Projektas

 

          LIETUVOS RESPUBLIKOS

ĮSTATYMO “DĖL SSRS VALSTYBĖS SAUGUMO KOMITETO (NKVD, NKGB, MGB, KGB) VERTINIMO IR ŠIOS ORGANIZACIJOS KADRINIŲ DARBUOTOJŲ DABARTINĖS VEIKLOS” ĮGYVENDINIMO ĮSTATYMO 1 STRAIPSNIO PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2005 m.                                 d. Nr.
Vilnius

 

(Žin., 1998, Nr.65-1878; 1999, Nr. 39-1203)

 

1 straipsnis. 1 straipsnio pakeitimas

 

Pakeisti 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

1 straipsnis. Buvusių VSK kadrinių darbuotojų veiklos tyrimas

 

1. Buvę SSRS valstybės saugumo komiteto (NKVD, NKGB, MGB, KGB - toliau VSK) kadriniai darbuotojai, dirbantys įstatymo “Dėl SSRS valstybės saugumo komiteto (NKVD, NKGB, MGB, KGB) vertinimo ir šios organizacijos kadrinių darbuotojų dabartinės veiklos” 2 straipsnyje nurodytose institucijose, įmonėse, įstaigose ar einantys minėtame straipsnyje nurodytas pareigas, privalo ne vėliau kaip per 20 dienų nuo šio įstatymo įsigaliojimo pranešti darbdaviui ar valstybės  tarnautoją į pareigas priimančiam asmeniui, kad jie buvo VSK kadriniais darbuotojais ir ar jiems gali būti taikomos nurodyto įstatymo 3 straipsnyje nustatytos išimtys.

 

2. Buvę VSK kadriniai darbuotojai, prašantys priimti juos dirbti įstatymo “Dėl SSRS valstybės saugumo komiteto (NKVD, NKGB, MGB, KGB) vertinimo ir šios organizacijos kadrinių darbuotojų dabartinės veiklos” 2 straipsnyje nurodytose institucijose, įmonėse, įstaigose ar eiti minėtame straipsnyje nurodytas pareigas, privalo pranešti darbdaviui ar valstybės  tarnautoją į pareigas priimančiam asmeniui, kad jie buvo VSK kadriniais darbuotojais ir ar jiems gali būti taikomos nurodyto įstatymo 3 straipsnyje nustatytos išimtys. Paaiškėjus, kad asmuo buvo VSK kadriniu darbuotoju ir tai nuslėpė, ne vėliau kaip kitą dieną jis turi būti atleistas iš darbo pagal įstatymo “Dėl SSRS valstybės saugumo komiteto (NKVD, NKGB, MGB, KGB) vertinimo ir šios organizacijos kadrinių darbuotojų dabartinės veiklos” 2 straipsnį - dėl VSK kadrinių darbuotojų dabartinės veiklos apribojimo. Išeitinė pašalpa jam nemokama. Tokiu atveju buvęs darbdavys ar valstybės  tarnautoją į pareigas priimantis asmuo, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras ar kitos valstybės institucijos turi teisę pranešti asmens naujajam darbdaviui ar valstybės  tarnautoją į pareigas priimančiam asmeniui apie tai, jog asmuo nuslėpė faktą, kad jis buvo VSK kadriniu darbuotoju.

 

3. Darbdavys ar valstybės  tarnautoją į pareigas priimantis asmuo privalo pranešimą apie darbuotojo buvusį darbą VSK, gautą ne iš jo paties, bet kitu teisėtu būdu arba iškilus neaiškumui dėl darbuotojo priklausymo kadrinių SSRS valstybės saugumo komiteto darbuotojų kategorijai, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas perduoti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui ir Valstybės saugumo departamentui, kad šie atliktų tyrimą ir pateiktų bendrą išvadą, ar pranešimas teisingas ir ar darbuotojui gali būti taikomos išimtys, nustatytos įstatymo „Dėl SSRS valstybės saugumo komiteto (NKVD, NKGB, MGB, KGB) vertinimo ir šios organizacijos kadrinių darbuotojų dabartinės veiklos“ 3 straipsnio 1 dalyje. Jokios išimtys netaikomos, jeigu buvęs VSK kadrinis darbuotojas eina ar pretenduoja eiti pareigas, susijusias su valstybės paslaptį sudarančia informacija. Sprendžiant klausimą dėl išimties, darbo nutraukimu nelaikomas išėjimas į pensiją arba perėjimas į kitą represinę struktūrą okupuotos Lietuvos teritorijoje. Jeigu asmuo padavė pareiškimą nutraukti darbą VSK ne vėliau kaip 1990 m. kovo 12 d., bet buvo atleistas iš darbo vėliau, laikoma, kad asmuo ne vėliau kaip kitą dieną po 1990 m. kovo 11 d. nutraukė savo darbą VSK. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro ir Valstybės saugumo departamento išvadą asmuo gali apskųsti administraciniam teismui per 30 dienų nuo išvados pateikimo darbdaviui ar valstybės  tarnautoją į pareigas priimančiam asmeniui. Jeigu administracinis teismas patenkina asmens skundą ir pripažįsta, kad išvada yra nepagrįsta, o Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras ar Valstybės saugumo departamentas neapskundžia tokio sprendimo, asmuo sugrąžinamas į ankstesnį darbą (pareigas) įsiteisėjus teismo sprendimui netaikant Civilinio proceso kodekso  reikalavimų.

 

4. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras ir Valstybės saugumo departamentas privalo pateikti darbdaviui ar valstybės  tarnautoją į pareigas priimančiam asmeniui šio straipsnio 3 dalyje nurodytą bendrą išvadą ne vėliau kaip per 30 dienų nuo darbdavio ar valstybės  tarnautoją į pareigas priimančio asmens kreipimosi gavimo dienos.

 

5. Jeigu Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras ir Valstybės saugumo departamentas pateikia bendrą išvadą, kad asmuo negali dirbti įstatymo “Dėl SSRS valstybės saugumo komiteto (NKVD, NKGB, MGB, KGB) vertinimo ir šios organizacijos kadrinių darbuotojų dabartinės veiklos” 2 straipsnyje nurodytose institucijose, įmonėse, įstaigose ar eiti minėtame straipsnyje nurodytas pareigas, darbdavys ar valstybės  tarnautoją į pareigas priėmęs asmuo privalo ne vėliau kaip kitą darbo dieną po išvados gavimo atleisti darbuotoją iš darbo  ar valstybės tarnautoją iš pareigų.

 

6. Jeigu per šio straipsnio 4 dalyje nurodytą laiką Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras ir Valstybės saugumo departamentas negali pateikti bendros išvados, tačiau bent viena iš šių institucijų turi pakankamai duomenų, patvirtinančių, kad asmeniui gali būti taikomi įstatymo “Dėl SSRS valstybės saugumo komiteto (NKVD, NKGB, MGB, KGB) vertinimo ir šios organizacijos kadrinių darbuotojų dabartinės veiklos” 2 straipsnyje nustatyti apribojimai, ši institucija praneša darbdaviui ar valstybės  tarnautoją į pareigas priimančiam asmeniui apie tai, kad yra pagrindas manyti, jog asmeniui gali būti taikomi šie apribojimai. Darbdavys ar valstybės  tarnautoją į pareigas priimantis asmuo ne vėliau kaip kitą darbo dieną po tokio pranešimo gavimo privalo nušalinti asmenį nuo darbo (pareigų), kol bus gauta bendra išvada, tačiau ne ilgesniam kaip 3 mėnesių laikotarpiui.

 

7. Nušalintam nuo darbo (pareigų) asmeniui sustabdomas darbo užmokesčio mokėjimas. Jeigu per asmens nušalinimo nuo darbo (pareigų) laiką darbdaviui ar valstybės  tarnautoją į pareigas priimančiam asmeniui nepateikiama šio straipsnio 3 dalyje nurodyta išvada, darbdavys ar valstybės  tarnautoją į pareigas priimantis asmuo ne vėliau kaip kitą darbo dieną privalo nušalintą asmenį grąžinti į ankstesnį darbą (pareigas) ir ne vėliau kaip per 5 darbo dienas išmokėti jam visą atlyginimą už nušalinimo nuo darbo (pareigų) laiką. Darbdaviui ar valstybės  tarnautoją į pareigas priimančiam asmeniui ši suma kompensuojama iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto Vyriausybės nustatyta tvarka.

 

8. Pagal įstatymą “Dėl SSRS valstybės saugumo komiteto (NKVD, NKGB, MGB, KGB) vertinimo ir šios organizacijos kadrinių darbuotojų dabartinės veiklos” VSK kadriniu darbuotoju yra laikomas asmuo, kuris VSK ėjo etatines kariškio pareigas, ar kitoks darbuotojas, kurio pareigybė arba padalinys (struktūra), kuriame jis dirbo, yra nurodyti Vyriausybės patvirtintame sąraše.

 

9. Vertinant, ar buvę VSK kadriniai darbuotojai tyrė tik kriminalines bylas, kriminalinėmis nelaikomos bylos, kai politiškai persekiojamiems asmenims apgaulingai buvo taikoma baudžiamoji ar administracinė atsakomybė.”

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS  

 

 

 

Darbo grupės vardu teikia Seimo nariai: