Projektas

 

 

Lietuvos Respublikos

Nekilnojamojo turto registro įstatymo pakeitimo

įstatymas

 

2001m.                     d. Nr.

Vilnius

 

(Žin., 1996, Nr. 100-2261; 1997, Nr. 65–1555, Nr. 98–2480; 1999, Nr. 101-2904; 2000, Nr. 58-1705)

 

 

 

1 straipsnis. Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registro įstatymo nauja redakcija

 

Pakeisti Lietuvos Respublikos Nekilnojamojo turto registro įstatymą ir jį išdėstyti taip:

 

“LIETUVOS RESPUBLIKOS

NEKILNOJAMOJO TURTO REGISTRO ĮSTATYMAS

 

 

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

 

Šis įstatymas reglamentuoja žemės, statinių ir kitų nekilnojamųjų daiktų (toliau vadinama – nekilnojamasis daiktas), daiktinių teisių į tuos daiktus, tų teisių suvaržymų, įstatymų nustatytų juridinių faktų įregistravimą Nekilnojamojo turto registre, Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registro (toliau vadinama – Nekilnojamojo turto registras) statusą, šio registro steigimą, tvarkymą, reorganizavimą ir likvidavimą, Nekilnojamojo turto registro tvarkytojo teises, pareigas bei atsakomybę.

 

2 straipsnis. Nekilnojamojo turto registro paskirtis

 

Nekilnojamojo turto registras steigiamas nekilnojamiesiems daiktams, nuosavybės bei kitoms daiktinėms teisėms į šiuos daiktus, teisių į šiuos daiktus suvaržymams, įstatymų nustatytiems juridiniams faktams registruoti, oficialiai informacijai apie registre sukauptus duomenis teikti.

 

3 straipsnis. Nekilnojamųjų daiktų, daiktinių teisių bei jų suvaržymų, juridinių faktų įregistravimo momentas

 

Nekilnojamieji daiktai, daiktinės teisės į juos, tų  teisių suvaržymai, juridiniai faktai laikomi įregistruotais, kai atitinkami duomenys įrašomi į Nekilnojamojo turto registrą. Duomenų įrašymo momentu laikomas Centrinio registratoriaus patvirtinimas apie duomenų įrašymą į Centrinį duomenų banką. Duomenų įrašymo į Centrinį duomenų banką tvarką nustato Nekilnojamojo turto registro nuostatai.

 

4 straipsnis. Nekilnojamojo turto registro duomenų teisinis statusas

 

Visi Nekilnojamojo turto registro duomenų banke esantys duomenys nuo jų įrašymo momento pripažįstami teisingais ir išsamiais, kol jie nenuginčyti įstatymų nustatyta tvarka.

 

5 straipsnis. Nekilnojamojo turto registro tvarkymas

 

1. Nekilnojamojo turto registrą tvarko Vyriausybės įsteigta valstybės įmonė (toliau tekste – Nekilnojamojo turto registro tvarkytojas). Nekilnojamojo turto registro tvarkytojas turi teisę savo antspaude ir dokumentų, patvirtinančių nekilnojamųjų daiktų, daiktinių teisių į jį, tų teisių suvaržymų, juridinių faktų įregistravimą, blankuose naudoti valstybės herbą.

2. Nekilnojamojo turto registro tvarkytojas įstatymų nustatyta tvarka atsako už duomenų kaupiamų Nekilnojamojo turto registre teisingumą ir apsaugą.

 

6 straipsnis. Nekilnojamojo turto registro tvarkytojo struktūra

 

1. Nekilnojamojo turto registro tvarkytoją sudaro:

1) Nekilnojamojo turto registro tvarkytojo centrinis padalinys (toliau - Centrinis registratorius);

2) Nekilnojamojo turto registro tvarkytojo teritoriniai padaliniai (toliau - Teritorinis registratorius).

2. Teritorinis registratorius pavaldus ir atskaitingas Centriniam registratoriui.

 

7 straipsnis. Centrinis registratorius

 

Centrinio registratoriaus funkcijos yra administruoti Nekilnojamojo turto registrą, projektuoti, diegti ir įgyvendinti Nekilnojamojo turto informacinę sistemą, vadovauti Teritoriniam registratoriui bei atlikti kitas šiame įstatyme bei Nekilnojamojo turto registro nuostatuose numatytas funkcijas.

 

8 straipsnis. Teritorinis registratorius

 

1. Teritorinis registratorius yra Centrinio registratoriaus įsteigtas filialas, veikiantis Centrinio registratoriaus nustatytoje teritorijoje.

2. Teritorinis registratorius tvarko Nekilnojamojo turto registrą, įregistruoja nekilnojamuosius daiktus, daiktines teises į juos, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus. Registravimą atlieka Teritorinio registratoriaus darbuotojai, turintys Nekilnojamojo turto registro nuostatų nustatyta tvarka suteiktą kvalifikaciją.

 

9 straipsnis. Nekilnojamojo turto registre registruojami nekilnojamieji daiktai

 

1. Nekilnojamojo turto registre registruojami nekilnojamieji daiktai, kurie Nekilnojamojo turto kadastro įstatymo nustatyta tvarka yra suformuoti kaip atskiri nekilnojamojo turto objektai.

2. Nekilnojamojo turto registre registruojami šie nekilnojamieji daiktai:

1)   žemės sklypai;

2)   statiniai;

3)   butai daugiabučiuose namuose;

4)   patalpos.

3. Nekilnojamojo daikto įregistravimu yra laikomas Nekilnojamojo turto kadastro įstatymo nustatyta tvarka  to daikto duomenų įrašymas į Nekilnojamojo turto registrą, suformuojant nekilnojamojo daikto registro įrašą. Nekilnojamojo daikto registro įrašo suformavimo tvarką ir duomenų turinį nustato Nekilnojamojo turto registro nuostatai.

 

10 straipsnis. Nekilnojamųjų daiktų priklausinių registravimas

 

1. Nekilnojamojo turto registre registruojami nekilnojamojo daikto priklausiniai, kuriems Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų nustatyta tvarka suteikiamas unikalus numeris.

2.  Įstatymų numatytais atvejais Nekilnojamojo turto registre priklausiniais gali būti registruojami ir nekilnojamieji daiktai arba tų daiktų dalys, kurios nėra suformuotos Nekilnojamojo turto kadastro įstatymo nustatyta tvarka kaip atskiri nekilnojamojo turto objektai, ir jiems nėra suteiktas unikalus numeris.

3. Nekilnojamojo turto registre nekilnojamųjų daiktų priklausinių duomenys įrašomi pagrindinio nekilnojamojo daikto registro įraše. Priklausinių įrašymo tvarką ir duomenų turinį nustato Nekilnojamojo turto registro nuostatai.

4. Nekilnojamasis daiktas priklausiniu įregistruojamas įstatymų nustatytais atvejais arba  asmens, turinčio Nekilnojamojo turto registre įregistruotas nuosavybės teises į tuos daiktus, prašymo pagrindu.

5. Tais atvejais, kai asmuo, perleisdamas nuosavybės teises į pagrindinį daiktą pasilieka sau nuosavybės teises į priklausinį, registruojant nuosavybės teises į pagrindinį daiktą, priklausinys gali būti perregistruojamas atskiru nekilnojamojo turto objektu, jo duomenis įrašant į nekilnojamojo daikto registro įrašą arba perregistruojamas kito pagrindinio daikto priklausiniu.

 

11 straipsnis. Nekilnojamojo turto registre registruojamos daiktinės teisės į nekilnojamąjį daiktą

 

1. Nekilnojamojo turto registre registruojamos šios daiktinės teisės į nekilnojamąjį daiktą:

1)   nuosavybės teisė;

2)   turto patikėjimo teisė;

3)   valdymas, kaip savarankiška daiktinė teisė;

4)   servitutas;

5)   uzufruktas;

6)   užstatymo teisė (superficies);

7)   ilgalaikė nuoma (emphyteusis);

2. Nekilnojamojo turto registre neregistruojamos daiktinės teisės atsiradusios įstatymo pagrindu.

3. Kai statinys yra padalintas į patalpas ar butus, kurie yra įregistruoti kaip atskiri nekilnojamojo turto objektai, Nekilnojamojo turto registre daiktinės teisės registruojamos tik į butus ir patalpas, o ne į statinį.

 

12 straipsnis. Nekilnojamojo turto registre registruojami su nekilnojamaisiais daiktais, teisių į juos suvaržymais bei daiktinėmis teisėmis susiję juridiniai faktai

 

Nekilnojamojo turto registre registruojami šie su nekilnojamaisiais daiktais, teisių į juos suvaržymais bei daiktinėmis teisėmis susiję juridiniai faktai:

1)   sandoriai ir sprendimai, kuriais keičiamas registruojamo daikto teisinis statusas ar iš esmės keičiamos jo valdymo, naudojimo ir disponavimo juo galimybės;

2)   registruojamo daikto bendraturčių sutartys dėl bendro daikto;

3)   registruoto daikto paveldėjimas;

4)   registruoto daikto areštas;

5)   registruoto daikto (dydžio, paskirties ir pan.) ir daiktines teises į jį turinčių fizinių asmenų vardo, pavardės, juridinių asmenų pavadinimo pasikeitimai;

6)   civilinės bylos dėl registruojamo daikto teisinio statuso iškėlimo faktas;

7)   įsiteisėję teismo sprendimai, turintys įtakos registruojamo daikto teisiniam statusui, bei atitinkamos teismo nutartys;

8)   turto administravimo faktas.

 

13 straipsnis. Sąlygos teisių į nekilnojamuosius daiktus, jų suvaržymų,  juridinių faktų įregistravimui

 

1. Nekilnojamojo turto registre daiktinės teisės į nekilnojamąjį daiktą, tų teisių suvaržymai, juridiniai faktai gali būti registruojami tik, kai Nekilnojamojo turto registre yra įregistruotas nekilnojamasis daiktas.

2. Tik įregistravus nuosavybės teisę į nekilnojamąjį daiktą gali būti registruojamos kitos daiktinės teisės į tą daiktą, tų teisių suvaržymai, juridiniai faktai. Ši nuostata netaikoma valdymo, kaip savarankiškos daiktinės teisės, bei juridinio fakto apie daikto, daiktinių teisių į jį arešto registravimui. 

 

14 straipsnis. Daiktinių teisių registravimo Nekilnojamojo turto registre tvarka

 

Daiktinės teisės Nekilnojamojo turto registre registruojamos, nekilnojamojo daikto registro įraše įrašant duomenis apie daiktinės teisės turėtoją bei dokumentą, kurio pagrindu atsirado ši teisė.

 

15 straipsnis. Su nekilnojamaisiais daiktais, teisių į juos suvaržymais bei daiktinėmis teisėmis susijusių juridinių faktų registravimo tvarka

 

1. Juridiniai faktai susiję su nekilnojamaisiais daiktais, teisių į juos suvaržymais bei daiktinėmis teisėmis registruojami įrašant šio straipsnio 3 dalyje numatytą žymą atitinkamo nekilnojamojo daikto registro įraše. 

2. Prašymą įregistruoti juridinius faktus gali paduoti visi jų įregistravimu suinteresuoti asmenys. Kartu su prašymu turi būti paduodami dokumentai, patvirtinantys prašomų įregistruoti juridinių faktų atsiradimą.

3. Nekilnojamojo turto registre rašomos žymos apie:

1)   pirkimo – pardavimo sutartis;

2)   mainų sutartis;

3)   dovanojimo sutartis;

4)   nuomos sutartis ;

5)   panaudos sutartis;

6)   turto patikėjimo sutartis;

7)   rentos sutartis;

8)   bendrąją jungtinę nuosavybę;

9)   šeimos turto teisinį statusą;

10) sugyventinių bendrai naudojamo turto teisinį statusą;

11) sutuoktinių turto padalinimo sutartis;

12) nekilnojamojo daikto bendraturčių susitarimą dėl naudojimosi nekilnojamuoju daiktu;

13) įsiteisėjusį teismo sprendimą, nutartį;

14) vykstantį teisminį ginčą;

15) hipoteką;

16) sandoriuose numatytus daiktinių teisių į nekilnojamuosius daiktus suvaržymus;

17) sąlygą rentos gavėją (nekilnojamojo daikto perleidėją) išlaikyti iki gyvos galvos;

18) nekilnojamojo daikto areštą, atskirų daiktinių teisių areštą;

19) nekilnojamojo daikto įrašymą į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą;

20) nekilnojamojo daikto buvimą nekilnojamosios kultūros vertybės teritorijoje arba apsaugos zonoje;

21) nekilnojamojo daikto suvaržymų nustatymą nekilnojamosios kultūros vertybės apsaugos reglamentu ar specialiosiomis naudojimo sąlygomis;

22) kitus juridinius faktus, jei jų registravimą Nekilnojamojo turto registre numato įstatymai.

 

16 straipsnis. Nekilnojamojo turto registre įregistruotų juridinių faktų išregistravimo tvarka

 

1. Įrašyta žyma apie sudarytą sandorį ar priimtą sprendimą, kurio pagrindu keičiasi nekilnojamojo daikto nuosavybės teisės turėtojas, panaikinama, kai Nekilnojamojo turto registre įregistruojama asmens nuosavybės teisė, atsiradusi tuo pačiu teisiniu pagrindu kaip ir žyma.

2. Juridinių faktų išregistravimo tvarką bei pagrindus nustato Nekilnojamojo turto registro nuostatai.

 

17 straipsnis. Informacija apie teisminį ginčą

 

1.  Teismas praneša Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui apie civilinės bylos dėl įregistruoto daikto teisinio statuso iškėlimo faktą. Apie šį juridinį faktą teismas Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui praneša ne vėliau kaip kitą darbo dieną po jo įvykimo.

2. Nekilnojamojo turto registro tvarkytojas, gavęs teismo pranešimą, nedelsiant apie tai pažymi Nekilnojamojo turto  registre.

 

18 straipsnis. Bendrosios jungtinės nuosavybės teisės į nekilnojamąjį daiktą registravimas Nekilnojamojo turto registre

 

1. Registruojant bendrąją jungtinę nuosavybės teisę į nekilnojamąjį daiktą Nekilnojamojo turto registre savininkais turi būti nurodomi abu sutuoktiniai.

2. Dokumente, kurio pagrindu Nekilnojamojo turto registre įregistruojama  bendrosios jungtinės nuosavybės teisė, turi būti nurodyta, jog daiktas įgytas bendrosios jungtinės nuosavybės teise. Tais atvejais, kai dokumente nenurodyta, jog nekilnojamasis daiktas įgytas bendrosios jungtinės nuosavybės teise, bendrosios jungtinės nuosavybės teisė į tą daiktą gali būti registruojama rašytinio abiejų sutuoktinių prašymo pagrindu. Ši įstatymo nuostata netaikoma, kai nuosavybės teisė į nekilnojamąjį daiktą vieno iš sutuoktinių yra įgyta iki santuokos, esant santuokoje  paveldėjimo ar dovanojimo būdu arba dokumente, kuris yra pagrindas nuosavybės teisės įregistravimui Nekilnojamojo turto registre, yra nurodyta, jog jis įgytas asmenine sutuoktinio nuosavybės teise. 

 

19 straipsnis. Bendrosios dalinės nuosavybės teisės į nekilnojamąjį daiktą registravimas Nekilnojamojo turto registre

 

1. Kai nuosavybės teisės į nekilnojamąjį daiktą registruojamos keliems asmenims, valdantiems nekilnojamąjį daiktą bendrosios dalinės nuosavybės teise, Nekilnojamojo turto registre nurodomi visi bendraturčiai bei jų nuosavybės teisės, kuriomis jie valdo nekilnojamąjį daiktą, dalys.

2. Dokumente, kurio pagrindu Nekilnojamojo turto registre registruojama bendrosios dalinės nuosavybės teisė į nekilnojamąjį daiktą, turi būti nurodyta, kokiomis dalimis tas daiktas priklauso kiekvienam iš bendraturčių. Jeigu kiekvieno bendraturčio bendrosios dalinės nuosavybės teisės konkretus dalių dydis dokumente, kurio pagrindu prašoma atlikti registraciją, nenurodytas, Nekilnojamojo turto registre registruojamos lygios bendraturčių nuosavybės teisės dalys.

 

20 straipsnis. Nekilnojamojo daikto, teisių į jį, tų teisių suvaržymų, juridinių faktų registravimo vieta

 

1. Nekilnojamasis daiktas registruojamas pagal daikto buvimo vietą, Nekilnojamojo turto registro nuostatų nustatyta tvarka.

2. Daiktinės teisės į nekilnojamąjį daiktą, tų teisių suvaržymai, juridiniai faktai registruojami bet kuriame Nekilnojamojo turto registro tvarkytojo teritoriniame padalinyje, Nekilnojamojo turto registro nuostatų nustatyta tvarka. 

 

21 straipsnis. Daiktinių teisių į nekilnojamąjį daiktą, tų teisių suvaržymų bei įstatymo nustatytų juridinių faktų įregistravimo Nekilnojamojo turto registre teisiniai pagrindai

 

Daiktinių teisių į nekilnojamąjį daiktą atsiradimą, juridinių faktų įvykimą patvirtinantys dokumentai, kuriais remiantis šios teisės, jų suvaržymai bei juridiniai faktai registruojami Nekilnojamojo turto registre, yra:

1)   valstybės valdžios ar valdymo institucijos sprendimas;

2)   teismo sprendimas, nutartis, nutarimas, nuosprendis;

3)   įstatymų nustatytų institucijų ar pareigūnų sprendimas areštuoti turtą;

4)   dokumentas, kuris patvirtina fizinių asmenų pavardės, juridinių asmenų pavadinimo pasikeitimą, jų teisinio statuso pasikeitimą;

5)   paveldėjimo teisės liudijimas;

6)   teismo pranešimas apie civilinės bylos dėl Nekilnojamojo turto registre įregistruoto nekilnojamojo daikto teisinio statuso iškėlimą;

7)   rašytiniai sandoriai;

8)   turto pardavimo varžytinėse, aukcione sutartis (aktas);

9)   kitų valstybės kadastrų ir registrų duomenys;

10) kiti įstatymų nustatyti dokumentai.

 

22 straipsnis. Prašymų įregistruoti daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus padavimo tvarka

 

1. Prašymą įregistruoti nuosavybės teises į nekilnojamąjį daiktą paduoda jį įgijęs asmuo, o registruojant daiktines teises, taip pat teisių į daiktus suvaržymus – šių teisių turėtojas arba asmuo, suinteresuotas jų įregistravimu. Prašymą įregistruoti juridinius faktus paduoda įgaliota institucija ar suinteresuotas jų įregistravimu asmuo. Prašymą asmuo paduoda pats arba per savo atstovą, turintį įstatymų nustatyta tvarka išduotą įgaliojimą.

2. Notaras, patvirtinęs nuosavybės teisių į nekilnojamąjį daiktą perleidimo sutartį, ne vėliau kaip per 24 valandas nuo jos patvirtinimo momento privalo perduoti Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui šios sutarties pagrindinius duomenis būtinus šio įstatymo 15 straipsnio 3 dalies 1 punkte numatytai žymai įregistruoti. Per penkias darbo dienas notaras privalo Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui perduoti minėtos sutarties nuorašą. Perduodamų duomenų turinys bei perdavimo tvarka nustatoma sutartyje sudarytoje tarp Centrinio registratoriaus ir Lietuvos notarų rūmų.

3. Kartu su prašymu turi būti pateikiami dokumentai, patvirtinantys prašomų įregistruoti daiktinių teisių, tų teisių suvaržymų, juridinių faktų atsiradimą. Dokumentai  turi būti pateikti dviem egzemplioriais, kurių vienas turi būti dokumento originalas arba įstatymų nustatyta tvarka patvirtintas jo nuorašas.

4. Dokumentai, kurių pagrindu patvirtinamos, atsiranda, baigiasi, perleidžiamos ar suvaržomos daiktinės teisės į nekilnojamąjį daiktą, tų teisių suvaržymai, juridiniai faktai, turi atitikti teisės aktų reikalavimus, juose turi būti informacija būtina įregistravimui Nekilnojamojo turto registre.

5. Dokumentai, kurių pagrindu prašoma atlikti registraciją turi būti surašyti įskaitomai, juose turi būti pilni asmenų susijusių su registracija pavadinimai, adresai, kodai bei nekilnojamojo daikto susijusio su registracija unikalus numeris, kuris suteikiamas Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų nustatyta tvarka. Įregistravimo Nekilnojamojo turto registre pagrindu negali būti dokumentai, kuriuose yra braukymų, įstatymų nustatyta tvarka nepatvirtintų prirašymų bei dokumentai, kurie surašyti pieštuku, taip pat fiziškai sugadinti dokumentai, jei dėl to negalima padaryti vienareikšmiškos išvados dėl jų turinio.

 

23 straipsnis. Prašymų įregistruoti daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus registravimas

 

1. Asmenų paduoti prašymai įregistruoti daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus registruojami prašymų registravimo knygoje, kurią pildo Teritorinio registratoriaus įgalioti darbuotojai.

2. Prašymų registravimo knygoje kaupiami duomenys apie tai, kokie asmenys, kada, kokiu pagrindu prašė įregistruoti Nekilnojamojo turto registre daiktines teises, tų teisių suvaržymus ir juridinius faktus ir, koks Teritorinio registratoriaus įgaliotų asmenų sprendimas buvo priimtas. Prašymų registravimo knygos formą, turinį ir pildymo tvarką nustato Nekilnojamojo turto registro nuostatai.

3. Prašymai prašymų registravimo knygoje registruojami nedelsiant prašymų padavimo eilės tvarka.

4. Jeigu prašymą padavęs asmuo pageidauja, jam išduodama pažyma, patvirtinanti prašymo įregistravimo faktą bei datą.

 

24 straipsnis. Teisė atsiimti prašymą įregistruoti daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus

 

Asmuo, padavęs prašymą įregistruoti daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus, turi teisę iki jų įregistravimo Nekilnojamojo turto registre atsiimti prašymą, raštu kreipdamasis į Teritorinį registratorių priėmusį minėtą prašymą. Asmuo atsiimdamas prašymą Nekilnojamojo turto registro nuostatų nustatyta tvarka privalo atlyginti Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui jo turėtas išlaidas prašymo vykdymui.

 

25 straipsnis. Prašymo įregistruoti daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus nagrinėjimas ir sprendimo priėmimas

 

1. Prašymas dėl nuosavybės teisių įregistravimo turi būti išnagrinėtas, dėl jo  priimtas sprendimas ir duomenys į Nekilnojamojo turto registro duomenų bazę turi būti įrašyti ne vėliau kaip per dešimt darbo dienų po prašymo padavimo. Prašymas dėl kitų daiktinių teisių, tų teisių suvaržymų, juridinių faktų įregistravimo turi būti išnagrinėtas, dėl jo  priimtas sprendimas ir duomenys į Nekilnojamojo turto registro duomenų bazę turi būti įrašyti ne vėliau kaip per penkias darbo dienas po prašymo padavimo.

2. Prašymą įregistruoti daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus nagrinėja ir sprendimus priima Teritorinio registratoriaus įgalioti darbuotojai.

3. Išnagrinėjęs prašymą, Teritorinio registratoriaus įgaliotas darbuotojas gali priimti vieną iš šių sprendimų:

1) prašymą tenkinti – daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus įregistruoti Nekilnojamojo turto registre;

2) prašymą atmesti – atsisakyti daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus įregistruoti Nekilnojamojo turto registre;

3) sprendimo priėmimą atidėti, dėl aplinkybių kurios trukdo Nekilnojamojo turto registre įregistruoti daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus. Sprendime Teritorinis registratorius nustato ne ilgesnį kaip vieno mėnesio terminą aplinkybėms, trukdančioms įregistruoti daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus, pašalinti.

4. Sprendimo priėmimo tvarką ir formą nustato Nekilnojamojo turto registro nuostatai. 

5. Tais atvejais, kai priimamas sprendimas prašymą tenkinti, ne vėliau kaip per 24 valandas po jo priėmimo Teritorinio registratoriaus įgalioti darbuotojai į Nekilnojamo turto registro centrinį duomenų banką įrašo duomenis apie  įregistruotas daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus.

 

26 straipsnis. Pranešimas apie daiktinių teisių į nekilnojamąjį daiktą, tų teisių suvaržymų, juridinių faktų įregistravimą Nekilnojamojo turto registre

 

Nekilnojamojo turto registro tvarkytojas įregistravęs daiktines teises į nekilnojamąjį daiktą, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus asmeniui, padavusiam prašymą dėl įregistravimo, įteikia arba išsiunčia (prašyme nurodytu adresu) Nekilnojamojo turto registro nuostatų nustatytos formos ir turinio išrašą iš Nekilnojamojo turto registro.

 

27 straipsnis. Registravimui pateiktų dokumentų originalų grąžinimas

 

Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui pateiktų registravimui dokumentų grąžinimo tvarką nustato Nekilnojamojo turto registro nuostatai.

 

28 straipsnis. Nekilnojamojo turto registro tvarkytojo teisė atsisakyti įregistruoti daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus

 

1. Nekilnojamojo turto registro tvarkytojas atsisako įregistruoti daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus, kai prašymo nagrinėjimo metu nustatoma nors viena iš nurodytų aplinkybių:

1)   asmenys padavę prašymą neturėjo teisės jį paduoti;

2)   dokumentas, kurio pagrindu prašoma atlikti registraciją, neatitinka šio įstatymo  reikalavimų;

3)   dokumentas, kurio pagrindu prašoma atlikti registraciją, yra sudarytas ne  įstatymo ar šalių susitarimo nustatyta forma;

4)   notariškai nepatvirtinto dokumento, kurio pagrindu prašoma atlikti registraciją, turinys prieštarauja įstatymų reikalavimams;

5)   dokumentas, kurio pagrindu prašoma atlikti registraciją yra panaikintas, pripažintas neteisėtu ar kitokiu būdu pripažintas netekusiu galios;

6)   nesumokėtas Nekilnojamojo turto registro tvarkytojo nustatytas įregistravimo mokesčio avansas;

7)   prašyme ar registravimui pateiktame dokumente nėra Nekilnojamojo turto registro nuostatuose numatytų duomenų būtinų identifikuoti nekilnojamąjį daiktą bei teisių į jį įgijėjus;

8)   daiktinių teisių, tų teisių suvaržymų, juridinių faktų registravimui pateiktame dokumente nėra duomenų numatytų šio įstatymo 22 straipsnio 4 ir 5 dalyse;

9)   įstatymais nėra numatyta atitinkamos rūšies nekilnojamojo daikto, teisių į jį suvaržymų, daiktinių teisių ar juridinių faktų registravimo Nekilnojamojo turto registre galimybė;

10) registravimui pateikto dokumento duomenys apie nekilnojamąjį daiktą nesutampa su įregistruoto daikto kadastriniais duomenimis;

11) yra priimtas Nekilnojamojo turto registro tvarkytojo sprendimas dėl atsisakymo (atidėjimo) įregistruoti tas pačias daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus tų pačių dokumentų pagrindu.

 

 

29 straipsnis. Teritorinio registratoriaus priimto sprendimo apskundimas

 

1. Teritorinio registratoriaus priimtas sprendimas skundžiamas išankstinio ginčų nagrinėjimo ne teismo tvarka Centriniam registratoriui.

2. Centrinio registratoriaus priimtas sprendimas skundžiamas Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

30 straipsnis. Skundo pateikimas Centriniam registratoriui

 

1. Centriniam registratoriui paduoto skundo dėl Teritorinio registratoriaus priimto sprendimo forma ir turinys turi atitikti Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatytus reikalavimus.

2. Skundas Centriniam registratoriui paduodamas per vieną mėnesį nuo skundžiamo Teritorinio registratoriaus sprendimo priėmimo dienos. Suinteresuotam asmeniui, praleidusiam įstatymo nustatytą skundo padavimo terminą, dėl priežasčių, kurias Centrinis registratorius pripažįsta svarbiomis, šis terminas Centrinio registratoriaus sprendimu gali būti atnaujintas. Paduodant pareiškimą dėl termino atnaujinimo, kartu turi būti paduodamas ir skundas, kurio padavimo terminas yra praleistas. Centrinio registratoriaus sprendimas, kuriuo atmetamas pareiškimas dėl termino atnaujinimo, gali būti apskųstas Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

31 straipsnis. Centriniam registratoriui paduotų skundų nagrinėjimo tvarka

 

1. Skundai dėl Teritorinio registratoriaus priimtų sprendimų išnagrinėjami per trisdešimt dienų.

2. Skundus nagrinėja bei sprendimus priima Centrinio registratoriaus sudaryta komisija. Komisijos darbo reglamentą tvirtina Nekilnojamojo turto registro tvarkytojas.

3. Centrinis registratorius atsisako priimti skundą jei paduoto skundo turinys, forma neatitinka Administracinių bylų teisenos įstatyme nustatytų reikalavimų.

4. Centrinis registratorius išnagrinėjęs skundą priima vieną iš sprendimų:

1)   palikti galioti Teritorinio registratoriaus priimtą sprendimą;

2)   panaikinti (visą ar iš dalies) Teritorinio registratoriaus sprendimą ir priimti naują sprendimą;

3)   pakeisti Teritorinio registratoriaus sprendimą.

 

 

32 straipsnis. Netikslių Nekilnojamojo turto registro duomenų taisymas

 

1. Suinteresuoti asmenys, sužinoję, kad registravimo metu Nekilnojamojo turto registre įrašyti duomenys neatitinka dokumentų, kurių pagrindu šie duomenys buvo įrašyti turinio, gali pareikalauti, kad Teritorinis registratorius netikslius duomenis ištaisytų arba neišsamius papildytų.

2. Techninės klaidos gali būti pataisytos suinteresuoto asmens prašymo pagrindu arba Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui pastebėjus klaidą, jei nėra pagrindo manyti, kad toks pataisymas pažeis teisių į tą nekilnojamąjį daiktą turėtojų ar trečiųjų asmenų  teisėtus interesus. Techninės klaidos taisomos neatlygintinai, apie tai informuojant prašymą pataisyti duomenis padavusį asmenį bei asmenį, tiesiogiai susijusį su taisomais duomenimis apie Nekilnojamojo turto registre įregistruotas daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus.

3. Teritorinis registratorius prašymą pataisyti duomenis turi išnagrinėti per penkias darbo dienas ir ištaisyti ar papildyti Nekilnojamojo turto registro duomenis bei raštu apie tai pranešti prašymą pateikusiam asmeniui. Teritorinis registratorius, atsisakęs tenkinti prašymą, jį padavusiam asmeniui turi išsiųsti motyvuotą atsisakymą.

4. Teritorinio registratoriaus atsisakymas patenkinti prašymą ištaisyti Nekilnojamojo turto registro netikslius duomenis arba papildyti neišsamius šio registro duomenis skundžiamas Centriniam registratoriui šio įstatymo nustatyta tvarka. Centrinio registratoriaus sprendimas gali būti apskųstas Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

33 straipsnis. Žalos, atsiradusios dėl Nekilnojamojo turto registro tvarkytojo kaltės, atlyginimas

 

1. Dėl Nekilnojamojo turto registro tvarkytojo kaltės atsiradusi žala atlyginama įstatymų nustatyta tvarka. Asmuo dėl žalos atlyginimo į Nekilnojamojo turto registro tvarkytoją turi kreiptis ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo sužinojimo apie nuostolių atsiradimą dienos.

2. Nekilnojamojo turto registro tvarkytojas už asmenų patirtą žalą neatsako esant bendriems atleidimo nuo civilinės atsakomybės pagrindams, taip pat tais atvejais, kai žalą patyrę asmenys:

1)   pateikė registro tvarkytojui neteisingus duomenis;

2)   per vieną mėnesį nuo sužinojimo apie netikslų ar neteisingą įrašą registre nesiėmė įstatymų nustatytų priemonių pažeistoms teisėms apginti.

3. Ginčai dėl žalos atlyginimo sprendžiami teisme įstatymų nustatyta tvarka.

 

34 straipsnis. Nekilnojamojo turto registro sandara

 

Nekilnojamojo turto registrą sudaro atskirų Nekilnojamojo turto registre įregistruotų daiktų įrašai.

 

35 straipsnis. Nekilnojamojo turto registro duomenų turinys

 

1. Nekilnojamojo turto registro pirmojoje dalyje įrašomi kadastro duomenys apie nekilnojamąjį daiktą.

2. Nekilnojamojo turto registro antrojoje dalyje įrašomi grafiniai duomenys apie įregistruoto nekilnojamojo daikto buvimo vietą bei padėtį valstybinėje geodezinių koordinačių sistemoje – nekilnojamojo turto registro žemėlapis.

3. Nekilnojamojo turto registro trečiojoje dalyje įrašomos daiktinės teisės į nekilnojamąjį daiktą ir tų teisių turėtojų duomenys.

4. Nekilnojamojo turto registro ketvirtojoje dalyje įrašomos šio įstatymo 15 straipsnyje numatytos žymos ir kiti papildomi duomenys.

5. Nekilnojamojo turto registro duomenų detalų turinį ir šių duomenų įrašų suformavimo Nekilnojamojo turto registre tvarką nustato Nekilnojamojo turto registro tvarkytojas.

 

36 straipsnis. Nekilnojamojo turto registro centrinis duomenų bankas

 

1. Nekilnojamojo turto registro duomenų ir nekilnojamojo turto kadastro duomenų originalai kaupiami ir saugomi Nekilnojamojo turto registro centriniame duomenų banke. Nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko duomenų struktūrą ir jų teikimo vartotojams tvarką nustato Nekilnojamojo turto registro nuostatai.

2. Nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko išrašai ar kiti dokumentai, parengti šio duomenų banko duomenų pagrindu, yra vienintelė oficiali informacija, įrodanti nekilnojamojo daikto, daiktinių teisių į jį, šių teisių suvaržymų bei juridinių faktų įregistravimo faktą.

 

37 straipsnis. Apsikeitimas duomenimis tarp Nekilnojamojo turto registro, Hipotekos registro bei Turto areštų registro ir kitų valstybinių registrų

 

1. Centrinis hipotekos registras Hipotekos registro nuostatų nustatyta tvarka duomenis apie nekilnojamojo turto įkeitimo (hipotekos) įregistravimą ne vėliau kaip per 24 valandas perduoda Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui. Nekilnojamojo turto registro centrinis duomenų bankas, pasikeitus įkeisto turto duomenims Nekilnojamojo turto registre, taip pat gavęs hipotekos teisėjo arba Centrinio hipotekos registro paklausimą, Nekilnojamojo turto registro nuostatų nustatyta tvarka ne vėliau kaip per 24 valandas perduoda duomenis apie nekilnojamojo daikto ir teisių į jį teisinio statuso pasikeitimą Centriniam hipotekos registrui.

2. Keitimosi kitais Nekilnojamojo turto registro ir Hipotekos registro duomenimis tvarką nustato vadovaujančios šių registrų tvarkymo institucijos tarpusavio susitarimu.

3. Keitimosi Nekilnojamojo turto registro ir Turto arešto aktų registro duomenimis tvarką nustato šių registrų nuostatai.

4. Keitimosi Nekilnojamojo turto registro ir kitų valstybinių registrų duomenimis tvarką nustato įstatymai ir šių registrų nuostatai bei tarpusavio susitarimai.

 

38 straipsnis. Nekilnojamojo turto registro dokumentų bylų formavimas

 

1. Įregistravus nekilnojamąjį daiktą yra suformuojama Nekilnojamojo turto registro dokumentų byla (toliau tekste – Nekilnojamojo turto registro byla). Registruojant daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus, Nekilnojamojo turto registro nuostatų nustatyta tvarka Nekilnojamojo turto registro bylose kaupiami su tuo susiję dokumentai.

2. Nekilnojamojo turto registro bylose saugomi:

1)   prašymai įregistruoti ar išregistruoti daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus;

2)   prašymai atsiimti prašymus įregistruoti ar išregistruoti daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus;

3)   sprendimai dėl atidėjimo, atsisakymo įregistruoti daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus;

4)   dokumentai arba jų įstatymų nustatyta tvarka patvirtinti nuorašai, kurių pagrindu įregistruotos, išregistruotos daiktinės teisės, tų teisių suvaržymai, juridiniai faktai;

5)   kiti Centrinio registratoriaus nustatyti dokumentai, susiję su daiktinėmis teisėmis, tų teisių suvaržymais, juridiniais faktais.

 

39 straipsnis. Nekilnojamojo turto registro bylų saugojimas

 

Nekilnojamojo turto registro bylos Centrinio registratoriaus nustatyta tvarka saugomos Teritorinio registratoriaus, kuriame buvo atlikta nekilnojamojo daikto registracija Nekilnojamojo turto registre, archyve.

 

40 straipsnis. Atlyginimas už daiktinių teisių, tų teisių suvaržymų, juridinių faktų įregistravimą

 

Atlyginimo už daiktinių teisių, tų teisių suvaržymų, juridinių faktų įregistravimą dydį ir tvarką nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

 

41 straipsnis. Teisė naudotis Nekilnojamojo  turto registro duomenimis

 

1. Nekilnojamojo turto registro centriniame duomenų banke esantys duomenys yra vieši, išskyrus valstybės paslaptį sudarančius duomenis. Duomenys teikiami Nekilnojamojo turto registro įstatymo ir Nekilnojamojo turto registro nuostatų nustatyta tvarka.

2. Kilus asmenų ginčui dėl Nekilnojamojo turto registre įregistruoto nekilnojamojo turto ir teisių į jį, nė vienas iš jų negali teisintis nežinojęs Nekilnojamojo turto registro duomenų.

3. Dokumentų, kurių pagrindu Nekilnojamojo turto registre buvo įregistruoti nekilnojamieji daiktai, daiktinės teisės į juos, tų teisių suvaržymai, juridiniai faktai, kopijos motyvuoto prašymo pagrindu teikiamos tik:

1)   teisių turėtojams – asmenims nurodytiems tuose dokumentuose;

2)   mokesčių administravimą vykdantiems subjektams;

3)   teismams bei teisėsaugos institucijoms;

4)   asmenims turintiems teisę paveldėti mirusio asmens teises į nekilnojamąjį daiktą;

 

42 straipsnis. Atlyginimas už naudojimąsi Nekilnojamojo turto registro duomenimis

 

Atlyginimo už naudojimąsi Nekilnojamojo turto registro duomenimis dydį ir tvarką nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

 

43 straipsnis. Nekilnojamojo turto registro tvarkymo lėšos

 

Nekilnojamojo  turto  registras  tvarkomas lėšomis,  gautomis  už nekilnojamojo daikto, daiktinių teisių į jį, tų teisių suvaržymų bei kitų juridinių faktų įregistravimą bei naudojimąsi Nekilnojamojo turto registro duomenimis. Nekilnojamojo turto registro tvarkymui gali būti skiriamos valstybės biudžeto lėšos.

 

44 straipsnis. Nekilnojamojo turto registro likvidavimas

 

Nekilnojamojo   turto   registras   likviduojamas, reorganizuojamas įstatymu. Likvidavus Nekilnojamojo turto registrą, dokumentai, pagal kuriuos  buvo  įregistruotas nekilnojamasis daiktas, teisės į jį, tų teisių suvaržymai, juridiniai faktai, bei Nekilnojamojo turto registro  žemėlapiai  Archyvų įstatymo  nustatyta  tvarka perduodami   valstybiniam  archyvui,  o  reorganizavus Nekilnojamojo turto registrą - naujajai šio registro tvarkymo institucijai.

 

 

45 straipsnis. Nekilnojamojo turto registro integravimas į  Lietuvos Respublikos kadastrų  ir registrų informacinę infrastruktūrą

 

Nekilnojamojo turto registro integravimo į Lietuvos Respublikos valstybinių kadastrų ir registrų informacinę infrastruktūrą tvarką nustato Vyriausybė.”

 

2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

 

Šis įstatymas įsigalioja nuo Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr.74-2262) įsigaliojimo dienos.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS