Projektas

 

 

Lietuvos Respublikos

LAIKINASIS verslo mokesčio

įstatymas

 

2005  m.                   d.

Vilnius

 

 

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis ir taikymo sritis

1. Šis Įstatymas nustato uždirbtų ir (arba) gautų pajamų apmokestinimo verslo mokesčiu (toliau – Mokestis) tvarką.

2. Įstatymas taikomas Lietuvos Respublikos teritorijoje.

 

2 straipsnis. Šio Įstatymo sąvokos

Šiame Įstatyme vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos   apibrėžtos  Lietuvos  Respublikos mokesčių administravimo įstatyme  (toliau – Mokesčių administravimo įstatymas) bei Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatyme (toliau –  Pelno mokesčio įstatymas), kiek jos neprieštarauja  šiam  Įstatymui.

 

3. Straipsnis. Mokesčio mokėtojai

1. Mokestį moka juridiniai asmenys.

2. Šio Įstatymo nustatyta tvarka Mokesčio nemoka:

1) pelno nesiekiantys vienetai;

2) žemės ūkio veiklos subjektai ir kooperatinės bendrovės (kooperatyvai), kurių apmokestinamasis  pelnas pagal Pelno mokesčio įstatymo nuostatas apmokestinamas taikant  0 procentų pelno mokesčio tarifą;

3)  kūrybinės  sąjungos (architektų, mokslininkų,   dailininkų, dizainerių,  fotomenininkų,  kompozitorių,    kinematografininkų, rašytojų,  tautodailininkų,  teatro, žurnalistų), jų  įmonės   ir organizacijos, kurios ne mažiau kaip 50 procentų pelno  sunaudoja kūrybinių sąjungų poreikiams, nustatytiems šių sąjungų įstatuose;

4)  įmonės,  kuriose dirba ne mažiau kaip 50  procentų   riboto darbingumo  asmenų ir kurių pajamos gaunamos tik už jų  pačių pagamintą produkciją;

5) biudžetinės įstaigos,   valstybės   ir      savivaldybių institucijos, įstaigos, tarnybos ar organizacijos;

6) daugiabučių namų savininkų bendrijos;

7) laisvosiose ekonominėse zonose įregistruotos ir veikiančios įmonės;

8) valstybės ir savivaldybių sveikatos priežiūros viešosios įstaigos;

9) socialinės globos viešosios įstaigos;

10) ikimokyklinio ugdymo įstaigos;

11) Lietuvos bankas;

12) Europos ekonominių interesų grupės.

 

4 straipsnis. Mokesčio bazė

Mokesčio bazė yra pajamos  už parduotas  prekes  ir   suteiktas paslaugas,  taip  pat  už  parduotą  ir kitaip perleistą nuosavybėn ilgalaikį  materialųjį    ir nematerialųjį turtą, vertybinius popierius, išvestines finansines priemones  ir  palūkanų pajamos. Šios  pajamos   pripažįstamos vadovaujantis   tais  pačiais  pajamų  pripažinimo     apskaitoje principais  kaip  ir  apskaičiuojant pelno mokestį  pagal Pelno mokesčio įstatymo nuostatas, jeigu šiame Įstatyme nenustatyta kitaip.

 

5 straipsnis. Apmokestinamos pajamos

1. Apskaičiuojant apmokestinamąsias pajamas įskaitomos visos šio Įstatymo 4 straipsnyje nurodytos pajamos, jeigu šis straipsnis nenustato ko kita.

2.  Apskaičiuojant pajamas iš statybų veiklos, į apmokestinamąsias pajamas įskaitomos tik pajamos, uždirbtos už pačių  juridinių asmenų atliktus statybos ir montavimo darbus.

3. Apskaičiuojant pajamas iš tarpininkavimo veiklos, į apmokestinamąsias pajamas įskaitomas tik atlyginimas, apskaičiuotas   pagal  sutartį  ir  (arba)  nustatytas    apskaitos dokumente.

4. Apskaičiuojant pajamas iš   komisinės  prekybos, į apmokestinamąsias pajamas įskaitomas tik komisinis   atlyginimas, apskaičiuotas pagal sutartį ir (arba) nustatytas apskaitos dokumente;

5. Apskaičiuojant pajamas iš ilgalaikio materialiojo ir nematerialiojo turto, vertybinių  popierių,   išvestinių   finansinių     priemonių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn, į apmokestinamąsias pajamas įskaitomos tik šio turto vertės  padidėjimo pajamos, apskaičiuotos Pelno mokesčio įstatymo nustatyta tvarka.

6. Apskaičiuojant pajamas iš lizingo  (finansinės  nuomos)  veiklos, į apmokestinamąsias pajamas įskaitomos tik uždirbtos palūkanų pajamos.

7. Apskaičiuojant pajamas iš azartinių lošimų, organizuotų pagal Azartinių lošimų įstatymą, veiklos,  į apmokestinamąsias pajamas įskaitomos įplaukos, gautos iš azartinių lošimų.

8. Kredito įstaigoms apskaičiuojant apmokestinamas pajamas, į jas įskaitoma tik marža ir pajamos už kitas suteiktas paslaugas.

 

6 straipsnis. Mokesčio tarifai

 

1. Taikomi šie Mokesčio tarifai:

1) mokesčio mokėtojų, išskyrus nurodytuosius šios dalies 2 – 4 punktuose, apmokestinamosios pajamos apmokestinamos taikant 0,48 procento Mokesčio tarifą;

2)  mokesčio mokėtojų, kurie verčiasi prekybos veikla, apmokestinamosios pajamos apmokestinamos taikant 0,3 procento Mokesčio tarifą;

3)  mokesčio mokėtojų, kurie verčiasi  automobiliams   skirtų suskystintų dujų realizavimu, apmokestinamosios pajamos apmokestinamos taikant 0,1 procento Mokesčio tarifą;

4) kredito įstaigų apmokestinamosios pajamos apmokestinamos taikant 1 procento Mokesčio tarifą.

2.  Šio straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punktuose nurodytą Mokesčio tarifą    taiko   mokesčio mokėtojai, kurių pajamos iš šiuose punktuose nurodytos veiklos  (iš jos – ir viešojo maitinimo) sudaro daugiau kaip  50   procentų (įskaitytinai)  pajamų.

 

7 straipsnis. Mokestinis laikotarpis

 

Mokesčio mokestinis laikotarpis yra kalendoriniai metai.

 

8  straipsnis. Mokesčio apskaičiavimas ir mokėjimas

1. Mokestis apskaičiuojamas šiame straipsnyje nustatyta tvarka. Mokesčio sumą apskaičiuoja mokesčio mokėtojas.

2. Mokestis apskaičiuojamas nuo kiekvieno einamojo mokestinio laikotarpio kalendorinio mėnesio pajamų, taikant šio įstatymo 6 straipsnyje nurodytus tarifus.

3. Už kiekvieną kalendorinį mėnesį apskaičiuota Mokesčio suma turi būti sumokėta ne vėliau kaip  iki kito kalendorinio mėnesio   25 dienos.

 

9 straipsnis. Mokesčio apskaičiavimo momentas

Mokestis  apskaičiuojamas pagal  paskutinės  atitinkamo kalendorinio mėnesio dienos būklę.

 

10 straipsnis. Mokesčio deklaracija ir jos pateikimas

1. Mokesčio deklaracija yra metinė.

2. Metinės Mokesčio deklaracijos formą ir jos užpildymo  tvarką  nustato  centrinis  mokesčio  administratorius.

3. Mokesčio mokėtojai privalo  užpildyti metinę Mokesčio deklaraciją ir  pateikti  ją  tam vietos mokesčių  administratoriui,   kurio veiklos  teritorijoje  jie  yra arba privalo  būti   įregistruoti mokesčio mokėtojais.

4.  Metinė Mokesčio deklaracija  pateikiama pasibaigus mokestiniam laikotarpiui iki kito mokestinio laikotarpio trečiojo mėnesio pirmos dienos. Mokesčio mokėtojo paskutinio mokestinio laikotarpio metinė Mokesčio deklaracija pateikiama per 30 dienų nuo veiklos pabaigos.

 

11 straipsnis. Mokesčio įskaitymas, grąžinimas ir išieškojimas

1. Mokestis įskaitomas į valstybės biudžetą.

2. Mokestis grąžinamas ir išieškomas Mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka.

 

12 straipsnis. Mokesčio apskaičiavimo, deklaravimo ir mokėjimo kontrolė

Mokesčio apskaičiavimo, deklaravimo ir mokėjimo teisingumą kontroliuoja Valstybinė mokesčių inspekcija.

 

13 straipsnis. Atsakomybė už šio Įstatymo pažeidimus

Pažeidus šio Įstatymo nuostatas, baudos  skiriamos ir delspinigiai skaičiuojami Mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka.

 

14 straipsnis. Baigiamosios nuostatos

1. Šis Įstatymas įsigalioja nuo 2006 m. sausio 1 d. ir galioja iki 2007 m. gruodžio 31 dienos.

2. Mokestį už 2007 m. gruodžio mėnesį mokesčio mokėtojai turi sumokėti į biudžetą iki 2008  m. sausio 25 d., o metinę Mokesčio deklaraciją už  2007 metus privalo pateikti atitinkamam vietos mokesčių administratoriui iki 2008 m. kovo 1 dienos.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS