Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

PLUOŠTINIŲ KANAPIŲ ĮSTATYMO NR. XII-336 2, 3 IR 4 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMAS

 

2023 m.                       d. Nr.

Vilnius

 

 

 

1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

Papildyti 2 straipsnį 121 dalimi:

121. Pluoštinių kanapių produktų, tarpinių pluoštinių kanapių produktų ir gaminių eksportas (toliau – eksportas) – pluoštinių kanapių produktų, tarpinių pluoštinių kanapių produktų ir gaminių tiekimas iš Lietuvos Respublikos į trečiąsias šalis.

 

2 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 3 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Pluoštines kanapes leidžiama auginti pluoštinių kanapių produktų, tarpinių pluoštinių kanapių produktų ir pluoštinių kanapių gaminių gamybai, sodininkystei, kaip tarpinius pasėlius arba moksliniais eksperimentiniais tikslais, taip pat selekcijos tikslais, kai siekiama jas įrašyti į Nacionalinį augalų veislių sąrašą, bei naujai sukurtų veislių ūkinio vertingumo tyrimo tikslais, šiame straipsnyje bei žemės ūkio ministro nustatyta tvarka.“

2. Pakeisti 3 straipsnio 3 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) auginti pluoštines kanapes tik atvirame grunte, išskyrus atvejus, kai pluoštinių kanapių augintojai taiko inovatyvius pluoštinių kanapių auginimo metodus bei našumą didinančias technologijas (pvz., skaitmenizuotas žemės sudėties vertinimas ir pluoštinių kanapių veislių parinkimas, efektyvus auginimo ploto išnaudojimas (vertikalūs žemės ūkiai), laistymo ir trešimo režimo eksperimentinis parinkimas ir įdiegimas, temperatūros bei šviesos kontrolės sprendinių parinkimas ir įdiegimas, kitos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros technologijos) ir augina pluoštines kanapes uždaruose gruntuose arba mokslo ir studijų institucijos augina pluoštines kanapes uždaruose gruntuose ar laboratorijose moksliniais eksperimentiniais ir (arba) selekcijos tikslais, siekiant jas įrašyti į Nacionalinį augalų veislių sąrašą. Pluoštinių kanapių augintojai bei mokslo ir studijų institucijos pluoštinių kanapių auginimui uždaruose gruntuose arba laboratorijose turi turėti Lietuvos Respublikos narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatyme nustatyta tvarka išduotą leidimą“;

3. Pakeisti 3 straipsnio 3 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) auginti tik įtrauktų į Bendrąjį žemės ūkio augalų rūšių veislių katalogą, paskelbtą pagal Direktyvos 2002/53/EB 17 straipsnį, veislių augalus, sėjai naudodami tik žemės ūkio ministro patvirtintus aliejinių ir pluoštinių augalų sėklos privalomuosius kokybės reikalavimus atitinkančią pluoštinių kanapių sėklą. Ši nuostata netaikoma mokslo ir studijų institucijoms, bei pluoštinių kanapių augintojams, auginantiems pluoštines kanapes mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros tikslais, taip pat pluoštinių kanapių augintojams, auginantiems pluoštines kanapes selekcijos tikslais ir Tarnybos atliekamo naujai sukurtų veislių ūkinio vertingumo tyrimo, siekiant jas įrašyti į Nacionalinį augalų veislių sąrašą, bei EBPO sėklos sertifikato išdavimo tikslais;“

4. Pakeisti 3 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Mėginius THC kiekiui pluoštinėse kanapėse nustatyti, vadovaudamasi THC kiekio nustatymo tyrimo metodu, išdėstytu Deleguotojo reglamento (ES) 2022/126 I priede, tiria Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorija ar kita akredituota Lietuvos Respublikos arba Europos Sąjungos valstybės narės laboratorija.“

 

3 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 4 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Gaminti ir tiekti rinkai galima tik iš šio įstatymo reglamentuojamų pluoštinių kanapių gautus ir pagamintus šio įstatymo reglamentuojamus pluoštinių kanapių produktus, tarpinius pluoštinių kanapių produktus ir pluoštinių kanapių gaminius.”

2. Pakeisti 4 straipsnio 11 dalį ir ją išdėstyti taip:

11. Ant galutiniam vartotojui skirtų pluoštinių kanapių gaminių pakuotės turi būti aiškiai nurodyta galutinė gaminio vartojimo paskirtis ir vartojimo būdas. Tiekiant pluoštinių kanapių produktus, tarpinius pluoštinių kanapių produktus ir pluoštinių kanapių gaminius į kitas Europos Sąjungos valstybės narės, šių produktų ir gaminių ženklinimas turi atitikti konkrečios Europos Sąjungos valstybės narės nacionalinius reikalavimus ir maksimali leistina THC kiekio koncentracija neturi viršyti šioje Europos Sąjungos valstybėje narėje nustatytą maksimalų leistiną THC kiekį.“

3. Pakeisti 4 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Lietuvos Respublikoje ir (arba) kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse gaunami, pagaminti ir tiekiami rinkai pluoštinių kanapių produktai, ir jų gaminiai ir tarpiniai pluoštinių kanapių produktai turi būti gauti ar pagaminti iš pluoštinių kanapių, kuriose THC kiekis neviršija leidžiamos 0,3 procento ribos, ir turi turėti tai patvirtinančią pažymą, kurią išduoda Tarnyba žemės ūkio ministro nustatyta tvarka arba kitos Europos Sąjungos valstybės narės atsakinga institucija.”

4. Pakeisti 4 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Pluoštinių kanapių gaminiuose THC kiekis (delta-9-tetrahidrokanabinolio (Δ9-THC) ir delta-9-tetrahidrokanabinolio rūgšties (Δ9-THCA) suminis kiekis) neturi viršyti leidžiamos 0,2 procento ribos. Į sveikatos apsaugos ministro ir žemės ūkio ministro patvirtintą sąrašą įrašytų konkrečių galutiniam vartojimui skirtų pluoštinių kanapių gaminiuose ar jų kategorijose gali būti nustatyti mažesni didžiausi leidžiami THC kiekiai (toliau – Sąrašas). Į Sąrašą įrašytuose galutiniam vartojimui skirtuose pluoštinių kanapių gaminiuose didžiausias leidžiamas THC kiekis (delta-9-tetrahidrokanabinolio (Δ9-THC) ir delta-9-tetrahidrokanabinolio rūgšties (Δ9-THCA) suminis kiekis) nustatomas atsižvelgiant į keliamą riziką ir galimą kenksmingą poveikį žmogaus ar gyvūno sveikatai, neviršijant Europos maisto saugos tarnybos rekomenduojamų didžiausių leidžiamų THC kiekių. Kiekviena Lietuvos Respublikoje ar kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje pagaminta ir Lietuvos Respublikos rinkai tiekiama pluoštinių kanapių gaminių partija turi turėti Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto arba kitos Lietuvos Respublikos akredituotos laboratorijos, arba Europos Sąjungos valstybių narių akredituotos laboratorijos išduotą laboratorinių tyrimų protokolą su tyrimų rezultatų vertinimo išvada; laboratorinių tyrimų protokolu patvirtinama, kad pluoštinių kanapių gaminiuose THC kiekis (delta-9-tetrahidrokanabinolio (Δ9-THC) ir delta-9-tetrahidrokanabinolio rūgšties (Δ9-THCA) suminis kiekis) neviršija didžiausio leidžiamo THC kiekio. Laboratorinių tyrimų protokolo su tyrimų rezultatų vertinimo išvada dėl gaminių, pagamintų iš pluoštinių kanapių sėklų ar pluošto, nereikalaujama.“

5. Papildyti nauja 41 dalimi ir ją išdėstyti taip:

41. Pluoštinių kanapių produktuose, tarpiniuose pluoštinių kanapių produktuose ir pluoštinių kanapių gaminiuose, kurie skirti eksportui, THC kiekis (delta-9-tetrahidrokanabinolio (Δ9-THC) ir delta-9-tetrahidrokanabinolio rūgšties (Δ9-THCA) suminis kiekis) neturi viršyti importuojančios šalies nustatyto maksimalaus leistino THC kiekio.“

 

4 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas įsigalioja 2024 m. sausio 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir jos įgaliotos institucijos pagal kompetenciją iki 2023 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

 

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas

 

Teikia

Seimo nariai   

 

Aušrinė Armonaitė

Morgana Danielė