Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO ĮSTATYMO 4, 34, 36, 46

STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

ĮSTATYMAS

 

2001 m.                                   d.  Nr.

Vilnius

(Žin., 1991, Nr.17-447; 1994, Nr. 96-1874; 1995, Nr.59-1481;  Nr.89-1987;

1997, Nr.67-1651; 1998, Nr.115-3242; 1999, Nr.32-900; Nr.50-1599;

Nr.88-2583; 2000, Nr.28-763; Nr. 45-1299, Nr.56-1652; Nr.111-3570, Nr.111-3577)

 

1 straipsnis. 4 straipsnio 1 ir 3 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 4 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) gaunantys atlyginimą už darbą asmenys: dirbantys pagal darbo sutartis, einantys narystės pagrindu renkamąsias pareigas renkamose organizacijose, dirbantys tikrosiose ir komanditinėse ūkinės bendrijose, žemės ūkio bendrovėse  arba kooperatinėse organizacijose, advokatai, advokatų padėjėjai, notarai, kandidatai į notarus (asesoriai), viešojo administravimo valstybės tarnautojai (išskyrus valstybės tarnautojus, nurodytus šio straipsnio pirmosios dalies 3 ir 5 punktuose); ”

2. 4 straipsnio 1 dalies 6 punkte išbraukti žodžius “jiems Lietuvos Respublikos  Vyriausybės nustatyta tvarka prilyginti savarankiškai dirbantys asmenys (išskyrus šios dalies 8 punkte nurodytus asmenis)” ir įrašyti žodį “nuomininkai”, visą šį punktą išdėstyti taip:

”6) individualių (personalinių) įmonių savininkai ir nuomininkai; ”

3. Pripažinti 4 straipsnio 1 dalies 13 punktą netekusiu galios.

4. 4 straipsnio 1 dalies buvusį 14 punktą laikyti 13 punktu.

5. 4 straipsnio 3 dalies pirmajame sakinyje vietoj skaičių “3-14” įrašyti skaičius “3-13”, šios dalies antrajame sakinyje vietoj skaičių “10-14” įrašyti skaičius “10-13” ir šią dalį išdėstyti taip:      

“Šio įstatymo 4 straipsnio 1 dalies 3–13 punktuose nurodyti asmenys privalomai draudžiami valstybiniu socialiniu pensijų draudimu (6, 7, 8 punktuose nurodyti asmenys privalomai draudžiami bazinei pensijai). Asmenys, nurodyti 10–13 punktuose, valstybiniu socialiniu pensijų draudimu privalomai draudžiami valstybės lėšomis Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.”

 

2 straipsnis. 34 straipsnio 1 ir 2 dalių papildymas

1. 34 straipsnio 1 dalį papildyti nauju sakiniu ir išdėstyti ją taip:

1. Drausdamas asmenis, išvardintus šio įstatymo 4 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktuose, darbdavys privalo mokėti nustatyto dydžio valstybinio socialinio draudimo įmokas. Advokatai, advokatų padėjėjai ir notarai nustatyto dydžio valstybinio socialinio draudimo įmokas privalo mokėti patys Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.”

2. Papildyti 34 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Įmokos skaičiuojamos ir mokamos nuo kiekvienam apdraustajam apskaičiuoto atlyginimo už darbą. Atlyginimo suma, nuo kurios skaičiuojamos įmokos, negali būti mažesnė kaip kiekvieno kalendorinio mėnesio minimali mėnesinė alga. Advokatai, advokatų padėjėjai ir notarai įmokas skaičiuoja ir moka nuo Vyriausybės nustatyta tvarka apskaičiuotų pajamų sumos, kurios dydis per mokestinius metus ne didesnis kaip 60 Vyriausybės patvirtintų vidutinių mėnesinių draudžiamųjų pajamų suma. Advokatų, advokatų padėjėjų ir notarų įmokų skaičiavimo ir mokėjimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.”

3. Pakeisti 34 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Asmenys, išvardyti šio įstatymo 4 straipsnio 1 dalies 6, 7 ir 8 punktuose, valstybinio socialinio draudimo įmokas moka patys:

1) individualių (personalinių) įmonių savininkai ir nuomininkai. Šie asmenys moka įmokas bazinei pensijai bei papildomai pensijos daliai nuo Vyriausybės nustatyta tvarka apskaičiuotų pajamų sumos, kurios dydis per mokestinius metus ne didesnis kaip 60 Vyriausybės patvirtintų vidutinių mėnesinių draudžiamųjų pajamų suma. Individualių (personalinių) įmonių savininkai ir nuomininkai papildomai pensijos daliai draudžiasi tik tuo atveju jei iš jų veiklos faktiškai gautų pajamų suma per mokestinius metus ne mažesnė už 3 Vyriausybės patvirtintų vidutinių mėnesinių draudžiamųjų pajamų sumą. Individualių (personalinių) įmonių savininkų ir nuomininkų įmokų skaičiavimo ir mokėjimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė;

2) patentus įsigiję asmenys draudžiasi valstybinio socialinio draudimo bazinei pensijai;

3) ūkininkai save ir dirbančius ūkyje pilnamečius jų ūkių narius draudžia valstybinio socialinio draudimo bazinei pensijai. Vyriausybės nustatyta tvarka ekonomiškai silpnų ūkių ūkininkai, drausdami save ir dirbančius ūkyje pilnamečius ūkių narius, turi teisę mokėti valstybinio socialinio draudimo įmokos dalį. Kita valstybinio socialinio draudimo įmokos dalis dengiama iš valstybės biudžeto lėšų.”

4. Pakeisti 34 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Asmenys, išvardyti šio įstatymo 4 straipsnio 1 dalies 6, 7 ir 8 punktuose, gali įmokų nemokėti (tas laikotarpis bus neįskaitytas į valstybinio socialinio draudimo stažą) tik tada, jeigu jie yra Valstybinio socialinio draudimo fondo pensininkai arba I ar II grupių invalidai nuo vaikystės, gaunantys šalpos (socialinę) pensiją, asmenys sukakę senatvės pensijos amžių, kurie gauna šalpos (socialinę) pensiją, o įsigiję patentus asmenys ir ūkininkai už save ir dirbančius ūkyje pilnamečius jų ūkių narius dar ir tuo atveju, jei yra draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu pagal Lietuvos Respublikos įstatymus arba turi būtinąjį stažą valstybinei socialinio draudimo senatvės pensijai gauti.”

 

3 straipsnis. 36 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 36 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

“Draudėjai – visi viešieji ir privatūs juridiniai asmenys, kurie privalo apskaičiuoti, išskaityti ir įmokėti į Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą iš apdraustųjų asmenų pajamų mokamas valstybinio socialinio draudimo įmokas, taip pat fiziniai asmenys, kurie patys privalo mokėti valstybinio socialinio draudimo įmokas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka”.

 

4 straipsnis. 46 straipsnio papildymas

Papildyti 46 straipsnį nauja 3 dalimi:

3. Ginčus dėl valstybinių socialinio draudimo pensijų stažo ir draudžiamųjų pajamų nagrinėja teismas”.

 

5 straipsnis. Baigiamosios nuostatos

1. Pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei iki 2001 m. gruodžio 1 d. parengti advokatų, advokatų padėjėjų, notarų valstybinio socialinio draudimo įmokų skaičiavimo ir mokėjimo tvarką.

2. Pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei iki 2001 m. gruodžio 1 d. parengti individualių (personalinių) įmonių savininkų ir nuomininkų valstybinio socialinio draudimo įmokų skaičiavimo ir mokėjimo tvarką.

3. Įstatymas įsigalioja nuo 2002 m. sausio 1 d.

 

 

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS