Projektas

 

 

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

 

BAUDŽIAMOJO PROCESO KODEKSO 48 IR 1982  STRAIPSNIŲ PAKEITIMO BEI KODEKSO PAPILDYMO 1983 STRAIPSNIU

 

ĮSTATYMAS

 

 

 

2002 m.                   d. Nr.

 

Vilnius

 

 

 

(Žin., 1961, Nr. 18-148; 1983, Nr. 34-364; 1993, Nr. 26-597;1995, Nr. 55-1352)

 

 

 

 

 

1 straipsnis. 48 straipsnio 1 dalies pakeitimas

 

Pakeisti 48 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

“Darydamas parengtinį tardymą, tardytojas visus sprendimus dėl tardymo krypties ir dėl tardymo veiksmų atlikimo priima savarankiškai, išskyrus tuos atvejus, kai įstatymas numato, jog turi būti gaunama prokuroro, teisėjo sankcija arba priimama motyvuota teismo nutartis. Jis visiškai atsako už teisėtą ir savalaikį tų veiksmų atlikimą.”

 

 

 

 

 

2 straipsnis. 1982 straipsnio pakeitimas

 

Pakeisti 1982 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

”1982 straipsnis. Telekomunikacijų tinklais perduodamos informacijos kontrolė

 

Kvotos organo pareigūnas, taip pat tardytojas gali klausyti telefoninių pokalbių, kontroliuoti kitą telekomunikacijų tinklais perduodamą informaciją taip pat daryti įrašus tais atvejais, jeigu yra pagrindo manyti, kad klausantis ar kontroliuojant kitą telekomunikacijų tinklais perduodamą informaciją gali būti gauta duomenų apie rengiamą, daromą ar padarytą sunkų nusikaltimą, arba jeigu yra pavojus, kad bus panaudotas smurtas, prievartavimas ar kitokie neteisėti veiksmai prieš nukentėjusįjį, liudytoją ar kitus proceso dalyvius arba, jų artimuosius.

 

Asmenų, įtariamų ar kaltinamų padarius sunkų nusikaltimą, telefoniniai pokalbiai klausomi, atliekama kitos telekomunikacijų tinklais perduodamos informacijos kontrolė ir įrašai daromi tik kai pagal kvotos organo pareigūno ar tardytojo motyvuotą prašymą yra priimta apygardos teismo pirmininko, apygardos teismo baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininko, apygardos teismo baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjo arba apylinkės teismo pirmininko motyvuota nutartis. Spręsdamas telefoninių pokalbių klausymo ir kitos telekomunikacijų tinklais perduodamos informacijos kontrolės sankcionavimo klausimą, teisėjas turi teisę susipažinti su medžiaga, duodančia pagrindo atlikti tokią kontrolę.

 

Pokalbių per nukentėjusiųjų, liudytojų ar kitų proceso dalyvių telefonus galima klausyti šiems asmenims paprašius arba jiems sutikus ir nesant teismo nutarties, kai nesinaudojama telekomunikacijų operatorių paslaugomis ir įrengimais. Ši nuostata taikoma ir kitai telekomunikacijų tinklais perduodamos informacijos kontrolei.

 

Telefoninių pokalbių klausymas ir kitos telekomunikacijų tinklais perduodamos informacijos kontrolė neturi trukti ilgiau kaip šešis mėnesius. Esant reikalui, šis terminas gali būti pratęsiamas apygardos teismo pirmininko, apygardos teismo baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininko, apygardos teismo baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjo arba apylinkės teismo pirmininko motyvuota nutartimi.

 

Klausant telefoninių pokalbių ir atliekant kitos telekomunikacijų tinklais perduodamos informacijos kontrolę, gali būti daromas įrašas. Klausymo ir kitos telekomunikacijų tinklais perduodamos informacijos įrašo darymo dalyviai šio kodekso 157 straipsnyje nustatyta tvarka turi būti įspėjami dėl atsakomybės už žinių pagarsinimą.

 

Draudžiama klausytis gynėjo telefoninių pokalbių su įtariamuoju ar kaltinamuoju, kontroliuoti kitą telekomunikacijų tinklais tarp jų perduodamą informaciją ir daryti jos įrašus.

