Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

 

NUTARIMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO LAIKINOSIOS TYRIMO KOMISIJOS DĖL GALIMO INFORMACIJOS NUTEKINIMO APIE KRISTIJONO BARTOŠEVIČIAUS ATŽVILGIU TEISĖSAUGOS ATLIEKAMĄ IKITEISMINĮ TYRIMĄ APLINKYBIŲ NUSTATYMO SUDARYMO  

 

2023 m.                         d. Nr.

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Seimas (toliau – Seimas),

įvertinęs, kad Seimo narys Kristijonas Bartoševičius  pranešė apie Seimo nario mandato atsisakymą savo komandiruotės Čilėje metu, prieš pat Lietuvos Respublikos Generalinei Prokuratūrai (toliau – Generalinė Prokuratūra) kreipiantis į Lietuvos Respublikos Seimą (toliau – Seimas) su prašymu dėl neeilinės sesijos sušaukimo ir Seimo nario Kristijono Bartoševičiaus imuniteto panaikinimo, nors prieš savo pareiškimo pateikimą nuosekliai planavo ir tolesnę savo, kaip Seimo nario, veiklą;

siekdamas išsiaiškinti aplinkybes, susijusias su netikėtu Seimo nario Kristijono Bartoševičiaus pareiškimu apie Seimo nario mandato atsisakymą ir kiek šios aplinkybės yra galimai susijusios su tuo, kad Kristijonui Bartoševičiui iš anksto galėjo būti atskleista informacija apie jo atžvilgiu teisėsaugos atliekamą ikiteisminį tyrimą;

pripažindamas, kad  iki Kristijono Bartoševičiaus pareiškimo Vyriausiajai rinkimų komisijai dėl Seimo nario mandato atsisakymo š. m. sausio 20 d. 20.00 val., Seime jau buvo žinoma, kad Generalinė Prokuratūra kreipsis dėl Seimo nario neliečiamybės panaikinimo, nes anksčiau tą dieną vyko Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės – Nielsen bei Lietuvos Respublikos Generalinės Prokurorės (toliau – Generalinė prokurorė) Nidos Grunskienės susitikimas, apie kurį visuomenei buvo paskelbta ne iš karto, o praėjus beveik savaitei nuo Seime įvykusio jų susitikimo, bei pastebėdamas, kad šis susitikimas nėra įtrauktas į Seimo Pirmininkės š. m. sausio 20 d. darbotvarkę, kas kelia klausimų, ar jo nebuvo bandoma nuslėpti nuo visuomenės;

suprasdamas informacijos apie atliekamo ikiteisminio tyrimo nutekinimo reikšmę paties ikiteisminio tyrimo sėkmei ir pripažindamas, kad valstybėje turi būti užtikrinta aukšto lygio tokios informacijos apsauga;

atkreipdamas dėmesį į poreikį išsiaiškinti ar Seime, ar kurioje kitoje valstybės ar teisėsaugos institucijoje, nebuvo sudarytos prielaidos atskleisti duomenis apie Kristijono Bartoševičiaus atžvilgiu pradėtą ikiteisminį tyrimą anksčiau, nei apie šį ikiteisminį tyrimą viešai paskelbė Generalinė Prokuratūra;

pabrėždamas skaidrumo, politinės atsakomybės, viešumo poreikį bei atsakingo valdymo principą;

vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Seimo statuto 71, 72 straipsniais ir Lietuvos Respublikos Seimo laikinųjų tyrimų komisijų įstatymo 2 straipsniu, nutaria:

 

1 straipsnis.

Laikantis Seimo frakcijų proporcinio atstovavimo principo sudaryti Lietuvos Respublikos Seimo laikinąją tyrimo komisiją dėl galimo informacijos apie Kristijono Bartoševičiaus atžvilgiu teisėsaugos atliekamą ikiteisminį tyrimą nutekinimo aplinkybių nustatymo (toliau – Komisija) iš Seimo narių, pagal Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymą turinčių teisę dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Slaptai“.  

 

2 straipsnis.

Patvirtinti šios sudėties Komisiją:

1)   ...;

2)   ...;

3)   ...;

4)   ...;

5)   ...;

6)   ...;

7)   ...;

8)   ...;

9)   ...;

10) ...;

11) ...;

12) ...;

13) ... .

 

3 straipsnis.

Komisijos pirmininku paskirti ..................... .

 

4 straipsnis.

Įpareigoti Komisiją ištirti ir nustatyti:

1)       kaip ir kieno buvo derinamas š. m. sausio 20 d. Generalinės Prokurorės Nidos Grunskienės vizitas pas Seimo Pirmininkę Viktoriją Čmilytę – Nielsen? Ar derinant susitikimą Seimo Pirmininkei buvo žinoma kokiu tikslu jis vyks? Jei tikslas buvo pasakytas iš anksto, kokia informacija buvo pateikta? Kam dar, be Seimo Pirmininkės, Seime ši informacija buvo prieinama? Ar buvo daugiau asmenų, dalyvavusių Seimo Pirmininkės V. Čmilytės-Nielsen bei Generalinės Prokurorės Nidos Grunskienės susitikime? Jei taip, kokie tai asmenys?

2)       kodėl buvo nuspręsta viešai nepranešti (pavyzdžiui, paskelbiant Seimo Pirmininkės darbotvarkėje) apie š. m. sausio 20 d. vykusį Generalinės Prokurorės Nidos Grunskienės vizitą pas Seimo Pirmininkę Viktoriją Čmilytę – Nielsen? Kodėl informacija apie susitikimą buvo paviešinta tik š. m. sausio 26 d.? Kokios šį sprendimą lėmusios priežastys?

3)       koks buvo Generalinės Prokurorės Nidos Grunskienės  š. m. sausio 20 d. žodžiu pateikto pranešimo turinys: ar buvo įvardinta kada prokuratūra norėtų, kad būtų sušaukta neeiline sesija; ar buvo paminėta dėl kokių nusikalstamų veikų atliekamas ikiteisminis tyrimas; ar buvo paminėta Seimo nario pavardė, dėl kurio imuniteto panaikinimo bus kreiptasi? Jei nebuvo įvardintas konkretus asmuo, ar buvo paminėta frakcija, kuriai Seimo narys priklauso, arba Seimo nario priklausomybė Seimo pozicijai arba opozicijai?  

4)       ar Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė – Nielsen š. m. sausio 20 d. Generalinės Prokurorės Nidos Grunskienės patikėta informacija pasidalino su savo sekretoriato, Seimo kanceliarijos valstybės tarnautojais arba asmeninio politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojais bei kitų institucijų valstybės tarnautojais arba asmeninio politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojais? Jei taip, su kuo iš jų ir dėl kokių priežasčių?

5)       ar apie š. m. sausio 20 d. vykusį Generalinės Prokurorės vizitą ir jo turinį, kuriuo nors laiku tarp š. m. sausio 20 d. ir sausio 23 d., buvo informuoti kiti Seimo nariai, Seimo frakcijos, politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojai, valdančiąja koaliciją sudarančių partijų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nariai? Jei taip, kokiems asmenis, kada ir kodėl buvo pateikta informacija?

6)       ar š. m. sausio 20 d., po Generalinės Prokurorės Nidos Grunskienės vizito, Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė – Nielsen buvo susitikusi su Seimo Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos, šios partijos ar partijos administracijos nariais, Lietuvos Respublikos Ministre Pirmininke Ingrida Šimonyte ar Vyriausybės nariais? Jei taip, kas šių susitikimų metu aptarta? Kodėl apie susitikimus informacija neskelbta Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės – Nielsen darbotvarkėje?

7)       ar š. m. sausio 20 d. Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė – Nielsen asmeniškai ar per kitą įgaliotą asmenį skambino, siuntė bet kokios formos pranešimą, elektroninį laišką ar kokia kita forma bendravo su tuometiniu Seimo nariu Kristijonu Bartoševičiumi? Jei taip, kokia informacija buvo perduota Seimo nariui?

8)       kada ir kokiomis aplinkybėmis Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė – Nielsen sužinojo apie tai, kad Generalinė Prokuratūra oficialiai kreipėsi dėl tuometinio Seimo nario Kristijono Bartoševičiaus neliečiamybės panaikinimo? Kokiu būdu ir su kokiais asmenimis šia informacija Seimo Pirmininkė pasidalino? Kokiu tikslu?

9)       kuriems asmenims Generalinėje Prokuratūroje buvo žinoma apie Kristijono Bartoševičiaus atžvilgiu atliekamą ikiteisminį tyrimą ir (arba) faktą, kuomet bus kreipiamasi į Seimą dėl Kristijono Bartoševičiaus neliečiamybės panaikinimo? Kurie iš šių žmonių, tiesiogiai ar per kitus asmenis, galėjo siekti informuoti Lietuvos Respublikos Ministrę Pirmininkę, Seimo bei Vyriausybės narius ar kitus asmenis turėdami tikslą iš anksto įspėti Kristijoną Bartoševičių apie galimus Generalinės Prokuratūros veiksmus ir suteikti jam laiko jiems pasiruošti? Ar šie asmenys asmeniškai siuntė bet kokios formos pranešimą, elektroninį laišką ar kokia kita forma bendravo su tuometiniu Seimo nariu Kristijonu Bartoševičiumi arba kitais, jam informaciją galinčiais perduoti asmenimis?

10)     kuriems asmenims Lietuvos Policijoje buvo žinoma apie Kristijono Bartoševičiaus atžvilgiu atliekamą ikiteisminį tyrimą ir (arba) faktą, kuomet bus kreipiamasi į Seimą dėl Kristijono Bartoševičiaus neliečiamybės panaikinimo? Kurie iš šių žmonių tiesiogiai, ar per kitus asmenis, galėjo siekti informuoti Lietuvos Respublikos Ministrę Pirmininkę, Seimo bei Vyriausybės narius ar kitus asmenis turėdami tikslą iš anksto įspėti Kristijoną Bartoševičių apie atliekamą ikiteisminį tyrimą ir (ar) galimus Generalinės Prokuratūros veiksmus ir suteikti jam laiko jiems pasiruošti? Ar šie asmenys asmeniškai siuntė bet kokios formos pranešimą, elektroninį laišką ar kokia kita forma bendravo su tuometiniu Seimo nariu Kristijonu Bartoševičiumi arba kitais, jam informaciją galinčiais perduoti asmenimis?

 

5 straipsnis.

Pavesti Komisijai parlamentinį tyrimą atlikti ir išvadą pateikti Seimui iki 2023 m. kovo 30 d.

 

 

Seimo Pirmininkas                                                                                                                             

 

 

Teikia

Seimo nariai