Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

PENSIJŲ KAUPIMO ĮSTATYMO NR. IX-1691 PAKEITIMO ĮSTATYMO
NR. XIII-1360 1 IR 2 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2019 m.                      d. Nr.

Vilnius

 

 

1 straipsnis. 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 28 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 28 straipsnio 4 dalies pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

4. Pensijų kaupimo bendrovė privalo priežiūros institucijos nustatyta tvarka informuoti dalyvį, kuriam iki senatvės pensijos amžiaus yra likę ne mažiau negu 3 mėnesiai, apie:“.

 

2 straipsnis. 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 29 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 29 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

29 straipsnis. Pensijų išmokos

1. Pensijų išmokų rūšys, mokėtinos dalyviams atsižvelgiant į jų vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą, yra šios:

1) pensijų anuitetas, kurį šiame įstatyme nustatytais pagrindais ir tvarka įsigijusiam dalyviui (toliau – pensijų anuiteto gavėjas) moka VSDF valdyba (toliau – pensijų anuitetų mokėtojas);

2) vienkartinė pensijų išmoka;

3) periodinės pensijų išmokos.

2. Pensijų anuitetų rūšys yra šios:

1) atidėtasis pensijų anuitetas. Pensijų anuitetų mokėtojas pensijų anuiteto gavėjui, sukakusiam 85 metų amžių, pradeda mokėti ir iki gyvos galvos periodiškai moka pensijų anuiteto sumas, kurių mokėjimas nutrūksta pensijų anuiteto gavėjui mirus. Atidėtasis pensijų anuitetas nepaveldimas;

2) standartinis pensijų anuitetas. Pensijų anuitetų mokėtojas pensijų anuiteto gavėjui iki gyvos galvos periodiškai moka pensijų anuitetą, kurio mokėjimas nutrūksta pensijų anuiteto gavėjui mirus. Standartinis pensijų anuitetas nepaveldimas, išskyrus atvejus, kai pensijų anuiteto gavėjas buvo pasirinkęs pensijų anuitetų mokėtojo siūlomą pensijų anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu.

3. Kai dalyvio vardu pensijų fonde sukauptas pensijų turtas yra mažesnis arba lygus 3 000 eurų, taip pat šio straipsnio 6 dalyje nustatytu atveju šio įstatymo 31 straipsnyje nustatyta tvarka mokama vienkartinė pensijų išmoka.

4. Kai dalyvio vardu pensijų fonde sukauptas pensijų turtas yra didesnis kaip 3 000 eurų, bet mažesnis kaip 10 000 eurų, dalyviui šio įstatymo 32 straipsnyje nustatyta tvarka mokamos periodinės pensijų išmokos.

5. Kai dalyvio vardu pensijų fonde sukauptas pensijų turtas yra lygus arba didesnis kaip
10 000 eurų, jis dalyviui išmokamas tik jam įsigijus pensijų anuitetą iš pensijų anuitetų mokėtojo. Standartinis pensijų anuitetas įsigyjamas už visą dalyvio vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą, išskyrus šio straipsnio 6 dalyje nurodytą išimtį. Atidėtasis pensijų anuitetas įsigyjamas už dalį dalyvio vardu pensijų fonde sukauptų lėšų, kurią apskaičiuoja pensijų anuitetų mokėtojas. Likusi pensijų turto dalis išmokama periodinėmis pensijų išmokomis šio įstatymo 32 straipsnyje nustatyta tvarka.

6. Dalyvis, kurio vardu pensijų fonde sukauptas pensijų turtas yra didesnis kaip 60 000 eurų, turi teisę sukauptą pensijų turto dalį, viršijančią 60 000 eurų, gauti iš pensijų kaupimo bendrovės vienkartine pensijų išmoka.

7. Asmuo, įgijęs teisę į vienkartinę ar periodines pensijų išmokas pagal šio straipsnio 3 ir 4 dalis, gali vietoj vienkartinės ar periodinių pensijų išmokų šio įstatymo 33 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka įsigyti pensijų anuitetą.

8. Šio straipsnio 3–6 dalyse nurodyti dalyvio vardu pensijų fonde sukaupto pensijų turto dydžiai kas 5 metus indeksuojami, atsižvelgiant į Lietuvos statistikos departamento skaičiuojamo Vidutinės metinės infliacijos, apskaičiuotos pagal suderintą vartotojų kainų indeksą, suminį 5 metų rodiklį. Naujus dydžius, pradedant 2025 metais taikomais dydžiais, ne vėliau kaip iki taikymo metų sausio 1 d. savo interneto svetainėse skelbia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir priežiūros institucija.“

 

3 straipsnis. 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 30 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 30 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

30 straipsnis. Pensijų išmokos sutartis

1. Šiame straipsnyje nustatyta tvarka dalyvis ir pensijų kaupimo bendrovė sudaro pensijų išmokos sutartį dėl šio įstatymo 29 straipsnio 1 dalyje nurodytų pensijų išmokų mokėjimo.

2. Dėl pensijų išmokos mokėjimo besikreipiančiam dalyviui pensijų kaupimo bendrovė informaciją apie jo vardu sukauptą pensijų turtą ir mokėtinos pensijų išmokos rūšį pateikia naudodama paskutinę žinomą pensijų fondo vieneto vertę. Dalyviui mokėtina pensijų išmokų rūšis nustatoma vadovaujantis šio įstatymo 29 straipsnio 3–7 dalimis. Įvertinęs pensijų kaupimo bendrovės pateiktą informaciją, dalyvis pensijų kaupimo bendrovei pateikia rašytinį prašymą dėl pensijų išmokos sutarties sudarymo. Dalyviui pasirinkus mokėtinos pensijų išmokos rūšį ir nurodžius ją prašyme dėl pensijų išmokos sutarties sudarymo, dalyviui mokėtinos pensijų išmokos rūšis vėliau nebegali būti keičiama. Tais atvejais, kai įsigyjamas pensijų anuitetas, prašymas dėl pensijų išmokos sutarties sudarymo turi būti pateiktas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šio įstatymo 33 straipsnio 2 dalyje nurodyto prašymo dėl pensijų anuiteto įsigijimo pateikimo pensijų anuitetų mokėtojui dienos.

3. Pensijų išmokos sutartis sudaroma šio straipsnio 2 dalyje nurodyto dalyvio prašymo dėl pensijų išmokos sutarties sudarymo pagrindu, pensijų kaupimo bendrovei pateikiant dalyviui pasirašytą pensijų išmokos sutartį per 3 darbo dienas po šio straipsnio 2 dalyje nurodyto dalyvio prašymo gavimo. Tais atvejais, kai dalyvis įsigyja pensijų anuitetą, pensijų išmokos sutartis sudaroma tik jei yra pateiktas ir šio įstatymo 33 straipsnio 2 dalyje nurodytas prašymas dėl pensijų anuiteto įsigijimo.

4. Pensijų išmokos sutartis įsigalioja nuo jos pasirašymo momento. Pensijų išmokos sutartis laikoma pasirašyta, kai yra dalyvio parašas šio straipsnio 2 dalyje nurodytame dalyvio prašyme ir pensijų kaupimo bendrovės atstovo parašas pensijų išmokos sutartyje. Įsigaliojus pensijų išmokos sutarčiai, pensijų kaupimo bendrovė apie sutarties sudarymo faktą privalo per 3 darbo dienas pranešti VSDF valdybai su ja suderinta informacijos pateikimo tvarka. Šis terminas gali būti pratęstas tiek dienų, kiek šio įstatymo 12 straipsnio 8 dalyje nurodytu atveju VSDF valdyba yra sustabdžiusi pensijų kaupimo sutarčių įregistravimą ar išregistravimą, bet ne ilgiau kaip 4 darbo dienoms.

5. Dalyvio su pensijų kaupimo bendrove sudarytą pensijų išmokos sutartį registruoja VSDF valdyba Dalyvių ir sutarčių registre. Pensijų kaupimo bendrovės atsako už VSDF valdybai pateiktų duomenų teisingumą. VSDF valdyba, sužinojusi apie pensijų išmokų gavėjo mirtį, su pensijų kaupimo bendrovėmis suderinta informacijos pateikimo tvarka ne vėliau kaip per 30 dienų nuo informacijos apie pensijų išmokų gavėjo mirtį gavimo apie tai praneša pensijų kaupimo bendrovei, su kuria yra sudaryta atitinkamų duomenų teikimo sutartis.

6. Pensijų išmokos sutartį sudariusio dalyvio vardu negali būti mokamos pensijų įmokos, išskyrus atvejį, kai po pensijų išmokos sutarties sudarymo dalyvio vardu pervedamos pensijų įmokos už laikotarpius, buvusius iki sutarties sudarymo. Paskutinis mėnuo, už kurį apskaičiuojamos ir į pensijų fondo, kuriame dalyvis kaupė pensijų įmokas iki pensijų išmokos sutarties sudarymo, sąskaitą pervedamos pensijų įmokos, yra kalendorinis mėnuo prieš kalendorinį mėnesį, kurį sudaryta pensijų išmokos sutartis. Pensijų turtas, susidaręs iš lėšų, dalyvio vardu pervestų pensijų fondui po pensijų išmokos sutarties su dalyviu sudarymo, pensijų išmokos sutartyje nustatyta tvarka turi būti išmokamas dalyviui (jeigu vienkartinė pensijų išmoka jau išmokėta) ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo tų lėšų gavimo dienos arba pridedamas prie mokėtinų pensijų išmokų (jeigu jos dar neišmokėtos). Tokiais atvejais pensijų išmokų rūšis nesikeičia.

7. Pensijų kaupimo bendrovė, su kuria dalyvis ketina sudaryti pensijų išmokos sutartį, turi teisę VSDF valdybos nustatyta tvarka pateikti užklausą VSDF valdybai, ar už šį dalyvį VSDF valdyboje bus apskaičiuojamos ir pervedamos pensijų įmokos. VSDF valdyba, gavusi tokią užklausą, atsako raštu arba, suderinusi informacijos pateikimo tvarką su pensijų kaupimo bendrove, elektroniniu būdu ne vėliau kaip per vieną darbo dieną nuo užklausos gavimo dienos.

8. Dalyvis, sudaręs pensijų išmokos sutartį, per 10 darbo dienų nuo pensijų išmokos sutarties sudarymo turi teisę vienašališkai jos atsisakyti, apie tai raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei. Dalyviui vienašališkai atsisakius pensijų išmokos sutarties, pensijų kaupimo bendrovė dalyviui mokėtinas pinigines lėšas konvertuoja atgal į pensijų fondo vienetus prašymo atsisakyti pensijų išmokos sutarties gavimo dienos pensijų fondo vienetų verte. Dalyviui vienašališkai atsisakius pensijų išmokos sutarties, jam ir pensijų kaupimo bendrovei neatsiranda jokių pareigų, susijusių su pensijų išmokos sutartimi. Pensijų kaupimo bendrovė apie pensijų išmokos sutarties atsisakymo faktą privalo per 3 darbo dienas pranešti VSDF valdybai tarpusavyje suderinta informacijos pateikimo tvarka. Kai pensijų išmokos sutarties su pensijų kaupimo bendrove atsisako dalyvis, pasirinkęs gauti pensijų anuitetą, kartu jis atsisako įsigyti ir pensijų anuitetą. Tokiu atveju prašymas dėl pensijų anuiteto mokėjimo atsisakymo pensijų anuitetų mokėtojui, kaip nurodyta šio įstatymo 33 straipsnio 11 dalyje, atskirai nėra teikiamas.

9. Pensijų kaupimo bendrovė atsako už laiku vykdomą ir teisingą pensijų išmokų mokėjimą laikantis pensijų išmokos sutartyje nustatytų sąlygų. Pensijų išmokos sutarčių vykdymą prižiūri priežiūros institucija.

 

4 straipsnis. 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 31 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 31 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Dalyvio, įgijusio teisę į vienkartinę pensijų išmoką, pensijos sąskaitoje esantys pensijų fondo vienetai jo rašytinio prašymo dėl pensijų išmokos mokėjimo gavimo pensijų kaupimo bendrovėje darbo dienos verte konvertuojami į pinigines lėšas kitą darbo dieną, einančią po rašytinio prašymo dėl pensijų išmokos mokėjimo gavimo pensijų kaupimo bendrovėje dienos.“

 

5 straipsnis. 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 33 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1 straipsnyje išdėstytą Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 33 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

33 straipsnis. Pensijų anuiteto įsigijimas ir mokėjimas

1. Dėl pensijų anuiteto įsigijimo dalyvis kreipiasi į pensijų anuitetų mokėtoją. Pensijų anuitetas mokamas pensijų anuitetų mokėtojo sprendimo dėl pensijų anuiteto mokėjimo pagrindu. Pensijų anuitetas apmokamas vienkartine įmoka iš dalyvio vardu pensijų fonde sukaupto pensijų turto, kurią pensijų anuitetų mokėtojui perveda pensijų kaupimo bendrovė su dalyviu sudarytos pensijų išmokos sutarties pagrindu, jei dalyvis nepasinaudoja šio straipsnio 11 dalyje numatyta teise vienašališkai atsisakyti įsigyti pensijų anuitetą.

2. Dalyviui, kuris kreipėsi į pensijų anuitetų mokėtoją dėl pensijų anuiteto įsigijimo, pateikiama informacija apie dalyviui siūlomas pensijų anuitetų rūšis, nurodytas šio įstatymo 29 straipsnio 2 dalyje, ir orientacinius pensijų anuitetų dydžius pagal kiekvieną pensijų anuiteto rūšį. Dalyvis, įvertinęs pateiktą informaciją ir pasirinkęs vieną iš pensijų anuiteto rūšių, pateikia prašymą dėl pensijų anuiteto įsigijimo, kurio formą nustato pensijų anuitetų mokėtojas. Kai prašymas dėl pensijų anuiteto įsigijimo pateikiamas tiesiogiai pensijų anuitetų mokėtojui, pensijų išmokos sutartį su dalyviu pensijų kaupimo bendrovė gali sudaryti tik įsitikinusi, kad vykdoma šio įstatymo 30 straipsnio 3 dalyje numatyta sąlyga. Informacija apie dalyviui siūlomas pensijų anuiteto rūšis ir orientacinius pensijų anuiteto dydžius pagal kiekvieną pensijų anuiteto rūšį, taip pat prašymas dėl pensijų anuiteto įsigijimo pensijų anuiteto gavėjui gali būti pateikiami per pensijų kaupimo bendrovę. Tokiu atveju pensijų kaupimo bendrovė informaciją apie gautą dalyvio prašymą dėl pensijų anuiteto įsigijimo per 1 darbo dieną praneša pensijų anuitetų mokėtojo nustatyta tvarka. Dalyvių prašymų dėl pensijų anuiteto įsigijimo originalus saugo ta institucija, į kurią asmuo kreipėsi.

3. Dalyvio, įgijusio teisę į pensijų anuitetą, pensijos sąskaitoje esantys pensijų fondo vienetai rašytinio prašymo dėl pensijų išmokos mokėjimo gavimo pensijų kaupimo bendrovėje darbo dienos verte konvertuojami į pinigines lėšas kitą darbo dieną, einančią po jo rašytinio prašymo dėl pensijų išmokos mokėjimo gavimo pensijų kaupimo bendrovėje dienos.

4. Šio straipsnio 2 dalyje nurodyti orientaciniai pensijų anuiteto dydžiai pagal kiekvieną pensijų anuiteto rūšį ir pensijų anuitetų mokėtojui pervestina dalyviui priklausančių lėšų (ar jų dalies) suma kaip vienkartinė įmoka apskaičiuojami vadovaujantis šio straipsnio 2 dalyje nurodyto dalyvio prašymo gavimo metu pensijų kaupimo bendrovei žinoma informacija apie jo vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą. Tiksli pensijų anuitetų mokėtojui pervestina dalyviui priklausančių lėšų (ar jų dalies) suma kaip vienkartinė įmoka ir pagal pensijų anuitetų mokėtojo iš anksto nustatytą ir viešai paskelbtą tvarką nustatytas pensijų anuitetų dydis pensijų anuiteto gavėjui yra nurodomi pensijų anuitetų mokėtojo sprendime.

5. Pensijų anuitetų mokėtojo sprendimas dėl pensijų anuiteto mokėjimo šio straipsnio 2 dalyje nurodyto dalyvio prašymo pagrindu priimamas ir pensijų anuiteto gavėjui jo prašyme pasirinktu vienu iš pensijų anuitetų mokėtojo nustatytų būdų pateikiamas (išsiunčiamas) per 3 darbo dienas nuo tos dienos, kurią šio įstatymo 30 straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka gaunama informacija apie dalyvio sudarytą pensijų išmokos sutartį. Pensijų anuitetų mokėtojo sprendimas dėl pensijų anuiteto mokėjimo registruojamas Dalyvių ir sutarčių registre.

6. Pensijų anuitetų mokėtojas privalo priimti sprendimą dėl pensijų anuiteto, mokėtino pensijų anuiteto gavėjui, šio įstatymo nustatyta tvarka įgijusiam teisę į pensijų išmoką ir atlikusiam šiame įstatyme nustatytus veiksmus pensijų anuitetui įsigyti. Priimant sprendimą dėl pensijų anuiteto mokėjimo draudžiama bet kokia forma reikalauti dalyvio sveikatos patikrinimo duomenų ir juos naudoti. Pensijų anuitetų mokėtojas neturi teisės atsižvelgti į dalyvio lytį, kaip į veiksnį, naudotiną apskaičiuojant pensijų anuiteto dydį.

7. Sprendimas dėl pensijų anuiteto mokėjimo priimamas ir pensijų anuitetas mokamas vadovaujantis šiuo įstatymu ir pensijų anuitetų mokėtojo nustatyta viešai paskelbta tvarka. 

8. Pensijų anuitetų mokėtojas, priėmęs sprendimą dėl pensijų anuiteto mokėjimo, informaciją apie dalyvio atsisakymą arba neatsisakymą įsigyti pensijų anuitetą (šio straipsnio 11 dalis) ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šio straipsnio 11 dalyje nustatyto termino pabaigos raštu (ar, tarpusavyje suderinus informacijos pateikimo tvarką, elektroniniu būdu) turi pranešti pensijų kaupimo bendrovei, kurios valdomame pensijų fonde yra sukauptas dalyvio pensijų turtas. Pensijų kaupimo bendrovė, gavusi pranešimą apie tai, kad dalyvis neatsisakė pensijų anuiteto įsigijimo šio straipsnio 11 dalyje nustatyta tvarka, pensijų išmokos sutartyje nustatyta tvarka perveda dalyviui priklausančias lėšas (ar jų dalį) kaip vienkartinę įmoką į pensijų anuitetų mokėtojo nurodytą sąskaitą ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo pranešimo gavimo dienos.

9. Pensijų anuitetas mokamas kas mėnesį. Pensijų anuitetų mokėtojas pensijų anuitetus gavėjams pristato tokiu pat būdu, kokiu jiems pristatoma socialinio draudimo ar šalpos pensija. 

10. Pensijų anuitetas pradedamas mokėti pensijų anuitetų mokėtojo sprendime dėl pensijų anuiteto mokėjimo nurodytą dieną, kuri negali būti ankstesnė negu kita diena po termino, iki kurio pensijų anuiteto gavėjas gali atsisakyti pensijų anuiteto, pabaigos. Pensijų anuiteto mokėjimą prižiūri priežiūros institucija.

11. Dalyvis, kurio atžvilgiu pensijų anuitetų mokėtojas priėmė sprendimą dėl pensijų anuiteto mokėjimo, turi teisę vienašališkai atsisakyti įsigyti pensijų anuitetą apie tai raštu pranešęs pensijų anuitetų mokėtojui per 10 darbo dienų nuo dienos, kai pensijų anuitetų mokėtojas šio straipsnio 5 dalyje nustatyta tvarka pateikia (išsiunčia) jam sprendimą dėl pensijų anuiteto mokėjimo.  Pensijų anuitetų mokėtojui per 10 darbo dienų nuo dienos, kai pensijų anuiteto gavėjui šio straipsnio 5 dalyje nustatyta tvarka pateiktas (išsiųstas) sprendimas dėl pensijų anuiteto mokėjimo, negavus pensijų anuiteto gavėjo atsisakymo įsigyti pensijų anuitetą, laikoma, kad pensijų anuiteto gavėjas atsisakė pasinaudoti teise vienašališkai atsisakyti įsigyti pensijų anuitetą. Pensijų anuiteto gavėjui vienašališkai atsisakius įsigyti pensijų anuitetą, jam ir pensijų anuitetų mokėtojui neatsiranda jokių pareigų, susijusių su pensijų anuitetų mokėtojo priimtu sprendimu dėl pensijų anuiteto mokėjimo.“

 

6 straipsnis. 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 34 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

1.  Pripažinti netekusiu galios 1 straipsnyje išdėstytą Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 34 straipsnį.

2. Buvusį 35 straipsnį laikyti 34 straipsniu.

 

7 straipsnis. 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo papildymas nauju VI skyriumi

1. Papildyti 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymą nauju VI skyriumi:

VI SKYRIUS

PENSIJŲ ANUITETŲ MOKĖTOJO VEIKLOS YPATUMAI

 

35 straipsnis. Pensijų anuitetų mokėtojo funkcijos

Pensijų anuitetų mokėtojas, vadovaudamasis šiuo įstatymu, vykdo šias su pensijų anuitetų mokėjimo veikla susijusias funkcijas:

1) valdo šio įstatymo nustatyta tvarka atskirai apskaitomus ir valdomus finansinius ir materialinius išteklius, naudojamus pensijų anuitetų mokėjimo veiklai vykdyti (toliau – Pensijų anuitetų fondas), užtikrina Pensijų anuitetų fondo lėšų naudojimo teisėtumą, ekonomiškumą ir rezultatyvumą;

2) rengia Pensijų anuitetų fondo metinę veiklos ataskaitą, metinių ir tarpinių finansinių ataskaitų rinkinį ir ateinančių bent septynerių metų veiklos rezultatų ir pensijų anuitetų techninių atidėjinių (toliau – techniniai atidėjiniai) padengimo turtu prognozę ir teikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ir Vyriausybei;

3) turi teisę deleguoti dalį anuitetų mokėtojo funkcijų, susijusių su tiesioginiu klientų aptarnavimu ir konsultavimu kitoms VSDF administravimo įstaigoms ir (arba) sudaro sutartis su kitais juridiniais ir fiziniais asmenimis dėl funkcijų, susijusių su pensijų anuitetų mokėjimo veikla, vykdymo;

4) tvarko su pensijų anuitetų mokėjimu susijusius dokumentus ir duomenis;

5) teikia siūlymus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai dėl pensijų anuitetų veiklą reglamentuojančių teisės aktų tobulinimo;

6) vykdo kitas šiame įstatyme ir pensijų anuitetų mokėtojo nuostatuose nustatytas funkcijas.

 

36 straipsnis. Pensijų anuitetų mokėtojo komitetas

1.  Pensijų anuitetų mokėtojo komitetas (toliau – Komitetas) yra kolegialus organas, priimantis sprendimus, kurie užtikrina patikimą, apdairų ir pensijų anuiteto gavėjų interesus atitinkantį Pensijų anuitetų fondo valdymą.

2. Komitetą sudaro penki nariai: trys nepriklausomi nariai, VSDF valdybos direktorius ir Finansų ministerijos deleguotas narys. Kiekvienas Komiteto narys kuruoja jam pavestą pensijų anuitetų mokėjimo veiklos sritį. Anuitetų mokėjimo veiklos sritys yra šios:  investicijų valdymo, rizikų valdymo, aktuarinė, finansų, produktų vystymo ir  platinimo.  Nepriklausomų Komiteto narių ir iš jų skiriamo Komiteto pirmininko atranką vykdo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pagal Vyriausybės nustatytą tvarką.

3. Komiteto pirmininką ir narius socialinės apsaugos ir darbo ministro teikimu skiria ir, šio straipsnio 9 dalyje nustatytais atvejais, prieš terminą atleidžia Vyriausybė. Komiteto narių (išskyrus VSDF valdybos direktorių) kandidatūros teikiamos Vyriausybei tik gavus priežiūros institucijos pritarimą. Paskiriant Komiteto pirmininką ir narius, nurodomos jų kuruojamos pensijų anuitetų mokėjimo veiklos sritys. 

4. Komiteto pirmininkas ir nariai skiriami penkerių metų kadencijai. Tas pats asmuo Komiteto pirmininku ar nariu gali būti paskirtas ne daugiau kaip dviem kadencijoms iš eilės. Pasibaigus kadencijai, Komiteto pirmininkas ar narys, išskyrus VSDF valdybos direktorių, savo pareigas eina tol, kol bus paskirtas naujas Komiteto pirmininkas ar narys, išskyrus šio straipsnio 9 dalyje nustatytus atvejus.

5. Už darbą Komiteto pirmininkui ir nariams yra atlyginama Vyriausybės nustatyta tvarka.

6. Komitetas svarsto ir priima sprendimus dėl:

1)  pensijų anuitetų mokėjimo veiklos strateginių tikslų, priemonių tikslams pasiekti, tikslų pasiekimo vertinimo ir kontrolės procedūrų;

2veiklos plano, apimančio ateinančių bent septynerių metų veiklos rezultatų ir techninių atidėjinių padengimo turtu prognozę bei techninių atidėjinių neapibrėžtumo vertinimą;

3)  sprendimų dėl pensijų anuitetų mokėjimo priėmimo tvarkos aprašo patvirtinimo;

4)  pensijų anuiteto dydžio apskaičiavimo metodikos pagal kiekvieną pensijų anuiteto rūšį patvirtinimo;

5)  pensijų anuitetų mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo;

6)  turto investavimo strategijos ir investavimo politikos;

7pensijų anuitetų mokėjimo veiklos rizikos valdymo strategijos ir politikos;

8)  Pensijų anuitetų fondo apskaitos politikos ir sąskaitų plano;

9)  techninių atidėjinių skaičiavimo metodikos;

10)  prielaidų, naudojamų apskaičiuoti techninius atidėjinius, pasirinkimo tvarkos aprašo;

11)  patariamojo pobūdžio komitetų, pakomitečių ar darbo grupių steigimo, jų įgaliojimų ir veiklos procedūrų;

12)  sutarčių su juridiniais ir fiziniais asmenimis dėl funkcijų, susijusių su pensijų anuitetų mokėjimo veikla, perdavimo sudarymo;

13)  pelno paskirstymo dalyviams tvarkos aprašo;

14)  ataskaitiniais metais skiriamos pelno dalies dalyviams patvirtinimo;

15)  Pensijų anuitetų fondo metinių finansinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo;

16)  vyriausiojo aktuaro metinės ataskaitos patvirtinimo;

17)  techninių atidėjinių skaičiavimo prielaidų pagrįstumo vertinimo;

18)  prielaidų, naudojamų techninių atidėjinių skaičiavimui, sąrašo;

19)  padėties atkūrimo plano patvirtinimo.

7. Komitetas priima sprendimus ir dėl kitų nei nurodyta šios straipsnio 10 dalyje klausimų, turinčių įtakos pensijų anuitetų mokėjimo veiklos funkcijų organizavimui ir veiklos rezultatam, nustatytus VSDF valdybos nuostatuose.

8. Sprendimai priimami Komiteto narių balsų dauguma, posėdyje dalyvaujant ne mažiau kaip keturiems Komiteto nariams.

9. Komiteto narys atleidžiamas iš pareigų:

1jo paties prašymu;

2)       valstybės deleguotą Komiteto narį atšaukus jį delegavusiai institucijai;

3)       VSDF valdybos direktoriui ar valstybės deleguotam nariui nustojus eiti pareigas jį delegavusioje valstybės institucijoje;

4dėl sveikatos būklės, neleidžiančios eiti pareigų;

5pažeidus šiame įstatyme ir (ar) Komiteto darbo reglamente nustatytas Komiteto pirmininko ir (ar) nario pareigas;

6paaiškėjus aplinkybėms, dėl kurių asmuo negali būti laikomas nepriekaištingos reputacijos;

7atsiradus interesų konfliktui, kurio negalima išspręsti vienkartiniu nusišalinimu nuo konkretaus sprendimo.

 

37 straipsnis. Pensijų anuitetų mokėjimo veiklos rizikos valdymas

Pensijų anuitetų mokėtojas turi nustatyti rizikos, kylančios iš pensijų anuitetų mokėtojo veiklos, valdymo sistemą. Rizika turi būti valdoma vadovaujantis rizikos valdymo strategija ir vidaus dokumentuose aprašytais procesais, skirtais nuolatos nustatyti, vertinti, stebėti ir valdyti kylančią ar galinčią kilti ilgaamžiškumo, rinkos, likvidumo, koncentracijos ir operacinę riziką (tiek individualiu, tiek agreguotu lygiu) ir pranešti apie ją.

 

38 straipsnis. Pensijų anuitetų mokėtojo funkcijų perdavimas

1. Pensijų anuitetų mokėtojas, vykdydamas pensijų anuitetų mokėjimo veiklą, negali perduoti su šia veikla susijusių funkcijų vykdyti trečiajam asmeniui, jeigu dėl to:

1) nepagrįstai padidėtų pensijų anuitetų mokėtojo veiklos rizika;

2) pablogėtų priežiūros institucijos galimybės vykdyti pensijų anuitetų mokėjimo veiklos priežiūrą;

3) būtų pažeisti anuiteto pensijų gavėjų interesai.

2.  Priimant sprendimą dėl funkcijų, susijusių su pensijų anuitetų mokėjimo veikla, perdavimo, turi būti įvertintos potencialaus paslaugų teikėjo finansinės galimybės vykdyti perduodamas funkcijas ir įvertinta, ar jo darbuotojai, kurie vykdys perduodamas funkcijas, yra nepriekaištingos reputacijos ir yra kvalifikuoti vykdyti pensijų anuitetų mokėtojo pavestas funkcijas.

3. Sutartyje dėl funkcijų, susijusių su pensijų anuitetų mokėjimo veikla, perdavimo, turi būti numatyta bent:

1) paslaugų teikėjo įsipareigojimas laikytis šio įstatymo reikalavimų ir bendradarbiauti su pensijų anuitetų mokėtojo priežiūros institucija, kiek tai susiję su perduotų funkcijų vykdymu;

2) paslaugų teikėjo įsipareigojimas teikti pensijų anuitetų mokėtojui informaciją apie perduotos funkcijos vykdymą ir rezultatus;

3) reikalavimas, kad paslaugų teikėjas saugotų konfidencialią informaciją, susijusią su pensijų anuitetų mokėtoju ir pensijų anuiteto gavėjais, jų asmens duomenis tvarkytų tik sutartyje dėl funkcijų, susijusių su pensijų anuitetų mokėjimo veikla, perdavimo, nurodytu tikslu;

4) reikalavimas, kad pensijų anuitetų mokėtojas, priežiūros institucija ir Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė turėtų prieigą prie visos informacijos, susijusios su sutarties dėl funkcijų, susijusių su pensijų anuitetų mokėjimo veikla, perdavimo, vykdymu, įskaitant galimybę atlikti paslaugų teikėjo veiklos patikrinimus jo patalpose.

4. Pensijų anuitetų mokėtojas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų informuoja priežiūros instituciją apie sudarytą sutartį ar priimtą sprendimą dėl funkcijų perdavimo ar priimtą sprendimą deleguoti funkcijas VSDF administravimo įstaigoms.

5. Pensijų anuitetų mokėtojas atsako už pensijų anuitetų mokėjimo veiklą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus, nepaisant sudarytų sutarčių, kuriomis yra perduotas svarbių funkcijų vykdymas, ar priimtų sprendimų dėl funkcijų delegavimo. Priimdamas sprendimą dėl funkcijų delegavimo, anuitetų mokėtojas taip pat užtikrina, kad VSDF administravimo įstaigos laikytųsi šio straipsnio 3 dalyje nurodytų reikalavimų.

 

39 straipsnis. Interesų konfliktų valdymas

1.  Pensijų anuitetų mokėtojas užtikrina, kad būtų nustatyti procesai ir procedūros, kuriais užkertamas kelias Komiteto narių ir pensijų anuitetų mokėtojo darbuotojų interesų konfliktams, kad būtų nustatomi potencialūs interesų konfliktų šaltiniai ir parengiamos procedūros siekiant užtikrinti, kad asmenys, dalyvaujantys įgyvendinant pensijų anuitetų mokėjimo veiklos strategiją ir politiką, suprastų, kur galėtų kilti interesų konfliktų ir kaip tokius konfliktus spręsti.

2.  Komiteto nariai, eidami pareigas, vadovaujasi Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymu ir vykdo nurodytame įstatyme asmenims, dirbantiems valstybinėje tarnyboje, nustatytas funkcijas. Komiteto narių privačių interesų deklaracijų duomenys yra vieši.

 

40 straipsnis. Pensijų anuitetų fondo lėšos

1. Pensijų anuiteto fondo lėšos turi būti saugomos ir valdomos atskirai nuo kitų pensijų anuitetų mokėtojo lėšų.

2. Pensijų anuiteto fondo lėšas sudaro:

1) vienkartinės įmokos, kurias pensijų kaupimo bendrovės su dalyviais sudarytų pensijų išmokos sutarčių pagrindu perveda pensijų anuitetų mokėtojui;

2) pajamos už investuotas Pensijų anuitetų fondo lėšas;

3) kitos teisėtai gautos lėšos.

3. Pensijų anuitetų fondo lėšos kaupiamos atskirose kredito įstaigos sąskaitose nei kitos VSDF valdybos valdomos lėšos. Į šias lėšas negali būti nukreipiami išieškojimas pagal kitas pensijų anuitetų mokėtojo prievoles.

4. Pensijų anuiteto fondo lėšos gali būti naudojamos tik:

1) vykdyti įsipareigojimus pagal pensijų anuitetų mokėtojo priimtus sprendimus dėl pensijų anuitetų mokėjimo;

2) padengti Pensijų anuitetų fondo administravimo sąnaudas;

3) investicinei veiklai vykdyti;

4) kitiems su Pensijų anuitetų fondo veikla susijusiems teisėtiems mokėjimams atlikti.

 

41 straipsnis. Techniniai atidėjiniai

1. Pensijų anuitetų mokėtojas privalo sudaryti pakankamus techninius atidėjinius, atsižvelgdamas į visus įsipareigojimus pagal priimtus sprendimus dėl pensijų anuitetų mokėjimo, ir užtikrinti, kad pensijų anuitetų mokėtojo valdomas Pensijų anuitetų fondo turtas, skirtas techniniams atidėjiniams padengti, nebūtų mažesnis nei suformuotų techninių atidėjinių suma.

2. Techniniai atidėjiniai privalo būti skaičiuojami, vadovaujantis priežiūros institucijos nustatytais reikalavimais, laikantis apdairumo, patikimumo ir objektyvumo principų, vertinant informaciją ir duomenis apie prisiimamą riziką pagal priimtus spendimus dėl pensijų anuitetų mokėjimo.

3. Pensijų anuitetų mokėtojas turi turėti vyriausiąjį aktuarą, kurio kandidatūrai turi pritarti Komitetas. Vyriausiuoju aktuaru gali būti tik nepriekaištingos reputacijos asmuo, turintis aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą matematikos ar aktuarinių mokslų studijų krypties išsilavinimą, žinių ir patirties finansų ir aktuarinės analizės srityse.

4. Vyriausiasis aktuaras privalo:

1) užtikrinti, kad pensijų anuitetų mokėtojo taikoma pensijų anuitetų kainodara būtų pagrįsta perspektyvine ir retrospektyvine duomenų analize;

2) užtikrinti, kad pensijų anuitetų mokėtojo techniniai atidėjiniai būtų skaičiuojami pagal šio įstatymo ir priežiūros institucijos nustatytus reikalavimus ir pensijų anuitetų mokėtojo nustatytą techninių atidėjinių apskaičiavimo metodiką;

3) vertinti duomenų, naudojamų skaičiuojant techninius atidėjinius, tinkamumą ir kokybę;

4) atlikti techninių atidėjinių ir patirties palyginimą;

5) vertinti techninių atidėjinių padengimo pensijų anuitetų turtu atitiktį šiame įstatyme nustatytiems reikalavimams;

6) teikti pasiūlymus Komitetui dėl pelno paskirstymo dalyviams;

7) ne rečiau kaip kartą per ketvirtį Komitetui pateikti jo nustatyto turinio ataskaitą;

8) kartą per metus teikti priežiūros institucijai ataskaitą apie vyriausiojo aktuaro veiklą;

9) vykdyti kitas Komiteto su jo veiklos sritimi susijusias deleguotas užduotis.

5. Nustatęs, kad pensijų anuitetų mokėtojas nevykdo techninių atidėjinių sudarymo ir jų padengimo turtu reikalavimų, vyriausiasis aktuaras privalo nedelsdamas, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo tos dienos, kurią nustatė nevykdymo faktą, apie tai pranešti Komitetui.

 

42 straipsnis. Pensijų anuitetų turto valdymas ir investavimas

1.  Pensijų anuitetų turtas negali būti skolinamas, įkeičiamas, juo negalima garantuoti, laiduoti ar kitu būdu užtikrinti kitų asmenų įsipareigojimų.

2.  Pensijų anuitetų mokėtojas visą pensijų anuitetų turtą investuoja pagal Komiteto patvirtintą investavimo strategiją ir politiką. Pensijų anuitetų turtas investuojamas tik į Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatyme nustatytus investavimo objektus, kurių riziką pensijų anuitetų mokėtojas gali nustatyti, vertinti, stebėti ir valdyti.

3.  Pensijų anuitetų mokėtojas visą pensijų anuitetų turtą turi investuoti užtikrindamas viso investicijų portfelio saugumą, kokybę, likvidumą ir pelningumą. Pensijų anuitetų turtas laikomas taip, kad būtų užtikrinamas jo prieinamumas.

4.  Techninius atidėjinius dengiantį pensijų anuitetų turtą pensijų anuitetų mokėtojas turi investuoti atsižvelgdamas į įsipareigojimų, kylančių iš pensijų anuitetų, pobūdį ir trukmę, užtikrindamas, kad investicijos geriausiai atitiktų dalyvių interesus.

5.  Pensijų anuitetų mokėtojas gali naudoti išvestines finansines priemones, siekdamas mažinti investicijų riziką ir užtikrinti efektyvų investicijų portfelio valdymą.

6.  Pensijų anuitetų mokėtojas turi užtikrinti, kad investicijos ir pensijų anuitetų turtas, kuriuo nėra prekiaujama reguliuojamose finansų rinkose, neviršytų apdairaus lygio.

7.  Pensijų anuitetų mokėtojas turi diversifikuoti pensijų anuitetų turtą, kad būtų išvengta per didelės priklausomybės nuo bet kurios atskiros turto rūšies, emitento ar įmonių grupės, sandorio šalies arba geografinės teritorijos ir pernelyg didelės viso investicijų portfelio rizikos koncentracijos. Pensijų anuitetų turto diversifikacija užtikrinama atsižvelgiant į investicijų portfelio dydį ir riziką.

 

43 straipsnis. Techninių atidėjinių padengimo turtu reikalavimų nevykdymas

1. Jei pensijų anuitetų mokėtojo turtas, dengiantis techninius atidėjinius, tampa mažesnis kaip 100 procentų pensijų anuitetų mokėtojo suformuotų techninių atidėjinių sumos, pensijų anuitetų mokėtojas privalo nedelsdamas, ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo padėties susidarymo, parengti padėties atstatymo planą.

2. Jei pagal parengtą ir su priežiūros institucija suderintą padėties atstatymo planą prognozuojamas padėties ištaisymas, pensijų anuitetų mokėtojas privalo įgyvendinti padėties atstatymo plane numatytas priemones ir ne rečiau kaip kartą per ketvirtį informuoti priežiūros instituciją apie padėties atstatymo plano vykdymą. Su priežiūros institucija suderintas padėties atstatymo planas ir informacija apie jo vykdymą yra teikiama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ir Finansų ministerijai. Jei pagal parengtą ir su priežiūros institucija suderintą padėties atstatymo planą nėra prognozuojamas padėties ištaisymas, pensijų anuitetų mokėtojas privalo nedelsdamas, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio plano suderinimo su priežiūros institucija, pateikti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ir Finansų ministerijai padėties atstatymo planą, jame nurodydamas lėšų techniniams atidėjiniams padengti poreikį.  Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir Finansų ministerija, įvertinusios pensijų anuitetų mokėtojo pateiktą padėties atstatymo planą, kreipiasi į Vyriausybę dėl lėšų techniniams atidėjiniams padengti atstatymo. Vyriausybė priima nutarimą dėl lėšų skyrimo pensijų anuiteto mokėtojo padėčiai atstatyti.

3. Padėties atstatymo plane, kuris parengiamas septynerių metų laikotarpiui, turi būti nurodyta (pamečiui):

1) teigiamos ir neigiamos tendencijos ir veiksniai, kurie turės (galės turėti) įtakos Pensijų anuitetų fondo veiklos rezultatams;

2) detalūs ir pagrįsti veiksmai ir priemonės, kurių pensijų anuitetų mokėtojas imsis ketindamas atstatyti susidariusią padėtį;

3) prognozuojami Pensijų anuitetų fondo turto ir įsipareigojimų pasikeitimai;

4) prognozuojami Pensijų anuitetų fondo veiklos rezultatai;

5) prognozuojami Pensijų anuitetų fondo pinigų srautai;

6) pensijų anuitetų mokėtojo skaičiavimai ir pagrindimas dėl poreikio Vyriausybei skirti Pensijų anuitetų fondui lėšas padėčiai atstatyti.

 

44 straipsnis. Pensijų anuitetų mokėjimo veiklos apskaita ir finansinė atskaitomybė

1. Pensijų anuitetų mokėtojas privalo tvarkyti Pensijų anuitetų fondo buhalterinę apskaitą ir sudaryti Pensijų anuitetų fondo finansinių ataskaitų rinkinį pasibaigus kiekvienam finansinių metų ketvirčiui ir finansiniams metams, vadovaudamasis, viešojo sektoriaus apskaitos ir finansinės atskaitomybės standartais, priežiūros institucijos nustatyta techninių atidėjinių apskaičiavimo tvarka, taip pat pensijų anuitetų mokėtojo patvirtinta apskaitos politika.

2. Pensijų anuitetų mokėtojo vykdomos Pensijų anuitetų fondo apskaitos sistema privalo būti organizuota taip, kad:

1) Pensijų anuitetų fondo finansinės ataskaitos rodytų tikrą ir teisingą nurodyto fondo finansinę būklę ir veiklos rezultatus;

2) sudarytų sąlygas pensijų anuitetų mokėtojui saugiai ir patikimai naudoti bei valdyti turtą, dengiantį techninius atidėjinius, ir juo disponuoti;

3) sudarytų sąlygas valstybės institucijoms ir įstaigoms tikrinti ir vertinti pensijų anuitetų mokėtojo veiklą ir Pensijų anuitetų fondo finansinių ataskaitų teisingumą.

3. Pensijų anuitetų fondo metinių finansinių ataskaitų rinkinį kasmet audituoja Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė.

 

45 straipsnis. Pensijų anuitetų mokėjimo veiklos informacijos atskleidimas visuomenei ir priežiūros institucijai

1. Pensijų anuitetų fondo metinė veiklos ataskaita ir metinių finansinių ataskaitų rinkinys kartu su šio įstatymo 44 straipsnio 3 dalyje nurodyta Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės ataskaita yra paskelbiami pensijų anuitetų mokėtojo interneto svetainėje ne vėliau kaip iki kitų ataskaitinių metų birželio 1 dienos ir yra viešinami ne trumpiau negu penkerius metus po jų paskelbimo pensijų anuitetų mokėtojo interneto svetainėje. Pensijų anuitetų fondo metinėje veiklos ataskaitoje pateikiama informacija apie pagrindinius pensijų anuitetų mokėjimo veiklos uždavinius ir jų vykdymą, pensijų anuitetų fondo veiklos rezultatus ir finansinę būklę, techninių atidėjinių pakankamumą ir jų padengimą turtu. 

2. Priežiūros institucija nustato reikalavimus dėl informacijos, kurią pensijų anuitetų mokėtojas teikia priežiūros institucijai, pobūdžio, apimties, formos ir pateikimo termino ir laikotarpio.“

2. Buvusį VI skyrių laikyti VII skyriumi.

3. Buvusius 36–38 straipsnius atitinkamai laikyti atitinkamai 46–48 straipsniais. 

 

8 straipsnis. 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 48 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 48 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Poveikio priemonių ir privalomų nurodymų pensijų kaupimo bendrovėms, pensijų anuitetų mokėtojui ir depozitoriumui taikymo tvarką nustato Lietuvos banko įstatymas.“

2. Pripažinti 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 48 straipsnio 6 dalį netekusia galios.

 

9 straipsnis. 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo papildymas nauju 49 straipsniu

1. Papildyti 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymą 49 straipsniu:

49 straipsnis. Pensijų anuitetų mokėtojui taikomos poveikio priemonės ir privalomi nurodymai

1. Priežiūros institucija pensijų anuitetų mokėtojui taiko šias poveikio priemones:

1) viešai paskelbia apie šio įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių pensijų anuitetų mokėjimo veiklą, pažeidimą (tipą ir pobūdį), pritaikytą poveikio priemonę ir šį pažeidimą padariusio juridinio asmens pavadinimą, juridinio asmens kodą ir (ar) fizinio asmens vardą ir pavardę;

2) įspėja dėl šio įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių pensijų anuitetų mokėjimo veiklą, pažeidimo ir nurodo per nustatytą terminą nutraukti teisės akto pažeidimą;

3) reikalauja, kad per priežiūros institucijos nustatytą terminą pensijų anuitetų mokėtojas pakeistų vyriausiąjį aktuarą, Komiteto pirmininką ar narį.

2. Poveikio priemonės taikomos, kai yra bent vienas iš šių pagrindų:

1) pažeisti šio įstatymo ar kitų teisės aktų, reglamentuojančių pensijų anuitetų mokėjimo veiklą, reikalavimai;

2) vyriausiasis aktuaras neatitinka šiame įstatyme nustatytų reikalavimų;

3) nevykdomi techninių atidėjinių skaičiavimo ir techninių atidėjinių padengimo turtu reikalavimai;

4) pensijų anuitetų mokėtojo veikla gali pažeisti anuitentų interesus ar iškyla tokio pablogėjimo ar pažeidimo grėsmė;

5) šiame įstatyme, kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose pensijų anuitetų mokėjimo veiklą, nustatytais terminais nepateikiama juose nurodyta ar priežiūros institucijos pakartotinai pareikalauta informacija arba pateikiama neišsami, neteisinga arba netiksli informacija;

6) nevykdomi arba netinkamai vykdomi priežiūros institucijos duoti privalomi nurodymai;

7) trukdoma priežiūros institucijai atlikti Lietuvos banko įstatymo 42 straipsnio 4 dalies 2 punkte nurodytus pensijų anuitetų mokėtojo patikrinimus;

8) padaroma kitų šio įstatymo ar kitų teisės aktų, reglamentuojančių pensijų anuitetų mokėjimo veiklą, pažeidimų.

3. Priežiūros institucija, nustačiusi ar turėdama pagrindą įtarti teisės aktų, kurių laikymosi priežiūra priskirta jos kompetencijai, pažeidimus ar pensijų anuitetų mokėjimo veiklos trūkumus, taip pat, jeigu kyla grėsmė dalyvių interesams, duoda pensijų anuitetų mokėtojui šiuos privalomus nurodymus:

1) per priežiūros institucijos nustatytą terminą pašalinti nustatytą teisės akto pažeidimą ir (ar) veiklos trūkumus;

2) per priežiūros institucijos nustatytą terminą atkurti iki nustatyto teisės aktų pažeidimo buvusią padėtį;

3) pateikti priežiūros institucijai jos vykdomoms priežiūros funkcijoms atlikti reikalingą papildomą informaciją arba ją teikti dažniau, nei nustatyta teisės aktuose iki pašalinamas nustatytas teisės akto pažeidimas ar jo sukeltos neigiamos pasekmės;

4) viešai atskleisti papildomą informaciją;

5) atlikti kitus veiksmus arba neatlikti tam tikrų veiksmų, kad būtų pašalinti teisės aktų pažeidimai ar veiklos trūkumai.“

2. Buvusius 39–40 straipsnius laikyti atitinkamai 50–51 straipsniais.

 

10 straipsnis. 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo                                                                                                                                                                                                                                             įstatymo 51 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 51 straipsnį ir jį išdėstyti nauja redakcija:

51 straipsnis. Keitimasis informacija ir asmens duomenų apsauga

VSDF valdyba ir pensijų kaupimo bendrovės asmens duomenis pensijų kaupimo bendrovėms vienos kitoms teikia tik šio įstatymo įgyvendinimo tikslais. Asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis teisės aktais, reglamentuojančiais asmens duomenų teisinę apsaugą.“

 

11 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 2 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Šis įstatymas, išskyrus 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ir 49 straipsnius ir šio straipsnio 2, 5, 6, 7 dalis, įsigalioja 2019 m. sausio 1 d. Šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Pensijų kaupimo įstatymo 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ir 49 straipsniai įsigalioja 2020 m. sausio 1 d.“

2. Pakeisti 2 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija ir Lietuvos bankas iki 2018 m. rugsėjo 30 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus, išskyrus teisės aktus, reikalingus šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Pensijų kaupimo įstatymo 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ir 49 straipsnių nuostatoms įgyvendinti. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija ir Lietuvos bankas šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Pensijų kaupimo įstatymo 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ir 49 straipsnių nuostatoms įgyvendinti reikalingus teisės aktus priima iki 2019 m. gruodžio 31 d.“

3. Pakeisti 2 straipsnio 4 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) prašymą sustabdyti pensijų įmokų pervedimą pateikusių pensijų fondų dalyvių sukauptos lėšos lieka jų pensijos sąskaitoje iki tol, kol jų pensijų kaupimas pasibaigia šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Pensijų kaupimo įstatymo 4 straipsnio 8 dalyje nustatytais pagrindais, netaikant šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Pensijų kaupimo įstatymo 13 straipsnio nuostatų, išskyrus atvejį, kai dalyvavimas pensijų kaupime atnaujinamas šiame punkte nustatyta tvarka. Šiems asmenims, neatsižvelgiant į jų amžių, ne daugiau kaip 3 kartus taikoma šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Pensijų kaupimo įstatymo 6 straipsnyje nustatyta įtraukimo į pensijų kaupimą procedūra. Jeigu įtraukimo į pensijų kaupimą procedūros metu asmuo nepareiškia noro atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime, pensijų įmokų pervedimas į šio pensijų fondo dalyvio pensijos sąskaitą atnaujinamas. Sustabdę įmokų pervedimą asmenys bet kuriuo metu gali savo iniciatyva pateikti pensijų kaupimo bendrovei prašymą atnaujinti pensijų kaupimo įmokų pervedimą. Pensijų įmokų pervedimas už šiuos asmenis atnaujinamas nuo kito mėnesio, einančio po prašymo atnaujinti pensijų kaupimo įmokų pervedimą įregistravimo Dalyvių ir sutarčių registre mėnesio, pirmos dienos. Nepareiškę noro atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime arba savo iniciatyva pateikę prašymą atnaujinti pensijų kaupimo įmokų pervedimą asmenys tęsia dalyvavimą pensijų kaupime iki tol, kol jų pensijų kaupimas pasibaigia šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Pensijų kaupimo įstatymo 4 straipsnio 8 dalyje nustatytais pagrindais.“

4. Papildyti 2 straipsnį 13 dalimi:

13. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pensijų anuitetų mokėtojo funkcijoms vykdyti reikalingas lėšas, iki jos bus sukauptos iš 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 40 straipsnio 4 dalies 2 punkte nurodyto atskaitymo iš vienkartinių įmokų, gali skolintis iš Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, arba, Komiteto nustatyta tvarka, suderinta su Finansų ministerija, iš kredito įstaigų.“

5. Papildyti 2 straipsnį 14 dalimi:

14. Iki bus paskirti Pensijų anuitetų mokėtojo komiteto (toliau – Komitetas) nariai ir Komitetas priims Pensijų kaupimo įstatymo 36 straipsnio 10 dalyje nurodytus sprendimus, laikinuosius sprendimus, kurie užtikrintų patikimą, apdairų ir pensijų anuitetų gavėjų interesus atitinkantį pensijų anuiteto fondo valdymą ir pensijų anuitetų mokėjimą gavėjams, priima Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorius (toliau – Direktorius). Laikinaisiais Direktoriaus sprendimais gali būti vadovaujamasi iki bus patvirtinti visi Komiteto nariai, bet ne ilgiau kaip iki 2020 m. birželio 30 d. Laikinieji Direktoriaus sprendimai, prieš juos priimant, turi būti suderinti su Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Lietuvos Respublikos finansų ministerija.“

6. Papildyti 2 straipsnį 15 dalimi:

15. Jei Komitetui priėmus Pensijų kaupimo įstatymo 36 straipsnio 10 dalyje nurodytus sprendimus paaiškėja, kad pensijų anuitetų dydžiai nustatomi pensijų anuitetų gavėjams palankesnėmis sąlygomis negu šie dydžiai buvo nustatyti, vadovaujantis laikinaisiais Direktoriaus sprendimais, per laikotarpį nuo 2020 m. sausio 1 d. iki 2020 m. birželio 30 d. pensijų anuitetų gavėjų atžvilgiu priimti sprendimai peržiūrimi ir pensijų anuitetų gavėjams išmokamas susidaręs pensijų anuitetų dydžių skirtumas. Jei pensijų anuitetų gavėjams palankiau gauti pagal laikinuosius Direktoriaus sprendimus nustatytus pensijų anuitetus, pensijų anuitetų gavėjų atžvilgiu priimti sprendimai neperžiūrimi.“

7. Papildyti 2 straipsnį 16 dalimi:

16.  Pirmą kartą skiriant Komiteto narius, vienas iš jų skiriamas vieniems metams, vienas – dvejiems, vienas – trejiems, vienas – ketveriems ir vienas – penkeriems metams. Socialinės apsaugos ir darbo ministras, teikdamas Komiteto narių kandidatūras Lietuvos Respublikos Vyriausybei tvirtinti, nurodo kiekvieno Komiteto nario kadencijos trukmę.“

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

Respublikos Prezidentas