Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS
ASMENŲ TURTO ĮSIGIJIMO IR PAJAMŲ TEISĖTUMO PAGRINDIMO ĮSTATYMO PAKEITIMO
ĮSTATYMAS
2003 m. d. Nr. IX-
Vilnius
(Žin., 1997, Nr. 65-1532)
1 straipsnis. Lietuvos Respublikos asmenų turto įsigijimo ir pajamų teisėtumo pagrindimo įstatymo nauja redakcija
Pakeisti Lietuvos Respublikos asmenų turto įsigijimo ir pajamų teisėtumo pagrindimo įstatymą ir jį išdėstyti taip:
“LIETUVOS RESPUBLIKOS
ASMENŲ TURTO ĮSIGIJIMO IR PAJAMŲ TEISĖTUMO PAGRINDIMO
ĮSTATYMAS
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
Šis Įstatymas reglamentuoja asmenų, įtariamų arba kaltinamų padariusių nusikalstamą veiką dėl savanaudiškų paskatų, asmenų, kuriems atliekamas operatyvinis tyrimas arba kuriems buvo paskirtos prevencinio poveikio priemonės pagal Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą, bei šių asmenų artimųjų giminaičių arba šeimos narių ir kitų su jais susijusių asmenų turto įsigijimo ir pajamų teisėtumo pagrindimą.
2 straipsnis. Pagrindinės šio Įstatymo sąvokos
1. Asmenys, įtariami arba kaltinami padarę nusikalstamą veiką dėl savanaudiškų paskatų, - fiziniai asmenys, baudžiamojo proceso metu pripažinti įtariamaisiais arba kaltinamaisiais dėl savanaudiškų nusikaltimų, taip pat asmenys, įtariami ar kaltinami nusikalstamo susivienijimo kūrimu ar dalyvavimu jo veikloje, nors ir nėra savanaudiškumo požymių.
2. Nusikalstama veika, padaryta dėl savanaudiškų paskatų - nusikalstama veika nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams, intelektinei ir pramoninei nuosavybei, valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams, ekonomikai ir verslo tvarkai, finansų sistemai, nusikalstama veika, susijusi su disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis, nuodingosiomis ar stipriai veikiančiomis medžiagomis, taip pat bet kuri nusikalstama veika, dėl kurios įtariamasis ar kaltinamasis, jo artimieji giminaičiai, šeimos nariai ar kiti su juo susiję asmenys gavo ar siekė gauti pinigų ar turtinių vertybių, įgijo ar siekė įgyti turtines teises arba turėjo ar siekė turėti kitokios turtinės naudos.
3. Artimieji giminaičiai - tėvai (įtėviai), vaikai (įvaikiai), broliai, seserys, seneliai ir vaikaičiai.
4. Šeimos nariai – kartu su asmeniu gyvenantys tėvai (įtėviai), vaikai (įvaikiai), broliai, seserys ir jų sutuoktiniai, taip pat šio asmens sutuoktinis arba asmuo, su kuriuo jis bendrai gyvena neįregistravęs santuokos (partnerystė), sutuoktinio tėvai.
5. Kiti asmenys, susiję su kaltinamuoju ar įtariamuoju, ar asmeniu, kuriam atliekamas operatyvinis tyrimas arba kuriam buvo paskirtos prevencinio poveikio priemonės pagal Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą, - fiziniai asmenys, tiesiogiai ar netiesiogiai per kitus asmenis susiję su kaltinamuoju ar įtariamuoju, ar asmeniu, kuriam atliekamas operatyvinis tyrimas arba kuriam buvo taikomos prevencinio poveikio priemonės pagal Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą, santykiais dėl turto įsigijimo, valdymo, naudojimo, disponavimo ir pajamų, kurių teisėtumą reikalaujama pagrįsti pagal šį įstatymą.
3 straipsnis. Įpareigojimo pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą paskyrimo pagrindas
Įpareigojimas pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą deklaruojant savo turtą ir pajamas pagal šį Įstatymą prokuroro nutarimu ar teisėjo nutartimi gali būti paskirtas asmeniui, įtariamam arba kaltinamam padariusiam nusikalstamą veiką dėl savanaudiškų paskatų, asmeniui, kuriam atliekamas operatyvinis tyrimas arba kuriam buvo paskirtos prevencinio poveikio priemonės pagal Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą, tokio asmens artimajam giminaičiui ar šeimos nariui arba kitiems su jais susijusiems asmenims, kai remiantis ikiteisminio tyrimo medžiaga ar operatyvinio tyrimo metu surinktais arba kitais įstatymų nustatyta tvarka gautais duomenimis yra pakankamas pagrindas įtarti, kad šie asmenys valdo (valdė), naudoja (naudojo) galimai neteisėtai įgytą turtą ar pajamas ar disponuoja (disponavo) jais arba tokiu būdu įgytą turtą ar pajamas perleido kitiems asmenims.
4 straipsnis. Įpareigojimo pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą paskyrimas ir jo vykdymo tvarka
1. Ikiteisminio tyrimo pareigūnas, policijos įstaigos vadovas arba jį pavaduojantis policijos pareigūnas, operatyvinės veiklos subjekto vadovas ar jo įgaliotas vadovo pavaduotojas surašo motyvuotą teikimą dėl asmens įpareigojimo deklaruoti turtą ir pajamas ir pateikia jį prokurorui. Teikime nurodoma:
2) asmens, kuriam siūloma paskirti įpareigojimą pagrįsti turto įgijimo ir pajamų teisėtumą, vardas, pavardė, asmens kodas, deklaruota ar faktinė gyvenamoji vieta;
3) duomenys (motyvai), pagrindžiantys įpareigojimo pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą būtinumą;
2. Prokuroras, gavęs teikimą, ne vėliau kaip per 3 dienas jį išnagrinėja ir priima motyvuotą nutarimą įpareigoti asmenį deklaruoti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą arba atmesti teikimą. Nutarimą atmesti teikimą prokuroras ne vėliau kaip sekančią darbo dieną išsiunčia teikimą surašiusiam pareigūnui. Prokuroras, susipažinęs su ikiteisminio tyrimo medžiaga, turi teisę priimti nutarimą dėl asmens įpareigojimo pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą ir nesant šio straipsnio 1 dalyje nurodyto teikimo. Prokuroras įspėja asmenį apie jam skirtą įpareigojimą ir įteikia jam vieną nutarimo dėl asmens įpareigojimo pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą egzempliorių. Apie asmeniui paskirtą įpareigojimą prokuroras raštu informuoja teritorinę mokesčių inspekciją, kuriai turi būti pateikta turto ir pajamų deklaracija.
3. Asmenys, įpareigoti pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą, per 30 dienų nuo įspėjimo apie tokį įpareigojimą įteikimo dienos pateikia teritorinei mokesčių inspekcijai turto ir pajamų deklaraciją (2 egzempliorius) už įpareigojime nurodytą laikotarpį bei dokumentus, pagrindžiančius turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą. Teritorinė mokesčių inspekcija vieną deklaracijos egzempliorių su žyma apie deklaracijos priėmimą grąžina asmeniui, įpareigotam pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą, arba įstatymų nustatyta tvarka jo įgaliotam asmeniui. Teritorinė mokesčių inspekcija, patikrinusi asmens pateiktą turto ir pajamų deklaraciją ir kitus pridėtus su turto ir pajamų įsigijimu susijusius dokumentus (jų kopijas), surašo išvadą dėl turto įsigijimo ir pajamų bei sumokėtų mokesčių teisingumo ir per kuo trumpesnį laikotarpį, bet ne vėliau kaip per 30 dienų nuo deklaracijos gavimo, perduoda prokurorui, priėmusiam nutarimą dėl asmens įpareigojimo pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą.
4. Jei motyvuotą teikimą surašęs pareigūnas ar prokuroras nusprendžia, kad asmuo įsigijo turtą ar gavo pajamas neteisėtai, pradedamas ikiteisminis tyrimas.
5. Jei asmuo, įpareigotas pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą, yra anksčiau deklaravęs turtą ir pajamas, pakartotinai to paties laikotarpio turto ir pajamų deklaruoti nereikia. Tokiu atveju asmuo teritorinei mokesčių inspekcijai turi raštu nurodyti, kuriai teritorinei mokesčių inspekcijai deklaracija buvo pateikta. Jei asmuo per nustatytą laikotarpį be pateisinamų priežasčių nepateikia teritorinei mokesčių inspekcijai turto ir pajamų deklaracijos, teritorinė mokesčių inspekcija ne vėliau kaip per 3 dienas jam ratu primena apie pareigą pateikti deklaraciją. Jei asmuo po raštiško teritorinės mokesčių inspekcijos priminimo apie pareigą pateikti deklaraciją per 15 dienų jos nepateikia, teritorinė mokesčių inspekcija tarnybiniu pranešimu apie tai informuoja prokurorą, priėmusį nutarimą. Prokuroras, susipažinęs su gauta medžiaga ir ją patikslinęs, priima nutarimą pradėti ikiteisminį tyrimą arba atsisakyti jį pradėti.
6. Jei asmenys, įpareigoti pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą, pajamų ar turto įsigijimui pagrįsti pateikia pajamų gavimo iš užsienio sandorio dokumentus, jie privalo taip pat pateikti užsienio valstybės mokesčių administratoriaus išduotą (ar patvirtintą) dokumentą apie mokesčių sumokėjimą joje arba apie tai, kad pagal tokį sandorį gautos pajamos neapmokestinamos. Minėtuose ar kituose valstybinei teritorinei mokesčių inspekcijai pateikiamuose dokumentuose turi būti nurodyta pakankamai duomenų, kad būtų galima nustatyti lėšas išmokėjusį asmenį. Paskolos iš užsienio valstybės fizinio ar juridinio asmens gavimo atveju turi būti pateiktas įstatymų nustatyta tvarka sudaryto sandorio dokumentas, kuriame ar kituose pateikiamuose dokumentuose būtų nurodyta pakankamai duomenų, leidžiančių nustatyti paskolos davėją. Jei šioje dalyje minimi dokumentai nepateikiami, laikoma, kad asmuo turto įsigijimo ar pajamų teisėtumo nepagrindė.
7. Ikiteisminio tyrimo metu asmens, įpareigoto pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą, nuosavybės teisės gali būti laikinai apribotos Baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka.
8. Prokuroro nutarimas įpareigoti asmenį pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą per 5 dienas nuo įspėjimo apie šį įpareigojimą gali būti skundžiamas ikiteisminio tyrimo teisėjui. Ikiteisminio tyrimo teisėjo sprendimas dėl šioje dalyje numatyto skundo yra galutinis ir neskundžiamas.
9. Prokuroro nutarimą atmesti teikimą per 5 dienas nuo jo gavimo teikimą surašęs pareigūnas gali apskųsti aukštesniajam prokurorui.
10. Įpareigojimą pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą kaltinamajam gali skirti bylą nagrinėjantis teisėjas prokuroro prašymu. Prokuroro prašymui taikomi šio straipsnio 1 dalyje numatyti reikalavimai. Teisėjas išsprendžia prokuroro prašymą, vadovaudamasis Baudžiamojo proceso kodekso 253 straipsniu. Nutartį įpareigoti asmenį pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą teisėjas perduodą prokurorui.
5 straipsnis. Deklaravimo objektas
1. Asmuo, įpareigotas pagrįsti turto ir pajamų įsigijimo teisėtumą, deklaruoja šį turimą turtą:
1) kilnojamąjį ir nekilnojamąjį turtą, kuriam nustatyta privaloma teisinė registracija, nebaigtus statyti arba pastatytus, bet neįregistruotus statinius;
2) didesnės kaip 2000 litų vertės neregistruojamą turtą – meno kūrinius, tauriuosius metalus, brangakmenius, tauriųjų metalų ir brangakmenių dirbinius, taip pat dirbinius su brangakmeniais;
2. Asmuo, įpareigotas pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą, taip pat deklaruoja per įpareigojime nurodytą laikotarpį gautas visų rūšių pajamas (pinigais ir natūra) sugrąžintinų paskolintų lėšų, indėlių sumas ir sumokėtą pajamų mokestį, išskyrus turtą ir pajamas, gautus už suteiktą pagalbą slaptai bendradarbiaujant su operatyvinės veiklos subjektais, dovanotas pinigines lėšas (kai dovanotų piniginių lėšų bendra suma didesnė kaip 2000 litų).
6 straipsnis. Turto ir pajamų deklaravimas
Turto ir pajamų deklaracijos formą bei jos pildymo metodinius nurodymus nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija. Valstybinė mokesčių inspekcija neatlygintinai aprūpina turto ir pajamų deklaracijų blankais bei metodiniais nurodymais asmenis, įpareigotus pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą.
7 straipsnis. Pažymų pateikimo tvarka
Fiziniai ir juridiniai asmenys gavę asmens, įpareigoto pagrįsti turto įsigijimo ir pajamų teisėtumą, prašymą per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo turi šiam asmeniui išduoti centrinio mokesčių administratoriaus nustatytos formos pažymą apie per įpareigojime nurodytą laikotarpį išmokėtas sumas, išskaičiuotus mokesčius, nemokamai išduotą turtą ar suteiktas paslaugas.
8 straipsnis. Teisinės pasekmės už turto įsigijimo ir pajamų teisėtumo nepagrindimą arba turto ir pajamų deklaracijos nepateikimą
1. Sandoriai dėl turto įsigijimo ir pajamų, sudaryti nuo 1994 m. birželio 1 d. iki 2001 m. birželio 30 d., kurių teisėtumo asmenys nepagrindė, laikomi sandoriais, sudarytais turint žinomai priešingą Lietuvos Respublikos visuomenės interesams tikslą, ir yra negaliojantys. Sandoriai dėl turto įsigijimo ir pajamų, sudaryti po 2001 m. liepos 1 d., kurių teisėtumo asmenys nepagrindė, laikomi prieštaraujančiais viešajai tvarkai ir gerai moralei, ir yra negaliojantys. Sandoriui, pagal prokuroro ieškinį teismo pripažintam negaliojančiu, taikomos Civilinio kodekso 1.81 straipsnyje numatytos pasekmės.