Projektas


LIETUVOS RESPUBLIKOS

 

PILIEČIŲ NUOSAVYBĖS TEISIŲ Į IŠLIKUSĮ NEKILNOJAMĄJĮ TURTĄ  ATKŪRIMO ĮSTATYMO 5 IR 12 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

 

ĮSTATYMAS

 

2001 m.    d. Nr.      
Vilnius

 

(Žin., 1997, Nr.65-1558, Žin., 1999, Nr.48-1522, Žin.2000, Nr.5-128, Nr.64-1934, Nr.89-2753)

 

1 straipsnis. 5 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Pakeisti 5 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Nuosavybės teisės į žemę iki 1995 m. birželio 1 d. buvusią miestams nustatyta tvarka priskirtose teritorijose, atkuriamos grąžinant žemę natūra turėtoje vietoje piliečiui arba piliečiams bendrosios nuosavybės teise, nepaisant parengtų tos vietovės teritorijų planavimo dokumentų, išskyrus žemę pagal šio įstatymo 12 straipsnį priskirtą valstybės išperkamai žemei, už kurią valstybė atlygina pagal šio įstatymo 16 straipsnį”.

 

2 straipsnis. 5 straipsnio 3 dalies papildymas

Papildyti 5 straipsnio 3 dalį  ir ją išdėstyti taip:

3. Piliečiams neatlygintinai perduodamo nuosavybėn lygiaverčio turėtajam naujo žemės sklypo, esančio miesto teritorijai priskirtoje žemėje, dydį kiekviename mieste tvirtina Vyriausybė miesto, rajono savivaldybės siūlymu. Minimalus neatlygintinai nuosavybėn perduodamo naujo žemės sklypo dydis – 0,04 ha (išskyrus nuosavybės teise turėtą mažesnį žemės sklypą). Maksimalus neatlygintinai nuosavybėn perduodamo žemės sklypo plotas turi būti ne didesnis kaip 0,2 ha Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Druskininkuose, Palangoje, Birštone ir ne didesnis kaip 0,3 ha kituose miestuose. Miestų teritorijos dalyse, kurios įrašytos į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą (kultūros vietovių sąrašą), nauji žemės sklypai individualiai statybai bei kitai paskirčiai nuosavybėn neperduodami (išskyrus atvejus, kai šioje teritorijoje pagal teritorijų planavimo dokumentus piliečiui nuosavybės teise turėtoje žemėje numatoma individuali statyba); neatlygintinai nuosavybėn perduodami naudojami žemės sklypai tik tiems asmenims, kuriems šiose miestų teritorijų dalyse nuosavybės teise priklauso gyvenamieji pastatai arba kiti pastatai.”

 

3 straipsnis. 5 straipsnio papildymas

Papildyti 5 straipsnį 7 ir 8 dalimis ir jas išdėstyti taip:

7. Miestų teritorijoje esanti žemė, kuri naudojama arba nuomojama fiziniams ir juridiniams asmenims, personalinėms įmonėms nuosavybės teise turimų pastatų ir statinių (statomų ir pastatytų) eksploatacijai ir kuri pagal šio įstatymo 12 straipsnį nepriskirta valstybės išperkamai žemei, grąžinama natūra, nutraukiant žemės nuomos sutartis pagal Žemės nuomos įstatymą. Fiziniai ir juridiniai asmenys (pastatų ir statinių savininkai) šią žemę nuomoja ir už šią žemę savininkui moka Žemės nuomos įstatymo nustatyta tvarka valstybinės žemės nuomos mokesčio dydžio žemės nuomos mokestį. Šių žemės sklypų plotai ir ribos nustatomi žemės reformos žemėtvarkos projektuose ar kituose teritorijų planavimo dokumentuose.

8. Piliečiai, kuriems žemė, miškas ar vandens telkiniai grąžinami natūra arba suteikiamas neatlygintinai naujas žemės sklypas, privalo laikytis specialiųjų žemės naudojimo sąlygų ir servitutų, nurodytų žemės reformos žemėtvarkos projektuose ar kituose teritorijų planavimo dokumentuose”.

 

4 straipsnis. 12 straipsnio 2 punkto pakeitimas

Iš 12 straipsnio 2 punkto išbraukti žodžius “kaimo vietovėje ir po 1995 m. birželio 1 d. miestams priskirtoje teritorijoje” ir įrašyti žodžius “ar kituose teritorijų planavimo dokumentuose;” ir jį išdėstyti taip:

2) pagal įstatymus yra užimta: namų valdų sklypų; valstybinių įstaigų ir organizacijų bei visuomeninės paskirties pastatams ir įrenginiams (statomiems ir pastatytiems) eksploatuoti reikalingų sklypų; kitų visuomenės poreikiams naudojamų teritorijų (gatvių, aikščių, skverų, kapinių ir kt.). Šių žemės sklypų (teritorijų) plotai ir ribos nustatomi žemės reformos žemėtvarkos projektuose ar kituose teritorijų planavimo dokumentuose;”

 

5 straipsnis. 12 straipsnio 3 punkto pripažinimas netekusiu galios

1. 12 straipsnio 3 punktą pripažinti netekusiu galios.

2. Buvusius 4, 5, 6, 7, 8, 9 ir 10 punktus laikyti atitinkamai 3, 4, 5, 6, 7, 8 ir 9 punktais.

 

 

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS

 

Projektą teikia:
     

LR Seimo narys

Artūras Vazbys