 

Telekomunikacijų operatoriai ir telekomunikacijų paslaugų teikėjai privalo sudaryti technines galimybes klausytis telefoninių pokalbių ar kontroliuoti kitą telekomunikacijų tinklais perduodamą informaciją bei daryti įrašus. Telekomunikacijų operatoriams ir telekomunikacijų paslaugų teikėjams pateikiamame prašyme nurodomi baudžiamosios bylos numeris, nutarties priėmimo data ir nutartį priėmęs teismas. Už šio prašymo turinio atitikimą teismo nutarčiai įstatymų nustatyta tvarka atsako prašymą teikiantis pareigūnas.

 

Kai tik išnyksta reikalas, telefoninių pokalbių klausymas ir kitos telekomunikacijų tinklais perduodamos informacijos kontrolė nutraukiama.

 

Apie telefoninių pokalbių klausymo ir kitos telekomunikacijų tinklais perduodamos informacijos kontrolės faktą ir įrašus surašomas protokolas, kuriame išdėstomas reikšmingas bylai telekomunikacijų tinklais perduotos informacijos įrašo turinys. Protokolas ir įrašas pridedami prie baudžiamosios bylos ir turi įrodymų reikšmę. Telefoninių pokalbių ir kitos telekomunikacijų tinklais perduodamos informacijos įrašai, neturintys reikšmės bylai, prie bylos ne pridedami, o sunaikinami, surašius aktą.

 

Kvotos organo pareigūnas, klausęs telefoninio pokalbio ir atlikęs kitos telekomunikacijų tinklais perduodamos informacijos kontrolę bei padaręs įrašus, gali būti tardymo metu ir teisme apklausiamas liudytoju.”

 

 

 

 

 

3 straipsnis. Kodekso papildymas 1983 straipsniu

 

Papildyti Kodeksą nauju 1983 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

 

1983  straipsnis. Informacijos gavimas iš telekomunikacijų operatorių ir telekomunikacijų paslaugų teikėjų

Kvotos organo pareigūnas, taip pat tardytojas, prokuroras turi teisę gauti informaciją apie abonentus ir buvusius telekomunikacijų įvykius iš telekomunikacijų operatorių ir telekomunikacijų paslaugų teikėjų, jei tai reikalinga tiriant rengiamus, daromus ar padarytus nusikaltimus ar yra pavojus, kad bus panaudotas smurtas, prievartavimas ar kitokie neteisėti veiksmai prieš nukentėjusįjį, liudytoją ar kitus proceso dalyvius.

Informaciją apie buvusius telekomunikacijų įvykius kvotos organo pareigūnas, tardytojas ir prokuroras turi teisę gauti apylinkės teismo teisėjo motyvuota nutartimi, pagal kvotos organo pareigūno, tardytojo ar prokuroro motyvuotus prašymus.

 

Telekomunikacijų operatoriams ir telekomunikacijų paslaugų teikėjams pateikiamame prašyme nurodomi baudžiamosios bylos numeris, nutarties priėmimo data ir nutartį priėmęs teismas. Už prašymo turinio atitikimą teismo nutarčiai įstatymų nustatyta tvarka atsako prašymą teikiantis pareigūnas.

 

Informacijos, tiesiogiai susijusios su abonentų turimais telefono numeriais ar tinklo galiniais įrenginiais, telefono numerio ar tinklo galinio įrenginio priklausomybe, gavimui teismo nutartis nėra reikalinga. Informacija apie telekomunikacijų įvykius, susijusius su nukentėjusiuoju, liudytoju ar kitu proceso dalyviu, gali būti renkama ir šių asmenų prašymu ar sutikimu. Ši informacija teikiama pagal kvotos organo pareigūno, tardytojo ar prokuroro pareigūnų patvirtintus prašymus. Kai dėl informacijos kreipiamasi nukentėjusiojo, liudytojo ar kito proceso dalyvio prašymu ar sutikimu, pateikiama ir šio asmens prašymo ar sutikimo kopija.”

 

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS