Projektas

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

NUTARIMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2009 M. GEGUŽĖS 27 D. NUTARIMO NR. 543 „DĖL PAVYZDINIŲ TARNYBINIŲ LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ NAUDOJIMO BIUDŽETINĖSE ĮSTAIGOSE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. __________ d. Nr. ____

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:

Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. gegužės 27 d. nutarimą Nr. 543 „Dėl Pavyzdinių tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo biudžetinėse įstaigose taisyklių patvirtinimo“ ir jį išdėstyti nauja redakcija:

Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

NUTARIMAS

DĖL PAVYZDINIŲ TARNYBINIŲ IR NETARNYBINIŲ LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ

NAUDOJIMO BIUDŽETINĖSE ĮSTAIGOSE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 7 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:

1. Patvirtinti Pavyzdines tarnybinių ir netarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo biudžetinėse įstaigose taisykles (pridedama).

2. Nustatyti, kad šiuo nutarimu patvirtintos Pavyzdinės tarnybinių ir netarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo biudžetinėse įstaigose taisyklės taikomos M1 klasės automobiliams, kaip jie apibrėžti 2018 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2018/858 dėl motorinių transporto priemonių ir jų priekabų bei tokioms transporto priemonėms skirtų sistemų, komponentų ir atskirų techninių mazgų patvirtinimo ir rinkos priežiūros, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (EB) Nr. 715/2007 ir (EB) Nr. 595/2009 bei panaikinama Direktyva 2007/46/EB.

3. Įpareigoti ministrus, įstaigų prie ministerijų vadovus (suderinus su atitinkama ministerija), Vyriausybės įstaigų vadovus, taip pat kitų biudžetinių įstaigų, išlaikomų iš valstybės biudžeto asignavimų, vadovus (atitinkamai suderinus su ministerija, įstaiga prie ministerijos arba Vyriausybės įstaiga), vadovaujantis šiuo nutarimu, patvirtinti savo įstaigos tarnybinių ir netarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo tvarką.

4. Rekomenduoti Vyriausybei, ministerijoms neatskaitingoms institucijoms ir įstaigoms ir biudžetinėms įstaigoms, išlaikomoms iš savivaldybės biudžeto asignavimų, atsižvelgti į šio nutarimo nuostatas.“

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                                                                   

 

 

 

Susisiekimo ministras                                                                                                                   

 

 

 

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2009 m. gegužės 27 d. nutarimu Nr. 543

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2024 m.          d. nutarimo Nr.

redakcija)

 

PAVYZDINĖS TARNYBINIŲ IR NETARNYBINIŲ LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ NAUDOJIMO BIUDŽETINĖSE ĮSTAIGOSE TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pavyzdinės tarnybinių ir netarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo biudžetinėse įstaigose taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo, saugojimo, žymėjimo, techninės priežiūros, remonto, naudojimo kontrolės, ridos, degalų ir (ar) elektros ar kitos energijos (toliau – energija) apskaitos, netarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo tarnybos reikmėms tvarką ir iš Lietuvos Respublikos biudžeto ir valstybės pinigų fondų išlaikomų biudžetinių įstaigų (toliau – įstaigos) valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, (toliau – darbuotojai) atsakomybę už Taisyklių pažeidimą.

2. Taisyklės privalomos visiems darbuotojams.

3. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

3.1. Netarnybinis lengvasis automobilis – įstaigos darbuotojo tarnybos reikmėms naudojamas teisėtu pagrindu jo valdomas lengvasis automobilis, už kurio naudojimą darbuotojui mokama kompensacija degalų ar energijos įsigijimo išlaidoms ir automobilio amortizacijai padengti įstaigos vadovo nustatyta tvarka.

3.2. Tarnybinis lengvasis automobilis – įstaigai teisėtu pagrindu (nuosavybės ar patikėjimo teise, pagal nuomos ar veiklos nuomos sutartį) priklausantis lengvasis automobilis, kurį įstaigos darbuotojas naudoja tarnybos reikmėms.

4. Tarnybinius lengvuosius automobilius bet kuriuo paros metu, taip pat poilsio ir švenčių dienomis darbuotojai gali naudoti tik tarnybos reikmėms.

 

II SKYRIUS

TARNYBINIŲ LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ NAUDOJIMAS IR NAUDOJIMO KONTROLĖ

 

5. Tarnybiniais lengvaisiais automobiliais su vairuotoju tarnybos reikmėms gali naudotis kiekvienas įstaigos darbuotojas.

6. Tarnybiniai lengvieji automobiliai vairuotojams ir darbuotojams, kurie galės naudotis tarnybiniu lengvuoju automobiliu ir be vairuotojo, skiriami ministerijose – ministrų arba ministerijų kanclerių, o kitose įstaigose – įstaigų vadovų (toliau – įstaigų vadovai) sprendimais, su kuriais supažindinami darbuotojai.

7. Tarnybiniais lengvaisiais automobiliais, kurie įstaigos vadovo sprendimu priskirti darbuotojams, įstaigos vadovas prireikus gali leisti pasinaudoti tarnybos reikmėms ir kitiems darbuotojams. Šiuo atveju automobilis perduodamas įstaigos vadovo nustatyta tvarka.

8. Tarnybinių lengvųjų automobilių ridos ar sunaudotos energijos limitus savo sprendimu nustato įstaigos vadovas.

9. Lėšų poreikis tarnybinių lengvųjų automobilių degalams ar energijai apskaičiuojamas pagal nustatytus ridos limitus, faktines automobilių degalų naudojimo bazines normas, degalų rūšis ar sunaudotos energijos kiekį.

10. Dėl telemetrinių įrenginių įdiegimo poreikio sprendžia įstaigos vadovas. Jeigu į tarnybinius lengvuosius automobilius yra įdiegti telemetriniai įrenginiai, telemetrinių įrenginių renkami tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo ir jų judėjimo duomenys tvarkomi įstaigos vadovo nustatyta tvarka.

11. Apie eismo įvykius, kuriuose dalyvavo tarnybiniai lengvieji automobiliai, nedelsiant pranešama darbuotojui, kuris įstaigos vadovo paskirtas kontroliuoti, kaip naudojami tarnybiniai lengvieji automobiliai (toliau – įstaigos vadovo paskirtas asmuo), o šis informuoja įstaigos vadovą.

12. Įstaigos vadovo paskirtas asmuo nuolat kontroliuoja, kaip naudojami tarnybiniai lengvieji automobiliai (ar tvarkingi spidometrai, įrengta telemetrinė automobilio kontrolės įranga (jeigu tokia įranga privalo būti įdiegta), ar degalų (energijos) sunaudojimas atitinka nustatytąsias normas, o automobilių rida – nustatytąjį limitą, ir panašiai), ir apie pažeidimus nedelsdamas praneša įstaigos vadovui.

 

III SKYRIUS

TARNYBINIŲ LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ SAUGOJIMAS

 

13. Tarnybiniai lengvieji automobiliai turi būti laikomi saugomoje aikštelėje arba kitoje saugioje vietoje (saugomoje teritorijoje, garaže ir panašiai).

14. Tarnybiniai lengvieji automobiliai po darbo valandų, poilsio, švenčių dienomis, darbuotojų ligos laikotarpiu laikomi įstaigos vadovo nustatytoje laikymo vietoje.

15. Tarnybiniame lengvajame automobilyje draudžiama palikti transporto priemonės registracijos liudijimą. Paliekant automobilį, privaloma įjungti apsaugos sistemą ir užrakinti automobilį.

 

IV SKYRIUS

TARNYBINIŲ LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ RIDOS, DEGALŲ IR ENERGIJOS SUNAUDOJIMO APSKAITA

 

16. Tarnybinių lengvųjų automobilių ridos ir degalų ar energijos sunaudojimo apskaita tvarkoma įstaigos vadovo nustatyta tvarka.

17. Degalų ar energijos normų ir tarnybinių lengvųjų automobilių ridos limitų viršijimo išlaidas, nustačius pereikvojimo priežastis ir darbuotojo kaltę, padengia nustatytąsias degalų ar energijos normas ir ridos limitus viršiję darbuotojai.

18. Faktinės tarnybinio lengvojo automobilio degalų normos nustatomos pagal tarnybinių lengvųjų automobilių telemetrinių įrenginių (jeigu telemetriniai įrenginiai yra įdiegti) duomenis arba atliekant kontrolinius važiavimus. Rekomenduojamas vieno kontrolinio važiavimo nuotolis – 50–100 km. Kontroliniai važiavimai atliekami įvairiomis realiomis automobilio naudojimo sąlygomis (mieste, užmiestyje, vasarą, žiemą ir pan.).

19. Elektromobilių sunaudota energija apskaitoma pagal faktinį sunaudotos energijos kiekį.

 

V SKYRIUS

TARNYBINIŲ LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ ŽYMĖJIMAS, TECHNINĖ PRIEŽIŪRA IR REMONTAS

 

20. Tarnybiniai lengvieji automobiliai, išskyrus Lietuvos Respublikos Vyriausybės narių naudojamus tarnybinius lengvuosius automobilius, reprezentacinius automobilius, naudojamus valstybinio ir diplomatinio protokolo reikmėms, Lietuvos Respublikos diplomatinių atstovybių, konsulinių įstaigų ir specialiųjų misijų tarnybinius lengvuosius automobilius, Lietuvos Respublikos muitinės, Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos ir Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tarnybinius lengvuosius automobilius, naudojamus kontrolės funkcijoms atlikti, Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos ir Aplinkos apsaugos agentūros tarnybinius lengvuosius automobilius, naudojamus aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės funkcijoms gyvosios gamtos apsaugos srityje atlikti, privalo būti pažymėti – nurodytas įstaigos pavadinimas ir (arba) patvirtintas įstaigos logotipas. Žymėjimui gali būti naudojamas sutrumpintas įstaigos pavadinimas.

21. Žymimos tarnybinių lengvųjų automobilių šoninės durelės iš abiejų automobilio pusių. Didžiosios raidės turi būti ne žemesnės kaip 75 mm, mažosios – 50 mm ir ne mažiau kaip 4 mm storio. Patvirtintas įstaigos logotipas, kuriuo naujai ženklinami tarnybiniai lengvieji automobiliai, turi būti ne mažesnio kaip 150 mm aukščio.

22. Už tarnybinių lengvųjų automobilių techninės būklės kontrolę atsakingas įstaigos vadovo paskirtas asmuo. Nuomojamų tarnybinių lengvųjų automobilių techninės priežiūros ir remonto organizavimo tvarka nustatoma tarnybinių lengvųjų automobilių nuomos sutartyje.

23. Už tarnybinių lengvųjų automobilių techninę priežiūrą atsakingas tarnybinio lengvojo automobilio vairuotojas ar darbuotojas, kuris naudojasi tarnybiniu lengvuoju automobiliu be vairuotojo.

24. Tarnybinio lengvojo automobilio gedimai šalinami pagal tarnybinio lengvojo automobilio techninio eksploatavimo taisykles. Darbuotojams, neturintiems reikiamo techninio parengimo, neleidžiama savarankiškai šalinti automobilio gedimų.

25. Tarnybinių lengvųjų automobilių draudimą ir privalomąją techninę apžiūrą teisės aktų nustatyta tvarka organizuoja įstaigos vadovo paskirtas asmuo.

 

VI SKYRIUS

NETARNYBINIŲ LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ NAUDOJIMAS TARNYBOS REIKMĖMS

 

26. Darbuotojas, norintis naudoti netarnybinį lengvąjį automobilį tarnybos reikmėms, įstaigos vadovui pateikia prašymą leisti naudoti netarnybinį lengvąjį automobilį tarnybos reikmėms ir kompensuoti degalų ar energijos įsigijimo ir amortizacijos išlaidas (Taisyklių priedas).

27. Leidimas naudoti netarnybinį lengvąjį automobilį tarnybos reikmėms įforminamas įstaigos vadovo sprendimu.

28. Darbuotojai gali naudoti netarnybinius lengvuosius automobilius tarnybinės komandiruotės reikmėms. Už netarnybinio lengvojo automobilio naudojimą komandiruotės reikmėms darbuotojui mokama kompensacija degalų ar energijos įsigijimo išlaidoms ir automobilio amortizacijai padengti. Kompensacijos dydis apskaičiuojamas įstaigos vadovo nustatyta tvarka. Rekomenduojamos išlaidos automobilio amortizacijai padengti – 30 procentų apskaičiuotų degalų ar energijos įsigijimo išlaidų.

29. Darbuotojai, kuriems už netarnybinių lengvųjų automobilių naudojimą tarnybos reikmėms mokamos kompensacijos, netarnybiniais lengvaisiais automobiliais darbo metu turi naudotis tik tarnybos reikmėms, vadovaudamiesi valstybės tarnautojų veiklos etikos principais.

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

30. Darbuotojai turi būti supažindinami su įstaigos tarnybinių ir netarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo taisyklėmis.

31. Įstaigų vadovai ar jų įgalioti asmenys kontroliuoja, kaip laikomasi Taisyklių reikalavimų.

32. Darbuotojai, pažeidę Taisyklių reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

____________________________

 

Pavyzdinių tarnybinių ir netarnybinių

lengvųjų automobilių naudojimo

biudžetinėse įstaigose taisyklių

priedas

 

(Prašymo formos pavyzdys)

 

______________________________________________________________________________

(pareigų pavadinimas)

______________________________________________________________________________

(vardas ir pavardė)

_____________________

(adresatas)

PRAŠYMAS

Leisti naudoti NETARNYBINį LENGVĄJĮ AUTOMOBILį TARNYBOS REIKMĖMS ir KOMPENSuoti DEGALŲ AR ENERGIJOS įsigijimo IR AMORTIZACIJos IŠLAIDaS

 

20____ m. _______________ d.

____________________

(surašymo vieta)

Aš, ____________________________________________________________________ ,

(vardas, pavardė, pareigos, padalinys)

kuruojantis (-i)_________________________________________________________________ ,

(veiklos sritis, funkcijos, darbų kiekis, regionai, specifinė veikla)

gyvenantis (-i)__________________________________________________________________

(adresas)

(___ km atstumu nuo įstaigos buveinės), prašyčiau leisti tarnybos reikmėms naudoti netarnybinį lengvąjį automobilį ____________________________________________________________________ ,

(markė, modelis, variklio darbinis tūris)

pagamintą __________ m., valstybinis numeris _______________________________________

(naudojami degalai ar energija________________), registruotą valstybės įmonėje „Regitra“____

_____________________________________________________________________________,

(registravimo data, transporto priemonės registracijos liudijimo Nr., kieno vardu registruota)

ir kompensuoti degalų ar energijos įsigijimo ir amortizacijos išlaidas pagal _________________

(pareigų pavadinimas)

20 ___ m. ____________ ____ d. įsakymu (potvarkiu) Nr. ____ patvirtintas įstaigos tarnybinių ir netarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo taisykles, su kuriomis esu susipažinęs (-usi).

 

PRIDEDAMA:

1. Automobilio registracijos liudijimo kopija.

2. Techninės apžiūros dokumento kopija.

3. Civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutarties liudijimo kopija.

4. Vairuotojo pažymėjimo kopija.

5. Kita __________________________________________________________________ .

(nurodyti)

 

______________________                     ___________                 _________________

(pareigų pavadinimas)                            (parašas)                       (vardas ir pavardė)

_________________