Projektas

 

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VIETOS SAVIVALDOS ĮSTATYMO

3, 15, 17, 21, 27, 28, 29, 37 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO KETURIOLIKTUOJU SKIRSNIU

ĮSTATYMAS

 

 

 

2003 m.                     d. Nr.

Vilnius

 

 

(Žin., 1994, Nr. 55 – 1049; 2000, Nr. 91 – 2832; 2001, Nr. 85- 2969; 2002, Nr. 68-2765,

Nr. 103-4605, Nr. 112-4976; 2003, Nr.17-704, Nr. 28-1124, Nr. 38-1694)

 

 

 

 

1 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

3 straipsnyje pakeisti 4 dalį, po 4 dalies papildyti straipsnį nauja 5 dalimi, buvusias 5, 6, 7, 8 ir 9 dalis laikyti atitinkamai 6, 7, 8, 9 ir 10 dalimis ir visą straipsnį išdėstyti taip:

3 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

1. Savivaldybė – valstybės teritorijos administracinis vienetas, turintis juridinio asmens statusą bei Lietuvos Respublikos Konstitucijos laiduotą savivaldos teisę, įgyvendinamą per savivaldybės tarybą.

2. Vietos savivalda - valstybės teritorijos administracinio vieneto – savivaldybės teisė laisvai ir savarankiškai tvarkytis pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus per administracinio vieneto nuolatinių gyventojų tiesiogiai išrinktų atstovų savivaldybės tarybą bei jos sudarytas vykdomąsias institucijas.

3. Savivaldybės institucijos – atstovaujamoji institucija, tai yra savivaldybės taryba, ir vykdomoji institucija, tai yra savivaldybės administracijos direktorius, turinčios vietos valdžios ir viešojo administravimo teises ir pareigas. Savivaldybės institucijos yra atsakingos už savivaldos teisės ir savo funkcijų įgyvendinimą bendruomenės interesais.

4. Savivaldybės kontrolieriaus tarnyba– savivaldybės kontrolės ir audito įstaiga, prižiūrinti, ar teisėtai, efektyviai, ekonomiškai ir rezultatyviai valdomas ir naudojamas savivaldybės turtas, kaip vykdomas savivaldybės biudžetas.

5. Centralizuota savivaldybės vidaus audito tarnyba  - savarankiškas savivaldybės administracijos struktūrinis padalinis, įsteigtas atlikti vidaus auditą savivaldybės administracijoje, savivaldybės administravimo subjektuose ir savivaldybės kontroliuojamuose įmonėse, kurios valdo, naudoja savivaldybės turtą ir juo disponuoja, tiesiogiai pavaldus bei atskaitingas savivaldybės administracijos direktoriui.

6. Savivaldybės kontroliuojamos įmonės – savivaldybės įmonės, veikiančios pagal Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymą, ir bendrovės, kurių akcijos, suteikiančios daugiau kaip ½ balsų visuotiniame akcininkų susirinkime, nuosavybės teise priklauso savivaldybei.

7Savivaldybės administravimo subjektai – savivaldybės institucijos ir joms pavaldžios įstaigos bei kiti subjektai, turintys teisės aktų suteiktus įgaliojimus, atliekantys jiems pavestas administravimo funkcijas ir atsakingi už šių funkcijų įgyvendinimą.

8Savivaldybės tarnautojai – asmenys, pagal Valstybės tarnybos įstatymą įgiję valstybės tarnautojo statusą ir savivaldybės institucijose ar įstaigose atliekantys viešojo administravimo, ūkines ar technines funkcijas arba teikiantys viešąsias paslaugas visuomenei. 

9.  Savivaldybių funkcijos – šio ir kitų įstatymų savivaldybėms priskirtos viešojo administravimo ir viešųjų paslaugų teikimo funkcijos.

10.  Bendruomenė – atitinkamoje teritorijoje nuolat gyvenantys asmenys, susieti bendrais viešaisiais poreikiais ir interesais.“.

3 straipsnis. 15 straipsnio 4 dalies 3, 4 ir 6 punktų pakeitimas 

2. Pakeisti 15 straipsnio 4 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3) svarsto savivaldybės kontrolieriaus veiklos plano projektą ir teikia jį savivaldybės tarybai tvirtinti, teikia pasiūlymus dėl šio plano papildymo ar pakeitimo;“.

3. Pakeisti 15 straipsnio 4 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4) svarsto savivaldybės kontrolieriaus parengtą ataskaitą dėl jo veiklos plano įvykdymo, jos pagrindu rengia ir teikia savivaldybės tarybai išvadas dėl savivaldybės turto ir lėšų naudojimo teisėtumo, tikslingumo ir efektyvumo bei savivaldybės kontrolieriaus ir savivaldybės kontrolieriaus tarnybos veiklos;“.

3. Pakeisti 15 straipsnio 4 dalies 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

6) periodiškai (kartą per ketvirtį) svarsto, kaip vykdomas savivaldybės kontrolieriaus tarnybos veiklos planas, savivaldybės kontrolieriaus ar savo iniciatyva išklauso institucijų, įstaigų ir įmonių vadovus dėl savivaldybės kontrolieriaus tarnybos atlikto finansinio ir veiklos audito metu nustatytų trūkumų ar pažeidimų pašalinimo, prireikus kreipiasi į savivaldybės administracijos direktorių dėl savivaldybės kontrolieriaus tarnybos reikalavimų įvykdymo;“.

4 straipsnis. 17 straipsnio 8 ir 11 punktų pakeitimas

1. Pakeisti 17 straipsnio 8 punktą ir jį išdėstyti taip:

8) sudaro konkurso komisiją dėl priėmimo į savivaldybės kontrolieriaus pareigas, priima sprendimą dėl savivaldybės kontrolieriaus priėmimo į pareigas ir atleidimo iš valstybės tarnybos, savivaldybės kontrolieriaus tarnybos veiklos “.

2. Pakeisti 17 straipsnio 11 punktą ir jį išdėstyti taip:

11) tvirtina visuomeninių komisijų ir tarybų veiklos bei savivaldybės kontrolieriaus tarnybos nuostatus;”.

 

5 straipsnis. 21 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Papildyti 21 straipsnio 2 dalį nauju 7 punktu, buvusius 7, 8, 9 punktus laikyti atitinkamai 8, 9, 10 punktais ir  išdėstyti taip:

7) savivaldybės tarybos veiklos reglamento nustatyta tvarka gali siūlyti savivaldybės tarybai pavesti savivaldybės kontrolieriui atlikti veiklos plane nenumatytą finansinį ir veiklos auditą savivaldybės administracijoje, savivaldybės administravimo subjektuose bei savivaldybės kontroliuojamose įmonėse, priima savivaldybės kontrolieriaus pateiktas išvadas apie atlikto finansinį ir veiklos audito rezultatus, o prireikus organizuoja šių išvadų svarstymą savivaldybės tarybos posėdžiuose;

8) kontroliuoja ir prižiūri savivaldybės viešojo administravimo institucijų bei įstaigų ir įmonių vadovų veiklą, kaip jie įgyvendina įstatymus, Vyriausybės bei savivaldybės tarybos sprendimus;

9)  gavęs savivaldybės tarybos pritarimą, sudaro savivaldybės bendradarbiavimo su valstybės institucijomis, kitomis savivaldybėmis bei užsienio institucijomis sutartis;

10)  kontroliuoja pasirengimą vietos gyventojų apklausai ir ją organizuoja.“.

 

6 straipsnis. Šeštojo skirsnio pakeitimas

Šeštąjį skirsnį pakeisti ir jį išdėstyti taip:

ŠEŠTASIS SKIRSNIS

SAVIVALDYBĖS KONTROLĖ IR AUDITAS

 

27 straipsnis. Savivaldybės kontrolieriaus tarnyba

1. Savivaldybės kontrolieriaus tarnyba atlieka finansinį ir veiklos auditą savivaldybės administracijoje, savivaldybės administravimo subjektuose bei savivaldybės kontroliuojamose įmonėse.

2. Savivaldybės kontrolieriaus tarnyba yra viešasis juridinis asmuo ir turi savo antspaudą. Savivaldybės kontrolieriaus tarnybai vadovauja ir už jos veiklą atsako savivaldybės kontrolierius, atskaitingas savivaldybės tarybai. Savivaldybės taryba nustato atskirą savivaldybės kontrolieriaus tarnybos išlaidų sąmatą. Savivaldybės kontrolieriaus tarnybos finansinį, ūkinį, materialinį aptarnavimą atlieka savivaldybės administracija.

3. Savivaldybės kontrolieriaus tarnybos veikla grindžiama nepriklausomumo, teisėtumo, viešumo, objektyvumo ir profesionalumo principais.

4. Savivaldybės kontrolieriaus tarnyba savo veikloje vadovaujasi įstatymais, kitais teisės aktais, savivaldybės tarybos veiklos reglamentu, savivaldybės kontrolieriaus tarnybos nuostatais, Auditorių rūmų parengtais Nacionaliniais audito standartais, Valstybinio audito reikalavimais  Atlikdama finansinį ir veiklos auditą  vadovaujasi Valstybės kontrolės parengtais veiklos ir finansinio audito vadovais bei kitą metodinę medžiagą, atsižvelgdama į savivaldybės veiklos specifiką.

5. Savivaldybės kontrolieriaus tarnybos valstybės tarnautojų valstybės tarnybos santykių teisinius pagrindus ir statusą nustato Valstybės tarnybos ir šis įstatymas.

6. Savivaldybės kontrolieriaus tarnybos valstybės tarnautojai negali būti savivaldybių tarybų nariais. Savivaldybės kontrolierius, savivaldybės kontrolieriaus tarnybos valstybės tarnautojai negali dalyvauti politinių partijų, kitų politinių organizacijų veikloje.

7. Savivaldybės kontrolierius privalo turėti aukštąjį universitetinį arba jam prilygintą išsilavinimą ir ne mažesnį kaip trejų metų darbo stažą finansų, ekonomikos, teisės, audito, kontrolės arba viešojo administravimo srityse.

8. Savivaldybės kontrolierius:

1)    nustato savivaldybės kontrolieriaus tarnybos valstybės tarnautojų ir kitų darbuotojų skaičių, tvirtina savivaldybės kontrolieriaus tarnybos pareigybių sąrašą, Valstybės tarnybos įstatymo nustatyta tvarka priima į tarnybą ir atleidžia iš jos valstybės tarnautojus ir darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartį;

2)    organizuoja savivaldybės kontrolieriaus tarnybos valstybės tarnautojų mokymą bei jų kvalifikacijos kėlimą;

3)  tvirtina savivaldybės kontrolieriaus tarnybos veiklos planą ir atsako už jo įvykdymą;

4)  turi teisę dalyvauti savivaldybės tarybos, komitetų, komisijų, savivaldybės administracijos posėdžiuose ir pareikšti nuomonę savo kompetencijos klausimais;

5) Valstybės kontrolieriaus rašytiniu prašymu gali pavesti savivaldybės kontrolierių tarnybos valstybės tarnautojams pagal jų kompetenciją dalyvauti kartu su Valstybės kontrolės pareigūnais jų atliekamuose veiklos audituose savivaldybės audituojamuose subjektuose ;

6) skiria savivaldybės kontrolieriaus tarnybos valstybės tarnautojus atlikti finansinį ir veiklos auditą;

7) priima sprendimus pagal finansinio ir veiklos audito ataskaitas ir nurodo savivaldybės administracijos direktoriui bei audituojamųjų savivaldybės administravimo subjektų bei savivaldybės kontroliuojamų įmonių vadovams jų veiklos trūkumus ir nustato terminą per kurį turi būti pašalinti nustatyti teisės aktų pažeidimai. Savivaldybės administracijos direktorius bei audituojamųjų savivaldybės administravimo subjektų bei savivaldybės kontroliuojamų įmonių vadovai per savivaldybės kontrolieriaus nustatytą terminą privalo informuoti savivaldybės kontrolierių dėl finansinio ir veiklos audito metu nustatytų jų veiklos trūkumų pašalinimo įgyvendinimo;

8) teikia savivaldybės merui, administracijos direktoriui bei audituojamų savivaldybės administravimo subjektų bei savivaldybės kontroliuojamų įmonių vadovams išvadas ir sprendimus, kurie buvo priimti dėl finansinio ir veiklos audito metu nustatytų ir nepašalintų teisės aktų pažeidimų;

9) kiekvienais metais savivaldybės tarybos veiklos reglamente nustatytais terminais ir tvarka teikia savivaldybės tarybai išvadą dėl ataskaitos apie savivaldybei nuosavybės teise priklausantį turtą bei patikėjimo teise valdomą valstybės turtą, apie pateiktą tvirtinti metinę biudžeto įvykdymo apyskaitą, savivaldybės biudžeto ir turto naudojimą;

10) finansinio ir veiklos audito metu nustatęs nusikalstamos veikos požymių, imasi prevencinių priemonių, kad būtų ištaisyti nustatyti teisės aktų pažeidimai, informuoja teisėsaugos institucijas;

11) priima sprendimus dėl savivaldybės kontrolieriaus tarnyboje gaunamų gyventojų skundų arba pareiškimų nagrinėjimo;

12) teikia informaciją valstybės valdžios ir valdymo institucijoms įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytais atvejais;

13) teikia savivaldybės tarybos veiklos reglamente nustatytais terminais ir atvejais savivaldybės kontrolierių tarnybos veiklos ataskaitą,

14) savivaldybės tarybos arba savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto prašymu teikia jiems informaciją pagal savo kompetenciją;

15) kartu su Valstybės kontrole vykdo savivaldybės biudžeto kontrolę;

16) atsako už įstatymuose ir kituose teisės aktuose numatytų savivaldybės kontrolieriui įgaliojimu vykdymą.

10. Savivaldybės kontrolieriaus tarnybos valstybės tarnautojai:

1) savivaldybės kontrolieriaus sprendimu atlieka savivaldybės administracijos, savivaldybės administravimo subjektų bei savivaldybės kontroliuojamų įmonių planinius ir veiklos plane nenumatytus finansinius ir veiklos auditus;

2) finansinio ir veiklos audito atlikimo metu turi teisę įeiti į patalpas, gauti visus reikalingus finansinio ir veiklos auditui atlikti reikalingus dokumentus, pasitelkti reikiamus specialistus;

3) bendradarbiauja su centralizuota savivaldybės vidaus audito tarnyba;

4) atlieka savivaldybės biudžeto vykdymo, savivaldybės biudžeto asignavimų valdytojų programų išlaidų sąmatų, savivaldybės biudžeto turto apskaitos ir finansinės atskaitomybės kontrolę;

5) Administracinių teisės pažeidimų kodekso nustatytais atvejais surašo administracinių teisės pažeidimų protokolus ir juos teikia nagrinėti įstatymų nustatyta tvarka savivaldybės tarybos Administracinei komisijai.

28 straipsnis. Centralizuota savivaldybės vidaus audito tarnyba

1. Centralizuota savivaldybės vidaus audito tarnyba savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos vidaus kontrolės ir vidaus audito įstatymo nuostatomis bei kitais teisės aktais, reglamentuojančiais vidaus auditą.

2. Centralizuota savivaldybės vidaus audito tarnybą steigia ir jos veiklos nuostatus tvirtina savivaldybės administracijos direktorius.

3. Centralizuota savivaldybės vidaus audito tarnyba dirba pagal su savivaldybės administracijos direktoriumi suderintą  metinį vidaus audito planą. Savivaldybės administracijos direktorius gali pavesti jai atlikti metiniame plane nenumatytą vidaus auditą. Suderinus su savivaldybės administracijos direktoriumi, centralizuotos savivaldybės vidaus audito tarnybos vadovo sprendimu gali būti atliekamas metiniame plane nenumatytas vidaus auditas.

4. Vidaus auditoriai ataskaitas apie atliktą auditą pateikia savivaldybės administracijos direktoriui ir audituojamųjų subjektų vadovams, kurie dėl vidaus audito rezultatų turi priimti sprendimus. Taip pat atliktų vidaus auditų ataskaitas teikia savivaldybės tarybai, savivaldybės tarybos Kontrolės komitetui, merui ir savivaldybės kontrolieriui jų prašymu.

5. Centralizuotos savivaldybės vidaus audito tarnybos vadovas ir vidaus auditoriai yra karjeros valstybės tarnautojai. Pretendentų į centralizuotos savivaldybės vidaus audito tarnybos vadovo pareigas konkurso komisiją, į kurios narius turi būti kviečiamas Finansų ministerijos atstovas, sudaro savivaldybės administracijos direktorius.“

8 straipsnis. 37 straipsnio 5 dalies pakeitimas

37 straipsnio 5 dalį pripažinti netekusia galios:

 

 

9 straipsnis. Papildyti keturioliktuoju skirsniu „Baigiamosios nuostatos“

Papildyti keturioliktuoju skirsniu „Baigiamosios nuostatos“ ir išdėstyti jį taip:

 

 

 

 

 

 

KETURIOLIKTASIS SKIRSNIS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

1. Pavesti Valstybės kontrolei nuo 2004 m. sausio 1 dienos metodiškai vadovauti savivaldybės kontrolierių tarnyboms ir atlikti savivaldybių biudžeto audito kokybės priežiūrą.

2. Šis įstatymas įsigalioja nuo 2004 metų sausio 1 dienos.“

 

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teikia Seimo narys                                                                    Algirdas Butkevičius