Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

KOMPENSACIJŲ NEPRIKLAUSOMYBĖS GYNĖJAMS, NUKENTĖJUSIEMS NUO 1991 M. SAUSIO 11–13 D. IR PO TO VYKDYTOS SSRS AGRESIJOS, BEI JŲ ŠEIMOMS

ĮSTATYMO NR. I-954 PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2015 m.                         d. Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. Lietuvos Respublikos kompensacijų nepriklausomybės gynėjams, nukentėjusiems nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos, bei jų šeimoms įstatymo Nr. I-954 nauja redakcija

Pakeisti Lietuvos Respublikos kompensacijų nepriklausomybės gynėjams, nukentėjusiems nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos, bei jų šeimoms įstatymą Nr. I-954 ir jį išdėstyti taip:

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

KOMPENSACIJŲ NEPRIKLAUSOMYBĖS GYNĖJAMS, NUKENTĖJUSIEMS NUO 1991 M. SAUSIO 11–13 D. IR PO TO VYKDYTOS SSRS AGRESIJOS, BEI JŲ ŠEIMOMS

ĮSTATYMAS

 

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis ir taikymas

1. Šis įstatymas nustato kompensacijų už vieno būsto, kuriame deklaruota asmens gyvenamoji vieta, šildymą, karštą vandenį, geriamąjį vandenį ir nuotekas, dujas, kietą ir skystą kurą, elektros energiją, laidinio telefono abonentinį (mėnesinį) mokestį, žemės, esančios po daugiaaukščiu gyvenamuoju namu, mokestį ir kitas paslaugas (toliau – kompensacijos už būstą) nepriklausomybės gynėjams, nukentėjusiems nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos (toliau – nepriklausomybės gynėjai), bei jų šeimoms, taip pat kompensacijos laidojimui mirus nepriklausomybės gynėjui, pripažintam nedarbingu ar iš dalies darbingu (iki 2005 m. liepos 1 d. – invalidu) dėl 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos (toliau – kompensacija laidojimui), teikimo sąlygas, tvarką ir dydį.

2. Kompensacijos už būstą teikiamos:

1) žuvusių nepriklausomybės gynėjų šeimoms (tėvams (įtėviams), sutuoktiniams, vaikams (įvaikiams) iki 18 metų bei pilnamečiams vaikams, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, pirmą kartą įgyja pirmąją kvalifikaciją pagal formaliojo profesinio mokymo programą arba studijuoja aukštojoje mokykloje pagal nuolatinių ar dieninių studijų programą ir pirmą kartą įgyja bakalauro ar magistro laipsnį, – iki mokymosi ar studijų pagal šias programas baigimo (išskyrus bendrojo ugdymo programų mokinius, turinčius teisę gauti kompensacijas iki tų metų, kuriais jie baigia mokytis pagal šias programas, rugpjūčio 31 d.), tačiau ne vyresniems negu 24 metų);

2) nepriklausomybės gynėjams, kurie buvo sunkiai ar apysunkiai sužaloti;

3) nepriklausomybės gynėjams, kurie pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais (iki 2005 m. liepos 1 d. – invalidais) dėl 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos, ir jų šeimoms (kartu gyvenantiems sutuoktiniams ir vaikams (įvaikiams) iki 18 metų bei pilnamečiams vaikams, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, pirmą kartą įgyja pirmąją kvalifikaciją pagal formaliojo profesinio mokymo programą arba studijuoja aukštojoje mokykloje pagal nuolatinių ar dieninių studijų programą ir pirmą kartą įgyja bakalauro ar magistro laipsnį, – iki mokymosi ar studijų pagal šias programas baigimo (išskyrus bendrojo ugdymo programų mokinius, turinčius teisę gauti kompensacijas iki tų metų, kuriais jie baigia mokytis pagal šias programas, rugpjūčio 31 d.), tačiau ne vyresniems negu 24 metų).

3. Kompensacija laidojimui skiriama laidojančiam asmeniui, kaip ši sąvoka apibrėžta Lietuvos Respublikos paramos mirties atveju įstatyme.

 

2 straipsnis. Kompensacijų už būstą dydis ir lėšos

1. Šio įstatymo 1 straipsnio 2 dalyje nurodytiems asmenims (toliau – kompensacijų už būstą gavėjai) kompensuojama 50 procentų išlaidų už:

1) būsto šildymą;

2) karštą vandenį;

3) geriamąjį vandenį ir nuotekas;

4) dujas;

5) kietą ir skystą kurą;

6) elektros energiją;

7) laidinio telefono abonentinį (mėnesinį) mokestį;

8) žemės, esančios po daugiaaukščiu gyvenamuoju namu ir priskirtos kompensacijų už būstą gavėjams, mokestį;

9) bendrojo naudojimo objektų naudojimo išlaikymą ir naudojimąsi jais;

10) komunalinių atliekų išvežimą.

2. Jeigu viename būste gyvena kompensacijų už būstą gavėjai ir kiti asmenys (šeimos), neturintys teisės į šio įstatymo nustatytas kompensacijas už būstą, tačiau už išlaidas atsiskaito pagal vieną sąskaitą (atsiskaitomąją knygelę), išlaidos, tenkančios kompensacijų už būstą gavėjams, apskaičiuojamos lygiomis dalimis, atsižvelgiant į tame būste gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų skaičių.

3. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytos išlaidos, jeigu jos padarytos vykdant ūkinę ar komercinę veiklą, nekompensuojamos.

4. Kompensacijos už būstą mokamos iš valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams.

 

3 straipsnis. Kompensacijos laidojimui dydis ir lėšos

Nepriklausomybės gynėjai, pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais (iki 2005 m. liepos 1 d. – invalidais) dėl 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos, laidojami valstybės biudžeto lėšomis, laidojančiam asmeniui skiriant 40 bazinių socialinių išmokų dydžio kompensaciją laidojimui.

 

 

 

 

4 straipsnis. Kompensacijų už būstą ir kompensacijų laidojimui administravimas

1. Kompensacijas už būstą skiria ir išmoka kompensacijų už būstą gavėjų deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybės arba savivaldybės, kurioje jie įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, administracija savivaldybės administracijos direktoriaus nustatyta tvarka.

2. Kompensaciją laidojimui laidojančiam asmeniui skiria ir išmoka nepriklausomybės gynėjo, pripažinto nedarbingu ar iš dalies darbingu (iki 2005 m. liepos 1 d. – invalidu) dėl 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos, paskutinės buvusios deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybės, o tuo atveju, jei gyvenamoji vieta nebuvo deklaruota, – paskutinės savivaldybės, kurioje jis buvo įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, administracija Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

3. Šiuo įstatymu nustatytoms kompensacijoms administruoti skiriami 2 procentai šioms kompensacijoms mokėti skirtų lėšų.

 

2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1.  Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2016 m. sausio 1 d.

2.  Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija iki šio įstatymo įsigaliojimo priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

Respublikos Prezidentas