Projektas

LIETUVOS RESPUBLIKOS

Į S T A T Y M A S

DĖL LIETUVOS NEPRIKLAUSOMYBĖS AKTO SIGNATARŲ

 

2003 m.    d.          Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šis Įstatymas nustato Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo deputatų 1990 metų kovo 11 dienos Akto “Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo” signatarų (toliau – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų) statusą bei jų socialines garantijas.

 

2 straipsnis. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras

 

1. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras (toliau – signataras) – tai tautos išrinktas Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo deputatas, kuris 1990 m. kovo 11 d. nustatyta tvarka užpildė vardinio balsavimo kortelę, asmeniškai joje pasirašė ir balsavo „už“ Aktą „Dėl Lietuvos Nepriklausomos valstybės atstatymo“ ir po juo pasirašė.

2. Lietuvos Respublikos - Atkuriamojo Seimo deputatus, kuriems suteikiamas signataro statusas, nustato šis įstatymas (Įstatymo priedėlis).

 

3 straipsnis. Signataro pažymėjimas ir ženklas

 

1. Signatarui išduodamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtinto pavyzdžio Signataro pažymėjimas ir Signataro ženklas.

2. Signataro pažymėjimą ir Signataro ženklą išduoda, jų apskaitą tvarko Vyriausioji rinkimų komisija.

 

4 straipsnis. Signataro teisės ir pareigos

 

1. Signataras, pateikęs pažymėjimą, turi teisę:

1) nekliudomai lankytis Lietuvos Respublikos Seime, Prezidentūroje, Vyriausybėje bei kitose valstybės ir savivaldybių institucijose;

2) be eilės būti priimtas šio straipsnio 1 punkte išvardintų institucijų ir įstaigų vadovų;

3) gauti ir naudotis šio straipsnio 1 punkte išvardintų institucijų ir įstaigų disponuojama informacija, išskyrus informaciją, kuri pagal Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymą sudaro valstybės ir tarnybos paslaptį;

4) suderinęs su šio straipsnio 1 punkte išvardintų institucijų ir įstaigų vadovais, dalyvauti jų rengiamuose posėdžiuose ir kituose renginiuose, pareikšti savo nuomonę dėl svarstomų teisės aktų projektų.

2. Signataras turi teisę raštu teikti pasiūlymus dėl valstybės bei savivaldybių institucijų ir įstaigų darbo gerinimo, svarstomų teisės aktų projektų. Į signataro rašytinius pasiūlymus, rekomendacijas ir pastabas atitinkamų institucijų ir įstaigų vadovai privalo atsakyti įstatymų nustatyta tvarka.

3. Vykdamas į užsienio valstybes ir grįždamas iš jų signataras turi teisę naudotis Lietuvos Respublikos diplomatiniu pasu.

4. Įstatymais signatarui gali būti nustatomos ir kitos teisės.

5. Signataro pareigos:

1) naudojantis jam suteiktomis teisėmis, nepažeisti Konstitucijos, įstatymų, kitų teisės aktų;

2) būti ištikimu Lietuvos Respublikai, gerbti jos konstitucinę santvarką;

3) būti sąžiningu, gerbti signataro vardą.

 

5 straipsnis. 1990 metų kovo 11-osios nepriklausomybės Akto signatarų klubas

 

1. 1990 metų kovo 11-osios nepriklausomybės Akto signatarų klubas (toliau - Signatarų klubas) – įstatymų nustatyta tvarka įsteigta visuomeninė signatarus vienijanti organizacija.

2. Signatarų klubo buveinė yra Seimo rūmuose, kuri išlaikoma ir techniškai aprūpinama Seimo kanceliarijos lėšomis.

 

6 straipsnis. Valstybinė signataro renta

 

1. Signataras turi teisę gauti valstybinę signataro rentą. Valstybinės signataro rentos dydis yra 6 MMA per mėnesį.

 

7 straipsnis. Valstybinės signataro rentos skyrimo ir mokėjimo sąlygos

 

1. Valstybinė signataro renta skiriama ir mokama šio Įstatymo 2 straipsnyje nurodytiems asmenims, jeigu jie neturi draudžiamų pajamų, išskyrus atlygį už kūrybinę, mokslinę bei pedagoginę veiklą, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos.

2. Valstybinė signataro renta neskiriama, o paskirtoji nemokama, jei:

1) signataras nėra Lietuvos Respublikos pilietis;

2) signataras turi draudžiamųjų pajamų, išskyrus atlygį už kūrybinę, mokslinę bei pedagoginę veiklą, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos;

3) įsiteisėja asmenį apkaltinęs teismo nuosprendis už tyčinio nusikaltimo padarymą (neatsižvelgiant į atleidimą nuo bausmės atlikimo, vėlesnį teistumo išnykimą ar panaikinimą);

4) signataras gauna valstybinę pensiją, išskyrus valstybinę socialinio draudimo pensiją;

3. Valstybinės signataro rentos gavėjas privalo pranešti jam rentą mokančiai institucijai apie šio straipsnio 2 dalyje nurodytų aplinkybių atsiradimą per 10 dienų nuo jų atsiradimo dienos. Jeigu apie nurodytas aplinkybes laiku nepranešama ir dėl to permokama renta, permokėtos rentos suma išieškoma iš rentos gavėjo įstatymų nustatyta tvarka.

 

8 straipsnis. Valstybinės signataro rentos skyrimo ir mokėjimo terminai

 

1. Kreiptis dėl valstybinės signataro rentos paskyrimo galima bet kuriuo metu po teisės gauti šią rentą atsiradimo dienos.

2. Kreipiantis dėl valstybinės signataro rentos skyrimo būtina pateikti visus Valstybinės signataro rentos skyrimo ir mokėjimo nuostatuose nurodytus dokumentus, reikalingus šiai rentai paskirti.

3. Valstybinė signataro renta skiriama ir mokama nuo teisės į šią rentą įgijimo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 12 mėnesių iki visų dokumentų rentai skirti gavimo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje arba jos įgaliotoje institucijoje dienos.

 

9 straipsnis. Valstybinė signataro našlių ir našlaičių renta

 

1. Valstybinę signataro našlių ir našlaičių rentą turi teisę gauti mirusio signataro (arba nustatyta tvarka pripažinto mirusiu ar nežinia kur esančiu) sutuoktinis, vaikai bei įvaikiai iki 18 metų, taip pat vyresni kaip 18 metų, jei jie tapo invalidais iki 18 metų, taip pat vidurinių bei nustatyta tvarka įregistruotų aukštųjų, aukštesniųjų ir profesinių mokyklų dieninių skyrių studentai ir moksleiviai iki šių mokyklų baigimo, bet neilgiau kaip iki jiems sukaks 24 metai.

2. Valstybinės signataro našlių ir našlaičių rentos dydis yra 25 procentai valstybinės signataro rentos dydžio kiekvienam šio straipsnio 1 dalyje nurodytam asmeniui.

3. Valstybinė signataro našlių ir našlaičių renta neskiriama, o paskirtoji nemokama, jei:

1) mirusio signataro sutuoktinis, vaikai bei įvaikiai nėra Lietuvos Respublikos piliečiai;

2) asmuo turi draudžiamų pajamų, išskyrus atlygį už kūrybinę, mokslinę bei pedagoginę veiklą, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos;

3) įsiteisėja asmenį apkaltinęs teismo nuosprendis už tyčinio nusikaltimo padarymą (neatsižvelgiant į atleidimą nuo bausmės atlikimo, vėlesnį teistumo išnykimą ar panaikinimą).

4) mirusio signataro sutuoktinis gauna valstybinę pensiją, išskyrus valstybinę socialinio draudimo pensiją

4. Valstybinės signataro našlių ir našlaičių rentos gavėjas privalo pranešti jam rentą mokančiai institucijai apie šio straipsnio 3 dalyje nurodytų aplinkybių atsiradimą per 10 dienų nuo jų atsiradimo dienos. Jeigu apie nurodytas aplinkybes laiku nepranešama ir dėl to permokama renta, permokėtos rentos suma išieškoma iš rentos gavėjo įstatymų nustatyta tvarka.

 

10 straipsnis. Valstybinės signataro rentos, valstybinės signataro našlių ir našlaičių rentos skyrimo ir mokėjimo tvarka

 

1. Valstybinę signataro rentą, valstybinę signataro našlių ir našlaičių rentą skiria Vyriausybė.

2. Valstybinę signataro rentą, valstybinę signataro našlių ir našlaičių rentą moka LR Seimo kanceliarija.

3. LR Seimo kanceliarija, mokėdama valstybines signataro rentas, valstybines signataro našlių ir našlaičių rentas, vadovaujasi šiuo ir kitais įstatymais bei Vyriausybės patvirtintais Valstybinės signataro rentos skyrimo ir mokėjimo nuostatais.

4. Kai valstybinės signataro rentos gavėjas miršta, renta jį laidojusiems asmenims išmokama už tą mėnesį, kurį valstybinės signataro rentos gavėjas mirė, jei renta dar nebuvo išmokėta.

5. Valstybinės signataro rentos, valstybinės signataro našlių ir našlaičių rentos mokamos iš valstybės biudžeto.

 

11 straipsnis. Valstybinės signataro rentos, valstybinės signataro našlių ir našlaičių rentos mokėjimas, kai rentos gavėjas persikelia nuolat gyventi į užsienį

 

Valstybinės signataro, valstybinės signataro našlių ir našlaičių rentos gavėjui, kuriam ši renta paskirta, persikėlus nuolat gyventi į užsienį, renta mokama Valstybinės signataro rentos skyrimo ir mokėjimo nuostatuose nustatyta tvarka.

 

12 straipsnis. Išskaitos iš valstybinių signataro rentos bei valstybinės signataro našlių ir našlaičių rentos

 

Išskaityti iš valstybinių signataro rentų bei valstybinių signataro našlių ir našlaičių rentų pagal vykdomuosius dokumentus galima tik įstatymų nustatyta tvarka.

 

13 straipsnis. Kitos signatarų socialinės garantijos

 

Kitas signatarų socialines garantijas reglamentuoja kiti įstatymai bei teisės aktai.

 

14 straipsnis. Signataro atminties pagerbimas

 

1.  Signatarui mirus jo atminimas yra įamžinamas Vyriausybės nustatyta tvarka.

2. Signatarai laidojami valstybės lėšomis pagal Vyriausybės patvirtintą laidojimo ceremonialą. Laidotuves organizuoja Seimo valdybos sudaroma komisija.

3. Signataro kapavietė ir antkapis tvarkomi pagal Vyriausybės patvirtintą Signataro antkapio atributiką.

 

15 straipsnis. Pasiūlymai Vyriausybei

 

Pasiūlyti Vyriausybei:

1) iki 2003 m. gruodžio 1 d. patvirtinti Valstybinės signataro rentos skyrimo ir mokėjimo nuostatus bei kitus teisės aktus, būtinus šio įstatymo įgyvendinimui.

2) iki 2003 gruodžio 1 d. patvirtinti Signataro pažymėjimo ir Signataro ženklo pavyzdžius, antkapio atributiką ir laidojimo ceremonialą.

 

16 straipsnis. Baigiamosios nuostatos

1. Šis Įstatymas, išskyrus šio įstatymo 15 straipsnį, įsigalioja 2004 m. sausio 1 dieną.

2. Šio įstatymo nustatytos valstybinės signataro rentos ir valstybinės signataro našlių ir našlaičių rentos skiriamos ir mokamos nuo 2004 metų sausio 1 dienos.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lietuvos Respublikos

2003 m.                   d.

įstatymo Nr.

priedėlis

 

 

AKTO “DĖL LIETUVOS NEPRIKLAUSOMOS VALSTYBĖS ATSTATYMO” SIGNATARAI

 

 

1. Aleksandras ABIŠALA

2. Povilas AKSOMAITIS

3. Nijolė AMBRAZAITYTĖ

4. Aleksandras AMBRAZEVIČIUS

5. Laima ANDRIKIENĖ

6. Vytenis Povilas ANDRIUKAITIS

7. Irena ANDRUKAITIENĖ

8. Kazimieras ANTANAVIČIUS

9. Leonas APŠEGA

10. Mykolas ARLAUSKAS

11. Rimantas ASTRAUSKAS

12. Zbignevas BALCEVIČIUS

13. Vilius BALDIŠIS

14. Julius BEINORTAS

15. Vladimiras BERIOZOVAS

16. Egidijus BIČKAUSKAS

17. Algirdas Mykolas BRAZAUSKAS

18. Audrius BUTKEVIČIUS

19.Virgilijus Juozas ČEPAITIS

20. Medardas ČOBOTAS

21. Arūnas DEGUTIS

22. Juozas DRINGELIS

23. Algirdas ENDRIUKAITIS

24. Balys GAJAUSKAS

25. Eugenijus GENTVILAS

26. Bronislovas GENZELIS

27. Miglutė GERDAITYTĖ

28. Petras GINIOTAS

29. Kęstutis GLAVECKAS

30. Eimantas GRAKAUSKAS

31. Kęstutis GRINIUS

32. Romas GUDAITIS

33. Romualda HOFERTIENĖ          

34. Gintautas IEŠMANTAS

35. Stanislovas Gediminas ILGŪNAS

36. Albinas JANUŠKA

37. Egidijus JARAŠIŪNAS

38. Vladimiras JARMOLENKO

39. Vidmantė JASUKAITYTĖ

40. Zenonas JUKNEVIČIUS

41. Jurgis JURGELIS

42. Česlovas JURŠĖNAS

43. Virgilijus KAČINSKAS

44. Antanas KAROBLIS

45. Juozas KARVELIS

46. Valdemaras KATKUS

47. Egidijus KLUMBYS

48. Vytautas KOLESNIKOVAS

49. Stasys KROPAS

50. Česlovas KUDABA

51. Algirdas KUMŽA

52. Bronislovas Juozas KUZMICKAS

53. Vytautas LANDSBERGIS

54. Kęstutis LAPINSKAS

55. Mečys LAURINKUS

56. Arvydas Kostas LEŠČINSKAS

57. Jonas LIAUČIUS

58. Bronislovas LUBYS

59. Jonas MAČYS

60. Stasys MALKEVIČIUS

61. Leonas MILČIUS

62. Jokūbas MINKEVIČIUS

63. Albertas MIŠKINIS

64. Donatas MORKŪNAS

65. Kazimieras MOTIEKA

66. Birutė NEDZINSKIENĖ

67. Algimantas NORVILAS

68. Česlovas OKINČICAS

69. Romualdas OZOLAS

70. Nijolė OŽELYTĖ – VAITIEKŪNIENĖ

71. Justas Vincas PALECKIS

72. Vytautas PALIŪNAS

73. Jonas PANGONIS

74. Algirdas PATACKAS

75. Rolandas PAULAUSKAS

76. Saulius PEČELIŪNAS

77. Eugenijus PETROVAS

78. Virginijus PIKTURNA

79. Vytautas Petras PLEČKAITIS

80. Petras POŠKUS

81. Vidmantas POVILIONIS

82. Jonas PRAPIESTIS

83. Kazimiera Danutė PRUNSKIENĖ

84. Vytautas PUPLAUSKAS

85. Antanas RAČAS

86. Gintaras RAMONAS

87. Liudvikas Narcizas RASIMAVIČIUS

88. Rasa RASTAUSKIENĖ  (JUKNEVIČIENĖ)

89. Liudvikas Saulius RAZMA

90. Algirdas RAŽAUSKAS

91. Kęstutis RIMKUS

92. Audrius RUDYS

93. Romualdas RUDZYS

94. Benediktas Vilmantas RUPEIKA

95. Liudvikas SABUTIS

96. Kazys SAJA

97. Aloyzas SAKALAS

98. Algirdas SAUDARGAS

99. Algimantas SĖJŪNAS

100. Liudvikas SIMUTIS

101. Česlovas Vytautas STANKEVIČIUS

102. Rimvydas Raimondas SURVILA

103. Valerijonas ŠADREIKA

104. Saulius ŠALTENIS

105. Lionginas ŠEPETYS

106. Gediminas ŠERKŠNYS

107. Albertas ŠIMĖNAS

108. Jonas ŠIMĖNAS

109. Jonas TAMULIS

110. Aurimas TAURANTAS

111. Vladas TERLECKAS

112. Pranciškus TUPIKAS

113. Algimantas Vincas ULBA

114. Kazimieras UOKA

115. Gediminas VAGNORIUS

116. Zigmas VAIŠVILA

117. Petras VAITIEKŪNAS

118. Rimvydas VALATKA

119. Birutė VALIONYTĖ

120. Povilas VARANAUSKAS

121. Eduardas VILKAS

122. Emanuelis ZINGERIS

123. Alfonsas ŽALYS

124. Vidmantas ŽIEMELIS

 

 

Teikia:

 

Socialdemokratinės koalicijos                                  Irena Šiaulienė

(LDDP-LSDP-LRS) frakcija                         

Nikolaj Medvedev

 

 

Naujosios Sąjungos (Socialliberalų)

frakcija                                                                        Alvydas Ramanauskas

 

 

Liberalų ir centro frakcija                                            Eligijus Masiulis

 

 

Liberaldemokratų frakcija                                           Henrikas Žukauskas

 

 

Tėvynės Sąjungos – Konservatorių

frakcija                                                                        Andrius Kubilius

 

 

Valstiečių ir Naujosios demokratijos

partijų frakcija                                                 Antanas Baura

 

 

Mišri Seimo narių grupė                                              Petras Gražulis