LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL REIKALAVIMŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ TECHNINEI PRIEŽIŪRAI, REMONTUI, TECHNINEI PAGALBAI IR PERDIRBIMUI APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2022 m.             d. Nr.

Vilnius

 

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatymo 6 straipsnio 5 dalies 4  punktu, Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo 20 straipsnio 1 dalimi, 348 straipsnio 2  dalimi, Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 28 punktu ir siekdami užtikrinti teisėkūros aiškumo ir sistemiškumo principą transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto veiklos reguliavimo srityje:

1.  T v i r t i n a m e Reikalavimų transporto priemonių techninei priežiūrai, remontui, techninei pagalbai ir perdirbimui aprašą (pridedama) (toliau – Aprašas).

2. P a v e d a m e:

2.1. Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos vykdyti aplinkos apsaugos reikalavimų techninės priežiūros, remonto, techninės pagalbos ir perdirbimo vietai, atliekų ir nuotekų tvarkymo, aplinkos oro apsaugos reikalavimų transporto priemonių techninei priežiūrai, remontui, techninei pagalbai ir perdirbimui laikymosi kontrolę.

2.2. Lietuvos transporto saugos administracijai atlikti transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugų kontrolę.

3. N u s t a t o m e, kad:

3.1. šis įsakymas įsigalioja 2023 m. gegužės 1 d.;

3.2. transporto priemonių techninės priežiūros, remonto ir (ar) techninės pagalbos paslaugų teikėjai pateikia Vieningoje gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinėje sistemoje transporto priemonių techninės priežiūros, remonto ir (ar) techninės pagalbos paslaugų teikėjo deklaraciją, kurios nustatyta forma pateikta Aprašo 1 priede, per du mėnesius nuo šio įsakymo įsigaliojimo dienos.

 

 

Susisiekimo ministras

 

 

Aplinkos ministras

 


 

part_58ee21ad850c4fd78283029afcf03c34_end

part_885f7d9598b2456fa7e1052d859ba16b_end

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro ir

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2022 m.                     d. įsakymu Nr.

 

REIKALAVIMŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ TECHNINEI PRIEŽIŪRAI, REMONTUI, TECHNINEI PAGALBAI IR PERDIRBIMUI APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Reikalavimų transporto priemonių techninei priežiūrai, remontui, techninei pagalbai ir perdirbimui aprašas (toliau – Aprašas) nustato:

1.1. bendruosius reikalavimus transporto priemonių techninei priežiūrai, remontui, techninei pagalbai ir (ar) perdirbimui (toliau – darbai), kai fiziniai ar juridiniai asmenys siekia gauti ir (ar) gauna pajamų ar kitokios naudos (toliau – paslaugos teikėjai) vykdydami ekonomines veiklas, priskirtinas Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus, patvirtinto Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2007 m. spalio 31 d. įsakymu       Nr. DĮ-226 „Dėl Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus patvirtinimo“, 45.20 ar 45.40 klasei (toliau – paslaugos);

1.2aplinkos apsaugos reikalavimus paslaugų teikėjų ir savarankiškai juridinių asmenų – transporto priemonių valdytojų – darbų vietai;

1.3. aplinkos apsaugos reikalavimus darbams;

1.4. paslaugų teikimo tvarką.

2.  Aprašas netaikomas su oro, vandens ir bėginėmis transporto priemonėmis susijusiems darbams.

3Apraše nustatyti paslaugų reikalavimai ir paslaugų teikimo tvarka taikomi paslaugas teikiantiems fiziniams ir juridiniams asmenims, kurie atlikdami darbus siekia gauti ir (ar) gauna pajamų ar kitokios naudos. Apraše nustatyti darbų reikalavimai taikomi paslaugų teikėjams ir juridiniams asmenims, kurie savarankiškai atlieka su savo valdoma transporto priemone susijusius darbus.

4Vykdant darbus privaloma turėti taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2013 m. liepos 15 d. įsakymu Nr. D1-528 „Dėl Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklių patvirtinimo“, ir (ar) taršos leidimą Taršos leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2014 m. kovo 6 d. įsakymu Nr. D1-259 „Dėl Taršos leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklių patvirtinimo“, nustatytais atvejais. 

5.    Apraše vartojamos sąvokos:

5.1. Atkuriamasis remontas – eismo ar kitokio įvykio metu sugadintos transporto priemonės, kuriai reikalinga techninė ekspertizė, remontas.

5.2. Diagnostika – transporto priemonės techninės priežiūros ar remonto procedūra, kurios metu nustatoma transporto priemonės dalies, sistemos, komponento, įrangos gedimo priežastis arba patvirtinama, kad gedimas pašalintas, pvz., ratų geometrijos matavimas, stabdžių efektyvumo patikra, priekinių žibintų sureguliavimo patikra, variklio veikimo parametrų patikra pasinaudojant transporto priemonės borto diagnostikos įranga.

5.3. Gedimas – transporto priemonės dalies, įrangos, komponento, sistemos veikimo sutrikimas arba neveikimas taip, kaip numatyta gamintojo arba susisiekimo ministro arba jo įgalioto asmens tvirtinamuose techniniuose motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimuose.

5.4. Techninė priežiūra – procedūros ir technologiniai procesai transporto priemonės techninei būklei, kad atitiktų susisiekimo ministro arba jo įgalioto asmens tvirtinamus techninius motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimus, ar jos dalies, įrangos, komponento, sistemos gamintojo numatytiems veikimo parametrams išlaikyti.

5.5. Techninė pagalba – transporto priemonės buvimo vietoje pagal transporto priemonės valdytojo iškvietimą teikiama paslauga, kuri apima diagnostiką, padangų remontą ir (ar) keitimą, ratų keitimą, stiklų remontą jų nekeičiant, žibintų šviesos šaltinių keitimą, įrangos, sistemos ar komponento papildymą eksploataciniais skysčiais (pvz., aušinimo, stabdžių, vairo stiprintuvo, langų plovimo).

5.6. Remontas – procedūros ir technologiniai procesai transporto priemonės techninei būklei, kad atitiktų susisiekimo ministro arba jo įgalioto asmens tvirtinamus techninius motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimus, ar jos dalies, įrangos, komponento, sistemos ar transporto priemonės gamintojo numatytiems veikimo parametrams atkurti.

5.7. Sąvoka „perdirbimas“ suprantama taip, kaip ji apibrėžta Motorinių transporto priemonių, jų priekabų gamybos ir perdirbimo ir techninės ekspertizės atlikimo tvarkos apraše, patvirtintame Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2008 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 2B-515 „Dėl Motorinių transporto priemonių, jų priekabų gamybos ir perdirbimo ir techninės ekspertizės atlikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

5.8. Sąvokos „techninė ekspertizė“ ir „transporto priemonė“ suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatyme.

5.9.    Sąvoka „švietimo teikėjas“ suprantama taip, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme.

5.10Sąvokos „atsarginės dalys“, „dalys“, „gamintojas“, „įgaliotasis remonto paslaugų teikėjas“, „įranga“, „komponentas“, „nepriklausomas remonto paslaugų teikėjas“, „transporto priemonės borto diagnostikos (angl. OBD) informacija“ „transporto priemonės remonto ir priežiūros informacija“, „sistema“ suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos 2018 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2018/858 dėl motorinių transporto priemonių ir jų priekabų bei tokioms transporto priemonėms skirtų sistemų, komponentų ir atskirų techninių mazgų patvirtinimo ir rinkos priežiūros, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (EB) Nr. 715/2007 ir (EB) Nr. 595/2009 bei panaikinama Direktyva 2007/46/EB su visais pakeitimais.

5.11Kitos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatyme, Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos statybos įstatyme, Lietuvos Respublikos žemės įstatyme, Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatyme, Lietuvos Respublikos vandens įstatyme, Lietuvos Respublikos aplinkos oro apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatyme, Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatyme, Motorinių transporto priemonių, jų priekabų gamybos ir perdirbimo ir techninės ekspertizės atlikimo tvarkos apraše, patvirtintame Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2008 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 2B-515 „Dėl Motorinių transporto priemonių, jų priekabų gamybos ir perdirbimo ir techninės ekspertizės atlikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

6.  Darbai turi būti atliekami taip, kad neprieštarautų transporto priemonės remonto ir priežiūros informacijai ir nenulemtų transporto priemonės techninės būklės neatitikties susisiekimo ministro arba jo įgalioto asmens tvirtinamiems techniniams motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimams ir Aprašo VI skyriuje nurodytiems aplinkos oro apsaugos reikalavimams.

 

II SKYRIUS

BENDRIEJI REIKALAVIMAI PASLAUGOS TEIKĖJUI

 

7.    Paslaugos teikėjas privalo:

7.1. paslaugos teikimo vietoje ir interneto svetainėje (jei tokią turi) pateikti gamintojų, kurių transporto priemonių techninę priežiūrą ir (ar) remontą atlieka, sąrašą, informacijos šaltinius, kuriais naudojasi atlikdamas procedūras ar technologinius procesus, atliekamų paslaugų, procedūrų ar technologinių procesų kainas ar kainų rėžius arba valandinius įkainius, paslaugos įvykdymo terminus ir sąlygas;

7.2. turėti ir naudoti diagnostikai skirtą įrangą, kitą įrangą, įrankius ir (ar) matavimo priemones, reikalingas konkretiems darbams atlikti;

7.3. užtikrinti metrologinę naudojamų matavimo priemonių patikrą ar priežiūrą, jei tos priemonės yra teisinio metrologinio reglamentavimo objektai pagal Lietuvos Respublikos metrologijos įstatymą ir (ar) jos yra Teisinio metrologinio reglamentavimo sritims priskirtų matavimo priemonių ir jų grupių ir laiko intervalų tarp periodinių matavimo priemonių patikrų sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro 2014 m. rugpjūčio 1 d. įsakymu Nr. 4-523 „Dėl Teisinio metrologinio reglamentavimo sritims priskirtų matavimo priemonių ir jų grupių ir laiko intervalų tarp periodinių matavimo priemonių patikrų sąrašo patvirtinimo“;

7.4. turėti paslaugai teikti reikalingą kvalifikaciją ir kompetenciją, kurią įrodo transporto priemonės ar jų dalių, įrangos, komponentų, sistemos gamintojo, taip pat diagnostikai skirtos įrangos gamintojo, remonto technologijos ar naudojamų medžiagų gamintojo arba švietimo teikėjų išduoti dokumentai;

7.5. užtikrinti, kad darbuotojai įgytų su technine priežiūra ir (ar) remontu susijusių naujų žinių, būtų supažindinami su transporto priemonių gamybos naujovėmis ir galėtų patvirtinti tai gamintojų arba švietimo teikėjų išduotais dokumentais:

7.5.1. ne rečiau kaip kartą per 3 kalendorinius metus, jeigu paslaugos teikėjas yra nepriklausomas remonto paslaugų teikėjas arba įgaliotasis remonto paslaugų teikėjas, kuris teikia ne tik gamintojo, kurio yra įgaliotas, transporto priemonių priežiūros paslaugą;

7.5.2. periodiškai, kaip nustatyta gamintojo, jeigu paslaugos teikėjas teikia tik gamintojo, kurio yra įgaliotas, transporto priemonių priežiūros paslaugą;

7.6. saugoti rašytines paslaugų sutartis, kuriomis patvirtinamas susitarimas tarp transporto priemonės valdytojo ir paslaugos teikėjo dėl paslaugos atlikimo (toliau – užsakymo paraiška), ir kitus su paslaugos teikimu susijusius dokumentus ir duomenis (įskaitant nurodytus Aprašo IX skyriuje) Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatyme nustatyta tvarka ne trumpiau kaip 5 kalendorinius metus po paslaugos suteikimo dienos.

 

III SKYRIUS

DARBŲ VIETAI TAIKOMI APLINKOS APSAUGOS REIKALAVIMAI

 

8.  Darbai turi būti atliekami Aprašo 9 punkto nuostatas atitinkančiose patalpose ar statiniuose (toliau – darbų vieta), išskyrus, kai:

8.1. atliekama transporto priemonės diagnostika ar teikiama techninė pagalba, remonto ir (ar) keitimo, ratų keitimo, stiklų remonto jų nekeičiant, žibintų šviesos šaltinių keitimo, įrangos, sistemos ar komponento papildymo eksploataciniais skysčiais (pvz., aušinimo, stabdžių, vairo stiprintuvo, langų plovimo) paslauga;

8.2. paslaugų teikėjo teritorijoje (veiklos vietoje) pildomos oro kondicionavimo sistemos;

8.3. darbus savarankiškai atlieka fiziniai asmenys – transporto priemonių valdytojai.

9Darbų vieta turi atitikti šiuos reikalavimus:

9.1. Turi būti įrengta skysčiams nelaidi danga, atspari ardančiam degalų, transporto priemonėje naudojamų eksploatacinių ir kitų skysčių poveikiui.

9.2. Nutekėjusių skysčių surinkimo sistema (jeigu įrengta ar ketinama ją įrengti) negali būti sujungta su nuotakynu (išskyrus darbų vietas, skirtas transporto priemonių kėbului plauti).

9.3. Darbų vietoje turi būti priemonių išsiliejusiems teršalams surinkti ir (ar) neutralizuoti: absorbentų komplektų ar kitų priemonių, leidžiančių absorbuoti, neutralizuoti ne mažiau kaip 0,01 m3 bet kuriai transporto priemonei eksploatuoti naudojamo skysčio (išskyrus neužterštą vandenį) ir ne mažiau kaip 0,1 m3 naftos produktų.

 

 

 

 

IV SKYRIUS

ATLIEKŲ TVARKYMO REIKALAVIMAI DARBAMS

 

10Paslaugų teikėjas turi iki paslaugų teikimo pradžios Vieningoje gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinėje sistemoje (toliau – GPAIS) pateikti transporto priemonių techninės priežiūros, remonto ir (ar) techninės pagalbos paslaugų teikėjo deklaraciją, kurios nustatyta forma pateikta Aprašo 1 priede (toliau – deklaracija). Pasikeitus deklaracijos duomenims, paslaugos teikėjas privalo ne vėliau kaip per 5 darbo dienas patikslinti deklaracijos duomenis GPAIS.

11.  GPAIS deklaraciją pateikęs paslaugų teikėjas įtraukiamas į transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugas teikiančių įmonių sąrašą (toliau – sąrašas). Sąraše pateikiami duomenys apie paslaugų teikėjus ir jų vykdomą veiklą – juridinio asmens kodas ir pavadinimas arba fizinio asmens, vykdančio individualią veiklą, vardas ir pavardė, veiklos vietos adresas, vykdoma veikla.

12.  Sąrašas skelbiamas GPAIS interneto svetainėje. Paslaugos teikėjas iš sąrašo pašalinamas, kai GPAIS pateikia informaciją, kad registruotoje veiklos vietoje paslaugos nebeteikiamos.

13Paslaugų teikėjas privalo tvarkyti atliekų susidarymo apskaitą ir teikti atliekų susidarymo apskaitos metines ataskaitas Atliekų susidarymo ir tvarkymo apskaitos ir ataskaitų teikimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. gegužės 3 d. įsakymu Nr. D1-367 „Dėl Atliekų susidarymo ir tvarkymo apskaitos ir ataskaitų teikimo taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

14Paslaugų teikėjas techninės pagalbos metu susidariusias atliekas turi nugabenti deklaracijoje nurodytos veiklos vietos adresu ir ten laikinai laikyti Atliekų tvarkymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. 217 „Dėl Atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Atliekų tvarkymo taisyklės), nustatyta tvarka. Deklaracijoje nurodyta veiklos vieta laikoma atliekų susidarymo vieta.

15.  Darbų metu:

15.1.  nutekėję teršalai turi būti surenkami (pvz., absorbuojami, valomi), susidariusios atliekos identifikuojamos Atliekų tvarkymo taisyklėse nustatyta tvarka;

15.2.  susidariusios atliekos turi būti tvarkomos Atliekų tvarkymo taisyklėse, Baterijų ir akumuliatorių bei baterijų ir akumuliatorių atliekų tvarkymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. 625 „Dėl Baterijų ir akumuliatorių bei baterijų ir akumuliatorių atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

16.  Aprašas neapriboja paslaugų teikėjo teisių imtis papildomų priemonių saugiam atliekų laikymui užtikrinti atsižvelgiant į jų savybes ir kiekį.

17Paslaugų teikėjas transporto priemonės valdytojui jo prašymu perduoda tik iš jo valdomos transporto priemonės išmontuotas pakartotinai naudoti tinkamas transporto priemonės dalis. Paslaugų teikėjas apie tai nurodo užsakymo paraiškoje.

18Išmontuota transporto priemonės dalis, kurios po paslaugų suteikimo atsisakė transporto priemonės valdytojas, paslaugų teikėjo tvarkoma kaip atlieka ir perduodama atliekų tvarkytojui.

 

V SKYRIUS

NUOTEKŲ TVARKYMO REIKALAVIMAI DARBAMS

 

19.  Atliekant darbus susidarančios nuotekos tvarkomos Nuotekų tvarkymo reglamente, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gegužės 17 d. įsakymu Nr. D1-236 „Dėl Nuotekų tvarkymo reglamento patvirtinimo“ (toliau – Nuotekų tvarkymo reglamentas), nustatyta tvarka.

20.   Skysčiai, kurie susidaro plaunant variklius ar jų dalis, ir jiems plauti naudojamas ne vanduo ir paviršinio aktyvumo medžiagos (detergentai), o kitos medžiagos (pvz., tirpikliai ar tirpiklių turintys preparatai) negali patekti į nuotakyną ir (ar) į aplinką – jie turi būti tvarkomi kaip pavojingos atliekos Atliekų tvarkymo taisyklėse nustatyta tvarka.

21.   Nuotekos, susidarančios plaunant transporto priemones, laikomos gamybinėmis nuotekomis ir tvarkomos Nuotekų tvarkymo reglamente nustatyta tvarka.

22.  Paviršinės nuotekos, susidarančios darbų vietos teritorijoje, turi būti tvarkomos pagal Paviršinių nuotekų tvarkymo reglamento, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. balandžio 2 d. įsakymu Nr. D1-193 „Dėl Paviršinių nuotekų tvarkymo reglamento patvirtinimo“, reikalavimus.

 

 

VI SKYRIUS

APLINKOS ORO APSAUGOS REIKALAVIMAI DARBAMS

 

23.  Atliekant transporto priemonės degalų tiekimo, oro tiekimo, išmetamųjų dujų neutralizavimo dalių, įrangos, komponentų, sistemų, kurios daro poveikį išmetamosioms dujoms, darbus, turi būti:

23.1laikomasi Aplinkos oro taršos šaltinių ir iš jų išmetamų teršalų inventorizacijos ir ataskaitų teikimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 340 „Dėl Aplinkos oro taršos šaltinių ir iš jų išmetamų teršalų inventorizacijos ir ataskaitų teikimo taisyklių patvirtinimo“, reikalavimų (išskyrus teikiant techninę pagalbą);

23.2vadovaujamasi aplinkos apsaugos normatyviniais dokumentais „Automobiliai su benzininiais (kibirkštinio uždegimo) varikliais. Anglies monoksidas išmetamosiose dujose. Normos ir matavimo metodai. LAND 14–2015“ ir „Automobiliai su dyzeliniais (uždegimo suspaudimu) varikliais. Išmetamųjų dujų dūmingumas. Normos ir matavimo metodai. LAND 15–2015“, patvirtintais Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2000 m. kovo 8 d. įsakymu Nr. 89 „Dėl aplinkos apsaugos normatyvinių dokumentų LAND 14–2015 ir LAND 15–2015 patvirtinimo“ (toliau – Teršalų išmetimo reikalavimai).

24.  Transporto priemonės techninė būklė, jei buvo atlikta degalų tiekimo, oro tiekimo, išmetamųjų dujų neutralizavimo dalių, įrangos, komponentų, sistemų techninė priežiūra ar remontas, įskaitant perdirbimą, privalo atitikti susisiekimo ministro arba jo įgalioto asmens tvirtinamus techninius motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimus, o išmetamosios dujos – Teršalų išmetimo reikalavimuose nustatytas normas. Išmetamųjų dujų neutralizavimo įranga (katalizatorius, kietųjų dalelių filtras) pakeičiama nauja arba naudota, jei ši dar yra veiksminga. Po atliktų darbų patikrinama išmetamųjų dujų atitiktis Teršalų išmetimo reikalavimuose nustatytoms normoms, – atliekamas išmetamųjų dujų parametrų matavimas, kurio rezultatai nurodomi užsakymo paraiškoje ar kituose transporto priemonės valdytojui išduodamuose dokumentuose.

25.  Draudžiama į transporto priemonę įmontuoti dalis, įrangą, komponentus, sistemas, kurie nenumatyti gamintojo ir mažina, atjungia ar išderina išmetamųjų dujų neutralizavimo įrangos veikimą ir (ar) veiksmingumą.

26Transporto priemonę ar jos dalis padengiant pakartotinės apdailos produktais ne jos gamybos metu (toliau – pakartotinė apdaila) privaloma:

26.1naudoti dažymo kameras, kurios turi dažymo kamerų gamintojo ar jo įgalioto atstovo išduotus dokumentus;

26.2naudoti pakartotinės apdailos produktus, paženklintus pagal Lakiųjų organinių junginių kiekių, susidarančių naudojant organinius tirpiklius tam tikrų dažų, lakų ir transporto priemonių pakartotinės apdailos produktų sudėtyje, ribojimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2005 m. liepos 25 d. įsakymu                  Nr. D1-379/4-273 „Dėl Lakiųjų organinių junginių kiekių, susidarančių naudojant organinius tirpiklius tam tikrų dažų, lakų ir transporto priemonių pakartotinės apdailos produktų sudėtyje, ribojimo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – LOJ turinčių produktų naudojimo taisyklės), reikalavimus. Lakiųjų organinių junginių (toliau – LOJ) turinčių produktų sudėtyje LOJ kiekis neturi viršyti LOJ turinčių produktų naudojimo taisyklėse nustatytų kiekio ribinių verčių.

 

VII SKYRIUS

TRANPORTO PRIEMONIŲ ORO KONDICIONAVIMO SISTEMŲ TECHNINĖS PRIEŽIŪROS REIKALAVIMAI

 

27.  Su transporto priemonių oro kondicionavimo sistemomis susijusių darbų reikalavimai:

27.1draudžiama į atmosferą išleisti fluorintas šiltnamio efektą sukeliančias dujas (toliau – ŠESD), jei tai nėra techniškai būtina jas naudojant pagal paskirtį;

27.2prieš pildant transporto priemonės oro kondicionavimo sistemą, privaloma atlikti jos įrangos slėgio matavimus ir įsitikinti, kad nėra ŠESD nuotėkio ir įranga yra techniškai tvarkinga. Pastebėjus slėgio sumažėjimą ar kitus įrangos pažeidimus, susijusius su ŠESD nuotėkiu, draudžiama transporto priemonės oro kondicionavimo sistemą pildyti ŠESD neatlikus įrangos pažeidimų remonto;

27.3paslaugų teikimo vietoje privaloma turėti naudojamų ŠESD įsigijimą patvirtinančius dokumentus pagal 2014 m. balandžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr.517/2014 dėl fluorintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr.842/2006;

27.4paslaugų teikimo vietoje privaloma turėti kompetenciją patvirtinantį dokumentą pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2015 m. gegužės 8 d. įsakymo Nr. D1-393 „Dėl darbuotojų, atliekančių darbus, susijusius su fluorintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų tvarkymu, mokymo ir atestavimo reikalavimų“ 1 punkto nuostatas.

 

VIII SKYRIUS

APLINKOS APSAUGOS REIKALAVIMAI FIZINIAMS ASMENIMS, KURIE SAVARANKIŠKAI ATLIEKA SU SAVO VALDOMA TRANSPORTO PRIEMONE SUSIJUSIUS DARBUS

 

28Kai fizinis asmuo savarankiškai atlieka su savo valdoma transporto priemone susijusius darbus:

28.1susidariusios atliekos tvarkomos Atliekų tvarkymo taisyklėse nustatyta tvarka;

28.2naudoti netinkami transporto priemonių eksploataciniai skysčiai (išskyrus vandenį) negali patekti į nuotakyną ir (ar) į aplinką ir turi būti tvarkomi kaip pavojingosios atliekos;

28.3susidariusios nuotekos tvarkomos Nuotekų tvarkymo reglamente nustatyta tvarka.

 

IX SKYRIUS

PASLAUGŲ TEIKIMO TVARKA

 

29.  Paslaugos gali būti pradėtos teikti tik užpildžius 2 egzemplioriais užsakymo paraiškos, kurios rekomenduojama forma pateikta Aprašo 2 priede, I dalį „Pradžia“ arba bet kokį kitą paslaugos teikėjo naudojamą dokumentą, atitinkantį Aprašo 2 priede nurodytos rekomenduojamos užsakymo paraiškos turinį, ir perdavus vieną egzempliorių transporto priemonės valdytojui. Užsakymo paraiška gali būti pildoma elektronine forma, užpildyta paraiška turi būti perduota transporto priemonės valdytojui elektroniniu paštu.

30.  Užsakymo paraiška paslaugos teikėjo sprendimu gali būti nepildoma:

 

30.1.  atliekant transporto priemonės diagnostiką ar teikiant techninę pagalbą, padangų remonto ir (ar) keitimo, ratų keitimo, stiklų remonto jų nekeičiant, žibintų šviesos šaltinių keitimo, įrangos, sistemos ar komponento papildymo eksploataciniais skysčiais (pvz., aušinimo, stabdžių, vairo stiprintuvo, langų plovimo) paslaugą;

 

30.2.  teikiant transporto priemonių ar jų dalių, įrangos, sistemos, komponentų plovimo paslaugą;

30.3.  teikiant transporto priemonių salonų ir jų elementų remonto ir valymo paslaugas;

30.4.  teikiant transporto priemonių papildomo padengimo antikorozinėmis priemonėmis paslaugą;

30.5.  atliekant gamintojo nenumatytos transporto priemonės dalies, įrangos, komponento ar sistemos (pavyzdžiui, vaizdo ir (ar) garso įrangos, papildomos bagažinės, dviračių laikiklių, papildomų šviesos žibintų, stiklų plėvelių, dekoratyvinių elementų ir pan.) montavimo (įdėjimo), keitimo, jų techninės priežiūros ir (ar) remonto paslaugą;

30.6.  atliekant tik diagnostiką (be techninės priežiūros ir (ar) remonto).

31.  Užsakymo paraiškos nebuvimas Aprašo 30 punkte nurodytais atvejais nepanaikina paslaugos teikėjo pareigos informuoti transporto priemonės valdytoją apie galimą neigiamą atliktų darbų poveikį transporto priemonės išvaizdai ar transporto priemonės dalių, įrangos, sistemų, komponentų veikimo parametrams, suteikti kokybės garantiją ir išduoti kasos aparato ar grynųjų pinigų priėmimo dokumentą.

32.  Paslauga laikoma pradėta teikti, kai transporto priemonė yra fiziškai perduota paslaugos teikėjui – yra paslaugos teikėjo darbų vietoje, jų teritorijoje ir (ar) transporto priemonės valdytojas yra perdavęs jos variklio paleidimo raktą.

33.  Jeigu transporto priemonės valdytojas nenurodo, kokius darbus reikia atlikti, arba gedimo priežastis nežinoma, paslaugos teikėjas privalo atlikti diagnostiką, paskui planuojami darbai, kuriuos reikia atlikti, ir numatomos reikalingos atsarginės dalys ir medžiagos.

34Jei paslaugos teikėjas naudojasi trečiųjų asmenų paslaugomis, jis privalo nurodyti tai užsakymo paraiškoje. Jei trečiųjų asmenų paslaugos prireikia teikiant paslaugą, būtina gauti (atsekama forma ir būdu) transporto priemonės valdytojo pritarimą.

35.  Atkuriamąjį remontą paslaugos teikėjas gali atlikti tik vadovaudamasis transporto priemonės gamintojo transporto priemonės remonto ir priežiūros informacija.

36.  Visi planuojami ir reikalingi papildomi darbai ir atsarginės dalys turi būti atsekama forma ir būdu suderinti su transporto priemonės valdytoju. Atsarginės dalys turi būti tinkamos tik tai konkrečiai transporto priemonei, išskyrus, kai gautas (atsekama forma ir būdu) transporto priemonės valdytojo prašymas arba sutikimas panaudoti kitai transporto priemonei tinkamą atsarginę dalį ir kai tai nepakenks transporto priemonės saugumui, nesutrikdys transporto priemonės įrangos, sistemų ar komponentų veikimo.

37Teikiant paslaugą pildoma užsakymo paraiškos, kurią turi paslaugos teikėjas, II dalis „Paslaugos eiga“. Kai atliekamas atkuriamasis remontas, jo metu paslaugos teikėjas privalo padaryti visų atliktų procedūrų, technologinių procesų ir pakeistų dalių nuotraukas (raiška – ne mažesnė kaip 1181×1795 pikselių) ar vaizdo įrašą apie remontuojamą transporto priemonę, kuris leistų identifikuoti tarpines atkuriamojo remonto procedūras ir pakeistas dalis, kurios tampa nematomos baigus atkuriamąjį remontą

38.  Suteikus paslaugą, transporto priemonės valdytojui išduodama užsakymo paraiška, kuri paslaugos teikėjo buvo papildyta Aprašo 33, 34 ir 36 punktuose nurodytais atvejais, ir papildomai nurodoma:

38.1paslaugos: atlikti darbai, jų kiekis arba trukmė, kaina;

38.2atliekant kiekvieną darbą panaudotos atsarginės dalies pavadinimas, kiekis, kaina, gamintojas, gamintojo suteiktas kodas;

38.3informacija apie transporto priemonės valdytojui perduotas pakartotinai naudoti tinkamas transporto priemonės dalis;

38.4paslaugos rezultatas: ar atlikti visi užsakymo paraiškoje nurodyti darbai, jei buvo atliekamas remontas, – ar gedimas pašalintas, jei ne, nurodoma, kas neatlikta, koks gedimas nepašalintas, neatlikimo ar gedimo nepašalinimo priežastis;

38.5teikiant paslaugą pastebėtus kitus transporto priemonės gedimus ar trūkumus;

38.6transporto priemonės išmetamųjų dujų faktinių išmatuotų parametrų atitiktis Teršalų išmetimo reikalavimuose nustatytoms normoms, jei teikiant paslaugą remontuotos (reguliuotos, keistos) degalų tiekimo, oro tiekimo, išmetamųjų dujų neutralizavimo dalys, įranga, komponentai, sistemos, darančios poveikį išmetamosioms dujoms;

38.7jei yra, – paslaugos teikėjo arba gamintojo paaiškinimai ir rekomendacijos.

39.  Aprašo 38 punkte nurodyta informacija gali būti pateikta kituose transporto priemonės valdytojui išduodamuose dokumentuose (pvz., sąskaitoje faktūroje, perdavimo–priėmimo akte, grynųjų pinigų priėmimo kvite).

40.  Paslaugos teikėjas Aprašo 35 punkte nurodytą informaciją ir Aprašo 37 punkte nurodytą vaizdo medžiagą privalo pateikti techninės ekspertizės įmonei jos prašymu.

41.  Paslaugos teikėjui draudžiama parengti ir transporto priemonės valdytojui išduoti bet kokius dokumentus, patvirtinančius transporto priemonės atkuriamojo remonto eigą, atliktas procedūras ir technologinius procesus, jų kokybę ir (ar) rezultatą, jei paslaugos teikėjas faktiškai jų neatliko arba atliko ne visus.

42.  Paslaugos kokybės garantiją paslaugos teikėjas suteikia Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka. Paslaugos teikėjas atsako ir už trečiųjų asmenų suteiktas paslaugas, išskyrus, kai transporto priemonės valdytojas su jais yra sudaręs atskiras užsakymo paraiškas.

43.  Ginčai tarp paslaugos teikėjo ir transporto priemonės valdytojo sprendžiami Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatymo ir Civilinio kodekso nustatyta tvarka.

 

X SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

44.  Eismo saugumui svarbūs elementai (stabdžių, vairavimo sistemos, pakabos, sukabintuvų ir grąžulų apkrovą laikančios dalys) negali būti mechaniškai tiesinami, virinami. Kitais būdais negali būti remontuojami, jei dėl to gali būti pažeista metalo struktūra, elementų atsparumas, standumas, pasikeisti tvirtinimo ir kitos gamintojo nurodytos savybės.

45.  Atlikus darbus, neturi sumažėti transporto priemonės saugumas ar pablogėti jos įrangos, sistemų ar komponentų veikimo parametrai, laikančiosios konstrukcijos sudėtinių dalių, jų jungčių atsparumas ir patikimumas, vairuotojo sėdėjimo vietos ergonomika ir keleivių bei krovinių vežimo sąlygos.

46.  Už Aprašo nuostatų nesilaikymą paslaugos teikėjai ir transporto priemonės valdytojai atsako Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse, Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatyme nustatyta tvarka.

47.  Tvarkant asmens duomenis vadovaujamasi 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis  duomenų  apsaugos  reglamentas).

 

_________________


 

part_0ef7c0e9f84b452e9e1e8304a9dca6bd_end

part_079c4f5bf1774e7c87c5dc4c21ac998a_end

Reikalavimų transporto priemonių techninei priežiūrai, remontui, techninei pagalbai ir perdirbimui aprašo

1 priedas

 

(Transporto priemonių techninės priežiūros, remonto ir techninės pagalbos paslaugų teikėjo deklaracijos forma)

 

 

(juridinio asmens pavadinimas ar fizinio asmens, vykdančio individualią veiklą, vardas ir pavardė)

 

(individualios veiklos pažymos numeris ar juridinio asmens kodas, veiklos vietos adresas, telefonas, el. paštas)

 

TRANSPORTO PRIEMONIŲ TECHNINĖS PRIEŽIŪROS, REMONTO IR TECHNINĖS PAGALBOS PASLAUGŲ TEIKĖJO DEKLARACIJA

__________________

(data)

Paslaugų teikimo pradžia – ______________ 

Paslaugų teikimo pabaiga – ______________ 

Atliekamų darbų sritys:

 

1.    mechaninis remontas

 

2.    elektrinės įrangos remontas

 

3.    elektroninių įpurškimo sistemų remontas

 

4.    einamoji techninė priežiūra

 

5.    kėbulo remontas

 

6.    variklinių transporto priemonių dalių remontas

 

7.    plovimas, poliravimas, purškimas ir dažymas

 

8.    priekinių stiklų ir langų remontas

 

9.    variklinių transporto priemonių sėdynių remontas

 

10.  padangų ir kamerų remontas, dėjimas ar keitimas

 

11.  antikorozinis apdorojimas

 

12.  dalių ir pagalbinių reikmenų įrengimas ne gamybos proceso metu

 

13.  oro kondicionierių pildymas ir remontas

 

Kita informacija:

 

1.   vidutinis automobilių po techninės priežiūros, remonto ar techninės pagalbos skaičius (vnt./mėn.),

 

2.    dažymo kamerų:

2.1. skaičius (vnt.)

2.2. pajėgumas (-i)

2.3. šildymo ir (ar) džiovinimo sistemoje naudojamas (ko nereikia, išbraukti):

2.3.1. dyzelinas

2.3.2. dujos

2.3.3. elektra

2.3.4. infraraudonieji spinduliai

 

3.  patalpos ar statinio plotas ( m2)

 

4.  patalpos ar statinio teritorijos (kiemo) plotas (arais)

 

 

_____________________________________________________________

(vadovo arba įgalioto asmens pareigos, vardas, pavardė)

__________________________


 

part_97d36993f75346a18cb7936b85ba2f6d_end

Reikalavimų transporto priemonių techninei priežiūrai, remontui, techninei pagalbai ir perdirbimui aprašo

2 priedas

 

(Rekomenduojama užsakymo paraiškos forma)

 

UŽSAKYMO PARAIŠKA

 

20__-__-__ Nr. ___________

 

I. Pradžia

 

Informacija apie paslaugos teikėją:

Pavadinimas arba vardas, pavardė

 

Įmonės kodas (jei juridinis asmuo)

 

Paslaugos teikimo adresas

 

Telefonas

 

El. paštas

 

 

Informacija apie transporto priemonę:

Markė

 

Modelis

 

Valst. registracijos Nr.

 

Kėbulo Nr. (VIN)

 

Degalų rūšis

 

Odometro rodmenys

 

 

Informacija apie transporto priemonės savininką (valdytoją):

Pavadinimas arba vardas, pavardė

 

Telefonas(a)

 

El. paštas(a)

 

 

Transporto priemonės valdytojo pateikta informacija apie paslaugą (gedimai arba pageidaujami atlikti darbai, kitos pastabos):

 

 

Pastabos apie transporto priemonės komplektiškumą, matomus kėbulo ar salono pažeidimus:

 

 

Transporto priemonės valdytojo parašas

 

Diagnostikos rezultatai (kai atliekama)(b):

 

 

Planuojamų atlikti darbų sąrašas:

Eil. Nr.

Darbas

Kiekis arba valandų skaičius

Vieneto kaina su PVM arba valandinis įkainis su PVM

Suma su PVM

1

2

3

4

5

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

Planuojamų panaudoti paslaugos teikėjo atsarginių dalių ir medžiagų sąrašas:

Eil. Nr.

Pavadinimas

Nauja arba naudota

Gamintojas (pildoma, jei gamintojas žinomas)

Kodas, nurodytas ant atsarginės dalies

Kiekis

Vieneto kaina su PVM

Suma su PVM

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

Transporto priemonės valdytojo pateiktų atsarginių dalių ir medžiagų sąrašas:

Eil. Nr.

Pavadinimas

Nauja arba naudota

Gamintojas (pildoma, jei gamintojas žinomas)

Kodas, nurodytas ant atsarginės dalies

Kiekis

1

2

3

4

5

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preliminari paslaugos kaina

 

Transporto priemonės valdytojo parašas

arba jei planuojami darbų, atsarginių dalių medžiagų sąrašai patvirtinami nuotoliniu būdu:

□ skambučiu

□ žinute

□ el. paštu

 

II. Paslaugos eiga

Suteikiant paslaugą nustatyti gedimai ir diagnostikos rezultatai (kai atliekama)(b):

 

 

Papildomai reikalingų atlikti darbų sąrašas:

Eil. Nr.

Darbas

Šalinamas gedimas

Kiekis arba valandų skaičius

Vieneto kaina su PVM arba valandinis įkainis su PVM

Suma

1

2

3

4

5

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

Papildomai reikalingų atsarginių dalių ir medžiagų sąrašas (paslaugos teikėjas):

Eil. Nr.

Pavadinimas

Nauja arba naudota

Gamintojas (pildoma, jei gamintojas žinomas)

Kodas, nurodytas ant atsarginės dalies

Kiekis

Vieneto kaina

Suma

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

Papildomai transporto priemonės valdytojo pateiktų atsarginių dalių ir medžiagų sąrašas:

Eil. Nr.

Pavadinimas

Nauja arba naudota

Gamintojas (pildoma, jei gamintojas žinomas)

Kodas, nurodytas ant atsarginės dalies

Kiekis

1

2

3

4

5

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Transporto priemonės savininko (valdytojo) parašas

arba jei planuojami darbų, atsarginių dalių medžiagų sąrašai patvirtinami nuotoliniu būdu:

□ skambučiu

□ žinute

□ el. paštu

 

III. Paslaugos suteikimo patvirtinimas

 

Atliktų darbų sąrašas:

Eil. Nr.

Darbas

Kiekis arba trukmė

Vieneto kaina su PVM arba valandinis įkainis su PVM

Suma

1

2

3

4

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

Panaudotų paslaugos teikėjo atsarginių dalių ir medžiagų sąrašas:

Eil. Nr.

Pavadinimas

Nauja arba naudota

Gamintojas (pildoma, jei gamintojas žinomas) 

Kodas, nurodytas ant atsarginės dalies

Kiekis

Vieneto kaina su PVM

Suma

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

Galutinė suteiktos paslaugos kaina

 

Neatliktų darbų ir (ar) gedimų sąrašas:

Eil. Nr.

Darbas ar gedimas

Priežastis

1

2

3

 

 

 

 

 

 

 

Transporto priemonės valdytojui perduotos išmontuotos pakartotinai naudoti tinkamos transporto priemonės dalys:

Eil. Nr.

Pavadinimas

Kiekis

1

2

3

 

 

 

 

 

 

 

Pildoma, jei buvo atlikta lentelėje nurodytų parametrų vertėms įtaką galinčių daryti dalių, įrangos, komponentų, sistemų techninė priežiūra ar remontas ir ši informacija nėra pateikiama prieduose (lentelė paslaugos teikėjo turi būti papildyta kitais įrašais, jei dalies, įrangos, komponento, sistemos veikimo parametrai gali būti pamatuoti):

Parametras

Ribinė vertė

Matavimo rezultatas

CO (tūrio procentais) (benzininis variklis)(c)

 

 

Dūmingumas (šviesos absorbcijos koeficientas) (m1) (dyzelinis variklis)(c)

 

 

Žibintų sureguliavimas(d)

 

 

Ratų geometrija(e)

 

 

Elektros generatoriaus krovimo įtampa(e)

 

 

Turbinos sukuriamas slėgis(e)

 

 

Slėgis degalų tiekimo sistemoje (degalų siurblys)(e)

 

 

Slėgis degalų tiekimo sistemoje (degalų purkštukai)(e)

 

 

Degalų srauto kiekis degalų tiekimo sistemoje (degalų siurblys)(e)

 

 

Degalų srauto kiekis degalų tiekimo sistemoje (degalų purkštukai)(e)

 

 

Oro srauto kiekis oro tiekimo sistemoje(e)

 

 

Variklio kompresija(e)

 

 

 

Paaiškinimai ir rekomendacijos:

 

 

Kokybės garantijos sąlygos:

 

 

Kitos pastabos:

 

 

Priedai (jei diagnostika atlikta paslaugos pradžioje – diagnostikos ataskaitos po suteiktos paslaugos, kt. dokumentai):

 

 

Paslaugos teikėjo atstovo vardas, pavardė

 

Parašas

 

 

Transporto priemonės savininko (valdytojo) parašas

 

_____________

Pastabos:

1. „(a)“ reiškia, kad gali būti nurodytas vienas iš jų.

2. „(b)“ reiškia, kad kai yra transporto priemonės borto diagnostikos (angl. OBD) informacija, gali būti pateiktas priedas prie užsakymo paraiškos.

3. „(c)“ reiškia, kad pildoma, jei remontuotos (reguliuotos, keistos) degalų tiekimo, oro tiekimo, išmetamųjų dujų neutralizavimo dalys, įranga, komponentai, sistemos, darančios poveikį išmetamosioms dujoms. Matavimai atliekami Aplinkos apsaugos normatyviniuose dokumentuose „Automobiliai su benzininiais (kibirkštinio uždegimo) varikliais. Anglies monoksidas išmetamosiose dujose. Normos ir matavimo metodai. LAND 14–2015“ ir „Automobiliai su dyzeliniais (uždegimo suspaudimu) varikliais. Išmetamųjų dujų dūmingumas. Normos ir matavimo metodai. LAND 15–2015“, patvirtintuose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2000 m. kovo 8 d. įsakymu Nr. 89 „Dėl aplinkos apsaugos normatyvinių dokumentų LAND 14–2015 ir LAND 15–2015 patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

4. „(d)reiškia, kad matavimai atliekami vadovaujantis diagnostinės įrangos gamintojo arba transporto priemonės gamintojo pateikta informacija. Ribinės vertės nustatytos

susisiekimo ministro ar jo įgalioto asmens tvirtinamuose Techniniuose motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimuose.

5. „(e)reiškia, kad matavimai atliekami vadovaujantis diagnostinės įrangos gamintojo arba transporto priemonės gamintojo pateikta informacija. Ribinės vertės nustatytos transporto priemonės gamintojo.

__________________________