Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

BAUSMIŲ VYKDYMO KODEKSO PAKEITIMO ĮSTATYMO NR. XIV-1196

1 STRAIPSNIO PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2022 m.                            d. Nr. 

Vilnius 

 

1 straipsnis. 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso

41 straipsnio pakeitimas

1. Pripažinti netekusia galios 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 41 straipsnio 4 dalį.

2. Buvusią 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso
41 straipsnio 5 dalį laikyti 4 dalimi.

 

2 straipsnis. 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso

42 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso                    42 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

42 straipsnis. Laisvės atėmimo bausmę atliekančių nuteistųjų teisė gauti teisinę

pagalbą

1. Nuteistieji turi teisę teisingumo ministro nustatyta tvarka nekliudomai susitikti, susirašinėti su savo advokatu (advokato padėjėju) ir jam skambinti. Šių susitikimų ir skambinimo kartų skaičius ir trukmė, taip pat laiškų kiekis neribojami.

2. Nuteistiesiems bendraujant su savo advokatu (advokato padėjėju) turi būti užtikrinamas jų bendravimo konfidencialumas. Kiekvienas nuteistojo susitikimas su advokatu (advokato padėjėju) vyksta laisvės atėmimo vietų įstaigos nustatytu laiku ir negali tęstis ilgiau kaip aštuonias valandas.

3. Šio straipsnio 2 dalies nuostatos mutatis mutandis taikomos ir tais atvejais, kai nuteistajam bausmės atlikimo vietoje teikiamos notarinės ir mediacijos paslaugos.“

 

3 straipsnis. 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso

68 straipsnio pakeitimas

1. Pripažinti netekusia galios 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 68 straipsnio 5 dalį.

2. Buvusias 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso
68 straipsnio 6, 7, 8 ir 9 dalis laikyti atitinkamai 5, 6, 7 ir 8 dalimis.

 

4 straipsnis. 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso

69 straipsnio pakeitimas

Pripažinti netekusiomis galios 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 69 straipsnio 5 ir 6 dalis.

 

5 straipsnis. 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso

76 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso                    76 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

76 straipsnis. Prevencijos priemonės saugumui laisvės atėmimo bausmės atlikimo

vietose užtikrinti, taip pat esant ypatingosioms situacijoms

1. Siekiant užkirsti kelią nusikalstamoms veikoms ar kitiems teisės pažeidimams, apsaugoti kitų asmenų teises ir laisves arba užtikrinti laisvės atėmimo bausmės paskirties įgyvendinimą, laisvės atėmimo vietų įstaigos direktoriaus nutarimu gali būti iki trijų mėnesių taikomos šios prevencijos priemonės:

1) nuteistojo laiškų išsiuntimo ir gautų laiškų įteikimo jam sustabdymas arba adresatų, kuriems nuteistajam leidžiama siųsti ir iš kurių leidžiama gauti laiškus, apribojimas;

2) pasimatymų suteikimo nuteistajam sustabdymas arba asmenų, su kuriais nuteistajam leidžiama pasimatyti, apribojimas;

3) nuteistojo skambinimo arba abonentų, kuriems nuteistajam leidžiama paskambinti, apribojimas;

4) draudimas nuteistajam išvykti iš bausmės atlikimo vietos;

5) nuteistojo kontaktų su kitais nuteistaisiais ribojimas bausmės atlikimo vietoje;

6) daiktų perdavimo nuteistajam sustabdymas arba apribojimas.

2. Laisvės atėmimo vietų įstaigos direktoriaus nutarime turi būti nurodytos taikomos prevencijos priemonės, jų taikymo motyvai ir trukmė, kitos aplinkybės, dėl kurių būtina taikyti tokias prevencijos priemones. Apribojant nuteistojo pasimatymus, skambinimą ir (ar) laiškų išsiuntimą (įteikimą), taip pat turi būti nurodomi asmenys ar jų grupė, su kuriais nuteistajam leidžiama pasimatyti, kuriems leidžiama paskambinti ir (ar) siųsti bei iš jų gauti laiškus, o apribojant nuteistojo kontaktus su kitais nuteistaisiais bausmės atlikimo vietoje – kiti nuteistieji ar jų grupė, su kuriais bet kokios formos nuteistojo, kuriam taikomas toks ribojimas, kontaktai bausmės atlikimo vietoje yra negalimi.

3. Šio straipsnio 1 dalyje nustatytų prevencijos priemonių taikymo terminas gali būti pratęstas, tačiau kiekvienu atveju ne ilgesniam negu trijų mėnesių laikotarpiui. Pratęsimų skaičius neribojamas. Prevencijos priemonių taikymas nedelsiant nutraukiamas išnykus pagrindams, dėl kurių šios priemonės buvo taikomos.

4. Šio straipsnio 1 dalyje nustatytos prevencijos priemonės, susijusios su nuteistųjų skambinimu artimiesiems giminaičiams, susitikimu ir susirašinėjimu su jais, gali būti taikomos tik tais atvejais, kai kitomis priemonėmis negalima užkirsti kelio nusikalstamoms veikoms, ir ne ilgiau kaip vienam mėnesiui. Šis terminas gali būti pratęstas vienam mėnesiui. Pratęsimų skaičius neribojamas.

5. Jeigu nuteistieji imasi neteisėtų grupinių veiksmų, pažeidžiančių laisvės atėmimo vietų įstaigoje nustatytą vidaus tvarką, arba turima duomenų, kad jie planuoja tokių veiksmų imtis, laisvės atėmimo vietų įstaigos direktorius turi teisę laikinai (iki vieno mėnesio) taikyti šias prevencijos priemones:

1) nuteistųjų laiškų išsiuntimo, taip pat gautų laiškų, perduodamų daiktų įteikimo nuteistiesiems sustabdymas;

2) pasimatymų suteikimo nuteistiesiems sustabdymas;

3) nuteistųjų asmeninių daiktų įsigijimo sustabdymas;

4) nuteistųjų skambinimo sustabdymas;

5) kultūros, sporto ir kitų masinių renginių organizavimo ir vykdymo sustabdymas;

6) nuteistųjų išvykimo iš bausmės atlikimo vietų sustabdymas;

7) draudimas kitiems asmenims patekti į bausmės atlikimo vietas.

6. Lietuvos Respublikoje arba atskirose jos dalyse paskelbus mobilizaciją, valstybės lygio ekstremaliąją situaciją, karantiną arba įvedus karo ar nepaprastąją padėtį, laisvės atėmimo vietų įstaigos direktorius turi teisę, suderinęs su teisingumo ministru, laikinai, ne ilgiau kaip iki mobilizacijos, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos, karantino, karo arba nepaprastosios padėties atšaukimo ar pabaigos dienos, visose bausmės atlikimo vietose arba dalyje jų taikyti šio straipsnio
5 dalies 1, 2, 3, 5, 6 ir 7 punktuose nustatytas prevencijos priemones, taip pat sustabdyti arba apriboti nuteistųjų kitų teisių, kurios pagal Lietuvos Respublikos įstatymus gali būti laikinai ribojamos mobilizacijos, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos, karantino, karo arba nepaprastosios padėties metu, įgyvendinimą.

7. Šio straipsnio nuostatos netaikomos nuteistajam skambinant advokatui (advokato padėjėjui), valstybės ir savivaldybių institucijoms ir tarptautinėms organizacijoms, kurių jurisdikciją ar kompetenciją priimti Lietuvoje bausmes atliekančių nuteistųjų pareiškimus yra pripažinusi Lietuvos Respublika, arba šių organizacijų atstovams, susitinkant ir susirašinėjant su šiame punkte nurodytais subjektais.“

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

Respublikos Prezidentas