Projektas
Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2005 M. birželio 14 D. NUTARIMO NR. 647 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO SUDARYMO IR VYKDYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
Nr.
Vilnius
Pakeisti Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 647 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“:
1. Pakeisti 30 punktą ir jį išdėstyti taip:
„30. Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įmokos Taisyklių 29.2, 29.3.4, 29.4–29.8 papunkčiuose nurodytiems Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų valdytojams apskaičiuojamos pagal draudėjų, pas kuriuos atliekama praktika, vyksta mokymas, pratybos ar vykdomos užduotys, priskyrimą nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įmokos tarifo grupei.“
2. Pakeisti 49 punktą ir jį išdėstyti taip:
„49. Valstybinė mokesčių inspekcija, išduodama naują ar pratęsdama anksčiau įsigytą verslo liudijimą asmeniui arba registruodama individualią veiklą pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymą, patikrina asmens įsiskolinimą Fondui ir Privalomojo sveikatos draudimo fondui. Jeigu asmuo, įsigyjantis verslo liudijimą arba registruojantis individualią veiklą, skolingas Fondui ar Privalomojo sveikatos draudimo fondui, išskyrus tuos atvejus, kai asmens skolos Fondui ar Privalomojo sveikatos draudimo fondui sumokėjimo terminas buvo atidėtas ir dar nesuėjęs, Valstybinė mokesčių inspekcija verslo liudijimo neišduoda ar nepratęsia arba neregistruoja individualios veiklos, kol nesumokamas įsiskolinimas Fondui ir Privalomojo sveikatos draudimo fondui, ir Valstybinei mokesčių inspekcijai nepateikiamas tai patvirtinantis dokumentas. Valstybinė mokesčių inspekcija negali išduoti verslo liudijimo trumpesniam negu 3 mėnesių laikotarpiui, jeigu asmuo nėra sumokėjęs socialinio draudimo įmokų, nurodytų Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje, už visą verslo liudijimo galiojimo laikotarpį iš anksto.“
3. Papildyti 574 punktu:
„574. Draudėjai, kurie turi sąsajas su Ukrainos Respublika ir patiria finansinių sunkumų dėl Rusijos Federacijos 2022 m. vasario 24 d. pradėtų vykdyti karinių veiksmų Ukrainoje, nuo 2022 m. vasario 24 d. iki 2022 m. rugpjūčio 31 d. turi teisę kreiptis į Fondo valdybos teritorinį skyrių su prašymu netaikyti socialinio draudimo įmokų, palūkanų, delspinigių ir baudų skolos išieškojimo priverstine tvarka ir (ar) prievolės mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas 574.3 papunktyje nustatytais atvejais. Fondo valdybos teritorinis skyrius, gavęs šį draudėjo prašymą, Fondo valdybos nustatyta tvarka ir terminais priima sprendimą netaikyti:
574.1. socialinio draudimo įmokų, palūkanų, delspinigių ir baudų skolos, laikotarpiu nuo 2022 m. kovo 1 d. iki 2022 m. rugpjūčio 31 d., išieškojimo priverstine tvarka pagal Taisyklių 57¹ punktą. Pasibaigus šiam laikotarpiui Fondo valdybos teritorinis skyrius Fondo valdybos nustatyta tvarka gali priimti sprendimą dėl socialinio draudimo įmokų, delspinigių ir baudų skolos sumokėjimo atidėjimo laikotarpiui iki vienų metų ir leisti sumokėti atidėtą socialinio draudimo įmokų, delspinigių ir baudų sumą pagal draudėjo ir Fondo valdybos teritorinio skyriaus suderintą įsiskolinimo grąžinimo grafiką, kuris negali būti ilgesnis negu 4 metai. Naujas sprendimas dėl socialinio draudimo įmokų, delspinigių ir baudų skolos sumokėjimo atidėjimo gali būti priimtas ir tais atvejais, jei draudėjo atžvilgiu yra galiojantis Fondo valdybos teritorinio skyriaus sprendimas dėl socialinio draudimo įmokų, delspinigių ar baudų skolos sumokėjimo atidėjimo;
574.2. socialinio draudimo įmokų, palūkanų, delspinigių ir (ar) baudų skolos, laikotarpiu nuo 2022 m. kovo 1 d. iki 2022 m. rugsėjo 30 d., išieškojimo priverstine tvarka pagal Taisyklių 65, 80 ir 92 punktus atvejais, kai draudėjas pažeidžia mokėjimo grafiką, laiku nesumokėjęs socialinio draudimo įmokų už einamąjį laikotarpį. Draudėjui pažeidus mokėjimo grafiką taip pat netaikomi Taisyklių 65, 80 ir 92 punktuose nustatyti ribojimai kreiptis dėl socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimo, delspinigių ir (ar) baudų išieškojimo laiko atidėjimo;
4. Pakeisti 58.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„58.2. Savarankiškai dirbantiems asmenims, mokantiems socialinio draudimo įmokas už save, išskyrus atvejus, kai kreipiamasi Taisyklių 60 punkte nustatyta tvarka ir (ar) kai socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimas atidedamas pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 191 straipsnį:
58.2.1. Savarankiškai dirbantys asmenys, mokantys socialinio draudimo įmokas už save, Fondo valdybos teritoriniam skyriui pateikia prašymą, kuriame nurodo įsiskolinimo priežastis, įsiskolinimo grąžinimo grafiką ir su draudėju susijusias ir (ar) jo partnerines įmones, kaip apibrėžta Reglamento Nr. 1407/2013 2 straipsnio 2 dalyje.
58.2.2. Fondo valdybos teritorinis skyrius, gavęs prašymą, patikslina įsiskolinimo grąžinimo grafiką ir ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos, priėmęs sprendimą atidėti socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimą, kai socialinio draudimo įmokų įsiskolinimas neviršija 30 tūkst. eurų, ar jo neatidėti, išsiunčia pranešimą draudėjui arba parengia išvadas ir visą medžiagą pateikia Fondo valdybai, kai socialinio draudimo įmokų įsiskolinimas viršija 30 tūkst. eurų.
58.2.3. Jeigu draudėjas Fondo valdybos teritoriniam skyriui nepateikia visos Taisyklių 58.2.1 papunktyje nurodyto prašymo informacijos, Fondo valdybos teritorinis skyrius informuoja draudėją apie trūkumus, nustatydamas ne ilgesnį nei 10 darbo dienų nuo rašto gavimo dienos prašymo trūkumų pašalinimo terminą, ir nurodo, kad, laiku nepašalinus prašymo trūkumų, bus priimtas sprendimas neatidėti socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimo.
58.2.4. Socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo išieškojimas sustabdomas, išskyrus tuos atvejus, kai Fondo administravimo įstaiga nustato, kad socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo Fondui išieškojimas jau perduotas antstoliui, nuo visos Taisyklių 58.2.1 papunktyje nurodyto prašymo informacijos pateikimo Fondo valdybos teritoriniam skyriui arba Fondo valdybai, jeigu ji priima sprendimą dėl socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimo atidėjimo, dienos.
58.2.5. Jeigu sprendimą dėl socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimo atidėjimo priima Fondo valdyba, ji per 20 darbo dienų nuo dienos, kurią gavo Fondo valdybos teritorinio skyriaus išvadas, išnagrinėja prašymą, priima sprendimą dėl socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimo atidėjimo ir per 3 darbo dienas išsiunčia pranešimą draudėjui ir Fondo valdybos teritoriniam skyriui.“
5. Pakeisti 60 punktą ir jį išdėstyti taip:
„60. Savarankiškai dirbantys asmenys, mokantys socialinio draudimo įmokas už save, dėl socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo, ne mažesnio kaip 125 eurai ir ne didesnio kaip 1 500 eurų, mokėjimo atidėjimo su prašymu gali kreiptis į Fondo valdybos teritorinį skyrių, išskyrus tuos atvejus, kai Fondo administravimo įstaiga nustato, kad socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo Fondui išieškojimas jau perduotas antstoliui arba kad į Fondo administravimo įstaigą kreiptasi Taisyklių 58.2 papunktyje nustatyta tvarka. Fondo valdybos teritorinis skyrius per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos priima sprendimą atidėti socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimą ar jo neatidėti. Tokiu būdu socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimas gali būti atidedamas vieną kartą per metus, laikantis šių sąlygų: jei socialinio draudimo įmokų įsiskolinimas ne mažesnis kaip 125 eurai ir ne didesnis kaip 600 eurų, įsiskolinimo sumokėjimas atidedamas iki 4 mėnesių, jei socialinio draudimo įmokų įsiskolinimas didesnis nei 600 eurų, bet mažesnis nei 900 eurų arba lygus 900 eurų, – iki 6 mėnesių, jei socialinio draudimo įmokų įsiskolinimas didesnis nei 900 eurų, bet mažesnis nei 1 200 eurų arba lygus 1 200 eurų, – iki 8 mėnesių, o jei socialinio draudimo įmokų įsiskolinimas didesnis nei 1 200 eurų, bet mažesnis nei 1 500 eurų arba lygus 1 500 eurų, – iki vienų metų. Apie priimtą sprendimą Fondo valdybos teritorinis skyrius raštu informuoja draudėją per 3 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos.“
6. Pakeisti 65 punktą ir jį išdėstyti taip:
„65. Jeigu laikotarpiu, kuriam atidėtas socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimas, draudėjas pažeidžia socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimo grafiką, laiku nesumoka socialinio draudimo įmokų už einamąjį laikotarpį, sprendimas atidėti socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimą netenka galios ir pradedamas likusios įsiskolinimo sumos kartu su palūkanomis išieškojimas priverstine tvarka iš draudėjo. Pažeidęs socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimo atidėjimo sąlygas, dėl socialinio draudimo įmokų įsiskolinimo sumokėjimo atidėjimo draudėjas gali kreiptis ne anksčiau kaip po vienų metų nuo sprendimo priverstine tvarka išieškoti iš draudėjo likusią įsiskolinimo sumą kartu su palūkanomis priėmimo dienos.“
7. Pakeisti 67 punktą ir jį išdėstyti taip:
8. Pakeisti 68 punktą ir jį išdėstyti taip:
9. Pakeisti 70 punktą ir jį išdėstyti taip:
„70. Savarankiškai dirbantys asmenys, nurodyti Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje, dėl delspinigių, ne mažesnių kaip 125 eurai ir ne didesnių kaip 1 500 eurų, išieškojimo laiko atidėjimo su prašymu gali kreiptis į Fondo valdybos teritorinį skyrių, išskyrus tuos atvejus, kai Fondo administravimo įstaiga nustato, kad delspinigių įsiskolinimo Fondui išieškojimas jau perduotas antstoliui arba kad į Fondo administravimo įstaigą kreiptasi Taisyklių 71 punkte nustatyta tvarka. Fondo valdybos teritorinis skyrius per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos priima sprendimą atidėti delspinigių išieškojimo laiką ar jo neatidėti. Tokiu būdu delspinigių išieškojimo laikas gali būti atidedamas vieną kartą per metus, laikantis šių sąlygų: jei delspinigių įsiskolinimas ne mažesnis kaip 125 eurai ir ne didesnis kaip 600 eurų, jo išieškojimas atidedamas iki 4 mėnesių, jei delspinigių įsiskolinimas didesnis nei 600 eurų, bet mažesnis nei 900 eurų arba lygus 900 eurų, – iki 6 mėnesių, jei delspinigių įsiskolinimas didesnis nei 900 eurų, bet mažesnis nei 1 200 eurų arba lygus 1 200 eurų, – iki 8 mėnesių, o jei delspinigių įsiskolinimas didesnis nei 1 200 eurų, bet mažesnis nei 1 500 eurų arba lygus 1 500 eurų, – iki vienų metų. Apie priimtą sprendimą Fondo valdybos teritorinis skyrius raštu informuoja draudėją per 3 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos.“
10. Pakeisti 80 punktą ir jį išdėstyti taip:
„80. Draudėjui pažeidus mokėjimo grafiką, laiku nesumokėjus socialinio draudimo įmokų už einamąjį laikotarpį, sprendimas atidėti delspinigių išieškojimo laiką netenka galios ir pradedamas likusios nesumokėtos delspinigių dalies išieškojimas priverstine tvarka iš draudėjo. Pažeidęs delspinigių išieškojimo laiko atidėjimo sąlygas, dėl delspinigių išieškojimo laiko atidėjimo draudėjas gali kreiptis ne anksčiau kaip po vienų metų nuo sprendimo priverstine tvarka išieškoti iš draudėjo likusią nesumokėtą delspinigių dalį priėmimo dienos.“
11. Pakeisti 81 punktą ir jį išdėstyti taip:
12. Pakeisti 83 punktą ir jį išdėstyti taip:
„83. Savarankiškai dirbantys asmenys dėl baudų, ne mažesnių kaip 125 eurai ir ne didesnių kaip 1 500 eurų, išieškojimo laiko atidėjimo su prašymu gali kreiptis į Fondo valdybos teritorinį skyrių, išskyrus tuos atvejus, kai Fondo administravimo įstaiga nustato, kad baudų įsiskolinimo Fondui išieškojimas jau perduotas antstoliui. Fondo valdybos teritorinis skyrius per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos priima sprendimą atidėti baudų išieškojimo laiką ar jo neatidėti. Tokiu būdu baudų išieškojimo laikas gali būti atidedamas vieną kartą per metus, laikantis šių sąlygų: jei baudų įsiskolinimas ne mažesnis kaip 125 eurai ir ne didesnis kaip 600 eurų, jis atidedamas iki 4 mėnesių, jei baudų įsiskolinimas didesnis nei 600 eurų, bet mažesnis nei 900 eurų arba lygus 900 eurų, – iki 6 mėnesių, jei baudų įsiskolinimas didesnis nei 900 eurų, bet mažesnis nei 1 200 eurų arba lygus 1 200 eurų, – iki 8 mėnesių, o jei baudų įsiskolinimas didesnis nei 1 200 eurų, bet mažesnis nei 1 500 eurų arba lygus 1 500 eurų, – iki vienų metų. Apie priimtą sprendimą Fondo valdybos teritorinis skyrius raštu informuoja draudėją per 3 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos.“
13. Pakeisti 92 punktą ir jį išdėstyti taip:
„92. Draudėjui pažeidus mokėjimo grafiką, laiku nesumokėjus socialinio draudimo įmokų už einamąjį laikotarpį, sprendimas atidėti baudų išieškojimo laiką netenka galios ir pradedamas likusios nesumokėtos baudos dalies išieškojimas priverstine tvarka iš draudėjo. Pažeidęs baudų išieškojimo laiko atidėjimo sąlygas, dėl baudų išieškojimo laiko atidėjimo draudėjas gali kreiptis ne anksčiau kaip po vienų metų nuo sprendimo priverstine tvarka išieškoti iš draudėjo likusią nesumokėtą baudos dalį priėmimo dienos.“
14. Pakeisti 95 punktą ir jį išdėstyti taip: