Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2004 M. GEGUŽĖS 26 D. NUTARIMO NR. 634 „DĖL BEŠEIMININKIO, KONFISKUOTO, VALSTYBĖS PAVELDĖTO, Į VALSTYBĖS PAJAMAS PERDUOTO TURTO, DAIKTINIŲ ĮRODYMŲ, LOBIŲ IR RADINIŲ PERDAVIMO, APSKAITYMO, SAUGOJIMO, REALIZAVIMO, GRĄŽINIMO IR PRIPAŽINIMO ATLIEKOMIS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2014 m. d. Nr.
Vilnius
1. Pakeisti Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 26 d. nutarimu Nr. 634 „Dėl Bešeimininkio, konfiskuoto, valstybės paveldėto, į valstybės pajamas perduoto turto, daiktinių įrodymų, lobių ir radinių perdavimo, apskaitymo, saugojimo, realizavimo, grąžinimo ir pripažinimo atliekomis taisyklių patvirtinimo“:
1.1. Pakeisti 1 punkto tryliktąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
1.2. Pakeisti 1 punkto dvidešimt antrąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:
1.3. Pakeisti 76 punktą ir jį išdėstyti taip:
„76. Valstybei perduoto turto realizavimą organizuoja mokesčių inspekcija. Valstybei perduotas turtas realizuojamas aukcione, konkurso būdu, perduodamas patikėjimo teise, parduodamas per įmones, su kuriomis mokesčių inspekcija konkurso būdu yra sudariusi konfiskuoto ar kitaip valstybei perduotino turto realizavimo sutartis, parduodamas elektroniniuose konkursuose, elektroninėje parduotuvėje.“
1.4. Pakeisti 81.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„81.1. Nekilnojamasis turtas parduodamas aukcione, išskyrus tuos atvejus, kai Lietuvos Respublikos Vyriausybė priima nutarimą dėl šio turto perdavimo valdyti, naudoti ir disponuoti juo patikėjimo teise pagal Valstybės turto perdavimo valdyti, naudoti ir disponuoti juo patikėjimo teise tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. sausio 5 d. nutarimu Nr. 16.
Jeigu valstybei perduotinas turtas yra gyvenamosios patalpos, jas pirmenybės teise gali išpirkti asmenys, numatyti Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.79 straipsnyje. Jeigu gyvenamųjų patalpų asmenys, numatyti Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.79 straipsnyje, nenuperka, šios patalpos gali būti perduodamos savivaldybei, kurios teritorijoje šios patalpos yra, jos funkcijoms vykdyti (būstams suteikti). Jeigu gyvenamosios patalpos savivaldybei jos funkcijoms vykdyti (būstams suteikti) nebuvo perduotos, šios patalpos realizuojamos bendra tvarka, numatyta šių Taisyklių IV skyriuje.“
1.5. Pakeisti 81.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
1.6. Pakeisti 81.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„81.3. Vertybinių popierių ir finansinių priemonių (toliau – investicinė priemonė), kaip šios sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos vertybinių popierių įstatyme, Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatyme, kolektyvinio investavimo subjektų investicinių priemonių, kaip šios sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos kolektyvinio investavimo subjektų įstatyme (toliau vadinama – vertybiniai popieriai ir investicinės priemonės) išpirkimas ir pardavimas, pensijų fondų pensijų sąskaitose apskaitomų vienetų konvertavimas į pinigus inicijuojamas šia tvarka.“
1.7. Pakeisti 81.3.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„81.3.3. Vertybiniai popieriai ir investicinės priemonės, kuriais neprekiaujama šių Taisyklių 81.3.1 ir 81.3.2 papunkčiuose nurodytose rinkose, išskyrus Lietuvos Respublikoje išleistus uždarųjų akcinių bendrovių vertybinius popierius, ir tie vertybiniai popieriai ir tos investicinės priemonės, kurių Valstybinė mokesčių inspekcija ar jos įgaliota mokesčių inspekcija dėl objektyvių priežasčių negali parduoti šių Taisyklių 81.3.1 ir 81.3.2 papunkčiuose nustatyta tvarka, parduodami per vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininką (finansų maklerio įmonę ar kredito įstaigą, turinčias teisę teikti investicinę paslaugą - vykdyti pavedimus įsigyti ir perleisti vertybinius popierius klientų sąskaita), kuris atrenkamas Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta konkurso tvarka. Su konkurso nugalėtoju sudaroma tarpininkavimo parduodant vertybinius popierius ir investicines priemones sutartis, kuria atrinktasis vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkas įsipareigoja siekti geriausios parduodamų vertybinių popierių ir investicinių priemonių kainos. Jeigu yra atrinktas vertybinių popierių viešosios apyvartos tarpininkas, Valstybinė mokesčių inspekcija ar jos įgaliota mokesčių inspekcija privalo pasinaudoti jo paslaugomis taip pat vietoj šių Taisyklių 81.3.1 ir 81.3.2 papunkčiuose nurodytų atvejų, jeigu šiais atvejais būsiančios vertybinių popierių ar investicinių priemonių tiesioginio pardavimo bendrosios išlaidos yra didesnės už atrinktojo tarpininko siūlomas bendrąsias pardavimo išlaidas.“
1.8. Pakeisti 81.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:
1.9. Pakeisti 88.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:
1.10. Pakeisti 96 punktą ir jį išdėstyti taip:
„96. Visą sumą už aukcione nupirktą turtą pirkėjas privalo sumokėti pagal aukciono organizatorių išduotą pažymą per 5 darbo dienas nuo aukciono pabaigos į aukciono organizatorių nurodytą sąskaitą. Už aukcione nupirktą turtą pirkėjas atsiskaito per mokėjimo paslaugų teikėją arba elektronine bankininkyste.“
1.11. Pakeisti 97 punktą ir jį išdėstyti taip:
1.12. Papildyti IV skyrių septintuoju ir aštuntuoju skirsniais:
„VII. TURTO PARDAVIMAS ELEKTRONINIUOSE KONKURSUOSE
1401. Mokesčių inspekcija, atsižvelgdama į parduodamo turto pobūdį, galimybes pritraukti didesnį potencialių šio turto pirkėjų dėmesį, taip pat kitas svarbias aplinkybes, gali turtą parduoti elektroniniame konkurse.
1402. Pasirinkus turto pardavimą elektroninio konkurso būdu, apie turto pardavimą elektroniniame konkurse, mokesčių inspekcija skelbia apie turto pardavimą elektroniniame konkurse ir organizuoja elektroninį konkursą. Elektroninio konkurso komisija (pirmininkas ir du nariai) skiriami mokesčių inspekcijos viršininko arba jo įgalioto asmens įsakymu. Elektroninio konkurso komisijai dirbant turi būti rašomas elektroninio konkurso komisijos posėdžio protokolas.
Elektroninio konkurso komisija ne vėliau kaip likus 15 darbo dienų iki elektroninio konkurso pradžios apie tai paskelbia interneto svetainėje „e.VMI“. Informacija apie elektroniniame konkurse parduodamą turtą taip pat turi būti skelbiama mokesčių inspekcijos interneto puslapyje ir skelbimų lentoje. Esant galimybei, informacija apie elektroniniame konkurse parduodamą turtą skelbiama iškabinant ant ją paties turto.
Pirkti turtą elektroniniame konkurse gali asmenys, tokią teisę įgiję ar turintys Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka.
1403. Skelbime apie elektroninį konkursą nurodoma:
1403.3. telefonas pasiteirauti, kur kreiptis dėl turto apžiūros. Mokesčių inspekcija taip pat nurodo, kokiomis darbo dienomis bei kokiu laiku galima apžiūrėti parduodamą turtą;
1403.4. turto apibūdinimas (pavadinimas, rūšis, kokybė, techniniai ir (ar) kiti duomenys ar parametrai). Jeigu parduodamas turtas turi trūkumų (gedimų ar panašiai), apie tai taip pat turi būti nurodyta skelbime;
1404. Pageidaujantys dalyvauti elektroniniame konkurse asmenys iki elektroninio konkurso pradžios likus ne mažiau kaip 2 darbo dienoms turi užsiregistruoti (identifikuoti savo tapatybę), prisijungdami prie Valstybinės mokesčių inspekcijos interneto svetainės „e.VMI“ autorizuotų elektroninių paslaugų srities „Mano VMI“. Užsiregistruodami elektroninio konkurso dalyviai privalo nurodyti:
1404.1. savo vardą, pavardę, asmens kodą (juridinio asmens pavadinimą, kodą, jei konkurse dalyvaus juridinis asmuo), gyvenamosios vietos (buveinės, jei elektroniniame konkurse dalyvaus juridinis asmuo) adresą, elektroninio pašto adresą, telefono ir fakso (jei yra) numerius;
1404.2. jeigu asmuo elektroniniame konkurse dalyvaus per atstovą, identifikuoti savo tapatybę ir pateikti šių Taisyklių 1404.1 papunktyje nurodytą informaciją privalo atstovas. Atstovas taip pat privalo nurodyti atstovaujamojo vardą, pavardę, asmens kodą (juridinio asmens pavadinimą, kodą, jeigu atstovaujama juridiniam asmeniui) bei atstovavimo pagrindą.
1405. Asmuo užregistruojamas dalyvauti elektroniniame konkurse ir yra laikomas elektroninio konkurso dalyviu, jeigu, mokesčių inspekcijai patikrinus asmens pateiktą informaciją, įsitikinama, kad asmuo visiškai įvykdė šių Taisyklių 1404 punkte nustatytas sąlygas.
1406. Registruojantis į elektroninį konkursą, elektroninio konkurso dalyvio asmens duomenys negali būti atskleisti nei kitiems elektroninio konkurso dalyviams, nei tretiesiems asmenims, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus.
1407. Kiekvienam užsiregistravusiam elektroninio konkurso dalyviui suteikiamas atskiras elektroninio konkurso dalyvio numeris.
1408. Elektroniniame konkurse parduodamo turto siūloma kaina nustatoma pagal turto perėmimo (įvertinimo) dokumente nurodytą kainą (įskaitant PVM).
1409. Viename elektroniniame konkurse gali būti parduodamas vienas arba keli daiktai. Jeigu parduodami keli daiktai, nurodoma kiekvieno atskiro daikto kaina.
14010. Kiekvieno elektroninio konkurso pradžia yra skelbime apie elektroninį konkursą nurodytos darbo dienos devinta valanda (9 val. 00 min.), o pabaiga – po 5 darbo darbo dienų dvylikta valanda (12 val. 00 min.).
Jeigu elektroninio konkurso pabaigos laikas sutampa su poilsio ar švenčių diena, elektroninio konkurso pabaiga laikoma pirmosios po poilsio ar švenčių dienos einančios darbo dienos dvylikta valanda (12 val. 00 min.).
14011. Elektroninio konkurso metu elektroninio konkurso dalyviai siūlo savo kainą. Konkurso metu rodoma didžiausia už turtą pasiūlyta kaina bei ją pasiūliusio dalyvio numeris. Elektroninio konkurso dalyviai kainą siūlo litais be centų.
14012. Elektroninio konkurso dalyvis, pasiūlęs savo kainą, per elektroninę informacinę sistemą automatiškai gauna pranešimą apie pateikto pasiūlymo patvirtinimą.
14013. Pranešimą apie elektroninio konkurso dalyvio pasiūlytos kainos patvirtinimą per elektroninę informacinę sistemą automatiškai gauna ir kiti elektroninio konkurso dalyviai.
14014. Elektroninio konkurso laimėtoju pripažįstamas elektroninio konkurso dalyvis, kuris iki elektroninio konkurso pabaigos pasiūlė didžiausią kainą. Elektroninį konkursą laimėjusio dalyvio pasiūlyta kaina laikoma turto pardavimo kaina.
14015. Elektroniniam konkursui pasibaigus:
14015.1. Valstybinės mokesčių inspekcijos interneto svetainės „e.VMI“ autorizuotų elektroninių paslaugų srityje „Mano VMI“ skelbiama, už kokią kainą turtas buvo parduotas;
14015.2. Elektroninį konkursą laimėjusiam elektroninio konkurso dalyviui per elektroninę informacinę sistemą automatiškai pranešama apie laimėtą elektroninį konkursą. Visiems elektroninio konkurso dalyviams per elektroninę informacinę sistemą automatiškai pranešama apie elektroninio konkurso pabaigą.
14016. Elektroninį konkursą laimėjęs dalyvis visą pasiūlytą sumą privalo sumokėti per 10 darbo dienų nuo elektroninio konkurso pabaigos į elektroninio konkurso komisijos nurodytą sąskaitą. Už elektroniniame konkurse nupirktą turtą elektroninio konkurso laimėtojas atsiskaito mokėjimo pavedimu arba elektronine bankininkyste.
14017. Atsisakęs mokėti arba nesumokėjęs Taisyklių 14016 punkte nurodytu laiku jo pasiūlytą sumą, elektroninio konkurso laimėtojas praranda teisę pirkti turtą. Tokiu atveju laikoma, kad laimi antrasis pagal pasiūlytos kainos dydį elektroninio konkurso dalyvis. Apie tai jam turi būti pranešta elektroninio ryšio priemonėmis per 5 darbo dienas nuo pinigų sumokėjimo termino pasibaigimo. Minėtas elektroninio konkurso dalyvis jo pasiūlytą pinigų sumą į elektroninio konkurso komisijos nurodytą sąskaitą turi sumokėti per 10 darbo dienų nuo pranešimo gavimo dienos. Jeigu ir šis elektroninio konkurso dalyvis per 10 darbo dienų nuo pranešimo gavimo dienos nesumoka nurodytos sumos į elektroninio konkurso komisijos nurodytą sąskaitą arba atsisako pasiūlymo pirkti turtą, laimėtoju laikomas dalyvis, kuris pasiūlė didžiausią kainą prieš minėtą dalyvį ir taip toliau.
14018. Elektroninio konkurso laimėtojas privalo elektroninio konkurso komisijai pateikti arba atsiųsti dokumentus, patvirtinančius, kad jo už nupirktą turtą pasiūlyta suma yra sumokėta. Elektroninio konkurso komisija, gavusi iš elektroninio konkurso laimėtojo dokumentą, patvirtinantį, kad suma yra sumokėta, per 5 darbo dienas nuo minėto dokumento gavimo surašo Valstybinės mokesčių inspekcijos patvirtintos formos elektroninio konkurso protokolą.
14019. Turto įsigijimo elektroniniame konkurse faktui patvirtinti per 10 darbo dienų nuo elektroninio konkurso laimėtojo pasiūlytos sumos gavimo dienos su elektroninio konkurso laimėtoju sudaroma įstatymų reikalaujamos formos pirkimo-pardavimo sutartis.
14020. Elektroninis konkursas laikomas neįvykusiu, jeigu:
14021. Dalyvavę elektroniniame konkurse asmenys, nesutinkantys su elektroninio konkurso rezultatais, teisės aktų nustatyta tvarka gali apskųsti elektroninio konkurso rezultatus teisme.
14022. Jeigu elektroninis konkursas neįvyksta, ne vėliau kaip po 20 darbo dienų nuo tos dienos, kurią elektroninis konkursas neįvyko, turi būti skelbiamas antrasis elektroninis konkursas.
14023. Antrasis elektroninis konkursas vyksta tokiomis pačiomis sąlygomis ir tvarka, kaip ir pirmasis elektroninis konkursas su ta išimtimi, kad antrajame elektroniniame konkurse parduodamo turto pradinė kaina gali būti sumažinama ne daugiau kaip 30 procentų.
14024. Neįvykus antrajam elektroniniam konkursui, turtas gali būti parduodamas kitu šiose Taisyklėse nustatytu būdu. Turto įsigijimas įforminamas įstatymų reikalaujamos formos pirkimo-pardavimo sutartimi.
VIII. TURTO PARDAVIMAS ELEKTRONINĖJE PARDUOTUVĖJE
14026. Mokesčių inspekcija, atsižvelgdama į parduodamo turto pobūdį, galimybes pritraukti didesnį potencialių šio turto pirkėjų dėmesį, taip pat kitas svarbias aplinkybes, gali turtą parduoti elektroninėje parduotuvėje. Turto pardavimus elektroninėje parduotuvėje organizuoja mokesčių inspekcija.
14027. Informacija apie parduodamą turtą skelbiama Valstybinės mokesčių inspekcijos interneto svetainėje „e.VMI“.
14028. Pirkti turtą elektroninėje parduotuvėje gali identifikuoti asmenys, interneto svetainėje „e.VMI“ prisijungę prie autorizuotų elektroninių paslaugų srities „Mano VMI“.
14029. Pirkti turtą elektroninėje parduotuvėje gali asmenys, tokią teisę įgiję ar turintys Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka.
14030. Prisijungdami prie Valstybinės mokesčių inspekcijos interneto svetainės „e.VMI“ autorizuotų elektroninių paslaugų srities „Mano VMI“ ir pageidaujantys pirkti turtą elektroninėje parduotuvėje, asmenys turi identifikuoti savo tapatybę, t. y. nurodyti savo vardą, pavardę, adresą, kontaktinius duomenis, el. pašto adresą.
Jeigu prie Valstybinės mokesčių inspekcijos interneto svetainės „e.VMI“ autorizuotų elektroninių paslaugų srities „Mano VMI“ jungiasi asmens atstovas, jis privalo nurodyti atstovaujamąjį asmenį bei atstovavimo pagrindą.
14031. Asmenys gali pirkti turtą elektroninėje parduotuvėje, pasirinkę atitinkamos kategorijos pardavimo objektą. Pardavimo objektus asmenys gali pasirinkti iš įvairių kategorijų. Vienam asmeniui įsigyjamo turto kiekis nėra ribojamas.
14032. Elektroninėje parduotuvėje parduodamo turto vieneto kaina nustatoma pagal turto perėmimo (vertinimo) dokumente nurodytą kainą (įskaitant PVM).
14033. Elektroninėje parduotuvėje parduodamas turtas turi būti aprašytas, nurodant jo pavadinimą, rūšį, kokybę, techninius ir (ar) kitus duomenis ar parametrus. Jeigu parduodamas turtas turi trūkumų (gedimų ar panašiai) ir (ar) nuosavybės teisių suvaržymų, apie tai taip pat turi būti nurodyta turto aprašyme. Aprašant turtą turi būti nurodytas jo pardavimo (atsiėmimo) vietos adresas ir pateikta turto nuotrauka.
14034. Elektroninėje parduotuvėje parduodama prekė turi būti siūloma tik toje objektų kategorijoje, kuriai ji priskirta pagal savo požymius.
14035. Elektroninėje parduotuvėje išsirinkęs perkamą turtą ir patvirtinęs jo įsigijimą, asmuo elektroninio ryšio priemonėmis gauna suformuotą mokėjimo sąskaitą, kurią turi apmokėti mokėjimo pavedimu arba elektronine bankininkyste.
14036. Už elektroninėje parduotuvėje išsirinktą turtą asmuo visą turto kainą privalo sumokėti per 3 darbo dienas nuo mokėjimo sąskaitos gavimo dienos, pinigus pervesdamas į mokesčių inspekcijos sąskaitą, kuri nurodoma mokėjimo sąskaitoje.
14038. Asmeniui išsirinkus turtą ir patvirtinus jo būsimą įsigijimą, perkamam turtui suteikiamas statusas „Rezervuota“, kol už jį bus sumokėta arba kol pasibaigs asmeniui nustatytas apmokėjimo terminas.
14040. Pirkėjui sumokėjus už įsigytą turtą, jo statusas iš „Rezervuota“ pasikeičia į „Apmokėta“ ir jam išsiunčiamas elektroninis pranešimas, kad už įsigytą turtą yra apmokėta. Kartu pirkėjui pranešama apie įsigyto turto atsiėmimo sąlygas.
14041. Asmuo (įgaliotas asmens atstovas), įsigijęs turtą elektroninėje parduotuvėje, iš pardavimo vietos jį turi atsiimti per 3 darbo dienas nuo pranešimo apie turto apmokėjimą gavimo dienos. Jeigu turtą elektroninėje parduotuvėje įsigijo įgaliotas asmens atstovas, prieš atsiimdamas įsigytą turtą jis privalo pateikti jam asmens suteiktus įgaliojimus patvirtinančius dokumentus.
14042. Pirkėjui neatsiėmus įsigyto turto daugiau nei per 3 darbo dienas nuo pranešimo, kad už įsigytą turtą yra apmokėta, gavimo dienos, jam pereina turto atsitiktinio žuvimo ar sugedimo rizika, be to, pirkėjas privalės padengti mokesčių inspekcijos patirtas prekės saugojimo išlaidas (jei tokių buvo patirta).
14043. Elektroninėje parduotuvėje įsigytas turtas grąžinami ir keičiami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.