Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

DARBO KODEKSO 34, 111, 115, 118, 193 IR 197 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2018 m.                              Nr.

Vilnius

 

 

1 straipsnis. 34 straipsnio pakeitimas

 

Pakeisti 34 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

4. Darbdavys ir darbuotojas taip pat susitaria dėl darbovietės (nurodant jos adresą), kurioje savo darbo funkciją atliks darbuotojas. Darbo funkcijos atlikimo vieta gali nesutapti su darbovietės vieta. Jeigu darbuotojas neturi pagrindinės darbo funkcijos atlikimo vietos ar ji nėra nuolatinė, darbuotojo darboviete laikoma ta darbovietė, iš kurios darbuotojas gauna nurodymus.“

 

2 straipsnis. 111 straipsnio pakeitimas

 

Pakeisti 111 straipsnio 2 dalies 1 punktą bei papildyti 2 dalį 2 punktu ir juos išdėstyti taip:

 

1) pasirengimas darbui darbo vietoje ir jos sutvarkymas po darbo;

2) laikas, reikalingas persirengti, darbo įrankiams bei saugos priemonėms paruošti ir susitvarkyti“

 

111 straipsnio 2 dalies 2 punktą bei kitus punktus laikyti atitinkamai 3 ir tolimesniais punktais.

 

 

3 straipsnis. 115 straipsnio 2 dalies pakeitimas

 

Pakeisti 115 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

2. Darbo (pamainų) grafikai pranešami darbuotojams ne vėliau kaip prieš septynias dienas iki jų įsigaliojimo. Jie gali būti keičiami tik nuo darbdavio valios nepriklausančiais atvejais, gavus darbuotojo sutikimą prieš dvi darbuotojo darbo dienas. Darbo (pamainų) grafikus tvirtina administracija, darbo (pamainų) grafikų derinimo tvarką suderinusi su darbo taryba, o kai jos nėra, – su darbdavio lygmeniu veikiančia profesine sąjunga, arba kolektyvinėje sutartyje nustatyta tvarka.“

 

4 straipsnis. 118 straipsnio pakeitimas

 

1. Pakeisti 118 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

2. Kai darbuotojas privalo būti darbdavio nurodytoje vietoje arba namuose, pasirengęs prireikus per nustatytą laiką atlikti savo funkcijas (pasyvusis budėjimas), laikomas darbo laiku. Tokiu atveju, darbo dienos (pamainos) trukmė gali būti iki dvidešimt keturių valandų, tačiau negali viršyti darbuotojo darbo laiko normos per maksimalų dviejų mėnesių apskaitinį laikotarpį. Faktiškai dirbtas laikas kartu su budėjimo laikotarpiais negali viršyti šešiasdešimt valandų per savaitę.“

 

2. Pakeisti 118 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

4. Darbuotojo buvimas ne darbovietėje, užtikrinant galimybę darbdaviui su juo susisiekti. Toks budėjimas ne darbovietėje negali trukti ilgesnį kaip nepertraukiamą vienos savaitės per keturias savaites laikotarpį. Dėl tokio budėjimo ne darbovietėje turi būti susitarta darbo sutartyje ir darbuotojui mokama ne mažesnė kaip dvidešimt procentų dydžio vidutinio darbo užmokesčio per mėnesį priemoka už kiekvieną budėjimo ne darbovietėje savaitę. Asmuo negali būti skiriamas budėjimui ne darbovietėje tą dieną, kurią jis nepertraukiamai dirbo ne mažiau kaip vienuolika valandų iš eilės.

 

5 straipsnis. 193 straipsnio pakeitimas

 

1.   Pakeisti 193 straipsnio 4 dalies 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

 

6) kolektyvinės sutarties keitimo, pildymo tvarką, galiojimo terminą, vykdymo kontrolės sistemą ir tvarką, kolektyvinio aststovavimo mokesčio dydį, kitus organizacinius klausimus, susijusius su kolektyvinės sutarties sudarymu ir vykdymu.“

 

2.   Pakeisti 193 straipsnio 5 dalies 9 punktą ir jį išdėstyti taip:

 

9) kolektyvinės sutarties keitimo, pildymo tvarką, galiojimo terminą, vykdymo kontrolės sistemą ir tvarką, kolektyvinio aststovavimo mokesčio dydį, kitus organizacinius klausimus, susijusius su kolektyvinės sutarties sudarymu ir vykdymu.“

 

6 straipsnis. 197 straipsnio pakeitimas

 

1. Pakeisti 197 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

2. Kolektyvinės sutartys taikomos darbuotojams – jas sudariusių profesinių sąjungų nariams bei gali būti taikoma darbuotojams, pateikusiems prašymą ir mokantiems kolektyvinio atstovavimo mokestį. Jeigu profesinė sąjunga ir darbdavys susitaria dėl darbdavio lygmens ar darbovietės lygmens kolektyvinės sutarties taikymo visiems darbuotojams, ji taikoma visiems darbuotojams, jeigu ją patvirtina visuotinis darbdavio darbuotojų susirinkimas. Jeigu nesant darbdavio lygmenyje veikiančios profesinės sąjungos kolektyvinę sutartį sudaro šakos profesinė sąjunga, kuri šio kodekso nustatyta tvarka buvo įgaliota vesti derybas dėl darbdavio lygmens kolektyvinės sutarties, ir darbdavys, tokia kolektyvinė sutartis taikoma visiems darbdavio darbuotojams, jeigu ją patvirtina visuotinis darbdavio darbuotojų susirinkimas.“

 

2. Papildyti 197 straipsnį nauja 4 dalimi, atitinkamai 4 dalį laikyti 5 dalimi:

 

4. Nacionalinės (tarpšakinės), teritorinės ar šakos kolektyvinės sutarties šalys kolektyvinėje sutartyje gali susitarti, kad jos nuostatos taikomos visiems darbdavių, nurodytų šio straipsnio 3 dalyje, darbuotojams be atskiro visuotinio darbdavio darbuotojų susirinkimo pritarimo.

5. Jeigu darbuotojui turi būti taikomos kelios kolektyvinės sutartys:

1) darbdavio lygmens ir šakos kolektyvinė sutartis, jam taikoma šakos kolektyvinė sutartis, nebent šakos kolektyvinėje sutartyje leidžiama įmonės kolektyvine sutartimi nukrypti nuo joje nustatytų sąlygų;

2) darbdavio lygmens ir teritorinė kolektyvinė sutartis, jam taikoma teritorinė kolektyvinė sutartis, nebent teritorinėje kolektyvinėje sutartyje leidžiama darbdavio lygmens kolektyvine sutartimi nukrypti nuo joje nustatytų sąlygų;

3) šakos ir teritorinė kolektyvinė sutartis, jam taikomos lex specialis kolektyvinės sutarties nuostatos.“

 

 

7 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

1. Šis įstatymas įsigalioja 2018 m. liepos 1 d.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

Respublikos Prezidentė

 

Projektą teikia:

Seimo narys

Aušra Papirtienė