Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS
TIKSLINIŲ KOMPENSACIJŲ
Į S T A T Y M A S
2016 m. d. Nr.
Vilnius
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1 straipsnis. Įstatymo tikslas, paskirtis ir taikymas
1. Šio įstatymo tikslas – nustatyti slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslines kompensacijas (toliau kartu – tikslinės kompensacijos) asmenims, kuriems Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis arba neįgalumo lygis.
2. Šis įstatymas nustato tikslinių kompensacijų finansavimo šaltinį, teisę į šias išmokas turinčius asmenis, tikslinių kompensacijų dydžius, tikslinių kompensacijų skyrimo ir mokėjimo sąlygas bei tvarką.
3. Pagal šį įstatymą taip pat mokamos iki šio įstatymo įsigaliojimo paskirtos ir mokėtos slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos ir tikslinis priedas.
4. Šis įstatymas taikomas Europos Sąjungos valstybių narių ar Europos ekonominės erdvės susitarimą sudariusių valstybių piliečiams ir jų šeimų nariams, nuolat Lietuvos Respublikoje gyvenantiems užsieniečiams, Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka deklaravusiems gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje (neturintiems gyvenamosios vietos – įtrauktiems į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą pagal savivaldybę, kurios teritorijoje gyvena), asmenims, kuriems, vadovaujantis Europos Sąjungos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentais, turi būti taikomas šis įstatymas.
2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos
1. Stacionari auklėjimo įstaiga – visiškai iš valstybės ir (ar) savivaldybės biudžeto finansuojama švietimo sistemos įstaiga, kurioje apgyvendintas ir ugdomas (auklėjamas, mokomas) asmuo gauna maistą, aprangą ir nakvynę.
2. Stacionari slaugos įstaiga – asmens sveikatos priežiūros įstaigos slaugos ligoninė, visiškai finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, valstybės ir (ar) savivaldybės biudžetų. Stacionariomis slaugos įstaigomis taip pat laikytini asmens sveikatos priežiūros įstaigų slaugos skyriai, šių įstaigų bendruose skyriuose įsteigtos vietos neįgalių asmenų slaugai ir pan.
3 straipsnis. Tikslinių kompensacijų dydžio matas ir mokėjimo šaltinis
1. Tikslinių kompensacijų dydžio matas yra tikslinių kompensacijų bazė. Jos dydis negali būti mažesnis nei 112 eurų. Tikslinių kompensacijų bazę tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė socialinės apsaugos ir darbo ministro teikimu.
3. Tikslinėms kompensacijoms administruoti savivaldybių administracijoms skiriama iki 4 procentų tikslinėms kompensacijoms mokėti skirtų lėšų. Konkretų tikslinėms kompensacijoms administruoti skiriamų lėšų procento dydį iki biudžetinių metų pradžios nustato socialinės apsaugos ir darbo ministras. Tikslinėms kompensacijoms administruoti panaudojama ne didesnė lėšų suma negu tikslinėms kompensacijoms administruoti nustatytas skiriamų lėšų procento dydis nuo panaudotų lėšų šioms išmokoms mokėti.
II SKYRIUS
ASMENYS, TURINTYS TEISĘ GAUTI TIKSLINĘ KOMPENSACIJĄ IR TIKSLINIŲ KOMPENSACIJŲ DYDŽIAI
4 straipsnis. Asmenys, turintys teisę gauti tikslinę kompensaciją
1. Asmenims, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, skiriama ir mokama slaugos išlaidų tikslinė kompensacija.
2. Asmenims, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatytas specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis ir vaikams, kuriems nustatytas sunkus arba vidutinis neįgalumo lygis, skiriama ir mokama priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinė kompensacija.
5 straipsnis. Tikslinių kompensacijų dydžiai
2. Priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinė kompensacija yra šių dydžių:
1) asmenims, netekusiems 75–100 procentų darbingumo, ir vaikams, kuriems nustatytas sunkus neįgalumo lygis – 1 tikslinių kompensacijų bazės dydžio;
III SKYRIUS
TIKSLINIŲ KOMPENSACIJŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO TVARKA
6 straipsnis. Tikslines kompensacijas skiriančios ir mokančios institucijos
Tikslines kompensacijas skiria ir moka savivaldybių administracijos, vadovaudamosi šiuo įstatymu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės tvirtinamais Tikslinių kompensacijų skyrimo ir mokėjimo nuostatais (toliau – Tikslinių kompensacijų skyrimo ir mokėjimo nuostatai). Asmenims, gyvenantiems vienoje iš Europos Sąjungos valstybių narių, kuriems yra ar buvo taikomi vienos ar daugiau valstybių narių teisės aktai, bei jų šeimos nariams ir maitintojo netekusiems asmenims, taikomi 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 883/2004 dėl socialinės apsaugos sistemų koordinavimo (OL 2004 m. specialusis leidimas, 5 skyrius, 5 tomas, p. 72) ir 2009 m. rugsėjo 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 987/2009, nustatantis Reglamento (EB) Nr. 883/2004 dėl socialinės apsaugos sistemų koordinavimo įgyvendinimo tvarką (OL 2009 L 284, p. 1). Tikslinių kompensacijų skyrimo ir mokėjimo tvarką asmenims, kuriems taikomi Europos Sąjungos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentai, nustato socialinės apsaugos ir darbo ministras.
7 straipsnis. Tikslinių kompensacijų skyrimas ir mokėjimas
1. Tikslinės kompensacijos skiriamos ir mokamos pagal asmenų, turinčių teisę gauti šias išmokas, gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje arba vadovaujantis Europos Sąjungos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentais.
2. Tikslinės kompensacijos skiriamos asmenų, turinčių teisę gauti šias išmokas, arba jų globėjų ar rūpintojų prašymu. Tikslinės kompensacijos 18 metų nesukakusiems asmenims skiriamos jų tėvų (įtėvių), globėjų ar rūpintojų prašymu.
3. Savivaldybės administracija sprendimą dėl tikslinės kompensacijos skyrimo privalo priimti ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo skirti tikslinę kompensaciją su visais reikiamais dokumentais arba papildomų dokumentų gavimo.
4. Tikslinės kompensacijos skiriamos ir mokamos asmenims, kurie turi teisę gauti šias išmokas, išskyrus šiuos atvejus:
1) tikslinės kompensacijos, paskirtos asmenims iki 18 metų, mokamos vienam iš neįgalaus vaiko (įvaikio) tėvų (įtėvių), globėjui arba rūpintojui;
2) tikslinės kompensacijos, paskirtos sukakusiems 18 metų asmenims, kuriems įstatymų nustatyta tvarka yra paskirti globėjai ar rūpintojai, mokamos jų globėjams ar rūpintojams. Jeigu rūpintojas įstatymų nustatyta tvarka paskirtas asmens prašymu, tikslinė kompensacija rūpintojui mokama tik tuo atveju, jeigu šios išmokos gavėjas sutinka.
5. Tikslinės kompensacijos didinamos kiekvieną kartą patvirtinus naują tikslinių kompensacijų bazės dydį.
6. Tikslinės kompensacijos gavėjas ar vienas iš jo tėvų (įtėvių), globėjas ar rūpintojas privalo pranešti savivaldybės administracijai apie aplinkybes, turinčias įtakos tikslinės kompensacijos dydžiui ar mokėjimui, per 10 dienų nuo šių aplinkybių atsiradimo dienos. Savivaldybės administracija privalo pranešti tikslinės kompensacijos gavėjui arba vienam iš jo tėvų (įtėvių), globėjui ar rūpintojui, kokios aplinkybės turi įtakos šių išmokų mokėjimui. Jei tikslinės kompensacijos gavėjas arba vienas iš jo tėvų (įtėvių), globėjas ar rūpintojas apie tokias aplinkybes savivaldybės administracijai laiku nepraneša ir dėl to permokama tikslinė kompensacija, permokėta suma grąžinama arba iš gavėjo išieškoma savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu.
7. Išskaitant permoką šio straipsnio 6 dalyje numatytu atveju iš gavėjui priklausančios tikslinės kompensacijos per mėnesį išskaitoma ne daugiau kaip po 20 procentų mokėtinos tikslinės kompensacijos sumos tol, kol bus visiškai padengta permokėta suma. Esant gavėjo raštiškam prašymui ar sutikimui gali būti išskaičiuojama daugiau kaip 20 procentų mokėtinos tikslinės kompensacijos sumos. Jei tikslinės kompensacijos mokėjimas gavėjui nutraukiamas, o visa permokėta išmokos suma negrąžinta arba neišskaičiuota, likęs įsiskolinimas išieškomas teismo tvarka, jei su išieškojimu susijusios administravimo išlaidos neviršija išieškotinos sumos.
8 straipsnis. Tikslinių kompensacijų skyrimo ir mokėjimo terminai
1. Tikslinės kompensacijos skiriamos ir mokamos nuo teisės gauti tikslinę kompensaciją atsiradimo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 12 mėnesių iki dokumentų tikslinei kompensacijai skirti gavimo savivaldybės administracijoje dienos.
2. Teisės gauti tikslinę kompensaciją atsiradimo diena laikoma diena, kurią asmeniui nustatomas specialusis nuolatinės slaugos arba nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis arba vaikui nustatomas sunkus arba vidutinis neįgalumo lygis.
3. Tikslinė kompensacija skiriama laikotarpiui, kurį tikslinės kompensacijos gavėjas turi teisę gauti šią išmoką. Savivaldybės administracija privalo prieš mėnesį pranešti gavėjui apie šios išmokos skyrimo termino pabaigą. Teisė gauti tikslinę kompensaciją išlieka, kol galioja sprendimas dėl atitinkamo specialiojo poreikio nustatymo arba neįgalumo lygio nustatymo.
4. Kai tikslinės kompensacijos gavėjui nustatomas kitoks specialusis poreikis arba kitoks neįgalumo lygis ir dėl to keičiasi jam priklausančios tikslinės kompensacijos dydis, naujo dydžio tikslinė kompensacija pradedama mokėti:
1) kai vietoj specialiojo nuolatinės slaugos poreikio nustatomas specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis arba vietoj sunkaus neįgalumo lygio nustatomas vidutinis neįgalumo lygis, – nuo kito mėnesio pirmos dienos po to, kai buvo pakeistas specialusis poreikis arba neįgalumo lygis;
9 straipsnis. Tikslinių kompensacijų mokėjimo nutraukimo ir pratęsimo tvarka
1. Tikslinės kompensacijos mokėjimas nutraukiamas nuo kito mėnesio pirmos dienos po to, kai pasibaigė tikslinės kompensacijos skyrimo terminas. Jei asmens teisė gauti tikslinę kompensaciją išlieka, bet prašymą dėl šios išmokos mokėjimo pratęsimo asmuo pateikia pavėluotai, tikslinė kompensacija nepriskaičiuojant palūkanų išmokama už visą laiką, bet ne daugiau kaip už 3 metus nuo tos dienos, kai buvo pateikti prašymas ir dokumentai pratęsti tikslinės kompensacijos mokėjimą.
2. Tikslinės kompensacijos gavėjui persikėlus nuolat gyventi į kitą valstybę, paskirtos tikslinės kompensacijos mokėjimas nutraukiamas nuo kito mėnesio pirmos dienos po to, kai tikslinės kompensacijos gavėjas persikėlė nuolat gyventi į kitą valstybę, jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse ar Europos Sąjungos teisės aktuose nenustatyta kitaip.
10 straipsnis. Tikslinių kompensacijų skyrimo ir mokėjimo ypatumai
1. Tikslinės kompensacijos asmenims, gyvenantiems ar slaugomiems (prižiūrimiems) stacionariose globos, auklėjimo ar slaugos įstaigose, neskiriamos ir nemokamos. Kai šie asmenys laikinai ar visam laikui išvyksta iš šių įstaigų, tikslinės kompensacijos neįgalaus asmens arba vieno iš jo tėvų (įtėvių), globėjo ar rūpintojo prašymu skiriamos, o paskirtos pradedamos mokėti nuo kitos dienos, kai jie išvyko iš šių įstaigų. Jeigu šie asmenys vėl grįžta į nurodytas įstaigas, tikslinės kompensacijos nemokamos nuo kitos dienos po to, kai jie vėl apgyvendinti ar pradėti slaugyti šiose įstaigose.
2. Tikslinės kompensacijos neskiriamos, o paskirtosios nemokamos asmenims kardomojo kalinimo (suėmimo) metu, taip pat asmenims, nuteistiems laisvės atėmimo bausmėmis, ir asmenims, kuriems Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka paskirtos priverčiamosios stacionarinio stebėjimo specializuotose psichikos sveikatos priežiūros įstaigose medicinos priemonės ar auklėjamojo poveikio priemonė – atidavimas į specialią auklėjimo įstaigą. Šiems asmenims paskirtos tikslinės kompensacijos nemokamos nuo mėnesio, einančio po to mėnesio, kurį jie buvo suimti, nuteisti, pradėti priverstinai gydyti ar auklėti, pirmos dienos. Kai pasibaigia kardomasis kalinimas (suėmimas), taip pat kai asmuo paleidžiamas iš įkalinimo vietos, iš priverstinio gydymo įstaigos, iš specialios auklėjimo įstaigos, paskirta tikslinė kompensacija, gavus asmens prašymą, vėl pradedama mokėti nuo kitos dienos po to, kai jis buvo paleistas, jeigu asmuo turi teisę gauti tikslinę kompensaciją.
3. Asmenims, kurie iki senatvės pensijos amžiaus sukakties dienos gavo 1 tikslinių kompensacijų bazės dydžio priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinę kompensaciją, sukakus senatvės pensijos amžių mokama tokio pat dydžio tikslinė kompensacija, jeigu jiems nustatomas specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis.
IV SKYRIUS
TEISIŲ IŠSAUGOJIMAS
11 straipsnis. Asmenų iki 18 metų įgytų teisių išsaugojimas
1. Priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos asmenims, kurie iki 2005 m. liepos 1 d. buvo pripažinti vaikais invalidais, kuriems nustatyta sunki arba vidutinė negalia, iki jiems nustatyto invalidumo termino pabaigos skiriamos ir mokamos tokio pat dydžio ir tokiomis pat sąlygomis kaip vaikams, kuriems nustatytas atitinkamai sunkus arba vidutinis neįgalumo lygis.
12 straipsnis. Sukakusių 18 metų asmenų įgytų teisių išsaugojimas
1. Teisę gauti tikslinę kompensaciją iki nustatyto invalidumo termino pabaigos išsaugoma šiems asmenims:
2) invalidams, pripažintiems invalidais iki dienos (įskaitytinai), kurią jiems sukako 24 metai, taip pat asmenims, kurie dėl ligos ar traumos, atsiradusios iki jiems sukako 24 metai, padarinių invalidais pripažinti po 24 metų sukakties dienos, tačiau ne vėliau kaip iki dienos (įskaitytinai), kurią jiems sukako 26 metai.
2. Šio straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktuose nurodytiems asmenims, pripažintiems visiškos negalios invalidais, skiriamos ir mokamos slaugos išlaidų tikslinės kompensacijos, netaikant reikalavimo nustatyti specialųjį nuolatinės slaugos poreikį.
3. Šio straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktuose nurodytiems asmenims, pripažintiems I ar II grupės invalidais skiriamos ir mokamos atitinkamai 1 tikslinių kompensacijų bazės arba 0,5 tikslinių kompensacijų bazės dydžio priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos, netaikant reikalavimo nustatyti specialųjį nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikį, jeigu iki 2005 m. liepos 1 d. galiojusia tvarka pagal invalidumą nustatančių įstaigų išvadas jiems buvo nustatytas nuolatinės slaugos, nuolatinės priežiūros ar nuolatinės pagalbos būtinumas.
4. Asmenims, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis (iki 2005 m. liepos 1 d. – visiška negalia), vietoj 0,5 valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos dydžio priedo, skirto specialiajam nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikiui tenkinti, kurį iki 2008 m. sausio 1 d. mokėjo Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniai skyriai, nuo jo mokėjimo nutraukimo dienos savivaldybių administracijose skiriamas ir mokamas 0,5 tikslinių kompensacijų bazės dydžio tikslinis priedas.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
13 straipsnis. Informacijos ir metodinės pagalbos teikimas
1. Lietuvos Respublikos fiziniai ir juridiniai asmenys, kitos organizacijos ar jų padaliniai privalo teikti savivaldybių administracijoms informaciją, reikalingą tikslinėms kompensacijoms skirti ir mokėti. Ši informacija teikiama nemokamai savivaldybės administracijos prašymu arba pagal duomenų teikimo sutartis.
3. Savivaldybių administracijos socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka privalo teikti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai duomenis apie paskirtas ir mokamas tikslines kompensacijas.
14 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas
2. Asmenims, kuriems paskirtų slaugos arba priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinių kompensacijų mokėjimas jiems sukakus senatvės pensijos amžių, bet nenustačius specialiojo nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikio, buvo pratęstas iki gyvos galvos, šios išmokos mokamos iki šio įstatymo įsigaliojimo nustatyta tvarka.
Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymo priedas
ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI
1. 2014 m. balandžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/54/ES dėl priemonių, kad darbuotojai galėtų lengviau naudotis laisvo darbuotojų judėjimo teisėmis (OL 2014 L 128, p. 8).