Projektas po svarstymo

LIETUVOS RESPUBLIKOS

METROPOLITENO KONCESIJOS

ĮSTATYMAS

2014 m.                                 d. Nr.

Vilnius

 

PIRMASIS SKIRSNIS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis ir tikslas

1. Šio įstatymo paskirtis ir tikslas – sukurti palankias teisines ir organizacines sąlygas, padedančias įgyvendinti naujos visuomeninio transporto sistemos –  metropoliteno – projektą.

2. Šis įstatymas nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybės, savivaldybių, kuriose įgyvendinamas metropoliteno projektas, strateginio investuotojo ir metropoliteno projekto įgyvendinimo bendrovės funkcijas.

3. Šis įstatymas nustato metropoliteno projekto įgyvendinimo dalyvių veiklos ir tarpusavio santykių bendruosius principus.

 

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

1. Metropolitenas  – atskiro eismo antžeminė, požeminė ar estakadinė bėginio transporto sistema miestų ir priemiesčių gyventojams aptarnauti.

2. Metropoliteno transportas – sudedamoji Lietuvos Respublikos ūkio dalis, skirta viešiesiems poreikiams tenkinti – keleiviams ir bagažui vežti naudojantis metropoliteno infrastruktūra.

3. Metropoliteno transporto infrastruktūra – statinių ir inžinerinių įrenginių visuma metropoliteno veiklai užtikrinti.

4. Metropoliteno projektas (toliau – projektas) – rinkinys techninių, finansinių ir kitų dokumentų metropolitenui projektuoti, statyti ir eksploatuoti.

5. Metropoliteno projekto įgyvendinimo bendrovė (toliau – projekto įgyvendinimo bendrovė) – Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka įsteigtas juridinis asmuo, kurio pagrindinis tikslas – įgyvendinti metropoliteno projektą.

6. Kitos šiame įstatyme vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos investicijų įstatyme.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

PROJEKTO ĮGYVENDINIMO DALYVIAI

 

3 straipsnis. Projekto įgyvendinimo dalyviai ir jų funkcijos

1. Vyriausybė arba jos įgaliota institucija yra atsakinga už projekto įgyvendinimo organizavimą ir kontrolę.

2. Savivaldybės, kuriose įgyvendinamas metropoliteno projektas, atsakingos už visus metropolitenui įrengti reikalingus teritorijų planavimo, sprendinių parengimo ir jų priėmimo darbus Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatyme (toliau – Teritorijų planavimo įstatymas) ir Lietuvos Respublikos statybos įstatyme (toliau – Statybos įstatymas)  nustatyta tvarka. Metropoliteno projekto teritorijų planavimo dokumentams taikomos Teritorijų planavimo įstatymo nuostatos.

3. Strateginis investuotojas atsakingas už metropoliteno statybinių tyrinėjimų, projektavimo ir statybos darbų finansavimo organizavimą.

4. Projekto įgyvendinimo bendrovė atsakinga už statybinius tyrinėjimus, projektavimą, statybą ir metropoliteno eksploatavimą, taip pat atsako už projekto įgyvendinimą pagal šios rūšies transportui  keliamus reikalavimus.

 

4 straipsnis. Strateginis investuotojas

1. Strateginis investuotojas – Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka atrinktas juridinis asmuo, subjektas, investuojantis į projektą ne mažiau kaip 15 procentų visų projektui reikalingų investicijų ir pagal bendrovės steigimo sutartį atsakingas už viso projekto finansavimo organizavimą.

2. Strateginį investuotoją parenka Vyriausybė arba jos įgaliota institucija Lietuvos Respublikos įstatymų numatyta tvarka ir Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka sudaro investicijų sutartį, kurioje nustatomos specialios investavimo ir verslo sąlygos. Strateginis investuotojas, sudaręs investicijų sutartį su Vyriausybe arba jos įgaliota institucija, gali būti projekto įgyvendinimo bendrovės steigėju.

3. Strateginio investuotojo teises, pareigas ir atsakomybę reglamentuoja Investicijų įstatymas, koncesijos sutartis ir projekto įgyvendinimo bendrovės dalyvių sutartys.

 

5 straipsnis. Projekto įgyvendinimo bendrovė

1. Projekto įgyvendinimo bendrovė, kuriai Vyriausybė ar jos įgaliota institucija Lietuvos Respublikos koncesijų įstatymo nustatyta tvarka suteikia koncesiją, steigiama ir registruojama Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

2. Projekto įgyvendinimo bendrovės steigėju gali būti Vyriausybės įgaliota institucija ir įstatymų nustatyta tvarka parinkti kiti subjektai, taip pat ir strateginis investuotojas.

3. Įvykdžiusi teisės aktuose nustatytus reikalavimus, projekto įgyvendinimo bendrovė koncesijos sutartyje numatytu laikotarpiu tampa metropoliteno transporto infrastruktūros valdytoju.

4. Projekto įgyvendinimo bendrovė koncesijos sutartyje numatytu laikotarpiu užtikrina:

1) galimybę visiems fiziniams ir juridiniams asmenims nediskriminacinėmis sąlygomis naudotis  metropoliteno transporto infrastruktūra;

2) metropoliteno transporto infrastruktūros atitiktį saugaus eismo, aplinkosaugos ir kitiems įstatymų reikalavimams, tinkamą metropoliteno transporto priežiūrą, modernizavimą ir metropoliteno transporto infrastruktūros plėtrą;

3) tinkamą metropoliteno transporto infrastruktūros naudojimą, civilinės saugos ir gyventojų evakuacijos poreikius.

6. Lėšas, gautas už naudojimąsi metropoliteno transporto infrastruktūra, metropoliteno transporto infrastruktūros valdytojas naudoja pagal koncesijos sutartį.

 

 

 

 

TREČIASIS SKIRSNIS

PROJEKTO ĮGYVENDINIMAS

 

6 straipsnis. Koncesijos suteikimas

1. Koncesija suteikiama projekto įgyvendinimo bendrovei Koncesijų įstatymo ir šio įstatymo nustatyta tvarka.

2. Koncesiją suteikia Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.

3. Koncesijos sutartį sudaro raštu ją suteikiančioji institucija, veikianti Lietuvos Respublikos vardu, ir projekto įgyvendinimo bendrovė (koncesininkė) Koncesijų įstatymo nustatyta tvarka. Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos įsteigtai projekto įgyvendinimo bendrovei koncesija suteikiama be konkurso. Koncesijos sutartyje nustatomos suteikiančiosios institucijos ir koncesininko (projekto įgyvendinimo bendrovės) teisės, pareigos ir atsakomybė, susijusios su koncesija ir projektu.

4. Koncesijos suteikimas suteikia teisę projekto įgyvendinimo bendrovei sudaryti su projektu susijusias statybinių tyrinėjimų, projektavimo, tiekimo, statybos, eksploatavimo, priežiūros ir kitų susijusių pagalbinių paslaugų sutartis.

5. Pasibaigus koncesijos terminui visa metropoliteno infrastruktūra: metropoliteno trasos, statiniai  ir visi kiti infrastruktūros objektai bei jiems statyti suteiktos žemės ir teritorijos, Vyriausybės sprendimu neatlyginamai perduodama valstybės arba savivaldybės, kurios teritorijoje yra ši infrastruktūra, nuosavybėn.

 

 

7 straipsnis. Projekto investuotojai ir finansavimo šaltiniai

1. Metropoliteno projekto strateginis investuotojas atsako už projekto finansavimo užtikrinimą.

2. Strateginiam investuotojui tenkanti investicijų į projekto įgyvendinimo bendrovę dalis suteikiama pasirašant projekto įgyvendinimo bendrovės akcijas ir (arba) kitais įstatymų nustatytais būdais.

3. Projekto įgyvendinimo bendrovės dalyviai patys pasirenka, kaip finansuoti savo investicijas, įskaitant skolinimąsi, akcijų išleidimą ir (arba) kitus įstatymų nustatytus būdus. Projektui įgyvendinti neskiriamos Europos Sąjungos lėšos, gautos bendra tvarka.

4. Vyriausybė arba jos įgaliota institucija gali dalyvauti projekte suteikdama žemę ir žemės ertmes naudoti metropoliteno transporto infrastruktūrai įrengti.  

5. Visi investiciniai, skolinimosi, akcijų išleidimo ir kiti finansiniai sandoriai, susiję su metropoliteno projektu ir jo įgyvendinimu, sudaromi tik Europos ekonominės ir pinigų  sąjungos valiuta – eurais.

 

8 straipsnis. Metropoliteno trasų parinkimas, žemės suteikimas ir statybos priežiūra

1. Vadovaudamosi Teritorijų planavimo įstatymu, Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymu, Lietuvos Respublikos kultūros vertybių apsaugos įstatymu, Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatymu, Statybos įstatymu ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka, metropoliteno trasą ir jos ribas nustato savivaldybės, kuriose įgyvendinamas metropoliteno projektas.

2. Teritorija metropoliteno infrastruktūros trasų ir objektų statybai suteikiama teritorijų planavimą ir žemės nuosavybę, naudojimą reguliuojančių teisės aktų nustatyta tvarka.

3. Valstybinę metropoliteno projekto įgyvendinimo statybos darbų priežiūrą pagal kompetenciją atlieka Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos.

 

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

9 straipsnis. Pasiūlymai Vyriausybei

Vyriausybė ar jos įgaliotos institucijos iki 2014 m. rugsėjo 30 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

10 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas, išskyrus 9 straipsnį, įsigalioja 2014 m. spalio 1 d.

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas