Projektas

 

 

GERIATRIJOS DIENOS STACIONARO PASLAUGŲ TEIKIMO IR JŲ IŠLAIDŲ APMOKĖJIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Geriatrijos dienos stacionaro paslaugų teikimo reikalavimų aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja geriatrijos dienos stacionaro asmens sveikatos priežiūros paslaugų (toliau – dienos stacionaro paslaugos) teikimo tvarką, reikalavimus paslaugas teikiančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų (toliau ASPĮ) specialistams, patalpoms, medicinos priemonėms (prietaisams).

2. Dienos stacionaro paslaugos teikiamos ASPĮ, turinčiose licenciją, suteikiančią teisę teikti stacionarines geriatrijos paslaugas (toliau – geriatrijos dienos stacionaras).

3. Apraše nustatyti reikalavimai taikomi paslaugas teikiančioms ASPĮ, nepriklausomai nuo jų nuosavybės formos.

4. Apraše vartojamos sąvokos:

4.1. Geriatrijos dienos stacionaro paslauga – planinė diagnostinė ir (ar) gydomoji asmens sveikatos priežiūros veikla, kurios metu užtikrinama senyvo amžiaus asmens priežiūra iki 8 valandų trukmės per parą.

5. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Geriatrijos ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo reikalavimų apraše.

 

 

II SKYRIUS

REIKALAVIMAI SPECIALISTAMS

 

6. Dienos stacionaro paslaugas pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatytą kompetenciją teikia šie specialistai:

6.1. gydytojas geriatras;

6.2. bendrosios praktikos slaugytojas;

6.3. socialinis darbuotojas;

6.4. kineziterapeutas;

6.5. ergoterapeutas;

6.6. medicinos psichologas;

6.7. kiti specialistai pagal poreikį.

7. Esant indikacijų, senyvo amžiaus asmenų sveikatos būklę pagal kompetenciją vertina ir dienos stacionaro paslaugas teikia gydytojai specialistai (gydytojas neurologas, gydytojas psichiatras, gydytojas ortopedas traumatologas, gydytojas reumatologas ir kt.).

8. Bendrosios praktikos slaugytojas darbo su senyvo amžiaus asmenimis žinias tobulina Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka. Žinios turi būti tobulinamos kartą per 5 metus išklausant 72 val. trukmės darbo su senyvo amžiaus asmenimis mokymo programą.

9. Kineziterapeutas, ergoterapeutas, medicinos psichologas ir socialinis darbuotojas darbo su senyvo amžiaus asmenimis žinias tobulina Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka. Žinios turi būti tobulinamos kartą per 5 metus išklausant 36 val. trukmės darbo su senyvo amžiaus asmenimis mokymo programą.

 

 

III SKYRIUS

REIKALAVIMAI PATALPOMS

 

 

10. ASPĮ  turi būti įrengtos šios patalpos (esant poreikiui, jos gali būti daugiafunkcės):

10.1. laukiamasis;

10.2. pacientų registravimo vieta;

10.3. pacientų priėmimo kabinetai;

10.4. procedūrų kabinetas;

10.5. kineziterapijos kabinetas;

10.6. ergoterapijos (užimtumo ir menų terapijos) kabinetas;

10.7. logoterapijos kabinetas;

10.8. gydytojo psichiatro / medicinos psichologo kabinetas;

10.9. ne mažiau kaip 5 metrų ilgio laisvas takas, skirtas eisenos ir pusiausvyros testams atlikti;

10.10. auditorija (mokymo patalpa);

10.11. palatos;

10.12. valgomasis;

10.13. pagalbinės patalpos.

 

 

IV SKYRIUS

REIKALAVIMAI MEDICINOS PRIEMONĖMS (PRIETAISAMS)

 

11. ASPĮ, teikiančioje dienos stacionaro paslaugas, turi būti šios medicinos priemonės (prietaisai):

11.1. bendrosios paciento apžiūros kušetė;

11.2. kūno sudėties ištyrimo įranga;

11.3. regos aštrumo įvertinimo optotipinė lentelė;

11.4. dinamometras;

11.5. odos klostės matuoklis (kaliperis);

11.6. deguonies sistemos, indai;

11.7. transkutaninės elektrostimuliacijos aparatas;

11.8. kineziterapijos įranga ir priemonės, įskaitant:

11.8.1. dubens dugno raumenų stimuliacijos aparatą;

11.8.2. kūno pusiausvyros testavimo ir treniravimo sistemą;

11.9. ergoterapijos įranga ir priemonės, įskaitant:

11.9.1. pavyzdinius virtuvės įrangos prietaisus;

11.9.2. pavyzdinę vonios kambario įrangą;

11.10. kraujospūdžio matavimo aparatas;

11.11. stetofonendoskopas;

11.12. neurologinis plaktukas;

11.13. pulsoksimetras;

11.14. elektrokardiografijos aparatas;

11.15. širdies defibriliatorius;

11.16. kompresinės terapijos aparatas;

11.17. aparatas disfagijai gydyti;

11.18. neinvazinis šlapimo kiekio matuoklis.

11.19. anafilaksinio šoko vaistų ir medicinos pagalbos priemonių bei pirmosios medicinos pagalbos rinkiniai, kaip nurodyta Anafilaksinio šoko vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių rinkinio bei Įstaigos, įmonės medicinos punkto (sveikatos tarnybos), sveikatos priežiūros įstaigos pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlės aprašymuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. V-450 „Dėl sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijos teikiant pirmąją medicinos pagalbą, pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlių ir pirmosios pagalbos rinkinių“ (procedūrų kabinete).

12. Kita įranga, kuri turi būti dienos stacionaro paslaugas teikiančioje ASPĮ:

12.1. kompiuteriai ir interneto ryšys, spausdintuvas, kanceliariniai reikmenys;

12.2. ryšio priemonės su mobilaus ar fiksuoto ryšio linija;

12.3. projektorius ir ekranas (paskaitoms);

12.4. medicinos personalo vietinio iškvietimo sistema.

 

 

 

 

 

 

V SKYRIUS

GERIATRIJOS DIENOS STACIONARO PASLAUGŲ TEIKIMO TVARKA

 

13. Į geriatrijos dienos stacionarą pacientą siunčia gydytojas geriatras ir šeimos gydytojas ar gydytojas specialistas.

14. Siunčiantis gydytojas užpildo formą Nr. 027/a „Medicinos dokumentų išrašas / siuntimas“, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. V-120 „Dėl Privalomų sveikatos statistikos apskaitos ir kitų tipinių formų bei privalomų sveikatos statistikos ataskaitų formų patvirtinimo“.

15. Geriatrijos dienos stacionare teikiamos šios asmens sveikatos priežiūros paslaugos:

15.1. išsamusis geriatrinis ištyrimas – atliekamas per 1 – 2 dienas;

15.2. gydomosios procedūros – per vieną dieną atliekamos ne mažiau kaip trys iš šių procedūrų – psichoterapija, logoterapija, kineziterapija, ergoterapija, fizioterapija, vaistų suleidimas į veną, socialinių įgūdžių formavimas, sveikos mitybos įgūdžių formavimas, namų aplinkos pritaikymas paciento namuose, paciento mokymas, parengtų rekomendacijų dėl ambulatorinio gydymo aptarimas su pacientu ir (ar) jo šeimos nariais / atstovu;

15.3. paciento ištyrimas prieš operaciją (priedas).

16. Teikiamų paslaugų bendra trukmė – ne mažiau kaip 4 valandos per dieną.

17. Pacientai į geriatrijos dienos stacionarą siunčiami gydytojo geriatro, kai:

17.1. yra tikslingas išsamusis geriatrinis ištyrimas, kurio negalima atlikti ambulatoriškai dėl paciento sveikatos būklės;

17.2. yra naujai nustatytas ar ženkliai pablogėjęs senyvo amžiaus asmens kasdienės veiklos sutrikimas (vienos ar daugiau kasdienės veiklos funkcijų ar daugiau nei 2 instrumentinės kasdienės veiklos funkcijų sutrikimas / praradimas);

17.3. atlikus išsamųjį geriatrinį ištyrimą ambulatoriškai, yra rekomenduotos 3 ar daugiau gydomųjų procedūrų, kurių dėl paciento mažo funkcinio pajėgumo atlikti ambulatoriškai negalima.

18. Pacientai į geriatrijos dienos stacionarą siunčiami gydytojo geriatro ar šeimos gydytojo, ar gydytojo specialisto, kai:

18.1. esant geriatriniams sindromams ir (ar) mitybos sutrikimams, ir (ar) polipatologijai, ir (ar) polipragmazijai, ar reikia pacientą ištirti prieš planinį operacinį gydymą;

18.2. pacientas pargriuvo 2 ar daugiau kartų per pastaruosius 6 mėnesius;

18.3. pacientas per pastaruosius 6 mėnesius 2 ar daugiau kartų buvo hospitalizuotas neplanine tvarka;

18.4. būtinas vaistų suleidimas į veną, esant polipatologijai, polipragmazijai ir (ar) paciento medicininės stebėsenos poreikiui.

19. Siuntimo į geriatrijos dienos stacionarą kontraindikacijos:

19.1. ūmi infekcinė liga;

19.2. ženklūs fizinės ar psichikos būklės sutrikimai, dėl kurių neįmanoma taikyti gydomųjų procedūrų;

19.3. pacientui nustatytas nuolatinės slaugos poreikis;

19.4. pacientui nustatytas paliatyviosios medicinos pagalbos poreikis.

20. Atvykdamas į geriatrijos dienos stacionarą pacientas turi turėti visus tuo metu vartojamus vaistus.

21. Teikiant dienos stacionaro paslaugas pildoma Dienos stacionaro ligonio kortelė (forma Nr. 003-2a) arba Gydymo stacionare ligos istorija (forma Nr. 003a), nurodytos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 29 d. įsakyme Nr. 515 „Dėl sveikatos priežiūros įstaigų veiklos apskaitos ir atskaitomybės tvarkos“.

22. Gydytojas geriatras turi užtikrinti medicininės pagalbos organizavimą ir tais atvejais, kai pacientas kreipiasi dėl gydytojo geriatro kompetencijai  nepriskirtų  ligų ar būklių. Jei ASPĮ negalima suteikti jo ištyrimui ir (ar) gydymui reikalingų dienos stacionaro paslaugų, gydytojas geriatras turi pacientą siųsti į tą ASPĮ, kurioje šios paslaugos gali būti suteiktos.

23. Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto apmokamos dienos stacionaro paslaugos dėl tos pačios priežasties yra teikiamos ne daugiau kaip 15 dienų per kalendorinius metus.

24. Išvykstančiam į namus pacientui įteikiamos rašytinės rekomendacijos dėl ambulatorinio gydymo ir (ar) atmintinės, kurių tipinę formą tvirtina ASPĮ vadovas.

25. Gydytojas geriatras informaciją apie pacientui suteiktas dienos stacionaro paslaugas (išsamų medicinos dokumentų išrašą, kurio forma (Nr. 027/a) patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 29 d. įsakymu Nr. 515 „Dėl sveikatos priežiūros įstaigų veiklos apskaitos ir atskaitomybės tvarkos“) per tris dienas pateikia šeimos gydytojui ir (ar) siuntusiajam gydytojui geriatrui.

26. Jeigu dėl sveikatos būklės paciento negalima išleisti į namus, jis perkeliamas ar siunčiamas į tos pačios ASPĮ stacionarinį skyrių arba į kitą ASPĮ.

27. ASPĮ užtikrina (pati arba pagal sutartis su kitomis ASPĮ):

27.1. laboratorinių (klinikinių ir biocheminių) tyrimų;

27.2. radiologijos (šios paslaugos turi būti teikiamos vadovaujantis Radiologijos asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo reikalavimų aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. liepos 24 d. įsakymu Nr. V-881 „Dėl Radiologijos asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“);

27.3. kitų gydytojų specialistų konsultacijų pagal poreikį.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

28. Jei paciento gydymą būtina pratęsti ir jis hospitalizuojamas tos pačios ASPĮ stacionare tą pačią dieną, už hospitalizacijos dieną suteiktą dienos stacionaro paslaugą nemokama.

 

____________________