Projektas (2)

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS
PAGALBINIO APVAISINIMO įstatymo Nr. XII-2608 3 IR 10 straipsnių pakeitimo
ĮSTATYMas

 

2017 m. sausio       d. Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 3 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

6. Lytinės ląstelės ir embrionai negali būti komercinių sandorių objektas.“

2. Pakeisti 3 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

8. Embriono donorystė yra draudžiama, išskyrus atvejus, kai donorystei yra naudojamas lytinių ląstelių banke laikomas embrionas, kurio raštu atsisakė asmenys, nurodyti šio įstatymo 5 straipsnio 3 dalyje. Šiuo atveju žmogaus embriono donorais laikomi abu sutuoktiniai (sugyventiniai). Embriono atsisakymas yra galimas ne anksčiau kaip praėjus dvejiems metams nuo pagalbinio apvaisinimo pradžios. Embriono atsisakymo ir jo panaudojimo kitų sutuoktinių (sugyventinių) pagalbiniam apvaisinimui tvarką nustato sveikatos apsaugos ministras.“

3. Pakeisti 3 straipsnio 9 dalį ir ją išdėstyti taip:

9. Lytinių ląstelių ar embriono recipiento, gyvo žmogaus, savanoriškai duodančio ne sutuoktinio (sugyventinio) pagalbiniam apvaisinimui skirtas lytines ląsteles, embriono donoro ir vaiko, pradėto panaudojant trečiojo asmens (donoro) lytines ląsteles ar embrioną, asmens duomenys yra konfidencialūs. Lytinių ląstelių ar embriono recipientui, jo sutuoktiniui (sugyventiniui) ir vaikui, gimusiam panaudojant trečiojo asmens (donoro) lytines ląsteles ar embrioną, trečiojo asmens (donoro) tapatybė neatskleidžiama, o trečiajam asmeniui (donorui) neatskleidžiama lytinių ląstelių ar embriono recipiento, jo sutuoktinio (sugyventinio) ir vaiko tapatybė, išskyrus šio straipsnio 10 dalyje nurodytus atvejus.“

4. Pakeisti 3 straipsnio 10 dalį ir ją išdėstyti taip:

10. Informacija apie:

1) trečiąjį asmenį lytinių ląstelių ar embriono donorą ar vaiką, gimusį panaudojant trečiojo asmens (donoro) lytines ląsteles ar embrioną,  gali būti suteikta vaikui, gimusiam pagalbinio apvaisinimo būdu panaudojant trečiojo asmens (donoro) lytines ląsteles ar embrioną, taip pat trečiajam asmeniui lytinių ląstelių ar embriono donorui teismo leidimu, jeigu ši informacija reikalinga dėl vaiko ar trečiojo asmens lytinių ląstelių ar embriono donoro sveikatos ar kitų svarbių priežasčių;

2) trečiojo asmens lytinių ląstelių ar embriono donoro tapatybę, donorui sutikus, gali būti suteikta asmeniui, gimusiam pagalbinio apvaisinimo būdu panaudojant trečiojo asmens (donoro) lytines ląsteles ar embrioną, kai šis sulaukia pilnametystės ar įgyja visišką veiksnumą. Šiame punkte numatytos teisės įgyvendinimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

5. Papildyti 3 straipsnį 11 dalimi:

11. Žmogaus lytinių ląstelių ir embriono įvežimas į Lietuvos Respublikos teritoriją ir išvežimas iš jos yra draudžiami, išskyrus:  

1)  žmogaus lytinių ląstelių ir (ar) embriono, skirtų autologiniam naudojimui, įvežimą į Lietuvos Respubliką ir išvežimą iš jos;

2)  trečiųjų asmenų (donorų) lytinių ląstelių, skirtų pagalbiniam apvaisinimui, įvežimą į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungos ir (ar) Europos ekonominės erdvės valstybių. Trečiųjų asmenų (donorų) lytinių ląstelių įvežimą vykdo ir pagalbinio apvaisinimo paslaugas, kurių metu naudojamos trečiųjų asmenų (donorų)  lytinės ląstelės, teikia universiteto ligoninė, šio įstatymo nustatyta tvarka įgijusi teisę teikti licencijuojamas pagalbinio apvaisinimo ir lytinių ląstelių banko paslaugas.

Žmogaus lytinių ląstelių ir embriono tranzitas per Lietuvos Respublikos teritoriją yra galimas tik gavus sveikatos apsaugos ministro leidimą. Žmogaus lytinių ląstelių ir embriono, skirtų autologiniam naudojimui, įvežimo į Lietuvos Respublikos teritoriją ir išvežimo iš jos tvarką, žmogaus lytinių ląstelių, skirtų pagalbiniam apvaisinimui, įvežimo į Lietuvos Respubliką bei žmogaus lytinių ląstelių ir embriono tranzito per Lietuvos Respublikos teritoriją tvarką nustato sveikatos apsaugos ministras.“

6. Papildyti 3 straipsnį 12 dalimi:

12. Asmenys, pasirašę informuoto paciento sutikimą atlikti pagalbinį apvaisinimą, nuo vaiko, gimusio pagalbinio apvaisinimo būdu, gimimo laikomi šio vaiko tėvais pagal įstatymą. Asmenys, pasirašę informuoto paciento sutikimą atlikti pagalbinį apvaisinimą, tretysis asmuo lytinių ląstelių ar embriono donoras ar vaikas, gimęs pagalbinio apvaisinimo būdu naudojant trečiojo asmens (donoro) lytines ląsteles ar embrioną, neturi teisės reikalauti, kad trečiojo asmens lytinių ląstelių ar embriono donoro tėvystė (motinystė) būtų pripažinta ar nustatyta dėl vaiko, pradėto pagalbinio apvaisinimo būdu naudojant trečiojo asmens (donoro) lytines ląsteles ar embrioną. Trečiojo asmens lytinių ląstelių ar embriono donoro ir vaiko, gimusio pagalbinio apvaisinimo būdu naudojant trečiojo asmens (donoro) lytines ląsteles ar embrioną, bei jų giminaičių tarpusavio asmeninės neturtinės ir turtinės teisės bei pareigos neatsiranda.“

 

2 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 10 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Valstybė skatina pagalbinio apvaisinimo technologijų, kuriomis siekiama embrionų gyvybingumo ir didžiausios saugaus nėštumo bei gimdymo tikimybės, taip pat kuriomis embrionai sukuriami panaudojant šaldytas moteriškas lytines ląsteles, vystymą.  Embrionų gali būti sukuriama tiek, kiek vienu metu pavyksta sukurti, tačiau galutinį sprendimą dėl sukuriamų embrionų skaičiaus priima abu sutuoktiniai (sugyventiniai), pasitarę su gydytoju. Sprendimas fiksuojamas medicinos dokumentuose, gavus informuoto paciento rašytinį sutikimą. Vienu metu į moters organizmą perkeliamų embrionų skaičius negali viršyti trijų.  Medicinos dokumentuose taip pat fiksuojama informacija apie:

1) paimtų moteriškų lytinių ląstelių skaičių;

2) subrendusių moteriškų lytinių ląstelių skaičių;

3) apvaisintų moteriškų lytinių ląstelių skaičių;

4) embrionų, tinkamų perkelti į moters organizmą, skaičių;

5) į moters organizmą perkeltų embrionų skaičių;

6) šio straipsnio 5 dalyje nustatytu atveju saugomų embrionų skaičių;

7) embrionų, kurie buvo saugomi šio straipsnio 5 dalyje nustatytu atveju, perkėlimą į moters organizmą.“

2. Papildyti 10 straipsnį 7 dalimi:

7. Draudžiama naikinti pagalbinio apvaisinimo metu sukurtą ir į moters organizmą neperkeltą embrioną. Pagalbinio apvaisinimo metu sukurtas embrionas gali būti naudojamas tik moters pagalbiniam apvaisinimui.“

3. Papildyti 10 straipsnį 8 dalimi:

8. Valstybė įgyvendina embriono donorystės programą (toliau – Prenatalinio įvaikinimo programa). Vyriausybė parengia Prenatalinio įvaikinimo programą, paskiria ją koordinuojančią valstybės instituciją ir nustato šios programos finansavimą valstybės lėšomis. Prenatalinio įvaikinimo programą vykdo universiteto ligoninės, šio įstatymo nustatyta tvarka įgijusios teisę teikti licencijuojamas pagalbinio apvaisinimo ir lytinių ląstelių banko paslaugas.“

 

3 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio įstatymo 2 straipsnio 3 dalį ir šio straipsnio 2 ir 3 dalis, įsigalioja 2017 m. vasario 1 d.

2. Šio įstatymo 2 straipsnio 3 dalis įsigalioja 2018 m. sausio 1 d.

3. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras iki šio įstatymo įsigaliojimo priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas

 

 

 

Projektą Seimo Sveikatos reikalų komiteto vardu teikia

komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė