Projektas Nr. XIIIP-1644 (2)
LIETUVOS RESPUBLIKOS
PROKURATŪROS ĮSTATYMO NR. I-599 55 IR 56 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO
ĮSTATYMAS
2018 m. Nr.
Vilnius
1 straipsnis. Dešimtojo skirsnio pakeitimas
2 straipsnis. 55 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 55 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„55 straipsnis. Prievartos naudojimo sąlygos
1. Prievartos, psichinės prievartos, fizinės prievartos ir specialiųjų priemonių sąvokos mutatis mutandis šiame įstatyme suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos policijos įstatyme.
2. Prokuroras turi teisę panaudoti fizinę ir psichinę prievartą tik tarnybinio būtinumo atvejais ir tik tiek, kiek to reikia tarnybinėms pareigoms įvykdyti. Prokuroras naudoti psichinę ir fizinę prievartą privalo adekvačiai esamoms aplinkybėms ir proporcingai esamam pavojui, atsižvelgdamas į konkrečią situaciją, nusikalstamos veikos pobūdį, intensyvumą ir individualias pažeidėjo savybes. Fizinė prievarta naudojama tik tada, kai psichinė prievarta buvo neveiksminga arba kai bet koks delsimas kelia pavojų prokuroro ar kito asmens gyvybei ar sveikatai.
3. Psichinę prievartą prokuroras turi teisę panaudoti šio straipsnio 4 dalyje arba šio įstatymo 56 straipsnio 2 dalyje nurodytais atvejais.
4. Fizinę prievartą prokuroras turi teisę panaudoti šiais atvejais:
2) atremdamas kėsinimąsi į šaunamąjį ginklą, specialiąsias priemones, ryšio priemones ir siekdamas šiuos objektus susigrąžinti;
3) atremdamas statinių (įskaitant patalpas), transporto priemonių ar kito turto, teritorijų užpuolimus arba šiuos užimtus objektus išlaisvindamas;
4) patekdamas į teritorijas, patalpas ar transporto priemones per kratą ar poėmį arba kai turimais duomenimis jose gali būti laikomi įkaitai arba slėptis asmenys, galimai padarę nusikalstamas veikas;
5. Prokuroras turi teisę kaip specialiąją priemonę panaudoti šaunamąjį ginklą, iššaudamas į specialiųjų priemonių specifikaciją įtrauktus užtaisus, kurių keliamas poveikis sukurtas nesukelti tiesioginio pavojaus nei asmens, prieš kurį naudojamas šaunamasis ginklas, nei kitų asmenų gyvybei.
6. Kai nėra neišvengiamo pavojaus prokurorų ar kitų asmenų gyvybei ar sveikatai, specialiąsias priemones (išskyrus antrankius, asmenų sulaikymo, surišimo ar tramdymo priemones ar įrankius) naudoti draudžiama:
7. Prokuroras, panaudojęs psichinę ar fizinę prievartą ir taip sukėlęs pavojų asmens gyvybei ar sveikatai, turi suteikti asmeniui reikalingą neatidėliotiną medicinos ar kitą būtinąją pagalbą ir imtis kitų reikalingų priemonių pavojingiems savo veiksmų padariniams pašalinti. Apie Prokuroro panaudotą psichinę ar fizinę prievartą, jei tai lėmė asmens mirtį arba gyvybei pavojingą sveikatos sutrikdymą, nedelsiant pranešama aukštesniajam prokurorui.
8. Prokurorai turi būti specialiai parengti ir reguliariai tikrinami, ar jie sugeba veikti situacijomis, susijusiomis su psichinės ar fizinės prievartos panaudojimu. Prokurorų parengimo ir tikrinimo tvarką nustato Vyriausybė.
3 straipsnis. 56 straipsnio pakeitimas
1. Generaliniam prokurorui išdavus leidimą, jo nustatyta tvarka prokuroras turi teisę saugoti ir nešioti tarnybinį šaunamąjį ginklą. Šaunamasis ginklas gali būti panaudotas tik išimtiniais atvejais, kai tai neišvengiamai būtina ir kai psichinė ar fizinė prievarta buvo neveiksminga arba kyla neišvengiamas pavojus asmens gyvybei ar sveikatai.
2. Prokuroras turi teisę panaudoti šaunamąjį ginklą prieš asmenis:
1) gindamasis ar gindamas kitą asmenį nuo pradėto ar tiesiogiai gresiančio pavojingo gyvybei ar sveikatai nusikalstamo kėsinimosi;
2) sulaikydamas nusikalstamą veiką galimai padariusį asmenį, jeigu kyla neišvengiamas pavojus prokuroro ar kito asmens gyvybei ar sveikatai;
3. Prokuroras, nekeldamas tiesioginio pavojaus asmens gyvybei, turi teisę panaudoti šaunamąjį ginklą prieš gyvūną, laivą, orlaivį arba transporto priemonę, jei kyla neišvengiamas pavojus prokuroro arba kitų asmenų gyvybei ar sveikatai.
4. Ketindamas naudoti šaunamąjį ginklą, prokuroras privalo įspėti apie šį ketinimą, suteikdamas asmeniui galimybę įvykdyti teisėtus reikalavimus, išskyrus atvejus, kai delsimas kelia neišvengiamą pavojų prokuroro arba kito asmens gyvybei ar sveikatai arba kai toks įspėjimas yra neįmanomas.
5. Prokuroras, nekeldamas pavojaus įstatymų saugomoms vertybėms, turi teisę iššauti iš šaunamojo ginklo, kai būtina duoti pavojaus signalą ar išsikviesti pagalbą.
6. Kai nėra neišvengiamo pavojaus prokuroro arba kitų asmenų gyvybei ar sveikatai, naudoti šaunamąjį ginklą draudžiama:
7. Prokuroras, panaudojęs šaunamąjį ginklą ir taip sukėlęs pavojų asmens gyvybei ar sveikatai, turi suteikti asmeniui reikalingą neatidėliotiną medicinos ar kitą būtinąją pagalbą ir imtis kitų reikalingų priemonių pavojingiems savo veiksmų padariniams pašalinti. Apie prokuroro panaudotą šaunamąjį ginklą, jei tai lėmė asmens mirtį arba sveikatos sutrikdymą, nedelsiant pranešama aukštesniam prokurorui.
4 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas