Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS PROFESINIŲ SĄJUNGŲ

ĮSTATYMO PREAMBULĖS, 1, 3, 13, 14, 15, 16, 20  IR 21 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

ĮSTATYMAS

 

2002 m.                                            d.  Nr.

Vilnius

 

(Žin., 1991, Nr. 34-933; 1994, Nr. 42-758; 2001,  Nr. 28-901

 

1 straipsnis. Preambulės  papildymas ir pakeitimas

1. Preambulės pirmojoje pastraipoje vietoje žodžių “kiti asmenys, nuolat gyvenantys Lietuvoje” įrašyti žodžius “užsieniečiai, turintys leidimą laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje arba leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje” ir išdėstyti šią pastraipą  taip:

“Lietuvos Respublikos piliečiai, taip pat užsieniečiai, turintys leidimą laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje arba leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, įstatymo nustatyta tvarka turi teisę steigti profesines sąjungas ar stoti į jas savo interesams ginti.”

2. Preambulės trečiojoje pastraipoje vietoje žodžių “valstybinės valdžios ir valdymo organais” įrašyti žodžius “valstybės ir savivaldybių institucijomis bei įstaigomis” ir išdėstyti šią pastraipą taip:

“Šis įstatymas nustato profesinių sąjungų veiklos pagrindus, jų teises ir atsakomybę santykiuose su darbdaviais, valstybės ir savivaldybių institucijomis bei įstaigomis, profesinėms sąjungoms ginant savo narių interesus.”

 

 

2  straipsnis. 1 straipsnio 1 dalies  papildymas

1 straipsnio 1 dalyje vietoje žodžių “kiti asmenys, nuolat gyvenantys Lietuvoje” įrašyti žodžius “užsieniečiai, turintys leidimą laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje arba leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje” ir šią dalį išdėstyti taip:

“Lietuvos Respublikos piliečiai, taip pat užsieniečiai, turintys leidimą laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje arba leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, ne jaunesni kaip 14 metų, dirbantys pagal darbo sutartį ar kitais pagrindais, numatytais įstatymų, turi teisę laisvai jungtis į profesines sąjungas ir dalyvauti jų veikloje”.

 

 

3 straipsnis. 3 straipsnio 2 dalies  pakeitimas

3 straipsnio 2 dalyje vietoje žodžių “valstybės organams” įrašyti žodžius “valstybės ir savivaldybių institucijoms bei įstaigoms” ir išdėstyti šią dalį taip:

“Valstybės ir savivaldybių institucijoms bei įstaigoms, darbdaviams, jų įgaliotiesiems atstovams, įmonės, įstaigos, organizacijos valdymo organams, administracijai, pareigūnams, politinėms partijoms ir kitoms visuomeninėms organizacijoms draudžiama kištis į profesinių sąjungų vidaus reikalus. Asmenys, trukdantys teisėtą profesinių sąjungų veiklą, atsako pagal įstatymus.”

 

4 straipsnis. 13 straipsnio pakeitimas ir papildymas

1. 13 straipsnio 3 dalyje vietoje sakinio “Darbuotojo ir profesinės sąjungos prašymu darbdavys suteikia darbuotojui nemokamas iki 3 dienų atostogas per metus švietimui ir mokymuisi” įrašyti sakinį “Nemokamos atostogos švietimui ir mokymuisi suteikiamos kolektyvinėje sutartyje nustatyta tvarka.” ir išdėstyti šią dalį taip:

“Darbdavys sudaro sąlygas darbuotojų profesinės sąjungos narių švietimui. Kolektyvinėje sutartyje šiam tikslui gali būti numatomas tam tikras lėšų procentas nuo darbo užmokesčio fondo. Nemokamos atostogos švietimui ir mokymuisi suteikiamos kolektyvinėje sutartyje nustatyta tvarka.”

2. Papildyti 13 straipsnį nauja 4 dalimi ir išdėstyti ją taip:

“Įmonėje veikiančios profesinės sąjungos renkami darbuotojai atleidžiami nuo darbo iki šešių darbo dienų per metus kvalifikacijai kelti, dalyvauti profesinės sąjungos renginiuose ir kt. Atleidimo nuo darbo ir apmokėjimo tvarka nustatoma kolektyvinėje sutartyje”.

 

 

5 straipsnis. 14 straipsnio pakeitimas

14 straipsnyje vietoje žodžių “valstybinės valdžios ir valdymo organams” įrašyti žodžius “valstybės ir savivaldybių institucijoms bei įstaigoms” ir išdėstyti šį straipsnį taip:

“Profesinės sąjungos ir jų susivienijimai teikia pasiūlymus valstybės ir savivaldybių institucijoms bei įstaigoms dėl norminių aktų darbo, ekonominiais ir socialiniais klausimais priėmimo, pakeitimo ar panaikinimo.”

 

 

6 straipsnis. 15 straipsnio pakeitimas

1. 15 straipsnio 1 dalyje vietoje žodžių “valstybės organuose” įrašyti žodžius “valstybės ir savivaldybių institucijose bei įstaigose” ir išdėstyti šią dalį taip:

“Profesinės sąjungos atstovauja savo nariams ir įstatymų nustatyta tvarka gina savo narių teises ir teisėtus interesus valstybės ir savivaldybių institucijose bei įstaigose.”

2. 15 straipsnio 2 dalyje vietoje žodžių “valstybės valdžios ir valdymo organais” įrašyti žodžius “valstybės ir savivaldybių institucijomis bei įstaigomis” ir išdėstyti šią dalį taip:

“Profesinės sąjungos, gindamos savo narių teises ir teisėtus interesus, gali sudaryti susitarimus su valstybės ir savivaldybių institucijomis bei įstaigomis.”

 

 

7 straipsnis. 16 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 16 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

16 straipsnis. Valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų teikiama pagalba profesinėms sąjungoms

Profesinės sąjungos ir jų susivienijimai iš valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų turi teisę gauti savo veiklai reikalingą informaciją darbo, ekonominiais ir socialiniais klausimais, kurią valstybės ir savivaldybių institucijos bei įstaigos privalo pateikti įstatymų nustatytais terminais.

Valstybės ir savivaldybių institucijos bei įstaigos skatina derybas tarp profesinių sąjungų ir darbdavių ar jų organizacijų.

Valstybės ir savivaldybių institucijos bei įstaigos gali teikti profesinėms sąjungoms paramą socialiniams ir kitiems tyrimams vykdyti.

 

 

8 straipsnis. 20 straipsnio pakeitimas

 

1. 20 straipsnio 1 dalyje vietoje žodžių “valstybiniai valdžios ir valdymo organai” įrašyti žodžius “valstybės ir savivaldybių institucijos bei įstaigos” ir išdėstyti šią dalį taip:

Profesinių sąjungų ir jų narių teises ir teisėtus interesus įstatymų nustatyta tvarka gina valstybės ir savivaldybių institucijos bei įstaigos, teismai bei kiti teisėsaugos organai.”

2. 20 straipsnio 2 dalyje vietoje žodžių “valstybės organai” įrašyti žodžius “valstybės ir savivaldybių institucijos bei įstaigos” ir išdėstyti šią dalį taip:

“Valstybės ir savivaldybių institucijos bei įstaigos, pareigūnai, fiziniai ar juridiniai asmenys, neteisėtais veiksmais padarę žalą profesinei sąjungai, privalo ją atlyginti įstatymų nustatyta tvarka.”

 

 

9 straipsnis. 21 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 21 straipsnio 1 dalį ir išdėstyti ją taip:

“Darbdavys negali atleisti iš darbo pagal Darbo kodekso 129 straipsnį darbuotojo, išrinkto į profesinės sąjungos darbuotojų atstovaujamuosius organus, negavęs tos profesinės sąjungos darbuotojų atstovaujamojo organo išankstinio sutikimo”.

2. 21 straipsnio 3 dalyje  vietoje žodžių “renkamąsias pareigas profesinių sąjungų organizacijose, pasibaigus renkamųjų pareigų įgaliojimams” įrašyti žodžius “profesinės sąjungos darbuotojų atstovaujamuosius organus, pasibaigus įgaliojimams darbuotojų atstovaujamuosiuose organuose” ir šią dalį išdėstyti taip:

“Profesinių sąjungų nariams, atleistiems iš darbo dėl jų išrinkimo į profesinės sąjungos darbuotojų atstovaujamuosius organus, pasibaigus įgaliojimams darbuotojų atstovaujamuosiuose organuose, suteikiamas pirmesnis darbas (pareigos), o jeigu jo nėra, - kitas lygiavertis darbas (pareigos) toje pačioje arba darbuotojo sutikimu kitoje įmonėje, įstaigoje, organizacijoje.”

3. 21 straipsnio 4 dalyje vietoje žodžių “renkamuosius tos įmonės, įstaigos, organizacijos profesinės sąjungos organus” įrašyti žodžius “profesinės sąjungos darbuotojų atstovaujamuosius organus” ir šią dalį išdėstyti taip:

“Įmonės, įstaigos, organizacijos darbuotojas, išrinktas į profesinės sąjungos darbuotojų atstovaujamuosius organus ir dėl to nutraukęs darbo santykius, prilyginamas tos įmonės, įstaigos, organizacijos darbuotojui ir jam taikomos socialinės garantijos visą renkamųjų pareigų ėjimo laiką.”

4. 21 straipsnio 5 dalyje vietoje žodžių “renkamuosius profesinės sąjungos organus” įrašyti žodžius “profesinės sąjungos darbuotojų atstovaujamuosius organus” ir šią dalį išdėstyti taip:”

“Kitos garantijos darbuotojams, išrinktiems į profesinės sąjungos darbuotojų atstovaujamuosius organus, gali būti nustatytos kolektyvinėse ir kitose sutartyse.”

 

 

10 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas.

Šis įstatymas įsigalioja nuo 2003 m. sausio 1 d.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS