Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

įmonių restruktūrizavimo ĮSTATYMO NR. IX-218 PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2015  m.                       d. Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. Lietuvos Respublikos įmonių restruktūrizavimo įstatymo Nr. IX-218 nauja redakcija

Pakeisti Lietuvos Respublikos įmonių restruktūrizavimo įstatymą Nr. IX-218 ir jį išdėstyti taip: 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

ĮMONIŲ RESTRUKTŪRIZAVIMO

ĮSTATYMAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis ir taikymas

1. Šis įstatymas reglamentuoja juridinių asmenų restruktūrizavimą.

2. Šio įstatymo tikslas - sudaryti sąlygas juridiniams asmenims, turintiems finansinių sunkumų ir nenutraukusiems ūkinės komercinės veiklos, išsaugoti ir plėtoti šią veiklą, sumokėti skolas ir išvengti bankroto.

3. Šis įstatymas taikomas visiems Lietuvos Respublikoje įsteigtiems juridiniams asmenims (toliau – įmonės), išskyrus biudžetines įstaigas, politines partijas, profesines sąjungas, religines bendruomenes ir bendrijas, kredito įstaigas, mokėjimo įstaigas, elektroninių pinigų įstaigas, draudimo ir perdraudimo įmones, valdymo įmones, investicines bendroves ir vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkus.

4. Juridinių asmenų veiklą reglamentuojančiuose specialiuose įstatymuose gali būti nustatyti įmonių restruktūrizavimo ypatumai.

5. Įmonių restruktūrizavimo metu kitų įstatymų nuostatos, reglamentuojančios įmonės veiklą, įmonės kreditorių reikalavimų atsisakymą, prievolių vykdymo terminų atidėjimą, privalomųjų įmokų mokėjimą, priešpriešinių vienarūšių reikalavimų įskaitymą, taikomos tiek, kiek šis įstatymas nenustato kitaip.

6. Bankrutuojančių įmonių restruktūrizavimo ypatumus nustato Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymas (toliau – Įmonių bankroto įstatymas).

7. Šis įstatymas taikomas tiek, kiek jis neprieštarauja Lietuvos Respublikos finansinio užtikrinimo susitarimų įstatymui ir Lietuvos Respublikos atsiskaitymų baigtinumo mokėjimo ir vertybinių popierių atsiskaitymo sistemose įstatymui (toliau – Atsiskaitymų baigtinumo mokėjimo ir vertybinių popierių atsiskaitymo sistemose įstatymas).

8. Šis įstatymas skirtas jo priede nurodyto Europos Sąjungos teisės akto taikymui užtikrinti.

 

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

1. Finansiniai sunkumai – padėtis, kai įmonė negali vykdyti visų ar dalies prievolių ir sumažinti nuostolių, kurie, įmonės nerestruktūrizavus, priverstų ją bankrutuoti.

2. Įkeitimu ir (arba) hipoteka užtikrinti kreditoriaus reikalavimai – įmonės kreditoriaus (įkaito turėtojo, hipotekos kreditoriaus) reikalavimai, kurių įvykdymas užtikrintas pagal hipotekos (įkeitimo) sandorį ar priverstinės hipotekos (įkeitimo) pagrindu ir kurių įmonei neįvykdžius įmonės kreditorius (įkaito turėtojas, hipotekos kreditorius) turi teisę šio įstatymo nustatyta tvarka reikalauti įkeistą turtą parduoti ir iš gautų lėšų pirmiausia tenkinti jo reikalavimus.

3. Įmonės restruktūrizavimas – visuma šio įstatymo nustatytų procedūrų, kuriomis siekiama išsaugoti ir plėtoti įmonės veiklą, sumokėti skolas ir išvengti bankroto, gaunant įmonės kreditorių pagalbą prievolėms vykdyti, taikant ekonomines, technines, organizacines ir kitas priemones.

4. Įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas teikiančių asmenų sąrašas (toliau – Sąrašas) – Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Vyriausybė) ar jos įgaliotos institucijos sudaromas sąrašas, į kurį įrašomi asmenys, turintys teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas Lietuvos Respublikoje.

5. Įmonės restruktūrizavimo byla – teismo nagrinėjama civilinė byla dėl įmonės restruktūrizavimo teisinių santykių.

6. Įmonės kreditorius (toliau – kreditorius) –asmuo, turintis teisę reikalauti iš įmonės įvykdyti prievolę.

7. Įmonės restruktūrizavimo plano paveikiamas kreditorius – kreditorius, kurio civilines teises ir (ar) pareigas dėl įmonei jo paties suteikiamos pagalbos prievolėms vykdyti tiesiogiai sukuria, pakeičia ar panaikina įmonės restruktūrizavimo planas (toliau – restruktūrizavimo planas).

8. Pagalba įmonei prievolėms vykdyti – kreditorių suteikiama pagalba įmonei prievolėms vykdyti, apimanti reikalavimo įvykdyti prievolę termino atidėjimą, reikalavimo įvykdyti prievolę ar jos dalį atsisakymą, prievolės pakeitimą kita prievole ir kt.

9. Privalomosios įmokos – Lietuvos Respublikos mokesčių įstatymų, kaip jie apibrėžti Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatyme (toliau – Mokesčių administravimo įstatymas), nustatyti mokesčiai.

10. Restruktūrizuojamos įmonės einamosios įmokos (toliau – einamosios įmokos) – visi įmonės ūkinei komercinei veiklai užtikrinti reikalingi mokėjimai, įskaitant ir privalomąsias įmokas, kurie (kurios) mokami (mokamos) įmonės restruktūrizavimo metu, pradedant nuo teismo nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos.

11. Valstybė narė – Lietuvos Respublika ar kita Europos Sąjungos valstybė narė arba Europos ekonominės erdvės valstybė.

12. Kitos šiame įstatyme vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Įmonių bankroto įstatyme.

 

II SKYRIUS

ĮMONĖS RESTRUKTŪRIZAVIMO PRADŽIA

 

3 straipsnis. Įmonės restruktūrizavimo sąlygos

1. Įmonės restruktūrizavimas gali būti pradėtas, jeigu tenkinamos visos šioje dalyje nurodytos sąlygos:

1) įmonė turi finansinių sunkumų arba yra reali tikimybė, kad jų turės per artimiausius
3 mėnesius;

2) įmonė nėra nutraukusi veiklos;

3) įmonė nėra bankrutavusi;

4) įmonė įsteigta ne mažiau kaip prieš 3 metus iki pareiškimo teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo pateikimo dienos;

5) nuo teismo sprendimo baigti įmonės restruktūrizavimo bylą arba nutarties nutraukti įmonės restruktūrizavimo bylą šio įstatymo 40 straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punktuose nurodytais pagrindais įsiteisėjimo dienos praėjo ne mažiau kaip 5 metai.

2. Jeigu teismas yra priėmęs nutartį nutraukti įmonės restruktūrizavimo bylą šio įstatymo 40 straipsnio 1 dalies 1, 4–6 punktuose nurodytais pagrindais ir nuo šios nutarties įsiteisėjimo dienos praėjo mažiau kaip 5 metai, įmonei restruktūrizavimo byla gali būti iškelta tik supaprastinta tvarka. 

 

4 straipsnis. Įmonės restruktūrizavimo inicijavimas

1. Įmonės restruktūrizavimo iniciatyvos teisę turi įmonė arba kreditorius, kuriam prievolės įvykdymo terminas yra suėjęs.  

2. Įmonė, siekianti, kad būtų pradėtas jos restruktūrizavimas, registruotu laišku, per antstolius ar pasiuntinių paslaugų teikėjus kreipiasi į kreditorius, kuriems prievolių įvykdymo terminai yra suėję, jų buveinės (gyvenamosios vietos) adresu siūlydama sudaryti susitarimą dėl pagalbos įmonei prievolėms vykdyti. Susitarimui dėl pagalbos įmonei prievolėms vykdyti sudaryti įmonė nustato ne trumpesnį kaip 30 kalendorinių dienų terminą nuo kreipimosi įteikimo kreditoriui dienos.

3. Kreditorius, kuriam prievolės įvykdymo terminas yra suėjęs, siekiantis, kad būtų pradėtas įmonės restruktūrizavimas, registruotu laišku, per antstolius ar pasiuntinių paslaugų teikėjus kreipiasi į įmonę jos buveinės adresu su reikalavimu įvykdyti prievolę, kartu siūlydamas sudaryti susitarimą dėl pagalbos įmonei prievolėms vykdyti, jeigu įmonė prievolės įvykdyti negali. Prievolei įvykdyti arba susitarimui dėl pagalbos įmonei prievolėms vykdyti sudaryti kreditorius nustato ne trumpesnį kaip 30 kalendorinių dienų terminą nuo kreipimosi įteikimo įmonei dienos.

 

5 straipsnis. Susitarimas dėl pagalbos įmonei prievolėms vykdyti

1. Susitarimą dėl pagalbos įmonei prievolėms vykdyti sudaro įmonė ir kreditoriai, kurių civilines teises ir (ar) pareigas dėl jų suteikiamos pagalbos įmonei prievolėms vykdyti tiesiogiai sukuria, pakeičia ar panaikina šis susitarimas.

2. Apie susitarimo dėl pagalbos įmonei prievolėms vykdyti sudarymą įmonės valdymo organas per 5 darbo dienas nuo tokio susitarimo sudarymo praneša šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai.

 

6 straipsnis. Susitarimo dėl pagalbos įmonei prievolėms vykdyti nevykdymo pasekmės

Jeigu susitarimas dėl pagalbos įmonei prievolėms vykdyti yra nevykdomas arba netinkamai vykdomas, įmonė arba susitarimą dėl pagalbos įmonei prievolėms vykdyti sudaręs kreditorius (kreditoriai), kurio pradelsti reikalavimai įmonei viršija 10 teisės aktuose nustatytų minimalių mėnesinių algų, turi teisę pateikti pareiškimą teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo nesilaikant šio įstatymo 4 straipsnyje nustatytos tvarkos. Tokiu atveju prie pareiškimo teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo turi būti pridėtas susitarimas dėl pagalbos įmonei prievolėms vykdyti ir įrodymai pagrindžiantys, kad jis yra nevykdomas arba vykdomas netinkamai.

 

7 straipsnis. Įmonės restruktūrizavimo plano metmenys

1. Už įmonės restruktūrizavimo plano metmenų (toliau – metmenys) parengimą atsakingas įmonės vienasmenis ar kolegialus valdymo organas (toliau – valdymo organas).

2. Metmenyse nurodoma:

1) esamos įmonės būklės trumpas apibūdinimas (veiklos pobūdis, turimas turtas ir darbuotojų skaičius);

2) priežastys, dėl kurių įmonė turi finansinių sunkumų;

3) kreditorių sąrašas, kuriame nurodoma: kai kreditorius fizinis asmuo, – kreditoriaus vardas, pavardė, gyvenamosios vietos adresas; kai kreditorius juridinis asmuo, – kreditoriaus pavadinimas, kodas, buveinės ir (ar) veiklos vietos adresas; reikalavimų sumos, jų įvykdymo terminai ir užtikrinimo priemonės;

4) laidavimai, garantijos ir kitos prievolių įvykdymo užtikrinimo priemonės, kurias įmonė yra suteikusi tretiesiems asmenims (nurodomi tretieji asmenys ir asmenys, suteikę paskolas tretiesiems asmenims: fizinio asmens – vardas, pavardė, gyvenamosios vietos adresas, juridinio asmens – pavadinimas, kodas, buveinės ir (ar) veiklos vietos adresas; paskolų, suteiktų tretiesiems asmenims, sumos ir laidavimų, garantijų ir kitų prievolių įvykdymo užtikrinimo priemonių sumos);

5) informacija apie bylas, kuriose įmonei pareikšti turtiniai reikalavimai;

6) preliminarus įmonės verslo planas, kuriame turi būti numatytos šio įstatymo 17 straipsnio 3 dalyje nurodytos priemonės.

3. Metmenyse taip pat gali būti nurodoma ir kita informacija, galinti būti svarbi priimant sprendimą dėl įmonės restruktūrizavimo.

4. Metmenis patvirtina ir sprendimą kreiptis į teismą dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo priima įmonės dalyvių susirinkimas. Įmonės dalyvių susirinkimas šioje dalyje nurodytus sprendimus priima atitinkamo juridinio asmens teisinę formą reglamentuojančio įstatymo nustatyta sprendimų priėmimo tvarka, o jeigu toks įstatymas šios tvarkos nenustato, – susirinkime dalyvaujančių įmonės dalyvių 2/3 balsų dauguma.

 

8 straipsnis. Pareiškimas teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo

1. Pareiškimas teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo teikiamas vietovės, kurioje yra įmonės buveinė, apygardos teismui Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – Civilinio proceso kodeksas) nustatyta tvarka.

2. Šio įstatymo 6 straipsnyje nurodytu atveju arba jeigu įmonė per šio įstatymo 4 straipsnio 2 dalyje nustatytą terminą nesudaro susitarimo dėl pagalbos įmonei prievolėms vykdyti, ji įgyja teisę kreiptis į teismą dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo. Įmonė ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo šioje dalyje nurodytos teisės atsiradimo dienos:

1) raštu praneša kiekvienam kreditoriui, asmenims, kuriems įmonė yra užtikrinusi savo ar trečiųjų asmenų prievolių tinkamą vykdymą laidavimu, garantija ar kitomis prievolių įvykdymo užtikrinimo priemonėmis, taip pat asmenims, kurie yra suteikę garantiją ar kitas prievolių įvykdymo užtikrinimo priemones už įmonę, ir šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai apie įmonės sprendimo kreiptis į teismą dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo priėmimą ir nusiunčia kreditoriams ir šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai šio straipsnio 4 dalies 2 punkte nurodytų dokumentų kopijas;

2) pateikia pareiškimą teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo.

3. Pareiškime teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo įmonė nurodo priežastis, dėl kurių prašo iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą. Jeigu įmonė prašo, kad būtų paskirtas restruktūrizavimo administratorius, pareiškime teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo nurodo šio įstatymo 22 straipsnio 2 dalyje nurodytą laikotarpį, kuriam prašo skirti restruktūrizavimo administratorių, taip pat restruktūrizavimo administratoriaus kandidatūrą: kai restruktūrizavimo administratorius fizinis asmuo, – vardą, pavardę, eilės numerį Sąraše, įrašymo į Sąrašą datą, darbo vietos adresą ir ryšių duomenis; kai administratorius juridinis asmuo, – juridinio asmens pavadinimą, kodą, eilės numerį Sąraše, įrašymo į Sąrašą datą, buveinės adresą ir ryšių duomenis.

4. Prie pareiškimo teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo įmonė prideda:

1) dokumentus, patvirtinančius, kad įmonė atitinka šio įstatymo 3 straipsnio 1 dalies nuostatas, ir vadovaujantis šio straipsnio 2 dalimi yra įgijusi teisę kreiptis į teismą dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo;

2) metmenis ir įmonės dalyvių susirinkimo sprendimą dėl metmenų patvirtinimo;

3) ataskaitinių finansinių metų laikotarpio iki įmonės dalyvių susirinkimo šio įstatymo 7 straipsnio 4 dalyje nurodyto sprendimo priėmimo dienos finansinių ataskaitų rinkinį ir praėjusių finansinių metų finansinių ataskaitų rinkinį, jei jis nėra pateiktas juridinių asmenų registrui;

4) jeigu įmonė prašo, kad būtų paskirtas restruktūrizavimo administratorius,  restruktūrizavimo administratoriaus sutikimą atlikti įmonės restruktūrizavimo procedūras, kuriame turi būti nurodyta, kad jis atitinka šio įstatymo 32 straipsnio 2 dalies reikalavimus ir nėra kitų šiame įstatyme nustatytų kliūčių jam atlikti įmonės restruktūrizavimo procedūras, ir restruktūrizavimo administratoriaus atlyginimo suma, laikotarpiui nuo teismo nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos iki nutarties patvirtinti restruktūrizavimo planą įsiteisėjimo dienos;

5) antstolių, kuriems yra pateikti vykdomieji dokumentai dėl išieškojimo iš įmonės ar dėl jos turto arešto, ir vykdomųjų bylų bei teismų, nagrinėjančių bylas, kuriose įmonei pareikšti turtiniai reikalavimai, sąrašus;

6) areštuotų įmonės sąskaitų sąrašą, kuriame nurodomi sąskaitų numeriai ir kredito įstaigų, kuriose jos atidarytos, rekvizitai;

7) einamųjų įmokų, kurias įmonė turi mokėti kiekvieną kalendorinį mėnesį, sąrašą, konkrečią didžiausią lėšų sumą, kuri per vieną kalendorinį mėnesį gali būti panaudota šiems mokėjimams mokėti, ir tai pagrindžiančius dokumentus;

8) savanoriškų įmonės įsipareigojimų kreditoriams mokėti palūkanas už laikotarpį nuo teismo nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos iki teismo nutarties patvirtinti restruktūrizavimo planą įsiteisėjimo dienos sąrašą;

9) įmonės turto vertinimo ataskaitą, parengtą teisės aktų, reglamentuojančių turto vertinimą, nustatyta tvarka ne anksčiau kaip prieš 3 mėnesius iki kreipimosi į teismą dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo dienos;

10) kitus dokumentus, kurie gali būti svarbūs įmonės restruktūrizavimo bylai iškelti.

5. Šio įstatymo 6 straipsnyje nurodytu atveju arba jeigu įmonė per šio įstatymo 4 straipsnio 3 dalyje nustatytą terminą prievolės neįvykdo ir kreditorius nesudaro su įmone susitarimo dėl pagalbos įmonei prievolėms vykdyti, kreditorius (kreditoriai), kurio pradelsti reikalavimai įmonei viršija 10 teisės aktuose nustatytų minimalių mėnesinių algų, įgyja teisę kreiptis į teismą dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo.

6. Kreditorius ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo šio straipsnio 5 dalyje nurodytos teisės atsiradimo dienos pateikia pareiškimą teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo ir apie tai raštu praneša įmonei.

7. Pareiškime teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo kreditorius nurodo priežastis, dėl kurių prašo iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą. Jeigu kreditorius prašo, kad būtų paskirtas restruktūrizavimo administratorius, pareiškime teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo nurodo šio įstatymo 22 straipsnio 2 dalyje nurodytą laikotarpį, kuriam prašo skirti restruktūrizavimo administratorių, taip pat restruktūrizavimo administratoriaus kandidatūrą: kai restruktūrizavimo administratorius fizinis asmuo, – vardą, pavardę, eilės numerį Sąraše, įrašymo į Sąrašą datą, darbo vietos adresą ir ryšių duomenis; kai administratorius juridinis asmuo, – juridinio asmens pavadinimą, kodą, eilės numerį Sąraše, įrašymo į Sąrašą datą, buveinės adresą ir ryšių duomenis.

8. Prie pareiškimo teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo kreditorius prideda:

1) dokumentus, patvirtinančius vadovaujantis šio įstatymo 8 straipsnio 5 dalimi jo teisės kreiptis į teismą dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo atsiradimą;

2) jeigu kreditorius prašo, kad būtų paskirtas restruktūrizavimo administratorius, restruktūrizavimo administratoriaus sutikimą atlikti įmonės restruktūrizavimo procedūras, kuriame turi būti nurodyta, kad jis atitinka šio įstatymo 32 straipsnio 2 dalies reikalavimus ir nėra kitų šiame įstatyme nustatytų kliūčių jam atlikti įmonės restruktūrizavimo procedūras, ir restruktūrizavimo administratoriaus atlyginimo suma, laikotarpiui nuo teismo nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos iki nutarties patvirtinti restruktūrizavimo planą įsiteisėjimo dienos;

3) kitus dokumentus, kurie gali būti svarbūs įmonės restruktūrizavimo bylai iškelti.

 

9 straipsnis. Pareiškimo iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą priėmimas

1. Teismas, gavęs pareiškimą iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą :

1) įpareigoja kreditorius, įmonės valdymo organus, vyriausiąjį buhalterį (buhalterį), struktūrinio padalinio, tvarkančio apskaitą, vadovą arba įmonės, teikiančios apskaitos paslaugas, vadovą pateikti teismui papildomus dokumentus, reikalingus įmonės restruktūrizavimo bylai nagrinėti;

2) turi teisę kviesti į teismą kreditorius, įmonės dalyvius, įmonės valdymo organų narius, vyriausiąjį buhalterį (buhalterį) arba struktūrinio padalinio, tvarkančio apskaitą, vadovą, arba įmonės, teikiančios apskaitos paslaugas, vadovą, kitus atsakingus darbuotojus ir reikalauti iš šiame punkte nurodytų asmenų rašytinių paaiškinimų, susijusių su įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimu;

3) turi teisę Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka taikyti laikinąsias apsaugos priemones, kurios galioja iki nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą ar atsisakyti ją kelti įsiteisėjimo dienos.

2. Dėl pareiškimo iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą priėmimo teismas priima nutartį. Teismo nutartis dėl pareiškimo iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą priėmimo yra neskundžiama.

3. Teismas ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo nutarties dėl pareiškimo iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą priėmimo dienos šios nutarties kopiją išsiunčia įmonei, kreditoriui, kuris pateikė pareiškimą teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo, šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai, antstoliams, nurodytiems šio įstatymo 8 straipsnio 4 dalies 5 punkte, ir juridinių asmenų registro tvarkytojui.

4. Informaciją apie tai, kad priimta nutartis dėl pareiškimo iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą priėmimo, taip pat informaciją apie atsisakymą iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą teismas privalo paskelbti specialioje interneto svetainėje ne vėliau kaip kitą darbo dieną po to, kai priimama nutartis dėl pareiškimo iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą priėmimo, taip pat po teismo nutarties dėl atsisakymo iškelti restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo.

5. Jeigu dėl įmonės buvo priimti teismų ir kitų institucijų sprendimai ir pagal juos išduoti vykdomieji dokumentai arba kredito, mokėjimo ar elektroninių pinigų įstaigai Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka duoti antstolio, kitų institucijų ar pareigūnų nurodymai areštuoti, nurašyti lėšas arba nutraukti lėšų išmokėjimą iš įmonės sąskaitos, teismui priėmus nutartį dėl pareiškimo iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą priėmimo, įmonės turtas (lėšos) pagal šiuos vykdomuosius dokumentus ir nurodymus gali būti areštuojamas, tačiau nuo teismo nutarties dėl pareiškimo iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą priėmimo dienos šio turto realizavimas ir (ar) išieškojimas sustabdomas.

6. Jeigu pareiškimas teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo pateikiamas tuo metu, kai teisme nagrinėjamas pareiškimas dėl įmonės bankroto bylos iškėlimo, tačiau teismo nutartis iškelti bankroto bylą dar nepriimta, pareiškimas teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo perduodamas nagrinėti pareiškimą dėl įmonės bankroto bylos iškėlimo nagrinėjančiam teisėjui, ir abu pareiškimai nagrinėjami kartu.

7. Jeigu pateikiamas pareiškimas teismui dėl restruktūrizavimo bylos iškėlimo bankrutuojančiai įmonei, pareiškimas teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo paliekamas nenagrinėtas.

 

10 straipsnis. Įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimas teisme

1. Įmonės restruktūrizavimo byla iškeliama ir nagrinėjama Civilinio proceso kodekso nustatyta ginčo teisenos tvarka, išskyrus šio įstatymo nustatytas išimtis.

2. Teismas ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo nutarties dėl pareiškimo iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą priėmimo dienos priima nutartį iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą ar atsisakyti ją kelti.

3. Teismas turi teisę dėl svarbių priežasčių vieną kartą pratęsti pasirengimo nagrinėti įmonės restruktūrizavimo bylą teisme terminą, bet ne ilgiau kaip vienam mėnesiui. Jeigu teismas, rengdamasis bylos nagrinėjimui, nusprendžia skirti parengiamąjį teismo posėdį, tai toks posėdis gali būti tik vienas. Skirdamas parengiamąjį teismo posėdį, teismas privalo laikytis šioje dalyje nurodytos nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą ar atsisakyti ją kelti priėmimo terminų.

4. Teismas priima nutartį atsisakyti kelti įmonės restruktūrizavimo bylą, jeigu:

1) nagrinėdamas pareiškimą teismas padaro pagrįstą išvadą, kad įmonė neatitinka bent vienos iš šio įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje išdėstytų sąlygų;

2) nebuvo įgyvendinti šio įstatymo 4, 7 straipsniuose ar 8 straipsnio 2 ar 6 dalyje nurodyti reikalavimai;

3) nagrinėdamas pareiškimą teismas padaro pagrįstą išvadą, kad įmonė yra nemoki.

5. Jeigu teismas priima sprendimą atsisakyti kelti įmonės restruktūrizavimo bylą, nes įmonė yra nemoki, teismas ta pačia nutartimi Įmonių bankroto įstatymo nustatyta tvarka iškelia įmonei bankroto bylą.

6. Teismo nutartis iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą arba atsisakyti ją iškelti įsiteisėja per 10 kalendorinių dienų nuo jos priėmimo dienos, jeigu ji nebuvo apskųsta.

7. Įsiteisėjus teismo nutarčiai atsisakyti iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą, išieškojimas ir turto realizavimas atnaujinami, taikytos laikinosios apsaugos priemonės ir kiti nutartimi dėl pareiškimo iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą priėmimo priimti nurodymai panaikinami.

 

11 straipsnis. Teismo nutartis iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą

1. Teismo nutartyje iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą nurodoma:

1) įmonės, kuriai keliama restruktūrizavimo byla, pavadinimas, buveinės adresas, kodas;

2) jeigu paskirtas restruktūrizavimo administratorius: šio įstatymo 22 straipsnio 2 dalyje nurodytas laikotarpis, kuriam prašoma jį skirti, taip pat kai restruktūrizavimo administratorius fizinis asmuo, – vardas, pavardė, eilės numeris Sąraše, jo įrašymo į Sąrašą data, darbo vietos adresas ir ryšių duomenys; kai administratorius juridinis asmuo, – juridinio asmens pavadinimas, kodas ir eilės numeris Sąraše, jo įrašymo į Sąrašą data, buveinės adresas ir ryšių duomenys;

3) laikotarpis, ne trumpesnis kaip 30 kalendorinių dienų ir ne ilgesnis kaip 45 kalendorinės dienos nuo teismo nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos, iki kada kreditoriai turi teisę pareikšti savo reikalavimus, atsiradusius iki teismo nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos;

4) administravimo išlaidų sąmata, į kurią įtraukta atlyginimo restruktūrizavimo administratoriui, jeigu jis paskirtas, suma, laikotarpiui nuo teismo nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos iki teismo nutarties patvirtinti restruktūrizavimo planą įsiteisėjimo dienos;

5) įmonės sąskaitos, iš kurių gali būti mokamos einamosios įmokos ir šio įstatymo 8 straipsnio 4 dalies 8 punkte nurodyti mokėjimai, neatsižvelgiant į tai, kad sąskaitos yra areštuotos ar joms taikomi kiti disponavimo apribojimai, ir konkreti didžiausia lėšų suma, kuri negali būti mažesnė negu visų įmonės vieno kalendorinio mėnesio einamųjų įmokų ir šio įstatymo 8 straipsnio 4 dalies 8 punkte nurodytų mokėjimų suma ir kuri per vieną kalendorinį mėnesį gali būti panaudota šiems mokėjimams ir įmokoms mokėti;

6) leidimas vykdyti šio įstatymo 8 straipsnio 4 dalies 8 punkte nurodytus mokėjimus ar dalį jų.

2. Nuo teismo nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo įmonė įgyja restruktūrizuojamos įmonės teisinį statusą.

3. Teismo nutartis iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą arba atsisakyti kelti įmonės restruktūrizavimo bylą gali būti skundžiama atskiruoju skundu Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka. Atskirasis skundas dėl nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą arba atsisakyti kelti įmonės restruktūrizavimo bylą Lietuvos apeliaciniame teisme turi būti išnagrinėtas ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų nuo jo gavimo dienos. Atsiliepimai į atskiruosius skundus gali būti paduoti per 7 darbo dienas nuo atskirojo skundo kopijos gavimo dienos. Jei nėra kitų įrodymų, atskirojo skundo kopija laikoma gauta po 3 darbo dienų nuo atskirojo skundo išsiuntimo byloje dalyvaujantiems asmenims dienos. Lietuvos apeliacinis teismas, panaikinęs nutartį, kuria atsisakyta kelti įmonės restruktūrizavimo bylą, negali priimti nutarties ją iškelti. Lietuvos apeliacinio teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

 

12 straipsnis. Pranešimas apie įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimą

1. Teismas, įsiteisėjus teismo nutarčiai iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą, ne vėliau kaip kitą darbo dieną pranešimą apie įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimą ir teismo nutarties kopiją išsiunčia:

1) restruktūrizavimo administratoriui;

2) įmonei;

3) kreditoriui, kuris pateikė pareiškimą teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo;

4) juridinių asmenų registro tvarkytojui;

5) antstoliams, kuriems yra pateikti vykdomieji dokumentai dėl išieškojimo iš šios įmonės ar dėl jos turto arešto;

6) kitiems teismams, nagrinėjantiems bylas, kuriose šiai įmonei pareikšti turtiniai reikalavimai;

7) turto arešto aktų registrui, jeigu nurodoma vykdyti mokėjimus iš areštuotos sąskaitos;

8) šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai.

2. Restruktūrizavimo administratorius, gavęs šio straipsnio 1 dalyje nurodytą pranešimą, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas apie iškeltą įmonės restruktūrizavimo bylą praneša:

1) kreditoriams, asmenims, kuriems įmonė yra užtikrinusi savo ar trečiųjų asmenų prievolių tinkamą vykdymą laidavimu, garantija ar kitomis prievolių įvykdymo užtikrinimo priemonėmis, taip pat asmenims, kurie yra suteikę garantiją ar kitas prievolių įvykdymo užtikrinimo priemones už įmonę;

2) visiems asmenims, išsinuomojusiems, pasiskolinusiems, saugantiems arba kitais pagrindais naudojantiems ar valdantiems įmonės turtą;

3) valstybės institucijoms ar įstaigoms, įpareigotoms surinkti privalomąsias įmokas;

4) kredito įstaigoms ir draudimo įmonėms, aptarnaujančioms šią įmonę;

5) įmonės dalyviams;

6) savivaldybės, kurios teritorijoje yra restruktūrizuojamos įmonės buveinė, administracijai;

7) Lietuvos bankui, jeigu įmonės restruktūrizavimo byla iškelta įmonei, kuri pagal Atsiskaitymų baigtinumo mokėjimo ir vertybinių popierių atsiskaitymo sistemose įstatymą įtraukta į skelbiamą sistemų dalyvių sąrašą, taip pat jeigu įmonės restruktūrizavimo byla iškelta akcinei bendrovei, kuri laikoma vertybinių popierių emitentu pagal Lietuvos Respublikos vertybinių popierių įstatymą;

8) Lietuvos Respublikos finansų ministerijai arba paskolą administruojančiai institucijai, jeigu įmonės restruktūrizavimo byla iškelta įmonei, kuri yra paskolos iš valstybės vardu pasiskolintų lėšų arba paskolos, kuriai suteikta valstybės garantija, gavėja.

 

13 straipsnis. Restruktūrizuojamos įmonės prievolių vykdymas

1. Nuo teismo nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos iki teismo nutarties patvirtinti restruktūrizavimo planą priėmimo dienos:

1) draudžiama vykdyti visas pinigines prievoles, neįvykdytas iki teismo nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos, įskaitant palūkanų, netesybų ir privalomųjų įmokų mokėjimą, išieškoti skolas iš šios įmonės teismo ar ne ginčo tvarka, nustatyti priverstinę hipoteką, servitutus, uzufruktą, įskaityti reikalavimus, išskyrus priešpriešinių vienarūšių reikalavimų įskaitymą, kai toks įskaitymas galimas pagal mokesčių įstatymuose nustatytas mokesčio permokos (skirtumo) įskaitymo nuostatas, įkeisti, suteikti garantiją, laiduoti ar kitais būdais užtikrinti kitų asmenų prievolių įvykdymo, parduoti ar kitaip perduoti įmonės turtą, reikalingą įmonės veiklai tęsti;

2) sustabdomas netesybų ir palūkanų už visų įmonės prievolių, susidariusių iki teismo nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos, skaičiavimas, išskyrus delspinigių už pavėluotai dėl darbdavio kaltės išmokėtą darbo užmokestį ir kitas su darbo santykiais susijusias išmokas skaičiavimą ir, jeigu sprendimas priimtas teismo nutartimi iškeliant įmonės restruktūrizavimo bylą, šio įstatymo 8 straipsnio 4 dalies 8 punkte nurodytus savanoriškus įmonės įsipareigojimus;

3) sustabdomas išieškojimas pagal vykdomuosius dokumentus ir reikalavimų įskaitymas. Antstolis ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo teismo nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos perduoda įmonės restruktūrizavimo bylą nagrinėjančiam teismui įmonės turto, kuris iki įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo buvo areštuotas teismų ir kitų institucijų sprendimų vykdymui užtikrinti, bet neparduotas, arešto ir vykdomuosius dokumentus ir praneša apie tai turto saugotojui ir išieškotojui. Kreditoriaus reikalavimai, kurių nepatenkino antstolis, tenkinami šio įstatymo nustatyta tvarka.

2. Teismas gali priimti nutartį leisti netaikyti visų ar dalies šio straipsnio 1 dalies nuostatų, jeigu tai palengvintų sprendimo dėl restruktūrizavimo plano priėmimą, ir dėl to kreipiasi restruktūrizavimo administratorius arba įmonės valdymo organas. Ši teismo nutartis gali būti skundžiama atskiruoju skundu Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka, tačiau jos apskundimas jos vykdymo nestabdo.

3. Restruktūrizuojama įmonė moka visas einamąsias įmokas. Nesumokėtos einamosios įmokos gali būti išieškomos Civilinio proceso kodekso, Mokesčių administravimo įstatymo ir Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatyta tvarka.

 

14 straipsnis. Supaprastinta įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo tvarka

1. Įmonės restruktūrizavimo byla gali būti iškeliama supaprastinta tvarka, kai restruktūrizavimo planas pagal šio įstatymo nuostatas parengiamas iki pareiškimo iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą pateikimo teismui.

2. Taikant supaprastintą įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo tvarką, įmonės valdymo organas kartu su pareiškimu teismui iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą pateikia:

1) šio įstatymo 8 straipsnio 4 dalies 1, 3 – 9 punktuose nurodytus dokumentus;

2) įmonės dalyvių susirinkimo šio įstatymo 19 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka priimtą sprendimą pritarti restruktūrizavimo plano projektui;

3) restruktūrizavimo planą, kuriam turi būti pritarta kiekvienos grupės, kaip jos apibrėžtos šio įstatymo 19 straipsnio 4 dalyje, restruktūrizavimo plano paveikiamų kreditorių, kurių reikalavimų suma pagal bendrovės finansinių ataskaitų rinkinio duomenis vertine išraiška sudaro ne mažiau kaip 1/2 visų kiekvienos grupės kreditorių reikalavimų sumos vertinės išraiškos.

3. Teismas, gavęs šio straipsnio 2 dalyje nurodytus dokumentus, ne vėliau kaip per vieną mėnesį juos išnagrinėja ir priima nutartį iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą, patvirtinti restruktūrizavimo planą ir, jeigu įmonė teismo prašė, paskirti restruktūrizavimo administratorių arba atsisakyti kelti įmonės restruktūrizavimo bylą.

4. Kai teismas iškelia įmonės restruktūrizavimo bylą supaprastinta tvarka ar atsisako ją kelti, mutatis mutandis taikomos šio įstatymo 9 straipsnis, 10 straipsnio 1–3 ir 6–7 dalys, 11 ir 12 straipsniai.

5. Teismas priima nutartį atsisakyti kelti įmonės restruktūrizavimo bylą supaprastinta tvarka:

1) šio įstatymo 10 straipsnio 4 dalies 1 ir 3 punktuose nurodytais pagrindais;

2) jeigu įmonė pažeidė šio straipsnio 2 dalyje nurodytus reikalavimus.

6. Laikoma, kad šio straipsnio 3 dalyje nurodyta nutartimi iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą taip pat patvirtinami ir kreditorių reikalavimai.

7. Restruktūrizavimo planas įgyvendinamas šio įstatymo nustatyta tvarka.

 

15 straipsnis. Restruktūrizuojamos įmonės ir jos turto valdymas

1. Įmonės valdymo organai pagal savo kompetenciją, nustatytą įmonės steigimo ir kituose įmonės veiklą reglamentuojančiuose dokumentuose, vadovaudamiesi restruktūrizavimo planu, laikydamiesi šiame įstatyme ir teismo nutartyje nustatytų apribojimų, valdo, naudoja visą įmonei nuosavybės ar patikėjimo teise priklausantį turtą ir juo disponuoja bei vadovauja įmonės veiklai.

2. Įmonės valdymo organas pagal kompetenciją atsako už tinkamą įmonės lėšų einamosioms įmokoms mokėti naudojimą ir už 13 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktuose ir 3 dalyje nustatytų prievolių vykdymą.

3. Jeigu įmonė restruktūrizavimo metu tapo nemoki, įmonės valdymo organas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po to, kai įmonė tapo nemoki, privalo apie tai informuoti restruktūrizavimo administratorių, kreditorių susirinkimo pirmininką ir įmonės dalyvius ir kreiptis į teismą dėl įmonės restruktūrizavimo bylos nutraukimo ir bankroto bylos įmonei iškėlimo.

 

16 straipsnis. Informavimas apie įmonės restruktūrizavimą

1. Ataskaitą apie restruktūrizavimo plano vykdymą restruktūrizavimo administratorius teikia teismui, kreditorių susirinkimui, įmonės valdymo organui, įmonės dalyvių susirinkimui ne rečiau kaip už kiekvieną įmonės finansinių metų ketvirtį per 45 kalendorines dienas nuo finansinių metų ketvirčio pabaigos.

2. Ataskaitos apie restruktūrizavimo plano vykdymą turinį nustato šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodyta Vyriausybės įgaliota institucija. Prie šios ataskaitos turi būti pridedamas restruktūrizuojamos įmonės ataskaitinio laikotarpio finansinių ataskaitų rinkinys.

3. Teismui, kreditorių susirinkimo pirmininkui, įmonės valdymo organui raštu pareikalavus papildomos informacijos apie restruktūrizavimo plano vykdymą arba kitos su įmonės restruktūrizavimu susijusios informacijos, restruktūrizavimo administratorius ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo reikalavimo gavimo dienos privalo ją pateikti.

4. Papildomos informacijos apie restruktūrizavimo plano vykdymą teikimo kreditorių susirinkimui, kreditorių komitetui tvarką nustato kreditorių susirinkimas.

5. Informacija, kuri laikoma komercine (gamybine) paslaptimi, bet yra reikalinga restruktūrizavimo planui parengti ir jo pagrįstumui įvertinti, įmonės valdymo organas turi pateikti teismui, kreditorių susirinkimo pirmininkui ir restruktūrizavimo administratoriui jų prašymu. Kreditorių susirinkimo pirmininkui ir restruktūrizavimo administratoriui ši informacija teikiama jiems pasirašius pasižadėjimą išsaugoti komercinę (gamybinę) paslaptį.

6. Restruktūrizavimo administratorius informaciją apie įmonės restruktūrizavimą teikia šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka. 

 

III SKYRIUS

RESTRUKTŪRIZAVIMO PLANAS

 

17 straipsnis. Restruktūrizavimo planas ir įmonės restruktūrizavimo trukmė

1. Už restruktūrizavimo plano parengimą atsakingas įmonės valdymo organas.

2. Restruktūrizavimo plane turi būti nurodyta:

1) įmonės restruktūrizavimo tikslai ir trukmė;

2) įmonės verslo planas restruktūrizavimo laikotarpiui, atitinkantis šio straipsnio
3 dalies reikalavimus;

3) kreditorių (tarp jų aiškiai išskiriant restruktūrizavimo plano paveikiamus kreditorius, pagal šio įstatymo 19 straipsnio 4 dalyje nurodytas kreditorių grupes) sąrašas, jų reikalavimų sumos ir tenkinimo terminai. Į kreditorių sąrašą įrašomi ir asmenys, kurie yra pareiškę įmonei turtinius reikalavimus teisme, tačiau sprendimai civilinėse bylose dar nepriimti arba jie nėra įsiteisėję, taip pat asmenys, dėl kurių kreditinių reikalavimų yra paduoti ir dar neišnagrinėti atskirieji skundai. Šių asmenų reikalavimų suma nustatoma atsižvelgiant į jų pareikštų reikalavimų sumas. Įsiteisėjus kitų teismų, nurodytų šio įstatymo 12 straipsnio 1 dalies 6 punkte, sprendimams arba apeliacinės instancijos teismui priėmus nutartį dėl kreditinių reikalavimų patvirtinimo, atitinkamai patikslinamas restruktūrizavimo planas;

4) numatoma kreditorių pagalba įmonei prievolėms vykdyti;

5) įmonės skolininkų, tarp jų ir tų, su kuriais vyksta teisminiai ginčai arba vykdomas priverstinis skolų išieškojimas, sąrašas, kuriame nustatyti įmonės reikalavimo teisių dydžiai ir prievolių įvykdymo užtikrinimo būdai;

6) administravimo išlaidų sąmata, į kurią įtraukta restruktūrizavimo administratoriaus, jeigu prašoma jį paskirti, atlyginimo suma, laikotarpiui nuo teismo nutarties patvirtinti restruktūrizavimo planą įsiteisėjimo dienos iki sprendimo baigti įmonės restruktūrizavimo bylą ar nutarties ją nutraukti įsiteisėjimo dienos;

7) pagrindimas, kad restruktūrizavimo plano projekte nustatytos priemonės leis įmonei išvengti bankroto ir išsaugoti bei plėtoti veiklą;

8) kita įmonės valdymo organo nuomone svarbi informacija.

3. Įmonės verslo plane restruktūrizavimo laikotarpiui turi būti nustatytos priemonės įmonės finansiniams sunkumams įveikti ir jų įgyvendinimo terminai, tarp jų:

1) nuostolingos veiklos atsisakymas, veiklos įvairinimas, naujų produktų (prekių ar paslaugų) gamyba, esamos ar numatomos pardavimo sutartys ir kitos įmonės ateities perspektyvos;

2) įmonės turimas ar numatomas įsigyti turtas, reikalingas įmonės veiklai;

3) įmonės turtas, kuris bus parduotas ir (ar) perduotas, turto pardavimo ir (ar) perdavimo tvarka, numatomos gauti pajamos ir jų panaudojimas;

4) turtas, kuris bus perkainojamas ar nurašomas, numatomos su tuo susijusios išlaidos ar pajamos;

5) numatomos nutraukti sutartys, sudarytos iki įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo dienos, ir numatomos tokio nutraukimo pasekmės;

6) numatomi įmonės struktūriniai pertvarkymai, atleidžiamų ar priimamų darbuotojų skaičius ir su tuo susijusios išlaidos;

7) numatomų gauti paskolų dydis ir sąlygos bei kreditavimo sutarčių įvykdymo užtikrinimo būdai ir kiti finansavimo šaltiniai.

4. Restruktūrizavimo planas rengiamas vadovaujantis šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytos Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatyta metodika.

5. Įmonės restruktūrizavimo trukmė nustatoma restruktūrizavimo plane ir negali būti ilgesnė kaip 4 metai nuo teismo nutarties patvirtinti restruktūrizavimo planą priėmimo dienos. Įmonės valdymo organas arba restruktūrizavimo administratorius kreditorių susirinkimo sprendimu ne vėliau kaip likus pusei metų iki įmonės restruktūrizavimo pabaigos gali pateikti prašymą teismui dėl įmonės restruktūrizavimo termino pratęsimo. Teismas gali vieną kartą pratęsti įmonės restruktūrizavimo trukmę, bet ne ilgiau kaip vieneriems metams. Tokiu atveju turi būti keičiamas restruktūrizavimo planas.

6. Už teismo patvirtinto restruktūrizavimo plano įgyvendinimą atsako įmonės valdymo organas ir restruktūrizavimo administratorius pagal savo kompetenciją.

 

18 straipsnis. Kreditorių reikalavimų tenkinimo eilė ir tvarka

1. Įkeitimu ir (ar) hipoteka užtikrinti kreditoriaus reikalavimai tenkinami pirmiausia iš lėšų, gautų pardavus įkeistą įmonės turtą. Jeigu lėšų, gautų pardavus įkeistą turtą, nepakanka, likusioji nepatenkintų reikalavimų suma tenkinama antrąja eile. Jeigu restruktūrizavimo plane nenumatyta parduoti įkeisto turto, įkeitimu ir (ar) hipoteka užtikrinti kreditoriaus reikalavimai tenkinami pirmąja eile neviršijant nepriklausomo turto vertintojo nustatytos įkeisto turto vertės ribų. Įkeitimu ir (ar) hipoteka užtikrinti kreditoriaus (kreditorių) reikalavimai tiek, kiek jie viršija įkeisto, įmonės restruktūrizavimo metu neparduodamo, turto vertę, tenkinami antrąja eile.

2. Visi kreditorių reikalavimai pagal šio straipsnio 3, 4, 5, 6 dalyse nustatytą eiliškumą tenkinami dviem etapais. Pirmuoju etapu pagal šio straipsnio nustatytą eiliškumą tenkinami kreditorių reikalavimai be priskaičiuotų palūkanų ir netesybų, o antruoju etapu ta pačia eile tenkinami likusieji kreditorių reikalavimai (palūkanos ir netesybos).

3. Pirmąja eile tenkinami darbuotojų reikalavimai, susiję su darbo santykiais (įskaitant gyventojų pajamų mokestį, privalomojo sveikatos draudimo ir valstybinio socialinio draudimo įmokas); reikalavimai atlyginti žalą dėl suluošinimo ar kitokio kūno sužalojimo, susirgimo profesine liga arba dėl mirties nuo nelaimingo atsitikimo darbe; fizinių ir juridinių asmenų reikalavimai sumokėti už iš jų perdirbti supirktą žemės ūkio produkciją bei įkeitimu ir (ar) hipoteka užtikrinti kreditorių reikalavimai, neviršijantys įkeisto, įmonės restruktūrizavimo metu neparduodamo, turto vertės.

4. Antrąja eile tenkinami visi likusieji kreditorių reikalavimai, išskyrus šio straipsnio 6 dalyje nustatytus kreditorių reikalavimus, tarp jų reikalavimai dėl privalomųjų įmokų ir paskolų, suteiktų iš valstybės vardu pasiskolintų lėšų, ir paskolų, gautų su valstybės garantija, ar garantijų institucijos, už kurios įsipareigojimų vykdymą garantuoja valstybė, reikalavimai dėl paramos, suteiktos iš Europos Sąjungos lėšų, ir likusieji iš lėšų, gautų už parduotą įkeistą turtą, nepatenkinti ir viršijantys įmonės restruktūrizavimo metu neparduodamo įkeisto turto vertę, įkeitimu ir (ar) hipoteka užtikrinti kreditorių reikalavimai.

5. Kreditorių, suteikusių šio įstatymo 17 straipsnio 3 dalies 7 punkte nurodytas paskolas, neužtikrintas įkeitimu ir (ar) hipoteka, reikalavimai, kilę įmonei negrąžinus šių paskolų sutartyse nustatytais terminais, tenkinami pirmiau už šio straipsnio 4 dalyje nustatytus kreditorių reikalavimus.

6. Trečiąja eile tenkinami restruktūrizuojamos įmonės dalyvių, iki įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo tapusių įmonės kreditoriais, kurie vieni ar su kitais dalyviais kontroliuoja restruktūrizuojamą įmonę (tapusių įmonės kreditoriais tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai per patronuojančias arba dukterines įmones ar per kitų teisinių formų juridinius asmenis, kurių dalyvių susirinkimo sprendimų priėmimui jie gali daryti įtaką (toliau – patronuojančios arba dukterinės įmonės), reikalavimai, nesusiję su darbo santykiais.

7. Kiekvienu etapu kiekvienos paskesnės eilės kreditorių reikalavimai tenkinami po to, kai visiškai patenkinti atitinkamo etapo pirmesnės eilės kreditorių reikalavimai. Jeigu neužtenka lėšų visiems vieno etapo vienos eilės reikalavimams visiškai patenkinti, šie reikalavimai tenkinami proporcingai pagal kiekvienam kreditoriui priklausančią sumą.

8. Kreditorių, kuriems iki įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo prievolių vykdymo terminai nebuvo suėję, reikalavimai tenkinami ne anksčiau kaip suėjus šiam terminui. Jeigu restruktūrizavimo plane yra numatytas įkeisto įmonės turto pardavimas, laikoma, kad nuo jo pardavimo šio turto įkeitimu ar hipoteka užtikrintos prievolės vykdymo terminas yra suėjęs.

9. Restruktūrizuojamos įmonės ir kreditoriaus priešpriešinių vienarūšių reikalavimų įskaitymo atveju, kai toks įskaitymas galimas pagal mokesčių įstatymuose nustatytas mokesčio permokos (skirtumo) įskaitymo nuostatas, kreditoriaus reikalavimai mažinami įskaitytos sumos dydžiu kartu su priskaičiuotomis palūkanomis ir netesybomis. Jeigu įskaitomos sumos neužtenka visiems kreditoriaus reikalavimams tenkinti, pirmiausia tenkinama reikalavimo dalis be palūkanų ir netesybų, likusi reikalavimų dalis tenkinama šiame straipsnyje nustatyta tvarka, atsižvelgiant į šio straipsnio 2 dalyje nustatytą reikalavimų tenkinimą dviem etapais.

 

19 straipsnis. Pritarimas restruktūrizavimo planui

1. Įmonės valdymo organas restruktūrizavimo plano projektą pateikia įmonės dalyvių susirinkimui. Įmonės dalyvių susirinkimas sprendimą pritarti restruktūrizavimo plano projektui priima atitinkamo juridinio asmens teisinę formą reglamentuojančio įstatymo nustatyta sprendimų priėmimo tvarka, o jeigu toks įstatymas šios tvarkos nenustato, – visuotinis dalyvių susirinkimas paprasta balsų dauguma.

2. Įmonės dalyvių susirinkimui pritarus restruktūrizavimo plano projektui, įmonės valdymo organas restruktūrizavimo plano projektą per vieną darbo dieną pateikia restruktūrizavimo administratoriui. Restruktūrizavimo plano projektas restruktūrizavimo administratoriui pateikiamas likus ne mažiau kaip vienam mėnesiui iki restruktūrizavimo plano projekto pateikimo teismui termino pabaigos.

3. Restruktūrizavimo administratorius, gavęs restruktūrizavimo plano projektą:

1) parengia detalią rašytinę išvadą dėl restruktūrizavimo plano projekto įgyvendinimo galimybių (toliau – išvada), kurioje turi būti pateiktas restruktūrizavimo plano projekte nustatytų priemonių įmonės finansiniams sunkumams įveikti ekonominio ir teisinio pagrįstumo vertinimas, ir ją pateikia įmonės valdymo organui;

2) suderina su įmonės valdymo organu numatomo kreditorių susirinkimo dėl pritarimo restruktūrizavimo plano projektui laiką ir vietą. Kreditorių susirinkimas turi įvykti likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki restruktūrizavimo plano projekto pateikimo teismui termino pabaigos;

3) raštu informuoja kiekvieną kreditorių, asmenis, kuriems įmonė yra užtikrinusi savo ar trečiųjų asmenų prievolių tinkamą vykdymą laidavimu, garantija ar kitomis prievolių įvykdymo užtikrinimo priemonėmis, taip pat asmenis, kurie yra suteikę garantiją ar kitas prievolių įvykdymo užtikrinimo priemones už įmonę, ir šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytą Vyriausybės įgaliotą instituciją apie kreditorių susirinkimo dėl pritarimo restruktūrizavimo plano projektui laiką ir vietą, būdus, kuriais galima susipažinti su parengtu restruktūrizavimo plano projektu ir išvada. Ši informacija turi būti pateikta likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki numatomo kreditorių susirinkimo dienos.

4. Kreditorių susirinkime dėl pritarimo restruktūrizavimo plano projektui balsuoja tik restruktūrizavimo plano paveikiami kreditoriai grupėse. Vieną grupę sudaro kreditoriai, kurių reikalavimai užtikrinti įkeitimu ir (ar) hipoteka, antrą grupę sudaro kreditoriai – valstybės institucijos ar įstaigos, trečią grupę – kiti kreditoriai.

5. Sprendimas dėl pritarimo restruktūrizavimo plano projektui laikomas priimtu, kai kiekvienoje kreditorių grupėje restruktūrizavimo plano projektui pritaria restruktūrizavimo plano paveikiami kreditoriai, kurių reikalavimų suma vertine išraiška sudaro ne mažiau kaip 1/2 visų teismo patvirtintų šios grupės kreditorių reikalavimų sumos vertinės išraiškos.

6. Kreditorių susirinkimo protokole nurodoma kaip balsavo kiekvienas dėl pritarimo restruktūrizavimo plano projektui balsavęs kreditorius.

7. Restruktūrizavimo administratorius ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo kreditorių susirinkimo protokolo gavimo dienos kreditorių susirinkimo protokolą ir restruktūrizavimo plano projektą su išvada pateikia teismui.

 

20 straipsnis. Restruktūrizavimo plano tvirtinimas teisme

1. Restruktūrizavimo plano projektas turi būti pateiktas tvirtinti teismui ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos. Teismas restruktūrizavimo administratoriaus arba įmonės valdymo organo prašymu, jei tam pritaria kreditorių susirinkimas ir pagrindžiama akivaizdi pažanga svarstant restruktūrizavimo plano projektą, turi teisę pratęsti šioje dalyje nustatytą terminą. Bendras restruktūrizavimo plano projekto pateikimo teismui terminas negali viršyti 7 mėnesių nuo nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos.

2. Teismas, gavęs šio įstatymo 19 straipsnio 7 dalyje nurodytus dokumentus, per 15 kalendorinių dienų rašytinio proceso tvarka priima nutartį patvirtinti restruktūrizavimo planą arba netvirtinti restruktūrizavimo plano.

3. Teismo nutartis patvirtinti restruktūrizavimo planą arba netvirtinti restruktūrizavimo plano gali būti skundžiama atskiruoju skundu Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka. Teismo nutarties patvirtinti restruktūrizavimo planą apskundimas restruktūrizavimo plano vykdymo nestabdo.

4. Teismas ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo nutarties patvirtinti restruktūrizavimo planą arba netvirtinti restruktūrizavimo plano priėmimo dienos šios nutarties kopiją išsiunčia restruktūrizuojamai įmonei, restruktūrizavimo administratoriui, kreditoriams ir šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai.

5. Teismas priima nutartį netvirtinti restruktūrizavimo plano, jeigu:

1) buvo pažeisti šio įstatymo 17, 19 straipsniuose ir 20 straipsnio 1 dalyje nurodyti reikalavimai;

2) dėl restruktūrizavimo plano projekte nustatytų priemonių šio plano projektui nepritarusių kreditorių teisė į jų reikalavimų vykdymą sumažėtų labiau negu tuo atveju, jei įmonė nebūtų restruktūrizuojama;

3) restruktūrizuojamos įmonės verslo plane numatytos naujo finansavimo priemonės nėra būtinos restruktūrizavimo planui įgyvendinti ir nepagrįstai riboja restruktūrizavimo plano projektui nepritarusių kreditorių interesus;

4) restruktūrizavimo plano projekte nustatytos priemonės akivaizdžiai nepadės įmonei išvengti bankroto ir išsaugoti bei plėtoti veiklą;

5) nuo teismo nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą priėmimo dienos iki teismo nutarties patvirtinti restruktūrizavimo planą arba netvirtinti restruktūrizavimo plano priėmimo dienos įmonė nemoka einamųjų įmokų.

 

21 straipsnis. Valstybės pagalbos suteikimas restruktūrizuojamai įmonei ir restruktūrizavimo plano tikslinimas

1. Jeigu restruktūrizavimo plano projekte, kuriam kreditoriai pritarė, numatyta restruktūrizuojamai įmonei suteikti valstybės pagalbą, apie kurią Europos Sąjungos teisės aktų nustatytais atvejais privaloma pranešti Europos Komisijai, valstybės institucijos ar įstaigos – kreditoriai, kiti valstybės pagalbos teikėjai – per 15 kalendorinių dienų nuo kreditorių susirinkimo sprendimo pritarti restruktūrizavimo plano projektui priėmimo dienos praneša Europos Komisijai apie restruktūrizavimo plano projekte numatytą teikti valstybės pagalbą.

2.  Dokumentų, patvirtinančių, kad Europos Komisija gavo ir užregistravo pranešimus dėl valstybės pagalbos teikimo, kopijos per 5 kalendorines dienas nuo jų gavimo pateikiamos restruktūrizavimo administratoriui ir teismui.

3. Teismas, gavęs dokumentus, įrodančius, kad Europos Komisija gavo ir užregistravo pranešimus dėl valstybės pagalbos teikimo, kreditorių, restruktūrizavimo administratoriaus arba įmonės valdymo organo prašymu sustabdo įmonės restruktūrizavimo bylą, kol bus gautas Europos Komisijos sprendimas.

4. Gautus Europos Komisijos sprendimus dėl valstybės pagalbos teikimo valstybės institucijos ar įstaigos – kreditoriai, kiti valstybės pagalbos teikėjai – turi pateikti restruktūrizuojamai įmonei, restruktūrizavimo administratoriui ir teismui per 5 kalendorines dienas nuo šių sprendimų gavimo dienos.

5. Jeigu gaunamas teigiamas Europos Komisijos sprendimas, kuriame nėra nustatyta jokių papildomų sąlygų dėl valstybės pagalbos teikimo, arba sprendimas, kad priemonės, kurių numatoma imtis, nėra valstybės pagalba, teismas sprendžia restruktūrizavimo plano patvirtinimo klausimą.

6. Jeigu gaunamas teigiamas Europos Komisijos sprendimas, kuriame nustatytos papildomos valstybės pagalbos teikimo sąlygos, kurių restruktūrizuojama įmonė privalo laikytis, arba neigiamas Europos Komisijos sprendimas, teismas nustato papildomą, ne trumpesnį kaip 45 kalendorinių dienų ir ne ilgesnį kaip 60 kalendorinių dienų, terminą restruktūrizavimo plano projektui patikslinti ir pateikti teismui. Išimtiniais atvejais įmonės valdymo organo prašymu teismas turi teisę šį terminą pratęsti, bet ne ilgiau kaip 30 kalendorinių dienų.

7. Įmonės valdymo organas, atsižvelgdamas į kreditorių susirinkime pareikštas pastabas ir pasiūlymus ar į Europos Komisijos sprendimą, per 15 kalendorinių dienų nuo kreditorių susirinkimo sprendimo ar Europos Komisijos sprendimo gavimo dienos pateikia įmonės dalyvių susirinkimui tvirtinti patikslintą restruktūrizavimo plano projektą.

8.  Patikslintas restruktūrizavimo plano projektas teikiamas svarstyti, svarstomas ir už jį balsuojama šio įstatymo 19 straipsnyje nustatyta tvarka.

9. Jeigu restruktūrizavimo planas šio straipsnio 6 dalyje nustatytais terminais teismui nepateikiamas, teismas priima sprendimą įmonės restruktūrizavimo bylą nutraukti.

10. Restruktūrizavimo plano pakeitimai svarstomi ir tvirtinami tokia pačia tvarka kaip ir restruktūrizavimo planas.

IV SKYRIUS

RESTRUKTŪRIZAVIMO ADMINISTRATORIUS

 

22 straipsnis. Restruktūrizavimo administratorius

1. Restruktūrizavimo administratorius – teismo paskirtas atlikti įmonės restruktūrizavimo procedūras:

1) valstybės narės pilietis, kitas fizinis asmuo, kuris naudojasi Europos Sąjungos teisės aktuose jam suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis, turintis teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas ir šią teisę įgijęs šio įstatymo ir su jo įgyvendinimu susijusių teisės aktų nustatyta tvarka (toliau – fizinis asmuo, įgijęs teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas šio įstatymo nustatyta tvarka);

2) valstybės narės pilietis, kitas fizinis asmuo, kuris naudojasi Europos Sąjungos teisės aktuose jam suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis, ar Šveicarijos Konfederacijos pilietis, turintis pagal įsisteigimo valstybės teisės aktus įgytą teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas, kai šią teisę pripažinus šio įstatymo 24 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka teisė teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas Lietuvos Respublikoje suteikta laikinai arba vienkartinai (toliau – fizinis asmuo, turintis teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas laikinai);

3) valstybės narės pilietis, kitas fizinis asmuo, kuris naudojasi Europos Sąjungos teisės aktuose jam suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis, ar Šveicarijos Konfederacijos pilietis, įsisteigęs Lietuvos Respublikoje, turintis pagal kitos valstybės narės teisės aktus įgytą teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas, kai ši teisė pripažinta šio įstatymo 25 straipsnyje nustatyta tvarka (toliau – fizinis asmuo, turintis teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas įsisteigęs Lietuvos Respublikoje);

4) Lietuvos Respublikoje įsteigtas privatus juridinis asmuo, turintis teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas ir šią teisę įgijęs šio įstatymo ir su jo įgyvendinimu susijusių teisės aktų nustatyta tvarka (toliau – juridinis asmuo, įgijęs teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas šio įstatymo nustatyta tvarka);

5) valstybėje narėje įsteigtas juridinis asmuo ar kita organizacija, kuri gali savo vardu įgyti ir turėti teises ir pareigas, būti ieškovu ar atsakovu teisme, taip pat jų padalinys, neįsisteigęs Lietuvos Respublikoje, turintis pagal įsisteigimo valstybės narės teisės aktus įgytą teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas, kai šią teisę pripažinus šio įstatymo 24 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka teisė teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas Lietuvos Respublikoje suteikta laikinai arba vienkartinai (toliau – juridinis asmuo, turintis teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas laikinai).

2. Restruktūrizavimo administratorius gali būti skiriamas laikotarpiui nuo teismo nutarties iškelti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos iki teismo nutarties patvirtinti restruktūrizavimo planą priėmimo dienos ar (ir) laikotarpiui nuo teismo nutarties patvirtinti restruktūrizavimo planą priėmimo dienos iki teismo sprendimo baigti įmonės restruktūrizavimo bylą arba nutarties nutraukti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos.

3. Restruktūrizavimo administratorius atlieka savo pareigas pagal su įmone sudarytą atlygintinų paslaugų teikimo sutartį, kurią įmonės vardu pasirašo įmonės valdymo organas.

4. Teismui priėmus nutartį dėl restruktūrizavimo administratoriaus paskyrimo, tokia sutartis turi būti sudaryta ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas nuo teismo nutarties, kuria yra paskiriamas restruktūrizavimo administratorius, įsiteisėjimo dienos.

5. Restruktūrizavimo administratoriaus veiklos išlaidas apmoka restruktūrizuojama įmonė.

6. Restruktūrizavimo administratoriaus veiklą prižiūri ir į Sąrašą įrašyto asmens atitiktį šio įstatymo 29 straipsnio 11 dalies reikalavimams vertina, Sąrašą sudaro ir tvarko, duomenis apie įmonės restruktūrizavimo procesus savo interneto svetainėje skelbia Vyriausybės įgaliota institucija Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

 

23 straipsnis. Reikalavimai asmenims, siekiantiems įgyti teisę teikti įmonių
restruktūrizavimo administravimo paslaugas

1. Fizinis asmuo, siekdamas šio įstatymo nustatyta tvarka įgyti teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas, privalo:

1) būti nepriekaištingos reputacijos;

2) turėti aukštąjį universitetinį išsilavinimą;

3) turėti ne trumpesnį kaip 3 metų įmonės vadovo darbo stažą per paskutinius 5 metus arba turėti 2 metų bankroto administratoriaus darbo stažą;

4) išlaikyti įmonių restruktūrizavimo administratoriaus kvalifikacijos egzaminą (toliau – kvalifikacijos egzaminas);

5) mokėti valstybinę lietuvių kalbą.

2. Fizinis asmuo negali būti laikomas nepriekaištingos reputacijos, jeigu jis:

1) buvo nuteistas už sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, nepaisant to, ar išnyko teistumas, arba buvo nuteistas už kitą tyčinę nusikalstamą veiką, kol teistumas neišnykęs;

2) yra atleistas iš darbo, pareigų už profesinės ar tarnybinės veiklos pažeidimus ir (ar) netekęs teisės verstis atitinkama veikla už įstatymuose keliamo nepriekaištingos reputacijos reikalavimo neatitikimą ar etikos normų pažeidimą ir nuo atleidimo iš darbo, pareigų ar teisės verstis atitinkama veikla arba nuo teisės teikti įmonių restruktūrizavimo ar įmonių bankroto administravimo paslaugas netekimo nepraėjo 3 metai;

3) pažeidė šio įstatymo 33 straipsnio 1 dalies 12 punkte nustatytus reikalavimus ir nuo dienos, kai šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai tapo žinoma ši aplinkybė, nepraėjo 6 metai;

4) piktnaudžiauja psichotropinėmis, narkotinėmis, toksinėmis medžiagomis ar alkoholiu.

3. Juridinis asmuo, siekiantis šio įstatymo nustatyta tvarka įgyti teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas, privalo būti nepriekaištingos reputacijos ir turėti bent vieną darbuotoją arba dalyvį, kai pagal atitinkamos teisinės formos juridinius asmenis reglamentuojančius įstatymus juridinis asmuo neprivalo turėti darbuotojų, įgijusį teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas šio įstatymo nustatyta tvarka ir (ar) darbuotoją, arba dalyvį, kai pagal atitinkamos teisinės formos juridinius asmenis reglamentuojančius įstatymus juridinis asmuo neprivalo turėti darbuotojų, kuriam, pripažinus jo profesinę kvalifikaciją šio įstatymo 24 straipsnio 1 dalyje ir (ar) 25 straipsnyje nustatyta tvarka, teisė teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas suteikta laikinai arba įsisteigus Lietuvos Respublikoje. Teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas privalo turėti ir juridinio asmens, siekiančio teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas, vadovo pareigas einantis asmuo.

4. Juridinis asmuo negali būti laikomas nepriekaištingos reputacijos, jeigu:

1) dėl jo yra įsiteisėjęs apkaltinamasis teismo nuosprendis už sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, arba per pastaruosius 3 metus yra įsiteisėjęs apkaltinamasis teismo nuosprendis už kitą tyčinę nusikalstamą veiką;

2) jis pažeidė šio įstatymo 33 straipsnio 1 dalies 12 punkte nustatytus reikalavimus ir nuo dienos, kai šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai tapo žinoma ši aplinkybė, nepraėjo 6 metai.

 

24 straipsnis. Reikalavimai asmenims, siekiantiems teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas laikinai

1. Valstybės narės piliečio, kito fizinio asmens, kuris naudojasi Europos Sąjungos teisės aktuose jam suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis, ir Šveicarijos Konfederacijos piliečio, turinčio pagal įsisteigimo valstybės teisės aktus įgytą teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas ir siekiančio teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas Lietuvos Respublikoje laikinai, profesinė kvalifikacija pripažįstama vadovaujantis Lietuvos Respublikos reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo (toliau – Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymas) nuostatomis Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

2. Valstybės narės juridiniam asmeniui, turinčiam pagal įsisteigimo valstybės narės teisės aktus įgytą teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas ir siekiančiam teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas Lietuvos Respublikoje laikinai, teisė teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas laikinai suteikiama vadovaujantis Lietuvos Respublikos paslaugų įstatymo ir šio įstatymo nuostatomis.

3. Fizinis asmuo, siekiantis teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas laikinai, privalo turėti ir šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai pateikti kitos valstybės narės ar Šveicarijos Konfederacijos kompetentingos institucijos išduotą pažymėjimą, leidimą arba kitą dokumentą, įrodantį, kad jis turi teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas pagal įsisteigimo valstybės teisės aktus.

4. Juridinis asmuo, siekiantis teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas laikinai, privalo:

1) turėti ir šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai pateikti kitos valstybės narės kompetentingos institucijos išduotą pažymėjimą, leidimą arba kitą dokumentą, įrodantį, kad juridinis asmuo, siekiantis teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas laikinai, turi teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas pagal tos valstybės narės teisės aktus;

2) turėti bent vieną darbuotoją arba dalyvį, kai pagal atitinkamos teisinės formos juridinius asmenis reglamentuojančius įstatymus juridinis asmuo neprivalo turėti darbuotojų, turintį šio įstatymo nustatyta tvarka įgytą teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas ir (ar) darbuotoją arba dalyvį, kai pagal atitinkamos teisinės formos juridinius asmenis reglamentuojančius įstatymus juridinis asmuo neprivalo turėti darbuotojų, kuriam, jo profesinę kvalifikaciją pripažinus šio straipsnio 1 dalyje ir (ar) 25 straipsnyje nustatyta tvarka, teisė teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas suteikta laikinai arba įsisteigus Lietuvos Respublikoje.

5. Įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugų teikimo laikinumą (vienkartiškumą) pagal laikinumo (vienkartiškumo) vertinimo kriterijus vertina šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodyta Vyriausybės įgaliota institucija. Paslaugų teikimo laikinumo (vienkartiškumo) vertinimo kriterijus tvirtina Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

 

25 straipsnis. Reikalavimai fiziniams asmenims, siekiantiems teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas įsisteigus Lietuvos Respublikoje

1. Valstybės narės piliečio, kito fizinio asmens, kuris naudojasi Europos Sąjungos teisės aktuose jam suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis, ir Šveicarijos Konfederacijos piliečio, turinčio pagal įsisteigimo valstybės teisės aktus įgytą teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas, siekiančio teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas įsisteigus Lietuvos Respublikoje, profesinė kvalifikacija pripažįstama vadovaujantis Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo nuostatomis Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka. Šiems asmenims taikomi šio įstatymo 24 straipsnio 3 dalyje nustatyti reikalavimai.

2. Asmenys, kurie dokumentais, patvirtinančiais jų kvalifikaciją ar išsilavinimą, negali įrodyti, kad jie išmano Lietuvos Respublikos teisę, privalo išlaikyti profesinio tinkamumo testą.

 

26 straipsnis. Fizinių asmenų ir juridinių asmenų, kurių profesinė kvalifikacija arba teisė teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas pripažinta vadovaujantis šiuo įstatymu, teikiančių įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas Lietuvos Respublikoje, teisės ir pareigos

Fiziniams ir juridiniams asmenims, kurių profesinė kvalifikacija arba teisė teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas pripažinta vadovaujantis šiuo įstatymu, teikiantiems įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas Lietuvos Respublikoje, taikomos šiame įstatyme ir kituose įstatymuose restruktūrizavimo administratoriams nustatytos teisės ir pareigos.

 

27 straipsnis. Kvalifikacijos egzaminas ir Komisija

1. Kvalifikacijos egzaminą rengia Įmonių bankroto įstatyme nurodyta Bankroto ir restruktūrizavimo administratorių egzaminų komisija (toliau – Komisija) pagal jos patvirtintas restruktūrizavimo administratorių egzaminų programas.

2. Kvalifikacijos egzaminas laikomas valstybine lietuvių kalba.

3. Fizinis asmuo, neišlaikęs kvalifikacijos egzamino arba neatvykęs jo laikyti, gali dar kartą jį laikyti ne anksčiau kaip po 3 mėnesių.

4. Fizinis asmuo, dėl pateisinamų priežasčių (ligos ar kitų dokumentais įrodomų faktų ir aplinkybių, kurių fizinis asmuo negalėjo numatyti) neatvykęs laikyti kvalifikacijos egzamino, gali prašyti Komisijos leisti jį laikyti pakartotinai nepraėjus 3 mėnesių laikotarpiui ir pateikti paaiškinimą apie neatvykimo laikyti kvalifikacijos egzamino priežastis. Komisija, pripažinusi fizinio asmens neatvykimo laikyti kvalifikacijos egzamino priežastis svarbiomis, tokį fizinio asmens prašymą tenkina ir leidžia jam laikyti kvalifikacijos egzaminą nepraėjus 3 mėnesių laikotarpiui.

5. Kvalifikacijos egzamino perlaikymų skaičius neribojamas.

6. Šio straipsnio 1 – 5 dalių nuostatos mutatis mutandis taikomos fizinio asmens, turinčio pagal kitos valstybės narės ar Šveicarijos Konfederacijos teisės aktus įgytą teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas ir siekiančio teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas įsisteigus Lietuvos Respublikoje, Lietuvos Respublikos teisės išmanymo patikrinimui laikant profesinio tinkamumo testą.

 

28 straipsnis. Restruktūrizavimo administratoriaus pažymėjimo išdavimas

1. Restruktūrizavimo administratoriaus pažymėjimą, kuriuo patvirtinama fizinio asmens, kaip restruktūrizavimo administratoriaus, kvalifikacija, išduoda šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodyta Vyriausybės įgaliota institucija Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

2. Restruktūrizavimo administratoriaus pažymėjimas išduodamas asmeniui, atitinkančiam šio įstatymo 23 straipsnio 1 dalies 2 – 5 punktuose nustatytus reikalavimus.

3. Restruktūrizavimo administratoriaus pažymėjimas išduodamas arba rašytinis motyvuotas atsisakymas išduoti pažymėjimą pateikiamas pareiškėjui ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo kvalifikacijos egzamino dienos.

4. Restruktūrizavimo administratoriaus pažymėjimas galioja neterminuotai.

 

29 straipsnis. Sąrašas

1. Sąrašas skelbiamas šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytos Vyriausybės įgaliotos institucijos interneto svetainėje.

2. Teisė teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas įgyjama nuo fizinių ir juridinių asmenų įrašymo į Sąrašą dienos.

3. Į Sąrašą įrašytiems šio straipsnio 4 dalies 2 ir 5 punktuose nurodytiems asmenims teisė teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas Lietuvos Respublikoje suteikiama laikinai.

4. Į Sąrašą įrašomi:

1) fiziniai asmenys, kurie atitinka šio įstatymo 23 straipsnio 2 dalyje nurodytus nepriekaištingos reputacijos reikalavimus ir kuriems šio įstatymo 28 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka išduotas restruktūrizavimo administratoriaus pažymėjimas;

2) fiziniai asmenys, atitinkantys šio įstatymo 24 straipsnio 3 dalyje nustatytus reikalavimus, kurių profesinė kvalifikacija pripažinta šio įstatymo 24 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka;

3) fiziniai asmenys, kurių profesinė kvalifikacija pripažinta šio įstatymo 25 straipsnyje nustatyta tvarka;

4) juridiniai asmenys, atitinkantys šio įstatymo 23 straipsnio 3 dalyje nustatytus reikalavimus;

5) juridiniai asmenys, atitinkantys šio įstatymo 24 straipsnio 4 dalyje nustatytus reikalavimus.

5. Sprendimą įrašyti į Sąrašą šio straipsnio 4 dalyje nurodytus asmenis priima šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodyta Vyriausybės įgaliota institucija:

1) šio straipsnio 4 dalies 1, 2, 3 punktuose nurodyti fiziniai asmenys į Sąrašą turi būti įrašyti ne vėliau kaip per 3 darbo dienas atitinkamai nuo restruktūrizavimo administratoriaus pažymėjimo išdavimo arba nuo profesinės kvalifikacijos pripažinimo šio įstatymo 24 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka arba nuo profesinės kvalifikacijos pripažinimo šio įstatymo 25 straipsnyje nustatyta tvarka;

2) šio straipsnio 4 dalies 4 ir 5 punktuose nurodyti juridiniai asmenys į Sąrašą turi būti įrašyti ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo juridinio asmens visų dokumentų, patvirtinančių atitiktį atitinkamai šio įstatymo 23 straipsnio 3 dalyje arba šio įstatymo 24 straipsnio 4 dalyje nustatytiems reikalavimams, pateikimo dienos.

6. Šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodyta Vyriausybės įgaliota institucija per šio straipsnio 5 dalyje nustatytus terminus priima sprendimą atsisakyti įrašyti į Sąrašą šio straipsnio 4 dalyje nurodytus asmenis, jeigu jie neatitinka šio straipsnio 4 dalyje nurodytų reikalavimų, ir ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos apie tai praneša jam raštu nurodydama priežastis, dėl kurių atsisakoma įrašyti jį į Sąrašą. Pranešimo apie atsisakymą įrašyti asmenį į Sąrašą nepateikimas nelaikomas teisės teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas suteikimu.

7. Fiziniai asmenys, išbraukti iš Sąrašo šio straipsnio 8 dalies 1, 2, 6, 7 ir 9 punktuose nurodytais pagrindais, išnykus aplinkybėms, dėl kurių jie buvo išbraukti iš Sąrašo, į Sąrašą šio straipsnio 5 ir 6 dalyse nustatyta tvarka įrašomi pateikę prašymą įrašyti juos į Sąrašą ir dokumentus, įrodančius, kad tobulino kvalifikaciją, arba pakartotinai išlaikė kvalifikacijos egzaminą.

8. Šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodyta Vyriausybės įgaliota institucija priima sprendimą išbraukti šio straipsnio 4 dalyje nurodytus asmenis iš Sąrašo, kai yra bent vienas iš šių pagrindų:

1) to prašo pats juridinis ar fizinis asmuo ir šis asmuo nėra paskirtas restruktūrizavimo administratoriumi;

2) fizinis ar juridinis asmuo, įgijęs teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas šio įstatymo nustatyta tvarka, turi dvi šio įstatymo 30 straipsnio 2 dalies 2 punkte nurodytas galiojančias nuobaudas;

3) paaiškėja, kad fizinis asmuo, teikiantis įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas laikinai arba įsisteigęs Lietuvos Respublikoje, neteko pagal kitos valstybės narės ar Šveicarijos Konfederacijos teisės aktus įgytos teisės teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas arba juridinis asmuo, teikiantis įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas laikinai, neteko pagal kitos valstybės narės teisės aktus įgytos teisės teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas;

4) fizinis ar juridinis asmuo, teikęs įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas laikinai, Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytais atvejais baigė teikti paslaugas;

5) juridiniam asmeniui iškeliama bankroto byla ar bankroto procedūros vykdomos ne teismo tvarka, arba pradedamas kitas nemokumo procesas pagal kitos valstybės teisės aktus ar jis yra likviduojamas;

6) paaiškėja, kad siekdamas būti įrašytas į Sąrašą fizinis ar juridinis asmuo pateikė neteisingus duomenis ir (ar) nuslėpė faktus, dėl kurių jis negalėjo būti įrašytas į Sąrašą;

7) paaiškėja, kad fizinis ar juridinis asmuo nebeatitinka šio įstatymo 23 straipsnio 2 ir 4 dalyse nustatytų nepriekaištingos reputacijos reikalavimų;

8) paaiškėja, kad po sprendimo įrašyti į Sąrašą priėmimo dienos juridinis asmuo  nebeatitinka šio įstatymo 23 straipsnio 3 dalyje nustatytų reikalavimų arba juridinis asmuo, teikiantis įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas laikinai, neatitinka šio įstatymo 24 straipsnio 4 dalies 2 punkte nustatytų reikalavimų;

9) paaiškėja, kad į Sąrašą įrašytas fizinis asmuo Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka netobulino kvalifikacijos ir ilgiau kaip 3 metus neteikė įmonių restruktūrizavimo paslaugų kaip fizinis asmuo ar juridinio asmens darbuotojas arba dalyvis, kai pagal atitinkamos teisinės formos juridinius asmenis reglamentuojančius įstatymus juridinis asmuo neprivalo turėti darbuotojų;

10) fizinis asmuo miršta.

9. Fizinis ar juridinis asmuo išbraukiamas iš Sąrašo ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo pagrindo išbraukti asmenį iš Sąrašo atsiradimo dienos. Šio straipsnio 8 dalies 6 – 9 punktuose nustatytais  atvejais pagrindas išbraukti asmenį iš Sąrašo atsiranda po to, kai jis per 10 darbo dienų nuo šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytos Vyriausybės įgaliotos institucijos rašytinio įspėjimo dėl galimo išbraukimo iš Sąrašo gavimo dienos nepateikia naujos informacijos ir (ar) dokumentų, įrodančių, kad nebuvo arba išnyko aplinkybės, dėl kurių jis turėtų būti išbraukiamas iš Sąrašo. Laikoma, kad įspėjimą fizinis ar juridinis asmuo gavo praėjus 5 darbo dienoms nuo šio įspėjimo išsiuntimo.

10. Fiziniai ir juridiniai asmenys netenka teisės teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas nuo jų išbraukimo iš Sąrašo dienos.

11. Įrašyti į Sąrašą fiziniai ir juridiniai asmenys privalo:

1) būti nepriekaištingos reputacijos, kaip ji apibrėžta šio įstatymo 23 straipsnio 2 ir 4 dalyse;

2) laikytis šio įstatymo, kitų teisės aktų reikalavimų ir etikos principų, nustatytų Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintame restruktūrizavimo administratorių elgesio kodekse;

3) nuolat Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka tobulinti kvalifikaciją. Į Sąrašą įrašytas juridinis asmuo privalo užtikrinti savo vadovo, darbuotojų ir dalyvių, kai pagal atitinkamos teisinės formos juridinius asmenis reglamentuojančius įstatymus juridinis asmuo neprivalo turėti darbuotojų, turinčių teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas, nuolatinį kvalifikacijos tobulinimą. Šio punkto reikalavimai netaikomi asmenims, kuriems teisė teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas Lietuvos Respublikoje suteikta laikinai. 

 

30 straipsnis. Restruktūrizavimo administratoriaus atsakomybė

1. Už įmonių restruktūrizavimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, teismo procesinių dokumentų (sprendimų, įsakymų, nutarčių ir nutarimų), kreditorių susirinkimo, kreditorių komiteto sprendimų nevykdymą arba netinkamą vykdymą ar kitus pažeidimus, nustatytus tikrinant restruktūrizavimo administratoriaus veiklą, restruktūrizavimo administratoriui, taip pat asmeniui įrašytam į Sąrašą, gali būti paskirta nuobauda Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

2. Šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodyta Vyriausybės įgaliota institucija skiria šias nuobaudas:

1) įspėjimą;

2) viešą įspėjimą. Viešas įspėjimas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos skelbiamas šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytos Vyriausybės įgaliotos institucijos interneto svetainėje.

3. Asmeniui paskirta nuobauda galioja vienerius metus.

4. Sprendimas skirti nuobaudą gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

31 straipsnis. Restruktūrizavimo administratoriaus profesinės civilinės atsakomybės draudimas

1. Už įmonei ir (ar) kreditoriams padarytą žalą restruktūrizavimo administratorius atsako Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka.

2. Restruktūrizavimo administratoriaus profesinė civilinė atsakomybė už jo neteisėtais veiksmais (veikimu ar neveikimu) atliekant įmonių restruktūrizavimo procedūras įmonei ir (ar) kreditoriams padarytą žalą, viršijančią 290 eurų, Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka draudžiama privalomuoju draudimu.

3. Minimali administratoriaus profesinės civilinės atsakomybės privalomojo draudimo suma yra 28 900 eurų vienam draudžiamajam įvykiui ir 86 800 eurų visiems draudžiamiesiems įvykiams per metus. Dėl draudžiamojo įvykio išmokėjus draudimo išmoką ir sumažėjus šioje dalyje nustatytai minimaliai draudimo sumai, restruktūrizavimo administratorius privalo per vieną mėnesį apsidrausti profesinę civilinę atsakomybę, kad būtų atkurta privalomoji minimali draudimo suma.

4. Draudimo objektas yra draudimo sutartį sudariusio restruktūrizavimo administratoriaus civilinė atsakomybė už draudimo sutarties galiojimo metu restruktūrizavimo administratoriaus neteisėtais veiksmais (veikimu ar neveikimu) atliekant įmonės restruktūrizavimo procedūras įmonei ir (ar) kreditoriams padarytą žalą.

5. Draudžiamuoju įvykiu laikomi draudimo sutarties galiojimo metu restruktūrizavimo administratoriaus atlikti neteisėti veiksmai (veikimas, neveikimas) atliekant įmonių restruktūrizavimo procedūras, kurie yra pagrindas atsirasti civilinei atsakomybei, ir reikalavimo, kuris atitinka restruktūrizavimo administratoriaus profesinės civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sąlygas, atlyginti žalą pateikimas.

6. Restruktūrizavimo administratorius profesinės civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu draudžiamas sudarant restruktūrizavimo administratoriaus profesinės civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutartį. Restruktūrizavimo administratoriaus profesinės civilinės atsakomybės privalomojo draudimo draudėjas yra restruktūrizavimo administratorius.

7. Restruktūrizavimo administratorius ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo teismo nutarties paskirti jį restruktūrizavimo administratoriumi įsiteisėjimo dienos privalo teismui ir šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai pateikti restruktūrizavimo administratoriaus profesinės civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimo kopiją.

 

32 straipsnis. Restruktūrizavimo administratoriaus skyrimas ir atstatydinimas

1. Teismas restruktūrizavimo administratorių skiria įmonės valdymo organo, kreditorių susirinkimo, šio įstatymo 35 straipsnio 8 punkte nurodyto kreditoriaus (kreditorių), arba kreditoriaus, kuris pateikė pareiškimą teismui dėl įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo, prašymu šio įstatymo nustatyta tvarka. Prašyme paskirti restruktūrizavimo administratorių turi būti nurodyta šio įstatymo 22 straipsnio 2 dalyje nurodytas laikotarpis, kuriam prašoma skirti restruktūrizavimo administratorių, taip pat restruktūrizavimo administratoriaus kandidatūra: kai restruktūrizavimo administratorius fizinis asmuo, – vardas, pavardė, eilės numeris Sąraše, įrašymo į Sąrašą data, darbo vietos adresas ir ryšių duomenys; kai administratorius juridinis asmuo, – juridinio asmens pavadinimas, kodas, eilės numeris Sąraše, įrašymo į Sąrašą data, buveinės adresas ir ryšių duomenys. Prie prašymo turi būti pridėta restruktūrizavimo administratoriaus sutikimas atlikti įmonės restruktūrizavimo procedūras, kuriame turi būti nurodyta, kad jis atitinka šio įstatymo 32 straipsnio 2 dalies reikalavimus ir nėra kitų šiame įstatyme nustatytų kliūčių jam atlikti įmonės restruktūrizavimo procedūras, ir restruktūrizavimo administratoriaus atlyginimo suma.

2. Restruktūrizavimo administratoriumi negali būti restruktūrizuojamos įmonės kreditorius (su kreditoriumi darbo santykiais susijęs asmuo ar, kai kreditorius juridinis asmuo, jo organų narys), asmuo, kuris pagal įstatymus ar kitus teisės aktus neturi teisės būti įmonės vadovu, įmonės ar šios įmonės patronuojančios ar dukterinės įmonės dalyvis, jos organų narys, vadovas, jo pavaduotojai (direktoriai), vyriausiasis buhalteris (buhalteris), įmonės apskaitos struktūrinio padalinio vadovas (įmonės, teikiančios apskaitos paslaugas, vadovas), dalyvis, nuosavybės teise turintis arba turėjęs per paskutinius 36 mėnesius iki restruktūrizavimo bylos iškėlimo daugiau kaip 10 procentų restruktūrizuojamos įmonės arba šios įmonės patronuojančios ar dukterinės įmonės akcijų, dalių ar pajų, ir šių asmenų artimieji giminaičiai, sutuoktiniai ar asmenys, įregistravę savo partnerystę. Šie apribojimai taikomi ir šioje dalyje nurodytiems asmenims, kurie dirbo restruktūrizuojamoje įmonėje ir su jais buvo nutrauktos darbo sutartys per paskutinius 36 mėnesius iki įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo. Juridinio asmens, turinčio teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas, vadovui, jo pavaduotojams (direktoriams), vyriausiajam buhalteriui (buhalteriui), įmonės apskaitos struktūrinio padalinio vadovui, juridinio asmens organo nariams, juridinio asmens darbuotojams, turintiems teisę teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas, juridinio asmens dalyviams taikomi šioje dalyje restruktūrizavimo administratoriui nustatyti apribojimai.

3. Teismas atstatydina restruktūrizavimo administratorių iš pareigų, kai gauna informaciją, kad restruktūrizavimo administratorius neteko teisės teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas arba asmuo negalėjo būti paskirtas restruktūrizavimo administratoriumi dėl šio straipsnio 2 dalyje nurodytų aplinkybių, arba šios aplinkybės atsirado jau paskyrus asmenį restruktūrizavimo administratoriumi.

4. Teismas gali atstatydinti iš pareigų restruktūrizavimo administratorių šiais atvejais:

1) kai restruktūrizavimo administratorius pateikia teismui prašymą dėl atsistatydinimo;

2) kai įmonės valdymo organas kreipiasi dėl restruktūrizavimo administratoriaus atstatydinimo;

3) kai restruktūrizuojamos įmonės kreditorių susirinkimas kreipiasi dėl restruktūrizavimo administratoriaus atstatydinimo;

4) kai šio įstatymo 35 straipsnio 8 punkte nurodytas kreditorius (kreditoriai) kreipiasi dėl restruktūrizavimo administratoriaus atstatydinimo.

5. Teismui teikiamas prašymas dėl administratoriaus atstatydinimo turi būti motyvuotas.

6. Teismas netenkina prašymo dėl administratoriaus atstatydinimo šiais atvejais:

1) kai kreditorių susirinkimo sprendimas atstatydinti administratorių priimtas pažeidžiant šiame įstatyme nustatytą kreditorių susirinkimo sprendimų priėmimo tvarką;

2) kai prašymą dėl administratoriaus atstatydinimo pateikęs kreditorius (kreditoriai) neatitinka šio įstatymo 35 straipsnio 8 punkte nustatytos sąlygos;

3) kai patenkinus prašymą būtų pažeisti kreditorių susirinkimo sprendimui nepritarusių, kreditorių susirinkime nedalyvavusių ar prašymo neteikusių kreditorių interesai;

4) kai patenkinus prašymą būtų pažeistas viešasis interesas.

7. Administratoriaus atstatydinimo klausimą teismas išsprendžia nutartimi ne vėliau kaip per 15 dienų nuo prašymo arba šio straipsnio 3 dalyje nurodytos informacijos gavimo dienos. Kitą restruktūrizavimo administratorių teismas paskiria, kai jo kandidatūrą teismui pasiūlo įmonės valdymo organas, šio įstatymo 35 straipsnio 8 punkte nurodytas kreditorius (kreditoriai) arba kreditorių susirinkimas. Teismas gali pripažinti nutartį dėl administratoriaus atstatydinimo ir naujo administratoriaus paskyrimo skubiai vykdytina.

8. Restruktūrizavimo administratoriaus fizinio asmens mirties atveju teismas paskiria kitą restruktūrizavimo administratorių, kurio kandidatūrą teismui pasiūlo įmonės valdymo organas, šio įstatymo 35 straipsnio 8 punkte nurodytas kreditorius (kreditoriai) arba kreditorių susirinkimas.

9. Teismas ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo nutarties dėl restruktūrizavimo administratoriaus atstatydinimo ir (ar) paskyrimo įsiteisėjimo dienos šios nutarties kopiją išsiunčia restruktūrizavimo administratoriui, įmonei, kreditorių susirinkimo pirmininkui, šio įstatymo 35 straipsnio 8 punkte nurodytam kreditoriui (kreditoriams), kuris kreipėsi į teismą dėl restruktūrizavimo administratoriaus atstatydinimo ir (ar) paskyrimo, šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai ir juridinių asmenų registro tvarkytojui.

 

33 straipsnis. Restruktūrizavimo administratoriaus pareigos ir teisės

1. Restruktūrizavimo administratorius privalo:

1) imtis priemonių, kad teismo nustatytais terminais būtų parengtas, pateiktas tvirtinti ir įgyvendintas restruktūrizavimo planas;

2) prižiūrėti restruktūrizuojamos įmonės valdymo organų veiklą, susijusią su restruktūrizavimo plano vykdymu;

3) šaukti kreditorių, įmonės dalyvių susirinkimus;

4) be balsavimo teisės dalyvauti visų įmonės valdymo organų susirinkimuose, posėdžiuose ir kreditorių susirinkimuose, kreditorių komiteto posėdžiuose;

5) nurodyti įmonės valdymo organų nariams jų veiklos trūkumus ir nustatyti terminą tiems trūkumams pašalinti;

6) informuoti įmonės restruktūrizavimo bylą nagrinėjantį teismą apie kitų šio įstatymo 12 straipsnio 1 dalies 6 punkte nurodytų teismų priimtų sprendimų įsiteisėjimą per 5 darbo dienas nuo sužinojimo apie sprendimų įsiteisėjimą dienos;

7) informuoti teismą, kreditorių susirinkimą, įmonės valdymo organą, įmonės dalyvius apie restruktūrizavimo plano nevykdymą arba netinkamą vykdymą ir kreiptis į teismą dėl įmonės restruktūrizavimo bylos nutraukimo;

8) perduoti šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai duomenis apie įmonės restruktūrizavimą;

9) savivaldybės, kurios teritorijoje yra restruktūrizuojamos įmonės buveinė, administracijos prašymu teikti informaciją apie įmonės restruktūrizavimo eigą;

10) jeigu šio įstatymo nustatytais terminais restruktūrizavimo planas nebus pateiktas, pranešti apie tai įmonės restruktūrizavimo bylą nagrinėjančiam teismui;

11) pateikti prašymą teismui (teismams) dėl jo atstatydinimo iš visų jo administruojamų įmonių restruktūrizavimo administratoriaus pareigų ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po tos dienos, kai sužinojo apie teisės teikti įmonių restruktūrizavimo administravimo paslaugas netekimą; tą pačią dieną prašymo dėl atstatydinimo kopiją jis pateikia visų jo administruojamų įmonių valdymo organams ir jų kreditorių susirinkimų pirmininkams;

12) ne vėliau kaip per 10 darbo dienų po dienos, kai sužinojo, kad jis nebeatitinka šio įstatymo 23 straipsnio 2 arba 4 dalyje nurodytų nepriekaištingos reputacijos reikalavimų, apie tai pranešti šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai, pateikdamas prašymą dėl jo išbraukimo iš Sąrašo;

13) teikti teismui, kreditorių susirinkimui, įmonės valdymo organui ataskaitą apie restruktūrizavimo plano vykdymą;

14) stebėti restruktūrizuojamos įmonės finansinę būklę ir nustačius, kad įmonė tapo nemoki ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po to, kai nustatė, kad įmonė tapo nemoki, apie tai informuoti įmonės valdymo organą, kreditorių susirinkimo pirmininką ir įmonės dalyvius ir kreiptis į teismą dėl įmonės restruktūrizavimo bylos nutraukimo ir bankroto bylos įmonei iškėlimo.

2. Restruktūrizavimo administratorius turi teisę:

1) įeiti į įmonei priklausančias patalpas, tikrinti įmonės sąskaitas, korespondenciją, kitus verslo dokumentus ir duomenų bazes;

2) dalyvauti rengiant ir svarstant restruktūrizavimo planą;

3) gauti informaciją apie visus įmonės valdymo organų ir kreditorių susirinkimo, kreditorių komiteto priimtus sprendimus;

4) gauti kopijas visų dokumentų, kuriuos įmonės valdymo organas ir kreditorių susirinkimo pirmininkas teikia teismui;

5) prireikus reikalauti, kad įmonė samdytų auditorių arba audito įmonę, ekspertus.

3. Jeigu restruktūrizavimo administratorius nėra paskirtas, jo teises ir pareigas mutatis mutandis įgyvendina įmonės valdymo organas.

 

V SKYRIUS

Restruktūrizuojamos įmonės kreditoriai

 

34 straipsnis. Kreditorių reikalavimų tvirtinimas

1. Kreditoriai per teismo nustatytą laikotarpį perduoda restruktūrizavimo administratoriui savo reikalavimus ir kartu pateikia juos pagrindžiančius dokumentus, taip pat nurodo, kaip įmonė yra užtikrinusi šių reikalavimų įvykdymą.

2. Restruktūrizavimo administratorius, sutikrinęs teismo nustatytu laikotarpiu pateiktus kreditorių reikalavimus su įmonės buhalterinės apskaitos dokumentais, ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų nuo reikalavimų pateikimo termino pabaigos perduoda juos tvirtinti teismui.

3. Teismas turi teisę iki nutarties patvirtinti restruktūrizavimo planą priėmimo dienos priimti iki įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo atsiradusius kreditorių reikalavimus, kurie buvo pateikti praleidus šio straipsnio 1 dalyje nustatytą terminą, jeigu termino praleidimo priežastis pripažįsta svarbiomis.

4. Įmonės restruktūrizavimo metu kreditoriaus reikalavimai gali būti perleisti kitam kreditoriui arba asmeniui. Šių reikalavimų eilė, nustatyta pagal šio įstatymo 18 straipsnio nuostatas, nesikeičia.

5. Nutartį dėl kreditorių reikalavimų tvirtinimo teismas priima rašytinio proceso tvarka. Dalyvaujančių byloje asmenų prašymu gali būti skiriamas žodinis bylos nagrinėjimas. Restruktūrizavimo administratoriaus ginčijamų kreditorių reikalavimų tvirtinimo klausimą teismas sprendžia teismo posėdyje, pranešęs restruktūrizavimo administratoriui ir asmenims, kurių reikalavimai yra ginčijami.

6. Nutartis dėl kreditorių reikalavimų tvirtinimo ar atsisakymo juos tvirtinti atskiruoju skundu gali būti skundžiama Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka, jos apskundimas įmonės restruktūrizavimo nestabdo. Atskirasis skundas dėl nutarties dėl kreditorių reikalavimų tvirtinimo ar atsisakymo juos tvirtinti Lietuvos apeliaciniame teisme turi būti išnagrinėtas ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo jo gavimo dienos.

7. Kreditorių sąrašo ir jų reikalavimų patikslinimai, susiję su įmonės restruktūrizavimu (privalomosios įmokos, įsiskolinimas atleistiems darbuotojams, negrąžintos šio įstatymo 17 straipsnio 3 dalies 7 punkte nurodytos paskolos ir kt.), tvirtinami teismo nutartimi, iki teismas priima nutartį nutraukti ar sprendimą baigti įmonės restruktūrizavimo bylą.

8. Kai teismas priima nutartį dėl kreditorių sąrašo ir (ar) jų reikalavimų patikslinimo, restruktūrizavimo planas tikslinamas šio įstatymo nustatyta tvarka.

9. Kai iškėlus įmonės restruktūrizavimo bylą mokesčių administratorius pagal mokesčių įstatymuose nustatytas mokesčio permokos (skirtumo) įskaitymo nuostatas atlieka priešpriešinių vienarūšių reikalavimų įskaitymą, teismui teikiami tvirtinti įskaityta suma sumažinti reikalavimai.

 

35 straipsnis. Restruktūrizuojamos įmonės kreditorių teisės

Restruktūrizuojamos įmonės kreditoriai turi teisę:

1) ginti savo interesus kreditorių susirinkimuose;

2) gauti iš įmonės valdymo organo ir restruktūrizavimo administratoriaus informaciją apie įmonės restruktūrizavimą, išskyrus komercinę (gamybinę) paslaptį sudarančią informaciją. Kreditorių susirinkimo pirmininkas, pateikęs prašymą ir pasirašęs pasižadėjimą išsaugoti komercinę (gamybinę) paslaptį, turi teisę gauti ir komercinę (gamybinę) paslaptį sudarančią informaciją;

3) suteikti pagalbą įmonei prievolėms vykdyti;

4) reikalauti atlyginti žalą, patirtą dėl įmonės valdymo organų ar restruktūrizavimo administratoriaus kaltės;

5) teikti pasiūlymus restruktūrizavimo administratoriui ar įmonės valdymo organui dėl restruktūrizavimo plano;

6) kreiptis į kreditorių susirinkimą dėl restruktūrizavimo administratoriaus veiklos ar jo paskyrimo, atstatydinimo, taip pat siūlyti restruktūrizavimo administratoriaus kandidatūrą;

7) apskųsti teismui kreditorių susirinkimo, kreditorių komiteto priimtus sprendimus per 14 kalendorinių dienų nuo tos dienos, kai sužinojo arba turėjo sužinoti apie šiuos sprendimus;

8) motyvuotu prašymu kreiptis į teismą dėl restruktūrizavimo administratoriaus paskyrimo, atstatydinimo, siūlyti restruktūrizavimo administratoriaus kandidatūrą, jeigu kreditoriaus (kreditorių) teismo patvirtinti reikalavimai vertine išraiška sudaro daugiau kaip pusę visų kreditorių teismo patvirtintų reikalavimų sumos vertinės išraiškos;

9) bet kuriuo įmonės restruktūrizavimo metu atlikti priešpriešinių vienarūšių reikalavimų įskaitymą pagal mokesčių įstatymuose nustatytas mokesčio permokos (skirtumo) įskaitymo nuostatas.

 

36 straipsnis. Restruktūrizuojamos įmonės kreditorių susirinkimo teisės

1. Restruktūrizuojamos įmonės kreditorių susirinkimas turi teisę:

1) rinkti ir atšaukti iš pareigų kreditorių susirinkimo pirmininką;

2) rinkti kreditorių komitetą ir perduoti jam dalį kreditorių susirinkimo teisių;

3) pritarti restruktūrizavimo plano projektui ir jo pakeitimams;

4) kreiptis į teismą dėl įmonės valdymo organų kompetencijos apribojimo;

5) pritarti restruktūrizavimo plano projekto pateikimo teismui tvirtinti termino pratęsimui ;

6) prašyti teismo pratęsti restruktūrizavimo plano įgyvendinimo laikotarpį;

7) motyvuotu prašymu kreiptis į teismą dėl restruktūrizavimo administratoriaus paskyrimo, atstatydinimo ir siūlyti teismui restruktūrizavimo administratoriaus kandidatūrą;

8) kreiptis į teismą dėl įmonės restruktūrizavimo bylos nutraukimo, jeigu ilgiau nei 3 mėnesius nevykdomas arba netinkamai vykdomas restruktūrizavimo planas arba nemokamos einamosios įmokos ar jų dalis, ir jeigu tam pritaria bent vienos grupės restruktūrizavimo plano paveikiami kreditoriai, kurių reikalavimų suma vertine išraiška sudaro ne mažiau kaip 1/2 visų teismo patvirtintų tos grupės kreditorių reikalavimų sumos vertinės išraiškos;

9) kreiptis į teismą dėl įmonės restruktūrizavimo bylos nutraukimo, jeigu tam pritaria kiekvienos grupės restruktūrizavimo plano paveikiami kreditoriai, kurių reikalavimų suma vertine išraiška sudaro ne mažiau kaip 1/2 visų teismo patvirtintų kiekvienos grupės kreditorių reikalavimų sumos vertinės išraiškos;

10) pritarti restruktūrizavimo plano įgyvendinimo aktui ir įpareigoti kreditorių susirinkimo pirmininką jį pasirašyti, jeigu tam pritaria kiekvienos grupės restruktūrizavimo plano paveikiami kreditoriai, kurių reikalavimų suma vertine išraiška sudaro ne mažiau kaip 1/2 visų teismo patvirtintų kiekvienos grupės kreditorių reikalavimų sumos vertinės išraiškos.

2. Restruktūrizuojamos įmonės kreditorių susirinkimas turi ir kitų šiame įstatyme nustatytų teisių.

3. Restruktūrizuojamos įmonės kreditorių susirinkimo pirmininkas turi teisę dalyvauti įmonės valdymo organų susirinkimuose ir posėdžiuose.

4. Visuose restruktūrizuojamos įmonės kreditorių susirinkimuose be balsavimo teisės gali dalyvauti įmonės valdymo organų nariai. Šio įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodyta Lietuvos įgaliota institucija gali dalyvauti restruktūrizuojamos įmonės kreditorių susirinkimuose, kuriuose svarstomas administratoriaus atstatydinimo klausimas.

 

37 straipsnis. Restruktūrizuojamos įmonės kreditorių susirinkimo sušaukimo tvarka

1. Kreditorių susirinkimus šaukia restruktūrizavimo administratorius.

2. Apie numatomą restruktūrizuojamos įmonės kreditorių susirinkimą kreditorių susirinkime turintiems teisę dalyvauti asmenims pranešama registruotu laišku arba pasirašytinai iki jo likus ne mažiau kaip 10 kalendorinių dienų.

3. Prie pranešimo apie numatomą restruktūrizuojamos įmonės kreditorių susirinkimą turi būti pridėta kreditorių susirinkimo darbotvarkė, siūlomų sprendimų projektai, teismo nutarties, kuria patvirtintas kreditorių sąrašas ir jų reikalavimai, kopija, dalyvavimo ir balsavimo kreditorių susirinkime tvarka. Jeigu siūlomų sprendimų projektai, teismo nutarties, kuria patvirtintas kreditorių sąrašas ir jų reikalavimai, kopija, dalyvavimo ir balsavimo kreditorių susirinkime tvarka nepridėti, tuomet pranešime apie numatomą restruktūrizuojamos įmonės kreditorių susirinkimą turi būti nurodyta kur ir kaip galima su jais susipažinti.  Jeigu sudaroma galimybė kreditorių susirinkime dalyvauti ir balsuoti elektroninių ryšių priemonėmis, tuomet restruktūrizuojamos įmonės interneto svetainėje turi būti pateikta dalyvavimo ir balsavimo kreditorių susirinkime elektroninių ryšių priemonėmis tvarka, o pranešime apie numatomą restruktūrizuojamos įmonės kreditorių susirinkimą nurodomas šios interneto svetainės adresas.

4. Pirmajame kreditorių susirinkime turi būti išrinktas kreditorių susirinkimo pirmininkas.

5. Kreditorių susirinkimo pirmininku laikomas kreditorius, už kurį balsavo kreditoriai, kurių teismo patvirtintų reikalavimų suma vertine išraiška sudaro daugiau kaip pusę visų susirinkime dalyvaujančių kreditorių teismo patvirtintų reikalavimų sumos vertinės išraiškos. Kai kreditorių susirinkimo pirmininku išrenkamas juridinis asmuo, kreditorių susirinkime jam atstovauja jo įgaliotas fizinis asmuo. Kai kreditorių susirinkimo pirmininkas renkamas iš kelių asmenų, išrinktu kreditorių susirinkimo pirmininku laikomas asmuo, už kurį balsavusių kreditorių teismo patvirtintų reikalavimų sumos vertinė išraiška yra didžiausia, palyginti su balsavusių už kitas kandidatūras kreditorių teismo patvirtintų reikalavimų sumos vertine išraiška.

6. Kreditorių susirinkimo pirmininku negali būti kreditorius – restruktūrizuojamos įmonės valdymo organo narys, įmonės dalyvis ir šioje dalyje nurodytų asmenų artimieji giminaičiai, sutuoktiniai ar asmenys, įregistravę savo partnerystę įstatymų nustatyta tvarka.

7. Reikalauti sušaukti kreditorių susirinkimą turi teisę įmonės valdymo organas, kreditorių susirinkimo pirmininkas, kreditoriai, kurių reikalavimų suma vertine išraiška sudaro ne mažiau kaip 1/10 teismo patvirtintų visų kreditorių reikalavimų sumos vertinės išraiškos.

8. Kai kreditorių susirinkimą reikalauja sušaukti šio straipsnio 7 dalyje nurodyti asmenys, jie turi pateikti prašymą, kuriame turi būti nurodytos kreditorių susirinkimo sušaukimo priežastys ir tikslai, pateikti pasiūlymai dėl kreditorių susirinkimo darbotvarkės, datos ir vietos, siūlomų sprendimų projektai. Kreditorių susirinkimas turi įvykti ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo prašymo gavimo dienos, jei prašyme motyvuotai nesiūloma vėlesnė data.

9. Jeigu kreditorių susirinkimas nebuvo sušauktas per šio straipsnio 8 dalyje nustatytą terminą, kreditorių susirinkimą šaukia kreditorių susirinkimo pirmininkas.  Tuo atveju kreditorių susirinkimas turi įvykti per 15 kalendorinių dienų nuo šio straipsnio 8 dalyje nurodyto termino pabaigos.

10. Jeigu įmonės restruktūrizavimo metu kreditorių sąrašas ir (ar) jų reikalavimai tikslinami (išmokėtos tam tikros sumos, reikalavimai padidinami ir kt.), kreditorių susirinkimas negali įvykti anksčiau negu įsiteisės teismo nutartis, kuria patvirtinti atitinkamai patikslinti kreditorių sąrašas ir (ar) jų reikalavimai.

 

38 straipsnis. Restruktūrizuojamos įmonės kreditorių susirinkimo sprendimų priėmimo tvarka

1. Kreditorių susirinkimas laikomas įvykęs, jeigu jame dalyvavo arba iš anksto raštu balsavo kreditoriai, kurių reikalavimų sumos vertinė išraiška yra didesnė kaip pusė visų kreditorių bendros teismo patvirtintų reikalavimų sumos vertinės išraiškos. Pakartotiniam kreditorių susirinkimui šios dalies reikalavimai netaikomi.

2. Kreditorių susirinkimo sprendimas laikomas priimtu, jeigu už jį balsavo kreditoriai, kurių teismo patvirtintų reikalavimų suma vertine išraiška sudaro daugiau kaip pusę visų teismo patvirtintų kreditorių reikalavimų sumos vertinės išraiškos, išskyrus šio įstatymo 14 straipsnio 2 dalies 3 punkte, 19 straipsnio 5 dalyje ir 36 straipsnio 1 dalies 8–10 punktuose nustatytus atvejus.

3. Kreditorius turi teisę iš anksto balsuoti raštu dėl kiekvieno kreditorių susirinkimo darbotvarkėje įrašyto sprendimo projekto. Iš anksto balsuoti raštu kreditoriai gali ir elektroninių ryšių priemonėmis, jeigu užtikrinamas perduodamos informacijos saugumas ir galima nustatyti kreditoriaus tapatybę. Šie balsai įskaitomi į kreditorių susirinkimo balsavimo rezultatus ir apie tai turi būti paskelbta kreditorių susirinkime.

4. Jeigu restruktūrizuojamos įmonės kreditorių susirinkimas neįvyko, nes nebuvo kvorumo, restruktūrizavimo administratorius per 15 kalendorinių dienų turi sušaukti pakartotinį kreditorių susirinkimą. Šis susirinkimas turi teisę priimti sprendimus tik pagal neįvykusio kreditorių susirinkimo darbotvarkę.

5. Pakartotiniame kreditorių susirinkime sprendimas laikomas priimtu, jeigu už jį balsavo kreditoriai, kurių teismo patvirtintų reikalavimų suma vertine išraiška sudaro daugiau kaip pusę visų susirinkime dalyvavusių ir iš anksto raštu balsavusių kreditorių patvirtintų reikalavimų sumos vertinės išraiškos, išskyrus šio įstatymo 14 straipsnio 2 dalies 3 punkte, 19 straipsnio 5 dalyje ir 36 straipsnio 1 dalies 8-10 punktuose nustatytus atvejus. Šio įstatymo 14 straipsnio 2 dalies 3 punkte, 19 straipsnio 5 dalyje ir 36 straipsnio 1 dalies 8-10 punktuose nustatytais atvejais pakartotiniame kreditorių susirinkime sprendimas laikomas priimtu, jei už jį balsavo kiekvienos grupės restruktūrizavimo plano paveikiami kreditoriai, kurių teismo patvirtintų reikalavimų suma vertine išraiška sudaro daugiau kaip pusę kiekvienos grupės susirinkime dalyvavusių ir iš anksto raštu balsavusių restruktūrizavimo plano paveikiamų kreditorių patvirtintų reikalavimų sumos vertinės išraiškos.

6. Kreditorių susirinkimo sprendimai įforminami protokolu, kurį pasirašo kreditorių susirinkimo pirmininkas, ir yra privalomi visiems kreditoriams.

7. Kreditorių susirinkimo primininkas atsako, kad prie protokolo būtų pridėta: kreditorių susirinkime dalyvavusių kreditorių registravimo sąrašas; įgaliojimai ir kiti dokumentai, patvirtinantys asmenų teisę balsuoti; iš anksto raštu balsavusių kreditorių balsavimo biuleteniai; dokumentai, įrodantys, kaip buvo balsuota elektroninių ryšių priemonėmis; dokumentai, įrodantys, kad kreditoriai buvo informuoti apie kreditorių susirinkimo sušaukimą laiku.

8. Kreditorių susirinkimo pirmininkas kreditorių susirinkimo protokolą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po kreditorių susirinkimo dienos pateikia įmonės valdymo organui ir restruktūrizavimo administratoriui. Restruktūrizavimo administratorius, gavęs kreditorių susirinkimo protokolą, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas jo kopijas pateikia įmonės restruktūrizavimo bylą nagrinėjančiam teismui ir kiekvienam kreditoriui.

 

39 straipsnis. Restruktūrizuojamos įmonės kreditorių komitetas

1. Kreditorių komitetą gali rinkti pirmasis arba kiti kreditorių susirinkimai. Kreditorių komiteto nariais gali būti tik kreditoriai, išskyrus asmenį, įgaliotą ginti su darbo santykiais susijusius darbuotojų reikalavimus. Kreditorių komiteto nariu turi būti asmuo, kuris yra įgaliotas ginti su darbo santykiais susijusius darbuotojų reikalavimus, jeigu įmonė turi tenkinti tokius darbuotojų reikalavimus, atlyginti žalą dėl suluošinimo ar kitokio kūno sužalojimo, susirgimo profesine liga arba dėl mirties nelaimingo atsitikimo darbe atveju.

2. Kreditorių komitetą turi sudaryti ne mažiau kaip 5 nariai. Kreditorių susirinkimo pirmininkas yra ir kreditorių komiteto pirmininkas.

3. Kreditorių komitetas atlieka kreditorių susirinkimo jam pavestas funkcijas, gina kreditorių interesus laikotarpiais tarp kreditorių susirinkimų.

4. Kreditorių komiteto posėdžiai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja daugiau kaip pusė komiteto narių. Vienas kreditorių komiteto narys turi vieną balsą. Kreditorių komiteto priimti sprendimai yra teisėti, jeigu už juos balsavo daugiau kaip pusė viso komiteto narių. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai, sprendžiamasis yra pirmininko balsas.

5. Kreditorių komiteto sprendimai įforminami protokolu, kurį pasirašo kreditorių komiteto pirmininkas. Kreditorių susirinkimo pirmininkas kreditorių komiteto posėdžio protokolą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po kreditorių komiteto posėdžio dienos pateikia įmonės valdymo organui ir restruktūrizavimo administratoriui. Restruktūrizavimo administratorius, gavęs kreditorių komiteto posėdžio protokolą, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas jo kopijas pateikia įmonės restruktūrizavimo bylą nagrinėjančiam teismui ir kiekvienam kreditoriui.

6. Restruktūrizuojamos įmonės kreditorių komiteto posėdžiuose be balsavimo teisės gali dalyvauti šio įstatymo 36 straipsnio 4 dalyje nurodyti asmenys.

 

VI SKYRIUS

ĮMONĖS RESTRUKTŪRIZAVIMO bylos nutraukimas ir ĮMONĖS restruktūrizavimO PABAIGA

 

40 straipsnis. Įmonės restruktūrizavimo bylos nutraukimas

1. Teismas įmonės restruktūrizavimo bylą nutraukia, jeigu yra nors viena iš šių sąlygų:

1) nustatytais terminais nepateikiamas restruktūrizavimo planas;

2) visi kreditoriai atsisako savo reikalavimų ir teismas patvirtina jų atsisakymus;

3) restruktūrizuojama įmonė anksčiau, negu buvo nustatyta restruktūrizavimo plane, patenkino visų kreditorių reikalavimus ir restruktūrizavimo administratorius pateikė teismui tai patvirtinančius įrodymus;

4) nevykdomas arba netinkamai vykdomas restruktūrizavimo planas;

5) pasibaigus teismo nustatytam restruktūrizavimo plano įgyvendinimo terminui, nepateikiamas šio plano įgyvendinimo aktas;

6) teismas nepatvirtina restruktūrizavimo plano.

2. Teismas priimdamas nutartį nutraukti įmonės restruktūrizavimo bylą šio straipsnio 1 dalies 1, 4 – 6 punktuose nurodytais pagrindais, ir jeigu yra kitų Įmonių bankroto įstatyme nurodytų bankroto bylos iškėlimo sąlygų, ta pačia nutartimi sprendžia ir įmonei bankroto bylos iškėlimo Įmonių bankroto įstatymo nustatyta tvarka klausimą.

3. Teismas, įsiteisėjus teismo nutarčiai nutraukti įmonės restruktūrizavimo bylą, ne vėliau kaip kitą darbo dieną pranešimą apie įmonės restruktūrizavimo bylos nutraukimą ir teismo nutarties kopiją išsiunčia šio įstatymo 12 straipsnio 1 dalyje nurodytiems asmenims.

4. Apie teismo nutartį nutraukti įmonės restruktūrizavimo bylą restruktūrizavimo administratorius per 5 darbo dienas nuo nutarties įsiteisėjimo dienos privalo pranešti šio įstatymo 12 straipsnio 2 dalyje nurodytiems asmenims.

5. Nuo teismo nutarties nutraukti įmonės restruktūrizavimo bylą šio straipsnio 1 dalies 1, 4 – 6 punktuose nurodytais pagrindais įsiteisėjimo dienos visi susitarimai dėl kreditorių bendros reikalavimų sumos (jos dalies) atsisakymo, piniginės prievolės pakeitimo kita prievole ir dėl prievolių vykdymo terminų atidėjimo netenka galios, jeigu įmonė ir kreditoriai nesusitarė kitaip. Privalomosios įmokos, palūkanų ir netesybų skaičiavimas bei išieškojimai, išskyrus jau įvykdytas prievoles, atnaujinami nuo jų skaičiavimo sustabdymo pradžios ir skaičiuojami už įmonės restruktūrizavimo bylos iškėlimo ir už nagrinėjimo teisme laikotarpį. Ši straipsnio dalis taip pat taikoma ir įmonės restruktūrizavimo metu susidariusiems einamųjų įmokų įsiskolinimams.

41 straipsnis. Įmonės restruktūrizavimo pabaiga

1. Įgyvendinus restruktūrizavimo planą, įmonės valdymo organas ir restruktūrizavimo administratorius per 10 darbo dienų nuo dienos, kai buvo atliktas paskutinis restruktūrizavimo plane nustatytas mokėjimas kreditoriams, parengia restruktūrizavimo plano įgyvendinimo aktą. Šį aktą pasirašo įmonės valdymo organas, restruktūrizavimo administratorius, įmonės dalyvių susirinkimo įgaliotas asmuo ir kreditorių susirinkimo pirmininkas.

2. Restruktūrizavimo administratorius šio straipsnio 1 dalyje nurodytą aktą ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jo pasirašymo dienos pateikia teismui.

3. Teismas, gavęs šio straipsnio 1 dalyje nurodytą aktą, priima sprendimą patvirtinti pateiktą restruktūrizavimo plano įgyvendinimo aktą ir baigti įmonės restruktūrizavimo bylą.

4. Nuo teismo sprendimo baigti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos arba nutarties nutraukti įmonės restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos įmonė netenka restruktūrizuojamos įmonės teisinio statuso.

5. Teismas, įsiteisėjus sprendimui baigti įmonės restruktūrizavimo bylą, ne vėliau kaip kitą darbo dieną pranešimą apie įmonės restruktūrizavimo bylos pabaigą ir teismo sprendimo kopiją išsiunčia šio įstatymo 12 straipsnio 1 dalyje nurodytiems asmenims.

6. Apie teismo sprendimą baigti įmonės restruktūrizavimo bylą restruktūrizavimo administratorius per 5 darbo dienas nuo sprendimo įsiteisėjimo dienos privalo pranešti šio įstatymo 12 straipsnio 2 dalyje nurodytiems asmenims.

 

Lietuvos Respublikos įmonių

restruktūrizavimo įstatymo

priedas

 

 

ĮGYVENDINAMAS EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAS

 

2000 m. gegužės 29 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1346/2000 dėl bankroto bylų (OL 2004 m. specialusis leidimas, 19 skyrius, 1 tomas, p. 191) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2008 m. liepos 24 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 788/2008 (OL 2008 L 213, p. 1).“

 

2 straipsnis. Pasiūlymas Vyriausybei ir (ar) jos įgaliotai institucijai

Vyriausybė ir (ar) jos įgaliota institucija iki 2016 m. liepos 31 dienos priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

3 straipsnis. Įstatymo taikymas ir įsigaliojimas

1.   Nuo 2016 m. lapkričio 1 dienos (toliau – šio įstatymo įsigaliojimas):

1) asmenys, iki 2016 m. spalio 31 d. pateikę neteisingus duomenis ir (ar) nuslėpę faktus, dėl kurių jiems negalėjo būti išduotas restruktūrizavimo administratoriaus pažymėjimas, laikomi asmenimis, pateikusiais neteisingus duomenis ir (ar) nuslėpę faktus, dėl kurių jie negalėjo būti įrašyti į Sąrašą;

2) teismo paskirti restruktūrizavimo administratoriai, kurie yra šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto įstatymo 32 straipsnio 2 dalyje nurodytų asmenų artimieji giminaičiai, sutuoktiniai ar asmenys, įregistravę savo partnerystę, privalo per 20 darbo dienų nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos pateikti teismui prašymą dėl atsistatydinimo;

3) kreditorių susirinkimų pirmininkai, kurie yra restruktūrizuojamų įmonių valdymo organo nariai, įmonės dalyviai ir šioje dalyje nurodytų asmenų artimieji giminaičiai, sutuoktiniai ar asmenys, įregistravę savo partnerystę, privalo per 20 darbo dienų nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos reikalauti restruktūrizavimo administratoriaus sušaukti kreditorių susirinkimą ir siūlyti sprendimo dėl atsistatydinimo projektą;

4) šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto įstatymo 29 straipsnio 8 dalies 9 punkte nurodyti asmenys išbraukiami iš Sąrašo, jei per 6 mėnesius nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje nurodytai Vyriausybės įgaliotai institucijai nepateikia dokumentų, įrodančių, kad Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka tobulino kvalifikaciją.

2. Šio įstatymo nuostatos, reguliuojančios restruktūrizavimo plano paveikiamų kreditorių balsavimą grupėse, taikomos po šio įstatymo įsigaliojimo pradėtiems įmonių restruktūrizavimo procesams.

3. Šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto įstatymo 31 straipsnio 2 dalies nuostata dėl įmonei ir (ar) kreditoriams padarytos žalos dydžio apribojimo taikoma nuo šio įstatymo įsigaliojimo iš naujo sudaromoms restruktūrizavimo administratoriaus profesinės civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutartims.

4. Įmonių restruktūrizavimo procesams, pradėtiems iki 2016 m. spalio 31 d., šio įstatymo nuostatos, išskyrus nurodytas šio straipsnio 2 dalyje, taikomos toms teisėms ir pareigoms, kurios atsiranda jam įsigaliojus, taip pat toms teisėms ir pareigoms, kurios, nors ir atsirado iki 2016 m. spalio 31 d., bet įgyvendinamos šiam įstatymui įsigaliojus, ir restruktūrizavimo procedūroms, kurios pradedamos šiam įstatymui įsigaliojus.

5. Šis įstatymas, išskyrus šio įstatymo 2 straipsnį, įsigalioja 2016 m. lapkričio 1 d.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas