Projektas 3

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBĖS KONTROLĖS ĮSTATYMO NR. I-907 2, 4, 6,

9, 34 IR  35 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMAS

 

2014 m.                         d. Nr.
Vilnius

 

1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 2 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Valstybės kontrolė – institucija, atliekanti valstybinį auditą ir biudžeto politikos kontrolę.“

2. Papildyti 2 straipsnį 9 ir 10 dalimis:

9. Biudžeto politikos kontrolė  – šio įstatymo 9 straipsnio 6 dalyje nurodytų išvadų teikimas Seimui ir viešas šių išvadų skelbimas.

10. Kitos šiame įstatyme vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos arba vartojamos Lietuvos Respublikos fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstituciniame įstatyme, Lietuvos Respublikos fiskalinės drausmės įstatyme ir Lietuvos Respublikos biudžeto sandaros įstatyme.“

 

2 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 4 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

4 straipsnis. Pagrindiniai Valstybės kontrolės uždaviniai

Pagrindiniai Valstybės kontrolės uždaviniai yra:

1) prižiūrėti, ar teisėtai ir efektyviai valdomas ir naudojamas valstybės turtas ir kaip vykdomas valstybės biudžetas;

2) skatinti teigiamą ir veiksmingą valstybinio audito poveikį valstybės finansų valdymo ir kontrolės sistemai bei į rezultatus ir visuomenės poreikius orientuotam viešajam valdymui;

3) vykdyti biudžeto politikos kontrolės institucijos funkcijas.“

 

3 straipsnis. 6 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 6 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Valstybės kontrolę sudaro departamentai, skyriai ir (ar) kiti padaliniai,  būtini valstybinio audito ir biudžeto politikos kontrolės funkcijoms atlikti. Atsižvelgiant į nustatytus Valstybės kontrolės uždavinius, strateginius ar metinius veiklos planus ir patvirtintą valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigybių skaičių, departamente gali būti steigiami skyriai. Konkrečius Valstybės kontrolės struktūros padalinių pavadinimus, sudėtį ir jų veiklos nuostatus nustato ir tvirtina valstybės kontrolierius.“

 

4 straipsnis. 9 straipsnio pakeitimas

Papildyti 9 straipsnį 6 dalimi:

6. Valstybės kontrolė, vykdydama Lietuvos Respublikos fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstituciniame įstatyme nustatytas biudžeto politikos kontrolės institucijos funkcijas, skelbia viešai ir teikia Seimui:

1)  per 30 darbo dienų po to, kai Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija Lietuvos Respublikos Seimui pateikia ataskaitą dėl praėjusių metų struktūrinio postūmio užduoties įvykdymo ir dėl praėjusių metų struktūrinio valdžios sektoriaus balanso rodiklio išvadą dėl struktūrinio postūmio užduoties neįvykdymo priežasčių pagrįstumo ir priemonių šiai užduočiai įvykdyti tinkamumo;

2per 15 darbo dienų kiekvieną kartą po to, kai Lietuvos Respublikos Vyriausybė pateikia biudžeto įstatymo (jo pakeitimo) projektą Lietuvos Respublikos Seimui išvadą dėl struktūrinio postūmio užduoties, nustatomos tam tikrų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projekte, ir papildomų priemonių (pinigine išraiška) poreikio šiai užduočiai įvykdyti;

3) per 7 darbo dienas nuo Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos ekonominės raidos scenarijaus viešo paskelbimo išvadą dėl jo tvirtinimo;

4) per 7 darbo dienas nuo Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos ekonominės raidos scenarijaus viešo paskelbimo išvadą dėl  susidariusios arba numatomos padėties atitikimo  neįprasto įvykio sąvokai pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 1466/97 nuostatas;

5)  per 15 darbo dienų po Vyriausybės pateikto struktūrinio postūmio užduočių ir priemonių šioms užduotims įvykdyti gairių siūlymo Lietuvos Respublikos Seimui  išvadą dėl Vyriausybės pasiūlytų tvirtinti Seimui struktūrinio postūmio užduočių ir priemonių šioms užduotims įvykdyti gairių atitikties Lietuvos Respublikos fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstituciniame įstatyme nustatytiems reikalavimams dėl vidutinio laikotarpio tikslo pasiekimo laiko.

 

5 straipsnis. 34 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 34 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

34 straipsnis. Valstybės kontrolieriaus atleidimo pagrindai ir sąlygos

1. Valstybės kontrolierius atleidžiamas:

1) jam atsistatydinus;

2) pasibaigus jo įgaliojimų laikui;

3) dėl sveikatos būklės;

4) įsiteisėjus apkaltinamajam teismo nuosprendžiui ; .

2. Valstybės kontrolierius atsistatydinimo pareiškimą įteikia Respublikos Prezidentui.

3. Kai pasibaigia valstybės kontrolieriaus įgaliojimų laikas ar valstybės kontrolierius atsistatydina, jis turi eiti savo pareigas tol, kol Seimas paskiria valstybės kontrolierių.

4. Atleisti valstybės kontrolierių iš pareigų dėl sveikatos būklės galima Respublikos Prezidento teikimu ir tik pagal sveikatos apsaugos ministro sudarytos gydytojų komisijos išvadą, kad dėl sveikatos būklės, taip pat dėl ligos trukmės valstybės kontrolierius negali atlikti savo pareigų.

5. Valstybės kontrolierių atleidus pagal šio straipsnio 1 dalies 3 punktą (išdirbus Valstybės kontrolėje ne mažiau kaip penkerius metus), jam išmokama šešių mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka.

6. Pasibaigus valstybės kontrolieriaus įgaliojimų laikui, valstybės kontrolierius turi teisę Valstybės tarnybos įstatymo nustatyta tvarka atkurti valstybės tarnautojo statusą ir gauti trijų mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką, kuri mokama Valstybės tarnybos įstatymo nustatyta tvarka.

7. Atsiradus šio straipsnio 1 dalies 3, 4 punktuose nurodytiems valstybės kontrolieriaus atleidimo pagrindams, Seimo nutarimu Valstybės kontrolės darbą organizuoja valstybės kontrolieriaus pavaduotojas šio Įstatymo nustatyta tvarka tol, kol Seimas paskiria valstybės kontrolierių.“

 

6 straipsnis. 35 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 35 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Atleisti valstybės kontrolieriaus pavaduotoją iš pareigų dėl sveikatos būklės Respublikos Prezidentas gali tik esant šio Įstatymo 34 straipsnio  4 dalyje nurodytoms sąlygoms.“

 

7 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja nuo dienos, nustatytos Europos Sąjungos Tarybos sprendime panaikinti išimtį Lietuvos Respublikai pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 140 straipsnio 2 dalį.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas