Projektas

 

 

Lietuvos Respublikos

nedarbo socialinio draudimo įstatymo 4, 5, 8, 10, 14, 22, 25 straipsnių pakeitimo ir papildymo

ĮSTATYMAS

 

(Žin.,  2004,  Nr. 4-26,  Nr. 171-6300)

 

 

1 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 4 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

4 straipsnis. Nedarbo draudimu draudžiami asmenys

Šio Įstatymo nustatyta tvarka nedarbo draudimu privalomai draudžiami:

1) asmenys, dirbantys pagal darbo sutartis pas juridinius ar fizinius asmenis, kandidatai į notarus (asesoriai), taip pat darbo užmokestį gaunantys asmenys ir einantys narystės pagrindu renkamąsias pareigas renkamose organizacijose, skiriami į apygardų, miestų, rajonų, apylinkių rinkimų ir referendumo komisijas ir gaunantys darbo užmokestį asmenys;

2) Valstybės politikų, teisėjų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatyme ir Valstybės tarnybos įstatyme nurodyti valstybės politikai, teisėjai, valstybės pareigūnai, valstybės tarnautojai (išskyrus valstybės tarnautojus, nurodytus šio straipsnio 2 dalyje), taip pat gaunantys darbo užmokestį Seimo, Seimo Pirmininko, Respublikos Prezidento ar Ministro Pirmininko skiriami į pareigas asmenys;

3) vidaus tarnybos sistemos pareigūnai, Valstybės saugumo departamento sistemos, Specialiųjų tyrimų tarnybos ir Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos bei jam pavaldžių įstaigų ir įmonių pareigūnai;

4) krašto apsaugos sistemos profesinės karo tarnybos kariai ir Antrajame operatyvinių tarnybų departamente prie Krašto apsaugos ministerijos civilinę krašto apsaugos tarnybą atliekantys statutiniai tarnautojai;

5) nesukakę senatvės pensijos amžiaus nedirbantys valstybės tarnautojų ir profesinės karo tarnybos karių sutuoktiniai - tuo laikotarpiu, kai jie gyvena užsienyje kartu su valstybės tarnautoju ar profesinės karo tarnybos kariu, dirbančiu ar atliekančiu karo tarnybą Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje, konsulinėje įstaigoje, Lietuvos Respublikos atstovybėje prie tarptautinės organizacijos;

6) Lietuvos Respublikos kariuomenės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai ir asmenys, atliekantys alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą.”

 

2 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas

1.   Pakeisti 5 straipsnio 1 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) įstatymų nustatyta tvarka buvo atleisti iš darbo ar valstybės tarnybos, nesant darbuotojo ar valstybės tarnautojo kaltės dėl nepriklausančių nuo darbuotojo ar valstybės tarnautojo aplinkybių bei darbdavio bankroto atveju;”

2. Papildyti 5 straipsnį 3 dalimi:

 

3. Šio straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punktuose nurodyti bedarbiai turi teisę gauti nedarbo draudimo išmoką, kai jie įsiregistruoja teritorinėje darbo biržoje ne vėliau kaip per 6 kalendorinius mėnesius po atleidimo iš darbo ar valstybės tarnybos pareigų bei paleidimo iš privalomosios nuolatinės pradinės karo tarnybos ar alternatyviosios krašto apsaugos tarnybos.”

 

3 straipsnis. 8 straipsnio 4 dalies pakeitimas

8 straipsnio 4 dalyje po žodžio „dalyje” įrašyti žodžius „ir 14 straipsnio 1, 2 ir 4 dalyse” ir ją išdėstyti taip:

4. Pirmus 3 mėnesius mokama visa nedarbo išmoka, likusį 7 straipsnio 2 dalyje ir 14 straipsnio 1, 2 ir 4 dalyse nustatytą nedarbo išmokos mokėjimo laikotarpį - pastovi nedarbo draudimo išmokos dalis ir pusė kintamos nedarbo išmokos dalies.”

 

4 straipsnis. 10 straipsnio 1 dalies 1 punkto pakeitimas

10 straipsnio 1 dalies 1 punkte išbraukti žodį „stipendija” ir jį išdėstyti taip:

1) dalyvauja aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse ir gauna darbo užmokestį;”

 

5 straipsnis. 14 straipsnio papildymas 2, 3, 4, 5 ir 6 dalimis

Papildyti 14 straipsnį 2, 3, 4, 5 ir 6 dalimis ir šį straipsnį išdėstyti taip:

 

14 straipsnis. Nedarbo draudimo išmokos mokėjimo pratęsimas

1. Bedarbiams, kuriems paskirtos arba atnaujintos nedarbo draudimo išmokos mokėjimo termino pabaigos dieną iki senatvės pensijos amžiaus yra likę ne daugiau kaip 5 metai, nedarbo draudimo išmokos mokėjimas pratęsiamas dar 2 mėnesius, jeigu asmeniui nepaskirta išankstinė senatvės pensija pagal Valstybinių socialinio draudimo pensijų išankstinio mokėjimo įstatymą.

2. Bedarbiams, nedarbo draudimo išmokos mokėjimo metu tapusiems laikinai nedarbingiems dėl ligos arba traumos, jiems paskirtos nedarbo draudimo išmokos mokėjimo trukmė pratęsiama tiek kalendorinių dienų, kiek asmuo sirgo, bet ne ilgiau kaip 30 kalendorinių dienų.

3. Nedarbo draudimo išmokos mokėjimas šio Įstatymo 2 dalyje nurodytu atveju nepratęsiamas, jeigu atitinkamos institucijos nustato, kad asmuo:

1)  tapo laikinai nedarbingas dėl traumos, kurią gavo darydamas nusikalstamą veiką;

2)  sužalojo savo sveikatą arba apsimetė sergančiu;

3) laikinai  nedarbingas  dėl  piktnaudžiavimo  alkoholiu, narkotinėmis, toksinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis.

4. Moterims, nedarbo draudimo išmokos mokėjimo metu tapusioms laikinai nedarbingomis dėl nėštumo ir gimdymo, joms paskirtos nedarbo draudimo išmokos mokėjimo trukmė pratęsiama laikotarpiui atitinkančiam Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 17 straipsnyje nustatytą motinystės pašalpos nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu mokėjimo trukmę.

5. Pagrindas šio straipsnio 2 ir 4 dalyse nurodytiems bedarbiams pratęsti nedarbo draudimo išmokos mokėjimo trukmę yra nedarbingumo pažymėjimas arba nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimas, išduotas bedarbiui pagal Nedarbingumo pažymėjimų bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų davimo taisykles, patvirtintas Sveikatos apsaugos ministro ir Socialinės apsaugos ir darbo ministro.

6.  Nedarbo draudimo išmokos pratęsimo dėl ligos arba traumos bei  dėl nėštumo ir gimdymo sąlygas ir tvarką nustato Nedarbo socialinio draudimo išmokų nuostatai.”

 

6 straipsnis. 22 straipsnio papildymas 4 dalimi

Papildyti 22 straipsnį 4 dalimi:

4. Bedarbiams, įsiregistravusiems teritorinėse darbo biržose iki 2005 m. sausio 1 d., kuriems pagal anksčiau galiojusį Įstatymą nebuvo paskirta bedarbio pašalpa, nedarbo draudimo išmoka skiriama, jeigu jie 2005 m. sausio 1 d. atitinka šio Įstatymo 5 straipsnio nuostatas.”.

 

7 straipsnis. 25 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 25 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

25 straipsnis. Teisės aktų pripažinimas netekusiais galios

Įsigaliojus šiam Įstatymui netenka galios Lietuvos Respublikos bedarbių rėmimo įstatymo (Žin., 1991, Nr. 2-25;   1996, Nr.18-457;  1998, Nr. 8-165; 1999, Nr. 65-2086;  2002, Nr. 2-51;  2003, Nr. 32-1313, Nr.114-5118) 5, 15, 16 , 16(1), 17 ir 18 straipsniai.”

 

 

8 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis Įstatymas įsigalioja nuo 2005 m. sausio 1 d.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS