaitymus, nustatomus atsižvelgiant į vertybinių popierių ar valiutų kursus, palūkanų normas, ne nuosavybės vertybinių popierių pajamingumą, biržos prekių kainas, biržos indeksus arba kitas panašias priemones.“

2. 3 straipsnio 4 dalies 2 punkte po žodžio „valstybės“ įrašyti žodį „narės“ ir šį punktą išdėstyti taip:

2) kitos priemonės, kuriomis prekiaujama Europos Sąjungos valstybės narės reguliuojamoje rinkoje arba dėl kurių įtraukimo į tokią rinką yra pateiktas prašymas.“

3. Pakeisti 3 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Europos Sąjungos valstybių narių vyriausybių, centrinių bankų vertybiniams popieriams bei tarptautinių finansinių organizacijų, kurių narė yra Lietuvos Respublika ir kurios turi Lietuvos Respublikos finansų ministro išduotą leidimą, taip pat kitų viešųjų tarptautinių finansinių organizacijų, kurių narė yra bent viena Europos Sąjungos valstybė narė, įsiskolinimą patvirtinantiems vertybiniams popieriams yra taikomi tik ketvirtasis, šeštasis, septintasis ir aštuntasis Įstatymo skirsniai, išskyrus 46 straipsnio 2 ir 3 dalis.“

 

3 straipsnis. Antrojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Antrojo skirsnio pavadinime vietoj žodžio „APYVARTA“ įrašyti žodžius „VIEŠAS SIŪLYMAS IR ĮTRAUKIMAS Į PREKYBĄ REGULIUOJAMOJE RINKOJE“ ir šį pavadinimą išdėstyti taip:

ANTRASIS SKIRSNIS

VERTYBINIŲ POPIERIŲ VIEŠAS SIŪLYMAS IR ĮTRAUKIMAS Į PREKYBĄ REGULIUOJAMOJE RINKOJE

 

4 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 4 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

4 straipsnis. Taikymo sritis

1. Šiame skirsnyje nustatyti prospekto rengimo, tvirtinimo ir paskelbimo reikalavimai, kurių turi būti laikomasi, kai emitento, kurio buveinės valstybė narė yra Lietuvos Respublika, vertybinius popierius ketinama viešai siūlyti ar įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje Lietuvos Respublikoje ir (ar) kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje. Jei emitento buveinės valstybė narė yra ne Lietuvos Respublika, šiame skirsnyje nustatytų reikalavimų turi būti laikomasi, jei emitento vertybinius popierius ketinama viešai siūlyti arba įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje Lietuvos Respublikoje.    

2. Šiame skirsnyje nustatyti reikalavimai netaikomi:

1) kolektyvinio investavimo subjektų (išskyrus uždarojo tipo kolektyvinio investavimo subjektų) leidžiamiems (išleistiems) vertybiniams popieriams;

2) ne nuosavybės vertybiniams popieriams, kuriuos leidžia (išleido) Europos Sąjungos valstybė narė, jos regioninės valdžios institucijos, Europos Centrinis Bankas, valstybių narių centriniai bankai, taip pat viešosios tarptautinės organizacijos, kurių nare yra bent viena Europos Sąjungos valstybė narė;

3) Europos Sąjungos valstybių narių centrinių bankų akcijoms;

4) vertybiniams popieriams, už kuriuos besąlygiškai ir neatšaukiamai garantuoja Europos Sąjungos valstybė narė, jos regioninės valdžios institucijos;

5) ne nuosavybės vertybiniams popieriams, kuriuos nuolat ar pakartotinai leidžia Europos Sąjungos valstybių narių kredito įstaigos, su sąlyga, kad šie vertybiniai popieriai nėra subordinuoti, konvertuojami ar keičiami, nesuteikia teisės pasirašyti ar įgyti kitos rūšies vertybinių popierių ir nėra susieti su išvestine finansine priemone, šiais vertybiniais popieriais patvirtinamas grąžintinų indėlių priėmimas ir jiems yra taikomas indėlių draudimas;

6) viešai siūlomiems vertybiniams popieriams, kuriuos išleido Europos Sąjungos valstybėje narėje įsteigtas emitentas, jei visų siūlomų vertybinių popierių bendra pardavimo vertė nesiekia 2,5 milijono eurų, skaičiuojant per 12 mėnesių laikotarpį;

7) ne nuosavybės vertybiniams popieriams, kuriuos nuolat ar pakartotinai leidžia Europos Sąjungos valstybėje narėje įsteigtos kredito įstaigos, jei visų siūlomų vertybinių popierių bendra pardavimo vertė nesiekia 50 milijonų eurų, skaičiuojant per 12 mėnesių laikotarpį, su sąlyga, kad šie vertybiniai popieriai nėra subordinuoti, konvertuojami ar keičiami, nesuteikia teisės pasirašyti ar įgyti kitos rūšies vertybinių popierių ir nėra susieti su išvestine finansine priemone.

3. Jei šio straipsnio 2 dalies 2, 4, 6 ir 7 punktuose nurodytais atvejais vertybinius popierius ketinama viešai siūlyti arba įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje, emitentas, vertybinių popierių siūlytojas ar asmuo, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, turi teisę parengti prospektą.“

 

5 straipsnis. Įstatymo papildymas 41 straipsniu

Papildyti Įstatymą 41 straipsniu:

41 straipsnis. Pareiga paskelbti prospektą

1. Vertybinių popierių viešas siūlymas Lietuvos Respublikoje gali būti vykdomas tik po to, kai šio skirsnio nustatyta tvarka vertybinių popierių emitentas ar siūlytojas paskelbia prospektą.

2. Pareiga paskelbti prospektą netaikoma, jei:

1) vertybiniai popieriai siūlomi tik profesionaliems investuotojams; ir (ar)

2) vertybiniai popieriai siūlomi mažiau kaip 100 fizinių ar juridinių asmenų kiekvienoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, neskaitant profesionalių investuotojų; ir (ar)

3) kiekvienas iš investuotojų įsigyja vertybinių popierių mažiausiai už 50 tūkstančių eurų, skaičiuojant atskirai kiekvienam siūlymui; ir (ar)

4) siūlomi vertybiniai popieriai, kurių vieno vieneto nominali vertė yra ne mažesnė kaip 50 tūkstančių eurų; ir (ar)

5) siūlomi vertybiniai popieriai, kurių visų bendra pardavimo vertė nesiekia 100 tūkstančių eurų, skaičiuojant per 12 mėnesių laikotarpį.

3. Vertybinių popierių, nurodytų šio straipsnio 2 dalyje, paskesnis pardavimas laikomas atskiru siūlymu ir, vadovaujantis šio Įstatymo 2 straipsnio 30 dalies nuostata, vertinama, ar toks siūlymas gali būti laikomas viešu siūlymu. Platinant vertybinius popierius per tarpininkus, prospektas turi būti skelbiamas, jei galutiniam siūlymui netaikoma nė viena iš šio straipsnio 2 dalyje nustatytų išimčių.

4. Vertybinių popierių įtraukimas į prekybą reguliuojamoje rinkoje, kuri veikia Lietuvos Respublikoje, gali būti vykdomas tik po to, kai asmuo, siekiantis vertybinių popierių įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, šio skirsnio nustatyta tvarka paskelbia prospektą.

5. Vertybinių popierių komisija nustato bendrąsias išimtis, taikomas vertybiniams popieriams, kuriuos viešai siūlant arba įtraukiant į prekybą reguliuojamoje rinkoje, pareiga paskelbti prospektą netaikoma.“

 

6 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 5 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

5 straipsnis. Prospekto rengimas

1. Prospekte pateikiama informacija apie emitentą ir jo vertybinius popierius, kurie bus viešai siūlomi arba įtraukiami į prekybą reguliuojamoje rinkoje. Prospekte turi būti pateikiama visa informacija, kuri, atsižvelgiant į konkretaus emitento ir jo išleistų vertybinių popierių, kurie bus viešai siūlomi arba įtraukiami į prekybą reguliuojamoje rinkoje, ypatumus, yra būtina, kad investuotojai, remdamiesi šia informacija, galėtų teisingai įvertinti emitento ir kiekvieno garanto turtą bei įsipareigojimus, finansinę padėtį, pelną ir nuostolius, veiklos perspektyvas, taip pat šių vertybinių popierių suteikiamas teises. Prospektas privalo būti tokios formos, kuri palengvintų informacijos suprantamumą ir jos analizę.

2. Jei galutinė siūlymo kaina ir vertybinių popierių, kurie bus viešai siūlomi, skaičius negali būti nurodyti prospekte, tai:

1) prospekte turi būti nurodomi kriterijai ir (ar) sąlygos, pagal kurias bus nustatomi vertybinių popierių skaičius ir kaina arba maksimali kaina; arba

2) investuotojas turi teisę, paprasta rašytine forma pateikdamas pareiškimą prospekte specialiai nurodytam asmeniui, atšaukti vertybinių popierių įsigijimą arba pasirašymą ne vėliau kaip per dvi darbo dienas po to, kai šio skirsnio nustatyta tvarka Vertybinių popierių komisijai buvo pranešta ir viešai paskelbta apie vertybinių popierių, kurie bus viešai siūlomi, galutinę siūlymo kainą ir kiekį.  

3. Vertybinių popierių komisija gali leisti nepateikti prospekte tam tikros informacijos, kurios įtraukimo į prospektą reikalauja šio skirsnio ir 2004 m. balandžio 29 d. Komisijos Reglamento Nr. 809/2004, įgyvendinančio Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2003/71/EB nuostatas dėl prospektuose pateikiamos informacijos bei šių prospektų formato, įtraukimo nuorodos būdu ir paskelbimo bei reklamos skleidimo, nuostatos, jei yra pagrindas manyti, kad:

1) tokios informacijos atskleidimas prieštarautų viešajam interesui; arba

2) tokios informacijos atskleidimas padarytų didelę žalą emitentui, su sąlyga, kad informacijos nepateikimas nesuklaidins visuomenės dėl faktų ir aplinkybių, kuriuos būtina žinoti siekiant visapusiškai įvertinti emitentą, kiekvieną garantą ar vertybinių popierių siūlytoją, taip pat vertybinių popierių, dėl kurių rengiamas prospektas, suteikiamas teises; arba

3) tokia informacija yra nereikšminga konkretaus siūlymo ar įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje atveju ir negali paveikti emitento, garanto ar vertybinius popierius siūlančio asmens finansinės padėties ir perspektyvų vertinimo.

4. Emitento, vertybinių popierių siūlytojo arba asmens, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, pasirinkimu prospektą gali sudaryti vienas dokumentas arba keletas atskirų dokumentų. Prospekte, kurį sudaro vienas dokumentas, privalo būti santrauka, kurioje glaustai ir suprantamai nurodomos pagrindinės emitento, kiekvieno garanto ir vertybinių popierių charakteristikos bei su tuo susijusios rizikos. Prospekte, sudarytame iš atskirų dokumentų, turi būti registravimo dokumentas, vertybinių popierių raštas ir santraukos raštas. Informacija prospekte gali būti pateikiama nuorodos būdu.     

5. Prospektų, jų sudedamųjų dalių formą, turinį ir sudarymo tvarką nustato Vertybinių popierių komisija.“

 

7 straipsnis. Įstatymo papildymas 51 straipsniu

Papildyti Įstatymą 51 straipsniu:

51 straipsnis. Atsakomybė už prospekte pateiktą informaciją

1. Už prospekte pateiktos informacijos teisingumą ir išsamumą yra atsakingas emitentas, garantas, emitento administracijos, valdymo ar priežiūros organai, vertybinių popierių siūlytojas arba asmuo, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje. Be šių asmenų ar bendrovės organų, už prospekte pateiktą informaciją gali būti atsakingi ir kiti asmenys. Atsakingi asmenys turi būti aiškiai įvardyti prospekte: nurodomas fizinio asmens vardas, pavardė ir einamos pareigos, juridinio asmens pavadinimas ir buveinės adresas. Kartu turi būti pridedamas atsakingų asmenų patvirtinimas, kad, jų žiniomis, prospekte pateikta informacija atitinka tikrovę ir kad jokia svarbi informacija nėra praleista.

2. Investuotojas, patyręs žalos dėl prospekte pateiktos neteisingos ar neišsamios informacijos, turi teisę iš atsakingų asmenų reikalauti žalos atlyginimo Civilinio kodekso nustatyta tvarka. Tačiau civilinė atsakomybė netaikoma, jei investicinis sprendimas buvo priimtas vadovaujantis vien tik santraukoje (įskaitant ir santraukos vertimą) pateikta informacija, nebent santrauka yra klaidinanti, neteisinga arba prieštaringa, kai ji skaitoma kartu su kitomis prospekto dalimis.

3. Vertybinių popierių komisija turi teisę reikalauti, kad emitentas, vertybinių popierių siūlytojas ar asmuo, kuris kreipiasi dėl prospekto patvirtinimo, kai emitento buveinė yra ne Europos Sąjungos valstybėje narėje, pateiktų dokumentą, kuriame būtų įvardyti ir pasirašytų asmenys, atsakingi už kiekvieno iš prospekte pateikiamos informacijos punkto teisingumą ir išsamumą, įskaitant ir Lietuvos Respublikos konsultantus, dalyvaujančius prospekto rengime ar konsultuojančius emitentą, vertybinių popierių siūlytoją ar asmenį, kuris kreipiasi dėl prospekto patvirtinimo.“

 

 

8 straipsnis. 6 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 6 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

6 straipsnis. Prospekto tvirtinimas

1. Gali būti skelbiamas tik Vertybinių popierių komisijos arba kitos Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingos institucijos patvirtintas prospektas.

2. Apie priimtą sprendimą dėl prospekto patvirtinimo Vertybinių popierių komisija ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prospekto projekto pateikimo tvirtinti informuoja emitentą, vertybinių popierių siūlytoją ar asmenį, kuris kreipėsi dėl vertybinių popierių įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje.

3. Jei vertybinius popierius, kurie bus viešai siūlomi, išleido (leidžia) emitentas, kurio vertybiniai popieriai nėra įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje ir kuris anksčiau viešai nesiūlė vertybinių popierių, šio straipsnio 2 dalyje nurodytas terminas yra 20 darbo dienų.

4. Jei Vertybinių popierių komisija šiame straipsnyje nustatytais terminais jokio sprendimo nepriima, laikoma, kad prospektas nepatvirtintas.

5. Jei Vertybinių popierių komisijai pateikiami ne visi būtini dokumentai arba ji turi rimtų priežasčių reikalauti papildomos informacijos, Vertybinių popierių komisija ne vėliau kaip per 10 darbo dienų po prašymo patvirtinti prospektą pateikimo informuoja emitentą, vertybinių popierių siūlytoją arba asmenį, kuris kreipiasi dėl vertybinių popierių įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, kad turi būti pateikti papildomi dokumentai ar informacija. Šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatyti terminai pradedami skaičiuoti po to, kai pateikiami visi būtini dokumentai ir informacija.

6. Vertybinių popierių komisija, gavusi kitos Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingos institucijos išankstinį sutikimą, turi teisę perduoti jai atlikti prospekto tvirtinimą. Apie sprendimą perduoti prospekto tvirtinimą kitos Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingai institucijai Vertybinių popierių komisija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo praneša emitentui, vertybinių popierių siūlytojui ar asmeniui, kuris kreipėsi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje. Šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatyti terminai pradedami skaičiuoti nuo Vertybinių popierių komisijos sprendimo perduoti prospekto tvirtinimą kitos Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingai institucijai priėmimo.

7. Vertybinių popierių komisija, gavusi prašymą patvirtinti prospektą, turi teisę:

1) reikalauti, kad emitentas, vertybinių popierių siūlytojas ar asmuo, kuris kreipiasi dėl vertybinių popierių įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, prospekte pateiktų informaciją, būtiną investuotojų interesų apsaugai;

2) reikalauti, kad emitentas, vertybinių popierių siūlytojas ar asmuo, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, taip pat jų kontroliuojami ar juos kontroliuojantys asmenys pateiktų Vertybinių popierių komisijai papildomą informaciją ir dokumentus, reikalingus  sprendimui dėl prospekto patvirtinimo priimti;

3) reikalauti, kad emitento, vertybinių popierių siūlytojo ar asmens, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, vadovai ir auditoriai, taip pat tarpininkai, kurie vykdo viešą siūlymą ar kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, pateiktų Vertybinių popierių komisijai papildomą informaciją, reikalingą sprendimui dėl prospekto patvirtinimo priimti.

8. Vertybinių popierių komisija priima sprendimą dėl prospekto patvirtinimo, atlikusi prospekto išsamumo patikrinimą, įskaitant jame pateiktos informacijos suderinamumo ir suprantamumo patikrinimą. Prospekto patvirtinimas reiškia, kad prospekte pateikta informacija atitinka šiame Įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytas informacijos pateikimo taisykles. Jis nepatvirtina pateiktos informacijos teisingumo, taip pat negali būti laikomas Vertybinių popierių komisijos rekomendacija investuotojams.“

 

9 straipsnis. Įstatymo papildymas 61 straipsniu

Papildyti Įstatymą 61 straipsniu:

61 straipsnis. Prospekto paskelbimas

1. Emitentas, vertybinių popierių siūlytojas ar asmuo, kuris kreipiasi dėl vertybinių popierių įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, patvirtintą prospektą pateikia Vertybinių popierių komisijai ir jį viešai paskelbia nedelsdamas, ne vėliau kaip prieš pradedant viešą siūlymą ar įtraukimą į prekybą reguliuojamoje rinkoje.

2. Prospektas laikomas viešai paskelbtu, jeigu jis paskelbiamas:

1) bent viename visoje Lietuvoje platinamame laikraštyje, kai viešas siūlymas bus vykdomas arba siekiama įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje Lietuvos Respublikoje; arba

2) brošiūros pavidalu, kuri yra nemokamai teikiama emitento buveinėje, reguliuojamos rinkos, kurioje bus prekiaujama vertybiniais popieriais, operatoriaus buveinėje arba vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkų (įskaitant mokėjimų tarpininkus), platinančių ar parduodančių vertybinius popierius, buveinėse visiems to pageidaujantiems asmenims; arba

3) elektronine forma emitento interneto tinklalapyje ir tarpininkų (įskaitant mokėjimų tarpininkus), platinančių ar parduodančių vertybinius popierius, interneto tinklalapyje; arba

4) elektronine forma reguliuojamos rinkos, kurioje siekiama įtraukimo į prekybą, operatoriaus interneto tinklalapyje.  

3. Jei prospektas paskelbiamas šio straipsnio 2 dalies 1 ar 2 punkte nustatytu būdu, prospektas papildomai turi būti paskelbiamas elektronine forma šio straipsnio 2 dalies 3 punkte nustatyta tvarka. Elektronine forma paskelbto prospekto popieriuje išspausdinta kopija turi būti nemokamai pateikiama investuotojui, jeigu jis to prašo. Prospekto kopiją turi pateikti emitentas, vertybinių popierių siūlytojas arba asmuo, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, arba tarpininkai, parduodantys arba kitaip platinantys vertybinius popierius.              

4. Vertybinių popierių komisija savo interneto tinklalapyje skelbia per paskutinius 12 mėnesių patvirtintus prospektus.

5. Jei prospektas sudarytas iš atskirų dokumentų ir (ar) informacija pateikiama nuorodos būdu, prospektą sudarantys dokumentai ir informacija gali būti paskelbiami nepriklausomai vienas nuo kito, su sąlyga, kad visi prospektą sudarantys dokumentai ir informacija yra viešai prieinami ir teikiami nemokamai šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatyta tvarka. Kiekviename atskirai paskelbtame dokumente turi būti nurodoma, kur yra paskelbti kiti prospektą sudarantys dokumentai.

6. Viešai paskelbto prospekto ir jo priedų tekstas bei formatas turi atitikti Vertybinių popierių komisijos patvirtinto prospekto ir jo priedų tekstą bei formatą.“

 

10 straipsnis. Įstatymo papildymas 62 straipsniu

Papildyti Įstatymą 62 straipsniu:

62 straipsnis. Prospekto galiojimas ir prospekto priedas

1. Paskelbtas prospektas galioja 12 mėnesių po jo paskelbimo, su sąlyga, kad yra laikomasi šio straipsnio 2 dalyje nustatytų reikalavimų.   

2. Kiekvienas svarbus naujas veiksnys, reikšminga klaida ar netikslumas, susiję su prospekte pateikta informacija ir galintys turėti įtakos vertybinių popierių vertinimui, kurie atsirado ar buvo pastebėti laikotarpiu nuo prospekto patvirtinimo iki viešo siūlymo pabaigos arba iki prekybos reguliuojamoje rinkoje pradžios, turi būti nurodyti prospekto priede. Prospekto priedas tvirtinamas ta pačia tvarka kaip ir pats prospektas, tačiau ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo dokumentų pateikimo, o skelbiamas ta pačia tvarka, kokia buvo paskelbtas pats prospektas. Santrauka, įskaitant ir jos vertimą, taip pat turi būti papildoma atsižvelgiant į prospekto priede pateiktą naują informaciją. Investuotojai, kurie išreiškė sutikimą įsigyti ar pasirašyti vertybinių popierių iki prospekto priedo paskelbimo, turi teisę per penkias darbo dienas po prospekto priedo paskelbimo atšaukti savo sutikimą, o emitentas, vertybinių popierių siūlytojas ar asmuo, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, privalo per 10 darbo dienų grąžinti jų įnašus be jokių atskaitymų.“

 

11 straipsnis. 7 straipsnio 1 ir 3 dalių pakeitimas ir straipsnio papildymas 5 dalimi

1. Pakeisti 7 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Atskaitingas emitentas ir bet kuris kitas emitentas, kurio išleisti vertybiniai popieriai yra viešai siūlomi arba įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje Lietuvos Respublikoje, Vertybinių popierių komisijos nustatyta tvarka ir laiku turi parengti ir Vertybinių popierių komisijai, reguliuojamos rinkos, kurioje prekiaujama jo išleistais vertybiniais popieriais, operatoriui bei visuomenei pateikti šias periodines ataskaitas:

1) metų prospektus-ataskaitas;

2) kitas periodines ataskaitas.“

2. 7 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžių „vertybinių popierių biržos prekybos sąrašus“ įrašyti žodžius „prekybą reguliuojamoje rinkoje“ ir šią dalį išdėstyti taip:

3. Kitos periodinės ataskaitos gali būti ketvirčio ir pusmečio. Šių periodinių ataskaitų parengimo periodiškumą nustato Vertybinių popierių komisija, atsižvelgdama į atskaitingo emitento ir jo išleistų vertybinių popierių apyvartos dydį ir į tai, ar vertybiniai popieriai yra įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje.“

3. Papildyti 7 straipsnį 5 dalimi:

5. Šio straipsnio 1 dalyje nustatyta pareiga netaikoma emitentams, kurių išleistų ne nuosavybės vertybinių popierių vieno vieneto nominali vertė yra ne mažesnė kaip 50 tūkstančių eurų.“

 

12 straipsnis. 8 straipsnio 1 ir 4 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 8 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Atskaitingas emitentas ir bet kuris kitas emitentas, kurio išleisti vertybiniai popieriai yra viešai siūlomi arba įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje Lietuvos Respublikoje, Vertybinių popierių komisijos nustatyta tvarka nedelsdamas turi pateikti Vertybinių popierių komisijai, reguliuojamos rinkos, kurioje prekiaujama jo išleistais vertybiniais popieriais, operatoriui ir bent dviem Lietuvos informacijos agentūroms ar dienraščiams informacinį pranešimą apie kiekvieną esminį įvykį ir paskelbti jį savo interneto tinklalapyje, išskyrus šio straipsnio 3 dalyje numatytą atvejį. Informaciniame pranešime turi būti atskleistas įvykio pobūdis ir trumpas turinys.“

2. 8 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžių „Vertybinių popierių birža“ įrašyti „Reguliuojamos rinkos operatorius“, vietoj žodžių „jos prekybos sąrašus“ įrašyti „prekybą toje reguliuojamoje rinkoje“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Reguliuojamos rinkos operatorius turi teisę nustatyti papildomus informacijos apie esminius įvykius pateikimo reikalavimus emitentams, kurių vertybiniai popieriai įtraukti į prekybą toje reguliuojamoje rinkoje.“

 

13 straipsnis. 11 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 11 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

11 straipsnis. Vertybinių popierių reklama

1. Bet kokios rūšies reklama, susijusi su vertybinių popierių viešu siūlymu ar įtraukimu į prekybą reguliuojamoje rinkoje, gali būti vykdoma tik laikantis šio straipsnio 2–6 dalyse nustatytų reikalavimų. Šio straipsnio 2–5 dalyse nustatytų reikalavimų privaloma laikytis, jei paskelbti prospektą privaloma.

2. Reklamoje turi būti patvirtinama, kad prospektas yra arba bus paskelbtas, ir nurodoma, kur investuotojai jį gali arba galės gauti.

3. Reklamoje pateikiama informacija turi būti tiksli ir neklaidinanti. Reklamoje pateikiama informacija turi atitikti prospekte esančią informaciją (kai prospektas jau paskelbtas) arba informaciją, kurią būtina paskelbti prospekte (kai prospektas bus paskelbtas vėliau).

4. Žodine ar rašytine forma atskleista informacija, susijusi su viešu siūlymu ar įtraukimu į prekybą reguliuojamoje rinkoje, turi atitikti prospekte esančią informaciją nepriklausomai nuo to, ar informacija buvo paskelbta reklamos tikslais.

5. Kai emitentas arba vertybinių popierių siūlytojas teikia svarbią informaciją profesionaliems investuotojams ar specialioms investuotojų kategorijoms (įskaitant informaciją, atskleidžiamą su vertybinių popierių siūlymais susijusiuose susirinkimuose), tokia informacija turi būti įtraukiama į prospektą arba prospekto priedą Vertybinių popierių komisijos nustatyta tvarka.

6. Kai pagal šį Įstatymą ar Vertybinių popierių komisijos patvirtintas taisykles parengti prospektą nėra privaloma, o emitentas arba vertybinių popierių siūlytojas teikia svarbią informaciją šio straipsnio 5 dalyje nurodytiems asmenims, tokia informacija visiems nurodytiems asmenims turi būti atskleidžiama vienodomis sąlygomis.

7. Šiame straipsnyje nustatytų reikalavimų laikymosi priežiūrą vykdo Vertybinių popierių komisija. Vertybinių popierių komisija, turėdama pagrindą įtarti, kad buvo pažeistos šio straipsnio nuostatos, turi teisę uždrausti vertybinių popierių reklamą ar ją sustabdyti ne ilgesniam kaip 10 iš eilės einančių darbo dienų terminui.“

 

14 straipsnis. 12 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 12 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

12 straipsnis. Lietuvos Respublikos emitento kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje vykdomo viešo siūlymo ir įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje ypatumai

1. Vertybinių popierių komisija, gavusi emitento arba už prospekto parengimą atsakingo asmens prašymą leisti vykdyti vertybinių popierių viešą siūlymą ar įtraukimą į prekybą reguliuojamoje rinkoje kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po prašymo pateikimo, kai prašymas pateikiamas kartu su patvirtintu prospektu, arba ne vėliau kaip kitą darbo dieną po prospekto patvirtinimo, kai prašymas pateikiamas kartu su prospekto projektu, perduoda priimančiosios Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingai institucijai prospekto kopiją ir prospekto patvirtinimo pažymą, liudijančią, kad prospektas parengtas laikantis teisės aktų reikalavimų. Jei priimančiosios valstybės narės teisės aktuose nustatyta, kad turi būti pateikiamas prospekto santraukos vertimas, Vertybinių popierių komisija priimančiosios valstybės narės kompetentingai institucijai papildomai perduoda emitento ar kito už prospekto parengimą atsakingo asmens parengtą prospekto santraukos vertimą, taip pat prospekto priedą, jei atsiranda šiame Įstatyme numatyta pareiga pateikti prospekto priedą.

2. Jei yra šiame Įstatyme nustatytas pagrindas neteikti prospekte tam tikros informacijos, atitinkamas pagrindas ir informacijos nepateikimą pateisinantys motyvai turi būti nurodyti prospekto patvirtinimo pažymoje.“

 

15 straipsnis. Įstatymo papildymas 121 straipsniu

Papildyti Įstatymą 121 straipsniu:

121 straipsnis. Emitento, kurio buveinės valstybė narė yra ne Lietuvos Respublika, išleistų vertybinių popierių viešas siūlymas ir įtraukimas į prekybą reguliuojamoje rinkoje Lietuvos Respublikoje 

1. Emitento, kurio buveinės valstybė narė yra ne Lietuvos Respublika, išleistų vertybinių popierių viešas siūlymas ar įtraukimas į prekybą reguliuojamoje rinkoje Lietuvos Respublikoje gali būti vykdomas tik po to, kai buveinės valstybės narės kompetentinga institucija perduoda Vertybinių popierių komisijai prospekto kopiją ir patvirtinimo pažymą, liudijančią, kad prospektas parengtas pagal buveinės valstybės narės teisės aktų reikalavimus.

2. Jei prospektas parengtas ne lietuvių kalba, kartu su prospektu ir patvirtinimo pažyma turi būti perduodamas prospekto santraukos vertimas į lietuvių kalbą, taip pat prospekto priedai, jei atsiranda buveinės valstybės narės teisės aktuose nustatyta pareiga pateikti prospekto priedus.     

3. Jei Vertybinių popierių komisija nustato, kad emitentas arba už viešą siūlymą atsakingos finansų įstaigos pažeidė šiame Įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytus reikalavimus, taikomus emitentams, kurių vertybiniai popieriai yra viešai siūlomi arba įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje, apie nustatytus pažeidimus ji turi nedelsdama pranešti emitento buveinės valstybės narei. Jei emitentas arba už viešą siūlymą atsakinga finansų įstaiga, nepaisydama buveinės valstybės narės kompetentingos institucijos pritaikytų poveikio priemonių, ir toliau pažeidinėja šiame Įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytus reikalavimus, arba paaiškėja, kad pritaikytos poveikio priemonės buvo nepakankamos, Vertybinių popierių komisija, prieš tai informavusi buveinės valstybės narės kompetentingą instituciją, imasi visų būtinų priemonių investuotojų interesams apsaugoti. Vertybinių popierių komisija nedelsdama informuoja Europos Komisiją apie priemones, kurių buvo imtasi.“    

 

16 straipsnis. Įstatymo papildymas 122 straipsniu

Papildyti Įstatymą 122 straipsniu:

122 straipsnis. Ne Europos Sąjungos valstybėse narėse įsteigti emitentai

1. Vertybinių popierių komisija turi teisę patvirtinti emitento, kurio buveinė yra ne Europos Sąjungos valstybėje narėje, o buveinės valstybė narė pagal šio Įstatymo 2 straipsnio 34 dalį yra Lietuvos Respublika, prospektą dėl vertybinių popierių viešo siūlymo ar įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, jei prospektas parengtas pagal valstybės, kurioje yra emitento buveinė, teisės aktų reikalavimus, su sąlyga, kad:

1) prospektas parengtas pagal vertybinių popierių komisijų tarptautinių organizacijų patvirtintus tarptautinius standartus, įskaitant Tarptautinės vertybinių popierių komisijų organizacijos (IOSCO) patvirtintus Atskleidimo standartus;

2) pateikiamai informacijai keliami reikalavimai (įskaitant finansinio pobūdžio informaciją) atitinka šiame Įstatyme keliamus reikalavimus.

2. Jei vertybinių popierių, kuriuos išleido šio straipsnio 1 dalyje nurodytas emitentas, viešas siūlymas arba įtraukimas į prekybą reguliuojamoje rinkoje vykdomas vienoje ar keliose Europos Sąjungos valstybėse narėse arba vienoje ar keliose Europos Sąjungos valstybėse narėse, išskyrus Lietuvą, turi būti laikomasi šio Įstatymo 12 ir 13 straipsnių reikalavimų.“

 

17 straipsnis. 13 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 13 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

13 straipsnis. Prospekto kalba, kai emitento buveinės valstybė narė yra Lietuvos Respublika

1. Jei viešas siūlymas bus vykdomas ar įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje siekiama tik Lietuvos Respublikoje, prospektas turi būti parengtas lietuvių kalba.

2. Jei viešas siūlymas bus vykdomas ar įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje siekiama vienoje ar keliose Europos Sąjungos valstybėse narėse, išskyrus Lietuvos Respubliką, Vertybinių popierių komisijai teikiamas tvirtinti prospektas emitento, vertybinių popierių siūlytojo ar asmens, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, pasirinkimu turi būti parengtas lietuvių arba tarptautinių finansų srityje vartojama kalba.

3. Jei viešas siūlymas bus vykdomas arba įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje siekiama Lietuvos Respublikoje ir vienoje ar keliose kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse, prospektas, teikiamas tvirtinti Vertybinių popierių komisijai, turi būti parengtas lietuvių kalba. Emitento, vertybinių popierių siūlytojo ar asmens, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, pasirinkimu papildomai turi būti pateikiamas prospekto vertimas kiekvienos priimančiosios valstybės narės kompetentingai institucijai priimtina kalba arba tarptautinių finansų srityje vartojama kalba.

4. Jei ne nuosavybės vertybinius popierius, kurių vieno vieneto nominali vertė yra ne mažesnė kaip 50 tūkstančių eurų, siekiama įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje vienoje ar keliose Europos Sąjungos valstybėse narėse, prospektas emitento, vertybinių popierių siūlytojo ar asmens, kuris kreipiasi dėl įtraukimo į prekybą reguliuojamoje rinkoje, pasirinkimu turi būti parengtas buveinės valstybės narės ir priimančiųjų valstybių narių kompetentingoms institucijoms priimtina kalba arba tarptautinių finansų srityje vartojama kalba. Jei šių vertybinių popierių įtraukimas į prekybą reguliuojamoje rinkoje bus vykdomas Lietuvos Respublikoje, papildomai turi būti parengta prospekto santrauka lietuvių kalba.“

 

18 straipsnis. 14 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 14 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

14 straipsnis. Pirminė vertybinių popierių apyvarta

1. Pirminė vertybinių popierių apyvarta gali vykti, kai emitentas platina vertybinius popierius savo jėgomis ar pagal sutartis su tarpininkais. Platinimas gali vykti ir pasitelkiant reguliuojamos rinkos operatoriaus technines-organizacines priemones pagal Vertybinių popierių komisijos patvirtintas taisykles.

2. Pirminės apyvartos metu visiems asmenims, turintiems teisę įsigyti vertybinių popierių, turi būti užtikrintos vienodos įsigijimo sąlygos. Kiekvienam investuotojui turi būti sudarytos sąlygos susipažinti su šio skirsnio nustatyta tvarka parengtu, patvirtintu ir paskelbtu prospektu.

3. Prospekte nurodyta vertybinių popierių platinimo tvarka, apmokėjimo tvarka ir terminai gali būti pakeisti tik Vertybinių popierių komisijos leidimu platinimo metu. Tokiu atveju turi būti patvirtinamas ir paskelbiamas prospekto priedas šio Įstatymo 62 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka. Draudžiama keisti vertybinių popierių emisijos kainą, nominalią vertę, klasę ar rūšį.

4. Visi pirminės apyvartos reikalavimai yra taikomi ir tuo atveju, kai tarpininkas vykdo jam priklausančių vertybinių popierių, kuriuos įsigijo iš emitento įsipareigodamas juos platinti, apyvartą.

5. Emitentui draudžiama įsigyti savo paties išleidžiamų vertybinių popierių.“

 

19 straipsnis. Įstatymo papildymas 141 straipsniu

Papildyti Įstatymą 141 straipsniu:

141 straipsnis. Antrinė vertybinių popierių apyvarta

1. Vertybinių popierių viešas siūlymas antrinėje apyvartoje gali būti atliekamas tik per tarpininkus. Šis reikalavimas netaikomas vykdant valstybei ar savivaldybėms priklausančių vertybinių popierių privatizavimą.

2. Lietuvos Respublikoje sudaromi vertybinių popierių, kurie įtraukti į prekybą Lietuvoje veikiančioje reguliuojamoje rinkoje, pirkimo–pardavimo sandoriai turi būti sudaromi tik toje  reguliuojamoje rinkoje.

3. Vertybinių popierių komisijos nustatytais atvejais ir tvarka sąskaitų tvarkytojai turi pranešti apie sandorius, sudarytus už reguliuojamos rinkos ribų.“

 

20 straipsnis. 15 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 15 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1.  Asmuo, kuris veikdamas savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis įgyja 1/20, 1/10, 1/5, 1/3, 1/2, 2/3, 3/4 ar 19/20 balsų Lietuvos Respublikoje įsteigto atskaitingo emitento visuotiniame akcininkų susirinkime, ne vėliau kaip per 7 dienas privalo pranešti Vertybinių popierių komisijai ir emitentui turimų balsų skaičių, kartu pateikdamas duomenis apie vertybinius popierius, suteikiančius ateityje teisę balsuoti arba turėti emitento akcijų. Tokia pat pareiga taikoma ir tuo atveju, kai nurodytos ribos peržengiamos mažėjimo tvarka.“ 

 

21 straipsnis. 19 straipsnio 1 dalies pakeitimas

19 straipsnio 1 dalyje po žodžio „balsų“ įrašyti žodžius „Lietuvos Respublikoje įsteigto“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Jeigu asmuo, veikdamas savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, įgyja daugiau kaip 40 procentų balsų Lietuvos Respublikoje įsteigto atskaitingo emitento akcininkų susirinkime, jis per 30 dienų privalo:

1) perleisti vertybinius popierius, viršijančius šią ribą, arba

2) pateikti oficialų pasiūlymą supirkti likusius atskaitingo emitento vertybinius popierius, suteikiančius balsavimo teisę, ir vertybinius popierius, patvirtinančius teisę įsigyti balsavimo teisę suteikiančius vertybinius popierius.“

 

22 straipsnis. 191 straipsnio 1 ir 15 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 191 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Lietuvos Respublikoje įsteigto atskaitingo emitento akcininkas, veikdamas savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, įsigijęs akcijų, suteikiančių ne mažiau kaip 95 procentus visų balsų šio emitento visuotiniame akcininkų susirinkime, turi teisę reikalauti, kad visi kiti emitento akcininkai parduotų jiems priklausančias akcijas, suteikiančias balso teisę, o šie privalo jas parduoti šio Įstatymo nustatyta tvarka“.

2. Pakeisti 191 straipsnio 15 dalį ir ją išdėstyti taip:

15. Lietuvos Respublikoje įsteigto atskaitingo emitento, išskyrus tuos emitentus, kurie yra įtraukti į privatizavimo objektų sąrašą ir kurių akcijos nėra įtrauktos į reguliuojamų rinkų prekybos sąrašus, bet kuris akcininkas turi teisę reikalauti iš akcininko, veikiančio savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis ir įsigijusio akcijas, suteikiančias ne mažiau kaip 95 procentus visų balsų emitento visuotiniame akcininkų susirinkime, nupirkti jam priklausančias akcijas, suteikiančias balso teisę, o šis akcininkas privalo nupirkti jas šio Įstatymo nustatyta tvarka. Tokiu atveju akcijas reikalaujantis išpirkti akcininkas pateikia emitentui pranešimą. Pranešime turi būti nurodyta:

1) duomenys apie akcininką, reikalaujantį nupirkti akcijas (fizinio asmens vardas, pavardė, gyvenamoji vieta; juridinio asmens pavadinimas, buveinė);

2) akcininko, reikalaujančio nupirkti akcijas, turimų akcijų skaičius pagal klases ir jų suteikiami balsai;

3) akcininko reikalavimas nupirkti jam priklausančias atitinkamos klasės emitento akcijas;

4) už akcijas norima gauti kaina ir jos nustatymo būdas;

5) akcijų pardavimo vieta.“ 

 

23 straipsnis. 26 straipsnio 3 dalies pakeitimas ir papildymas

1. 26 straipsnio 3 dalies 3 punkte išbraukti žodžius „juridinis“ ir „dalyvius“ ir šį punktą išdėstyti taip:

3) asmuo nepateikė informacijos apie savo veiklą ir finansinę padėtį;“.

2. Papildyti 26 straipsnio 3 dalį nauju 4 punktu:

4) juridinis asmuo nepateikė informacijos apie savo dalyvius;“.

3. Papildyti 26 straipsnio 3 dalį 5 punktu:

5) asmuo nepateikė dokumentų, įrodančių, kad lėšos, skirtos akcijoms apmokėti, yra gautos teisėtai;“.

4. Papildyti 26 straipsnio 3 dalį 6 punktu:

6) asmens finansinė padėtis nėra gera ir stabili;“.

5. Buvusį 26 straipsnio 3 dalies 4 punktą laikyti 7 punktu.

 

24 straipsnis. 44 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 44 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Emitento vertybiniai popieriai gali būti įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje pagal reguliuojamos rinkos prekybos taisyklėse nustatytus reikalavimus. Emitentas, kurio vertybiniai popieriai yra įtraukti į prekybą reguliuojamoje rinkoje, reguliuojamos rinkos operatoriaus nustatyta tvarka ir laiku turi pateikti jam kituose šio Įstatymo straipsniuose numatytą informaciją.“  

 

25 straipsnis, 52 straipsnio 2 dalies 7 punkto pakeitimas

Pakeisti 52 straipsnio 2 dalies 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

7) tvirtina vertybinių popierių prospektus;“.

 

26 straipsnis. 59 straipsnio 4 dalies pakeitimas

Pakeisti 59 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Vertybinių popierių komisija, turėdama pagrindą įtarti, kad buvo pažeistos šio Įstatymo ar jo pagrindu priimtų Vertybinių popierių komisijos nutarimų nuostatos, turi teisę uždrausti viešą siūlymą arba ne ilgesniam kaip 10 darbo dienų terminui sustabdyti viešą siūlymą, prekybą reguliuojamoje rinkoje ar įtraukimą į prekybą reguliuojamoje rinkoje. Vertybinių popierių komisija, nustačiusi, kad buvo pažeistos šio Įstatymo ar jo pagrindu priimtų Vertybinių popierių komisijos nutarimų nuostatos, turi teisę uždrausti viešą siūlymą ar prekybą reguliuojamoje rinkoje. Vertybinių popierių komisijos sprendimu gali būti viešai paskelbiama apie tai, kad emitentas nevykdo savo įsipareigojimų, asmenims gali būti laikinai uždraudžiama vykdyti profesinę veiklą, susijusią su investicinių paslaugų teikimu, ar Vertybinių popierių komisijos prašymo pagrindu teismo (teisėjo) nutartimi laikinai areštuojamas turtas. Vertybinių popierių komisijos prašymus dėl turto areštavimo nagrinėja Vilniaus apygardos administracinis teismas.“

 

27 straipsnis. 61 straipsnio 1 dalies pakeitimas

1. 61 straipsnio 1 dalies 1 punktą pripažinti netekusiu galios.

2. Buvusį 61 straipsnio 1 dalies 2 punktą laikyti 1 punktu, jį pakeisti ir išdėstyti taip:

1) emitentams, tarpininkams ar kitiems juridiniams asmenims, organizuojantiems ar vykdantiems vertybinių popierių viešą siūlymą ar prekybą reguliuojamoje rinkoje, jei prieš tai nebuvo paskelbtas prospektas arba šių vertybinių popierių viešas siūlymas ar prekyba reguliuojamoje rinkoje yra uždrausta ar sustabdyta, – iki 100 tūkstančių litų, jei viešai siūlytų ar į prekybą reguliuojamoje rinkoje įtrauktų vertybinių popierių bendra nominali vertė yra mažesnė nei 100 tūkstančių litų, ir iki viešai siūlytų ar į prekybą reguliuojamoje rinkoje įtrauktų vertybinių popierių bendros nominalios vertės dydžio, jei viešai siūlytų ar į prekybą reguliuojamoje rinkoje įtrauktų vertybinių popierių bendra nominali vertė yra didesnė nei 100 tūkstančių litų;“.

3. Buvusį 61 straipsnio 1 dalies 3 punktą laikyti 2 punktu, šiame punkte po žodžio „Įstatymo“ įrašyti skaičių ir žodį „7 ar“, vietoj žodžio „straipsnio“ įrašyti žodžius „straipsniuose nustatytų“ ir visą punktą išdėstyti taip:

2) emitentams, nesilaikantiems šio Įstatymo 7 ar 8 straipsniuose nustatytų reikalavimų, – iki 100 tūkstančių litų;“.

4. Buvusį 61 straipsnio 1 dalies 4 punktą laikyti 3 punktu.

5. Buvusį 61 straipsnio 1 dalies 5 punktą laikyti 4 punktu, pakeisti ir išdėstyti taip:

4) juridiniams asmenims, nesilaikantiems šio Įstatymo 14 ar 141 straipsniuose nustatytų reikalavimų, – iki 100 tūkstančių litų;“.

6. Buvusius 61 straipsnio 1 dalies 6–8 punktus laikyti atitinkamai 5–7 punktais.

 

28 straipsnis. 65 straipsnio 5 ir 6 dalių pripažinimas netekusiomis galios

1. 65 straipsnio 5 dalį pripažinti netekusia galios.

2. 65 straipsnio 6 dalį pripažinti netekusia galios.

 

29 straipsnis. Įstatymo priedo pakeitimas ir papildymas

1. Įstatymo priedo 1 punktą pripažinti netekusiu galios.

2. Papildyti Įstatymo priedą 6 punktu ir jį išdėstyti taip:

6. 2003 m. lapkričio 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/71/EB dėl prospekto, kuris turi būti skelbiamas, kai vertybiniai popieriai siūlomi visuomenei ar įtraukiami į prekybos sąrašą, ir iš dalies keičianti  Direktyvą 2001/34/EB.“

 

30 straipsnis. Įstatymo įgyvendinimas

1. Ne Europos Sąjungos valstybėje narėje įsteigti emitentai, kurių vertybiniais popieriais prekiaujama reguliuojamoje rinkoje iki šio Įstatymo įsigaliojimo ir kurie, vadovaudamiesi šiuo Įstatymu, savo buveinės valstybe nare pasirenka Lietuvos Respubliką, apie tai ne vėliau kaip iki 2005 m. gruodžio 31 d. turi pranešti Vertybinių popierių komisijai.

2. Lietuvos Respublikoje įsteigti emitentai, kurie buvo laikomi atskaitingais emitentais paskutinę dieną iki šio Įstatymo įsigaliojimo, ir toliau laikomi atskaitingais emitentais.

3. Šio straipsnio 2 dalyje nurodyti emitentai nebelaikomi atskaitingais emitentais, jei išnyksta pagrindas, kuriuo vadovaujantis jie buvo pripažinti atskaitingais emitentais, ir tai pagrindžiantys dokumentai pateikiami Vertybinių popierių komisijai. Šios nuostatos įgyvendinimo tvarką nustato Vertybinių popierių komisija.

4. Asmenys,  kurie  iki  šio Įstatymo įsigaliojimo veikdami savarankiškai  ar  kartu su kitais asmenimis įgijo 19/20 balsų Lietuvos Respublikoje įsteigto atskaitingo emitento visuotiniame akcininkų susirinkime, ne vėliau kaip per 30 dienų privalo Lietuvos Respublikos vertybinių popierių rinkos įstatymo 15 straipsnio nustatyta tvarka  pranešti apie turimų balsų skaičių.

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS