Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

PATIKIMUMO DEKLARACIJŲ JURIDINIAMS ASMENIMS, NORINTIEMS DALYVAUTI ŠIAURĖS ATLANTO SUTARTIES ORGANIZACIJOS KONKURSUOSE, IŠDAVIMO PAGRINDŲ

ĮSTATYMAS

 

2018 m.                             d. Nr.

Vilnius

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis ir taikymas

1. Šis įstatymas nustato patikimumo deklaracijos juridiniams asmenims, užsienio įmonių filialams, registruotiems Lietuvos Respublikoje (toliau – juridinis asmuo), norintiems dalyvauti Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos (toliau – NATO) skelbiamuose prekių, paslaugų ar darbų pirkimo konkursuose (toliau – NATO konkursai), išdavimo ir patikimumo deklaracijos galiojimo panaikinimo pagrindus, prašymo išduoti patikimumo deklaraciją nagrinėjimo ir patikimumo deklaracijos išdavimo, prašymo išduoti patikimumo deklaraciją svarstymo Patikimumo deklaracijų išdavimo juridiniams asmenims, norintiems dalyvauti Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos skelbiamuose konkursuose, klausimams spręsti komisijoje (toliau – Komisija) tvarką.

2. Šis įstatymas taikomas juridiniams asmenims, norintiems gauti patikimumo deklaraciją, kai juridinis asmuo kreipiasi su prašymu išduoti patikimumo deklaraciją ir NATO konkursą rengiančios institucijos prašymu patvirtinti juridinio asmens finansinį, techninį, profesinį ir saugumo patikimumą.

 

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

1. NATO konkursą rengianti institucija NATO komitetas, įgaliota NATO institucija (agentūra, jos padalinys, štabas, vadavietė arba NATO valstybių narių įgaliota institucija).

2. Patikimumo deklaracija – dokumentas, kuriuo patvirtinamas juridinio asmens finansinis, techninis, profesinis ir saugumo patikimumas.

3. Kitos šiame įstatyme vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatyme.

 

II SKYRIUS

PATIKIMUMO DEKLARACIJOS IŠDAVIMO PAGRINDAI

 

3 straipsnis. Patikimumo deklaracijos išdavimo pagrindai

1. Patikimumo deklaracija išduodama juridiniam asmeniui, jeigu:

1) juridinis asmuo įsisteigęs (registruotas) Lietuvos Respublikoje;

2) juridinis asmuo ir juridinio asmens dalyvis, turintis ne mažiau kaip 1/3 balsų dalyvių susirinkime, juridinio asmens vadovas, juridinio asmens valdymo organo narys, vyriausiasis buhalteris arba apskaitą tvarkančio struktūrinio padalinio vadovas ar juridinio asmens apskaitą tvarkantis asmuo (toliau – su juridiniu asmeniu susiję asmenys) atitinka šiuos kriterijus:

a) nėra teisti arba teistumas už nusikaltimus Lietuvos valstybės nepriklausomybei, teritorijos vientisumui ir konstitucinei santvarkai yra išnykęs ar panaikintas;

b) nėra duomenų, patvirtinančių, kad juridinis asmuo ir (ar) šio straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodyti su juridiniu asmeniu susiję asmenys yra susiję su teroristų finansavimu;

c) nėra duomenų, patvirtinančių, kad juridinis asmuo ir (ar) šio straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodyti su juridiniu asmeniu susiję asmenys dėl Lietuvos Respublikai priešiškų interesų yra bendradarbiavę ar bendradarbiauja ar palaiko ryšius su užsienio valstybės žvalgybos ir (ar) saugumo tarnyba arba su asmenimis, bendradarbiaujančiais ar palaikančiais ryšius su užsienio valstybės žvalgybos ir (ar) saugumo tarnyba;

d) nėra duomenų, patvirtinančių, kad juridinis asmuo ir (ar) šio straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodyti su juridiniu asmeniu susiję asmenys atliko veiksmus, kurie prieštarauja Lietuvos Respublikos tarptautinėms sutartims, įgyvendinamoms pagal Lietuvos Respublikos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymą;

3) juridinis asmuo vykdo ekonominę veiklą ilgiau nei 6 mėnesius;

4) su juridiniu asmeniu susiję asmenys yra registruoti Europos Sąjungos ar NATO valstybėse narėse ar valstybėse, pasirašiusiose Europos ekonominės erdvės sutartį, arba valstybėse, su kuriomis Lietuvos Respublika yra sudariusi sutartis dėl įslaptintos informacijos abipusės apsaugos;

5) juridinis asmuo per paskutinius 3 metus nebuvo pripažintas pažeidęs Lietuvos Respublikos strateginių prekių kontrolės įstatymo kompetentingų institucijų įsiteisėjusiu sprendimu;

6) juridinis asmuo turi galiojančius leidimus, kurie yra reikalingi verstis ekonomine veikla, ir šių leidimų galiojimas nėra sustabdytas ar panaikintas (tuo atveju, jeigu juridinio asmens veikla yra licencijuojama);

7) nėra sąlygų, nurodytų Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, įstatymo 33 straipsnio 1 dalyje ir 2 dalies 1, 2, 3, 6 ir 7 punktuose;

8) nėra sąlygų, nurodytų Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo 46 straipsnio 4 dalies 4 ir 6 punktuose.

2. Juridiniam asmeniui, pateikusiam tiekėjo patikimumo pažymėjimo, išduoto Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatyta tvarka, kopiją, patikimumo deklaracija išduodama, jeigu juridinis asmuo atitinka šio straipsnio 1 dalies 6, 7, 8 punktuose nurodytus patikimumo deklaracijos išdavimo pagrindus.

 

III SKYRIUS

PATIKIMUMO DEKLARACIJOS GALIOJIMO PANAIKINIMO PAGRINDAS

 

4 straipsnis. Patikimumo deklaracijos galiojimo panaikinimo pagrindas

1. Patikimumo deklaracijos galiojimas panaikinamas, jeigu paaiškėja naujos aplinkybės, kad juridinis asmuo, kuriam išduota patikimumo deklaracija, neatitinka bent vieno šio įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje nurodyto patikimumo deklaracijos išdavimo pagrindo.

2. Apie patikimumo deklaracijos panaikinimą Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija (toliau – Įgaliota institucija) informuoja NATO konkursą rengiančią instituciją ir juridinį asmenį, kuriam išduota patikimumo deklaracija, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

 


 

 

IV SKYRIUS

PRAŠYMO IŠDUOTI PATIKIMUMO DEKLARACIJĄ NAGRINĖJIMAS IR PATIKIMUMO DEKLARACIJOS IŠDAVIMAS, PRAŠYMO IŠDUOTI PATIKIMUMO DEKLARACIJĄ SVARSTYMAS KOMISIJOJE

 

5 straipsnis. Prašymo išduoti patikimumo deklaraciją nagrinėjimas ir patikimumo deklaracijos išdavimas

1. Patikimumo deklaraciją išduoda arba atsisako išduoti Įgaliota institucija.

2. Juridinis asmuo dokumentus, kurių sąrašą tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė, apie atitiktį šio įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje nurodytiems pagrindams pateikia Įgaliotai institucijai kartu su prašymu išduoti patikimumo deklaraciją (toliau – Prašymas). Įgaliota institucija juridinio asmens atitikimo patikimumo deklaracijos išdavimo pagrindams įvertinimo tikslais turi teisę neatlygintinai gauti iš valstybės ir savivaldybės institucijų ir įmonių, valstybės ir žinybinių registrų, valstybės ir savivaldybių informacinių sistemų, informaciją, duomenis ir juos tvarkyti.

3. Patikimumo deklaracija išduodama arba motyvuotas rašytinis atsisakymas išduoti patikimumo deklaraciją pateikiamas ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo Prašymo ir kartu teikiamų dokumentų Įgaliotoje institucijoje gavimo dienos arba ne vėliau kaip per 12 darbo dienų nuo prašymo išduoti patikimumo deklaraciją Įgaliotoje institucijoje gavimo dienos, jeigu Prašymas buvo svarstomas Komisijos posėdyje, arba ne vėliau kaip per 15 darbo dienų, jeigu Prašymas teikiamas valstybės institucijoms išvadoms gauti šio straipsnio 4 dalyje nurodytu atveju.

4. Įgaliota institucija, gavusi juridinio asmens, neturinčio tiekėjo patikimumo pažymėjimo, Prašymą ir kartu teikiamus dokumentus, teikia juos valstybės institucijoms, kurių atstovai yra paskirti Komisijos nariais, išvadai dėl juridinio asmens atitikties šio įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje nurodytiems pagrindams gauti. Įgaliota institucija, kilus abejonių, ar juridinis asmuo atitinka visus šio įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje nurodytus pagrindus, teikia juridinio asmens Prašymą svarstyti Komisijai šio įstatymo 6 straipsnio nustatyta tvarka.

5. Jeigu juridinis asmuo pateikia netinkamai įformintą Prašymą ar ne visus kartu teikiamus dokumentus, patikimumo deklaracijos išdavimo terminas arba atsisakymo ją išduoti terminas skaičiuojamas nuo visų trūkstamų ir tinkamai įformintų dokumentų gavimo dienos.

6. Jeigu juridinis asmuo per nustatytą ne trumpesnį nei 5 darbo dienų terminą dokumentų trūkumų (pateikia netinkamai įformintus Prašymą ar ne visus kartu teikiamus dokumentus) nepašalina, patikimumo deklaracijos jam išdavimas nutraukiamas, informuojant apie tai Prašymą pateikusį juridinį asmenį.

7. Juridinio asmens Prašymas ir kartu teikiami dokumentai, gauti pasibaigus patikimumo deklaracijos pateikimo NATO konkursą rengiančiai institucijai terminui, nurodytam NATO konkursą rengiančios institucijos pateiktoje informacijoje apie konkretų NATO konkursą, nenagrinėjamas.

8. Patikimumo deklaracija galioja 1 metus nuo jos išdavimo arba tol, kol vykdomas NATO konkursas, kuriam patikimumo deklaracija buvo išduota.

9. Informacijos apie NATO konkursus pateikimo, dokumentų, teikiamų kartu su Prašymu, sąrašą, Prašymo pateikimo ir nagrinėjimo tvarką nustato ir Lietuvos Respublikos Vyriausybė sudaro Komisiją. Komisijos personalinę sudėtį tvirtina Įgaliota institucija.

 

6 straipsnis. Prašymo svarstymas Komisijoje

1. Įgaliotai institucijai kilus abejonių, ar juridinis asmuo atitinka visus šio įstatymo 3 straipsnyje 1 dalyje nurodytus pagrindus, ji kreipiasi į Komisiją ir pateikia juridinio asmens Prašymą išvadai dėl patikimumo deklaracijos išdavimo gauti.

2. Komisija išvadas dėl patikimumo deklaracijos išdavimo turi pateikti Įgaliotai institucijai ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo Įgaliotos institucijos kreipimosi į Komisiją dienos.

3. Įgaliota institucija ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo Komisijos išvados gavimo dienos, atsižvelgdama į Komisijos išvadas, išduoda patikimumo deklaraciją, kai Komisija pateikia išvadą, kad juridinis asmuo atitinka šio įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje nurodytus pagrindus, arba atsisako išduoti patikimumo deklaraciją, kai Komisija pateikia išvadą, kad juridinis asmuo neatitinka bent vieno šio įstatymo 3 straipsnyje 1 dalyje nurodyto pagrindo.

4. Įgaliota institucija apie sprendimą atsisakyti išduoti juridiniam asmeniui patikimumo deklaraciją informuoja Prašymą pateikusį juridinį asmenį.

5. Atsisakius išduoti patikimumo deklaraciją, tas pats juridinis asmuo naują Prašymą gali teikti pašalinęs sprendimą atsisakyti išduoti patikimumo deklaraciją nulėmusius pagrindus arba šiems pagrindams išnykus.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

7 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2019 m. lapkričio 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir jos įgaliota institucija iki 2019 m. rugpjūčio 1 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą

 

Respublikos Prezidentas