Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBINIŲ PENSIJŲ ĮSTATYMO NR. I-730 1 STRAIPSNIO PAKEITIMO

IR Įstatymo papildymo IV sKIRSNIU

ĮSTATYMAS

 

2022 m.                               d. Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. 1 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„Lietuvos Respublikoje nustatomos šios valstybinės pensijos:

1) Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinės pensijos;

2) nukentėjusiųjų asmenų valstybinės pensijos;

3) pareigūnų ir karių valstybinės pensijos;

4) mokslininkų valstybinės pensijos;

5) teisėjų valstybinės pensijos;

6) Lietuvos Respublikos Prezidento (toliau – Respublikos Prezidentas) sutuoktinio valstybinė pensija;

7) Greitosios medicinos paslaugų personalo (toliau – GMP personalo) valstybinės pensijos.

Mokslininkų valstybinės pensijos nustatomos laikinai – iki papildomo mokslininkų pensinio draudimo sistemos sudarymo.

Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinės pensijos, nukentėjusiųjų asmenų valstybinės pensijos, Greitosios medicinos paslaugų personalo valstybinės pensijos, taip pat Respublikos Prezidento sutuoktinio valstybinė pensija skiriamos pagal šį įstatymą. Pareigūnų ir karių, mokslininkų bei teisėjų valstybinės pensijos skiriamos pagal specialius įstatymus.“

 

2 straipsnis. Įstatymo papildymas IV skirsniu

Papildyti Įstatymą IV skirsniu:

 

IV. GPM PERSONALO PENSIJŲ MOKĖJIMO TVARKA

 

16 straipsnis. GMP personalo valstybinių pensijų rūšys

Pagal šį įstatymą skiriamos šios GMP personalo valstybinės pensijos:

1) ištarnauto laiko;

2) netekto darbingumo;

3) našlių ir našlaičių.

 

17 straipsnis. Teisė pasirinkti pensijos rūšį

1. GMP personalo darbuotojai, kurie įgyja teisę į GMP personalo valstybinę pensiją, nepraranda teisės į kitas valstybines pensijas, jei įstatymai nenumato kitaip.

2. GMP personalo darbuotojams, tuo pat metu įgijusiems teisę į GMP personalo ištarnauto laiko valstybinę pensiją ir GMP personalo valstybinę netekto darbingumo pensiją, skiriama didesnioji arba jų pasirinkimu viena iš šių pensijų. GMP personalo valstybinė našlių ar našlaičių pensija mokama kartu su ištarnauto laiko ar netekto darbingumo pensija.

 

18 straipsnis. Teisė gauti GMP personalo valstybinę pensiją

1. Teisę gauti GMP personalo valstybinę pensiją turi šie GMP personalo darbuotojai:

1) asmenys esantys ne jaunesni kaip 55 metų amžiaus ir turintys ne mažesnį kaip 25 metų darbo stažą greitosios medicinos pagalbos įstaigoje ir teikę greitosios medicinos pagalbos paslaugas;

2. Asmenims gaunantiems pensiją valstybėse, kuriose negalioja Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių nuostatos dėl pensijų mokėjimo, GMP personalo pensija neskiriama.

3. GMP personalo darbuotojai, atleisti iš darbo greitosios medicinos pagalbos įstaigoje, turi teisę gauti GMP personalo valstybinę pensiją po šio įstatymo įsigaliojimo ir nepasiekus šiame įstatyme nustatyto amžiaus gauti senatvės pensiją.

 

19 straipsnis. Laikotarpių įskaitymas į stažą

1. Nuo šio įstatymo įsigaliojimo į stažą už kurį skiriama GMP personalo valstybinė pensija, įskaitomi, visi kalendoriniai metai, jeigu:

1) asmuo yra įgijęs sveikatos priežiūros specialisto, teisės aktų, reglamentuojančių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą, nustatyta tvarka turinčio teisę teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas GMP brigadoje statusą, ir turėdamas šį statusą, kalendoriniais metais dirbo ne mažiau nei nustatyta darbo laiko norma per mėnesį;

2) arba jeigu asmuo teikia asmens sveikatos priežiūros paslaugas GMP brigadoje ir dirba vienodomis sąlygomis su sveikatos priežiūros specialisto statusą turinčiais asmenimis ir kalendoriniais metais dirbo ne mažiau nei nustatyta darbo laiko norma per mėnesį;

2. Į stažą taip pat įskaitomas laikas, per kurį asmenys gavo:

1) ligos (įskaitant mokamas darbdavio) ar profesinės reabilitacijos socialinio draudimo išmokas, mokamas pagal Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą;

2) ligos dėl nelaimingo atsitikimo darbe arba profesinės ligos socialinio draudimo išmokas, mokamas pagal Lietuvos Respublikos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymą;

3. Šio straipsnio 2 dalyje nurodytų išmokų gavimo laikas įskaitomas tik įstatymų nustatyta tvarka privalomai draustiems ligos ir motinystės socialiniu draudimu, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu bei nedarbo socialiniu draudimu (iki 2005 m. sausio 1 d. – socialiniu draudimu nuo nedarbo) asmenims. Įskaitant į stažą šio straipsnio 2 dalyje nurodytus laikotarpius, laikoma, kad nuo šių išmokų buvo skaičiuojamos pensijų socialinio draudimo įmokos pagal pensijų socialinio draudimo įmokų tarifą (įskaitant kaupiamąją pensijų įmoką).

5. Per kalendorinius metus negali būti įskaityti daugiau kaip vieni stažo metai.

6. Stažas išreiškiamas metais ir skaičiuojamas keturių skaitmenų po kablelio tikslumu.

 

20 straipsnis. Darbo užmokestis, nuo kurio skaičiuojama GPM personalo darbuotojo valstybinė pensija

1) GMP personalo valstybinė pensija apskaičiuojama pagal darbuotojo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio vidurkį per paskutiniuosius penkerius metus iki išėjimo iš darbo.

2) Darbo užmokestis suprantamos taip, kaip jis yra apibrėžtas Lietuvos Respublikos darbo kodekse.

 

21 straipsnis. Ištarnauto laiko pensijos dydis ir mokėjimo būdai

1. GMP personalo darbuotojui, sulaukusiam 55 metų amžiaus, ištarnauto laiko pensija skiriama pagal  darbo užmokesčio vidurkį per paskutiniuosius penkerius metus iki išėjimo iš darbo. Darbo užmokestis, nustatomas vadovaujantis šio įstatymo 20 straipsniu. Už kiekvienus papildomus darbo greitosios medicinos pagalbos įstaigoje metus viršijančius 25 metų darbo laiko pensijos dydis padidinamas dviem procentais nuo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio apskaičiuoto pagal šio įstatymo 20 straipsnį.

3. Maksimali ištarnauto laiko pensija negali viršyti 100 procentų vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio, nustatyto pagal šio įstatymo 20 straipsnį.

4. GMP personalo darbuotojas sulaukęs senatvės pensijos amžiaus gali pasirinkti valstybinę socialinio draudimo senatvės pensiją arba ištarnauto laiko pensiją, jei ji didesnė.

 

22 straipsnis. GMP personalo valstybinė netekto darbingumo pensija

1. GMP personalo valstybinė netekto darbingumo pensija skiriama šio įstatymo 18 straipsnyje nurodytiems GMP personalo darbuotojams, pripažintiems nedarbingais ar iš dalies darbingais. Jei darbingumo netekta dėl priežasčių, susijusių su darbu greitosios medicinos pagalbos įstaigoje, pensija skiriama nepaisant netekto darbingumo pripažinimo laiko. Jei darbingumo netekta dėl kitų priežasčių, GMP personalo valstybinė netekto darbingumo pensija skiriama tik tuo atveju, jei darbingumo netekta darbo metu.

2. Darbingumo netekimas pripažįstamas atsiradusiu dėl priežasčių, susijusių su darbu greitosios medicinos pagalbos įstaigoje, jei susirgimas, sužeidimas ar trauma, sukėlę darbingumo netekimą, įvyko darbo metu.

 

23 straipsnis. GMP personalo valstybinės netekto darbingumo pensijos dydis

1. GMP personalo valstybinė netekto darbingumo pensija skiriama GMP personalo darbuotojams už kiekvienus darbo metus, įskaitytus į darbo laiką pensijai skirti, po 1,2 procento – netekusiems 75–100 procentų darbingumo, 1 procentą – netekusiems 60–70 procentų darbingumo ir 0,5 procento – netekusiems 45–55 procentų darbingumo darbo užmokesčio, nurodyto šio įstatymo 20 straipsnyje.

2. Jeigu asmuo mirė ar neteko darbingumo dėl priežasčių, susijusių su darbu greitosios medicinos pagalbos įstaigoje, ir faktinis GMP personalo darbuotojo stažas mažesnis kaip 20 metų, tarnybos laikas pensijai skirti prilyginamas 20 metams. Jeigu asmuo mirė ar neteko darbingumo dėl kitų priežasčių, pensija apskaičiuojama pagal faktinį GMP personalo darbuotojo stažą pensijai skirti.

 

24 straipsnis. GMP personalo valstybinė našlių ir našlaičių pensija

1. Teisę gauti GMP personalo valstybinę našlių ir našlaičių pensiją turi mirusiojo (arba nustatyta tvarka pripažinto mirusiu ar nežinia kur esančiu) GMP personalo darbuotojo sutuoktinis bei vaikai (įvaikiai), atitinkantys šio įstatymo 9 straipsnyje nustatytas sąlygas. Ši pensija skiriama, jei miręs asmuo buvo įgijęs teisę gauti GMP personalo valstybinę ištarnauto laiko pensiją arba dėl netekto darbingumo buvo įgijęs teisę gauti GMP personalo valstybinę netekto darbingumo pensiją arba vieną iš šių pensijų gavo.

2. Mirus GMP personalo darbuotojui, gavusiam ištarnauto laiko valstybinę pensiją arba netekto darbingumo pensiją, GMP personalo valstybinė našlių ir našlaičių pensija apskaičiuojama taip pat kaip GMP personalo valstybinė netekto darbingumo pensija asmenims, netekusiems 75–100 procentų darbingumo, nepriklausomai nuo to, ar GMP personalo darbuotojas mirė dėl priežasčių, susijusių su darbu greitosios medicinos paslaugų įstaigoje, ar dėl kitų priežasčių. Taip apskaičiuota pensija skiriama turintiems teisę gauti GMP personalo valstybinę našlių ir našlaičių pensiją asmenims šio įstatymo 9 straipsnio 5 ir 8 dalyse nustatytomis dalimis.

3. Vaikams, netekusiems abiejų tėvų, GMP personalo darbuotojų valstybinės našlaičių pensijos dydį sudaro suma, gauta apskaičiavus našlaičių pensiją už kiekvieną iš mirusių tėvų atskirai, jei abu tėvai buvo įgiję teisę gauti GMP personalo ištarnauto laiko valstybinę pensiją arba netekto darbingumo pensiją.

 

25 straipsnis. Pensijos skyrimo terminai

1. Kreiptis dėl GMP personalo valstybinės pensijos paskyrimo galima prieš tris mėnesius iki teisės gauti pensiją atsiradimo arba bet kuriuo metu po teisės gauti pensiją atsiradimo.

2. Pagal šį įstatymą pensija skiriama ir mokama nuo teisės gauti pensiją atsiradimo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 6 mėnesius iki kreipimosi dėl pensijos paskyrimo dienos.

3. GMP personalo valstybinės pensijos skiriamos iki gyvos galvos arba laikotarpiui, kuriam pensijos gavėjui pagal šį įstatymą išlieka teisė gauti paskirtą pensiją. Įstaiga mokanti GMP personalo pensiją, privalo prieš mėnesį raštu ar kitomis informavimo priemonėmis informuoti pensijos gavėją apie pensijos skyrimo termino pasibaigimą.

 

26 straipsnis. GMP personalo valstybinės pensijos skyrimas ir mokėjimas

1. Asmuo, turintis teisę gauti GMP personalo valstybinę pensiją, dėl jos skyrimo kreipiasi ir reikalingus dokumentus pateikia į vieną iš įstaigos mokančios GMP personalo valstybinę pensiją skyrių.

2. Įstaigos mokančios GMP personalo valstybinę pensiją skyriaus pareigūnas nagrinėja prašymą skirti GMP personalo valstybinę pensiją ir per 7 darbo dienas po prašymo pateikimo priima sprendimą dėl GMP personalo valstybinės pensijos skyrimo arba dėl atsisakymo skirti GMP personalo valstybinę pensiją.

4. Įstaigos mokančios GMP personalo valstybinę pensiją skyriaus pareigūnų priimti individualūs ir (ar) bendrieji administraciniai teisės aktai gali būti skundžiami įstaigos mokančios GMP personalo valstybinę pensiją vyriausiajam pareigūnui. Įstaigos mokančios GMP personalo valstybinę pensiją vyriausiojo pareigūno sprendimai gali būti skundžiami teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatyme nustatyta tvarka.

5. Asmuo, turintis teisę gauti GMP personalo valstybinę pensiją gali perleisti teisę gauti jo GMP personalo valstybinę pensiją savo įgaliotam asmeniui.

 

27 straipsnis. GMP personalo valstybinės pensijos mokėjimo sustabdymas ir mokėjimo atnaujinimas.

1. Paskirtosios GMP personalo valstybinės pensijos mokėjimas sustabdomas ir ji nemokama jeigu šios pensijos gavėjas neatitinka šio įstatymo 18 straipsnio 1 dalies 1 ir (ar) 2 punktuose nustatytų sąlygų arba asmuo pateikia prašymą sustabdyti GMP personalo valstybinės pensijos mokėjimą, arba asmuo pradėjo gauti nedarbo išmoką arba asmuo pradeda eiti pareigas greitosios medicinos pagalbos įstaigoje.

2. Jeigu GMP personalo valstybinės pensijos mokėjimas buvo sustabdytas pagal šio straipsnio 1 dalį, asmens prašymu anksčiau paskirtosios pensijos mokėjimas gali būti atnaujintas nuo mėnesio, einančio po to mėnesio, kurį asmuo kreipėsi dėl šios pensijos mokėjimo atnaujinimo, pirmos dienos, jei asmuo atitinka sąlygas GMP personalo valstybinei pensijai gauti.

3. GMP personalo valstybinės pensijos gavėjas per 10 dienų įstaigai mokančiai ištarnauto laiko pensiją praneša apie šio straipsnio 1 dalyje nurodytų aplinkybių atsiradimą.

 

28. straipsnis. GMP personalo valstybinės pensijos mokėjimas už praėjusį laikotarpį

1. Apskaičiuotos GMP personalo valstybinės pensijos sumos, neišmokėtos laiku, mokamos už praleistą laikotarpį, bet ne ilgiau kaip už trejus metus.

2. Jeigu apskaičiuotos GMP personalo valstybinės pensijos suma neišmokėta dėl institucijos, kuri ją skiria ar išmoka kaltės, GMP personalo valstybinės pensijos suma mokamos už visą praleistą laikotarpį.

 

29 straipsnis. GMP personalo valstybinės pensijos mokėjimo panaikinimas

1. Sprendimas skirti GMP personalo valstybinę pensiją gali būti panaikintas:

1) Teismo sprendimu;

2) Įstaigos mokančios GMP personalo valstybinę pensiją pareigūno sprendimu, kai yra išieškoma permokėta pensijos suma, mokama GMP personalo valstybinės pensijos gavėjui dėl jo kaltės. Permokėta GMP personalo valstybinės pensijos suma išieškoma Valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatyta tvarka.

 

30 straipsnis. GMP personalo valstybinės pensijos dydis ir mokėjimas jos gavėjams mirus

1. GMP personalo valstybinė pensija neišmokėta iki jos gavėjo mirties, yra išmokama:

2) Šį asmenį palaidojusiems asmenims už mirties mėnesį, jei ji dar nebuvo išmokėta, ir dar paskirtos pensijos už vieną mėnesį dydžio suma.

3) Likusiam gyvam sutuoktiniui, jo prašymu, jei ji dar nebuvo išmokėta, mirus GMP personalo valstybinės pensijos gavėjui, skiriama ir išmokama dviejų GMP personalo valstybinių pensijų suma.

4) Mirusio GMP personalo valstybinės pensijos gavėjo įpėdiniams jei ji dar nebuvo išmokėta, skiriama ir išmokama dviejų GMP personalo valstybinių pensijų suma.

2. Asmenys turintys teisę gauti neišmokėtą GMP personalo valstybinę pensiją pateikia rašytinį prašymą ir dokumentus patvirtinančius teisę į išmokos skyrimą, ne vėliau kaip per šešis mėnesius nuo GMP personalo valstybinės pensijos gavėjo mirties dienos, įstaigai mokančiai GMP personalo valstybinę pensiją.

 

31 straipsnis. GMP personalo valstybinės pensijos mokėjimas asmenims, vykstantiems gyventi į užsienį

1. GMP personalo valstybinė pensija, skiriama asmenims atitinkantiems šio įstatymo 18 straipsnio 1 dalies 1 ir (ar) 2 punktuose nustatytas sąlygas, išvykusiems gyventi į užsienį.

2. Teisę gauti GMP personalo valstybinę pensiją, gyventi į užsienį išvykę asmenys, įgyja tik tuo atveju, jeigu jie yra įgiję ne mažesnį nei šio įstatymo 18 ir 19 straipsniuose numatytą darbo stažą dirbdami Lietuvos įmonėse, įstaigose ir (ar) organizacijose.

 

32 straipsnis. GMP personalo valstybinės pensijos atidėjimas ir mokėjimas

1. Jei asmuo įgyja teisę gauti GMP personalo valstybinę pensiją pagal šį įstatymą, bet kreipiasi su prašymu atidėti GMP personalo valstybinės pensijos skyrimą ar mokėjimą, GMP personalo valstybinė pensija jam skiriama arba pradedama mokėti pasibaigus atidėjimo laikotarpiui.

2. Pasibaigus atidėjimo laikotarpiui, GMP personalo valstybinė pensija padidinama 8 procentais už kiekvienus pilnus atidėjimo metus.

3. Atidėti GMP personalo valstybinės pensijos skyrimą galima tik pilniems metams, bet ne ilgiau kaip 5 metams.“

 

3 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį įsigalioja 2023 m. sausio 1 d.

2. Vyriausybė, ministerijos pagal kompetenciją, savivaldybės iki šio įstatymo įsigaliojimo parengia šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

Respublikos Prezidentas

 

 

 

Teikia

Seimo nariai

 

Tomas Tomilinas

Jurgita Sejonienė

Rimantė Šalaševičiūtė